EVER IARK fq JE m IHTWTEN. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I No. 8811. Vrijdag 30 Mei 1902. 41ste Jaargang. Juni. en I Builenlaiidscii Overzicht. FEUILLETON. Simon, ark ITCAP I H|- V'-- KENNISGEVING. KENNISGEVING. V j van p>-- k. van Verspreide Berichten. en ar de Hoofdprijs toegejuicht. 81/,, dubbele flesch n. schop. ge zeidet. JFor.// vervolgd jolaars orrechte collecte vin er onmidde- fiOlBSHIE OIIR l\T OUDE DAMMER Ier kt geval biedt de die door do g goedgekeurd vertroften ars welbekend .CBT-1LIX» Fabrieksmerk). Ie, radicale en 1 van alle, zelfs lekkige zenuw* d ontstaan door jeugdigen leeftyd ice zwakte, Bleek Hoofdpijn - Maagpjjn Onvermogen enz. üit- door indiening van speciale wetsontwerpen. Verschillende Duitsche couranten wijzen dan ook op do groote wenschelykheid, die er bestaat, deze eerste Polenwet met de grootste zorg te onderzoeken, daar men niet weet, wat het Duitsche volk nog boven het hoofd hangt en welke groote sommen do regeering misschien later nog van den Rijks dag zal vragen. weg waren om zich te Balmoral te gaan overgeven. Do Boeren van Slegtkamp ont namen de mannon van Hindon, die geen munitie hadden, hun geweren on braken een deel ervan stuk. Er verluidt hier ook, dat de ware reden waarom do bogrooting uitgesteld is, niet de vredesonderhandelingen zyn, maar een ge schil in het kabinet betreffende do financiën, vooral over de verhooging van de inkomsten belasting en do graan- en meelrcchten. Naar het heet, weigert de minister van financiën ze los te laten, waarop andere leden van het Kabinet aandringen. Sir M. Hicks-Beach zou zelfs met zyn ontslag gedreigd hebben Kortom, men spreekt van een crisis in het Kabinet. Telefoon No. A I) V E R T BB TIEN worden geplaatst 1 5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. jgbaar bij: 1TERS Jz. rijs van echtheid i» >n kurk steeds voor den naam der Firma >PPB Zn. Gouda stond tegen het Drievoudig Verbond: by de Tsjechen uit haat tegen al wat Duitsch is; by de Polen uit sympathie voor de onderdrukte stamverwanten in Oost-Pruisen; en by de grootgrondbezitters uit eigenbelang, daar zy de belangen van de groote suikerfabrikanten dat zyn zy zelf! verwisselen met de belangen van bet geheele volk. Het slot van dit alles zal wel zyn, dat de hernieuwing van hot verbond, door den Pool- schen graaf Goluchowski als minister van buitenlandsche zaken der monarchie voorge steld, met vry voldoende meerderheid door de Oostenryksche delegatie zal worden goedge keurd. Alleen do Tsjechen zullen er tegen zyn. De Polen zullen voorstemmen uit eerbied voor keizer Franz Joseph, do groot-gnndbe- zitters omdat zy, ondanks hun protest een verbond met het agrarischgezinde Duitschland nog het besto achten. het vereischte ice'ing der prij- i, alsook de be en is, gratis by- clientèle ooaan- ifficieele lijsten, geschiedt steeds •n Staat en kan jg of ook naar in alle grootere hebbes. )t geluk begun- aaienlijke prijzen olficieele be wij- rkregen, en onze i. Mark 250,000, )00 enz. jij deze op den Ie onderneming terst belangrijke o gerekendmen reeds ophanden ten spoedigste Vegte, Zaltbom me «otterdam. hage. J. Czn. Rotterdam In de berichten over de vredesonderhan delingen heerscht do grootste tegenstrydig- heid. De correspondent van de Daily Mail te Pretoria maakt weer melding van krach tige pogingen van een kleine maar roerige minderheid onder de Boeren te Vereeniging om de onderhandelingen te laten mislukken. Ook de correspondent der Times te Pre toria gewaagt daarvan. Hy meldt tevens, dat het Boerenkorps onder Slegtkamp 81 mannen van het korps van Hindon onderschepten, terwijl zij onder- 'etidüoii 'o m2 Be Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per )>ost 1.70. Alzonderlijke Nommers VI.)]'' CENTEN. President Loubet is Dinsdagmorgen elf uur met het Fransch oskader te Duinkerken aangekomen. Op zyn verzoek