DE TWEE UITERSTEN. IS VER i sen. mvEfiij Donderdag 12 Juni 1902. No. S822. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I'S Bulteulandsch Overzicht FEUILLETON. MERS, IURG, r d 7. PCAL’ 41ste Jaargang. LOTIHG EIMEit tterdatn. den Koning 1 onden&lf ineeskrach ital elke pijnlijke rerbodig. Met or ongeneeslijk igs een bijna 22 engt genezing en ontstekingen enz Iierij van Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de» initld. t *1 cl. de Ansicht- van t”, Haarlem. ont- 97) i beleefd aan VIERDE BOEK, zeg- hem HOOFDSTUK I. n. '1 t'! Ili 'ten, enz. >n alles wat «erlangd met tafellinnen e opengesteld. i te allen tijde ir bys ERS Jz. van echtheid ia nrk steeds voor naam der Firms •E II St de Heer i en verven van ben alsook alle OU D h AMMEB fc: stoom n van worden naar de averfd. (iOlIBSCIIE UIIRIVF. andelaar een dsche uitgave hoofdtekst it halfmaande- he tijdschrift t uit de Be- iving eener >m de Aarde, i Heer E. T. ka Kuiper in ht der Ven- lap maakt, ummer is rijk. ',lu8treerd eigen photo- tische op na- per jaar on- die hem aan hem op te ;igers worden maal komen in in Arabië, i, Birma, Ma- VOOR DE SCHUTTERIJ. AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, gezien Art. 10 der Wet van 11 April 1827 (Staatsblad no. 17) brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de LOTING voor de SCHUTTERIJ zal plaats hebben in het Raadhuis dezer Gemeente op Maandag den 23a Juni aan staande, des voormiddags ten tien urewordende zij in hun belang aangemaand, om op de hier boven gemelde plaats en op den bepaalden tijd in persoon tegenwoordig te zijn, of ingeval zij door ziekte of eenig ander wettig beletsel hierin verhinderd worden, een ander, met hunne belan gen of omstandigheden bekend, in hunne plaats te doen verschijnen. Voorts worden de ingeschrevenen verwittigd, dat de Alphabetische Naamlijst voor hen ter inzage ligt op de plaatselijke Secretarie, van Woensdag den i8n tot en met Zaterdag den 2in Juni 1902, van des voormiddags tien tot des namiddags een uur. Gouda, den lo Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS De Secretaris, BROUWER. aven 128. Gouda Telefoon No. A DV ER TENTIEN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Ministerie te vragen, of het vast besloten is het radicale program uit te voeren, in het bijzonder wat betreft de inkomstenbe lasting, de scheiding van Kerk en Staat en het pensioen voor ouden van dagen. Do heer Faure had met het indienen van zyn inter pellatie moeten wachten tot de Minister president Combes het program der Regee- ring had roeegedeeld. Daarin toch zal wel een en ander over die punten gezegd worden. Men is naar de ministerieelo verklaring zeer nieuwsgiering. Het is wel een radicaal Ka binet, dat als zoodanig ook op den steun der socialisten kan rekenen, maar behalve Delcassé en André, heeft men ook Rouvier voor Financiën, een zeer knap man, maar die zeker op het stuk van inkomstenbelas ting en van naasting van spoorwegen door don Staat bezwaarlijk met de radicalen kan méégaan, tenzjj hy zeör veranderd is. Rou vier is al zesmaal Minister geweest en eens premier. Hij kent dus het klappen van de zweep. Hij is in zijn vak thuis als weinigen en men heeft het altijd voor een ongeluk gehouden, dat de Panama-bezem ook hem van de baan werkte. Te Miskolcz in Hongarije houdt zich dezer dagen een congres bezig met het uitdenken van allerlei middelen om de landverhuizing uit Hongarije tegen te gaan. Het is wel eenigszins vreemd, dat de leden van het congres, die voor het mcerendeel behooren tot de verstokte agra riërs, er niet aan hebben gedacht, het aller eenvoudigste middel voor te slaan, dat tegen landverhuizing bestaat: het bevorderen der ontwikkeling en de verbetering der econo- mische toestanden in het land