IE tob uitersten. r VER r a.o tgazijn ter” r IWeuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 13 Juni 1903. No. 8833. 41ste Jaargang, Builciiliindsd) Overzicht. h I FEUILLETON. ■ouda- I lions, GA80RNA- N en GAS- ende prjjzen. a.^ LXJAF N LO^N. I Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Nominers VIJF CENTEN. Ijjkelgk kwaad en onherstelbaar onrecht. 103. I I aanslui pen I Sn. Gouda 1 gratis. et Rijks Inter- ages Winkeliers i aan- gisteravond i tar voor per- i K. M. 1, *r by i ERS Jz. van echtheid ia :urk steeds voor- i naam der Firma ’E De ontmoeting van den Oostenrykscheu htige collectie gekookt voor da* ■risT^ te) AÏ nl ran sbrniken. fiOÜDSCHE C0ÜR1VT oude AMMEli k! 0.85 Reder- ft lot van] een an af ISO.— ben. onze or- wat hun persoon als hun eigendommen be troffen welbekend T-1L1X1R iriekimerk). radicale en an alle, zelfs kige zenuw- ontstaan door gdigen leeftijd zwakte, Bleet Hoofd pijn Maagpijn vermogen iz. Uit- Het Amorikaansche Huis van Afgevaar digden heeft de anarchistenwet aangenomen met 175 togen 38 stemmen. Een amendement oin het .artikel te schrappen, waarby aansla gen tegen vreemde gezanten met den dood strafbaar worden gesteld, werd verworpen. De bekende vriend van Gladstone, John Morley, hield te Edinburg een rede over den vrede. Hy verklaarde niet te willen terugkomen op den oorsprong en de oorza ken van den oorlog, welks einde door ieder een met dankbaarheid werd begroet. Morley zeide in te stemmen met ieder woord, ge sproken uit bewondering, verschuldigd aan de dapperheid, de volharding en het geduld der Engelsche soldaten en den onbezweken moed, door hun tegenstanders aan den dag gelegd. Hy achtte zich verplicht te herha len, wat hy Vroeger gezegd had, namelijk, dat de oorlog was uitgeloopen op onverge- daartoe nu zal medewerken, is wel een bewys hoe onhoudbaar dat belastingstelsel is, maar geeft tevens de zekerheid dat de inkomsten belasting zal worden gestoken in een vorm die haar foor velen zoo afschrikkend karak ter zal temperen. Een tweede karaktertrek van de redevoering van minister Combes is de anti-clericalé geest, die er in doorstraalt. De minister verzekerde dan ook dat by de toepassing der wet op do congregaties, „de regeering er de hand aan zal hondenkat geen harer bepalingen tot een doode letter wordt gemaakt”. De Regeering zal verder voorstellen, „de wet op het onderwijs van 15 Maart 1850 op te heffen, ton einde aan den Staat de rechten en waarborgen te hergeven, die hem thans volkomen ontbreken”. De Duitsche Iftjksdag keurde het voor stel tot 14 October goed en nam in derde lezing het suikerbelastingontworp en het ontwerp op zoete stoffen aan Bij de beraadslaging over de Brusselsche conventie kwam een voorstel ter tafel, dat ter rechter tyd voor 1 September 1908 het verdrag opgezegd zou moeten worden, indien de Rijksdag niet vóóraf toestemming tot ver lenging geeft. President Ballestrem verklaarde dat niet kan Worden toegelaten dat aan de aanne ming van het ontwerp vporwaarden worden verbonden en weigerde derhalve het voor stel in stemming te brengen De rykskanselier verklaarde uit naam van de bondsregeeringen het voorstel voor onaan nemelijk. Wanneer de regeeringen zonden toe stemmen in zulk een voorstel, dan zou een dergelyke eisch gesteld kunnen worden by alle opzegbare internationale overeenkom sten. Men moet aan de regeeringen over laten het geschikte oogenblik te kiezen om den bestaanden toestand te wyzigen. Het spreekt vanzelf dat by de keuze van het tijd stip voor de opzegging van verdragen, welke het belang van den landbouw raken, de regee ringen in bet bijzonder met deze belangen rekening zullen houden. De aanneming van het voorstel zou voor de regeeringen gelyk staan met de verwerping van de conventie. De Brusselsche