BINNENLAND. PARASOLS z STADSNIEUWS 3698!e Staats-loterij Veemarkt te Rotterdam en lladarilkeleii. A. VAN OS, Beurs van Amsterdam. ÏJJ'/u Onder- kleeding der Toe komst. lltJil)VEmKK.\DE-OMIt(il)i;mEN D. SA31 SOM, Gouda. POSTBBIJ-B3IJ'. ADV ERTËNTIEN lie pachter van de 6L O. V. verzoekt beleefd Inzending vaiideKEKENIWGEY Zenuw- en Maaglijders ZESa.a.d.g-e-ver Het zesde internationale woningcon gres wordt van 15 tot 19 Juni a. s. te Dtts- seldorf gebonden. De Deutsche Tageszeitnng protesteert tegen de raadgevers des keizers inzake de verleening van het standbeeld van Frederik den Grooto aan het Amerikaansche volk, waardoor dp keizer in een uiterst pjjnlyke positie is gekomen. Het bulletin van Zondagmorgen 9 nar luidt: Het herstel van H. M. de Koningin maakt zichtbare vorderingen, zoodat Hare Majesteit reeds een groot gedeelte van den dag buiten het bed doorbrengt en gisteren voor het eerst in de buitenlucht is gebracht kunnen worden. Ter bespoediging van algeheel herstel zal Hare Majesteit gedurende eenigeq tyd ver blijf houden op liet kasteel Schaumburg, ge legen in het Lahndal. ür. ROE8SINGH. L. POT, arts. Uit Apeldoorn wordt nog gemeld Telegrammen van gelukwensch met het herstel der Koningin komen nog dageiyks, ook uit Indië, op het Loo aan. Zondagmor gen ontving H. M. uit Rotterdam een prachtig bloemstuk van de echtgenooten van de officie ren by het Nederl.-Indische leger. Prins Hendrik woonde Zondagmorgen de godsdienstoefening by in de Ned. Herv. kerk te Apeldoorn. H. M. de Koningin is Zaterdagochtend voor het eerst in de buitenlucht geweest. In een draagstoel van Hare appartementen naar het koninklijk park gebracht, heeft H. M. daar eenigen tjjd vertoefd onder be gunstiging van prachtig zomerweder. In de vergadering der Tweede Kamer van morgen (Dinsdag) zal als eerste pant van behandeling aan de orde gesteld worden het wetsontwerp op de krijgstucht. Het geval dat zich Vrijdag in de Tweede Kamor heeft voorgedaan, herinnert sprekend aan de gedenkwaardige Maartdagen van 1894. Toen was het kiesrechtontwerp van den minister Tak van Poortvliet in behandeling en werd door den heer De Meyier een ver- zoening8-amenderaent voorgedragen omtrent de kenteekenen van maatschappeljjken wel stand (de omschryvingvando woning). Omtrent dit amendement verklaarde de minister Tak, niet dat hy het onaannemelijk vond, maar dat hy „der Kamer niet kon aanraden zich ermede te vereenigen". Den volgenden dag werd het amendement aangenomen met 57 tegen 41 stemmen. Daarop verklaarde de Minister, dat hy de verdediging van een ontwerp, welks karakter door do wijziging verloren was go- gaan, niet langer kon voortzetten en daarom met machtiging van de Koningin-Regentes het ontwerp introk. Men weet wat hierop volgde. Ontbinding der Tweede Kamer, de neerlaag der Takkia- nen en het kieswotgetob waardoor onze staat kundige toestand nog altijd wordt beheerscht. Ook nu is het ministerie door de daad van een zyner aanhangers in moeilijkheid gebracht. Zulk een vaart ais in 1894 zullen dogevol gen der goedkeuring van het araendoment- Malefljt (welk een omineuse naam in dit opzicht 1) wel niet nemen 1 Het verstandigst ware, dat reeds aanstonds of by de tweedo lozing van het ontwerp, de fout zooveel mogelyk werd goedgemaakt, byv. door de bepaling, dat het beklag alleen dan do toepassing der tuchtstraf schorst, wanneer de chef zich ter zelfder plaatse bevindt of binnen een te bepalen korten tyd bereikbaar is. Zoo kan hot gestrande schip wellicht weder vlot komen. Gelukt het niet met een dergelyken pleis ter de wond te bedekken, dan schijnt intrek king van het tuchtontwerp niet te kunnen uitblijven met belofte van latere regeling. Dat de minister van oorlog deze nederlaag niet zou mogen overleven in figuurlijken zin natuurlijk zal wel niemand beweren. Het is zeer gewenscht, dat hy zich met de verdere uitvoering der legerwetten blyve belasten. (Hand.) In politieke kringen gelooft men dat do Regeering aan de Kamor zal verzoeken het Vrydag