tl J)E TOT UITERSTEN. lARk BINNENLAND. l-l- Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Zaterdag 24 Mei 1902. No. 8806. 41ste Jaargang, Juni. Bultenlandscb Overzicht. y 7 FEUILLETON. iimon, ark &ÏÏS31 rondirUlt»a wereld bekend en offen middel tegen óng-, Lever II, enz. Inwendig litwendig in bijna met goed gevolg Pr(jB per flacop f l ift. Vonduialf [eneoskrach lestal elke pijnlijke overbodig. - Met roor ongen eeslijk angs een bijna 22 brengt genezing en n, ontstekingen enz j (WH® Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. liezen, maar dat ook de door den Koning t. Verspreide Berichten. I r de Hoofdprijs en brom IINKMAN Zn olaars >rrechle collecte in er onmidde- pr. pr. pr. pr. JForzfZ vertalgdJ i* felefoon Nb. £2-, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. het Oosten. De rassenstryd, die van beide kanten met zooveel men niet overal aantreft, vele werken van gods- dienstigen aard, enkele over kerkgeschiedenis, een of twee over kerkelijke kunst, verscheidene werken van onze oudere tooneelschrijvers, enkele goede overdrukken van de Engelschen kronieken, en vele folianten met kerkelijke muziek, die inderdaad eene merkwaardige kollektie vormden. Toch was er in de kamer geen enkel muziekinstrument en de eenige Verandering, die het huisraad had onder gaan sedert wij de kamer van Gerard den vorigen keer bezochten, was de aanwezigheid van een antieken stoel met hoogen rug, die van prachtig snijwerk was voorzien en een portret van een heilige, dat boven den schoorsteenmantel hing. Gerard zelf zat met het hoofd op tafel liggenden arm geleund, terwijl hij met gespannen aan dacht naar zijne dochter luisterde, die hem uitbeen boek voorlas, en aan wier voeten de vurige en trouwe bloedhond lag. Dus ge ziet het, vader, zei Sybil met bezie ling, terwijl zij het boek neerlegde zonder het evenwel los te laten, zelfs toen was alles nog niet verloren. De dappere graaf trok over de Trent, en er gingen heel wat jaren en regeeringen over heen, voordat dit gedeelte van het eiland hunne wetten en gewoonten aannam. Dat zie ik, zei haar vader, en toch had ik graag gewild dat Harold hier stond de hond, bij het hooren van zijn naam. plotseling op en keek Gerard aan, die hem glimlachend streelde en zei Wij spraken niet over jou, beste jongen, maar over je grooten naamgenootmaar komaan een levende hond, zegt men, is wel een dooden Het aftreden van Waldeck-Roussean vormt natuurlijk in de Fransche pers liet onderwerp van den dag en over het algemeen wordt dit aftreden niet zeer gunstig beoordeeld. De Tertips neemt echter den minister-president onder zyn vleugels en noemt den uitslag der verkiezingen een. besliste meerderheid voor de republikeinen, zoodat Waldeck-Rousseau zeker kon zyn een motie van vertrouwen te vinden. Het land zelf heeft hem die motie van vertrouwen feitelyk reeds 'geschonken. Voor de eerste maal, zegt de Temps, is een regeeringsprogram geheel doorgevoerd. Wal deck Rousseau heeft het na drie bewogen jaren daarheen geleid, dat de republikeinen het eens kunnen worden, waarover zij willen. Daarentegen voorziet het Journal des Dé- bats, die bevreesd is voor de radicalen, zware stormen in de Kamer; Waldeck-Rousseau laat den duisteren toestand achter zich en een niet eensgezinde Kamer. Het blad meent, dat de vorming eener meerderheid nauwelijks bij den eerste poging zal gelukken. De nationalistische Liberté wenscht den minister van oorlog generaal André geen zit ting te zien nemen in een nieuw kabinethet blad verwacht van president Loubet een ministerie van verzoening, waarmede het wel niet anders bedoelt dan opneming van nationa listische elementen in dé regeeringSmeer- derheid. het by een ieder vast, dat zulks geleidelijk zou 'geschieden. In Maart j.l. echter kwam plotseling het bericht dat de Amerikanen in Mei het eiland zouden evacueeren en prési dent Palma werkelijk in functie zou komen te treden. Algemeen schrijft men