de twbe uiterste». 1 EVER lerk ITCAF iN TIZEli. No. 8821. iksen. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Magazijn Isïer” füKT 0 Woensdag 11 Juni 1902. 41ste Jaargang. I LOON FEUILLETON. ;alages Kamer van Koophandel en Fa brieken. JINERS RS MN ballons, rond»rbalBsm Voadttsalf [oneeskrach lostal elke pijnlijke overbodig. Met foor ongeneeslijk augs een bijna 22 Brengt genezing en o, ontstekingen enz r ZONEV KENNISGEVING. Buileuliiudsch Overzicht. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. zich beleefd aan een bedrijf van zoo genot ït van H.H. Winkeliers ithaven 128. GOIIDSOHE (WNT post f 1.60. derland lokin 8 Amsterdam idie Schutzenapothcke hitsoh, OeBterrcich Centraal-Depót Sander van een af f 80— Gasfitter. Telefoon To. M.’ ADVERTENTIEN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. telefoon To. 82, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post J.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Ldelyk.» Iddel voor Heereo inderschoenwerk; 0. M MüllwkC. Men lette goed «merk.— 5 Zn. Gouda verliezen een aangenamen buur we zullen u missen, niet waar prachtigs collectie ring GASOKNA- ATEN en GAS- rreerende prijzen. iloften, enz. ]s en alles wat desv.irlangd met Iver, tafellinnen Reuter’s agentschap verneemt, dat do mee ting, die door de Boeren-gedelegeerden in Nederland zoo beslist is verspreid, dat eenig geheim protocol of clausule gevoegd zou zyn bij de voorwaarden van overgave, welke •officieel te Londen zjjn openbaar gemaakt, van eiken grondslag ontbloot is. De berichten uit Zuid-Afrika blijven gun stig luiden. Nergens stuit men op verzet by de overgave van de commando’s en, al zyn de Engelsche berichten wellicht wat mooi gekleurd, de geest onder de Boeren schynt uiterlyk vry van wrok. Onverklaarbaar is dit niettwee en een half jaar heeft de oorlog zyn schriklijken druk uitgeoefend op de gemoederen en nu het op eens vrede is geworden, gevoelt men alleen het wegnemen jvan den druk en heeft overigens nog maar half bewustzijn van den toestand, half be wustzijn ook van hetgeen er gebeurd is. De Engelschen schijnen van hun kant ook veel te doen om de Boeren voorkomend te be handelen. Voor de mannen van Van Nie- kerk en Van der Merwe werd een telegram voorgelezen van Koning Edward, waarin hun een voorspoedige toekomst werd toege- wenscht. Zeker een zonderlinge vorm van welkom aan mannen, èig' pp weg trekken maar verwoeste woningrtn/'er raad, maar men kan( doel van de Engelsche als Jaurès het wenschte, want Combes heeft den radicalen geest aangelengd met gematigde elementen, door het opnemen van Delcassé, Chaumie en Ronvier. Toch is de meerderheid steeds nog beslist radicaal of socialistisch* radicaal. Do socialisten zullen dan ook, volgens de Petite Répnblique, dit ministerie nog krachtiger steunen dan het vorige mits het radicale nonm-om ..Ir ,.lU1, ,1.1*1 ,t voering van ge- bevelende BIJL, EBAART Lz. wereld bekend en roffen middel tegen o ii g-Lever II, enz. Inwendig uitwendig in bijna i met goed gevolg - Prijs per flacon f 1.15. e OID+: DAMMER MBRK te Itóttnu VAN ML. 4 worden afgele- le pakjes van vij- eu een Ned. ons van Nommer er. van nevenstaand e Wet gedopo 96) Ik had van morgen al moeten vertrekken. Ik ben toen hier geweest om u vaarwel te zeggen, zei hij, terwijl hij Sybil aankeek, om 4 te zeggen hoeveel ik aan uwe goedheid verschul digd ben, hoe deze gelukkige dagen by mij in aan gename herinnering zullen blijven, de aangenaamste en gelukkigste dagen, die ik ooit gekend heb, en zijn stem haperde. Ik kwam ook om mijne hartelijke groete aan u achter te laten, mijn vriend, en de hoop uit te drukken dat we elkander weer spoedig zullen ont moeten maar uwe dochter was niet thuis en ik kon Mowedale niet verlaten, als ik u geen van beiden gezien had. Daarom moet ik het zoo aanleggen om in den nacht verder te ko men. Nu, we ve in u, zei Gerard, Sybil. Maar Sybil had het hoofd afgewendzij leun de over Harold heen, scheen hem te liefkoozen en was stil. Hoe gaarne zou Egremont hebben