igaren e (10 stuks), aanbevolen. !)E TOE UITERSTEN. ■E”, l 114. ELSE k:it. aksen. IEMDEN, Manchetten. EVER er kt LTCAl HTS. LORTE. DINERS, :rs ngaarcLen* Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Ki V No. 8814. Dinsdag 3 Juni 1903. FEUILLETON. in Laarzenmagazijn UKEN8. rraad sportriemen, 41ste Jaargang. IU?AMSGEVL\G Buitenlandse!) Overzicht KIIVMSGEVING. Inzending van Advertentie» tot 1 uur des midd. den Verspreide Berichten. !l zich beleefd aan Wordt vervolgd) 1EN NWERK voor E 30 de Kleiwcgsteeg. IDE NE en Irish isthaven 128. VITTE BOUD I DAMMEli gemeten werk. I Zn. Goud* doeken. GOIINIIE llHinXT. iloften, enz. als en alles wat desvarlangd met ilver, tafellinnen 89) Zijn afkomst wilde zich nog al eens duidelijk toonen. Vandaag was hij geheel en al de kofliehuisbe- diende. Hij prees alles: de machinerieën, de werk lieden, de verwerkte en de ruwe katoen., zelfs den rook. Maar mevr. Trafford wilde den rook niet verdedigd zien, en zijn lordschap deed dit dan ook niet meer, maar alleen om haar genoegen te doen. Wat Lady de Mowbray betreft, zij was als ge woonlijk beleefd en nederbuigend vriendelijk met een, we zouden kunnen zeggen, sineulenden glim lach op haar fijn besneden gelaat waarop deels genoegen, deels verbazing te lezen stond over de vreemde menschen, waaronder zij zich bevond. Lady Joan was trotsch en wetenschappelijk sprak over veel haar goedkeuring, uit maar vooral over het ventilatiestelsel, waarover zij een aantal vragen deed, hetgeen mevr. Trafford zeer in veftegenheid bracht, die dan ook even een kleur kreeg en naar haar man keek of die haar niet te hulp kon ko men, maar hij was in gesprek met lady Maud, die vol geestdrift was en naar alles met sympa thie vroeg, zich met het fabrieksstelsel bijna even zeer vereenzelvigde als zij dat met de kruistochten had gedaan en er sterk naar verlangde om op ïclefoon No. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. Lord Kitchener seinde onder dagteekcning van 31 Mei „Het document, inhoudende de voorwaar den van overgave, werd gisteravond te half elf onderteekend door alle Boerengcdele- geerden, lord Milner en lord Kitchener.” De bekendmaking van de sluiting van den vrede werd te Londen door het volk met zeer greote geestdrift ontvangen. Aan Masion Hause werd een wit plakkaat aahgeplakt, waarop in roode letters staat „De vrede is afgekondigd”. De lord mayor verscheen op het balkon en sprak de menigte toe. De straten zyn vol menschen die vader- landsche liederen zingen. De menigte neemt gedurig in aantal toe. De klokken van de kerken en van andere gebouwen luiden. Er heerscht ontzaglijke geestdrift. De Franscbc Kamer koes tot haat voor- loopigen voorzitter den lieer Leon Bour geois mot 303 stemmen tegen 267 op den heer Deschanel, den president van de oude schijnen door de jongste toenadering tusschen Frankrijk en Italifl waarover Duitschland zich oprecht verheugt afdoende verzekerd. Ten slotte zeido de Duitsche rjjkskanselier nog, dat in geen jaren zoo weinig dreigende wolken aan den politieken horizont waren zichtbaar geweest als op dit oogmiblik. Over Zuid-Atrika is geen woord gewisseld. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter kennis van de ingezetenen: dat hut Primitief Kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen in deze Gemeente, voor heb dienstjaar 1902, door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland goedgekeurd, in afschrift gedurende Vijf Maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der Gemeente, en dat voormeld Kohier ter invordering is toegezon den aan den Gemeente-Ontvanger. Gouda, den 2 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voomoemd, R. L. MARIENS. De Secretaris, BROUWER gbaar by: TEUS Jz. rijs van echtheid is n