geamendeerd artikel van de Krygs- tuchtwet alsnog te verwerpen, teneinde het te kunnen vervangen door een, waarin schor sing van straf, by reclame, wordt veroorloofd in geval van eerste overtieding en niet by recidive. (Vad.) Als een van de middelen om te voorko men, dat door de aanneming van het amen dement-De Waal Malefljt, het wetsontwerp op de krijgstucht zou worden ingetrokken, noemt De Nederlander do afstemming van art. G5 (op welk artikel het amendement is aangenomen, zonder dat over het artikel zeil nog gestemd is). De regeering zou dan zegt het blad een gewijzigde redactie kunnen voorstellen. By de opening van do Zaterdag te Amster dam gehouden vergadering van de Liberale Unie werd een telegram van gelukwensching met Haar aanvankelijk herstel gezonden aan M. M. de Koningin. De heer dr. Ruysch herinnerde in zynbpe- nings toespraak aan de afscheiding van vele leden na de vergadering van 26 Januari, waar in de meerderheid niet kon instemmen met het algemeen kiesrecht vóór alles tot ver kiezingsleuze te maken. Toch gaf niet minder belangstelling in het kiesrechtvraagstuk, maar dc eisch van prac- tische politiek den doorslag by de beslissing. De loop der omstandigheden brengt als van zelf mede dat dit vraagstuk op den voorgrond treedt, en de Liberale Unie moet een behoor lijk geregeld kiesrecht nader voorbereiden en paragraaf een nader omschrijven en aan de goedkeuring der algemeene vergadering on derwerpen. Daarvoor is dan ook eene commissie aan gewezen en zy zal een rapport opmaken voor eene buitengewone bijeenkomst. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental bedraagt 8000 over 49 kiesvereenigingen, met 300 beschermers en buitenlieden. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren mrs. Goeman Borgesius te 's Gra- venhage, Rink te Tiel en C. Lely te 's Gra- venhage. De heer mr. Ph. de Kanter leidde het debat over armenzorg in. Na de pauze werd gedebatteerd door de heeren mr. Goeman Borgesius, dr. Ruysch en mr. Dolk. Dr. Ruysch deelde aan het slot der verga dering mede dat by het presidium zal neder- leggen. Gemengde Berichten Aan de „Frankfurter Ztg." wordt uit het dal van de Lahn het volgende geschreven over het kasteel Schaumburg, waar koningin Wilhelmina eenigen tyd tot herstel van krach ten zal vertoeven Het kasteel Schaumburg by Balduinstein is het glanspunt van een reis door het Lahndal en kan met goed gevolg wedijveren met de mooiste plekken van Duitschland. Prachtig op een bazaltkegel van 279 M. hoogte ge legen, en den omtrek ver in het ronde be- heerschende, is het kasteel uit een van de oudste burchten van de Lahnstreek ontstaan. Deze burcht, de Schowenburg, wordt, reeds in 915 in een oirkonde van Koenraad I en daarna weer in 1194 genoemd, tpen hij in bezit was van de heeren van Isenburg. Graaf Herman van Virneburg, aan wien de helft door oen erfenis ten deel viel, wilde den burcht tegen den wil van de Lenbnrgers vergrooten. De aartsbisschop van Trier legde het daarover ontstane geschil in 1232 by. In 1266 gaf Gerlach van Isenburg zyn helft als leen aan den aartsbisschop van Keulen. In 1279 ging de burcht aan graaf Hendrik van Westerburg over, wiens nako melingen in de veertiende eeuw hier woonden. Tegen hen bouwde de oorlogzuchtige keur vorst en uartsbisschop van Trier in 1319 den brucht Balduinstein. Na herhaaldelijk van eigenaar verwisseld te zyn word de Schowenburg in 1656 met de heerlijkheid voor 70,000 guldens aan gravin Agnes, weduwe van den keizerlijken generaal Peter Holander, rijksgraaf van Holzappel, verkocht. Haar dochter Elizabeth Charlotte trouwde met Adolf van Nassau-Dillenburg. In de eerste helft van de vorige eeuw zien wy den bnrcht, welks naam gaandeweg veranderde in Schaumburg, in het bezit van aartshertog Stephanas van Oostenrijk. Toen deze door zyn liberale houding tijdens 1848 aan het Weensche hof in ongenade was geraakt, koos hy den burcht als verblijf en vertoefde daar by na onafgebroken tot 1867. Van 1850 tot 1855 liet hij het