aangeboden zoo nu en dan een brief te schrijven en dan tevens tot antwoorden hebben uitgenoodigd, hoe gaarne gbaar by ITERS Jz. vijs van ochthoid is >u kurk steods voor don naam dor Firm» IPPE schriften redevoeringen en tooneelstukken. In Frankryk is men door de ministerieele crisis heen; het kabinet-Combes is tot stand gekomen. In binnen- en buitenland gaat men nu na wat er van de nieuwe combinatie te verwachten is. Wie de leider, de nieuwe minister-president, de opvolger van Waldeck-Rousseau, is en welke zyn politieke loopbaan was, deelden wy reeds mede. Dan zyn er nog de hoeren Delcassé en generaal André, voor buitenlandscho zaken en oorlog, die hun portejohilles uit hot kabinet Waldeck-Rousseau behielden, er. dus bekendo mannen zyn. De twee voornaamste persoonlijkheden uit het nieuwe ministerie hebben wy nog niet ge noemd. Zy zyn ontegenzeggelyk do ministers van arbeid en financiën, Camille Pelletan en Rouvier. Pelletan zou eerst marine gekregen hebben, maar de oud minister Lockroy dreigde zóó beslist met zyn parlementaire vijandschap, indien dit gebeurde, dat men overeen kwam Pelletan de portefeuille van arbeid te geven. Maar hoe zal dit gaan? vraagt men zich overal af. Pelletan is een voorstander van do naasting der spoorwegen door don staat en Ronvier, de minister van financiën, is daar beslist tegen. En zoo zyn er talrijke punten, waarop de meer idealistische heer Pelletan, de groote plannenmaker, en de practische ond-minister Rouvier, de ervaren wel-over- wogen zakenman, heeten niet alleen niet samen te kannen gaan, maar pal tegenover elkaar te zullen staan. Zoo wordt, om hot verschil van karakter van deze beide ministers, het nieuwe kabinet dus reeds dadolyk met een schuin oog aan gekeken. „Wy geven het geen drie jaar, zoo- als zyn voorganger,” zegt de Débats. En ook vele andere bladen komen tot deze voorspel ling, dat het kabinet Combes het wel niet lang zal maken. Veel zal afhangen van zyn houding, merkt de Temps op; bet zal zich aan de Kamer voorstellen, als de politieke erfgenaam van het werk van Waldeck-Rousseau, dus ook optreden als een Ministerie van de „republi- keinsche verdediging”. Het zal derhalve de vereenigingswet zonder kleingeestigheid, maar zonder zwakheid ook, doorzetten; kan de af schaffing voorstellen van de onbeperkte vrij heid van onderwijs, de militaire lasten trachten te verminderen en zich vooral bezighouden met de verbetering van den flnancioelen toe stand van het land. De Temps verft de combinatie aldus: „Het kabinet is radicaal, zeker niet zoo homogeen, die hij erkende als de kruinen van boomen, het zeer moeilijk zou zijn geweest om de aarde van de lucht te onderscheiden, en, daar de mist hoe langer hoe dikker werd, terwijl hij voortliep dreig den zelfs deze bedriegelijke bakens te verdwijnen. Hij moest naar Mowbray wandelen om den nachttrein naar Londen te pakken. Elk oogenblik was kostbaar, maar de onverwachte en steeds grooter wordende duisternis maakte zijn pad ge vaarlijk en was oorzaak, dat hij niet hard voor uitkwam De omniddellijke nabijheid van de rivier maakte dat van iederen stap dien hij zette, zijn leven kon afhangen. Naar hij zoo ongeveer had berekend, was hij gevorderd tot zijn vroeger ver blijf, en ondanks den vermelden moed der jeugd en de op dien leeftijd on|jrdragelijke gedachten om een plan te laten varen, liep hij er over te denken om dien avond zijn tocht naar Mowbray op te gevpn, en in zijne vroegere kamers een on derkomen te zoeken, Hij stond stil, zooals hij reeds dikwijls had gedaan, meer om te berekenen, dan om rond te zien. De mist was zoo dik ge worden, dat hij geen hand voor oogen kon zien. Het was niet voor den eersten keer, dat het hem toescheen, alsof iemand of iets zich op zijn pad voortbewoog. Wie is daar, riep Egremont uit. Maar nie mand antwoordde. Hij ging een eindje verder, maar zeer langzaam. Hij was er zeker van, dat hij vlak in de nabij heid een tred gehoord had. Hij herhaalde zijn vraag op luider toon, maar kreeg geen antwoord. Wederom bleef hij