IE ra UITERSTEN. ITS. (HARK fjgst geval biedt de ting, die door do riburg goedgekeurd g vau hot nieuwe in don loop van 7 verlotingen van >n, bedragende Mark R-| Mo. 8810. Nieuws* en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 11 Juni. Bultenlandsch Overzicht- FEUILLETON. Simon, l 1 I ■ark Donderdag 29 Mei 1902, i Laarzenmagazijn Vond»rbals»m wereld bekend en troffen middel tegen Long-, Lever e II, enz. Inwendig uitwendig in bijna sn met goed gevolg - Pr(js per flacon t 1 115. Woadanalf geneeskrach leestal elke pijnlijke overbodig. Met voor ongeneeslijk ilangs een bijna £3 Brengt genezing en an, ontstekingen enz van 9. k. ■r* Verspreide Berichten. HOOFDSTUK VII. Wordt vervolgd) meer Groote letters worden berekend waren zeer gedeelte EN (WERK voor issolaars G dor do Hoofdprijs oorrechte collecte win er onmiddo- GOlBStHEUHRAM smeten werk. telefoon Xo. 89,. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van ?on- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. E 30 le Kleiwegsteeg. Zn. Gonda ■dt hot verQjschte rdee'lng der pry- jon, alsook de bo nnen is, gratis by- o clientèle onaan- j officieele lijsten, n geschiedt steeds den Staat en kan ding of ook naar Ion in alle grootero ts hebben, hot geluk begnn- lanzionlijke prijzen ras officie lebewij- verkregen, en cfteo a. Mark 250,000, >,000 onz. bij deze pp den gde onderneming, uiterst belangrijke len gerekendmen reeds ophanden ten s oedigste r post f 1.60. ederland Rokin 8 Amsterdam indieSchutzenapotheke ohitsch, Oesterreich t Centraal-Depdt Sander lark 6 of fl 3. 0 ct. 8 .75 D/,„ Irag per postwissel inmiddellijk met de litvoer gebracht, en is, de van het wa- Origineele Loten Telefoon .M». Sfc A D V E R T E N T I E N worden geplaatst 1 5 regels a 50 Centen; iedere regel i 10 Centen. naar plaatsruimte. De verkiezingen hebben België gelaten wat het was de clericale Kamer blyft clericaal. Op één na zyn alle leden van de aftredende helft herkozen; die eene onge lukkige is een liberaal, d’Huart te Dinant, die zpn plaats zal inruimen voor den clericaal Tournay. Van de 14 nieuwe zetels, die zijn ingesteld door de onlangs aangenomen wet ter herziening der kiesdistricten, hebben de liberalen 1 (te Brussel), de socialisten 3 (te Charleroi, te Soignies en te Luik), de chris telijke democraat 1 (ook te Brussel) weten te veroveren, de 9 overige nieuwe zetels In de gisteren gehouden zitting vin het Lagerhuis werd geen ministerieels verklaring afgelegd betreffende de vredesonderhande lingen, doch minister Balfour verdaagde de discussies over de begrooting, die voor deze week waren vastgesteld, zeggende, dat het niet aangaat thans over de begrooting te spreken, nu andere dingen hangende z(jn. Er is een kink in den kabel gekomendat is het bericht hetwelk volgens' de Daily News gisteravond in het Lagerhuis werd meegedeeld. De vredesonderhandelingen gaan niet zoo vlot als men in Engeland wel hoopte; het is de vraag of de „vredesklokken wel luiden zullen, by de kroningsfeesten te Londen”. En dat bericht werd niet alleen in het Lagerhuis verteld gisteravond, maar Reuter meldde het eveneens uit Pretoria. Het optimisme dat in de laatste dagen omtrent de gebeurtenissen in Zuid-Afrika heerscht, is nauwelyk gegrond op bepaalde feiten, zegt dat telegram. Het rekken der conferentie is geen hoopvol teeken. Er bestaan al is de eisch om onafhankelijkheid van Boerenzijde opgegeven nog genoeg punten van geschil tusschen de Regeering en de Boeren. En onder de gedelegeerden te Vereeniging is een hard nekkige minderheid, die het hervatten van de vijandelijkheden als de beste oplossing van den tegenjvoordigen toestand beschouwt. Ieder oogenblik kunnen die geschilpunten zulk een vorm aannemen dat de onderhandelingen worden afgebroken. En het is niet waarschijn lijk dat de voorstanders van den vrede den strijd zullen opgeven, zoo lang er geen een stemmigheid bestaat en een krachtige minder heid den strijd wil voortzetten. Zou thans een dier verschilpunten zulk een scherpen vorm hebben aangenomen, dat de onderhandelingen daarop afgestuit zyn? Dat moet de bedoeling wezen van den kink in