oude, stijl- en smnke- looze gebouw veranderen in een grootsch kasteel in modernen Gotischen styltegelij kertijd werden de prachtige tuinen er omheen aangelegd. Bovendien bracht de aartshertog een verzameling boeken var. 20,000 deelen byeen en een verzameling delfstoffen die tot de best goordende in Duitschland gerekend werd. Deze laatste verzameling is ten slotte aan den Pruisischen staat gekomen. Ook verder waren er nog vele bezienswaardig heden in het kasteel, en aartshertog Stepha nas, die zich door liefdadigheidszin en gast vrijheid bemind maakte, toonde die met groot genoegen aan de vele bezoekers. Hij had bij uiterste wilsbeschikking de Schaumburg aan hertog Georg Ludwig II van Oldenburg vermaaktmaar de naast rechthebbende erf genaam, de vorst van Waldeck, spande er een proces over aan. Na langdurige en kostbare processen wees het ryksgerechthof te Leipzig ten slotte in 1887 het kasteel deflinitief toe aan vorst Georg Victor van Waldeck. Als men het kasteel wil bezoeken komt men door de oude, mot jjzer beslagen poort uit het jaar 1677 op het langwerpige voor plein, vandaar op het eigenlijke slotplein, waar men het hoofdgebouw met vier acht hoekige torens voor zich ziet. Voor de poort van het middengebouw staan twee koperen herante figuren van professor Keil te Berlijn; naast don hoofdtoren ziet men eon stand beeld van den bovengenoemden Peter Meian der. De groote achthoekige toren is tegelij kertijd het middelpunt van de Nassausche trigonometrische landmeting. Van den hoofd toren dien men bestijgt langs een trap van 237 treden, heeft men een overweldigend fraai gezicht op hot Lahndal en verder over de hoogvlakte en de met bosch begroeide hoogten. In het zuidoosten breiden zich. zoo ver het oog reikt, bosschen uit; tallooze dorpon treffen uit het onafzienbare, rijke en liefelijke bergland het oog van den waar nemer. Onwillekeurig moet men denken aan wat Goethe in zyn „Wahrheit und Dichtung" van het Lahndal zeide„Mein Auge, geiibt, die malerischen und übermalerischen schön- heiten der Landschaft zu entdecken,schwelgte in Betrachtung der Nfthen und Fermen, der bebuschten Felsen, der sonnigon Wipfel, der feuchten Gründe, der thronenden Schlösser und dor aus der Ferne lockenden blauen Bergreihen". De O. Haarl. Ct. schrijft De jnstitiq is ijverig bezig met het onder zoek naar aanwijzingen omtrent den vermoe- delyken dader van den lafhartigen moord op mej. Van Weemen. Te dien einde zyn eergisteravond opnieuw gehoord door den rechter van instructie, mr. Von Reeken, ten paleize van justitie de hee ren Brakel, Van Dobben, die in den laten avond van Vrydag eenig gerucht in het per ceel no. 9 hoorden, en Romeyn, die eenigo werkzaamheden voor de vermoorde ver richtte en Vrydag tusschen 5 en 6 ure ten harent zou komen om het geld te ontvangen, alsmede de schoorsteenveger Ottolini. Het verhooren duurde ongeveer lj uur, doch meer licht kon noch de een, noch de ander geven; alleen werd door den heer Brakel overgelegd een briefje door hem gevonden bij de plaats der misdaad en dat naar zijn meening misschien eenige aanwijzing kan geven. Totnogtoe is niemand in betrekking tot dezen moord gearresteerd, hoewel eenig ver moeden is gerezen op een gevaarlijk indi vidu, dat verdacht wordt na zijn ontslag uit de gevangenis na gevangenisstraf van 9 jaren in het laatst van het vorige jaar, verschillende inbraken hier ter stede te hebben gepleegd. Zelfs vreest men, dat hy ook de moordenaar is der beide vrouwtjes aan den Raamsingel, die op dezelfde wijze als mej. Van Weemen werden gedood. Toen verdacht men hem reeds. Opmerkelijk is, dat hy reeds als jongen met turf ventende een zekere voorliefde aan den dag logde om oude vrouwtjes te bezoeken en haar zyn brandstof te verkoopen. De verdachte weet zich evenwel verborgen te houden en be vreemdend is het, dat zulk een persoon niet dadelijk na zyn ontslag in het oog is ge houden* Wat velen ook hen, die haar nu en dan ontmoeten zeer bevreemden zal, is het feit, dat de justitie niet