DB TWEE UITERSTEN. GT, SS often, enz. i en alles wat ssvorlangd met rer, tafellinnen ksen. Aiewws- en Advertentieblad voor Gouda^en Omstreken. vvsch iirootl. K.G. Zaterdag 14 Juni 1903. No. 8824. 41ste Jaargang. Builenlaudseh Overzicht. FEUILLETON. 4 INERS, oadstbalstm foaderazlf eneeskrach astal elke pijnlijke jverbodig. Mei oor ongeiieesli|k inga een bijna 22 Irengt genezing en VERKIEZING van Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven TE GOUII*. 'nel. de Anricht- st”, Haarlem. ich beleefd aan ■I HOOFDSTUK II n. Wordt vervolgd) fc Zn. Gouda de opengesteld. 3n te allen tyde Jiaven 128. MIMIF. C0UB1VT handelaar een idsche uitgave telefoon 'o. 89, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70; Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ;t per jaar on- die hem aan >r hem op te izigers worden e maal komen sen in Arabië, ië, Birma, Ma- e hoofdtekst lit halfmaande- ehe tijdschrift it nit de Be aring een er om de Aarde, e Heer E. T. jtra Kuiper in cht der Ven- :hap maakt, nummer is rijk Ulustreerd eigen photo- hische opna- 8'/,, dubbele flew*'1 Zegte, Zaltbommel [otterdam. hage. J. Czn. Rotterdam vorderaar. Het gerucht, dat de minister zou aftreden, deed reeds geruimen tijd de ronde; doch de officieele bevestiging mag worden gezien in het schitterende afscheidsdiner, dat Von Thie len dezer dagen aan een vijftigtal genoodigden uit regeerings- en parlementaire kringen te zjjnent aanbood, en waarbij tal van ministers mode aanzaten. Op den morgen van den dezelfden dag waarop Egerton en diens vriend Berners te zamen naar het Lagerhuis wandelden, zoo als in ons laatste hoofdstuk beschreven is, had Egremont een be zoek gebracht aan zijne moederdie sedert het begin dezer geschiedenis gehuwd was met den markies van Deloraine, een aanzienlijk edelman, die steeds haar bewonderaar was geweest. Nog niet zoo heel lang geleden was zijne familie door een advokaat gegrondvest. -In de Oostenrijksche Kamer is de laatste dagen heel wat te doen geweest over de scherpe uitlatingen van keizer Wilhelm inzake den Poolschen overmoed, bij gelegenheid van de plechtigheden op den Maricnbnrg in Oost Pruisen. De radicalen grepen de gelegenheid aan, om hun antipathie tegen het Duitsche element te luchten en hun woord voerder bezigde in zyn interpellatie zeer krasse uitdrukkingen tegen Duitschlands kei zer. Duitsche bladen zeggen zelfs, dat de Tsjechische afgevaardigde Klofatzj den kei zer beleedigde en hoonde. Tijdens zyn toe spraak gaven zyn vrienden luide hun goed keuring te kennen en dikten zyn beleedi- gingen nog wat aan. Men riep zelfs „weg met Wilhelm”. Bovendien scholden zy de Oostenryksche regeering voor lafaards en slaven van den Duitschen keizer. De voor zitter maakte aan het tooneel een einde door .do zitting te sluiten, onder de rumoerige protesten van de Tsjechen. Ee Jong-Tsjechen, de Polen en de overige Slavische afgevaardigden bkven gedurende de rede van Klofatsj volkomen lydelijk, Zeker meenende, dat er zelfs voor een Oostenryksch Parlement al kras genoeg gesproken werd tegen een bevriend souverein. Dat de zaak hiermee nog niet uit zou zyn, was te voorzien. Van de regeeringstafel mocht nog wel een woord van leedwezen worden uitgesproken. Zulks gebeurde dan ook gisteren. Eerst, by den aanvang der vergade ring, uitto de voorzitter zyn groote spyt over die gebeurtenis van den vorigen dag, waar door de waardigheid der Kamer ernstig was aangetast (Toejuichingenpretesten van dé Tsjechen en radicalen). En toöh zeide de mi nister-president, dat hy met smart de woor den, dien den vorigen dag uitgesproken waren, van zich af moest werpen. Zy die zoo spraken, vergrepen zich tegen den staat, zonder echter de verhouding lan den^staat tegenover het buitenland te kunnen wijzigen. De minister wilde zelfs niet in herinnering brengen, dat de schimpwoorden gericht waren tegen een souverein, die een trouw bondgenoot is. En