Izaak in». DE TWEE UITERSTEN. 70DNHUIS BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» Woensdag 21 Mei 1902. \o. 8803. 41ste Jaargang. Bultenlandsch Overzicht. FEUILLETON. OP: Aters' a «ij. i re Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. I I t Verspreide Berichten. itters A. V., aan I K (Wordt vervolgd) M n e I enz., met groot welke ruim 3J ■edreven en een Idll INHL COIJBACT eiken burger, die zyn 25e levensjaar volbracht heeft, zijn militairen dienstplicht vervuld heeft en geen belastingschuld heeft, werd in de beide Kamers aangenomen. De Regeering heeft nu niets anders te doen, dan dit verzoek der beide Kamers als zy dezen niet wil ontbinden - in te willigen of jieen te gaan. De minister .van binnenlandsche zaken, gelet op de mededeeling van het bestuur dor Kyksverzckeringsbank, dat vele werkgevers nog geen aangifte hebben gedaan van do door hen uitgeoefonde verzekeringsplïchtige bedrijven; brengt in de „8tct.” (No. 115) die werkgevers het navolgende in herinne ring: Ten aanzien van de verzekeringsplichtigo ondernemingen, waarin bet bedrijf vpór of op den IGden Mei 1902 is aangevangen, men de leerlingen, zoolang aan de ooren trekt totdat zij beginnen'te bloeden. Deze knapen moeten zestien, soms zelfs twintig tijen j>cr dag werken dikwijls worden zij door den renen mees ter verkocht aati den anderenzij worden gevoed met bedorven spijs en zij slapen op vlieringen of in keldersmaar, of het komt dat zij door die onmenschelijke behandeling verhard worden, on werkelijk onbewust zijn van hunne vernedering, of dat zij'worden staande gehouden door het ge» loof, dat ook de dag ongetwijfeld zal aaabreken, waarop zij meesters en tirannen zullen zijn zeker is het, dat de aristokratie van Wodgate Volstrekt niet zoo onpopulair is als de aristokratie van de meeste andere plaatsen. In de eerst- plaats is het eene werkelijke aris tokratie, ze is bevoorrecht, maar ze doet iets voor die voorrechten. Ze is niet alleen door den naam van de groote massa onderscheiden Ze vormt de ontwikkelde klasse te Wodgate; op hare wijze be zit ze zelfs ebne volkomen kennis; en zij deelt daarvan, wederom op hare wijze, eene zekere hoe veelheid mede aan hen, die ze onder zich heeft. Ze is dus eene aristokratie die leidt en daarom niet enkel een klafnk maar een feit. Bovendien is het maatschappelijk stelsel van Wodgate niet een voortdurend onafgebroken, oneindig zwoegen. Zij werken hard, maar niet altijd. Zelden werken zij meer dan vier dagen in de week. felefMii *o. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Spanje. ’t Gaat to Madrid alles volgons 't pro gram met do gebruikelijke ordewisimlingen zoodnt de zestienjarige koning den last van zQn ondcrscheidingsteekenen bjjnn niet zal kunnen torsen. Ondertusscben heeft do gemeenteraad van Bilbao den burgemeester de machtiging ge weigerd om de gemeente by do kroningsfees ten te gaan vertegenwoordigen. Er dreigen zware zorgen voor den jonge ling, nog een knaap byna, waaraan alle ver sierselen niots veranderen kunnen üit Pretoria wordt in dato 19 Mei aan de Times geseind, dat 160 Boeren te Vereeni- ging zyn vergaderd, voor het meerendecl be- kendsten. Wat ook de uitslag moge zyn van de be sprekingen der Boerengedelegeerden. bet einde van den oorlog is niet ver meer verwijderd. In ieder geval zal de vergadering te Vereeni- ging waarschijnlijk ten gevolge hebben, dat op verschillende punten van het oorlogstooneel de Boeren zich „en bloc” zullen overgeven, waardoor een zoo groot getal Engelsche troepen vrij zal vrijkomen, dat de districten, die zich niet hebben onderworpen, ieder op hun beurt met troeped zullen kunnen wor den overstroomd. Nog zegt het bericht, „dat uit de