DB TWEE UITERSTEN. air cao BINNENLAND. -I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» I ^VERVERIJ Maandag 2 Juni 1902. Mo. 8813. 41ste Jaargang. Bullenlandsch Overzicht. FEL1LLEIOX ieimck ^onderbilitm Wonderzalf ge neeskrach leestal elke pijnlijke overbodig. Met voor oiigeneeslljk ilangs een bijna 83 Brengt genezing en an, ontstekingen enx MBUBG, eg D 7. sscherij 1, 3*'„ dubbel-j flosch en. Verspreide Berichten. Wordt vervolgd.) Zn. Gouda Vegte, Zaltbom me Rotterdam. nhage. g .1Czn. Rotterdam •aai 103. hr :n honderd inklin naar profbn^e* o. aas toot Nedw- i, d* Echt j ^n, UMmen- ingen in den u num de» vervaardigd iet wereldbe- febfj; Stoll- r post f 1.60. ederland Rokin 8 Amstewlnrn m di.SchuUra.pollwk. ohitsch. Oeiterreich t Centraal-ftepfit S»ndw io Taatooa- oenapp-etuur, □tcréma enx. or hctioadar n alle «wart» leercn.DaaM oenaa. Vtr- winkelicra ia Galanter! dn, i. Man lette abriekamerk. I, Arnhem. botterdam. d. den Koüjük wereld bekend en troffen middel tegen Long-, L e v e r- e 11, enz. Inwendig uitwendig in bijna in met goed gevolg - Pr(js per tiacoi t f 1.1®. Een Reutcr-telegram uit Kaapstad meldt, dat het ontslag van Smartt, minister van openbaie werken van de Kaapkolonie, een gevolg is van verschil van meening met Sir Gordon Sprigg, den eersten minister, over de kwestie van schorsing van de Kaapsche grondwet. De Times heeft juist dezer dagen over dat vraagstuk een belangrijken brief uit Kaapstad opgenomen. De schrijver dringt daarin met kracht aan op schorsing van die grondwet, gelijk reeds 42 leden van het Kaapsche Parlement in een verzoekschrift aan den gouverneur hebben gedaan, voor een jaar of zooveel langer als noodig zal blijken. Hy acht dat wenschelijk en noodig op de volgende gronden: 1. Er wordt in de 'Kaapkolonie nu toch al ongrondwettig geregeerd: het Parlement io ver troffen bors welbekend ACBT-lLim iet Fabrieksmerk). ode, radicale en ig van alle, zelfs Inekkige xenuiv ral ontstaan door p jeugdigen leeftijd ilke zwakte, Bleek Hoofdpjjn g - Maagpijn Onvermogen -- j enz. (Jit- Frankrijk. Terwijl Jules Lemaitre in do Echo do Paris is komen verklaren, dat er door Cop- peé’s uittreding uit de „Ligue do la Patrio” niets gewijzigd is in het program der „Ligue” heeft Coppée aan de Patrio gemeldt, dat hij voor het oogenblik zijn medewerking aan het blad staakt. Door ongesteldheid van den advocaat van Reinach, is do zaak-Henry—Reinach uitgesteld tot Woensdag der volgende week. Het heet, dat Deschanel, de Kamer president, rare dingen doet om zijn herkie zing er door to krijgenhy loopt al do Ka merleden af on zendt met kwistige hand vrybiljetten voor de schouwburgen rond een nieuwigheid, welke slechts by heel wei nigen waardeering vindt! Duitbchland. Heden by de groote voorjaarsparade van stoom n van worden naar da j geverfd. tingen en al zyn beloften na to komon en mot bijzondere zorg zou daarom dozeoorste begrooting moeten worden opgemaakt. Do president beval aan, zich too te leggen op de veeteelt, ook moesten landbouwstations worden opgericht, en do suiker- on tabaks industrieën dienden to worden verbetord. Daarop sprak do president nog over on derwijs- en verkeersbelangon, drukte zyn tevredenheid uit, dat Engeland en Frankrijk o.m. de onafhankelijkheid van Cuba hadden erkend, terwyl zy hoopto, dat andere staten eveneens zouden handelen, daar Cuba in vriendschappelijke verstandhouding moest staan mot allo naties en gunstige handols- verdragen moest zien af to sluiten. Toen kwam de president met oen enkel