voortf^weigerde hy te antwoorden op de in terpellatie, die Klofatsj tot hem had gericht. De tegenwoordige Lord Deloraine hoewel hij ridder van den konsebancj was en den post van onderkoning had bekleed, was slechts de klein zoon van een prokurettr, maar iemand die van zijne kracht bewust, voor de balie was begonnen en als ex kanselier was gestorven. Er was een zeker erfelijk talent in de familie. De zoon van den prokureur was met succes hoveling geweest, en was gedurende een kwart eeuw in het kabinet. Het was een grondbeginsel in deze familie om al leen met aanzienlijken echtverbintenissen aan te gaanop die wijze werd het bloed telkens fijner, en deze verbiutenisseq hadden steeds grootere macht en meety aanzien ten gjvolge. Het was een buiten kansje dm in het tweede geslacht de gravenkroon reeds voor die van een markies te kunnen ver wisselen maar de zoon van den ouden kanselier leefde in woelige tijden, en was zeer geduldig in zijn pogingen om zijn doel te bereiken Dit werd ten slotte bereikt, zooals steeds plaats heeft, wan neer de menschen vastberaden en kalm zijn. De tegenwoordig markies was door zijn vader en grootvader en door zijn eerste vrouw vermaag schapt aan de aanzienlijkste iamilien in het rijk en vertoonde zich in alle opzichte als huns ge lijke. Hij had wel kunnen dienen als de verpersoon lijking van de aristokratie zoo edel was zijn voor, komen, zoo fijn beschaafd waren zijne manieren zijne buiging trok aller oog. zijn glimlach all< r hart aan. toreld bekend en jlfen middel tegeu o n g-Lever II, enz. Inwendig itwendig in bijna met goed gevolg Prfjs per ttacou t 1 HL i, ontstekingen enz post f 1.60. derland lokin 8 Amsterdam die Schntzenspotheke Kitsch, Oesterreich Centraal-Depöt Sander vertroften ars welbekend CBT-UIX1B Fabrieksmerk). ie, radicale en van alle, zelfs lekkige xenuw il ontstaan door jeugdigen leeftijd ke zwakte, Bleek t Hoofdpjjn - Maagpijn Onvermogen -- enz. Üit- 99) Nu, dat scheelt er ten minste een. En dan sir Henry Charton. O, weet ge dat? zei lady St. Julians eenigs* zins teleurgesteld. Ja, die stemt ook voor ons Lady Deloraine schudde het hoofd. Ik geloof, zei ze, dat ik den oorsprong van het gerucht ken. Dat is heelemaal eene vergissing Hij is slecht geluimd, is dat gedurende de ge-» heele zitting geweest, en hij was bij lady Alice Fermijne, waar hij allerlei dingen zei. Dat is alle maal waar. Maar van morgen heeft hij aan Char les gezegd, dat hij met de regeering zou stem men. Dommerikriep lady St. Julians uit; ik heb hem nooit kunnen uitstaan. En ik heb zijn onbe houwen vrouw en die groote meid van hem nog wel eene uitnoodiging gezonden voor Woens dag I Nu ik hoop dat de zaken nu maar spoedig tot een eind komen, want ik geloof niet, dat ik dit leven van voortdurende opoffering langer zou kunnen uithouden, voegde lady St. Julians er by, een weinig uit haar humeur zoowel omdat zij eene stem had verloren, ah omdat zij bemerkt had dat DRIE LEDEN-PATROONS VAN DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gezien het Koninklijk besluit van 9 Juni 1902 No, 51, brengen ter algemeene kennis dat de verkiezing van drie leden patroons van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven zal plaats hebben op Dinsdag 24 Juni 1902 zullende, zoo noodig, de herstemming gehouden worden op Dinsdag 1 Juli d. a. v. Het stembureau zal zitting houden m het Raadhuis, van des voormiddags 8 tot des namid dags 3 uren Gouda, den 13 Juni 1902. v Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER Inzending van Ail verten tiën tot 1 uur des midi!. In de gisteren gehouden Fransche Kamer zitting waren de tribunes overvol. De afge vaardigde Bussière hield zyn interpellatie over de algemeene politiek der Regeering. Hy zeide, dat het kabinet Waldeck-Rousseau de rust op straat herstelde, en noodigde het nieuwe kabinet uit, een offensieve houding aan te nemen, en zyn programma geheel uit te