DB WEE UITERSTEN. L00 GT, nr cao ft svsch irood. iVieuws- en Advertentieblad voor Gouda en O nistreken Donderdag 5 Juni 1902. No. 8816. 41ste Jaargang. en s ■51 Bullcnlaiitlsch Overzicht. FEUILLETON. slsziekten ngel Öl, fCHOTHERAPIE- Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. thans ons doel zijn lien over te halen om n. Verspreide Berichten. O, incl. de Annchl- Wordt vervolgd) ekhandelaar een landsche uitgave de Echte >n, tesamen- ngen in den niuun des vervaardigd at wereldbo- ebrn Stoll- it, raat 103. K.G. fiOIIDSCHE tl) HUM zult het zoo mama roept urist”, Haarlem. angt per jaar oo ien, die hem aan loor hem op te reizigers worden jrste maal komen aatsen in Arabië, Indië, Birma, Ma- prcefbusjea c. 0.85 ▼oer Neder- De Duitsche pers begroet den vrede met vreugde, omdat by in het belang van Dnitach- land zelf iseen steen des aanstoots tusschen Engeland en Dnitschland is er door uit den weg geruimd, en handel en bedrijf zullen er den gunstigen torugülag van gevoelen. Het Berliner Tagfjblatt schrijft nog„Men zal er rekening mee moeten houden dat En geland nu zijn stem weer krachtiger zal laten weerklinken in internationale vraagstukken. Maar juist de ondervinding met Zuid-Afrika heeft Engeland misschien bescheidenheid ge leerd. De verstoorder des vredes heeft te genwoordig een te moeilijke taak dan dat een tweede staat zoo licht naar oorlogslau weren zou talen. Moge de thans gesloten vrede een lang tydperk van ongestoorden De groote schaduwzijde in den vrede is de rebellonquaestie.. De rebellen zullen le venslang het kiesrecht missen, terwijl zy, die een rang hebben bekleed bij do opstan delingen, terecht zullen staan wegens hoog verraad. Voegen wij er evenwel by, dat deze bepaling harder klinkt dan zy vermoedelyk in werkelijkheid is de doodstraf zal in geen geval worden uitgesproken, en er schynt af gesproken, dat de Kontng van hot recht van gratie oen ruim gebruik zal maken. Het onaangenaamst in do voor waarden treft wellicht die omtrent het gebruik van het Hollandsch. De Engoischen zyn ongetwijfeld van plan om zoover to gaan met do wering van de Hollandsche taal, als zij gevoegelyk kunnen doen zonder zich aan het verwijt van tyrannic bloot te stellen. Maar wellicht zal juist een pressie van of- flcieele zyde om het gebruik van hot Hol landsch togen te gaan, maken, dat de Boeren er meer voor zullen gaan gevoelen dan zy tot dusver doden. Men hooft zulks meer ge zien. Telefoon No. Mï A I) VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. telefoon Ao. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Alzonderlijke Nommers VIJF (.’ENTEN. rertroHea irs wolbekend CHT-1LIIIK Fabrieksmerk). Ie, radicale en van alle, zelfs iekkige zenuw- d ontstaan door jeugdigen leeftijd te zwakte. Bleek Hoofdpijn - Maagpijn - Onvermogen enz. Uit- oor MM. t i Zn. Goud» 8‘/„ dubbele flescli ITegte, Zaltbomme Rotterdam. bage. J. Czn. Rotterdam n tjjde opengesteld, orden te allen tijde Vergezeld door zijne dochter en door Egremont is deze nu op weg naar huis’. Het is een zachte zomermiddagde zonnestra len vergulden nog het kalme tooneeleen rivier en daaromheen groene weiden vol koeien bosschen weerklinkend van het vroolijke lied var. lijster en merelen in de verte de hoogliggende, purperen heide zich nog badend in zonlicht. neü gekookt ink voor <ta- heelepeli na idolate) Als geval van te gebruiken, unite H. 7I. De hoofdtekst i dit halfmaande- ksche tijdschrift itaat uit de Be drijving eener tin om de Aarde, i de Heer E. T. ENSTRA KülPER in iraebt der Ven- otschap maakt. Ik nummer is rijk geïllustreerd tar eigen photo- aphische op na- 9») En we hebben gebruik gemaakt van de ge legenheid dat ge hier niet waart, zei lady Maud op ongeveinsden toon om alles omtrent u te weten te komen. Hoe jammer dat we u niet kenden toen ge in het klooster waart, want dan hadt ge voortdurend op het kasteel kunnen zijn daar zou ik