woord op de snikerquaostio terugde tegenwoordige suikorcrisis beschouwde hy als oen gevolg van de overproductie van beetwortelsuiker in Europa. Het boste geneesmiddel zou zyn eon vermindering van hot Amerikaansche suikertariefhet zou zyn best doen deze vermindering te verkrijgen. Dit aanroeren van de suikorquaostie is wol het voornaamste gedeelte van do presi dentieels boodschap, daar het wel en wee van Cuba van de suiker afhangt. Het moet hard voor president Palma geweest zyn geen blyder tyding aan zyn Congres te kunnen brengen, bijvoorbeeld, dat hij zekerheid had dut de Ver. Staten een vermindering der inkomende rechten op Cubhansche suiker zouden toestaan. Maar die hoop is niet groot. De‘vorige maand had do flnancieele com missie uit het Amerikaansche Huis van Af gevaardigden besloten, de Cubaansche suiker voor een jaar 20 pCt. minder inkomende rechten té laten betalen. Dit viel den Cu banen al tegen, doch in hot Huis zelf werden er zulke bezwarende amendementen aan toe- govoogd, dat, hoewel bet oorspronkelijke voorstel der 20 pCt. reductie reeds door den Seraat. was aangenomen, het gcwyzigde ont werp bijna zeker niet zal worden aange nomen. melk gekookt ank voor da- heelepels va» x»late) Alt geval van te gebruiken, imsto H. ,H. STATEN-GEN E KAAL. V H B B n B U M IB B H. Zitting van Vrjjdag 30 Mei. Bjj bot voortgezet krjjgstaohtdebat wjjnig- de do Regeering artikel 66 in dien zin, dat gestraften zes dagen tijd wordt gelaten be klag in te dienen en dat, indien een zich in arrest bevindende gestrafte met anderen wil beraadslagen over hot indienen van beklag, de voor hem<angewezen personen, hoogstens 3 in getal, tot hom zullen worden toogolaten, wanneer tenminste door den commandeerenden officier do aanwezigheid van bedoelde personen niet onraadzaam wordt geacht. De Rogeeringscommissaris on de Minister van Oorlog bestreden nader hot door den heer Verbey van de commissie van voorbereiding overgenomen amendement om do uitvoering der straf van verlaging to Schorsen tijdens de behandeling van bet beklag tegen de straf. De heer Staalman critiseerde de wijze van bestrijding door don Rogeeringscommissaris en den hoer Lehman on den Minister van Oorlog van het amendement-Scbaper om hangende de reclame de uitvoering der straf te schorsen. Spreker betoogde dat het niet aangaat ten koste van het recht zich van de guaestie al te maken door op te merken dat het niet anders kan. De heer De Waal Matefljt adviseerde, om Wij verwachten hen daarna hier aan huis om hot tweede ontbijt te gebruiken, zei mevrouw Trafford, eene zeer beschaafde dame, maar die niet gewoon was zich in veel hoogere kringen te bewegen en die wel wat tegen het bezoek opzag och, Sybil, toe, blijf jij bij me om ze te ontvan gen. Dit verzoek deed Sybil zoodanig ontstellen, dat zij opstond zoodra zij dit eenigermate kon doen en terwijl zij zeide dat ze enkele bezoeken in het dorp had af te leggen beloofde ze terug te keerun, als mevrouw Trafford het minder druk had. Een uur ging er voorbijer werd luid gescheld aan de groote deur, het talrijke en aanzienlijke gezelschap was aangekomen. Mevr. Trafford was gereed voor de ontvangst en trachtte er zoo kalm en bedaard mogelijk uit te zien, toen de deuren opengingen en haar man hen allen binnen liet en aan haar voorstelde lord en lady dè Mow bray, hunne dochters lady Firebrace, mijnheer Jer my<i, die nog altijd op het kasteel toefde en de heeren Alfred Mountchesney en lord Milford die op hun reis naar Schotland even een bezoek brachten