alleen verschil lende min ol meer kostbare voorwerpen, doch ook een vrij dikken bundel effecten, benevens bankpapier en specie heeft in be slag genomen. Het vrouwtje had dus meer dan men dacht en dan ook de moordenaar heeft geweten. Behalve door den inspecteur van politie Nolthenius zijn van het lijk photographieën genomen door den heer Berond Zweers. Na het verhoor ten Paleize van Justitie begaf de justitie zich eergisterenavond ter verder onderzoek naar het Gasthuis. Gisterenmiddag om Bi uur had door den kantonrechter mr. Van der Mersch de ver zegeling van een en ander in het sterfhuis dat nog altijd het voorwerp van groote nieuwsgierigheid en belangstelling uitmaakt plaats. Omtrent het slachtoffer doen thans ver schillende geruchten en mededeelingen de ronde; allerlei verhaten omtrent haar zui nigheid en haar vrijgevigheid niettemin (ze was gewoon tamelijk vaak en vrjj hooge fooien aan de werklieden te geven). Minder bekend is, dat zy sedert 1884 als dames-lid toegang had op de buiten-sociëteit van „Trou moet Blycken" en jarenlang 25, 30 jaren geleden als sopraan meezong bij de Zang- vereeniging van de Maatsch. tot bevordering der Toonkunst. Het is nog niet bekend, wanneer de ter- aarde bestelling van het stoffelijk overschot van het slachtoffer zal plaats hebben, de justitie heeft daarvoor toestemming te geven. By geruchte vernemen wij, dat een 8-jarig knaapje gezien heeft, dat Donderdagavond een man een vlaggestok tegen het huisje op de Raamvest plaatste, daartegen opklom en op het dak zijnde den stok innam. De jongen had daarnaar met zooveel belang stelling staan kijken, dat hij te laat thuis kwam en deswege werd berispt. Heden is in de stad Haarlem verspreid de volgende bekendmaking De officier van justitie te^naarlem ver zoekt met aandrang een ieder, die eenige inlichtingen kan geven betreffende den moord gepleegd in den nacht van 29 op 30 Mei 11., op mejuffrouw Van Weemen Douglas Raamvest, te Haarlem, zulks ten spoedigste te doen. schriftelijk of persoonlijk, hetzy aan hem officier, paleis van justitie, St.-Jans- straat, hetzij aan den commissaris van politie te Haarlem, aan diens bureau in de Smede. straat. Parket, Haarlem, den 30en Mei 1902 De officier van justitie voornoemd (i. g.) H. A. PELERIN. De correspondent der „N. R. ct." te Haarlem meldt nog dat van den verdachte, bijgenaamd „Haarlemsche Frans", het portret pertinent is herkend als dat van den persoon die Donderdagavond tegen 11 uur op de Raamvest werd gezien, zeer verdacht doende en die, zich ontdekt ziende, de kraag van zyn jas opzette, om niet herkend te worden. Het „Leidsch Dbl." vernam dat men on der Zoeterwoude en Leiderdorp, waar vele putten zjjn afgekeurd, thans genoodzaakt is, water uit den Rijn te gebruiken, dat niet anders dan gekookt mag worden gedronken. De menschen daar zien er inet verlangen naar uit dat aansluiting aan de Leidsche waterleiding op ruime schaal kan plaats hebben. In de duinen is nog water genoeg, meent het blad, dat het in ruimen overvloed wil doen vloeien over Leiden en do omliggende gemeenten. Voor Leiden zal 't echter, dunkt ons, wel verstandig zyn, als men eerst eens naar dien „overvloed" onderzoekt. Daaruit zou dan meteen ook «voor den Haag misschien iets te leeren zyn. De Fransche admiraal Servan, die zich aan boord van zyn vlaggeschip voor Fort- de-France bevindt, heeft verklaard, dat St.- Pierre nooit weer opgebouwd mag worden, want het gevaar van nieuwe uitbarstingen van den Mont Pelée zal nog eeuwen lang bestaan, en Fort-de-France mag zeker niet vergroot worden. Hy wil al zyn invloed aanwenden om aan de windzyde van het eiland een nieuwe stad te doen bouwen, hetzy by Trinité of by Caravelle, die de hoofdstad van het eiland zal worden. Te Rozeau, op Dominica, is Dinsdag ait Martinique een hoeveelheid asch neergeko men, voel grooter dan by de eerste uitbar sting. Van St.