erg op gestaan hebben. Maar ik hoor, dat we toch nog buren zijn, ge moet belooven, dat ge mij eens komt opzoeken dat moet ge vast doen, Is zij niet mooi voegde ze er op minder luiden maar toch nog duidelijken toon tot haar vriend bij. Zoudt ge wel zooveel schoonheid bij de lagere klassen gezocht hebben Mouutchesney en lord Milford maakten haar een aantal latfe, flauwe komplimehtjes die zij vergeze’d deden gaan van veelzeggende blikken, welke, naar zij zich vleiden wel begrepen zouden worden. Sybil sprak geen woord, maar beant woordde iederen nieuwen woordenvloed met eene koele buiging. Niet afgeschrikt door haar eenigszins trotsche houding die lady Maud uitsluitend toeschreef aan het nieuwe en vreemde van haar toestand haar onbekendheid met de wereld, en haar verlegen- De BURGEMEESTER van GOUOA brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den 2 Juni 1902 executoir zijn verklaard De kohieren Nos. 6 en 7 van de belasting op bedrijfs- cn andere inkomsten over het belasting jaar 1901/1902. Dat voormelde Kohieren ter invordering zijn ge steld ip handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaallen voet te vol doen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 4 Juni 1902. De Burgemeester voornoenul, R. L MARTENS. En die toekomst kan slechts goed zyn, meent het Engelsche blad, wanneer Engeland zich zooals lord Rosebery het te Leeds uitdrukte plaatst op oen broeden en vrij zinnigen grondslag, cn niet de staatkunde volgt die lord Salisbury heeft aangegeven. Want dan gaat het nooit goed. Geheel Europa hoeft gezien met welke middelen en op welke wyze Engoland er ten slotte in geslaagd is, do Republieken te onderwerpen. Het lot der Boeren, der vrou wen en kinderen hoeft allerwegen diepen in druk gemaakt. En dio indruk zal nog lang nawerken. Met belangstelling zal men blyven gadeslaan de wyzei waarop Engeland thans „vrede” brengen zal in Afrika. gewoonten voorkomen, dat er het 'gevolg van zijn als het loon in herbergen of kroegen wordt uitbetaald In dit stelsel lag nog een ander groot voordeel voor de arbeiders. Zij ontvingen bun loon vroeg genoeg om naar de markten in den omtrek te gaan en daar inkoopeo te doen voor den volgenden dag. Dit was een gr ot gerief voor hen, en doordat het de noodzakelijkheid wegnam om bij de winkeliers schuld te maken, droeg het inderdaad tot hun meerdere welvaart bij. Mijnheer Trafford ging van de meening uit, dat na de hoegrootheid van het loon, de belangrijkste zaak was de manier waarop het loon betaald werden diegenen onzer lezers, die de niet ge kleurde cn ook niet overdreven schetsen gelezen lubben, of zich herinneren, die we in het eerste hoofdstuk van het derde boek gegeven hebben van de zeer verschillende wijze waarop de arbeidende klasse de vergoeding voor haar zwoegen cn ‘tobben kan ontvangen, lullen het waarschijnlijk wel eens zijn met den verstandigen en deugdza- men meester van Walter Gerard. Ik ook, zei Mourttchesney. En ik ook, fluisterde Lord Milford, die een beetje achteraan kwamt Het aanzienlijke gezelschap was vertrokken hun prachtig rijtuig, hun steigerende paarden, hun vroolijke rijknechten, files was verbenenhet geluid der wielen werd niet meer gehoord De tijd vloog voorbij de bel kond gde aan, dat het a-*. v - --^mdigd. Men hud taatsten dag der week bij mijnheer Trafforden iedere man, iedere vrouw en ieder kind kreeg zijn 'loon in de groote kamer, voordat zij de fabriek verlieten .Op die wijze werden .