deze plotselinge wending aan den persoonlijken invloed van president Roosevelt toe. De Vereenigde Staten hadden zich destijds plechtig verbon den om Cuba de onafhankelijkheid te geven; de oorlog met Spanje was onder dat voor wendsel begonnen. Later werd op die onaf hankelijkheid door het bekende amendement- Platt wel wat beknibbeld, maar de belofte van onafhandelijkheid, zij het ook een be perkte, bleef dan toch bestaan. De Ameri- kaansche politici echter, de republikeinsche in de eerste plaats, gaven duidelijk genoeg te kennen, dat het hun met die beloften geen ernst was. Cuba moest, op welke wyze dan ook, Amerikaansch grondgebied worden. Sedert lang reeds was het een traditie by de Amerikaansche buitenlandsche politiek, dat Cuba moest worden ingelyfd. Tachtig jaren geleden werd die stelling reeds uitgesproken en sedert dien tyd dikwerf herhaald. Roosevelt echter heeft ten dezen tegen de traditie in gehandeld. Men zegt algemeen, dat hij dit deed om zedelyke beweegredenen. De gegeven belofte moest worden nagekomen. benoemde leden zouden moeten aftreden. Hiertegen is, natuurlijk, door de rechterzijde protest aangeteekend. Deze meentdatdeleden, die hun mandaat van den Koning ontvingen, en die volgens de formule „voor hun leven” worden benoemd, by een ontbinding van den Ryksdag niet tot aftreden kunnen worden genoodzaakt. En daar de fractie, tegen welke de heer Alberd optrad, juist in die groep het sterkst vertegenwoordigd is, zou een ont binding van den Rijksdag niet veel baten, indien de „levenslange" Ryksdagleden hun mandaat behielden. De geheele Deensche pers bespreekt met groote passie deze quaestie, welke echter eerst in het najaar tot een oplossing komen zal. Het is moeilijk te zeggen, welke der beide opvattingen de juiste is, en daar de Regeering party is in de quaestie zal het zyn haar aan een onpartijdig scheidsrechter te onderwerpen. 45, ’«1, ir.kkiig dezer irgde Geldver- inbtswege be- STATEN-GEN ER A AL. T /f E E E KIM ER Zitting van Donderdag 22 Mei. Aangevangen is de beraadslaging over de wet op de krijgstucht. De heer Schaper lichtte op art. 2 een amendement toe om onder de gevallen, welke disciplinair kunnen worden afgedaan, ook op te nemen de gevallen van ondermijning der krijgstucht, bedoeld by art. 127 van het militair strafrecht. De heer De Ridder wenschto meer waar borgen tegen te zwaar straffen door comman danten. wegens disciplinaire vergrijpen. Frankrijk. Millerand, de sociaaldemocratische minis ter van handel uit de huidige formatio-Wal- deck Rousseau, wordt genoemd als opvolger van Doumer als gouverneur-generaal van Indo-China. President Loubet heeft eergisteren van Kroonstad uit president Roosevelt geluk ge- wenscht met de stichting der republiek Cuba, onder bescherming van de Vereenigde Staten. Düitsohland. De verzoeken om begenadiging van de veroordeelden uit het groote proces te Wreschen, inzake de incidenten op de scho len in Posen, zyn door den keizer van de hand gewezen. De door den keizer aan de universiteit te Harvard geschonken en door prins Hein rich overgebrachte fotografieën, zyn gestolen zeker door een keizer aanbidder, die voor souvenirtjes niet veel overheeft De kanonneerboot „Panther”, het vlag- gcschip van de Rynflottielje, heeft gister. Wiat au’s 1; post f 1.60. iderland ftokin 8 Amsterdam i-. die Schutzeuapotheke ihitsch, Oesterreich Centraal-Depót Sander De Pruisische regeering heeft, met de in diening van het wetsontwerp tot verdere versterking van het Duitsche element in de oostolyke grensprovincie^, den eersten stap gedaan in de* richting die graaf Billow, bij de beantwoording van de interpellatie over het schqoloproer te Wreschen, had aange- kondigd. Officieus wordt uitdrukkelijk ver klaard dat er nog verdere maatregelen te wachten zyn tot bescherming van de Duit- schers in nu reeds hartstocht en verbittering gestreden wordt, belooft in de toekomst dus steeds scherper te worden. De Polen