waren er, met het oog op den ramp van Martinique, geen feestelykhcdon en geen versieringen. De ont vangst was echter hartelyk. Do minister Waldeck-Rousseau en Lanes- san haalden den president met een torpedo boot van de Montcalm af, en toen zy aan wal kwamen juichte een enorme menigte hem toe. In het gebouw van de Kamer van koop handel werden verschillende ambtenaren ontvangen, en ook een Belgische deputatie die den president namens koning Leopold begroette, ’s Middags had er een feestmaal plaats. Natuurlyk zyn er ook eenige lintjes en linten uitgedeeld onder de officieren van dit eskader. ’s Avonds te zes uur is de president in Parys teruggekomen en ook daar hartelyk BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda brengen ter kennis van hen, die in het jaar 1877 zijn geboren en zich not? niet hebben aangemeld ter inschrijving voor de Schutterij, dat daartoe alsnog gelegenheid bestaat tot 1 Juni a s. Zij, die nalatig mochten zijn, zullen ambtshalve worden ingeschreven, door den Schuttersraad wor den veroordeeld tot eene geldboete en zonder loting bij de Schutterij worden ingelijfd. Gouda, den 29 Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R L. MARTENS. De Secretaris, Brouwer. De groote redevoering van Von Bülow ter inleiding van de Polenwet heeft ook de vrien den van den minister-president eenigszins teleurgesteld. Zy was niet, als gewoonlyk, geestig en verrassend van zinwendingen. De luimige gezegden en geestige aanhalingen ontbraken ditmaal geheel en Von Bülow werd dan ook maar heel matig toegejuicht. Wat echter zeer de opmerkzaamheid heeft getrokken is, dat de minister-president een traktementsverhooging voor de Duitsche on- derwyzers in do oostelyke provinciën van het koninkryk heeft in het vooruitzicht gesteld, en dat hy verder heeft aangekondigd reeds a.s. winter nieuwe anti-Poolsche voorstellen aan de goedkeuring van hot Huis te zullen onderwerpen, hetzy by de begrooting, hetzy Wie vraagt er naar me? zei de bisschop rondkijkend, en hij bemerkte de gedaante van Morley, die juist den winkel was binnengeko men. Wat verlangt gij sloten of spijkers Geen van beide, zei Morleyik verlang iemand te spreken, die Ilatton heet. Ge spreekt al met iemand, die Hatton heet zei de bisschop en wat verlangt ge nu van hem Ik zou u graag even onder vier oogen spre ken zei Morley. HmMaar wie moet dan dit slot afmaken en naar mijne jongens kijken I Als het een order is, zeg het dan maar dadelyk. Het is geen bestelling, zei Morley. Dan behoef ik er ook niets van te hooren, zei de bisschop. Het is over familiezaken, zei Morley. Ha! zei Hatton haastig, wat dan, komt ge van hem Misschien, zei Morley. Hierop begon de bisschop, terwijl hij naar de zoldering keelt, waarin verscheidene groote re ten waren, hard te roepen tot een onzichtbaar perso nage boven, en werd onmiddelijk op schellen, verwijtenden toon beantwoord met de wedervraag die uit heel wat woorden bestond, waaronder zeer krachtige en klinkende, wat hij wilde. Het antwoord dat hij hierop gat, riep den onzichbaren spreker naar beneden, die weldra de werkplaats binnentrad. Maar het was geen spreker geweest, het was mejuffrouw Hatton, een kolossaal wijf die niet alleen haar op hare tanden, maar ook op haar 5,000 S,000 2,000 1.500 1,000 800 18» tto »UV, LOU, 148, 11% 100, 78, 45, 21, au het nieuwe ien loop van verlotingen van jedragende trk komen; daar- rn van eveniu- iter pr. a M 10,000 pr. a M pr. a M pr. a M pr. a M pr. a M pr. a M pr. a M pr. a M 200, 150, 148, itrakking dezer orgde Geldver- (imbtswege be- Inrichtingen welks gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS 5 Gouda, Gezien art. 8 der Hinderwet Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan 1. D. Sibbes en zijne rechtverkrijgenden, tot het plaatsen van een gasmotor van 4 P.K. in de pottenbakkerij in bet perceel aan de Keizerstraat wijk K no. 142, kadastraal bekend sectie D no 1891. 