aan Mowbray een soort verkennings tocht naar de beide vrouwelijke erfgena men. Lord de Mowbray was vol lof en komplimen- ten. Zijn lordschap liep dikwijls gevaar al te bur gerlijk te worden. Rosebery heeft gisteravond te Leeds ge sproken. Hy zei dat het land voor drie kwesties stond. De eene was: zal er vrede zyn. Hy geloofde dat zy binnen enkele dagen zou worden aangekondigd. Hy hoopte dat allen in staat zouden zyn om de regeering te steunen in de staatkunde van patificatie. Wy sluiten geen vrede met een verpletterden vyand, maar wy moeten beproeven onze dap pere vijanden te verandere in dappere vrien den. Dit moet geschieden op liberale be ginselen, niet op defT grondslag, door Salis bury, aangeduid, toen hy zeide dat nog ge slachten lang een resoluut bestuur zou noodig wezen. De tweede kwestie, waarover het land volgens Rosebery staat, het tweede groote en meest dringende van onze vraagstukken, is de opvoeding. Na het beleid der regee ring in dezen aan een breedvoerige kritiek te hebben onderworpen, kwam Rosebery over de graanrechten te spreken, welke men zei hy van’ plan was in te voeren als voorspel tot een soort van Zollverein dooyr heel het Engolsche ryk. De voordeelen moeten we! zeer groot zyn om zulk een stap te rechtvaardigen, die het opgeven zou betee- kenen van het toezicht van ons fiskale stelsel op de koloniën. Rosebery wekte de liberalen ernstig op zich te verzetten tegen de plannen der regeering. Sir Edward Grey, een van Rosebery’s voornaamste aanhangers, heeft op een libe rale vergadering te Alnwick het woord voe- rende, verklaard, dat hy de Boeren gaarne op edelmoedige wyze zou geholpen zien om hun hoeven te herstellen en het land weer op orde te brengen. Hy hoopte, dat de regeering, wanneer de vrede zou zyn ver klaard, den weg bereiden zou tot koloniale zelfregeering in Zuid-Afrika. Hy pleitte voor een groote federatieve Zuid-Afrika-kolonie. En hy geloofde dat noch de tegenwoordige Engelscho regeering noch eone andere met mogelijkheid de politiek kan volgen van on- voorwaardelyke overgaaf. Voorts verklaarde de spreker zich tegen een graanbelas’ing, die leiden zou tot de instelling van prefe- rentieolo rechten tusschen onze koloniën en vreemde landen. is niet op den voorgeschreven tyd bijeenge roepen, al het geld, dat in den laatsten tyd is uitgegeven, is ongrondwettig uitgegeven. 2. Heropening van het Parlement zon den oorlog met alle bitterheid in de verga derzaal overbrengen; zelfs loyale Hollands- he Afrikaanders zouden door den atamstryd in de oppositie worden gedreven, en de regee ring zou moeten steunen op de Bondsparty en aan deze concessies moeten doen. (De schrijver beweert, dat in den wetgevenden raad de Bondsparty een stem meerderheid heeft, terwyl in de wetgevende vergadering er 44 Bondsleden en 44 progressieven zyn met 7 twyfelachtigen). 3. De schorsing van de grondwet en de tijdelyke vervanging van de regeering door een bestuur van Londen uit zou een stevig bewind invoeren, onafhankelijk van stemmin gen, zou den vrede in den lande herstellen en amnestie op ruime schaal mogelyk maken; on eindelijk bevorderlijk zijn aan het verbond van Zuid-Afrikaansche koloniën, dat de Bonds party anders zou tegenhouden. Een der argumenten van don schrijver is nog, dat de progressieven (d. z. de loyalen of jingo’s) op het oogenblik geen Hinken lei der hebben en er niemand is die aangewezen is ’t te worden, terwyl de leiders van den Bond duchtige staatslieden zyn. In de zitting der Oostonryksche Delegatie heeft