O” DZ TWEE UITEHSTEN. ïGT, MARK I h No. 8807. laag. BINNENLAND. iwsch ïbrood. Kieuw»- en Advertentieblad voor Houda en Omstreken. 41ste Jaargang. Sig'aax- Buitenlandse!) Overzicht. II Juni. FEUILLETON. I Maandag 26 Mei 1902; ItOfil’ Simon, lark T» 99 zich 8 k. Verspreide Berichten. al eens ont- i Zn. Gouda. 8TATEN-ÜENERAAL. T W E E E KIW Ett Zitting van Vrydag 23 Mei. Het voorstel-Lohman c.s. om de lichtingen 1895 en 1896 van de herhalings«oefeningen vry te stellen is tegen Dinsdag 11 uur aan de orde gesteld. 99 risselaars LG ader de Hoofdprijs voorrechte collecte i winner onmidde- Ie K.G. bü De bijeenkomst van de Eerste Kamer der Staten-Generaal is acht dagen uitgesteld, zoodat de leden thans tegen Maandagavond 2 Juni z|jn bijeengeroepen. Frankrijk. In zijn kwaliteit van directeur van de Petit Parisien heeft de minister van land bouw, Jean Dupuy, geprotesteerd bij den U hebt zeker, zei Egremont, terwijl hij voor Sybil eene buiging maakte, u hebt zeker onz?n armen vriend den wever, nog wel gezien, sedert wij elkander daar ontmoet hebben. Den dag waarop ik Mowbray verliet zei Sybil. Zij zijn niet zonder vrienden O, hebt gij mijne dochte^ moet Bij een liefdebezoek, zei Egremont. Mij dunkt, gij vondt de stad niet, heel aangenaam, mijnheer Franklin vervolgde Gerard. Neenik kon het er niet uithouden, dc avonden en nachten waren zoo benauwd en druk kend. Bovendien heb ik een groote menigte aan- teekeningen, en ik verbeeld mij, dat ik er beter in zou slagen, mijn rapport samen te stellen wanneer ik mij tijdelijk wat afzonderde. Daarom heb ik hier in de nabijheid eene kamer gehuurd met een tuintje, wel niet zoo lief als het uwe maar een tuintje geeft toch licht afleiding, en als ik nadere inlichtingen noodig heb, dan is Mowbray niet zoo ver afhet is maar een korte wande ling. Ge hebt gelijkge hebt verstandig gehan deld. Bovendien wordt het in Londen altijd laat ’s avonds, en ge hebt geen gemakkelijk werk. De buitenlucht zal heel goed vóór u zijn. Het moet wel een vermoeiend werk zijn op die journalisten- bank. Stenografeert gij Ik vhoud er een soort van stenographic op mijn eigen houtje op na, zei Egremont. Ik vertrouw voor een groot gedeelte op mijn geheu- die over do toetestano golden zullen hebben te beschikken, zijn volgens de „Köln. Ztg.” strikt noodig. De Times-correspondent te Berlijn seint aan zyn blad een uittreksel uit bet regee- ringsontwerp, en spreekt daarbij zijn twijfel uit over een slagen dor anti-Poolsche politiek. Vooral het zeer snel numeriek toenemen der Poolsche bevolking, on het feit, dat zich langzamerhand een uitgebreide, welvarende en energieke Poolsche middenstand heeft gevormd, zal alle Pruisische pogingen doon mislukken. Een Vrijdagochtend te 10 uur op Het Loo uitgegeven bulletin luidt „De toestand van H. M. de Koningin blijft zeer bevredigend. Niet alleen wordt thans uitsluitend vloeibaar voedsel, maar ook vast voedsel gebruikt. „Daar men gisteren begonnen is met het ontsmetten der ziekenkamer en aangrenzende vertrekken, is H. M. naar een ander deel van het paleis overgebracht. „L. POT, arts.” Rusland. Het verblijf van president Ijonbet to Pe tersburg met minister Delcassé, eergisteren, is prachtig verloopen. De president bezocht het kloóster Alexan der Newsky en do kathedraal van het kloos ter St. Tzaak. Overal langs den weg stond een ontzaglijke menigte, die hem toejuich te. Toespraken waarin de Fransch Russi sche unie werd geroemd, werden gewisseld tusschen den president en de geestelijkheid en autoriteiten. Verscheiden geschenken werden den president ter hand gesteld. In het Winterpaleis ontving de president de» ministers van binnonlandsche zaken en financiën, deputation van den adel van Pe tersburg en Moskou, van provinciale en ge meentelijke lichamen Verder nog deputa tion van boeren, die hem brood en zout aanboden. De president ging des avonds terug naar Zarskoë Selo. By het voortgozet debat over de krygs- tuchtwet handhaafde de heer Schaper het amendement der socialisten, om bijkomende straffen als strafdiensten, soldy, inhouding kostvermindering en verbod van hot wapen- dragen, te doen vervallen. Dit amendement werd namens de commissie van voorbereiding bestreden door