stil staan. Plotseling werd hij aangegrepeneen ijzeren vuist omklemde zijn De BURGEMEESTER van Gouda doet te weten; dat bij Koninklijk besluit van 4 Mei 1896 (Staats blad no. 76) is vastgesteld een Algemeen Regle ment voor de Kamers van Koophandel en Fa brieken dat art. 6 van dat reglement bepaalt, dat men om kiezer van leden eener Kamer te zijn? zal moeten voldoen aan de beide volgende vereisch- ten A. kiezer te zijn van leden van den Raad der gemeente, waar de Kamer is gevestigd B. aldaar bestuurder ot medestuurder te zijn en gedurende ten minste twaalf achtereenvolgende maanden geweest te zijn, van een bedrijf van handel of nijverheid; dat ingevolge art. 30 van dat reglement vóór 15 Juli e. k moet worden opgemaakt eene nieuwe lijst van Kiesgerechtigden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gouda, waarop over eenkomstig art. 7 moeten worden gebracht de namen van lo. hen, die op de nu nog van kracht zijnde lijst van kiezers voor de Kamer voorkomen en voldoen aan de hierboven genoemde vereischten, in art. 6 gesteld 20. hen, die van hunne aanspraak om op die lijst te worden geplaatst schriftelijk hebben doen blijken en noodigt mitsdien de belanghebbenden, dié niet op de nu nog van kracht zijndo kiezerslijst voor komen, maar als voldoende aan de hierboven on der A en B vermelde vereischten, aanspraak kun- ib verbrand huis- jut zien, dat het jeering is, om te beproeven den rassenhaat tegen te gaan door welwillendheid. In hoever dit gelukken zal moet de tyd leeren vpor het oogenblik valt er nog niets van te zeggen. In zyn toespraak, gistermorgen in het •consistorie gehouden, dankte Z. H. de Paus ’God dat deze zyn leven had gespaard om fhem het jubeljaar te doen beleven. Hy achtte zich gelukkig, dat zooveel pelgrims 'hem komen bezoekenen betreurt het op treden van de vijanden des geloofs, die het 'Christendom in Italië, en in het bijzonder |in Rome, pogen tegen te werken, door de ketterjj, het protestantisme en de pornogra fie te bevorderen en te verspreiden in ge had hij zijne diensten willen aanbieden, ingeza1 jnen ze mocht noodig hebben; en hoe gaarne had hij nog vele andere dingen willen zeggen of voorstellen, die hunne kennismaking en vrienschap hadden kunnen doen voortzetten. Maar zijn in cognito en de konsekwente voortzetting daarvan beletten hem iets anders te doen dan zijn diepe smart uit te spreken over hun s:heiding, en zeer vaag, bijna geheimzinnig, te zinspelen op hun spoedig wederzien. Nogmaals stak hij de hand toe, die ze hartelijk schudde en daarna Sybil naderende zei EgremontGe hebt mij duizend vriendelijkheden betoond waarop ik grooten prijs stel, voegde hij er minder luid bij. Zoudt ge mij willen toestaan dit boekwerk op uwe tafel te laten liggen, en hij bood Sybil een En >elsche vertaling aan van Thomas Kemds, prachtig geillusteerd. Op de eerste bladzijde stond geschreven Aan Sybil, van een trouwen vriend. Ik neem het aan, zei Sybil met een beven de stem en eenigszins bleek, ter herinnering aan een vriend. Zij stak Egremont de hand toe, die ze eenigen tijd vasthield, en zich vooroverbuigen de er zijne lippen op drukte. Zeer aangedaan en bewogen, liep hij haastig de deur der woning uit, maar het was alsof iets hem weerhield Hij keek om. De hond had heh^bij zijne jas vastgegrepen en zag tot hem 1 op, met eene uitdrukking van een welgemeendMeffiet tegen zijn vertrek. Egremont bukte, streeld^Harold en maakte zich van hem los. Toen ’Egremont de eenvoudige woning verliet, zag hij dat er een dikke witte mist hing over de landstreek, zoodat, indien hij niet eenige groote zwarte schaduwen had gezien, f Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de Srtt. 