i DE ITO UITERSTE». BS iloften, enz. sis en alles wat desverlangd met ilver, tafellinnen Ne. 8825. J Magazijn Ister” iksen. iwsch ibrood. BINNENLAND. -u- Maandag 16 Juni 1902. 41ste Jaargang. Huilenlanilscli Overzicht. 102. FEVILLETOX. lallons, JM” (Qroa.) MN LOON. alages 60 cent. DINERS Tondirbali»m wereld bekend en rofleu middel tegen j o n g-,’ Lever 3 U, enz. Inwendig uitwendig in bijna n met goed gevolg - Prjjs per flacon t t 1.15. Wondmalf geneeskraoh eestal elke pijnlijke overbodig. Met voor ongeneeslijk langs een bijna 22 Brengt genezing en m, ontstekingen enz zich beleefd aan 'J Verspreide Berichten. j Zn. Goud» iffen, en JBT rachtige collectie •ing GASORNA- •TEN en GAS- reerende prijzen. REENIGING id. 28 Nov. 1899, Gasfitter. isthaven 128. B erloting. sl. dd. 8 Jan. 1902, JS: vielig- Rijtuig senPaard. waarde uan 3 S.H. Winkeliers IO Juli 1»O» taris. r ARTSENBURG’S ie K,G* bö EGT, i, Tuigen, Tuinbouw- De Algoïyoene Synodale commissie der Nod. Herv. kérk heeft het volgende rondschrij ven verzonden «Nu volgens het laatst uitgegeven bulletin Hare Majesteit de Koningin zóóver hersteld is, dat Hoogstdezelve zich naar het buitenland kon begeven, gevoelt de Algemeene Syno dale commissie der Ned. Herv kerk zich gedrongen, de predikanien dringend op te wekken in een gewone of daarvoor bestem de godsdienstoefening, Gode dank te brengen voor de herstelling onzer geliefde Koningin uit een gevaarlijke ziekte. Van betrouwbare zyde wordt ons mede gedeeld dat, vanwege de Zuid-Hollandsche Vereeniging „het groene kruis”, voorberei dende onderzoekingen gedaan worden voor de stichting in Zuid-Holland van oen Sana torium voor onvermogende longlijders, in hoofdzaak bestemd voor patiënten uit die provincie. Op eene te Utrecht gehouden vergadering van afgevaardigden van Kamers van Koop handel, pit Holland on Duitschland is eene motie aangenomen waarin men zeide van oordeel te zijn dat het tot stand komen van eene postunie tusschen Holland on Duitsch- land, op dezelfde wijze als tusschen Duitsch- land en Oostenrijk bestaat overeenkomstig artikel 21 der Wereld-postnnie, voor do economische en commercieelo belangen der beide naburige landen in liooge mate ge- wenscht is. Zij gaven daarom den wensoh te kennen, dat do wedorzijdsche regoeringon een spoe dige invoering van zulk eene overeenkomst zullen bevorderen in gemeenschap met de bij het verkeer belanghebbende kringen. Als bijzonder wenschelyk beschouwen de ge- noauide Kamers de vermindering‘der porto’s voor briefkaarten, brieven, voornamelijk zware brieven, drukwerken, handelspapier en monsters, tot de in binnenverkeor gel dende bedragen. Verder moet h. i. ook gestreefd worden, ten einde de wederzydsche betrekkingen te zien toenemen, naar verla ging van het tarief voor geldzendingen, telegraaf en telephoon. ontwaakt, dat van uit het Koninkrijk met zorg wordt aangekweekt, ook om daardoor den handel te bevorderen. Zoo heeft de Spaansche „Union Ibero- Americana”, welke, na het Spaansch-Ameri- kaansche Congres te Madrid, aan de verwe zenlijking der daar besproken denkbeelden voortarbeidt, het plan, een aanzienlijk aantal barer agenten naar de bedoelde Republieken uit te zenden om er de handelstoestandeu te bestudoeren en de commerciëele betrekkingen tusschen die landen en Spanje te verleven digen. Deze poging vindt in Spaansche handels* kringen en bij do Kamers van Koophandel krachtigen materiölen en moreelen steun Eene Spaansche Bank o. a. draagt alleen reeds 10.000 Pesetas by. Ook vele der in de hoofdsteden van de meergenoemde Republieken gevestigde firma’s hebben hare hulp bereids toegezegd. In verband met een en ander zal de ken nis der Spaansche taal voor het handels verkeer nog meer dun tot dusverre van bo- teekenis worden. Zy is beslist noodzakelyk voor handelsvertegenwoordigers, die voor het aanknoopen of het onderhouden van be trekkingen naar Mexico gaande kennis van eene andere Romaansche taal, zooals Fransch of Italiaansch, kan haar niet ver vangen. De Duitsche handel dankt zyno uitbreiding in Mexico voornamelijk aan de omstandigheid, dat do Duitsche agenten en reizigers do Spaansche taal machtig zyn en hunne cata logi en prijscouranten meestal in die taal zyn gesteld. Ook de