houding der Boerengedelegeerden volstrekt niet bljjkt, dat zy inzien hoeveel verplichtingen zij in de tegenwoordige om standigheden aan ons hebben. Integendeel, hun houding schijnt aan te duiden, dat zij ten gunste van het doorzetten der vijandelijk heden zullen stemmen.” JB Oü D E JDAMMEH ever fer*: 1TCAP kurk T0"- }PP» RINKMAN Zn- De beide Kamers van het Ztweedsche Par lement hebben getoond in de kiesrechtquaestio verder te willen gaan dan de Regeering. De minister van binnenlandsche zaken had een voorstel tot kiesrecht-bervorming Ingediend, dat wel uitbreiding toestond maar niet de uit breiding die door velen werd gevraagd. In meetings en bijeenkomsten werd aan gedrongen op de invoering van het algemeen kiesrechten in de pers werd algemeen een hoogst afkeurend oordeel uitgesproken over het regeeringsvoorstel, omdat de uitbreiding die de Regeering wenschte door zulk een groot aantal beperkende bepalingen vergezeld was, dat er slechts van verplaatsing, niet van uitbreiding sprake kon zyn. Het waa daarom, dat de liberale partij een ontwerp op het kiesrecht uitwerkte, op veel breeder grondslagen dan de voorstellen van het ministerie. Inmiddels was een algemeene werkstaking uitgebroken, een kalme rustige werkstaking, die alleen dienen moet om de Kamer duidelijk te maken, zooals de leiders der arbeiders beweging te verstaan gaven, dat het volk thans algemeen kiesrecht wqnscht, zonder beperkingen en zonder voorbehoud. Beide Kamers hebben Zaterdag dien wensch van het'volk in beginsel ingewilligd. Een voorstel, om de Regeering uit te noodigen haar ontwerp terug te nemen, en in de zitting van 1904 een nieuw voorstel in te dienen op den grondslag van algemeen kiesrecht, voor Te Weonon verwacht men, dat de ondcr- handelingen tusschen von Koerber en Szell eerstdaags hervat zullen worden. Men ver telt er by natuurlijk om het effect van Szell’s verklaring in de Hongaarsche kamer over een eventueel autonoom Hongaarsch tolgebied zooveel mogelijk uit te wisschen dat er van een breuk geen sprake is. Dat heeft Szell ook niet gezegdhij verklaarde alleen, dat Hongarije klaar was voor den nieuwen toestand als het tot een breuk kwam. De gemoederen zyn overigens te Weenen wat gekalmeerd en de Kamer beeft afgezien van een demonstratie tegen Hongarije. De Russische hoofdstad is bezig den feest dos aan te trekken ter ontvangst van Pre sident Loubet. Onder do versieringen zal vooral do aandacht moeten trekken een groep voorstollend het Fransch-Russisch ver bond. De groep is samengesteld uit twee vrou wenfiguren; Frank» yk, gedokt met de Phry- gische muts en gekroond met lauweren, leunt met de linkerhand op een schild en reikt de rechter aan Rusland, die een vredestak in de hand draagt. Het monument draagt tot eenig opschrift: Paz; het is negen meter hoog en staat op het Newsky-Prospect. Het voetstuk is versierd mot do wapens van Parijs en Petersburg. President Loubet krygt ter herinnering aan zyn bezoek van den Czaar ten geschenke een album van gedreven zilver met elf aquarellen door den schilder Kontradeno, afbeeldingen van ge zichten in Petersburg. Den leden van hot gevolg zullen kostbare kunstvoorwerpen worden aangeboden en naftmrlyk ook mooie ridderorden. trQzï ra Het was eene streek niet behoorende tot eene of andere kerkelijke gemeente, er waren das ook geen tienden en geen bemoeiziek opzicht. Hij be zat een rijken overvloed van brandstof, die niets kostte, want hoewel de aderen niet waard waren er mijnen voor aan te leggen, de oppervlakte van den bodem van Wodgate stond gelijk met die van den omliggenden grond. Op die wijze kwam er eene bevolking, die spoedig snel aangroeide, op het leelijkste plekje in Engeland bijeen, waaraan