ZOMERSTOFFEN EENMOT VAN THEE. BINNENLAND. Nouveauté's in Mantels, STADSNIEUWS. 369 S taats-loterij NIEUWE voor HEERENKLEEDING. ü(Mfr\ van Amsterdam, 86'/.. 21 "V, - - - 5 6'/,. - - - - - Veemarkt te Rotterdam O. SAMSOM. A O V ËHTKiXTIfCN GOUDSCBE TELBPH00N-MAATSCHAPP1J. Prachtig Rijwiel II. II m:\SWAAY ZOMEN', Verspreide Berichten. Feaxkeijk. Bjj de hervatting der werkzaamheden door de Kamer, zal opnieuw voorgesteld worden amnestieverleening aan de veroor deelden van het Hooggerechtshof, zonder kans op aanneming echter. Aan de tabaks- en sigarenfabrieken te Eeuilly dreigt een algemeene staking tegen heden in verband met de wegzending van een der arbeiders. Door de „Ligne de la Patrie" is een vergadering belegd van anti-regeeringsge- zihde afgevaardigden. Er waren er een veertigtal op 't appèl, meest nationalisten, terwijl er twintig met kennisgeving wegge bleven waren. Besloten schijnt tewezen.dat de nationalisten zich in de Kamer zullen vereenigen tot één groep, welke reeds bij de presidentsverkiezing zich zal doen gel den, door, bij wijze van protest, op Cavaignac hon stem nit te brengen. Te Marseille is geopend eon nationaal congres van havenarbeiders, waarbij verte genwoordigd zijn Duinkerken, Havre. Ca lais, Boulogne, la Roebelle, Bordeaux, Port- Vendres, Cette, Arles, Saint-Lonis-dn-Rhóne, Oran, Algiers en Böne. Het doel is eenheid van werktp en loon, solidariteit bjj stakingen en de vorming vap een internationalen bond van alle havenar beiders nit de havens der Middellandsche Zee. Besloten is dat het loon per dag zes fr. moet bedragen by acht uur werken. DUITSCHLAKD. Te Keulen is, vry onverwacht nog, een paar' minuten na middernacht overleden de aartsbisschop dr. Hubertus Simar, die on geveer twee jaar als aartsbisschop gezeteld heeft en zes-en-zestig-en-een half jaar oud is geworden. Door het internationaal congres van mijnwerkers te Dttsseldorf is het voorstel aangaande de instelling van een internatio naal mijuwerkerssecretariaat, aangehouden tot het volgende congres, op voorstel van de Engelsche gedelegeerden, welk congres het volgend jaar te Brussel zal plaats vin den. De keizer is Vrydag den geheelen dag in het Rpksland in zyn element geweest er is geëxcerseerd en gedefileerd van den vroegen morgen tot den laten namiddag by Metz en Vrijdagavond om kwart over vyl deed de keizer te paard met een schitterend gevolg, zjjn intocht in Metz, waar ook weer gedefileerd werd met vaandels en stan daards. Hit Het Loo meldt men, dat dr. Roessingh gistermiddag zjjn aangekondigd bezook aan de Koningin bracht met den heer Pot e 1 om half zes teruggekeerd is. De geneesheeren moeten don gezondheidstoestand der Koningin zeer gunstig bevonden hebben. Men seint uit Apeldoorn: De toestand van H. M. de Koningin blyft gelukkig vooruitgaand. Houdt deze aan dan zal H. M., om weer geheel op krachten te komen, een tijdlang buitenslands vertoeven. Morgenochtend verschijnt een door de doctoren opgemaakt officieel bulletin. Dit Diez a/d Lahn wordt aan de Erft. Ztg. gemeld, dat Koningin Wilbelmina en de Koningin-Moeder tegen eifide Juni op het kasteel Schaumburg verwacht worden om daar verder den zomer door te brongen. Haar wij vernemen, kan spoedig het wets ontwerp verwacht worden tot bekrachtiging van de Brusselsche snikerconventie, waar schijnlijk gepaard gaande met een voorstel tot verlaging van den suikeraccijns. (W. v. d. A. d. b.) In het .Tijdschrift" der Ned. Maatsch. tot bevordering der Geneeskunst is opgenomen iet door de lieeren H. W. C. E. Hofstede, M W Pijnappel en H. G. Ringeling aan de Maatschappij uitgebracht verslag van een onderzoek naar de verbreiding van besmet telijke ziekten door zuivelfabrieken en melk handel veroorzaakt. De commissie vindt aanleiding, aan de algemeene vergadering voor te stellen, zich te wenden tot de Regeering met het verzoek maatregelen-te treffen. dat de room en de afvalproducten m de zuivelfabrieken een bewerking ondergaan waarbij met zekerheid alle ziekteverwekkende kiemen worden gedood; dat het centrifugeslib