de afgevaardigde Stein, Alduitscher, zich scherp uitgelaten tegen do wijze van oorlogvoeren van de Engelschon. Hy vroeg den Minister van Buitenlandsche Zaken waarom Oostenrijk zich van interventie in Zuid-Afrika had onthouden, en of' de Mi nister wel geprotesteerd had tegen Engo- lands weigering om Oostenrykschen ambu- 1 mees den doortocht naar de Boeren te ver- leenen. Stein deed ook een aanval op Ko- ning Edward en werd door den voorzitter tot de orde geroepen. Het toeval dient, dat de jeugdige Honing van Spanje voor meer dan één lastige quaes- tie komt te staan, goed om zich to oefe nen. Behave de netelige kloosterzaak is er ook een hoog politieke. De president van den Senaat, overwegende, dat de zitting van de Cortes niet by Koninklijk besluit geslo ten is, heeft den Senaat tegen Maandag bij eengeroepen. De premier Sagasta, die de af gevaardigden en senatoren liever wat rust laat, heeft besloten den Koning voor te stollen de zitting te sluiten. Over dit voor stel zal de kleine Alfonso moeten beslissen. Men verwacht, dat hy in deze zaak aller eerst verschillende staatslieden zal raadple gen. Men beweert, dat het eind wel eens zou kunnen zyn, dat het koninkje Sagasta vroeg of hy nog geen behoefte heeft aan rust. zette haren weg voort. Zij waren nog geen vijf minuten van elkaar af, of het geluid vin wielen bereikte het oor van Egremont, en toen hij rondkeek, zag hij een aan zienlijken stoet snel naderbij komen dames en heeren te paard, een prachtige equipage met postiljons en vier paarden en eene massa rijknech ten. Egremont ging op zijde. De ruiters en amazones reden hem4vroohjk voorbij,bet prachtige rijtuig pas seerde hem, de onbeschaamde knechten keken hem trotsch aan. Hunne meesters en meesteressen waren geene vreemdelingen voor hem hij herkende met eenigen schrik de livrei en daarna hot wapen van lord de Mowbray, en zag het koele, trolsche ge zicht van lady Joan, en het meer beweeglijke ge laat van lady Maud, beiden te paard en omringd door eenige bewonderaars, ook te paard. Egremont vleide er zich mede, dat men hem niet herkend had, en zijn kleinen gids wegzendende sloeg hij een andere weg in, in plaats van naar de fabriek te gaan, en bracht een bezoek aan den kerk. De vrouw van Trafford omhelsde Sybil her haalde malen. Zij scheen even blij te zijn als de kinderen van het dorp, dat de vreugde en het zonnetje van haar huis evena's dat van zoovele anderen, was teruggekomen, al was het ook maar voor enkele uren. Haar man, zei ze, had juist het huis verlatenhij moest naar de fabriek om een talrijk en aanzienlijk gezelschap ontvangen, dat hij dien morgen verwachtte, daar men nein verscheidene dagen geleden schriftelijk verlof had gevraagd zijne inrichting te komen zien. (iOlIDSCHE UH IU VI J D A de Heer nen en verren van eroben alsook alle het garnizoen van Potsdam vóór den shall, zal voor de eerste maal door hot eerste gar- de-regiment te voet uitgevoerd worden do parademarsch, nit de dagen van Frederik den Groote, voor welke malle vertooning wekenlang geoefend is. En dan zegt men nog, dat een tweejarige diensttijd veol te kort is 1 Eergistermorgon is de kroonprins van Siam to Berlijn gearriveerd en ontvangen door prins Eitel Friedrich en eergisteravond om zes nur arriveerde de shah van Perziê, die ontvangen werd door den keizer met de prinsen on een uur later don keizer in het Nieuwe Paleis eon contra-visite bracht, voor welke vriendelijkheid do Perzische heer- scher den Zwarten Adelaar kreeg uit des keizers handen, waarop