2. De Directie der Goudsche Siroopfabri k en hare rechtverkrijgenden, tot het uitbreiden harer inrichting door bijbouw van een tweeden been- zwartoven, in het perceel gelegen aan de Gouwe, wijk C no 209, kadastraal bekend sectie D no 1801. 3 Gebr. J L. en M. A. Vermeij en hunne rechtverkrijgenden, tot het oprichten hunner door brand verwoeste koek- en banketbakkerij en sui kerballenkokerij, niet luete luchtoven en fornuis, in de perceelen aan de Lange No 3<1 gods teeg, wijk B no. 70 en 71, kadastraal bekend sectie C no 310 en 311. Gouda, den 29 Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER Hm I zei Morley, die van nature een diplomaat was en dadelijk zijn toestand begreep, daar hij zelf gepolst werd, terwijl hij kwam om uit te hooren; maar hij besloot de zaak niet te over haasten. Hoelang is het geleden, sedert gij iets van hem gehoord hebt vroeg hij Dat zult ge, dunkt me, wel weten, zei Hat ton zooals gewoonlijk. Van zijne gewone plaats? vroeg Mor.ey. Ik wou, dat ge mij eens verteldet, waar dat was, zei Hatton haastig. Hij schrijft u toch Geen letter; ik heb maar eens een enkelen keer een brief van hem gehad en dat is al langer dan twaalf jaar geleden. Met Kerstmis zendt hij mij telkens een bankje van twintig pond, en dat is het eenige, wat ik van hem weet, Dus hij is rijk en een gezeten man zei Morley. Weet g> dat dan niet zei Hatton ik dacht, dat ge van hem kwaamt. Ik kwam over hem praten. Ik wilde weten of hy nog leefde en dat hebt gij mij kunnen mee doelenen waar hij was, en dat hebt ge mij niet kunnen zeggen. Je bent een akelige, nare kerel zet de bis- Inzending van Advertentiën tot 1 uur des miilil. gezicht bleek te hebbenzij had een vijl in de hand, want dit scheen het onderscheidsteeken van het huis en hare oogen straalden van het bewust- zijn harer kracht. Kijk eens even naar de jongens, zei Hatton want ik heb zaken. Dat zal ik zei mejuffrouw Haltonen en rilling van vrees kwam er over degenen die daar zaten te werken. Allen vijlen gingen gelijkelijk op en neerniemand durfde het gelaat opheffen zelfs haar beide kleine kinderen keken nog ern stiger en stemmiger. Niet dat iemand zich ook maar een oogenblik vleide met de hoop, dat de grootste aandacht op het werk eene uitbarsting zou kunnen voorkomenieders eenige vurige wensch was, dat hij niet het slachtoffer zou zijn, dat zou worden uitgekozen om een gat in het hoofd of een oog uitgeslagen te worden, of de ooren half af getrokken door het wezen, dat niet alleen de schrik was van de werkplaats maar van geheel Wodgate, de lieve, zachte eega van hun bisschop Intusschen zei deze, nadat hij Morley in een vertrek gebracht had, waar geen machines van vleesch en bloed, alleen maar ijzeren, aan het werk waren Nu, wat brengt ge mij In de allereerste plaats, zei Morley, wensch te ik u over uw broer te spreken. Dat begreep ik, zei Hatton, toen ge zeidet, dat familiezaken u hierheen gevoerd hadden hij is de eenige bloedverwant dien ik in de wereld heb. en. dus moest liet wel van hera zijn. Het is van hem, zei Morley. Heeft hij iets g zonden k 6 offl 8. Oct. D'i» per postwissel liddellijk met de oer gebracht, en de van het wa- rigineele Loten Frankrijk. In de Patrie bezweert Millevoye Francois Coppée om toch in het bestuur dor „Patrie Franqaiso” te bljjven als braaf nationalist, zoodat dan dus een scheuring onder do na tionalisten onvermydelyk zou wezen --In het Noorderdepartement wordt voor bereid een loonsverlaging voor den mynar- beid, bedragende tien procent. De staking der arbeiders en arbeidsters in de tabaksfabrieken te Reuilly wordt drei gend de stakers honden voet by stuk de directie denkt niet aan toegeven. Duitschland. Een te New-York gevormde commissie tracht geld byeen te krygen voor een stand beeld van Washington, om dit aan te bie den aan keizer