worde verbrand, en dat door regeling van den melkhandel waarborgen worden verkregen tegen de ver spreiding van besmettelijke ziekten door het melkgebruik. In de Rotonde van het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem, is thans eene verza meling stoffen, weefsels en borduurwerken uit de 18e en 19e eeuw tentoongesteld. Weldra zal in genoemd Museum eene Tentoonstelling worden geopend voor de Vereeniging voor Kunstambachten .de Suul- den" te Antwerpen. Deze Tentoonstelling zal Zeer belangrijk worden en ons een over zicht geven van den werkkring en de artis tieke opvatting, die op het oogenblik in de Scheldestad heerschende is. Gemengde Berichten. Behalve haring is thans ook ansjovis levend in het aquarium van Artis te Am sterdam. In geen enkel aquarium der wereld is de ansjovis ooit levend te zien geweest. (Hbld.) Vrijdagmiddag is de telegrafische gemeen schap met Martinique plotseling verbroken. Men ziet daarin een onheilspellende gebeur tenis. In de laatste weken waren alle tele grammen verzonden van boord van het Fran- sche kabelschip Pouyer-Quertier, dat voor Fort-dc-France geankerd lag. De Fransche telegraaf-maatschappjj ver moedt nu, dat het schip om de een of andere reden genoodzaakt is geweest, zjjn ligplaats te verlaten, wat misschien wel beteekent, dat een nieuwe ramp de hoofdstad getroffen heeft. Een Laffan-bericht uit Fort-de-France ver meldt, dat de paniek nog steeds aanhoudt en dat de meeste inwoners het eiland verlaten, voor zoover er tenminste scheepsgelegenheid is. Bij hot vertrek van elk vaartuig wordt bijna gevochten om een plaats aan boord, en het gebeurt wel dat de achterblijvenden in tra nen en weeklachten uitbarsten. Vreeselyker nog dan vin deze achterge latenen is hot lot van een groot aantal vrou wen en kinderen, die te Grande Rivière door de uitbarsting op j.l. Maandag verrast wcr- den en nu geheel ingesloten en van alles af gescheiden zyn door stroomen gloeiende lava, die nit een pieuwen kratermond van den Pelée vloeien. Redding schijnt onmogelijk, en behalve dat de rampzaligen door honger en dorst vreeselyk moeten lijden, stijgt het niveau der lavastroomen ieder oogenblik, terwjjl het hoogste punt waarheen deze ge vangenen kunnen vlochten, hun geen veilige wijkplaats waarborgt en zy levend zullem moeten vorbranden, tenzij een wonder ge= beurt. En maar altijd gaat do Pelée voort met het uitwerpen van gloeiende asch en Rots blokken. Vrijdagnacht heeft men te Poihte- h-Pitre een lichtschijnsel waargenomen in de richting van Martinique, gepaard gaande met doffe geluiden als van een kanonnade. Het gezelschap geologen, dat de uitbarsting is komen waarnemen, gelooft dat een nieuwe uitbarsting te wachten staat, die alle vorige nog in hevigheid en verschrikking zal over treffen. Na den Pelée bestudeerd te hebben vertrokken de geleerden aan boord van de Dixie naar St.-Vincent. Geen smaller rijwegen in den lande dan in Mijdrecht en omstreken, geen wonder dan ook dat velen die voor het eerst in deze streken komen de schrik om het hart slaat als zij van station Woerden of Nieuwersluis naar Kamerik, Nieuwkoop, Wilnis, Mydrecht enz. moeten; niet alleen toch dat de wegen uiterst smal zijn, maar tevens links en rechts water. Van den angst die vreemdelin;en bevangt als zij die wegen berijden kunnen de bewoners dezer streken zich klaarblijke lijk geen voorstelling maken, want hoewel er zelden een week voorbij gaat of personen op fietsen, of wagens, of rijtuigen raken met hun passagiers te water, zijn dat van die zaken daar hier weinig op gelet wordt. Wo ider boven wonder loopen die ongevallen tot heden dan ook altyd goed af. Nog on langs raakte te Vinkeveen op een Zondag middag een rijtuig van Nieuwersluis komende met 2 Amsterdamsche predikanten die te Vinkeveen en Wilnis moesten preeken, te water, ze kwamen er met een nat pak af en deden toch hun dienstwerk na zich van droge kleeren bq eer. boer te hebben voor zien. Tren was het dat iemand tegen die heeren opmerkte, dat zij zoo'n doop nog wel nooit zouden