je mi uitersten. J IARK ir :ao Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ’WW No. 8817. Vrijdag 6 Juni 1903. Juni. Builenhindscli Overzicht. «I FEUILLETON. rer 1 aglijders t, int 108. limon, ark 41ste Jaargang. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de» inidd. t r do Hoofdprijs Verspreide Berichten. JForJt vervolgd. Frankrijk. De minister van openbare werken heeft eergisteren in den namiddag oen deputatie ontvangen uit de stakende trambeambten te Pargs. werkelijke hulp das ra rrechte collecte in er oninidde- F jofl d. Echtp 1, tennmen- gen ia den num des .errurdigd irereldbe- bi* Stoll- prcoftn.je. a 0.85 wr Nedar- fiOlIDSCHE UOIRAVT. Morley begroette Gerard harteiijk, en keek toen Eg* Onze metgezel op 'clefoou A gf. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. het gezi naar hen een uitroep Morley. HOOFDSTUK IX. en diens dochter zeer Igremont aan. 3 de ruinen van Mamey 9’) Heerlijke tooneelen en opwekkende tonen na een dag van arbeid doorgedracht binnen de muren en te midden van hel onophoudelijk en een tonig geluid van spil en getouw. Dit gevoelde Gerard en hij strekte zijne armen uit en ademdë met teugen de heerlijke, aan geuren rijke lucht in. Ja, daar was ik voor geschapen, Sybil, riep hij uit; maar het is niets mijn kind, het is niets vertel mij meer van dat hooge be zoek. Egremont vond de wandeling te kort; door de golvingen van het dal konden zij gelukkig het huisje niet zien, totdat zij er nog slechts een honderd meters van verwijderd waren. Toen zij in cicht waren, kwam er een man uit den tuin toe om hen te begroeten Sybil deed van blijdschap hooren het was r briefkaart loegezonden door Itbommet. Zn. Gouda elk gekookt ak voor da- eelepels va» olate) Ala geval van i gebruiken, nat» H. 71. 6 of fl 3. 0 ct. p n 5» -.90 per postwissel iddellyk roet de >er gebracht, en Ie van het wa- igineele Loten het vereischte io’ing der pry- alsook de be- n is, gratis by lion iele onaan- 'ficieele lijstten. ;eschiedl steeds i Staat en kan g of ook naar in alle grootero lebben. geluk begnn- zienlyke prijzen oificieele bewij- kregen, en onze Mark 250,000, )0 enz. j deze op den 5 onderneming irst belangrijke gerekend men ■eeds ophanden ;en soedigste naties te maken voor het nieuwe Kabinet en het seh0nt dat de volgende niet geheel en al uit bloote gissingen is voortgesproten Combes, premier, en Vallé, Chaumié, Cruppi, Mougoot en Etienne als leden. Delcassé en André zouden hun portefeuilles behouden, hoewel men den eersten verwyt, dat hy de gelegenheid hem door don Transvaalschen oörlog geboden, om Frnnkryks invloed in Egypte te herstellen ten koste van Engeland ongebruikt heeft lal en voorbijgaan. Zoo hij aanblijft, zal men stellig inzake de New- Eoundlandsche quaestie en die der Nieuwe Hebriden van hem een zeer besliste houding vorderen. Voor de portefeuille van finan ciën zal het moeilijk vallen een beheer te vinden, daar zich geen geschikte persoon lijkheid opdoet, die do progressieve inkom stenbelasting in haar programma wilschryven. De Petit Bleu spreekt van de mogelijkheid van een geheel radicaal kabinet, onder leiding van Adolphe Brisson, waarin dan senator Combes, en wellicht ook Millerand, zitting zouden hebben. Maar volgens de Ind. Beige is Brisson zeer boos, dat bij niet tot president der Kamer is gekozen. Bourgeois en Combes "hebben hem bezocht om hem de verzekering te geven van de hooge achting die men in de republikein- sche party voor hem koestert. Maar Brisson heeft op ontevreden toon gesproken over den „ondank der Republikeinsche party”. En men weet niet of by thans wel geneigd is, als minister-president op te treden. Wat de herbenoeming van Delcassé als minister van buitenlandsche zaken betreft, bestaat er eenig bezwaar in do radicale party. Men verwyt hem, dat hy meent voldoende gedaan te hebben voor de belangen van Frank rijk door het vasthouden aan het verbond met Rusland maar dit