den heer Lohman, die zich daarbij beriep op de auto riteit van het commissio-lid Verhey. De heer Schaper splitste zijn amendement om de KamOr gelegenheid te geven zich uit te spreken over iedere bijkomende straf. De heer Staalman afkeurende bijkomende straffen, protesteerde tegen den blaam door den Minister van Marine o. a. op het onder- officierscorps gelegd, door te beweren, dat nalatigheid van jonge onderofficieren bijko mende straffen noodig maakt. De heer Kolkman bleef bestrijden de soldy- inhouding en kostvermindering. De heer Van Vlijmen betoogde, dat de heer Verhey niet de eenige autoriteit in de com missie was, want ook hy had naar zjjn krach ten tot het werk in die commissie bijge dragen. De heer Lohman had volgens spreker met eenige overdrijving zyn afwezigheid gedu rende zekeren tyd in de commissie onder streept, omdat hij naar Rome was geweest; dit optreden van den heer Lohman achtte spreker hoogst ongepast. De heer Lohman antwoordde, niet te heb ben geweten dat do heer Van Vlymen naar Rome was, hij had niet de bedoeling iets onaangenaams te zeggen en ’t deed hem leed, dat de heer Van Vlijmen zjjn woorden zóó had opgevat. De Minister van Oorlog bestreed het amen- dement-Schaper, maar beloofde overweging van inkrimping van het verbod op het sabel dragen. Do Minister van Marine protesteerde tegen des heeren Staalman’s opvatting van het door hem gesprokene. Bijkomende straffen zfjn noodig vóór handhaving der discipline. Verworpen werd met groote meerderheid verschillende deelen van het gesplitste amen dement der socialisten; daarna werden de artikelen 4 en 5 ongewijzigd goedgekeurd. naar de andere. Dat zou heel gemakktlijk lief kind had om voor te V f President Loubet heeft met de gewone plichtplegingen Petersburg verlaten en zal op de terugreis het Deensche hof bezoeken. De „Vorwfirts,” het orgaan der Duitsche sociaal-democraten, is allesbehalve goed te spreken over bet ontwerp-Polenwet. Scham per wijst het blad op het feit, dat na meer dan een eeuw van Pruisische onderdrukking de Poolsche nationaliteit op het oogenblik sterker en vaster aaneengesloten is, dan voor de le verdeeling van het koninkrijk. Waar de reeds vroeger door de Pruisische regeering beschikbaar gestelde 200,(MX),000 mark voor aankoop van grond en immigratie van Duitschers in Posen en West-Pruisen niet konden verhinderen, dat het grondbezit en de invloed der Polen in die deelen van het koninkrijk toenamen, daar zullen ook de nieuwe 250,000,000 mark slechts den Polen ten goede komen. Dit is aldus de „Vorwfirts” een Leipziger Bank- Trebertrocknungs-politiek. Beter ware het, naar het blad meent, om het kwart millioen dan maar onmiddellijk af te staan, als bijdrage aan den geheimzinnigen nationalen Poolschen schat, die ergens in Zwitserland moet worden bewaard. De „Köln. Ztg.” is een geheel andere mee- ning toegedaan. Zij hoopt alleen, dat indien de 250 millioen door den Landdag mochten worden toegestaan, ze ook goed zullen worden besteed. Tot dusver zijn de verpoolschings- kredieten altijd op een veel te bekrompen bureaucratische wijze toegepast. Minder sleur en meer practische koopmanszin by degenen, De Boqdsfeesten van den A. N. W. B. te Utrecht zullen plaats hebben op 28 en 29 Juni a. s. De feestplannen beginnen met een Misschien stelt u niet zooveel be’ang in het onderwerp ais wij, zei Sybil. liet moet allen belang in boezemen en al en in gelijke mate, zei haar vader; want wij zijn ver deeld in veroveraars en veroverden Maar geloott ge niet, dat dit onderscheid al lang heeft opgehouden te bestaan In hoeverre vroeg Gerard. r zijn onge twijfeld em aantal dingen verdwenen, die betrek king hadden op de onderdrukking maar dat is ge komen door de verandering in de gewoonten, en niet door eene politieke erkenning van hun on recht. Te gelijkertijd dat er vele afgrijselijkheden zijn verdwenen, d e echter voor ons gevoel heel wat erger zijn dan voor hen, die ze uitdachten of on dergingen, zijn tevens een aantal verzachtende en lenigende omstandigheden anders geworden. Al is de macht van den baron niet meer zoo groot en al kan die niet meer zoo meedoogenloos te werk gaan, ook de kampioen, dien wij in de kerk aan troffen is niet meer