zelf. Ja, nog meer, het hoeft den meer bezadig- den congresleden heel wat moeite gekost om de aanneming van sommige draconische be sluiten te verhinderen, zooals b.v. het uitwijzen van geïmmigreerde Galicische Joden. Poor het liberale parlementslid Edmund Miklos werd een zeer breedvoerige uiteen zetting gegeven van den stand van het land- verhuizingsvraagstuk in 22 comitaten van Boven-Hongarije. In 1874 begon de Hon- gaarsche landverhuizing groote afmetingen aan te nemen. Uit het Sarosche comitaat emigreerden in den loop van 20 jaar 39,000, uit het Zipfer comitaat 24,000 Hongaren, bjjna allen zeer bruikbare werkkrachten. Op het oogenblik bevinden zich in Hongarije reeds ongeveer 360,000 Hongaren. Op bet congres werd ook van gedachten gewisseld over de werkzaamheid der landver- huizingsagenten, die bö hun handwerk krach- tigen steun ondervinden van geestelijken, on derwijzers, notarissen enz. Dezen ontvangen Er is te Pretoria een proclamatie ver schenen, waarin het besluit van den Volks raad herroepen wordt, waarin een belasting van 5 pCt. op de netto-winst van de mijnen vastgesteld werd. In stede daarvan wordt nu een belasting geheven van 10 pCt. op de nctto-opbrengst, verkregen uit claims, myn- pachtep en anderen goudhoudenden grond in Transvaal. Als zoodanige netto-opbrengst wordt aangemerkt de waarde van het ver kregen goud, met vermindering van de be drijfskosten en van sommen, toegestaan voor de uitputting van het kapitaal overeenkom stig de in de proclamatie opgenomen be palingen. voor iederen landverhuizer een premie van 100 Kr. Enkele leden van het congres meenden dat een verbetering in de onbevredigende toe standen ten plattelande zou te verkrijgen zyn door het aankweeken van een bezittenden middenstand, een wijziging van het erfrecht en het uitgeven van de groote landgoederen en wouden in kleinere stukken. De Standard heeft ontvangen een „open brief aan alle officieren, ambtenaren en bur gers van de Z.-A. Republiek die tot op heden trouw hun plicht tegenover land en volk hebben vervuld”, onderteekend door S. W. Burger en Louis Botha te Vereeniging op 31 Mei 1902, den dag dat de vrede getee- kend is. „Medebroeders en landgenooten. „Wü achten het onzen plicht bij het einde ereld bekend en (Fen middel tegen »njr-, Lever I, enz. Inwendig twendig in bijna met goed gevolg Prijs per flacon 115. post f 1.60. irland kin 8 Amsterdam lie Schutzenapotheko lach, Oesterreich intraal- Depót Sander Telefoon No. 82, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Gaat ge naar de zitting egerton vroeg Ber ners aan een kollega-parlementslid omstreeks vier uur in het begin der lente van 1836. Zoodra ik dezen brief at en verzegeld heb we kunnen dan samen gaan, als ge het goedvindt en eenige minuten later verlieten zij de sociëteit bij Brookes De onzen zijn eenigszins beangst over dat Jamaica wetsontwerp, zei Egerton op zochten toon alsof hij bevreesd was, dat een voorbijganger hem zou hooren. Zeg er niets van, maar er is iets op til. Drommels I Maar wat meent ge l Men zegt dat de radikalen ons zullen om verwerpen. Allemaal praatjes. Dit hebben ze al zoo dik wijls gedreigd. Het zal wel met een sisser afloo- pen. Ik hoop het; maar ik weet, in vertrouwen hoor, dat Lord John er gisteren iets over gezegd van onzen stryd een woord van dank en vaarwel tot u te richten. Het is onze plicht u mede te deelen, dat do vrede nu geslo ten is op de wijze en op de voorwaarden, neergelegd in de overeenkomst, die de twee regeeringen zullen teekenen, en op de gron den, uiteengezet in het besluit, dat de bur- 1 gervergadering te Vereeniging heden aan genomen heeft. „Wy danken u hartelyk voor uw helden moed, voor het offer dat gy gebracht hebt van zooveel dat u dierbaar en geliefd was, voor