is slechts een middel, geen doel. Dat Delcassé niet heeft gepoogd om den Franschen invloed in Egypte te versterken, toen Engeland door don Boerenoorlog zich do handen gebonden had, wordt eveneens tegen hem aangevoerd. Maar do meerderheid wil hem, om zyn grooto verdiensten, wel aan hot hoofd van zyn departement laten, indien hy belooft de belangen van Frankryk krachtig te* verdedigen tegenover Engeland, voorna- meljjk op Nieuw-Foundland on do Nieuwe Hebriden. Schalk Burger en Louis Botha hebben een open brief gericht tot de burgers, waar in zy hun hulde Brengen voor den betoonden moed on dapperheid in den stryd en hen uitnoodigen tot samenwerking voor den maat schappelijke en geestelijken vooruitgang van het land, hun tevens aanbevelende aan de nieuwe regeering een loyale gehoorzaam heid te betoonen. Lord Kitchener is tot viscount benoemd en tot den rang van generaal bevorderd. Minister Balfour le^de een boodschap van den Koning over, waarin wordt voorgesteld aan lord Kitchener, ter erkenning van diens uitnemende diensten, een belooning van - 50,000 pond sterling toe te kennen. Sir Michael Hicks Beach deelde in het Lagerhuis mede dat hij niet voornemens is een wyziging te brengen in de voor dit jaar voorgesteldo belastingen. By de derde lezing van de leeningwet gaf sir Michael Hicks Beach eon algemeen fi nancieel overzicht. Hy bleef by zyn oor spronkelijke raming van de uitgaven. #nl. 176 369.000 p. st. De 40.000.000 p. st. oor spronkelijk uitgetrokken voor oorlogsdoel einden, zouden noodig zyn voor gratificaties aan de troepen, transport-uitgaven, het on derhonden van een aanzienlijke bevolking in de concentratiekampen totdat er voldoende huisvesting zou zyn, en bet onderhonden van een bezetting in Zuid-Afrika. Het zou foor- barig zyn iets te zeggen omtrent de sterkte van hot garnizoen, maar met het oog op de vriendschappelijke gevoelens die schenen te bestaan by ben die nog kort geleden tegen over ons stonden in bet veld, hoopte hy dat bet over enkele maanden niet meer noodig zou zyn, een zeef groote bezetting in Afrika te houden. (Toejuichingen). De regeering, vervolgde de minister, zou het Parlement verzoeken te helpen bij het wederopbouwen en van vee voorzien van de boerderijen, door ’t garandeeren van leeningen welke door de koloniën zouden gesloten wor den zoodra het civiel bestuur zou zyn inge steld, welke leeningen. behalve voor boven genoemd doel, zullen dienen voor de conversie van schuld en den aankoop van de spoor wegen. Met de bijkomende belastingen en de leening zou er een surplus zyn van ongeveer tien en een half millioen pond, die bestemd zouden worden voor het hervatten der amortisatie en het verminderen van de vlottende schuld. Het Lagerhuis heeft de leeningwet by derde lezing aangenomen met 216 tegen 49 stemmen. a M a M a M a M a M a M a M 3 a M 10,000 pr. a M pr. pr. pr. pr. pr. pr. pr geval biedt de die door do g goedgekeurd an het nieuwe len loop van rerlolingcn van «dragende rk komendaar- n van eventu- waren alle verschillend, en het was er klaarblijke lijk op aangelegd om de plaats van herkomst ge heim te houden. Ik vrees dat ge zult meenen dat ik piet heel veel uitgericht hebmaar ik heb er moeite genoeg voor gehad, dat kan ik je ver zekeren. Daar twijlel ik ook niot aan en ik b3n er verzekerd van, Steven, dat ge alles hebt gedaan, wat een man kon doen. Ik dacht wel, dat ik vandaag van je zou hooren want raad eena, wat er gebeurd is Mylord zelf met zijn gezin en een geheelen stoet hebben in optocht de fabriek bezocht en ik moest «e rondleiden. Dat was wel eigenaardig, hé Hij wilde mij geld geven, toen alles bezichtigd was. Hoeveel weet ik niet, ik wilde er niet naar kijken. Ofschoon het was misschien mijn rechtmatig eigendom, niet waar Maar ik wees naar de ziekenbus en zijn eigen fijne hand deed het geld er in. Het is zeer vreemd. En ge waart dus in zijne onmiddellijke nabijheid Wij zagen elkander