noch natuur, noch kunst eere enkele bekoor lijkheid hadden verleend waar geen boom te zien was, eene bloem iets onbekends, waar men geen klokketoren of kerktoren ontwaarde, waar oog noch oor iets waarnam, dat het hart tot zacht heid en het gemoed tot menschel ijkheid kon stem men. Wat ook de oorzaak geweest moge zijn, of, wat nier onwaarschijnlijk is, de oorspronkelijke bezit nemers van den grond de eene of andere bekende bekwaamheid meebrachten, of -dat hun afgezon derd, door niets belemmerd bestaan de oorzaak was, dat al hunne energie zich op hun handwerk koncentreerde, het is een feit, dat de bewoners van Wodgate reeds vroeg eene vermaardheid had- on van het Te Deum keerde de met palejgXerug. den als bekwame werkli.-den. Deze roep werd zoo groot, en verbreidde zich in den loop des tijds zoover, dat zij gedurende meer dan een kwart eeuw, zoowel door hunne bekwaamheid als door de inrichting van hun arbeid, in het geheele land hun wederga niet vonden. Als vervaardigers van aller’ei ijzerwerk winnen zij het van het geheele districtals kopergieters en staalbewerkers vreezen zij geen enkelen mede dinger, terwijl hun roem als spijkermakers en slotenmakers zelfs tot de Europeesche markten doordrong waar hun bekwaamste werklieden menig maal heen geroei en werden. Geroepen, maar tevergeefs I Geen loon, hoe hoog ook, kan den man van Wodgate overhalen zijn geboortegrond te verlaten, die vroeger onbe woonde aan niemand behoorende streek, die spoedig den vorm aannam van een groot dorp en daarna zich langzamerhand uitbreidde tot eene stad en op. dit oogenblik hare bewoners telt bij dui zendtallen, die in de ellendigste woningen in de akeligste plaats in de leelijkste streek der wereld hun leven doorbrengen. En toch blijft het zijne aantrekkelijkheid voor velen behouden. Niettegen staande, de groote toeneming der bevolking heeft het geeh enkel kenmerk verloren uit den tijd van zijn oorsprongintegendeel hot heeft ze alle trouw bewaard. Er zijn geen landheeren, geen eerste-pachters, geen butties in Wodgate. Geen kerk verheft daar nog haar spitsen, alsof de jaloersche geest van Wodan nog rondwaarde in zijn ouden tempel, zelfs het gebouwtje, waar samenkomsten gehouden wor den durft ternauwernood zijd nedengen gevel ver- By de plechtigheid der eedsaflegging door den jongen Koning Alfonsus XIII zijn groote weelde en praal tentoongespreid. De stoet verliet het paleis tegen 2 uur des middags, teneinde zich naar het gebouw der Cortés te begeven. Voorop reden vier trom petters en een paukenslager in zwart fluweel gedoscht en met roode voeren op den hoed. Een peleton cavalerie volgde met acht herau ten in kostumes uit den tyd van Filips IV. Daarna kwamen de wapenkoningen in een karos uit den tyd van Ferdinand VII. Dan kwamen de infanten Isaballa, EulaliaenMaria Theresa in een amarant-kleurige karos uit den t(jd van Karel III. De karos van het „Cyfer” of van het „Blazoen”, met rozen, violen en cherubynen beschilderd, ging vooraf aan die „van de Schulp”, door Napoleon aan Karei IV aangeboden en waarin de prins en prin- «es van Asturië gezeten waren. Verder zag men nog de karos „van de Hertogel(jke Kroon”, „van de gouden Paneelen" en „de Mahoniehouten” (die» door 8 paarden werd getrokken)dan kyram het koninklijke es corte, voorafgaande aan de prachtige koets „van de Kroon”, die door 8, op<Oostersche wijze getuigde, paarden werd getrokken en waarin de Koning gezeten was. De bewoordingen van den eed luiden als volgt „Ik zwoor my aan de constitutie en do wetten van het koninkrijk te ontwerpen en de eerbiediging daarvdn van anderen te eiseben en al mijn jaden te doen ontsprui ten uit de zucht naar het welzijn van m(jn volk. Indien ik