de shah natuurlijk dadelijk ook met iets dergeljjks uit zijn ach terzak voor den dag kwam 1 Den tienden Juli aanvaardt de keizer zijn reis naar 't Noorden tot den vijfden Augustus en hjj zou dan eerst den vijftien den d.av. naar Rusland gaan- To Stuttgart dreigt een staking van trambeambten, waarbij els eisclien worden geformuleerdloon por maand 150 mark als maximumacht uur dionst per dag met om de weok éèn dag vrij en om de vier we ken een Zondag met behoud van loon, ter wijl alle maatregelen der directie onder worpen moeten worden aan de goedkeuring van het verbond van werklieden van het verkeerswezen met hoofdzotol te Berlijn. De eerste president van de Cubaansche republiek Palma heeft zyn eerste boodschap aan het eerste congres oitgebracht. Hij begon met een woord van waardeering aan de Ver. Staten, die de party van Cuba hadden opgenomen in den onafhankelijkheids strijd. Cuba was nu in staat zyn verplich- Zij waren dan ook in de nette dorpsstraat, voor dat hij het goed wist. Enkele lieve kinderen kwa men haastig uit een huisje naar Sybil toe onder het geroep van «de koningin» «de koningin” het eene hing aan haar kleed het andere greep haar arm, en een derde, nog te klein om met de an deren mee te stoeien, stak zijne lipjes toe om gekust te worden. Mijne onderdanen, zei Sybil lachende ter wijl zij hen allen begroetteen toen liepen zij weg om aan anderen te vertellen, dat hunne ko ningin was aangekomen. Anderen kwamen, even schoon en jong. Terwijl Sybil en Egremont voortwandelden scheen het geslacht dat nog te zwak was voor den arbeid uit ieder huisje te voorschijn te komen om «hun ne koningin» te begroeten. Hare bezoeken waren in den laatsten tijd zeld zaam geweest, maar zij werden nooit vergeten het waren belangrijke gebeurtenissen in de dorps- annalen der kinderen, van wie enkelen zich slechts den heerlijken tijd konden herinneren, toen Sybil Gerard in het groote huis woonde, en eiken dag daar te midden van allen schitterde, glim lachend en met glimlachjes begroet, zegenend en steeds gezegend. En hier, zei ze tot Egremont, moet ik af scheid van u nemenen deze kleine jongen, ter wijl zij een kleinen dreumes op het hoofd tikte die hare zijde nog geen oogenblik verlaten had en haar hand met alle kracht stijf vasthield deze kleine jongen zal uw gids zijn. Het is geei el meer. Kleine, ge moet mijnheer Frai de fabriek brengen en naar Gerard vragen. En zij 88) Eq van welken aard was de invloed van zulk een patroon en zulk een stelsel op de zeden en gewoonten van de werklieden Die invloed was groot, was zjer weldadig. De nabijheid van een arbeider tot zijne werk plaats, hetzij hij land of fabrieksarbeider is. is op zich zelf reeds «en groot voordeel. De nabijheid van den patroon brengt netheid en orde teweeg, omdat er dan toezicht bestaat en de arbeiders worden aangemoedigd. In de nederzetting van Trafford was misdaad geheel onbekenden het aantal kleinere misdrij ven was zeer gering. Er was geen enkel persoon in het dorp, die als slecht bekend stond. De mannen waren goed gekleed, de vrouwen zagen er frisch en gezond uit, dronkenschap was onbekend, terwijl de zede lijke toestand van de zwakke sekse naar evenre digheid verhoogd was. De uitgestrekte fabrieksgebouwen, de daken en tuinen van het dorp, de schoorsteenen van het huis van Trafford, de torenspits van de gothisch kerk, de heldere rivier en de achtergrond van bos- schen vertoonden zich plotseling aan het oog van Egremont.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1