zitten van hun kant niet stil en maken bv. op het oogenblik het leven aan de Duitschers in West-Galiciö zoo zuur, dat dezen hun bezittingen verkoopen en by duizenden naar Canada en de Ver eenigde Staten verhuizen. Zooals men weet, vraagt do Pruisische regeering in het geheel een crediet van 250 millioen mk., waarvan 150 millioen bestemd zal worden tot versterking van het koloni- satie-fonds en 100 millioen voor den aankoop van domeinen en den aanleg van bosschen. Tot ieders verbazing, van de Amerikanen zelven niet het minst, hebben de Vereenigde Staten Cuba laten glippen. Cuba is onaf hankelijk verklaardwel is die onafhanke lijkheid door zekere tractaten met de Ver eenigde Staten beperkt, maar het eiland is toch niet, gelyk bijna iedereen dacht, dat gebeuren zou, door de Staten geannexeerd. Tot voor een maand of wat geleden stond Een merkwaardige quaestie is in Denemar ken ontstaan. Sedert jaren was de vraag besprokeh of hy een algemeene uitbreiding van den Ryksdag ook de leden van het Landsthing, die door den Koning voor hun leven worden benoemd, evenals degenen die door het volk gekozen waren, moesten af treden. Tot nog toe was dit slechts een academische quaestiede mogelijkheid dat het Landsthing ontbonden zon worden was zeer gering, zoolang de conservatieve party in Denemarken aan het bewind was. Thans echter is de quaestie van de acade mische zijde naar de practische zyde overge gaan. Het conservatieve bewind is vervangen door een liberaler regeering. En de minister van justitie. Alberti, heeft dezer dagen een redevoering gehouden, waarin hy verklaarde, dat, zoo de reactionaire meerderheid van het Landsthing zich in de volgende zitting van den Ryksdag even onhandelbaar toorfBe als thans, de Regeering den Ryksdag zou ontbinden. De minister meende dat daardoor niet alleen de door het volk gekozen leden van het Landsthing hun mandaat zouden ver- koning waard. Ach, waarom hebben wij thans niet zulk een man, zei Sybil, om het volk Ie beschermen I Als ik een vorst was. dan zou ik dat een schoone, heerlijke taak vinden. Maar Steven zegt van neen, zei Gerardhij zegt dat deze groote mannen ons nooit anders dan als werktuigen gebruikt hebbenen dat het volk nooit zijn rechten zal verkrijgen, voordat het zelf flinke, bekwame, deugdzame strijders voort brengt. Maar Steven gevoelt cok geen behoefte om het verledene terug te roepen, zei Sybil half zuch tend, hij verlangt eene geheel nieuwe toekomst te scheppen. f Het verledene is een droom, zei Gerard. En wat is de toekomst vroeg Sybil. Helaas dat weetik nietmaar dikwijls komt de wensch bij mij op dat de slag bij Hastings nog eens mocht worden geleverd en dat ik daar bij dan mee mocht strijden. Ach. vaderzei Sybil met een droevigen glimlach, gij komt altijd met dat noodlottige mid del van physieke kracht voor den dag. Zelfs SteVen met al zijne zonderlinge denkbeelden, is tegen toepassing van geweld. Dat is allemaal waar, zei Gerard glimlachend maar toen ik enkele dagen geleden naar huis kwam en een poosje op de brug bleef stilstaan en myzelven toevallig in het water zag afgespie geld, dacht ik onwillekeurig, dat mijn Sch-pper deze handen toch eigenlijk beter geschikt heeft gemaakt om eon lans te hanteeren of een boog af te schieten, dan om met schietspoel ot spil om ;6offl 8. *Oct. 3 .75 ,,-»0 per postwissel iddellijk met de oer gebracht, en le van liet wa- rigineele Loten het vereischte se'ing der prij- alsook do be- m is, gratis blj- dienièle onaan- 'ficieele Ijjsten. [esohiedl steeds a Staat en kan g of ook naar in alle grootere hebben. t geluk begun- zioulijke prijzen olficieele bewij- kregen, en enze .Mark 250,fi00, 00 enz. ij deze op den e onderneming erst belangrijke gerekendmen reeds ophanden ten spoedigst* geval biedt de die door do f goedgekeurd m het nieuwe en loop van erlotingen van edragende rk komendaar- n van eventu- ter pr. a M 10,000 pr. a M pr. a M pr. a M pr. a M a M a M