hebben bijgewoond. Op uitnoodiging van het hoofdbestuur van den Volksbond, Vereeniging tegen Drank misbruik, znllen de heeren F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke te Wassenaar en A. van der Voort Az. te Haarlem in Augustus een reis ondernemen naar Zweden en Noor wegen, ten einde de aldaar toegepaste, bjj de wet geregelde stelsels van drankbestrij ding te bestudeeren. De Fabrikantenvereeniging te Enschede heeft met algemeene stemmen (de firma's Van Heek Co. en G. J. van Heek Zonen waren niet tor vergadering aanwezig) het volgende besluit genomen De leden der Fabrikantenvereeniging over wegende dat in de quaestie met hare arbeiders de firma Van Heek Co. indertijd, door het aannemen van het bemiddelingsvoorstel der commissie nit dl burgerij en door het daarna aanbieden van een nog verder strekkend voorstel, waarbij zij volgens veler meening reeds te ver, en volgens het oordeel der meeste leden van de Vereeniging ver genoeg is gegaan, op voldoende wijze hare bereid willigheid heeft getoond om door eenige toegevendheid tot eene schikking te geraken; dat door het verwerpen van deze voorstellen van de zijde der stakende arbeiders, elk verder bemiddelingsvoorstel afgesneden is, en een terugkomen op deze voorstellen niet verlangd kan worden; dat de stakenden door den financieelen en moreelen steun der andere Enschedesche fabrieksarbeiders in hun verzet worden ge stijfd en dat het den arbeiders-comités en vereenigingen geheel onverschillig blijkt te zijn, of zjj door hunne houding het algemeen belang der Enschedesche ingezetenon zeer benadeelen Overwegende dat dientengevolge de werkgevers, zoowel in het algemeen als in hun eigen belang moeten trachten aan de staking een oinde te maken besluiten Om vau de week beginnende 9 Juni a. s. tot nadere aankondiging hunne spinnerijen en weverijen des Vrijdags en Zaterdags stop te zetten. Dit besluit is Zaterdag (24 Mei) in alle fabrieken aangeplakt met bijvoeging dat de machines Donderdagavond inplaats van Zater dagavond worden schoongemaakt (O. H. Ct.) De Nieuwe Gron. Ct. meldt: De werkstaking der timmerlieden te Gro ningen is gedeeltelijk geëindigd en het is niet onwaarschijnlijk, dat zij a. s. Maandag geheel en al tot het verleden zal behooren. Dit resultaat is bereikt in eene gisterayon# in 't café de Beurs, op verzoek van het stakings-comité gehouden vergadering van dit comité met de timmerlieden-patroons. Het comité had deze uitnoodiging gedaan „op aanbeveling van welwillende zijde, er. tevens steunende op de besluiten van de patroons vergadering, waaruit merkbaar was, dat een dergelijke oproep moest uitgaan van de zijde der werklieden." Er hadden 45 patroons gevolg gegeven aan de uitnoodiging. Na ampele besprekin gen werd op voorstel van het comité gestemd over het volgende vergelijk: Een werkdag van 6 our 's morgens tot 7 uur 's avonds met li uur schafttijd 's middags en een kwar tier schafttijd 's morgens en 's namiddags voor broodeten. De tijd, aan broodeten be steed, zal niet worden betaald. Het stan- daardloon zal zijn 20 cent. Dit loon zal voor 'teerst worden betaald den eersten Zaterdag in Juni." Dit vergelijk werd aangenomen met 21 tegen 15 stemmen en 3 onthoudingen. Drie patroons hadden véór de stemming de vergadering verlaten. De tegenstemmers waren in hoofdzaak daghuurbazen. Om te trachten ook met hen tot een vergelijk te komen, zal er heden avond een vergadering van het stakings- comité met deze daghuurbazen worden ge houden. Nog werd overeengekomen, dat getracht zal worden door onderling overleg met in gang van 1 Januari 1903 te komen tot pen werkdag van 6 tot 6 uur voor het bouwvak. Onze correspondent te Groningen merkt op, dat de werklieden in de praktijk wellicht vrijwel hun zin gekregen hebben wat het loon betreft (hun eisch was een minimum loon van 20 cents). De vergadering van heden avond wordt gehouden op verzoek der daghuurbazen. Vandaag is er „wapenstilstand". De wer kende timmerlieden worden niet lastig ge vallen. (N. R. Ct), Uit Liverpool wordt aan de „Temps" ge seind dat het zeker is, volgens den chef van de geheime politie en den directeur van het Adolphi-hotel, dat niet alleen de heer en mevrouw Humbert, hun dochter en Ramain Daurignac in het hotel gedineerd hebben, Zaterdagavond, maar dat de gebeele familie er geweest is. De politie heeft de overtui ging dat zjj Liverpool niet verlaten hebben doch zich in de buurt van het hotel ophouden. De inbraak in het kasteel Vives EauX is gepleegd door menschen die zeer goed op de hoogte waren van de ligging en den bouw van het huis. Het kasteel telde 73 ramen, één raam was niet goed gesloten, en juist door dat raam zijn de inbrekers hier ingeklommen. Emile Daurignac wordt ver dacht van het op touw zetten dezer nachte lijke geschiedenis. Men schrijft aan de „N. R. Ct." De goed 70-jarige Aaltje K. te Krommenie, die ruim 20 jaar doof was geweest, maakte zich de vorige week zeer driftig op haar buren en kreeg toen plotseling bet gehoor terug. Sedert hoort zjj als de beste. Te Apeldoorn heeft zich een persoon opge houden, die zich noemde Pieter Maritz en be weerde Transvaler te zjjn. Er ontstond twjjfel aan de juistheid van zjjn verhalen, waarom de politie op vermoeden van oplichting een onderzoek ingesteld heeft, dak tot resultaat had, dat bewuste persoon geen Transvaler was en denkeljjk van Alkmaar afkomstig is. De meteorologen voorspellen voor de eerst volgende dagen weinig goeds en professor Falb profeteert, dat bet slechte weer zal aanhouden tot het midden van Juni en dat men in Juli zelfs nog sneeuw kan ver wachten. Sedert 1841 is er zulk een koude Mei maand niet geweest als die van dit jaar. Gewoonlijk is de temperatuur in Mei ge middeld 6 graden hooger dan in April, tot dusver is zjj l1/, gr. lager geweest. Het slechte weer op de Pinksterdagen heeft ge maakt, dat op de Pruisische staatsspoor wegen 1 millioen mark minder ontvangen is dan het vorig jaar. Inmiddels hebben de onophoudelijke re gens in de Rijnstreek overstroomingen doen ontstaan. In den Elzas zyn verscheidene rivieren zoodanig gewasson, dat de bewo ners door de alarmklok midden in den nacht moesten worden gewaarschuwd. By Keulen is de Rijn sedert Woensdag l1/, Meter gewassen en op de Ruhr belemmert hot hooge water het scheepverkeer. Te Ruhrort staan verscheidene stadsdeelen onder water. In het zuiden van Frankrijk blijft bjj tus- schenpoozen sneeuw vallen. De Cevennes zjjn met sneeuw bedekt en de zijdewormteelt gaat slecht door de lage temperatuur. In midden- Frankrijk woeden bjj afwisseling onweders, vergezeld van hevige regens die den veld gewassen groote schade doen. De Amsterdamsche kamer van koophandel besprak Vrijdagavond debeurs-vacantiedagen. Een commissie had overleg gepleegd met de commissie uit den effectenhandeldeze verklaarde accoord te gaan met het donk beeld om behalve op Zon- en algemeen erkende christelijke feestdagen en Nieuwjaar ook op Koninginsverjaaidag en door den minister nader aan te geven dagen beurs- vacantie te houden, die dan ook geen protest- dagen zouden zjjn. Men wees er op, dat er geen vrees behoeft te bestaan, dat de Regeering den handel met vacantiedagen zal overstelpen, die trouwens in het buitenland reeds lang bestaan. De groote handelshuizen hebben in het adres der kamer van arbeid voor handels-, krediet en verzekeringwezen hun adhaesie met der gelijke vacantie-dagon betuigd. In den loop der discussie bleek van mee- ningsverschil omtrent de beteekenis van zulke dagen voor de provincie en voor Am sterdam, en een der leden ontraadde krachtig niet terug te koeren op het genomen besluit om dergelijke dagen, die z. i, nergens ter wereld bestaan en den handel tot schade zullen zyn, af te wijzen. De volle „bank- holiday" in Engeland toch bestaat alleen op 1 Augustusals de Beursvacantie-dagen van den effectenhandel „bankholidays" worden, zou dit zeer nadeelig achten. Daarna werd, voor nader schriftelijk advies der commissie, besloten tot- aanhouden. Twee officieren der cavalerie in burger- kleeding haalden te Venloo een hoogst on- gepasten streek