uw gehoorzaamheid en voor de trouwe vervulling van uw plicht, al hetwelk strekt I tot de eer en den roem van het Afrikaan* der volk. 1 Wy sporen u allen aan om in dezen vrede te berusten, om u kalm en vredelievend te gedragen, om de nieuwe regeering te ge hoorzamen en te eerbiedigen. „Voorts wenschen wy u mede te deelen, dat de vertegenwoordigers van de twee sta ten een hoofdcommissie hebben benoemd ten einde zooveel mogelyk geld te verkrijgen en middelen te verstrekken voor de weduwen en weezen, wier echtgcnooten en vaders hun leven hebben gegeven in den stryd voor vryheid en rechthun aandenken zal in onze geschiedenis voor altyd blijven. „Wy zouden hier ook onze harteFyke deel neming willen betuigen voor hen die rouw dragen, en God bidden dat Hy hun kracht geve om hun kruis te torsen. Wy zouden ook een woord van lof en dank willen bren gen aan onze vrouwen en kinderen, die zoo heldenmoedig de bitterste beproeving en ly- den hebben gedragen. „Nu is het vrede, en al is het niet de vrede, waarnaar wy verlangd hebben, laat ons verbeiden waarheen God ons geleid heeft. Wy kunnen met ’een zuiver geweten getuigen dat ons volk tweo-en-een-half jaar den «stryd volgehouden heeft op een wyze, schier onbekend in de geschiedenis. „Laten we elkaar nu by de hand vatten, want een andere groote stryd ligt voor ons, de stryd voor de geestelyke en maatschap pelijke voorspoed en welvaart van ons volk. Laat ons, alle gevoelens van bitterheid ter zijde stellende, leeren vergeten en te verge ven, zoo dat de diepe wonden, door dezen oorlog geslagen, geheeld mogen worden.” De heer Bourgeois heeft het voorzitter schap der Fransche Kamer aanvaard en de heer Combes zyn programma voorgelezen. De Kamer zal ouder gewoonte wel be ginnen haar tyd zoek te maken met het houden van interpellaties, die niets geven. De heer Firmin Faure zal beginnen met het Verspreide Berichten. Frankrijk. Zooals de Romeinsche dictator Cincinna- tus, telkens wanneer hy zyn land en zyn volk van grooten dienst was geweest, rustig naar zyn ploeg torugkeerde, zoo gaat de oud-minister van handel (de sociaal-demo- craat Millerand) terug in zyn vroeger ambt: in opvolging van den als minister van justitie in de nieuwe formatie optre denden Vallé wordt Millerand weer advo caat en neemt in een groot financieel proces diens taak over, evenals deze indertyd by de optreding van Millerand als minister hem (Millerand) vervangen had. Het heet dat Lépine niet gehandhaafd zal blyven als prefect van politie voor het Seine-departement door de nieuwe regee ring. Het kan heel wel wezen, dat Lutaud nu prefect van Bouches du Rhone, die als prefect van Algiers zich zoo kranig heeft geweerd tegen do antisemieten, die hem een deel van hun achteruitgang wyten Lé pine vervangt. President Loubet schynt nu geharnast te wezen tegen de nijdasserige uitvallen tegen zyn persoontegenover de nieuwe ministers heeft hy verklaard, dat de persoon lijke aanvallen hem niet Zullen beletten zyn plicht te doen. „Ik ben hier op het Elysée niet gekomen voor myn eigen pleizier moot hy gezegd hebben en ik zal voor het pleizier van anderen niet vertrokken!” Duitschland. Te Berlyn is een Centraal Verbond Duitsche kolonhandelaars opgericht, waar toe plaatselykc vereenigingen te Berlyn, te Dresden, te Hamburg, te Dantzig, te Altona, te Hannover en te Maagdenburg zijn toege treden! Arme kolenverbruikers! -■ ’tMoet met koning Albert'van Saksen ondanks tydelyke beterschap, toch langzaam maar zeker op een eind loopende keizer wordt te Sibyllonort verwacht Het voornaamste Poolsche blad ver- ongehuwde vrouwelijke Croesussen. Nu, schrijft dan onzen pair maar op, Egerton zei Lord Fitz Heron. Ge dineert toch toeva'lig niet bij Sidonia Ik zou het best willen Ge zult daar wel de