kurk atewk voor don naatn dor Eirms PPE wettige rechten, maar is tevens beslist natio naal. Op dat punt kan van toegeven geen sprake zyn. Caprivi heeft wol eens er over gedacht op oen andere wyzo op te treden, maar de gebeurtenissen hebben hem ongelyk gegeven, en do openbare meening stond niet aan zyn zijde. De zaak is eigenlijk ongeveer zoo„wanneer ik in dit park tien hazen en yjjf konen loslaat, zullen er hot volgende jaar vijftien hazen en honderd konijnen zyn. „Tegenover zulke verschijnselen pogen wy onze nationale eenheid te verdedigen". Do tweede quaestie, die naar de kanselier meende van belang was, is de tariefquaestie. Die noemde hjj ingewikkelder dan de andere; en beide partyen hebben voor hun meeningen gewichtige gronden in het debat gebracht. De landbouw klaagt, dat zy by do trac- toten van 1891 het loodje hooft moeten leggen; de handel, de nijverheid en het bankwezen, vreezen de slachtoffers der agrarische eischen te zullen worden. Tusschen die beido partyen instaande volgt de kanselier de eenig mo- gelijke staatkunde, naar zyn meeningde diagonale. En hoopt, dat. de wet, waarin die diago nale staatkunde, is neergelegd, nog voor het einde van het jaar zal worden aangenomen. Veel rooskleuriger is de opinie van Von Bülow over denbuilenlandschenstaatkundigen toestand. Behalve hetgeen reeds door Reuter is overgeseind aangaande afgelegde verkla ringen over het Drievoudig Verbond, en de Fransch-Russische alliantie, liet de Ryks- kanselier zich ook nog uit over enkele andere vraagstukken, die op het oogenblik alle op merkzaamheid verdienen. Zoo b.v. do politieke constellatie in het Verre Oosten. Duitschland denkt er niet aan zich aan de zyde van een der beide bestaan de allianties te scharen, die den vrede op zichzelf reeds verzekeren. Ook zal het zich niet met de Veroenigde Staten tot een derde combinatie aanéén sluiten. Engeland toch bezit in Azië Indiö en Bur ma, FrankrijkIndo-China. Rusland (door Siberië) en Japan hebben door hun nabyheid een onmiddellyk belang by de gebeurtenissen in het Verre Oosten, wat voor Duitschland niet het geval is. Het bewaard blyven des vredes en de ontwikkeling van zyn handel, ziedaar alles wat Duitschland wenscht. En de vrede wordt voldoende door do beide geproclameerde allianties (Frankryk-Rusland en Japan-Engeland) gewaarborgd. De Marokkaansche quaestie wordtdoorVon Bülow niot tot de questions brulantes ge rekend. Ook daar wenscht Duitschland het be houd van den vrede en handelsvrijheid, en deze En wie is zoo gelukkig haar vader te fijn vro'g mijnheer Mountchesney. Haar vader is mijn opzichterde man die ons vanmorgen heeft rondgeleid. Zoo die knappe man, dien ik zoo even be wonderd heb, zei Lady Maud, met dien echt aris- tokratischen blik. Pa zei ze tot Lord de Mowbrav de opzichter van de fabriek van mijnheer Trafford, de man met dat hristokratische voorkomen, waar op ik 11 opmerkzaam maakte, is de vader van dat mooie meisje. Hij scheen een zeer verstandig en ontwikkeld man te zijn, zei Lord de Mowbray glimlac hend. Ja, zei Trafford, hij is een bekwaam en rechtschapen man. Ik zou hem alles, tot de groot ste waarde toe, durven toevertrouwen. Het eenige wat ik zou wenschen, voegde hij er glimlachend en op minder luiden toon tot Lady de Mowbray bij het eenige wat ik zou wenschen is, dat hij zich wat minder graag met de politiek bezig hield. Is hij erg heftigvroeg haar Ladyschap op suikerzoeten toon. Al te heftig, zei Tiafford en hij heeft zon derlinge denkbeelden. En mij dunkt toch, zei Lord Milford, dat hij het heel goed moet hebben. Nu, ik moet dan ook zeggen, dat hij niet uit egoisme ontevreden is, zei Trafford, hij be treurt den toestand van het volk. Indien we den t< estand van het volk moe ten beoordeelen naar hetgeen