Engelsche en Fransche kooplieden in dat land hebben reeds de noodzakelijkheid ingezien Spaansch te leeron. Afgezien van Mexico, Cuba, Puerto-Rico, Centraal- en Zuid-Amerika (uitgezonderd natuurlyk Guyana en Brazilië), waar de kennis der Spaansche taal onontbeerlijk is' om op handelsgebied met succes te arbeiden, is zy ook voor het verkeer met de Noord westkust van Afrika van veel nut, on zelfs tegenwoordig nog voor den handel met de Philippynen niet van belang ontbloot. Frankrijk. Aan de wapenfabriek te Saint-Étienne zullen tegen het eind van Juli dertienhon derd arbeiders gedaan krygen,' wpgens ge brek aan werk. In het gunstigste geval zal deze executie met enkele weken vertraagd kunnen worden, wanneer do minister van oorlog zich laat vinden voor de wijziging van zeshonderd duizend Gras-geweren. De ministerieele verklaring, ter voor lezing gekomen in Kamer en Senaat Dins dag 1.1., is saamgesteld door den minister van marine, Pelletan, in opdracht van zyn collega’s, waartoe hy de verschillende punten vereenigde, ten aanzien waarvan men het vooraf eens was geworden, nadat elk der kabinetsleden had te kennen gegeven hoever hy in zyn concessiën gaan kon en wilde. Volgens do Libro Parole is een zeer hooggeplaatst generaal voor het hof van discipline gedaagd, waarvan voorzitter is generaal Duchesne, legerinspecteur. Het vergrijp zou niet van militairen aard zyn. Flourens, de oud-minister van buiten- landsche zaken, is veroordeeld door de negende correctioneele Kamer tot een boete gend uit Mowedale tot zich te roepen, hetgeen de lezer zich nog wel zal herinneren. En op dit oogenblik brengt Egremont een zijner bijna dage iijksche bezoeken aan zijne moeder op het huis Deloraine. We zullen over de politiek nu maar verder zwijgen, beste Charles, zei lady Marneyge moet wel moe worden van al mijne vragen. Boven dien zie ik de zaken niet zoo hoopvol in als som migen onzer vrienden. Ik behoor tot degenen, die meenen dat de peer nog niet rijp is. Deze menschen zullen maar blijven voortwag gelen, misschien nog langer dan zelts zij zich ver beelden. Maar ik wensch over heel iets anders te spreken. Morgen, beste jongen, zijt ge jarig. Nu zou het mij leed doen als die dag voorbij ging zonder dat gij iets kreegt waardoor uwe moeder toonde, dat de herinnering aan dien dag haar zeer aangenaam is. Maar van alle onnoozele dingen op de wereld is hel onnoozelste een geschenk, waaraan men niets heeft oi dat men volstrekt niet verlangt Misschien is het in strijd met het eigenaardige van een verjaargeschenk maar het zal de waarde er van zeker verhoogen, als ik u uitdrukkelijk vraag mij te willen helpen om u iets te geven, dat u werkelijk zou bevallen Maar hoe kan ik dat doen, lieve moeder zei Egremont. Gij zijt altijd zoo goed en zoo edelmoedig geweest, dat ik werkelijk aan niets behoefte heb O, maar zoo gelukkig kunt ge niet zijn, Charles, dat ge nergens behoette aan zoudt heb- vorst Ferdinand gegeven werd, bracht de Tsaar een toost van den volgenden inhoud uit op zyn gast „Het bezoek van U. K. H. aan het hoofd van de leden van het comité ter stichting van een gedenkteeken voor wylen tsaar Alexander II, verheugt my buitengewoon, om dat het een bewys is van de dankbaarheid, waarmede het Bulgaarsche volk de nage dachtenis koestert van myn onvergetelyken grootvader, die het jonge Bulgaarsche vor stendom tot zelfstandig leven heeft gewekt. Ik drink op het welzyn van vorst Ferdinand van Bulgarye, van erfprins Boris, myn veel beminden peetzoon, en op den bloei van het myzelf en iederen Rus dierbare Bulgarije.” Vorst Ferdinand beantwoordde dezen toost met betuigingen van dankbaarheid der Bul garen jegens Rusland. „De band, die het Bulgaarsche volk vereenigt met het Russische, is niet verbrokenhet is een heilige, uit bloedverwantschap ontstane bandhy ver eenigt Bulgarije onafscheidelijk en voor ecu wig met zyn grooten bevrijderRusland. Het Bulgaarsche volk heeft steeds op Rusland vertrouwd en is er van overtuigd, dat het ook in de toekomst bij zyn vreedzame ont wikkeling steun en bescherming zal vinden onder de krachtige vleugelen van den Rus- sischen adelaar”. Daarna bracht vorst Fer dinand een dronk uit op de keizerlijke familie. Na het diner voerde vorst