uit. De tuinier J. M., die met een meisje stond te praten en de geba ren van het naderend tweetal in oogen- schouw nam, werd door de heeren gesom meerd zich terstond te verwijderen en naar huis te gaan. Toen de jongen te kennen gaf, dat hy ziph vrjj op den publieken weg mocht bewe gen, vielen terstond slagenzjjn paraplnie werd hem afgenomen en hy werd vervol gens daarmede afgeranseld. Na volvoering van dit heldenfeit, gaf de jongeman, die door tusschenkomst van het meisje de parapluie had teruggekregen, te verstaan, dat dit zaakje wel een staartje kon hebben. Nu vielen de twee hem weder aan, na men hem andermaal het regenscherm af en verwondden en mishandelden den jongen zoodanig, dat deze zich terstond door een geneesheer het hoofd moest laten verbin den. Het bestuur van de „Vereeniging van deurwaarders bij de verschillende rechts- collegiën in Nederland", heeft al de gerechts deurwaarders hier te lande zoowel leden als niet-leden van bovengenoemde vereeni ging opgeroepen tot een buitengewone algemeene vergadering, te houden op Zondag 15 Juni te Utrecht, ter vaststelling van een adres aan de Regeering, om verbetering te brengen in den toestand der deurwaarders bij de Nederlandsche rechterlijke macht. Volgens het „Hbld." zjjn een aantal stuk ken uit het Rijksmuseum uitgeleend. Deze zjjn geplaatst in het Utrechtsch Universi teitsgebouw, een Rijksgebouw dus, waar men zekerheid heeft omtrent de wjjze van be handeling der stukken. Niet lang geleden zyn een paar stukken van Ferdinand Bol, één'oen nederdalende engel met een oud man voorstellend, twee anderen met onderwerpen nit de mythologie en de geschiedenisdrie kopieën naar Rubens, een Ecce Homo, een H. Ilioronymus en een wilde beestenjacht, een Juno, Io en Jnpiter van Van Bronck- horst, zeven stuks in het geheel, in het Utrechtscke Universiteitsgebouw opgehangen. Zij hangen in de faculteitskamers, het Ecce Homo in die der theologische faculteit, van de wilde beestenjacht genieten de me dici, de mythologische figuren van Bronck- horst trekkon de aandacht van juristen, enz. Een rijke erfenis heeft de stad Neufck&tel gekregen van een harer inwoners, James Pnry, nl. zijn buitenplaats St. Nicolaas, een landgoed van meer dan een millioen waarde, voor het oprichten van een ethnografisch museumdan f 150.000 voor vacantie-kolo- nies voor arme schoolkinderen1 250.000 voor een sanatorium voor longlyders, enz. Het stedelijk museum kreeg zyn beroemde schilderijengalerij. Naar „de Locom." verneemt, heeft de re sident van Samarang de zorg voor ongeveer 500 Javaansche kinderen uit die residentie, die door de cholera ouderloos zyn geworden, aangeboden aan den heer en mevrouw van Emmerik te Salatiga. Deze hebben het aan bod met groote erkentelijkheid aangenomen en zjjn terstond begonnen maatregelen te nemen, om die arme weezen te Salatiga onder dak te brengen, vertrouwde mede-ar beiders te vinden, enz. Voor de finaucieele gevolgen, althans gedurende den eersten tijd, stelt de resident zich verantwoordelijk. De stichting zal den naam krijgen van Witte-Kruis-kolonie. Alle eer aan het Leger des Heils, zegt het „Batav. Nbl."maar wat te denken van het bestuur, dat de gevolgen van eigen wanbeheer, nu de cholera komt huishouden onder de uitgeputte bevolking, welke geen weerstandsvermogen bezit, kwam op de schouders der particuliere liefdadigheid laadt, en van de regeering, die dit kalm aanziet f GOUDA, 26 Mei 1902. D« „Goudsche Vereeniging voor Genees- Heel- en Verloskundige Huid" heeft nu ook een afdeeling voor de homoeopathic daaraan verbonden en als geneesheer daarvoor aan gesteld dr. A. C. A. Hoffman. Verder werd er een nieuwe recepten-bus geplaatst op de Karnemelksloot, terwijl in het laatst dezer maand op den Kleiweg een 2de apotheek door den heer Latenstein wordt geopend. Dezer dagen hebben de leden van Gedepu teerde Staten van Zuidholland vergezeld van den griffier een tocht gedaan langs de Gouwe, ter bezichtiging der werken aan dat vaar water. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot grif fier bij het kantongerecht te Dordrecht, jbr. mr. J. B. Coenen van 's Gravesloot, thans griffier bij het kantongerecht te Schoonhoven. Zondagavond werd door de Afdeeling „Gouda" van den Ned. R. K. Volksbond in haar Bondsgebouw herdacht den verjaardag der verschijning van den encycliek „Rerum Novarum". Als spreker voor deze gelegen heid was uitgenoodigd de Zeereerw. Heer Dr. M. J. Schrftder van Utrecht. Nadat de Voorzitter deze feestvergadering geopend had en door de Zangvereeniging St. Caecilia een nummer gezongen was, kwam het woord aan Dr. Schrftder. „Dankbaarheid eert een volk", zoo begon spreker, en een schoone gedachte is het ge weest van bet Centraal Bestuur, om telken jare den dag te herdenken, waarop een schok door de wereld ging als by een aardbeving, niet evenwel, om als deze, te verwoesten-; R. N. is als een bron, die opborrelt, als een diamant die helder schittert, als een parel, die den stempel draagt van Goddelijke wijs heid. Hierin toont Leo XIII ons een werkplan, waarnaar, een dagtaak, waaraan met alle kracht moet gewerkt worden. Als op een reusachtige schilderij geeft Hy hier te aan schouwen, wat eenmaal de maatschappij moet worden en hoe verder men zich van het doek verwijdert, des te meer trekt het en komt vol beweging en leven. Waar het Schep pingsverhaal luidt, dat de geest Gods over de wateren zweefde en de aarde te voor schijn kwam, zoo doemt deze weer voor ons opten tijde van Petrus, toen heidendom en barbaarschheid, in onze tijd van ongeloof en revolutie, nu Leo XIII spreekt door de kracht van den H. Geest, die in en door hem werkt. Alleen Zijn woord overstemt de rauwe kreet, allerwege geuit. Vrede en Liefde moeten herstellen, wat van de Christelijke ordening als mqjt van- dalenhar.d verwoest is. Het machtig gilde- wezen is heer, maar de Bouwmeester bestaat nog, de grondslagen zijn nog aanwezigRecht en Liefde, wier adem den geheelen R. N. doorzweeft, zjjn de handen, die de Schepselen moeterw binden, en die de fundamenten vor men, waarop moet worden voortgebouwd. Hoe spreekt Vliegen in „Het Volk" zich tegen, als hij de R. N. wol het meest be sproken geschrift noemt en later zegt, dat het absoluut niets heeft uitgehaald Waarom het dan nu nog aangehaald P Als een andere Nehemias werkt Leo XIII aan den opbouw van de maatschappij, trots spot, laster en vaak ruw geweld, en wij moeten blijven strijden, het oog gericht op onzen Voorman, met truffel en zwaard. De maatschappij bestaat niet uit éénlingen: de individuen vormen groepen, deze den staat, maar allen moeten verbonden zyn door Recht en Liefdea«»n de reconstructie van dit reuzenwerk is een begin gemaakt, en zoo lang er nog zyn die gebrek lijden, bestaat er geen recht op winst. Kerk, staat en arbeiders-organisaties, vooral deze laatste, moeten werken, om het doel te bereiken. Alle arbeiders moeten zich aansluiten aan den bond, die geen sociëteit mag zijn, maar die de vak vereenigingen moet bevattenzy moeten als publiek rechterlijke lichamen arbeiden zooniet, dan is het werk onvrucht baar, geeft tijdverlies en geldschade. Recht en Liefde moet gehandhaafd worden tot welzyn der maatschappij. 't Is niet om klassenhaat en klassenstrijd te preken, maar niet alle patroons zijn goed; onder hen zyn gewetenlooze, alleen bedacht op hot verwerven van rijkdommen, zonder geloof en geweten raken ze in de strikken van Satanzy boderven de maatschappij en bederven de zaken van anderen. De Liefde moet het eerste en hoogste gebod blijven, moet het cement zyn voor alle standen de naastenliefde blijft noodig, daar niemand onafhankelijk is. R. N. verplicht tot hooge inspanning, maar met geestdrift en taaie volharding moet gföwerkt wordende fiero stoere wil van edele harten zal all-ps to boven komen, vertrouwen stellende op den Heer der Heerscharen. De Zaaier, die uitging om te zaaien is thans de arbeider. Vogels, onkruid, sneeuw, vorst, droogte en hitte zullen hem tegen streven, maar het oog op den gryzen Wachter, op den Paus, wiens luister grooter is, dan ooit oen voorganger