van aangezicht tot aan gezicht. Als gij me tijding had meegebracht om trent de papieren, dan zou ik zeker gedacht hebben dat de voorzienigheid er een hand in gehad had maar nu zijn we nog op zee. Nog op zee, zei Morley peinzend, maar hij leeft en is rijk. Hij zal nog wel voor den dag komen, Walter. Amen I Sedert gij deze zaak hebt ter hand genomen, Steven, het is wel vreemd, maar begin ik er hoe langer hoe meer belang in te steilten, en toch heeft ze mijn vader geruïneerd, en ze kan het misschien den zoon ook doen. „Giitehoffnugshütte” te Oberhausen haar eersten ploeg werklieden, ten go- van vijfhonderd, terwijl het geheels aantal te verwachten arbeiders van deze on derneming veertien duizend bedraagt. Het scheepbouwcrscongres is alweer voor bij, althans het ernstige gedeelte I Heden gaan de deelnemers naar Krupp te Essen, morgen gaat ’t naar Königswinter en don Drachenfels. De Duitscho marineofficieren, vice ad miraal Bendemann, kapitein Von Usedom en de corvet-kapiteins Schliepner, Hecht en Weniger hebben allen ann den koning van Engeland do Sint-Michael- en George-ordo gekregen, respectievelijk van de eerste, de tweede en de derde klasse. De koning van Saksen ligt te Sibylle- nort weder mei zyn oude kwaal te bed, sinds eenige dagen reeds. ’t Gaat met de werkzaamheden van de commissie voor het tarief van invoerrech ten uit den Ryksdag nog maar immer lang zaam ann vooruitvooral de sociaal-demo- craten doen zich .gelden door eindelooze re devoeringen. Dat zullen we maar aannemen, zei Morley. Laten we nu maar aan anderen dingen denken. Ge kunt wel begrijpen, dat ik een beetje ver moeid ben, ik zal hier maar afscheid van u nemen gij hebt vreemden bij u. Neen, neen, man volstrekt niet. Die Frank lin is een heel aardige jonden ik geloof wel, dat hij u bevallen zal. Kom binnen, asjeblieft. Sybil zou het niet aardig van je vinden als ge nu al heengingt, na zoo’n lange afwezigheiden ik ook niet, dat kan ik je verzekeren. Zij traden nu beiden binnen De avond werd verder doorgebracht met ge sprekken over verschillende onderwerpen, hoewel deze meestal liepen over het geliefkoosde onderwerp in Gerards huisde toestand van het volk Het geen Morley op zijn kort uitstapje gezien had, leverde stof genoeg op tot bespreking Het gevoel van huiselijkheid is sterk aan het afnemen onder de arbeidende klassen in dit land zei Gerardhet is ook niet te verwonderen een «te huis» bestaat eigenlijk niet meer. Maar er zijn toch wel middelen om het V weder op to wekken, zei Egremont, we hebben ze vandaag gezien Geef don menschen plaatsen, waar ze zich tehuis gevoelen en zij zullen weer huiselijk worden. Als alle menschen deden zooals mijnheer Trafford, dan zou den toestand van het volk wel veranderen. De werkstakende arbeiders en arbeidsters in ddWtaatstabaks- en sigarenfabrieken heb ben zich den steun weten te verzekeren voor hun oischen en verlangens van de ra- dicaal-socialisten en de sociaal-deinocraten, die zich voor hen zullen beijveren tegenover defc regeering. In een stakersvergadering ter arboids- beurze te Parjjs, is gebleken, dat in alle groote fabrieken, op drie na (die van Rysel, Nizza en Dieppe) de arbeid gestaakt is, ter wijl men na alle redevoeringen do staking leven liet on zich in geen geval gezind toonde den arbeid te hervatten, Indian niet alle oischen ingewillligd zijn. De directeur der Libre Parole, de be ruchte anti-somiet Drumont, is eergistermor- gen op den boulevard De la Tour-Manbourg aangevallen door den heer E. Dreyfus-Gon- zalez, waarby de directeur voornoemd al spoedig op de vlakte lag. De aanvaller ver klaarde, dat hy om de permanente belaste ring van zyn familie, meende Drumont te moeten uitdagen, wat dan nu gebeurd is, zoodat de getuigenzendingen tegemoet ge zien worden. Duitsohland. De Diisseldorfsche tentoonstelling is Zon dag bezocht door veertigduizend menschen, waarvan 21.000 abonnés en 19000 betalen- den. De zond