Conventie werd vervolgens met 209 tegen 103 stemmen aangenomen. Verder werd in derde lezing aangenomen het ontwerp op de brandewynbelasting. Daarop ging de Ryksdag tot 14 October uiteen. Verspreide Berichten. Frankrijk. De oud-minister van handel in de for matie Waldeck Rousseau, den sociaal-de- mocraat Millerand, heeft de gelegenheid, dat de groep van parlementaire sociaal democraten vergaderde, eergisteren ter over weging van het voorstel der dissidenten tot hereeniging, te baat genomen om het vol gende te verklaren „Sinds drie jaar buiten uw vergaderingen en uw wetkzaamheden geweest zynde, kom ik nu myn plaats onder n weer innemen 1 Ik keert terug zooals ge my altyd gekend hebzooals ik me aan myn kiezers heb voorgesteld, overtuigd dat het onze plicht is alle wettelyke middelen van actie in dienst te stellen van onze ideeën, als hoe danig middel in de eerste plaats te beschou wen is de deelneming der party aan de regeering. Ik ben beslist gekant tegen alle gewelddadige middelen, zonder uitzondering te maken voor de algemeene werkstaking. Ik heb hier niets aan toe te voegende Republiek en de sociaal-democratie kunnen rekenen op myn algeheele toewijding. op het punt van Traialgarplein naar Charing Cross over te steken. Zij zagen de rijtuigen van lady St Julians en de markiezin van Deloraine midden in de straat naast elkander staan, terwijl die beide staatkundige dames in druk gesprek ge wikkeld waren, Egreton en Berners begon en glimlachte, doch konden de korte maar niet on belangrijke woorden niet verstaan, die ons echter bereikt hebben. Ik geef hun elf stemmen, zei lady St. Ju lians. Ja, Charles heeft mij meegedeeld, zei lady Delorain, dat sir Thomas dat ook zegt en onge twijfeld heeft hij gewoonlijk gelijkmaar Charles zelf denkt er anders over. Sir Thomas, dat weet ik, geeft er hun elf, zei lady St. Juliansen dat is voor mij voldoen de; laten we daarom zeggen elf. Maar hier heb ik een lijst, en zij trok hare wenkbrauwen op en keek lady Deloraine veelbeteekenend aan, waarin bewezen wordt, dal zij er niet meer dan negen kunnen hebbenmaar dit deel ik in het grootste vertrouwen mede tusschen ons kunnen natuurlijk geen geheimen bestaan. Het is de lijst van mijn heer Tadpoleniemand anders dan ik heb ze gezienzelfs sir Robert niet. Lord Grubminster is doorgehaaldmen verbergt het, maar Tadpole heeft het ontdekt. Men wilde hem als pair gebrui ken voor kolonel Fantomme, die, zooals men denkt, ligt te sterven maar Tadpole heeft een mesmerist weten te krijgen, die wonderen bij hem heeft ver richt en die Verzekerd heeft, dat hij zal stemmen. Wordt vervolgd). Gasfitter. irertldbe- StoU- In het Lagerhuis vroég dc afgevaardigde Mac fJNeiH welke waarborgen de Britsche Regeering bad gegeven dat zy de vredes voorwaarden zou nalevep. Minister Balfóur antwoordde „Er zyn geen waarborgen gegevendie zijn ook niet noodig”. (Gejuich). Er is te Kaapstad een proclamatie uitge vaardigd waarin vyordt medegedeeld dat rebellen, met uitzondering van veldkornets en vrederechters, die (zich voor 10 Juli on derwerpen, enkel gestraft zullen worden met verlies van stemrecht voor het leven, terwyl veldkornets en vrederechters strafbaar zullen zyn met elke straf behoudens de dood straf mits in beide gevallen de rebellen niet schuldig zijn aan moord of andere daden welke in strijd zijn met het oorlogsgebruik. Op rebellen die zich niet voor 10 Juli onderwerpen zal de wet in haar uiterste ge strengheid worden toegepast. en den Hongaarschen eerste-minister vond Zondag plaats in de audiëntiezaal van den Hofbnrg. Het onderhond duurde slechts kort. Von Szell werd des middags door den Keizer zeer langdurig in gehoor ontvangen. Van een hervatten der onderhandelingen over den „Ausgleich” en het toltarief is geen sprake