«L— Ge moet de bloemen op het kasteel Mow bray eens zien, zei Lady Maud Daar is geen voorbeeld van, niet waar, Lord Milford Ge weet nog wel, dat ge laatst zeidet dat ze bijna even schoon waren als die van mevrouw Lawrence. Het doet me plezier te zien, dat ge veel van bloemen houdt, ging Lady Maud voorto. ge verrukkelijk vinden op Mowbray. Ha, mama roept ons Kom, laten we nu 'en dag bepalenis Maandag goed Werkelijk, zei Sybil, ik ga nooit van huis. Ik behoor tot de lagere standen en ga alleen om met mijns gelijken. Ik ben hier vandaag slechts een paar uren om mijno weldoenster te bezoe ken. Nu, ik zal je komen halen, z.i Lady Maud die haar verbazing en haar spijt achter eene zekere opgeruimdheid verborg!, daar zij haar nederlaag niet wilde bekennen. Frankrijk. De werkstaking der arbeiders on arbeid sters in de staatstabaks- en sigarenfabrie ken is nog niet algemeen, doch twee dorden van het totaal der lieden waren toch eergiste ren reeds niet aan slag en men verklaart telkens weer, dat alle oischen ingewilligd moeten worden en dat er anders niet ge werkt wordt. In het staatsblad een reeks besluiten van den minister van onderwas voor do tenuitvoerlegging van do beschikkingen der Kamer ten aanzien van do hervorming van hot middelbaar ondorwys, met het begin van het nieuwe schooljaar (October a. s.) De hertog van Chartres hooft, ter her innering aan zyn zoon prins Henri van Or leans, overleden op zyn derde reis door Indo-China,’ een beurs van 11.000 fr. ter be schikking gestold van do „Société de Géo- grafie" voor reisbeurzen, om de drie jaar te verleenon ten bedrage van duizend fr. aan Franschen, voornamelyk voor Azië. - De stakende beambten van de tram- Telegrammen uit alle Engelsche koloniën maken molding van de vreugde, die door het sluiten van den vrede overal is ver oorzaakt. De bladen zyn allen vol lof over de vre desvoorwaarden. De imperialistische bladen beweren, dat bot laatste spoor der onafhan kelijkheid van de Boeren-republieken thans verdwenen is, hoewel de voorwaarden hoogst gunstig zyn. De „Daily News” zegt, dat de voorwaarden een merkwaardige overwinning zyn van de liberale beginselen en een overeenkomst vor men tusschen do gemachtigden aan beide zyden. De „Daily News” schryft de eer voor hut resultaat der onderhandelingen aan Lord Kitchener toe. De „Standard,” de „Daily Telegraph” en de „Daily Mail” bevatten evenals enkele andere bladen huldebetuigingen aan Cham berlain en Milner, aan wie het ryk zeer veel verschuldigd is. Tevens roemen zy het genie en de groote bekwaamheid van Kitchener de „Daily Telegraph” beschrijft hem als de hoogste en grootste figuur van allen, de krachtigste en oorspronkelijkste bevelvoerder en strateeg sedert Moltke. De „Times” zegt: De tallooze edele hoe danigheden, door de Boeren tydens den stryd getoond, hebben diepen indruk gemaakt op de Engelschen, die er thans trotsch op zyn hen ondt.r hun vaandel te zien. De vredesvoorwaarden verzekeren ons het bezit van Zuid-Afrika, maar vormen tevens den grondslag van een toestand, waarby wy kunnen rekenen op onze oude tegenstanders om ons in dat bezit te handhaven. Het zal op het ryk, dat door koning Edward be stuurd wordt, hun heerlyke vaderlandsliefde over te dragen, die zy tot nog toe luidden voor de kleine Staten waarvan zy dool uit maakten en de voorwaardon die wy hun geven, wanneer zy daartoe overgaan, zullen onze taak vergemakkelijken. In het Hoogerhuis heeft lord Salisbury dezelfde mededceling gedaan als Balfour in het Lagerhuis. Lord Tweed mouth en lord Rosebery wenschten de regoering met den verkregen vrede geluk. Lord Bosebery deed het met groote warmteonbewimpeld en onvoorwaardelyk wenschto hij dc regeering geluk. Hij hoopte dat ep nu een nieuw tyd perk van vrede on voorspoed en coinmorci- eele ontwikkeling in Zuid-Afrika en het goheele ryk zou aanbreken. Van onvoorw’aardolykc onderwerping is geen sprake geweest; naar den weusch van lord Rosebery is er wol geen gercgelden vrede maar toch „een geregelde oplossing” tot stand gekomendc Boeren hebben een door hunne leiders, door Steyn, De Wet, Olivier en Hertzog voor den Vrijstaat, door Burgers, Reitz, Botha en De ia Rey voor Transvaal geteekend contract opgemaakt. En hiermede is een nieuw hoofdstuk aan gebroken in de geschiedenis van Zuid-Afrika. De republieken hebben opgehondon te