zoo handel, moge God mij dan beloonenindien ik zulks nalaat, moge Hy mü dan straffen.” Voor de kerk van' den H. Franciscus ge komen (waarheen de stoet-zich na afloop der plechtigheid in de Cprtés begaf) werd de Koning in bet portiek begroet door 31 bis schoppen in staatsiegewaden, twee kardina len, den primaat van Spanje en den aarts bisschop van Santiago de (’ompostella. Zy brachten den Koning naar den voet van den troon, die binnen de kerk was opgericht zes priesters droegen een troonhemel boven zyn hoofd. Na aflooj stoet naar pantserschip „Wilhelm II”, groot 18.000 ton on loopendo 25 knoopon. De Centrumsparty heeft nog immer geen candidates! voor de zetels in Landdag en Ryksdag, opengekomen door den dood van dr. Lieber. In tegenwoordigheid van den keizer is in den Saalburg, boven hot standbeeld van Antonins Pius, aan de Porta decuman^, do volgende inscriptie onthuld„Guilolmus II, Fridericie III filing, Guilelmi magni ne pos, anno regni XIIII in in memoriam et ho- norem parentum ca^tellum limitis Romani Saalburgense restituit”, hetwelk, overgciet ztynde, luidt: „Wilhelm II, zoon van Frie drich III, kleinzoon van Wilhelm den Groo te, heeft in hot veertiende jaar van zyn re geering, ter nagedachtenis en ter eere van zyn voorvaderen, het kasteel Saalbuig her steld.” Zoo zorgt Wilhelm II er voor, dat by niet in vergetelheid geraakt by’ ’t nageslacht, uit gaande wel van de veronderstelling, dat cr misschien geen biyvende dingen van bom zullen rosten! Wol is voor het Rykslnnd de dicta- tunr-paragraaf opgehevon, doch hot Fran- scho volkslied mag or toch nog niet gezon gen én „Levo Frankrijk 1” niet geroepen worden. Duitschlixd. De geruchten, dat dg keizer mot presi dent Loubet op diens terugreis uit Rusland, een samenkomst zoo hebben, waartoe de president die reis zou maken door het 'Koi- zer- Wilhelm-Kanaal, wo/den te Berlijn na drukkelijk tegengesproken Eergistermorgen beeft de keizer to Wiesbaden beleefdheidsbezoeken gewisseld met koning Oscar van Zweden er. Noor wegen. De keizer zaf te Stettin tegenwoordig zyn by de tewaterlating van het nieuwe heften in een afgelegen hoek. Er is geen stedelijk bestuur, geen magistraat, er zijn ook geen plnat- selijke verordeningen, geen kerkeraden, geen scho len van we'ken aard ook. De straten worden nooit schoongemaaktiedereen verlicht xijn eigen huis niemand weet ook van iets anders af dan yan syn eigen zaken. Wat meer is, te Wodgate is eene fabriek of andere groote inrichting niet bekend. Hierheerscht de Arbeid onbeperkt. De verdeeling van den arbeid is een gevolg van de ge woont n der arbeiders, maar de tusschen- komst of de invloed van het kapitaal wordt oogen- blikkelyk tegengegaan De zaken te Wodgate worden gedreven door de werklieden in hun eigen hui* terwijl ieder een onbepaald aantal »leerlingen> heeft, door wie alles voornamelijk verricht wordt, en die zij behande len zooals de Mamelukken de Egytenaren behan delden. Deze werklieden of liever bazen-w rklieden vor men dan ook eene machtige aristokratie men kan er moeilijk eene bedenken, die hare onderge schikten erger onderdrukte. 14<^ zijn onmeedoogende tirannen; gewooplijk leggen zij straffen op, afschu,weli|ker dan de sla venbevolking In onze koloniën ooit heeft moeten ondergaan niet tevreden dat zij h;n met stokken slaan of met touwen met knoopen af ran selen, Is het volstrekt niet ongewoon hen met ha mers ne r te slaan, of hen met een vijl of een slot een gat in het hoofd te slaan of te gooien. De meest gewone straf echter, of liever aansporing om den ijver en de inspanning te vergrooten, is dat Telefoon *o. A D V E It T E N T I E N worden geplaatat van 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1