-Vincent wordt gemeld, dat de laatste regens de lijken van de pas begraven slachtoffers hebben bloot gewoeld. Uit Steenwyk meldt men aan de N. R. Ct. Hoe treurig het er in vele huisgezinnen der veenarbeiders ook uitziet en straks zal uitzien, toch weigeren ze iets van hun eischen aan de bazen gesteld, te laten vallen. Hetzy uit vrees voor de leiders, hetzy uit wan trouwen in do bazen, wil het volk het werk niet beginnen. Sommigon maken by adver- ten'ie bekend dat ze niet anders willen spitten, dan by de 4 meter en tegen don prjjs van 95 cent. Van de dievenraaat, zooals ze die van 4.75 M. noemen, willen ze in geen geval weten. Een der bazen biedt loon aan 10 ct. meer per roede dan het vorige jaar en dan by de vier meter. Toen deze week in een buiten op het land gehouden vergadering gestemd werd over de vraag of men den arbeid zou beginnen, stemden er meer dan 700 tegen en slechts 3 voor. De Londensche politie heeft een onderzoek ingesteld naar den vernielden luchtballon van Santos Dumont in het Kristallen Paleis. Gebleken moet zyn, dat het ongeluk gebeurd is op het oogenblik, dat de ballon werd op gehangen en dat het mogelyk is, dat het versleten omhulsel gescheurd is aan een spijker. Santos Dumont echter houdt vol dat een misdadige hand den ballon vernield heeft. De aangerichte schade bedraagt 12,000 gulden. Naar aanleiding van het overvaren van de achtriemsgiek, van de Delftsche Studenten* Roeivereeniging „Laga", Zondagmiddag door een boot der reedery „De Schie", is op last van den burgemeester van Vrijenban door de Rijksveldwachters die zich bevonden op het geïmproviseerde politiebootje „Picolo" een uitvoerig proces-verbaal opgemaakt van het gebeurde en ingeleverd bij den burge meester van Vrijenban. Het proces-verbaal is vervolgens in han den gesteld van den officier van justitie te 's Grarenhage. Na bestudeering van het geding van Schee pers zal het Engelsche Parlementslid de advocaat Atherley Jones in het Lagerhuis de veroordeeling van dit slachtoffer nog oenS bespreken, daar hem gebleken is dit er on recht gedaan is. Ter gelegenheid van de September-ma noeuvres zal de Duitsche Keizer zijn hoofd kwartier te Posen vestigen en daar eenige dagen met de Keizerin en den kroonprins en een gevolg van 80 personen verblijf hou den; 12000 man troepen worden er voor die gelegenheid ingekwartierd. Op 3 en 4 Sept. worden groote feesten gegeven. By de intocht van 't Keizerlyke paar zullen 20 muziekkorpsen in de hoofd straat zyn opgesteld. Tijdens het vorstelijk verblijf zullen 't nieuwe museum, de Keizer Wilhelm-bibliotheek geópend, het Keizer Friedrich monument onthuld en in de voor stad Wilda door de Keizerin de eerste steen voor een nieuwe Evangelische kerk gelegd worden. In den nacht van Donderdag hebben boven Parys drie buitengewoon hevige onweders achter elkaar gewoed. Er vielen buitenge woon grooto kagelsteenen, die in de omstre ken groote schade aanrichten. Sommige moestuinen zyn geheel vernield. In de buurt van Medoc heeft een hevige orkaan gewoed. Hagelsteenen, ter grootte van duiveneieren, hebben den oogst vernield. De huizen staan onder water en vele mured zyn ingestort. Te Mézières is de Maas buiten haar oevers getreden. De laaggelegen woningen staan onder water. Boomen zyn ontworteld, daken afgerukt. Verscheidene personen zyn gewond. Te Düsseldorf heeft een onweder Vrydag eveneens vry groote schade aangericht. In de Gartenstrasse stortte door den hevigon wind de gevel van een in aanbouw zynd huis in, waaronder eenige arbeiders voor den regen schuilden. Een opperman werd gedood, tweo andere werklieden kregen levensgevaarlijke verwondingen. De tentoon stellingsgebouwen hadden zoo goed als niets te lyden. Aan mej. Betsy Perk is een onderscheiding ten deel gevallen. Op de 32e jaarvergadering van „Arbeid Adelt", te Haarlem, heeft de voorzitster, mevrouw Vening Meinesz, aan mej. Perk als stichteres van „Arbeid Adelt" (en daar door ook van „Tesselschado") herinnerd en voorgesteld, haar als bewys van waardeering oen hnldeblyk toe te kennen in overeenstem ming met de draagkracht van het pensioen fonds. Onder algemeene