bestaan; Zuid-Afrika is een Engelsche bezitting ge worden. Chamberlain en zyn impèrialistischo vrien den hebben in zooverre hun zin. Maar, de „Westm. Gazette” wyst er te recht opthans moet het Engelsche volk toonen, dat het eigenschappen bezit die het in staat maken een workelyken vrede te doen ontstaan in Zuid-Afrika. Daar is veel bitterheid en vijandschap gezaaid, cn veel roode haat ontstaan. Zal het Engelsche be stuur er in slagen die te ontzien, en te doen verminderen door verstandige maarregelen Zal niet weder oen tweede „Eeuw van on recht” aanbrekon, waarin de Boeren leeren zullen, dat Engeland’s belofte niet te ver trouwen zyn Zal thans de overeenkomst, die Balfour in het Lagerhuis mededeelde, zonder bijgedachten worden uitgevoerd, op eon wyze die tevi edenheid wekt onder de overwonnenen De „\yestm. Gazette” hoopt, dat do ge beurtenissen van do laatste jaren een les mogen zyn voor de toekomst; want het is thans Engelands plicht vooruit te zien in Afrika en in Europa. beschavondon arbeid Inleidon." De Vossische Ztg. laat zich het minst op timistisch uit ower do toekomst van Zuid- Afrika: „De Boeren mochten hot offer van hun onafhankelijkheid brengen, zonder erover te moeten blozen, want zy hebben er pas toe besloten, nadat zy als helden gestreden en gebloed hadden en toen hun voortbestaan als mtie dóór de zware offers die zy moes ten brengen, reeds in gevaar wai gebracht. Wat hun lot zal zyn als bowohors van een Engelsche kolonie, zal afhangen van de mate van zelfbestuur die Engeland hun toe heeft gestaan, en van het tydstip waarop de auto nomie een feit wtrdt. By den geest die tegenwoordig in Engeland den toon aangeeft, moet men verwachten dat de uitkomst van do onderhandelingen in dit opzicht voor do Boeren weinig bevredigend is. Zoolang do heer Chamberlain, die samen met lord Milner de verantwoordelijkheid voor don oorlog heeft te dragen, do toongevende man in Engeland blyft, mag men niet hopen dat een ernstige poging zal gedaan worden, de Boeren met hun lot te verzoenen, hoe oprecht ook do daarop betrekking hebbende passage in de boodschap des Konings bedoeld is. De ernstige menschen in Engeland zullen wel iswaar niet vergeten dat op de vernietiging van de onafhankelijkheid van Transvaal, vyf en twintig jaren geleden, Majoeba gevolgd is.” heid.t nder de overweldigende vriendelijkheid van haar z Ive en de overige bezoekers, ging de goed hartige en levendige dochter va^ ford de Mowbray voort Sybil gerust te stellen, en haar te verzeke ren dat deze misschien ongewone vriendelijkheid van iemand, die zoover boven haar stond, niet maar enkel eene beleefdheid van het oogenblik was en dat zij werkelijk op hare bescherming en haar gunst kon rekenen Gij moet mij vast eens komen bezoeken zei lady Maud, ik zal niet in mijn schik zijn, voor dat gij eens bij mij zijt geweest. Waar woont ge dan zal ik u zelf met hel rijtuig komen athalen. Laten we maar dadelijk een dag bepalen. Laat eens Hen, vandaag is het Zaterdag. Wat zegt ge van aanstaanden Maandag Ik dank u voor uwe vriendelijkheid zei Sybil zeer ernstig, maar ik gaat nooit van huis. Wat een engelriep Lady Maud uit terwijl zij haar vrienden aankeex. Ik weet heel goed wat ge gevoelt. Maai ge behoeft wezenlijk niet in het minst verlegen te zijn. Ge moogt u in de beginne wat vreemd gevoelen, maar dit is niets, dan ben ik er toch bijik beschouw u geheel en al als mijne protégée. Pjptégée, zei Sybil. Ik woon bij mij vader. Wat een lieveling zei Lady Maud ter wijl ze naar Lord Milford keek. Wat is ze naief I En zijt gij de verzorgster van deze prach tige bloemen I zei mijnheer Mountchesney. Sybil knikte van neen en voegde er bij me vrouw Trafford is er zeer trotsch op. werk voor deïe week was gedii bijna een halven dag vrij op den ranoru cn icncrc man, ic kind kreeg zijn 'loon de kostbare en verkeerde

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1