tale De correspondent van don Matin te Londen .heeft uit regeeringskringen vernomen, dat de Boeren zich niet te beklagen zullen hebben over de manier, waarop het Engelsche gouver nement hot tractaat zal uitvooren. Aan het tractaat, dat do Boeren geteekend hebben, zou men den huldigen vorm hebben gegeven, om de chauvinisten te bevredigen; maar wat de amnestie en de autonomie betreft, zouden de Boeren de verzekering hebben ontvangen, dat de Engelsche regeering alles zal doen om hun ter wille te zyn. De Parysche Temps gelooft dat, daarge laten den uitslag van dezen drpeven oorlog, de Zuid-Afrikaansche quaestie brandend blijft. De toestand in de Kaapkolonie is van dien aard, dat hy niet gevaarlyker zou zyn, zelfs als Engeland de beide Republieken niet by zyn wrak bezit had ingelyfd. De vertegenwoordigers van het moederland, zegt het blad, beschouwen met een angstig hart de mogelijkheid van de byeenroeping der wetgevende macht in Kaapstad, m. a. w. het oogenblik, dat de grondwet, die achttien maanden lang geschorst is, èn de vertegen woordigende lichamen, weer in werking zullen treden. De ernst van de quaestie kan moeilyk on derschat worden. Aan de Kaapkolonie de autonomie ontnemen hetgeen door de op heffing dor grondwet een feit zou worden een autonomie, wolko de Kaapkolonie reeds vjjftig jaar hpoft bezeten, die de hoeksteen van het koloniaal loyalisme en de waarborg van de mo/eele eenheid van het ryk is (en dat in een tyd, dat de republieken zyn gean nexeerd met de belofte van zelfbestuur) zou in Zuid-Afrika een conflict in het leven roe pen, oneindig gevaarlyker voor de Engelsche suprematie dan de oorlog. Stelt men daar entegen de grondwet weer in werking, dan geeft men zich, volgens de Temps, over aan de macht der Afrikaanders. Volgens het parlementaire gebruik heeft de president der republiek aan het démis- sionnaire Kabinet gevraagd de loopende zaken alsnog te willen afdoen, tot tyd en wylen er een nieuw ministerie zal geformeerd zyn. Eveneens volgens de usance hebben de mi nisters beloofd dit te zullen doen. Waldeck Rousseau heeft den president het mondeling gedaan verzoek schriftelyk herhaald en gis teren heeft de „Moniteur” zoowel zyn brief als het aftreden van het ministerie gepubli ceerd. Nauwelijks was het besluit van den pre mier bekend, of men begon allerlei combi- Abdij, zei Gerard, gij en onze vriend Franklin hier moet kennis maken, Steven, want ge oefent beiden hetzelfde beroep uit. Hij is evenals gij een journalist en gedurende eenigen tijd onze buur man en de uwe ook. Aan welke courant zijl ge, als ik hel vragen mag vroeg Morley. Egremont kreeg een kleur, was verlegen en antwoordde toen Ik mag geen aanspraak maken op den naam vin journalist. Ik ben slechts een verslag gever, en heb eene speciale opdracht voor deze streek. Hmzei Morley en terwijl hij Gerard bij de arm nam, liep hij met hem voort, terwijl hij Egre mont en Sybil liet volgen. Ik heb hem gevonden, Walter. Wat, Hatton Neen, neen; diens broer. En wat weet hij Heel weinigmaar toch iets. Onze man leeft en heeft het goeddit zijn feiten, maar waar hij is, of wat hij is daar heb ik niets van kunnen ontdekken. En kan die broer ons niet helpen Integendeelhij verwachtte inlichtingen van mijhij is een echte wilde en staat nog ver be neden hetgeen wij ons als de ergste ontaarding van het volk hadden voorgesteld. Al wat ik met zekerheid heb te weten kunnen komen is dat onze man bestaat en dat het hem goed gaat in de wereld. Er komt een jaarlijksche anonieme toelage en geen geringe ook. voor zijn broer. Ik onder zocht de poststempels op rijn brieven maar die Telefoon Xo. Mtt ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels ik 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 5,000 3,000 2,000 1 500 1,000 300 169 150 200, 150, 148, 11 100, 78, 45, 21, trekking dezer irgde Geldver- mbtswego be-

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1