heerlijkste spijzen en het aangenaamste gezelschap hebben. Ik eet bij den ouden Malthonmis schien samen on dat ik hem het nieuws ver tellen I Er gaat toch maar niets boven een neef die zijd plicht kent, vooral als zijn oom een oude vrijer is en twintig duizend pond per jaar te ver teren heeft, zei lord Milford. Tot ziens! ik denk wel net dat er van avond stemming zal zijn. Dat denk ik ook niet. Egerton en Berners wandelden wal verder Toen zij bij den Gouden Bal kwamen, was eene dame die den winkel verliet, juist op het punt in haar rijtuig te stappenzij stond stil, toen zij hen her kende. Het was lady Firebrace. Ha, mijnheer Berners, hoe gaat het Ik ver langde juist u eens te ontmoeten Hoe gaat het met lady Augusta, mijnheer Egerton Ge weet niet, mijnheer Berners, hoe ik u heb moeten ver dedigen Werkelijk, lady Firebrace, zei Berners eenigs zins ongerust, want misschien werd hij, evenmin als de meesten onzer, gaarne aangevallen of zwart gemaakt. U is aï te goed. O, het komt er bij mij niet op aan tot welke partij iemand behoort! riep lady Firebrace uit. Wel zou ik heel graag zien dat ge een der onzen waart. Wordt vervolgd) Niet als het tot eene uitbarsting komtmaar een lijdelijk verzet is een heel ander soort van Jacquerie. Als we hier te Londen een geregelde konventie bijeen zien, die dagelijks zittingen houdt in Palace Yarden we nemen een algemeene neiging in het geheele land waar om geen verac cijnsde artikelen te gebruiken, dan moet ik eerlijk bekennen dat de zaken veel ernstiger zijn dat gij meent. Ik weet, dat de regeering op haar hoede is. Daar juist een paar lui, die we noodig heb ben riep Lord Fitz-Heron uit, die op den arm leunde van Lord Milford, en die Egerton en diens vriend in Pali ontmoette Wij hebben er twee noodig, die onze pairs willen zijn, zei Lord Milford. Wilt gij dat doen Ik moet er nu heen, zei Egerton maar ik wil het doen van half acht tot elven. Ik ben het daar ju st met Ormsby overeen- gekoiugn, zei Bernersgeen halt uur geleden, we zaten oij White. We gaan samen dineeren bij Eskdale, en daarom hebben we het afgesproken. Hebt ge nog nieuws vandaag Nietsbehalve dat men zegt dat A Herd Mountchesney in ’t huwelijk zal treden met Lady Joan Fitz-Warene, zei Lord Milford. Zij is reeds aan zoovelen uitgehuwelijkt, zei Egerton. Dat gaat steeds zoo met die rijke, erfgena men, zei zijn metgezel. Ze trouwen nooit Ze kun nen het denkbeeld niet verdragen, dat ze haar geld moeten deelen Ik zou wel durven wedden, dat Lady Joan een nieuw voorbeeld zal worden van heeft. Dat kan zijnik geloof, dat de onzen de zaak nu langzamerhand moe gaan worden, en misschien blij zouden zijn met eene verontschul diging om de regeering neer te leggenmaar wij moeten Peel niet aan het bewind hebben, dan zou er zeker ontbinding volgen. De tegenpartij zegt, dat Peel niet zou binden, als hij aankwam. Dat kunt ge begrijpen I Hij heeft genoeg van ontbindingen, gen ze. Nu, maar veel kwaad hebben ze niet gedaan. Zelf die van ’34 was een buiten kansje. Wie er ook tot ontbinding overgaat, zei Egreton, ik geloof niet, dat er thans, aan weke zijde ook, eene groote meerderheid zal ko men. We hebben meer vreemde dingen zien ge beuren, zei Berners. De regeering zal toch wel niet neergelegd worden, voordat ei eenige nieuwe pairs benoemd zijn, zei Egerton. De koningin is er niet sterk voor om meer pairs te benoemen en als de partijen zooals thans ten naaste bij even sterk zijn, dan is de vorst of vorstin niet langer een pop. Men zegt, dat hare majesteit meer getroffen is door de Chartistenkwestie dan door iets anders zei Egerton. Het is wel een vreemde kwestiemaar wat mij betreft ik gevoel niet zoo’n ernstige vrees voor eene Jacquerie.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1