Ferdinand in de beroemde Witte Zaal van het paleis nog maals het woord en noodigde hij den Tsaar uit, de onthulling van het monument voor den Tsaarbevryder te komen bywoncn. Ook do president van het Bulgaarsche Sobranië richtte een dergelyk verzoek tot den Tsaar, evenals di president van het comité voor het monument. ioo) Hij was ook zeer begaafd, en niet onkundig hij had wat gelezen, wat gedacht zelfs en stak in alle opzichten boven afijns gelijken uit; hij was zoowel bekend om de gunst, waarin hij bij de vrouwen stond, als om de voortdurende attenties en hulde die hij aan Lady Marney béwees. Lord Deloraine was niet zeer rijk, maar hij kon zich ruim bewegen en het had allen schijn alsof hij een vorstelijk vermogen had; een prachtig huis met eene binnenplaats, een rijke buitenplaats met een fraai park, waarin een beroemd meer gelegen was, maar waartoe zeer weinig pacht hoeven behoorden. Maar hij bekleedde eene flinke openbare betrek king, die door den ouden kanselier aan zijne na komelingen was nagelaten, en die jaarlijks enkele duizenden ponden opleverde. Zijn huwelijk met lady Marney was geheel en al eene zaak van hel hart; maar haar aanzienlijk jaargeld verminderde den luister zijner positie niet. Dit op handen zijnd huwelijk en het verlangen van lady Marney, om de zaken van Egremont te regelen voordat het voltrokken werd, had haar een anderhalf jaar geleden genoopt hem zoo drin- r post f 1.60. ederland Rok in 8 Amsterdam indieSchutzenapotheke ohitach, Oeiterroich t Centraal-Depöt Sander By dc stemming voor do Prov. Staten van Zuid-Holland in bet district Ridderkerk zyn gisteren uitgebraebt 2461 stemmen, waarvan van onwaarde 34; geldig dus 2427. Volstrekte meerderheid 1214. Gekozen is jhr. mr. D. J. do Geer (chr. hist) te Rotterdam, met 1325 stommen. Do heer A. van der Poest Clement (lib.) had zei Egremont, en ze zouden zoer slecht passen in mijne stille kdmers, waar een bronzen ol marmeren beeldje het grootste sieraad is. Als ge hel goedvond, dan jou ik liever een schilderij kiezen. Kies er dan maar dadelijk een uit, zei lady Marneyge kunt kiezen welk je wilt, behalve die Watteau, want die heb ik van je vader gekregen voordat we trouwen. Wilt ge deze Cuyp heb ben Ik zou liever deze kiezen, zei Egremont, cn hij wees op een portret van eene heilige door Allorihet was het gelaat van een schoon jong meisje, stralend en toch ernstig, met weelderige goudblonde lokken en groote gitzwarte oogen als met franje omzeven door zwartje wimpers, die op haar blozende wangen neerhingen. Zoo, kiest ge datNu 1 de arme sir Thomas Lawrence liep er ook altijd zoo hoog mee weg. Maar ik heb nooit iemand gezien, die er maar eenigszins op gelijkt, en ik zou wel met zekerheid durven zeggen gij ook niet. Het herinnert mij zei Egremont pein zend. Aan hetgeen ge gedroomd hebt, zei lady Marney. Misschien, zei Egremont ik geloof ook dat het een droom moet geweest zijn. Nu, dan zal het droombeeld u steeds voor oogen zweven, zei zijne moeder, morgen zult ge dit portret in de «Albany» op uwe kamer vinden. genot van een t.van affSO. Kreuz Ztg. weet, dat het staatsministerio daartoe „jammer genoeg” zooals het blad zegt, niet zal overgaan. Zooveel is uit dit alles met vry groote zekerheid op te maken, dat het voornemen van minister Von Thielen, die met groote bekwaamheid en ongewone energie jarenlang de beide omvangrijke departementen heeft bestuurd, eenige ontsteltenis wekt; en dat het onder de tegenstanders van het kanaal- plan wordt beschouwd als een welkome gelegenheid om met den minister ook goed schiks van zyn plan af te komen. V Aan het galadiner, dat Woensdagavond in het keizerlijk paleis te Peterhof ter eere van (iOUDSCHE COIRI NT \ienws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. van honderd frs., duizend frs. schadeloosstel ling cn openbaarmaking van het vonnis, wegen» aantasting van den goeden naam van zyn tegenstander bij de algemeene verkiezin gen, in het vyfde arrondissement, Chat les Grasij Duitschland. He| eergisteravond uitgegeven bulletin om trent^ den koning van Saksen, luidt, dat de toesand eergisteren zeer afwisselend is ge- wees£ dat er zich bedenkelyke verschijnselen van kwakte voordeden en dat de lyder veel minder belangstelling