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van J, van Holst te Gouda om vergunning tot oprichting eener tweede fabriek van suikerwerken, gedreven door eene stoommachine van 8 Pr'K. en waarin gemaakt zal worden eene droogkamer, door stoom te verwarmen, op het perceel gelegen aan de. Nieuwe Haven wijk N no 91, kadas traal bekend sectie B no. 1978 Dat op Dinsdag den 24 Juni 1902, des na middags ten i'«j ure, op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 9 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER program ook werkelijk doorgezet wordt! *»-* In den Rijksdag werd gisteren de suiker- belasting in tweede lezing behandeld. De minister Von Posadowsky-Webner verzocht het Huis dringend de conventie van;Brussel aan te nemen. De afgevaardigden moeten zich duidelyk voorstellen, of het, wenschelyk is, nu de Regeering de handels-politiek be trekkingen tot de geheele wereld opnieuw wil regelen, haar daarbij te disci’editeeren. Spreker is overtuigd, dat de Europeesche Areopagus, die als gevolg van de conventie gevormd is, haar taak zal weten te ver vullen. Dat enkele landen de vrachtprijzen verminderen, kan men niet verbiedendan zou de commissie het geheele bestuur der verschillende suikerstaten ter hand moeten nemen. Spreker verzoekt, wat de financieele zyde der quaestie betreft, slechts zoo ver te gaan dat de verbruiksbelasting tot 14 Mark wordt verminderd. Een Ryksinkomstonbelasting zou niet alleen op technische gronden maar ook staats- rechterlyk zulk een diep ingrijpen in de belastingen der enkele staten beteekenen, dat dit met een federalistisch staatsbegrip niet vereenigbaar is. Men zegt, dat do belastingdruk een gevolg is van de uitgaven voor leger en vloot; iedere andere regeering zou echter evengoed als deze verplicht zyn voor de veiligheid van den staat to zorgen. Zoolang wy den ongunstigen geographischen toestand, waarin Duitschland zich sedert do schepping der wereld bevindt, niot kunnen veranderen, zal iedere regeering op dezelfde wijze voor de nationale veiligheid moeten zirgen. (Byval). De Ryksdag nam mot ovorgroote meer derheid de Brnsselsche Conventie in tweede lezing aan. De Band der Landwirthe heeft nog een laatste poging gewaagd om de regeering ook in baar suikerplannen te dwarsboomen. In het jongste nummer der Deutsche Tages- zöiting komt oen uitvoerig artikel voor, waarin alle argumenten der agrariërs tegen de aanhangige wetsontwerpen nogmaals wor den voorgedragen. „De Brjisselscho Con ventie” zoo heet het „is een dood- keel, een hand van staal vatte zijn arm aan, Die onverwachte aanval dreef hem voort. Hetgeruisch van water verzekerde hem, dat hij den gevaar lijken oevtr naderde van dat deel der rivier, waar deze door een aantal scherpe puntige rotsen eene stroomsnelte vormde. Met de kracht der wanhoop verzette zich Egremont, evenals een sterk dier, dat door een roofdier besprongen was. Zijne voeten hechtten zich aan do aarde, alsof ze door eene magnetische kracht werden aangetrokken. Met den arm dien hij vrij had, worstelde hij met zijn ge- heimzinnigen en onzichtbaren vijand, Op dit oogenblik hoorde hij het luide blaften van epn hond. 'Harold rfep hij uif De hond, dien hij nog niet zien kon, sprong toe en greep zijn aanvaller aan. Zoo krachtig was die sprong, daj Egremont waggelde en viel, maar hij was tevens bevrijd van i ijn onzichtbaren vijand» Bedwelmd en uitgeput als hij was, duurde het eenige oogenblikken voorï dat hij wederom geheel zich zelf was. Plotseling was de wind veranderdeen windvlaag had ge deeltelijk den mist verdrevenop verschillende plaatsen waren daardoor de omtrekken van het landschap zichtbaar geworden Beneden hem be vond zich de stroomsnelte der Mo we. dat door een waterwachtig maanlicht zwak en onduidelijk beschenen werd. Egremont lag op den steilen oewaf; en Harold had zich hijgende over hem heen ge bogen en keek hem in gebat. en likte hem van tijd tot tijd met zijne tong, die ofschoon niet de gave der spraak bezittend, toch zoo juist van pjis had gesproken in het oogenblik van gevaar. Wordt vervolgd). nen maken om op de nieuwe lijst te worden geplaatst, uit, daarvan vóór 1 Juli ter Gemeente- Secrétarie aangifte te doen, volgens het daarvoor vasWestelde formulier, waarvan exemplaren aldaar koJeloos verkrijgbaar zijn, *ouda, den 10 Juni 1902. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1