wij er hier van zien zei Lord de Mowbray, dan valt er niet veel te klagen ot te betreuren. Maar ik vrees, dat deze Rosebery’s redevoering te Leeds, waarin hy de onderwijswet en de graanrechten aan viel, hebben vooral de aandacht en de ver bittering van do jingo-pers gaande gemaakt; vooral is de laatste woedend dat hy zeido dat Engeland in overweging moest nemen geen vrede te sluiten met een vyand die verpletterd was, met wien men niéts meer uitstaande had dan er voor te zorgen dat hy de vredesvoorwaarden nakwam; „ons streven, vervolgde Rosebery, behoort te zyn dappere vijanden tot dappere vrienden en trouwe medeburgers van een herboren Zuid- Afrika te maken, maar zulks geschiede over eenkomstig vrijzinnige 'beginselen, geenszins volgons het recept van Salisbury, toen hy zeido dat do bevrediging van Zuid-Atrika nog geslachten lang een krachtig bestuur zou noodig maken. Hoe eerder, zoo besloot Ro sebery, wy den oorlog met de Boeren ver geten, hoe beter dit zal zyn.” Daarby toe kent do Standaard nijdig aan dat Rosebery niets gedaan heeft om de regeering te steunen in den loop van den oorlog,* daarom heeft de regeering terwyl zy vrede maakt met de Boeren, zyn adviezen niet van noode. De Times, die telkens meer water in haren wyn doet, zegt slechts dat Rosebery vaderlands lievender zou gehandeld hebben, door thans Salisbury’s verklaring niet op te rakelen. Ook aan Grey richt de Times een vermaning, omdat die, in zyn rede nog eens de fraze van de regeering heeft opgerakeld: dat de Boeren zich onvoorwaardelyk moesten on derwerpen. Daarmee zoo redt de Times er zich uit is nooit iets anders bedoeld dan dat de Boeren hun onafhankelijkheid onvoorwaardelyk moesten prys geven. voorbeelden niet zoo menigvuldig voorkomen, als we zouden kunnen w nschen. Gij zult zeker wel groote uitgaven hebben moeten doen, mijnheer Trafford. Nu, zei deze, wat mij betreft, ik heb er al tijd zoo over gedacht dat niets zoov el'uitgaven vereischte als een verdorven slechte bevolking. Ik hoop, dat ik ook nog een en ander doel voor oogen had bij hetgeen ik gedaan heb, dan gelde lijke schadjloosteliing Men zegt wel eens, dat ieder mensch zijn stokpaardje heeft het mijne is altijd geweest om den toestand mijner arbeiders te ver beteren, om te zien wat goede woningen en goede scholen en billijke loonen die eerlijk uitbetaald worden en de aanmoediging tot beschavende be - zigheden, zouden kunnen doen om hen te doen verheffen, hen op een hoogerefi trap te brengen. Ik zou mij ruimschoots beloond achten door de grootere zedelijkheid en de meerdere stoffelijke wel vaart in deze gemeentemaar wanneer ik de zaak uit een geldelijk .oogpunt beschouw, dat is het eene geldbelegging geweest, zoo winstgevend, als ik er ooit eene gehad heb, en ik verzeker u, ik zou mijne arbeiders niet willen ruilen voor de saamgeraapte menigte, die in andere fabrieken werkt, al kon ik het dubbele verdienen. De invloed van den atmosfeer op den toe stand van den arbeider is een onderwerp, dat een nauwkeurig onderzoek verdient, zei Lady Joan tot mijnheer Jermiji», die haar aanstaarde en boog. Graaf Bernhard von Bülow, de Duitsche Rykskanselier, heeft zich lafen interviewen door een Fransch journalist, een redacteur vnn den Figaro. En tegenover den vreem deling heeft graaf Bernard zich uitgesproken over alle quaesties van de Duitsche zelfs van de Pruisische staatkunde. Dat begon al dadel yk met de Polenquaestie. De kanselier vreesde, dat men daar in Frank rijk niet het rechte begrip voor hebben zou. Want in Frankryk is de volkseenheid reeds sedert eeuwen zoo hecht en vast gegrond, dat Fransclien de moeielykheden niet kunnen begrypen, die Rusland, Engeland, Oostenrijk en Duitschland hebben door de nationalitei- tenquaesties. De