zoo vlug bij de hand. De geest der verovering heeft zich gewijzigd naar de veranderende omstandigheden der tijden, en of schoon de resultaten van vorm veranderen, zijn ze inderdaad zoowat dezelfde gebleven. Maar hoe vertoonen zij zich dan Op velerlei wijzen, dat hangt van verschil lende klassen afmaar ik spreek van die, welke op mijn eigen stand betrekking hebbenen daar om zeg ik dadelijkin de ontaarding en het ver val van het volk, Maar is dan het volk zoo ontaard i Wordt vervolgd) president van het „Syndicat do la Prosso”, Paul de Cassagnac, tegen de tegen hem door de Libre Parole uitgesproken beschul diging, als zou hy betrokken zyn geweest by een schandaalzaak te Parys. De minister- dagbladdirectcur dringt aan op een grondig onderzoek. Duitsohland. Het internationale mynwerkerscongres te Düsseldorf heeft zich met algemeene stem men verklaard vóór de nationalisatie van alle mynen. De procureur-generaal van de Heilige Synode der orthodoxe kerk, de veelbespro ken zeloot Podiedonostef, die eerst sinds enkele dagen te Wiesbaden een kuur volg de, welke bestemd was om vele weken te duren, is, ondanks zyn lydenden toestand, plotseling naar Petersburg teruggekeerd, be geleid door een geheim politieman. Zou er iets aan ’t handje wezen of zou de ze onverdraagzame geweldenaar nattigheid voelen P De aartsbisschop van Keulen, dr. Si- inar, ligt ziek aan longontsteking en hoeft do heilige sacrementen reeds laten toedienen, hoewel de ziekte haar normaal verloop volgt. De keizer heeft eergisteren te Metz een dankbetuiging aangehoord voor de op heffing van den dictatuurparagraaf van den burgemeester en dan den dom bezocht van binnen en van buiten, om te vier uur we der naar het kasteel Urville terug te koe ren. CiOÜDSCHE COURANT ;st geval biedt de ig, die door do nirg goedgekeurd van het nieuwe i den loop van 7 verlotingen van bedragende lark en komendaar** jjzrn van eveniu- ichter 6 pr. a M 10,000 6 pr. a M 5,000 M 8,''00 M 2,000 M 1 500 M 1,000 800 169 250 150, 148, 2 pr. 6 pr. 4 pr. 2 pr. 0 pr. 6 pr. pr. i 200, 11 v 45, 21, a a a a a M a M a T4 150, i*o, 100, 78, o, »i, ■ijstrakkiag dezer rborgde Geldver- i ambtswege be- Reuter’s Agentschap verneemt, dat de be spreking der voorwaarden tusschen de Brit- scho vertegenwoordigers te Pretoria en de zes Boeren-gedelegeerden ten einde loopt. Alle hoofdpunten zyn, naar men verneemt, geregeld, maar er zyn quaesties van onder geschikten aard, die by het Kabinet in over weging zyn geweest. Het antwoord zal aan de Boeren-gedeputeerden ter hand gesteld worden, die dan naar Vereeniging zullen terugkeeren om de voorwaarden aan hun collega’s voor te leggen. De laatste beraad slaging, die misschien eenigen tyd zal duren, zal daar gehouden worden, en de definitieve beslissing over het al of niet aannemen der voorwaarden zal dan genomen worden. Het is onzeker of de gedelegeerden dan nog weer naar Pretoria zullen terugkeeron, maar het definitief besluit der Boeren kan per telegraaf aan Kitchener worden meegedeeld. Minister Brodrick hield gisteren aan een feestmaal alhier een redevoering. Spre kende over de vredesonderhandelingen, zeide hy: Ik zou myn plicht te buiten gaan in dien ik nitweidde over de mededeelingen die nu gewisseld worden en die, naar wy allen hopen, -het voorspel zyn van de overgave der Boeren te velde. De Regeering is be sloten niets op te offeren wat zou strekken tot een duurzame veiligheid on vrede in Zuid-Afrika. De Oostenrykscho delegatie zou bijeenko men om de boodschap to overwegen, die haar door de Hongaarsche zuster is gezon den over de gemeenschappelijke hnishondings- kosten. Hongarije stelt in die boodschap voor om maar by de tegenwoordige verdeeling te blijven, nl. 65,6 voor Oostenrijk tegen 34,4 voor Hongarye. En niet alleen daaruit blykt, dat deze verhouding der quota in den Magyaarschen smaak valt; de Hongaarsche delegatie stelt tevens voor om ze maar in eens voor een heelen tijd vast te stellen, nl. van 1902 tot 1911. Er zit aan zulk een lange tijdsbepaling al heel wat vast. Men denke slechts aan de toltarieven en do handelsverdragen, die er in zulk een nauw verband mede staan. En na alles wat er bij de vaststelling van het werkprogram der Öostenryksche