instemming werd haar daarop zegt do „N. Arnh. Ct." „een koten gouden schalmen" vereerd, die jaar lijks levenslang zal worderr vernieuwd. GOUDA, 2 Jnni 1902. Zaterdagavond gaf de „Volksklasse" een onderafdeeling van de gymnastiekvereeniging „Excelsior" in de zaal „Kunstmin" een uit voering, onder haren directeur, den heer H. Ouderkerk, die welgeslaagd mag heeten niet alleen, maar bijzonder veel succès had. De verschillende nummersvrye-, toestel- staafoefeningen, ze werden bepaald fraai uitgevoerd en het trof ons de liefhebberij der jongens in deze sport, na zoo'n korten oefeningstyd. Die lust by jongens, welke overdag reeds hun bezigheden hebben, aan te brengen op een wijze, als we Zaterdag met genoegen mochten ontwaren, dat pleit voor den direc teur en voor zyne trawanten, leden van „Excelsior". De voordrachten ter afwisseling gegeven waren bepaald aardig en het aandeel dat de leden van E. ten slotte in de uitvoering namen zeer prijzenswaard. We wenschen ten slotte uitvoerders, di recteur en de leden van E. geluk met deze zoo goed geslaagde uitvoering en voegen er den wensch by dat zy nog door vele mag gevolgd worden. Zaterdagavond had in de zaal van den heer Montagne een vergadering plaats van de miliciens der lichtingen 1895, '96 en '97. De Secretaris der afdeeling de heer W. van de Putte behandelde breedvoerig de vraag„Wat moeten wy doen, nu het wets- ontwerp-Lohman-Heemskerk c. s. is aango- nomen, en de lichting '97 daarmee wordt uitgesloten. Genoemde heer werd daarop bij stemming als afgevaardigde gekozen, om een voorstel dienaangaande te bepleiten op het Landelijk Congres dat deze week te Utrecht staat gehouden te worden. Ook de afd. Haastrecht was op deze ver gadering vertegenwoordigd. Het onderzoek van het water der Water leiding had gedurende de maand Mei het volgende resultaat 22 Mei 12,9 permang. kalicus per 1000 c.c. 28 10,7 Gedurende de maand Mei 1902 werden in de Volksgaarkeuken verkochtIn de eet zaal 3923 halve portiën soep, aardappels en groenten, 749 heele portiën vleesch. Af gehaald 2505 halve portiën soep, aardappels en groenten, 69 heele portiën vleesch. Van H. M. de Koningin heeft de Vereeni- ging Centraal Israël. Oude Mannen- en Vrou wenhuis te Gouda een gift van f 100.- ontvangen, ten behoeve der uitbreiding van het Gesticht. Nog werd het gesticht ver blijd met een gift van ruim f 200 van een ingezetene, die niet bekend wil zyn. De 2e Kamer der Staten-Generaal heeft den 29 Mei jl. besloten: het request van Gerrit Jansen, schoen- smeerfabrikant to Gouda, met alle bylagen neder te leggen ter Griffie ter inzage der leden, in welk request de adressant de hulp der 2e Kamer inroept om, na alles wat hy als bijlagen bjj zyn request gevoegd heeft, inge zien te hebben, te doen wat nog tot redding der schuldige justitieleden aangewend kan worden. Hedea morgen werd te 's Hage aanbesteed het inhangen en leveren van een paar buiten sluisdeuren in de Mallegatsluis alhier met daarbij behoorende werkzaamheden. Ingeschreven werd door C. W. den Hoed voor f 5880.—, J. J. Duim, f 5856.—, W. A. Verbrugge, f 5824.—, J. Slegt, f 5625.- J. P. "Boot, f 5618.— en C. P. W. Dessin voor f 5450.- -. De begrooting was f 5300.- Aan het postkantoor Gouda en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd geduronde de maand Mei in do Rijkspost spaarbank ingelegd f 20041.11. Terugbetaald f 20726.89», Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 9267. Gisteren was in het bondsgebouw van den Ned. R K. Volksbond tentoongesteld het cadeau dat de afdeeling aan haren Bescherm heer, dqn Zeereervv. heer deken Malingré op zyn jubilé zal overhandigen. Het is een kostbare vaas aangekocht in de Plateel- bakkerij „Zuid-Holland" een meesterstuk van kunst op dat gebied. De Stedelijke Zwemschool is een aardige en nuttige inrichting rjjker geworden n. 1. een koud water-douche. Voor men in het bad gaat, kan men zich by deze warmte eens kostelijk verfrisschen. Er werd Zaterdag en gisteren dun ook druk gebruik van gemaakt. 