Duitsche staatkunde tegen over de Polen acht en eerbiedigt hunne grond- zangsch.len onderwijs te geven, publieke tuinen te stichten en fonteinen voor het volk te laten springen. Ik geloof dat hetgeen we gezien hebben heel mooi is, zei lord Milford, terwijl hij eene pastei doorsneed maar mevrouw Trafford alles is hier even verrukkelijk wat ik echter het meest van alles bewonderd heb, is een jong meisje dat we ontmoet hebben ik geloof wel het mooiste dat ik ooit gezien heb. Met den mooisten hond van den wereld zei Montchesney. O, dat moet Sybil geweest zijnriep me vrouw Trafford uit. En wis is Sybil vroeg lady Maud Dat is een naana, die in onze familie veel voorkomt. We vonden hem allen even schoon Zij is een kind van het huis, zei mevrouw Trafford, of liever dat was ze, want het spijt mij te moeten zeggen, dat zij reeds lang bij ons vandaan is. Is het eene non vroeg Lord Milford, want haar kleeding zag er eenigszins klooslerachtig uit. Zij heeft voor korten tijd het klooster te Mowbray verlaten, zei mijnheer Trafford, zijn antwoord richtende tot Lady Maud, en tamelijk tegen haar zin. Zij is gehecht aan de kleeding. waaraan zij daar gewoon was. En woont zij nu bij u in Neen, ik zou heel graag willen, dat het waar was. Ik kan wel haast zeggen, dal zij onder dit dak groot gebracht is. Zij woont nu bij haar vader. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Gouda, Gezien Artikel 182 der Gemeentewet; Brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat het uitvoerig en beredeneerd Verslag van den toestand der Gemeente in 1901, ter Plaatselijke Secretarie in druk verkrijgbaar is, tegen betaling van Een Gulden. Gouda, den 2 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voomoemd, R L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER Kamer. De heer Brisson verkreeg één stem. Frankrijk. ’t Loopt in do staats-tabaks- en sigarenfa- brioken misreeds hebben de werklieden van do fabrieken te Pantin en te Gros-Cail- lou besloten zich aan te sluiten bij hun ka meraden van Reuilly, zoodat er een 3500 man staken en een algenieeno staking wordt geducht, indien de minister van financiën niet ingaat op do te zijner kennis gebrachte eischen. Naar aanleiding van een gereehtolijke aanklacht aangaande vervalsching van de opriclitersljjsten inzake hot Suez-kanaal, waardoor erfgenamen benadeeld zonden zjjn door de onthouding van oprichtcrsaandee- len, hoeft er ten huize van Charles de Les- seps en diens moeder, de vrouw van Fer dinand, huiszoeking plaats gevonden. Dvxtschlato. De ,Bund von Landwirtc” dreigt met openbaarmaking van de namen dor zonder afdoondo verontschuldiging afwezig zjjndo Rijksdagafgevaardigden. Do voorjaarsparade te Potsdam, ten aanschouwo van den keizer, den shah en den kroonsprins van Siam op het Tempelho- ferveld te Berlijn, is goed afgeloopen, ton pleiziore van. den keizer, die natuurlijk in zijn element was in zijn maarscbalkuniform on don shah bijzonderlijk onderscheidde, ja aan het banket zelfs een redevoering uit sprak, rakende de goede wederzijdsche be trekkingen, die reeds van ouden datum zijn en, naar hjj zeide to hopen, mogen voort duren tot in lengte van dagen, waarop do shah repliceerde in 't Porzisch. Hat bestuur der posterijen en telegra fie van Beieren heeft, naar aanleiding vnn de vele ziekte gevallen onder het vrouwe lijke personeel van den telefoondienst (zwakke personen gaan aan nervositeit en bloedar moede lijden) besloten, dat in 't vervolg op de aanneming van vrouwen voor den dienst gestrengeljjk toegezien zal worden. Do groothertog van Hessen-Darmstadt gaat de kroningspret te Londen meemaken. Telefoon .To. S.- AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 'regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1