geweest, en de politieke toestand wordt Ie Weenen als zeer kritiek beschouwd. In de Oostenryksche hoofdstad doen ge ruchten de ronde volgens welke Von Szell het pijn koestert, af te treden, omdat hy zich niet opgewassen voelt tegen de over dreven eischen van de z. g. Hongaarsche nationale party. Ofschoon men te Boedapest deze geruchten tegenspreekt, schynt de po sitie van het ministerie-Von Körber toch niet meer zoo sterk, als nog voor enkele weken. Dat het definitief afspringen der onderhan delingen over den „Ausgleich” en het tol tarief tot een ministerieele crisis én in Oos tenrijk én in Hongarye zou leiden, blyft zeer waarschynlyk. dubbele fiescli te, Zftltbom m e erdam. e. Czn. Kotter dam verkrijgbaar DE VISCH- haten elkaar. DrommelsMaar zijne moeder is er ook nogdóór dit huwelijk van haar met het huis van Deloraine zal zij wel de aanzienlijkste dame van die paitij zijn. Zij is de eenige goede vrouw, die de Tories hebbenik houd het er voor, dat die andere da mes hun meer kwaad dan goed doen, van lady St. Julians tol uwe vriendin lady Firebrace. Ik wou dat lady Deloraine met ons was. Zij houdt hare mannen op wondervolle manier bijeen zij maakt haar huis aangenaam voor de bezoekers en dan hare manieren, die zijn volmaaktze zijn natuurlijk en toch getuigen ze van fijne vor men. Lady Mina Blake gelooft dat verre van op een of ander ambt te azen, Egremonts hart maar zwakjes bij zijne partij is en dat als het niet om de markiezin was We hem zouden winnen, hé Hm dat zou ik haast niet denken hij heeft van die zonderlinge denkbeelden o er het volk, zooals men mij gezegd heeft. Zoo, eischt hij misschien geheimen stem ming en het stemrecht voor hoofden van gezin nen? O, hel ik geloof dat het nog heel anders is. Ik weet niet precies wat het ismaar zooveel begrijp ik er wel uit, dat hij vreemde invallen heeft. Nu, dat is niet iets voor Peel. Hij houdt niet van dergelijke grillige menschen. Ziet ge dat daar wel, Egerton. Op dit oogenblik waren Egerton en diens vriend ieleCoon Ao. S3- De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks ’met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Minister Chamberlain presideerde gisteren het feestmaal van de koloniale ambtenaren. In zyn tafelspeech zeide hy o. a. Er is een vrede verkregen die eervol is voor beide partijen. Groot-Brittanniö heeft alles gekregen, waarvoor wy gestreden heb- - Wy zyn edelmoedig geweest jegens tegenstanders in elk opzicht, zoowel treft, maar wy hebben niets wezenlijks in onze eischen laten vallen en niets gedaan dat de eindoplossing van de Zuidafrikaansche quaestie in gêvaar kon brengen. De manier waarop de Boeren de voorwaarden hebben aangenomen is een goed teeken voor de toe komst. Wy hebben veel gedaan om het Ryk krachtiger te maken. Wat de verkregen schikking betrof zou alles afhangen van den gfeest, waarin de gemaakte bepalingen werden toegepast. Tenzy aan de ingelyfde gewesten vertegenwoordigende in stellingen onverwijld werden toegekend, zou dezelfde ellende het gevolg zyn als door het getalm in 1880 en 1881 werd veroorzaakt. In het Lagerhuis werd door lord Stanley nog meegedeeld, dat het aantal soldaten, ten gevolge van den oorlog in Zuid-Afrika ge brekkig geworden en thans gepensioneerd, 14.398 bedraagt, aan 2863 weduwen en 4184 kinderen van tydens den oorlog gestoryen militairen werd pensioen verleend. Het Franscbe ministerie heeft in de Ka mer zyn programma medegedeeld. Nadat'jte heer Bourgeois by het aanvaarden van 1W voorzitterschap der Kamer een toespraakje had gehouden, waarin hy als de zaak der Kamer noemde: „de ontwikkeling derRepubü- keinsche instellingen en de organisatie der democratie op den grondslag der ware vrijheid en billijkheid”, en als den wensch der natie het handhaven van den binnenlandscqen