voeren. Spreker eischte voor alles van de Regeering een billyker belastingverdeeling. De afgevaardigdè Jaurès zeide, dat het Regeeringsprogramma den socialisten bevre digend toeschynt. Voor alles moet men zich beijveren het evenwicht in de begrooting te herstellenhy eischt verder de strenge toe passing der wet op de vereenigingen. Jaurès zeide verder, dat de socialisten voor het leger het militie-stelsel zullen voor stellen. Hy dringt aan op het goedkeuren der Brusselsche suiker-conventie, en op de scheiding van kerk en staat. De socialisten zullen wetsontwerpen indienen om hunne theorieën in de wetgeving in toepassing te brengen. Spreker houdt een lang pleidooi ten gunste van de ontwapening, waarby hy zich grondt op de resultaten der Haagsche conferentie. De afgevaardigde Sembat bestrydt de ministerieele verklaring, en eischt de her vorming der rechtspraak, waarvan de zaak- Humbert de noodzakelijkheid bewijst. Telefoon No. 89 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. stelsel van differentieele rechten zou stellig aanleiding geven tot moeieljjkhoden. En hy vroeg daarom, na de verklaring van den migfetor van financiën dat de regeering tegenwoordig geen wijziging der fiscale be trekkingen met do koloniën beoogde, hoe lang d^ze toestand zoo zou blyven P De onder secretaris van financiftn Austin Chamberlain wilde daarop geen rechtstreoksch antwoord geven, inaar zeide, dat de regee ring wel eerst de argumenten diende aan te booren van de vertegenwoordigers der ko loniën, die nu met de kroningsfeesten te Londen byeen zullen komen. De minister van financiën, sir Michael Hicks-Beach, was iets minder vaag. Hy verklaarde, dat er grond was voor Banner man’s meening, dat deze graanrechten de voorloopers zouden zyn van een differentieele tariefregeling ten gunste der koloniën. De Pruisische minister van spoorwegen en openbare werken zal aan het eind der loopende parlementair^ zitting uit het openbare leven treden. Tot Von Thielens besluit geeft zyn hoogo leeflyd de minister werd op 30 Januari 70 jaar - wel allereerst aanleiding. Daarbjj liet zyn gezondheidstoestand in den laatsten tjjd zeer veel tc wensphen over. Het spoorwegongeluk te Altenbeken, waarvan den minister modedeeling werd gedaan, juist toen hy mot een aanval van griep on gordelroos ziek te bed lag, heeft Von Thielen erg aan gepakt, zoodat hem na zjjn herstel een hart lijden is bygebleven. Toch moet het den minister zeer aan het hart gaan, zijn portefeuille neer te leggen voordat zjjn lievelingsplan, dat der groote Pruisische kanalen voltooid, of er zelfs ook maar een aanvang mee gemaakt is. Het ligt trouwens nog versch in de her innering, hoe by de jongste reorganisatie van het Pruisische ministerie toen Von Miquel naar huis werd gezonden de hoogbejaarde Von Thielen bleef, waaraan zyn historische uitlating over de kanalen: „en toch worden zy gegraven,” niet geheel vreemd is gebleven. 11 jaar lang heeft Von Thielen aan het hoofd van zyn departement gestaan, en hij zal zyn opvolger een buitengewoon goed be heerde erfenis nalaten. Het Pruisische spoor wegnet is gedurende zyn beheer enorm uit gebreid en de financieele baten voor den Staat zyn viornamelyk in Von Miquels tyd zeer hoog geweest, terwyl tal van verbete ringen in den dienst en de exploitatie in dat tydvak tot stand kwamen. Ook de geestelijke en materieele belangen van het reuzenper- soneel, dat onder hem diende, vonden jn Von Thielen een welwillend en humaan be. verduivelde last: maar ge kunt er wel op aan, dat ze op sommige burgers wel degelijk invloed uitoefenen Wij laten onze mannen niet half ge noeg dineeren. Bhigsby was er juist de man naar om door een diner bij Peel ingepalmd te wordenen men zal er Peel wel op gewezen hebben dat hij een glas wijn met hem moest drinken. Voor eenige dagen brachten we Melbourne zoover, dat hij een diner gaf aan enkelen dor on zen, die op attenties gesteld zijn, maar