den kabel, waarover de D|jly News spreekt. zullen door clericalen worden bezet. De clericale meerderheid is alzoo nog met eenige zetels versterkt. Hadden de vereenigde liberalen en sosialisten in April hun zin gekregen, en was toen de Kamer ontbonden om het land te laten spreken omtrent het vraagstuk der grondwetsherziening, dan zou destijds naar alle waarschijnlijkheid eveneens een clericale meerderheid in de Kamer terug zyn gekomen. We zouden dan zuiverder de meening van het geheele land, d. w. z. van de stemgerechtigde driedubbele, dubbele en enkele burgers kennen, en nu kennen we slechts den uitslag over ruim de helft van de kiesdistricten. Maar er is geen reden om aan te nemen, dat die andere zwijgende helft des lands zich minder beginselvast zou hebben betoondnaar men met grond ver moedt, zouden de districten dier andere helft zelfs nog minder dubieus zijn, dan de dis tricten die nu hebben gesproken. Het laat zich in den eersten tyd niet aanzien, dat het meervoudig kiesrecht in België een andere party als de clericale aan hot bewind zal brengen. En wanneer zou met behulp van de clericale party dat stolsel door een ander vervangen worden Het Pruisische Huis van Afgevaardigden neemt het wetsontwerp tot versterking van het Duitsche element tegen de Polen in be handeling. Graaf Billow licht het wetsont werp toe. IIy betoogt dat de regeering niet alleen het recht, maar ook, in het belang van de veiligheid van de monarchie, den plicht heeft, een bolwerk op te richten tegen de Grootpoolsche beweging. De grondwet tige rechten van Poolsche medeonderdanen zullen ook in de toekomst nauwgezet gehand haafd worden maar tevens zal do regeering alle pogingen onderdrukken om verandering te brengen in den tegenwoordigen staat van zaken. Dit is slechts een voortzetting van het beleid dat Bismarck in 1881 begon nen is. Dit wetsontwerp is de eerste van de wis sels die wy bij de beraadslaging in Januari, over de politiek in de provinciën met ge mengde bevolking, op de toekomst had ge trokken. In den aanstaanden winter zullen verdere maatregelen genomen worden tot bevordering van den Duitschen geest in de oostelyke provinciën, in ’t bijzonder toelagen aan kleine ambtenaren en beambten en aan onderwijzers der lagere scholen. De spreker doet ten slotte een beroep op de vergade ring om de regeering te steunen bij de be scherming van Duitsche zeden en volksaard. (Applaus). Na Billow voert Fritzenborken het woord. Hjj drukt onder betuigingen van instemming zyner partygenooten, zyn verbazing uit over de omstandigheid dat nog aan hot einde der zitting een wetsontwerp ingediend wordt verlangd. Er zyn een aantal veel gewich tiger kwestiën die onder verwijzing naar den ongunstigen geldelyken toestand achter wege gelaten zyn. Naar den vorm is het wetsontwerp niet in stryd met de grondwet, maar het is wel in stryd met den geest daarvan. Voor deze politiek moet het Cen trum elke verantwoordelijkheid afwijzen (Bravo Szüman verwijt de regeering dat zy de beloften, aan de Polen gedaan, niet nakomt. Friedemann wyst er op, dat hier alleen sprake is van maatregelen van verweer, niet vair aanval. Dat slechts een klein aantal van hen die zich in do Poolsche provinciën vestigen, katholiek zyn, is te wijten aan de Poolsche geestelijkheid die zich kant tegen de invoering van godsdienstoefening in bet Duitsch. Ahlers twyfelt niet dat in het duel tusschen de Duitsche en de Poolsche bevol king eerstgenoemde al haar krachten zal inspannenzy komt op voor haar bestaan. Na Szuman’s rede hebben de Poolsche af gevaardigden allen tegelijk de zaal verlaten. Richter betoogt dat het ontwerp in stryd is met de grondstelling dat alle Duitschers geljjk zyn voor do wethet is een uitzonde ringswet waarvoor zyn party niet te vinden is.’zonderling is het, dat men op hetzelfde oogenblik waarop men in het westen met een uitzonderingswet (de dictatuurparagraaf) breekt, in het Oosten met oen nieuwe komt. Zoo lichtvaardig als dit ontwerp, is nog geen enkel wetsvoorstel waarin zulke hooge sommen worden gevraagd, inge diend. De memorie van toelichting is niets als een feuilleton