5e Klasse. Trekking van Maandag 2 Juni. No. 5097 en 5798 ieder f 1000. 593, 10738 12626,14676,14763, 20271 en 20312 ieder 1 400. 2109, 5295, 6503, 7929, 11123,13628 en 19659 ieder l 200. 1356, 1764, 2657, 2865, 3679, 4727, 9281, 11195, 12644, 12930, 13028, 14096, 18033 en 19112 ieder 1 100. Prjjzen van f 70. 66 3649 6274 9103 12454 15379 17929 208 86 6560 24 58 15423 18320 41 3807 63 61 62 15582 22 63 3980 6632 9213 72 15664 18403 73 4111 6744 9377 12544 15760 18539 74 4287 6870 9514 12752 85 73 348 4405 88 50 95 94 18673 564 4549 6917 9612 13220 15915 18737 77 62 52 61 13412 43 84 880 4723 7090 9703 13516 92 19051 975 29 7177 48 27 16344 55 1037 5053 7278 9904 66 16475 19140 1464 5181 7313 10110 97 16525 19317 1516 83 7450 62 98 96 67 58 5217 91 10367 13767 16605 19503 1620 5339 7580 10419 13825 8 23 88 55 7677 10531 13985 33 55 1788 5464 7786 57 14021 58 19644 2025 5542 7807 10651 24 68 74 73 47 8023 10706 47 16990 99 2108 72 8192 10890 14149 93 19789 21 80 8219 10991 14297 17014 20005 2222 5634 34 11060 14375 69 18 2411 82 8477 11136 14426 80 28 2691 89 90 11310 14604 91 68 2813 5745 94 68 33 17127 20176 62 89 8636 11411 89 70 20339 2948 5808 87 11635 14744 88 20402 3034 28 8716 41 76 17205 13 91 87 8958 68 14954 53 20585 3343 5936 84 12029 79 17317 20695 3572 6176 9018 83 15230 17707 20859 96 6201 70 12113 15325 17829 20907 3628 30 87 12214 46 Maandag 2 Juni 1902. Kleiweg E 73a, GOUDA TelephooM 1». ,11 «9 MEI. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor ie kwaliteit 35, 2e kwal. 32, kwaliteit 27 cent per half Kilo. 3e Vette Kalveren goede aanvoer, ie kwaliteit 27 2de kwaliteit 24, 3de kwaliteit 20 cent per hall KI. Vette varkens goede aanvoer iste kwal. 24 ct. kilo. ae kwal. 23 3e kwal. 2i cent de ha.t kilo Schapen en lammeren redelijk aangevoerd. Handel in schapen en temmeren prijshoudend Vet vee traag vette kalveren eu vette varkens zeer fiau minder in prijs. dito di*o dltc 8 dito dito dito 3 Hongar. Obl. Goudl. 1881-88 4 Italië. Inschrijving 1868-81 5 OosTiNR. Obl. in papier 1888 k dito in zilver 1888 k Portugal. Old. mot ooupon 8 dito tiokel S Ruiland. Obl. Binnenl. 1894 4 dito Oeeons. 1880 4 dito bij Roths. 1889 4 dito by Hou,. 1889-90 4 dito in goud. leon. 1888 8 dito dito dito 1884 5 Spam/k. Perpet, schuld 1881 4 Tl'ZKRij. Gepr.Couv. louu. 1890 4 Geo. loening serio D. 1 Geo.leeuin. aerie C. Üoii)-Arn;Rp. v.oblg 189/ b Mkxico.OI). it. Sch. 1890 8 VtNiiORLA. Obl. oobep. 1881 4 Amsterdam. Obligation 1895 8 Rotterdam. Sted.leou. 1894 8 Nbd. N. Afr. H indeiav. aand. Arendsh. Tab.-My. Certificaten Doli-Maatsohappy dito j Am. llypotkeekb. paudbr. 4'/, Cult.-My. der Vorston I. aand. I '#Or. Hypotlioekb. pnndbr. 4>/g Nederlandsche bank naad. Ned. HandeiinaatRch. uito I N.-W fc Pao Hyp. b. pandbr. 8 Rott. Hy 'Othookb. paudbr. 4'/g' Utr. lly 'Othookb. dito 41/,1 osTRNR O ot-Hong. bank aan I. Rusl. Hypotheekbank pandb. 6 Amerika Kqnt, hy poth, pnif.lb. 4 Maiw>L. G, ï'r Li1-.11 eert. 6 My. tot Kip!, v. 81 Sp*'. aand Ned. Ind. Spoorweg rn Hand. I Nod Zuid Afr. Spm aand. 8 dito dito dito 1891 dito 4'/| Italië Spoor*»I. IS87/89A-Kobl.3 Zuid-Hal. 8p« mij. A-H. eb'.'3 PoL'N. Warschau VVooiieu. aaud. Ri'sL Gr.. Rm». 8pw.~Mij l.obl. 4 Baltiscke dito aand. Faatowa dito aand. 5 lwang.Doinbr dito aand. 5 Kursk. (3b. Azow-8p. kap. obl. t dito dito oblig. 4 Amerika. Coni. Pac. Sp My obl. 6 Chic. North. W.pr. C.v. aan I. dito dito Win. St. l'eter. obl. 7 Denver Rio Gr. Spm. eert. v.a 40,l/1^ Illinois Oontral obl. iu goud 4 Louisv. A Na-hvilli Cer v. aand. Mexico. N. 8pw.M11. Ie hyp.a 8 Miss. Kaunas v. 4pCt. pref. aand N.-York Outasio Wost. aand. Penn. dto Ohio oblig. 6. I O re goo. Calif. Ie hyp. in goud St. Paul. Minn, b Manit. obl. U n. Pao. Hoof iyn ob'.ig. 6 dito dito Line. Col. lo hyp. O 5 Canada. Can. South. Chort.v.aan 1. Vin. C. Railw. Na. lo h. d. 0.0 Amsterd. Omnibus Mij. aand. Rottord.Tram wog-Maats.aand Nei>. Stad Amsterdam aand. I Stad Rotterdam aand 3 IteLOiR. Stad Antwerpen 1887 8'/» Stad Brussel 1888 11/ Hong. Theiss Rogullr G solsch. 