a M a M 5,000 3,000 2,000 1 500 1,000 800 169 150 200, 150, 148, 11% 100, 78, MrtJDSCHE COURANT te gaan. En toch kunnen wij met schietspoel en spil ons ras redden, zei Sybil levendig, indien wij maar de harten en geesten konden vormen van hen die deze vreedzame wapenen voeren, O, vader, ik wil geloove^, dat zedelijke macht onweerstaanbaar is, waar zouden wij anders onze hoop op moeten vestigen Gerard schudde het hoofd, op zijn gewone wijze zacht, goedig glimlachend. Jazei hij. wat kunnen wij doen Zij hebben den grond, de bodem beheerscht het volk. De Normandiers wis ten dat heel good, Sybil zooals gij daar straks gelezen hebt. IndicQ wij inderdaad onze rechten hadden, dan zouden wij ten minste iets kunnen doenmaar ik weet het nietik geloof, dat ik even slecht zou zijn als de overigen, als ik onze bezittingen weer had. - O neen, vader, riep Sybil met geestdrift uit nooit, nooit I Uwe gedachten en daden zouden even oorspronkelijk zijn als uw lot. Wat een aanvoerder en leider van het volk zoudt ge zijn. - Harold sprong plotseling op de. - Stzei Gerard daar klopt iemanden hij stond op en verliet de kamer. Sybil hoorde stem men en halve volzinnenGe neemt me toch niet kwalijkik vind het heel vriendelijkwe zijn dus buren. morgen van Kiel uit de reis rechtstreeks naar Rotterdam aanvaard, onder de afscheids groeten van de bemanningen der overige schepen in de haven, door het kanaal, om, na een verblijf van negen A tien dagen te Rotterdam, ter onttakeling en ter afneming der masten, de reis jiaar Dusseldorf voort te zetten. De torpecurboot „Sleinner” volgt de „Panther” Zaterdag a. s. over een week. De takelage wordrf/by Krupp in een kleine Rijnhaven ten noorden van Dusseldorf weder aangebracht, terwyl dan ook de schoorstee nen weder opgericht worden voor het ver blijf van meer ddn zes weken te Dusseldorf waarna de „Panther” te Kiel uitgerust zal worden voor een langdurig verblijf in Zuid- Amerika op de groote rivieren. Spanje. Er wordt reeds gesproken over een aan staande verloving van den jeugdigen ko ning met de negentienjarige prinses Hele na, dochter van grootvorst Wladimir van Rusland, doch ’t zal wel een ongepaste grap wezen Eergisteren zyn de kroningsfeestelfjk- heden geëindigd met een gala-stierengevecht onder groot vertoon, ten aanschouwe van 15.000 menschen, waarby de stieren de minst aangename rol hadden te vervullen, daar de heeren stierenbevechters hun beste beentje voorzetten 1 De rechter van instructie heeft last ge geven tot sluiting van alle clubs, waarin de anarchisten vergaderingen hielden. Een algemeene weverswerkstaking is uitgebroken in Tarrasa; er zyn acht dui zend arbeiders by betrokken; de werkge- yors hebben geen lust toe te geven. 8i) Nu en dan stak de wind op, en de welrieken de lalherussen mompelden dan in hun slaapot de rozen ruischten, alsof zij beangst waren, dat zij uit haar vroolijke droomen zouden opge wekt worden. Verderop schitterden ook de vruchtboomen in de heerlijkheid van den zomeravonden ze ston den daar als eep aantal Sultana’s die in haar tuin niet bespied door mannelijke blikken, een luchtje schepten en met haar juweelen versierd waren. Er waren appelen, die op robijnen geleken, peren met de tint van den topaaseen geheele verzameling van vrouwelijke kleinooden in den vorm van pruimen, sommige blauw en schitterend als de saffier, andere purper als de amethist, hier een smaragd, en daar weer een gouden Oorhanger, die flikkerde als de gele diamant van Gengis Khan. En daar binnen was het tafereel-daar min der schoon i Een enkele lamp verspreidde in de kamer een zacht maar voldoend licht. De biblio theek van Steven Morley was verdwenen, maar de plaats die zijne boeken had ingenomm, was gedeeltelijk weer aangevuld, want de planken waren lang niet ledig. Daar stonden boeken, die Telefoon No. 69 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meèr 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1