en maakt den indruk of zy uit den zadel is gedicteerd, alsof men met haar in versneld tempo tot den aanval wilde overgaan, onverschillig wat onder den voet gereden wordtde geheele aanval eindigt ten slotte in een moeras (bravo links). Richter besloot zyn rede met uit te roe pen Dat is geen Deutschtum meer, dat is Ueber-Deutschtum. De minister van financiën voerde aan, dat niemand Polen tot afstand dwong, maar dat Pruisen zich eventueel moest kunnen weren by'een opgedrongen oorlog. De Regeering heeft by hot tegemoetkomen van Polen slechts ondank, by de Duitschers slechts ernstige aanmoediging geoogst. De tyden van dralen zyn voorby (bravo De afgevaardigde bracht het woord „Deutsch tum” in het debat. Dit woord vervult my met de diepste smart, wanneer ik bedenk hoe de Duitschers in die provinciën te kampen Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des inidd. Ik ,ben hierheen gekomen om iets omtrent den toestand van het volk te weten te komen, zei Egremont. Dat kan niet geschieden in een groote stad als Londen. Daar leven we allen te veel in een beperkten kring. Gij wilt mij zeker wel hel pen, voegde Egremont er bij, uw geest zal mij be zieling geven. Ge hebt mij gisterenavond gezegd, dat er geen ander onderwerp was. één uitgezon derd, dat ooit uwe gedachten bezig hield. Ja, zei Sybil, ik heb onder twe daken geleefd slechts ender twee, en elk heeft mij een groot denkbeeld aan de hand gedaan het klooster en de arbeiderswoning, liet eene heeft mij de vernedering en ontaarding van mijn geloof ge leerd, het andere die van mijn ras. Ge moet er nu daajom niet oyer wonderen, d^t mijn hart uitsluitend klopt voor de kerk en het volk. Maar et zijn nog wel andere denkbeelden, zei Egremont, die evenveel recht kunnen doen gelden op uwe gedachten, Ik gevoel, dat deze twee voldoende zijn, zei Sybilmisschien toch al te omvangrijk voor mijn verstand. Aan het eind van een straatje in Wodgate dat grooter afmetingen had dan* de meeste in dat stad je, stond een hoog huis met een aantal ramen: de verschillende verdiepingen waaruit het bestond er bij tusschenpoozen op gezet. Het was in zeer vervallen toestandhet voornaamste was ingericht tot spijkerfabriek, waar een groot aantal zware ijzeren machines in elk heete fabriek te worden opgesloten. Hij werkt nu ten minste te midden van bosschen en wateren. En de Traffords zijn ?ulke goede menschenZij zijn zoo lief voor hem en voor allen die daar werken. Gij schijnt heel veel van uw vader te hou den. Zij keek hem een weinig verbaasd aan, en toen kwam er een glimlach op haar liefst ernstig gelaat en zij zeideIs dat dan zoo vréémd Ik geloof het niet, zei Egremontik zou zelf veel van hem kunnen houden. O, gij wint mijn hart, zei Sybil, als gij hem prijst. Ik geloof, dat dat de reden is, waarom ik Steven graag mag lijdenwant overigens zegt hij telkens dingen, waarmede ik mij niet kan ver- eenigen, die ik afkeurmaar hij is zoo goed voor mijn vader Gij spreekt zeker over mijnheer Morley Ja, maar wij noemen hem niet mijnheer zei Sybil zacht lachend. Ik bedoel Steven Morley, zei Egremont, dien ik te Marney Abdij heb ontmoet. Hij is heel knap niet waar? Hij is een bekwaam schryver en zeer ge leerd en wat hij is, dat heeft hij zich zei ven ge maakt Ik hoor, dat gij denzelfden werkkring hebt zei Sybil. Maar ik ben geen bekwaam schrijver of groot geleerde, zei Egremont. Wat gij ook moogt zijn, ik vertrouw, zei Sybil op ernstigen toon, dat gij de talenten, die God u gegeven heelt, nooit tegen het volk zult gebruiken. Frankrijk. Luitenant-kqlouel Montoil heeft gemeend Goppée’s voorbeeld tot uittreding uit het hoofdcomité der „Liguo de la Patrie fran- caiso te moeten volgen: hg meent, dat de Ligne den verkeerden weg opgaat mot haar jongste zwenking buiten het olericale clement. ’t Ziet er nu hensch naar uit of de zaak Henry-Reinach beden (Woensdag) in behandeling zal komen; de weduwe van den kolonel ziet zoowaar in haar echtgenoot eer een slachtoffer van de Dreyfuszaak dan oen der hoofdschuldigen. Er worden belang wekkende onthullingen verwacht en zelfs het famense „nieuwe feit!” De nationaal