4 OosTINR. Staatsleoiiig I860 5 K.K. Oost. B Or. 1880 3 Spanjr. Stad Madrid 3 1888 Ned. Ver. B-z. Arb. 8po«d. iv»rt fikr« Sletkra 80V, 80*/»» "V. li tij. «IV* 81»/i m. so»/,, M/l. »7'/. «TV» 85 10* /d 30 90 88 '/g - 875 415 194 9H»/, 10 »/4 12°»/, 65» (4 108 11» »18>/. - w»/4 1041/, tsy, 10»'/, 1 S15 140/, *0 102»/ 107 103 36b/, - 104», 4 69 64 99 - r lOl'/g 10' '/g 101» 103»/, 117'4 102 GVd 8 CHIEHSER'h uit IndiHChe Netel-Vezelt*. Is poreus, sneeuwwit, duurzaam en élégant. Vooral by grooto warmte een aangename Onderkleeding. Verhit de *9 huid niet, broeit niet; laat de lucht tot de huid door, zonder gevaar van sterke afkoeling of kouvatten, en is uitstekend ft tor voorkoming en verdryving van Kumathliime. Bijeondergeschikt voor alle Sport Aanbevolen door de grootsto medische autoriteiten. ft Krimpt niet, bederft niet in do wasch ft en behoudt de oorspronkelijke zydeglans. Verkrijgbaar uitsluitend voor Gouda .3 en omstreken by POSTKANTOOR TE GOUDA. LIJST van onbekende en geweigerde brievon en briefkaarten aan dit Kantoor ter post bezorgd geduronde de 2e helft van de maand Mei. Onbekende brieven Binnenland. Plaats afzending Gouda. P Amsterdam, de Bilt. Boskoop. Kraling8cheveer. Amsterdam. Breda. Rdam. Arnhem. D. Boer, A. Cathel, mej. de Haan, Mej. van Nes, Van goethand, mevr. Ochtate ribbe Kees Waalvink, mej. m. de Vry, Wed. G. L. Schut, Onbekende brieven Buitenland. Victor de Schreye, Grammond. Onbekende briefkaarten. Michel Schneider, Haag. Mej. A. v. d. Post, id. mej. G. Warmenboven, Rdam. mej. W. Dubbeldam, id. A. Vreeken, p Geweigerde stokken, Mej. Rika Grouwor, Kozendaal. Hulppostkantoor Sloten. Dames Cor en Mios Itoinders, A'dani. Gouda, 1 Juni 1902. De Directeur, M. C. HENNEQUIN, INGE Z ON DE N. Mijnheer de Redacteur en steeds duurt do ellende voort. In cijfers, spichtig, als de Groote Gehaltene, die ziT laat pnbliceeren, wordt procentsgewyzo uitgedrukt, hoeveel er telkens weer gestorven zyn. Soms komt 't met een halve uit. Een goede rekening sluit immers met een halfje, niet waar P Flegmatiek con stateert Chamberlain, dat 't met de sterfte in zyn concentratie-kampen is, als met zyn orchideeën. Daarvan gaan er ook niet altyd, per week b. v. evenveel dood. Ge horinnort U nog wel de „prikkaarten" der kinderen P Die kleintjes, geholpen door ouderen, willen opnieuw de arme vrouwen en kinderen in de moordkampen bijstaan. Zy hebben daartoe onder leiding van bun leermeester, den heer Spaanderman, een operette ingestudeerd. En als gy entreé wilt betalen, zullen zy voor U op hunne naïvo wijze „De Woudkoningin" opvoeren. Ge inoost eens hooren, hoe zy over honderden guldens spreken, als waren 't dubbeltjes. Zóóveel denken zy voor de Boeren to ver dienen. O, zeker, al wat familie en konnissen van de jonge acteurs is, zal in „Ons Genoe gen" komen. Maar dat is niet genoeg. Er zyn nog zooveel andorenEn do kinderen verwachten op iederen stoel een luisteraar. We hopen hartelijk èn voor hen èn voor het goede doel, dat hunne verwachting vol komen zal worden verwezenlijkt. J. V. V De ondergoteekenden, alle leden van de Volksklasse der Gymnastiek-Vereeaiging „EXCELSIOR", betuigen by dezen bunnen hartelijken dank voor de welwillende mede werking ondervonden van de H.H. OUDER KERK, BIK, DE RAADT en LUUTHART, op Zaterdagavond ondervonden. Uit aller naam, G. STRENG. £|AMuller B Beiroond. os 10 Taatooa MMlinftn, ook i« Haft, 1896 Tnnw Schocnapp-eluur, PtttlM GIom. Satin, Glanecrciut tnz. U b.,M middelen voor het tonder -keurig poettcn vin alle twtrU •D gekleurde Heeren, Dtmet en Kinderschoenen. Ver krijghttr bij winkeliers in Seboenwerk, GtUnteriln, Drogerijen ent. Men lette goed op het fabrieksmerk. wordt ait overtuiging, als een werkelyke hulp in den nood, het boek aanbevolen. Na ontvangst van adres per briefkaart wordt d t boekje franco per post toegezonden door BLOKFOEL'S Boekh. Zaltbommel

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 2