delegatie over gezegd is door verschillende leden van den Rijksraad, zullen de Hongaarsche voorstellen zeker heel wat kritiek en verzet uitlokken. Waar schijnlijk zullen de quota wel blyven zooals ze zyn, maar of Oostenrijk zich tot 1911de handen zal binden is zeer twyfelachtig. In de Bulgaarsche Kamer heeft de Mi nister Uldikof een rede gehouden, waarin hy zeide, dat men hot nationale ideaal van Bulgarije niet moest zoeken in de vereeni ging met Macedonië, daar do groote mogend heden, ook Rusland, zich daartegen verzetten, maar in een confederatie van de Balkan- staten. Rumenië vierde het zilvorfeest Aan zyn onafhankelijkheid. De Koning ontving van de officieren een groot album en een schil derij met een allegorische voorstelling den daden van de dynastie. De Koningin optying een met goud en zilver ingelegde plaat ten geschenke, met voorstellingen van gewonden, door de Koningin verpleegd, en van den in tocht des Konings binnen Plevna. De minis ter-president hield, als waarnemend minister van oorlog, een rede waarin hy de verdien sten des Konings voor het land en het leger prees, en uitweidde over de goede eigen schappen van het Rumeensche volk. gen. Ja gij zijt nog jong, Mijne dochter heeft ook een sterk geheugen. Wat mij zelven betreft, er zijn een aantal dingen, waar ik volstrekt geen spijt van heb, als ik ze vergeet. Gij ziet, dat ik doe, zooals ge gezegd hebt buurman, zei Egremont. Als iemand den geheelen dag aan het werk is geweest, dan voelt hij zich tegen den avond wel wat eenzaam. Zeer waar, ongetwijfeld vindt ge dat schrijf werk soms heel vervelendik heb er nooit iets van terecht kunnen brengen. Met een boek kan ik het best vinden, als het goed geschreven is en over een onderwerp handelt, dat mij belang in boezemt maar toch luister ik liever dan dat ik lees, zei Gerard. Ik zou werkelijk zeer in mijn schik zijn, als ik den minnezanger on de verteller zooals vanouds weder zag rondtrekken van de eene plaats zijn na een dag hard werken, als men niet, zoo als ik nu, een JL." LL4 ---- --- --- -- lezen. Leest ge dit boek zei Egremont, terwijl hij zijn stoel naar de tafel trok en Sybil aankeek, die toestemmend knikte. Ja, het is een mooi boek, zei Gerard, maar over een treurig onderwerp. De Geschiedenis van de Verovering van Engeland door de Normandiérs, zei Egremont. ter wijl hij het titelblad las, waarop ook nog geschre ven was «Ursula Trafford aan Sybil Gerard.» Kent u het zei Sybil. Alleen bij naam. ark 8 of fl 3. a Oct. 8 .,'-75 O/* -.90 rag por postwissel nmiddeUyk met do itvoer gebracht, on s, de van het wa- Origineele Loten dt het vereischte rdceling Her prij- ien, alsook de be- men is, gratis bij- e clientele onaan- 9 officieele lijsten, n geschiedt steeds den Staat en kan ling of ook naar len in alle grootere ts hebbes. het geluk begun- aanzienlijke prijzen ns officieels bewij- verkregeiL en onze a. Mark 250,000, [1,000 enz. bij deze op den igde onderneming uiterst belangrijke den gerekendmen e reeds ophanden 5 ten a;oedigste 82) En toen keerde haar vader terug, terwijl hij iemand binnenleidde met de woorden Hier is mijn vriend Franklin, van wien ik gesproken heb Sybilmijnheer wordt onze buurmanga liggen, Harold, gauwen hij stelde zijne dochter den metgezel voor van mijnheer 8t. Lys op het bezoek bij den wever toen zij zelve den vicar van Mowbray had ontmoet. Sybil stond op en terwijl zij haar boek op tafel neerlegde, ontving zij Egremont met eene ongekunstelde bevalligheid en eene zekere gemakkelijkheid. Wat men gewoon is beschaving te noemen, maakt ons dikwijls lomp en onhandig, want we worden in een soort on- zekeren toestand gebracht. Eenigszins in verlegen heid, zoeken wij dikwijls ons heil in aanmatiging en onze verwarring trachten wij te verbergen door gemaaktheid. De Bedoein en de Roodhuid verliezen nooit hunne tegenwoordigheid van geest en eene boerin begroet u dikwijls, als gij hare woning binnentreedt, met eene houding en een blik die gunstig afsteken bij die van de eene ot andere aanzienlijke dame die hare gasten óf be groet met eene bespottelijke hoffelijkheid, of met eene overdreven aanmatigende zelfbeheer- sching.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1