Wilhelm, in ruil voor diens Frederik den Groote, mits het den keizer aangenaam mocht wezen zoo’n standbeeld te ontvangen. ’t Wordt voor de beeldhouwers een gul den tyd Op weg naar Duitschland (morgen ar riveert hy te Berlyn) is de shah eergisteren in den namiddag te Luzern aangekomen. Met groote verontwaardiging wordt te Wiesbaden van den kant der politie tegen gesproken het gerucht, dat Pobiedonostzew de veelbesproken procureur-generaal der Hei lige Synode, die badplaats zou verlaten hebben om dat de politie zich niet in staat had verklaard hem voldoende te bescher men. De delegatie uit de Parlementen der beide deelen van de Oostenryksch-Hongaarsche monarchie, die thans te Budapest vergaderen, heeft opnieuw een geheele zitting gewyd aan de bespreking van het Drievoudig Ver bond. De Hongaarschc delegatie heeft zich, naar aanleiding van de redevoering van graaf Goluchowsky, met groote meerderheid voor de hernieuwing van de bondgenootschappen uitgesproken; in de Oostenryksche delegatie daarentegen wordt door de tegenstanders van het Verbond, voornamelyk do Tsjechen by wie zich thans de Polen, uit wraak wegens de Polenpolitiek der Pruisische regeering, aansluiten, krachtig geyverd tegen het Ver bond. Weliswaar wil, naar graaf Dziedusky in de delegatie uiteonzette, de Polenparty, uit dankbaarheid en voreering voor keizer Franz Joseph alles doen wat noodzakelyk is voor het welzijn en het aanzien van den Stagt; maar toch achtte de Poolsche graaf zien verplicht zooveel bezwaren togen het Drievoudig Verbond opeen te stapelen, dat zyn redevoering op een directon aanval geleek Ondanks de vredesredevoeringon door de hoofden van drie der grootste Europeesche mogendheden gehouden acht graaf Dziedusky don vrede nog volstrekt niet gewaarborgd. „Wanneer men werkelyk vrede wil, moet men er voor zorgen, dat in alle Staten ieder volle vryheid van godsdienst heeft, en het recht bezit, om zyn kinderen in het geloof der ouders te doen opvoeden, zooals dat onder de Regeering van keizer Franz Joseph het geval is.” En dan moet men verschoond blyven van vervolgingen, zooals do Polen in Pruisen ondergaan, meende de graaf. By de Tsjechen en Polen kwamen toen nog de grootgrondbezitters zich voegen. Baron Von Parish, optredend als hun woordvoerder, betoogde dat de Triplo Alliantie niet meer zoo noodig was als vroeger. Wel kan Oos- tenryk er voordeel van hebben, maar dan moet Duitschland zyh bondgenoot niet in den steek laten, zooals op do Brusselscho suiker- conferentie. Wanneer de drie bondgenooten op die conferentie eenstemmig waren geweest, hadden heel andere resultaten kunnen ver kregen worden. Zoo bleek al spoedig waarom oppositie be- 86) Nu jongens, zei de bisschop niet eene heesche barsche stem, voortwerken daar voortwerken. Daar is een vijl, die ik niet .hoor zingengij kunt mijn ooren niet bedriegenik ken al hare stemmen. Laat ik dien eenen niet zien, of ik zal eens even bij hem komen, hoor I Jelui moest dankbaar zijn, dat ge zulk geregeld werkt heb als dit, en het beste etenIk heb het niet gehad, dat kan ik je verzekeren. Geef mij dat slot eens aan, jij daar kaahieus, kun je je niet verroeren Pas op hoor, of ik zal je eens evenVooruit, vooruitZoo is het goedDat is muziek. Waar hoort ge ooit zulke muziek als van twintig vijlen die te gelijk aan den gang zijnJelui moest te vreden en biij wezen, dat moest jeWordt ge straks niet op visc|l getrakteerd? He, daar, jij roodharig ongedierte, jvaar kijk je zoo na Drie jongens, die opkijken wat beleekent dat Ik zal eens even bij jelui komen, en hij sprong op en greep den eersten leerling, dien hij te pakken kon krij - gen bij de ooren en trok en draaide er aan, totdat het bloed er uit sprong. Neem me niet kwalijk, bisschop, kreunde de jongen, het was mijne schuld niet. Hier is iemand die naar u vraagt.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1