bezat, dat moet don moed verhoogen. Zichtbaar is God met ons, waar we een 92-jarigon grysaard zien met bevende hand, wankelenden tred en onzeker gebaar, maar die regeert met de kracht en geestdrift der jeugd. Hy heeft zich een naam verworven, zooals nog geen andere Pau8 der werklieden". Zeker was de voorzitter de tolk der vor- gadering, toen hy den Eerw. spreker be dankte voor diens zaakrijke en boeiendö rede, die meermalen door applaus onder broken en aan 't slot met daverende toe juiching begroet werd. Hierna kwam do heer H. D. Brink aan 't woord, die de afdeeling verraste met oen fraai geschenk; ketting «-met kruis voor de buste van den Paus. Die buste was voor deze gelegenheid \an zyn hooge verheven heid gehaald waarop zy gewoonlijk staat, en keurig in 't groen en bloemen gezet door den heer A. van Galen, op aanwijzing van de Commissie van Bijstand, welke C. hier voor van den Voorzitter een pluimpje kreeg. Welverdiend Nadat de heer van Vliet nog enkele woorden had gesproken namens de propa ganda, en het Bondslied door de aanwezigen met geestdrift was meegezongen, werd deze feestvergadering gesloten. Telken jare keert zy terug er. telken jare wordt zy in alle afdeelingen met grooter luister gevierd, in tegenstelling van den Eersten Meidag, welks viering telkens verflauwt, zooals de Voor zitter terecht opmerkte. Ate 5e Klasse. Trekking van Maandag 26 Mei. No. 6477 1 2000. 5189, 8642, 13381, 14395, 20390 en 20816 ieder 1 1000. 1875,-7510, 11740, 13315 en 13902 ieder 1 400. 3216, 4268, 11640 en 17015 ieder f 200. 242, 370, 6976, 8684, 11590, 23581, 17338, 19878, 20394 en 20537 ieder 1 100. Prijzen van f 70, 84 2830 6003 7866 11201 15368 18616 243 75 88 89 11325 15667 61 77 91 6107 7986 11553 15736 18915 83 3064 41 8012 11611 15916 19023 445 66 55 38 93 33 19119 76 3135 67 8387 11805 16009 35 522 3262 6252 8469 10 60 86 633 3309 6316 8530 11962 70 19230 62 3567 62 81 12120 16322 19330 781 69 6411 8658 12211 74 75 942 3897 65 75 12362 16406 19475 1095 4220 79 8850 12427 16627 89 1138 4358 6609 73 12531 56 19542 41 4539 6756 9138 55 16719 57 83 69 75 9227 12712 16985 19618 1223 4696 91 49 72 17053 19765 1407 4735 6953 74 12902 85 19801 35 4803 7049 9388 40 17227 36 74 4923 57 9413 13015 38 51 4518 39 7137 9692 13170 44 58 1863 5000 40 9925 13358 17314 19911 78 5112 45 10139 13515 17496 36 1946 34 73 49 14102 17966 75 2062 5264 7277 10235 42 95 20085 2169 5301 7336 10338 14299 18157 99 2298 5432 69 10428 14381 18274 20253 2345 5552 7413 10521 14466 18385 64 85 5709 38 10650 14887 18440 20364 91 68 7572 10735 14995 41 20420 2463 91 7632 10810 15073 53 20676 80 5877 7742 11001 15152 18510 20749 95 5943 7835 65 1ÏS232 47 20867 2778 92 41 97 91 89 20966 A. VAN OS, Mare!) and-Tailleur. Kleiweg E 73a, GOUDA l^leplioon No. 3$. 22 MEI. NTkdZrland. Cert. Ned. W. S tty«' dito dbo dltc S dito dito dito 3 iIoNOar. Obl. Oou-ll. 1881 -it3 t iTALlR. Iuschr v iis^ 1862-81 5 )obtinr. Obl. ii rapier 1868 6 dito in t Ivor 18«8 6 'OUTDOal. O I. til t coupon 3 dito tickot 8 lush&ND, Obl. Hinnenl. 18U 4 dito Oeoous. 1880 4 dito bu Roths. 1839 4 d to bij Hop. 1889-90 4 dito in icou.l. leen. 18 83 0 dito dito dito 18-14 5 3panjk. Perpot, 8'huid 1881 4 rOHREiJ.Gepr.0ouv. icon 1890 4 Ge leening scrio I). Goc.leonin. serie 0. iSuil)rArR Rp. v. oblg 189* b Maxtco.Ob it. Sch, 1890 8 VehjkuRla. Obl. oa'uip. 1881 4 Amstbrdam. Obligstien 1896 3 Rotterdam. Steii. leen. 1894 8 N«d. N. Afr. H indelsv. sand. Arendsb. Tab.-Mij. Certificaten Doli-Maatschappy dito Arn. Hypotheekb. paudbr. 41/, Cult.-My.dor Vorstenl. aand. 's Gr. Hypotheek!), pandbr. 4*/i Nederlandsche bank aand. i Ned. Handelmaatscb. dito N.-W Pac. Hyp. b. pandbr. 3 llott. Hypotheekb. pandbr. 4'/, Utr. Hypotheekb. dito 4 Oostbne O jst-Hong. bank aand. ItusL. Hypotheekbank pandb. 6 Amerika Equt. hy poth. pandb. 4 Matw. L. G. Pr Lion cert. 6 Ned, Holl. IJ.-Spoor.w-Mij. aand. Mij. tot Exp!. v. 8t Spw. aand, Ned. Ind. Spoorweg m aand. Ned. Zuid Afr. Spm aand. 6 dito dito dito 1891 dito 4 Italië Spoorwl. 