toonde voor het om hem gebeurde. De Miinchener Allgemeine Ztg. maakt den tekst openbaar van oen vortrouwelyk rondschrijven van het Beiersche episcopaat aan (le geestelijkheid. Er wordt krachtig in geageerd tegen de Protestanten on tegen de beweging ter afscheiding van Rome. In antwoord op eene interpellatie van Vis conti, om te vragen of het defensief karak ter van de alliantie in het nieuwe tractaat gehandhaafd bleef, heeft de president van den Hongaarschen ministerraad in de Kamer van Afgevaardigden gezegd, dat de inhoud Van het nieuwe tractaat materieel volkomen dezelfde was als die van het oude tractaat. Aangaande de economische omstandigheden, waarin Duitschland verkeerde, zeide de pre sident dat hij tot zyn spyt moest bekennen, dat die omstandigheden niet zoo waren, als men wel zou kunnen wenschen. Wy ontmoe ten niet dien geest van toenadering, waarop wy recht hadden te rekenen. Het douane tarief, dat Duitschland bezig is^ast te stel len, is tegen onze belangen Jpicht. De president van den ministerraaodrukte tep slotte de hoop uit, dat het ondanks de voort durende moeilijkheden mogelyk zou.zjjn een handelsverdrag met Duitschland te sluiten. De vraag, wie de opvolger van Von Thielen zal zyn, heeft natuurlyk de pennen in Duitschland dadelyk in beweging gebracht. Allereerst spreken alle bladen van een ge neraal; het is bekend, dat de Duitsche ge neraals van alles verstand hebben, dus ook van spoorwegen en openbare werken. En bij het zoeken naar een nieuwen minister viel veler oog op generaal Von Podbielski, die reeds minister van posteryen en minister van landbouw was. De Kreuzzeitung ver klaart nu echter, dat generaal Von Podbielski niet in aanmerking komt, maar een andere niet meer in actieven dienst zyndc generaal. De Voss. Ztg. noemt generaal Budde, die het kanaalplan van een militair standpunt met grooten nadrnk heeft verdedigdhet Berliner Tageblatt spréékt over generaal Von Schubart, den commandant der spoorwegbrigade Maar tevens wordt in vele bladen ernstig gewaarschuwd tegen het plaatsen van een dilettant aan het ho’ofd van een zoo belangrijk departement als dat van spoorwegen en van openbare werken, waar een vakman zoo hoog noodig is. De Post verneemt, dat de combinatie van deze beide takken van dienst niet langer mogelyk zal zyn, en spreekt over de wen- schelykheid om don waterstaat te vereenigen met het departement van landbouw. Doch de Pogingen tot uitbreiding van den Spaan- schen export en debeteekonis van de Spaansche taal voor den overzeeschen handel. De heer H. van de Ven, Export-adviseur te ’s-Gravenhage, wyst er op, hoe, tegenover de nitbrcidingsmaatregolen der Vereenigde- Staten, tusschen de Spaansch sprekende Zuid en Midden-Amerikaansche Republieken en Spanje zelf een zeker gemeenschapsgevoel is ben, zei lady Marney met een glimlach. Eene kapdoos hebt geuwe kamers zijn .oldoende ge meubileerd, daar kan ik zelve wel overoordeelen maar van zulke dingen als paarden en geweren weet ik niets af, en toch hebben de mannen die noodig. Ge hebt zeker wel behoefte aan een paard of een geweer, Charles. Dat zou ik graag willen, dat ge dat naamt, het mooiste, het beste dat er voor geld te krijgen is. Of een brougham Charleswat denkt ge van een nieuwe bourgham? Wilt ge dat Barker een nieuwe brougham voor je zal maken'? Gij zijt al te goed, beste moeder. Ik heb paarden en geweren genoeg, en mijn tegenwoor dig rijtuig is al wat ik verlang. Gij wilt mij dus niet helpen Dan zult ge maken, dat ik je iets heel doms geef, want ik ben vast van plan je iets te geven. Nu, beste moeder, zei Egremont glimlachend en rondziend, geeft mij dan maar iets van het geen zich hier bevindt. Kies dan maar, zei lady Marney en zij liet haar oog gaan over de blauwe satijnen wanden van haar vertrek, die bedekt waren met prachtige kabinetstukken en daarna over hare tafels die vol stonden met kostbare en wonderlijke snuiste rijen. Dat zou eene plundering zijn, beste moeder zei Egremont. Neen, neen, ge hebt het gezegd ge moe t iets kiezen. Wilt gij deze vazen hebben en zij wees op een prachtig stel van oud Sèvres porse lein. Ze staan hier te goed om ze weg te nemen IVtrdt Vtrvol^d).

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1