vrede uitsprak, kreeg de minister-president, senator Combes, het woord. Het merkwaardigste deel van de program- rede, door dezen namens zyne ambtgenooten uitgesproken, is zeker wel de aankondiging: dat „onder de hervormingen die het Kabinet aan de orde zal stellen in de eerste plaats l|e- hoort een billyker regeling van het belasting stelsel, voornamelijk de vervanging van enkele verouderde belastingen door een algemeejie inkomstenbelasting, die, elk naar zijn vermogen belastend, de bewoners der eilanden en v^n het platte land ontlasten zal.” Het is bekend, dat de invoering van een inkomsten-belasting in Frankrijk steeds óp grooten tegenstand is afgestuit. Zelfs met de beperking, dat de inkomsten-belasting uit sluitend zou geheven worden van het aange geven inkomen, dus zonder schatting, werd het beginsel fel bestreden. Het is ook bekend, dat de heer Bouvier, die in hetKabinet-Combes als minister van financiën is opgetreden, zich vroeger een tegenstander van de inkomstbe- lasting getoond had. Zyn optreden als minister was dan ook, naar men meende, een waarborg dat de Regeering, voorloopig althans, van eene inkomstenbelasting zou afzien. Het regeeringsprogram toont echter, dat de radicale meerderheid van het Kabinet vast be sloten is eindelyk uitvoering te geven aan eqn hervorming, die by de verkiezingen herhaal- delyk beloofd is: een rechtvaardiger verdeeling der algemeene lasten, waaraan in Frankrijk nog zooveel ontbreekt. Dat de heerRouviejr haar ijver door u te laten merken dat gij ni^t bijzonder gewild zijt. Dat werkt uitstekend bij zenuwachtige menschen. Afgeschrikt door hun algemeene inpopulariteit, zoeken zij hunne toevlucht bij dezelfde personeh die hun verzekeren dat zij hatelijk zijn en die al leen geiooven dat het hier niet waar is. Zoo be- heerscht zij ook geheel en al die arme oude gang lady Gramshawe, die zeer goed gevoelt dat lady Firebrace haar leven verbittert, maar die tevens overtuigd is als zij een eind maakt aan haren omgang met haar kwelgeest dat zij dan tevens haaf eenige vriendin verliest. Daar loopt iemand die zoo erg veranderd is dat er geen tweede voorbeeld voor gevonden kan worden. Niet in zijn uiterlijk; laatst dacht ik zelfs dat hij er veel beter uitzag dan hij vroeger ooif gedaan heeft. Neen, niet in zijn uiterlijk, maar in zijn leven] Te Christchurch was ik samgp met hem, en wei deden te gelijker tijd onze intreden in dd wereld. Hij deed van alles, en deed alles goed. En nu ziet men hem nooit, behalve in het Lagerhuis.! Hij gaat nergens heen, en men zegt, dat hij ge regeld leest en studeert. Denkt ge, dat hij op een of ander ambt aast Hij stelt zich niet op den voorgrond. Hij wacht en zijn broer zal wel altijd in staat zijn om iets voor hem te krijgen, zei Eger- ton. O, Marney en hij spreken elkaar nooit; zij 98) Ge weet wel dat uw vader tot ons behoorden Maar als iemand mijn vriend is, dan zal ik hem nooit onverdedigd achter zijn rug laten vallenen ik verzeker u, dat ik u g’ verdedigd heb. Waar was dat dan Lady Crumbleford Laat lady Crnmbleford naar de maan loopen zei Bernérs gebelgd, maar toch eenigszins gerust gesteld. Neen, neenlady Crumbleford vertelde aan lady Alice Severn Ja, Ja, zeide Berners wat bleek, want hij was aangedaan. Maar ik kan mij niet langer ophouden, zei lady Firebrace. Ik moet precies om kwart over vieren bij lady St. Julians zijnen zij sprong in haar rijtuig. Van alle vrouwen in Londen ontmoet ik lady Eirtbrace het minst gaarne, zei Bernerszij maakt mij een heelen dag van streek, zij wil mij maar voortdurend doen geiooven, dat iedereen - bezig is mij achter mijn rug zwart of belachelijk te maken. Dat is zoo hare manier, Eei Egertonzij toont Telefoon Xo. S’j A D V ERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1