1887/89A-Eobl.3 Zuid-Itnl. Spwmij. A-H. obl. 3 Polhh. Warschau Weenen. aand. RU8L. Gr.. Russ. Spw.-Mij l.obl. 4 Baltisobe dito aand. Fastowa dito aand. 6 Iwang.Dombr dito aand. 5 Kursk.Ch. Azow-8p. kap. obl. 4 dito dito oblig. 4 Amerika. Cont. Pac. Sp.Mij obl. 5 dito dito Win. 8t. Peter. obl. 7 Denver Rio Gr. Spm. eert. v.a Illinois Central obl. in goud 4 Louisv. Nashvilli Cer v. aand, Mexico. N. Spw.M i. Ie hyp.n 6 Miss. Kansas v. 4pCt. pref. aand N.-York Outaaio West. aand. Ponn. dto Ohio oblig. 6. Qre gon. Calif. Ie hyp. in goud St. Paul. Min i. Manit. obl. Un. Pao. Hoof Ijjn oblig. 6 dito dito Line. Col. lo hyp.,O 6 Amslerd. Omnibus Mij. aand. Rotterd.Tramwog-MaatB.aaud Nbd. 8tad Amsterdam aand. 3 Stad Rotterdam aand 3 Bhlgik. Stad Antwerpen 1887 i'/i Stad Brussel 1886 2>/j Hovo. Theiss Regullr Goselsch. 4 O stenr. Staatsleonig 1860 6 K.K. Oost. B. Cr. 1880 8 Skanj Stad Madrid 3 1868 Nei>. V. r. B z. Avb. Spoel, eert Vrkrs Slotkrs SOV, 8«%s 9*'/s «IV» 82'/. 8l»/i 8. lot1/, 80 90 676 415 194 961/, 10)'/. 1201/, 88'/). 106 112 j *187, 69'/, 104'/, 981/, 100'/, B'"/l4 216 140/, 1Mb 107 105 86'/. 104',, 69 64 99 101'/, 10S7/, IOC, 10SV, 1""/,. 117', 102 tt V. Maandag 26 Mei 1902. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor ie kwaliteit 35, 2e kwal. 31, 3e kwaliteit 27 cent per half Kilo. Vette Kalveren goede aanvoer, 10 kwaliteit a8 2de kwaliteit 24, 3de kwaliteit 21 cent per half KI. Vette varkens redelijk aangevoerd ie kwal. 25 2e kwal. 24 3e kwal. 22 ce«t de half kilo. Schapen en lammeren redelijk aangevoerd. Handel in vet Vee en vette Kalveren flauw, lager in prijs vetto Varkens en Schapen en Lam meren prijshoudend. SPECIALITEIT IN N O U V E A U~T É'S - f.oru i Bekroond Zilveren Medaille Tentoonstelling Amsterdam, Leeuwaj-den. Voortdurend groote voorraad COSTUMES en JAPONSTOFFEN. BI ou sen en Costuuinrokken. van de goedkoopste tot de beste soorten. AUeenverkoop van de uit echt in Oost-Azië tehuis behoorende Netelvezei ol zoogenaamde brandnetel Dames en Heeren TRICOT ONDERGOEDEREN. Atjeh. Het „Batav. Nbl." ontving het volgende telegram nit Kota-Radja, 23 April: „De kolonne onder kapitein van derMaa- ten heeft in de Gajoelandqn geen berichten omtrent panglima Polim ol den pretendent- sultan kunnen inwinnen en is naar Pensan- gan teruggekeerd." Afloop dor Openbare Verkooping van Onroerende Goederen. Veiling Maandag 26 Mei, gehouden door Notaris H. GROENENDAAL. Winkelhuis en Erf, aan den Kleiweg wijk E no. 1, t 7650—, k. M. J. Oosterling. Magazijn mot afzonderlijk opgang hebbend Bovenhuis, aan den Korten Tiendeweg, wijk D. nos. 74 on 74a, I 8900.- k. J. L. v. Ejjk. De drie Woningen en Erf met daarnaast gelegen Gang aan den Tnrtsingel, wijk P nos. 109, 110, 111 en 112, da Getimmer ten Erven en open Grond langs de Veer- steeg 011 aan de Prins Hendrikstraat en de 2 huizen, wjjk P. nos. 342 en 343 al daar, 10900.—, k. C. P. W Do Heer en Mevrouw QUINT— Dammers geven kennis van de geboorte van een levonloos Meisje. Gouda, 24 Mei 1902. In de op heden gehouden Vergadering van Aandeelhouders, werd het dividend over het boekjaar 1901, bepaald op 4.~ per aan deel, over welk bedrag van af heden bjj de Heeren HOFFMAN Co., alhier tegen in levering van het ingevulde dividendbewijs No. 5, kan worden beschikt. DE DIRECTEUR. Gouda, 26 Mei 1902. met beste banden, Westwood velgen, fijne V. Pitch Brampton rolienketting, echte B. S. »A. trapbeweging, 1 jaar lang olie houdende naven, buitengewoon gemakkelijk en zacht loopend, slechts een paar maal bereden, door omstandigheden van ziekte voor 75.00 over te nemen. Brieven lett. K. J. bureau dezer. (Men worilt verzocht op 't MEUK te letten UIT HKT MaGIZIJN VAN GORINCHEM. Deze riIEEEN worden afgele verd in verzegelde pakjes vau tu;' twee en ten half en een Ned. one .met vermelding van Nommer er. tPrjjs, voorzien van nevenstaand Merk, volgens de Wet gedepo ^neerd. Zich tot de uitvoering van ge- eerde orders aanbevelende I C BIJL, voorheen J. fcEEEBAART Lz.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 2