Lorthiois te Ryssel, den elfden dezer tot Kamerlid gekozen en toen plotseling overleden, zou gestorven zyn, in gevolge de hem in eeiwergadering enkele dagen vroeger aangedane mishandelingen, waarom een nader onderzoek wordt inge steld tegen vier sociaal-democraten, onder wie een wethouder van Ryssel, Ghesquière. Door de terugtreding van den burge meester, vier wethouders en vyf gemeente raadsleden van do radicale meerderheid, wa- ron er nieuwe verkiezingen noodig te Rou- aan on de anti-regooringsgezinden zyn met twee duizend stemmen meerderheid gekozen. Duitschland. Het lumineuse plan van een Akensch ge meenteraadslid om by het bezoek van den keizer met het noodige theatrale vertoon, allo langs den weg opgesteldon roodo anje lieren te laten dragen, als zynde dit de lievelingsbloem des keizers, is mislukt; de politiepresident heeft gereleveerd, dat de keizer (die in deze althans voor gelykheid is!) volstrekt niet wil, dat een bepaalde bloem als zyn lievelingsbloem wordt aange wezen. Te Berljjn is eergisteren begonnen het proces in de groote zwendelzaak-Sanden C.8., do bankdirecteuren van de zoogenaam de Spielhagengroep. 85) Dat gevoel ik even als gij. En waarheen gaat ge Ik ga naar het klooster, ik ga onze supe rieure het eerste bezoek brengen sedert ik ben vertrokken. Dat is niet zoo heel lang geleden, zei Egremont glimlachend, terwijl hij met haar me- deliep. Dat schijnt zoo, zei Sybil. Zij wandelen samen verder. Sybil was zoo op geruimd mogelijk. Zij merkte telkens en telkens weer iets schoons op in hare omgeving en sprak met haar heldere stem den hond toe, terwijl deze voor haar uit sprong, of haar kleed in den bek nam. en telkens verder sprong en weer terug keerde. en dan zijn meesteres in het gelaat keek ah om te vragen of zij hem in die afwezigheid ook had noodig gehad. Hoe jammer dat uw vaders weg eiken mor gen den anderen kant uit leidt, zei Egremont anders kon hij met u naar Mowbray mede loopen. Ja. maar ik ben he?l blij, dat hij niet in eene staa behoeft te werken, zei Sybil. Hij is er de man niet naar om in eene rookenge straat in een vertrek op de verschillende verdiepingen aan het werk waren het gebouw zelf was zoo slecht dat het overal kraakte en schudde door de beweging dezer machines. De zonderlingen waren zoo op, dat men op verschillende plaatsen door de gapen de en halfrotte planken kon heen Hen, terwijl de bovenverdiepingen van tijd tot tijd geschoord had den moeten worden. Dit was hot Paleis van den bisschop van Wod gate, en hier werkte hij met zijne bloote armen aan die sloten, die niet wilden luisteren naar dievensleutels welke niet door hèfflzelven ge maakt waren. Hij was een kort, gezet mannetje, stevig gebouwd, met gespierde armen die onge woon kort waren zelfs voor zijno geringe lengte en met een gelaat, voor zooverre men kon oor- deeien over een gezicht, dat door dit soort werk misvormd was, waarop eerder onbeschoftheid dan wreedheid te lezen stond. Zijne beste leerlingen wJrkten vol bewondering en heilige vrees in zijne nabijheid hel waro slanke tengere jorigens, d e geen oogenblik zelf hunne -gezichten en doffe, glanslooze oogen van hun werk, waaraan zij onophoudelijk bezig waren durfden oplieffen. Aan weerszijden van den meester op een stoel hooger dan de overige, zat een dreumis van niet ouder dan vier of vijf jaar, ernstig en stemmig en als het ware trotsch op zijne verheven plaats, en zonder ophouden aan een vijlto werkend; dit waren twee zoontjes van den bisschop. Hen komen; daar- irijzen van evenlu- echter 16 pr. a M 10,000 a M 5,000 M 2*000 4 pr. a M 1 500 12 pr. a M 1,000 30 pr. a M 56 pr. a M 68 pr. a M 200, 150, 11% 100, 78, 45, 21, jrijstrekkiag dezer irborgde Gdld ver in ambtswege be- 56 pr. 02 pr. a M 3,000 56 pr. a 300 169 2.:0 200, 150, 148, l*’> «5, 21. Swltler is met de voordracht over ’t alge meen ingenomon. Het kolonlsatio-comité heeft goed gewerkt en de aaneensluiting tot het algemeen Duitsch belang- bevorderd Na verdere disenssie werd het ontwerp ver wezen naar eene commissie van 21 leden. heilige zwarte

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 2