hij heeft met geen enkelen gast wijn gedronken. Dat heeft hij vergeten Ik ben nieuwsgierig: wat men op het oogenblik doet in het Lagerhuis. Daar komt Spencer May, die zal het ons wel zeg gen, Nu wat is er gaaijde Niets van belang; de eene kleinigheid voor en de andere na. Geen stemming natuurlijk Geen denken aan. De afgevaardigde Lasies bestrijdt do theo- riön over de ontwapening, daar een oorlog dichterbij zijn kan, dan men meent. De minister-president Combes antwoordde, dat het algemeen stemrecht zich duidelijk uitsprak voor de staatkunde van het kabinet- Waldeck-Rousseau. Hy vraagt der Kamer die staatkunde voort te zetten, totdat de vijanden er van tot onmacht zyn gebracht. Het cleri cale gevaar is, dank zy Waldeck-Rousseau en André, veel verminderdmaar een deel der geestelijk heid bleef niet binnen de gren zen lïttter bevoegdheid. „Het behoud van generaal André als minis ter van oorlog toont welke houding de Re geering tegenover do nationalistische woe lingen wil aannemenhet leger willen wy onttrekken aan den geest van favoritisme. Het leger moet nationaal en niet nationa listisch zyn. „De Regeering zal de wet op do congre gaties zonder zwakheid toepassen. Wy zijn vast besloten onze beloften to houden. nu meerderheid kent ons program, zy zal zoggen of wjj haar vertrouwen genieten”. Deze verklaring werd door de linkerzijde met langdurige toejuiching begroet. De oud-minister Ribot protesteort tegen oen staatkunde van represailles. De Regeering verklaart zich te vereenigon met een motie, voorgesteld door Codet en Jaurès, waarin wordt gezogd „De Kamer, vertrouwende op de Regeering voor de toepassing van een strenge anti- clericalo staatkunde, van fiscale hervormingen en van sociale solidariteit, gaat over tot de orde van den dag.” Het eerste deel der motie, uitsprekende het vertrouwen der Kamer op de Regeering wordt aangenomen met 319 tegen 124 stem men, en do geheelo motie daarna bij accla matie goedgekeurd. Do zitting werd te half negen opgeheven. Na langdurige debatten heeft het Engelscho Lagerhuis het artikel der begrootingswet over de wederinvoering van graanrechten aangenomen 279 tegen 193 stemmen werden voor het regeeringsvoorstel uitgebracht. In den loop der debatten sprak de leider der oppositie sir Henry Campbell Banner mann zich scherp tegen de graanrechten uit, voornamelijk met het oog op de mogelyke gevolgen. Volgens hem bestond er geen overeenkomst tusschen de Duitsche Zollve- rein en het stelsel, dat eenige droomers als voor het Britsche Ryk toepasselijk namelyk een tolunie met de koloniën. Ook hy wenschte een goede verstandhouding tus schen Engeland en zyn koloniën, maar eer. haar vriendin en mededingster beter was ingedeeld dan zij zelve. Er is geen kans op stemming van avond, zei lady Deloraine. Dat is zeker, zei lady St. Julians. Adieu, beste vrienden, We zien elkaar weer, geloof ik, aan het diner. Die zijn aan het samenspannen zei Egerton tot Berners, terwijl zij de aanzienlijke dames passeerden. De eenige troost voor ons is, zei Betners, dat wanneer wij van de regeeringsz tels verdreven worden, lady Deloraine en lady St. Julians ruzie moeten krijgen, want zij willen beiden het zelfde. Lady Deloraine zal het winnen, zoi Eger ton. Hier ontmoetten zij mijnheer Jermyn een jong tory parlementslid, dien de lezer zich misschien nog zal herinneren van het kasteel Mowbray; en zij wandelden ’gezameüjk verder, terwijl Egerton en Bernera hem trachtten uit te hooren omtrent de verwachtingen zijner vrienden. Hoe zal Trodgits stemmen zei Eger ton. Ik denk wel. dat Trodgits zal wegblijven, zei Jermijn. Aan welke partij geeft ge den nieuweling, dat lid uit het noordenhoe heet hij ook weer i zei Berners. Blugsby I o, Blugsby heeft bij Peel gedineerd zei Jermyn. De onzen zeggen, dat die diners niet goed werken, zei Egerton; en zonder twijfel is het een

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1