a DE TWEE UITEESTEN. ioi) LEÜMS, I jrkooping DA, Magazijn Ister” Dinsdag 17 Juni 1903. No. 8836. 41ste Jaargang. I i 5 Buitenlandse!) Overzicht '02. FEUILLETON. AN LOON. BO cent. IM” (Qron.) >allous, V alages Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midil. Verspreide Berichten. n Rijtuig s Zn. Gouda Wordt vtrvotgd.) e drie werkdagen ran 10 tot 3 oren 11 uren. te bekomen ten O EIK AN voor- ird en wel No. 462 >n voor t 1.80 of ier jaar. der kooppennin- irlelui»i to. NS De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. Gasfitter. Juli 1002 iris. lRTSENBURG’S iEENIGING 1. 28 Nov. 1899, E erloting. dd. 8 Jan. 1902, leute yebotiwttet iene, net ingerichte IHDIZKN, aan de Vorat- wijk P. Nrs. 447 sectie E Nos. 2007 i.iii iiM iic mi innt iïieuws- en Advertentieblad veer Gouda en Omstreken. S: ielig inPaard. aarde vpn 3 1NDAG 23 JUNI des voormiddags en,inbetKoffiehuis 4ONIE” aan de taan van den te itaris J. KOEMAN [JRT rachtige collectie ing GASORNA- ■TEN en GAS- roerende prijzen. was eene verrassing en even groot voor ben als voor ons Ik weet dat er, oneenigheid is in het kamp, na die redevoering van lord John over den eindtoestand, heelt er iets gebroeid. Tadpole weet er alles van, hij staat in verbinding met de onte vredenen. Die zaak van Trenchard kan ons zeer veel kwaad doen Als het tot een eerlijken strijd komt, dan heelt de regeering niet meer dan twaalf of zoo. Als die mijnheer Trenchard en drie of vier anderen nu mannen van eenige beteekenis ma ken ziet ge? Het gevaar is groot en daarom moet het flink onder de oogen gezien worden. En wat denkt ge te doen Heeft hij eene vrouw Ik weet het waarlijk niet Ik wou dat Char les kwam, misschien zou hij het ons kunnen zeg gen. Ik twijfel er niet aan, zei lady St. Julians Als hij niet getrouwd was, zou men hem in den loop van twee jaren wel hier ol daar ontmoet hebben. Hel doel er trouwens ook niet toe, gehuwd of ongehuwd, met zijne vrouw of zonder zyne vrouw ik zal hem voor Woensdag eene kaart zen den. En lady St. Julians zweeg, overweldigd als het ware door het grootsche van haar denkbeeld en hare opoffering. Zoudt ge niet denken, dat het wel wat on verwachts, wat plotseling zou zijn vroeg lady Deloraine. HOOFDSTUK III Vreemdelingen moeten zich verwijderen. Geheime zitting, ontruimt de galerij, Gaat heen. Onzinneen‘t is belachelijk bespottelijk. De een of ander moet opstaan. Zend naar de Carl ton naar de Reform naar Brookes. Zijn uwe mannen gereed Neen de uwe Ik weet hel waar lijk niet. Wat beteekent het ’t Is allerbespottelijkst Zijn er velen in de bibliotheek De Rookkamer is vol. Al de onzen zijn pairs tot halftwaalt. Het is er nog vijf minuten voor. Wat zegt ge van de speech van Trenchard Het kan mij ninder schelen om ons zelvenmaar hij spijt mij voor hem. Nu, dat is zeer edelmoedig. Ontruimen, ontruimen allen moeten hier heengaan 1 Waar gaat gij heen. Fitzheron? zei een konservatief die pas door een whipper was ge prest. Ik moet heengaan ik ben pair tot halftwaalf, en het is er nog enkele minuten voor, en mijn man is niet hier. Verwenscht 1 minster in een rolstoel stemmenhij was niet op de hoogte van de zaak, maar had veel van het debat gehoord als zoovelen. Kolonel Fantomme daarentegen Aon niet op tijd komen de magnetiseur had hem in een toestand van bewus teloosheid gebracht, waaruit hij wel nooit weer zou ontwakenmaar de belangrijkste gebeurtenis van den avond was een speech tegen de oppositie uitgesproken door mijnheer Trenchard een van de eigen partij, die ten gunste van de regeering stemde. Het overige is allemaal verklaarbaar, zei lady St. Julians den volgenden morgen tot lady Delo raine het is alleen verdrietighet was eene verrassing en zal eene les wez n 5 ma er de zaak van dien mijnheer Trenchard en ik heb gehoord dat William Loraine hem den gebeden tijd toejuichte wat zou dat beteekenen Kent gij dien man. Het tot stand komen t an den Ansgteich”, de telkens te vernieuwen overeenkomst tus schen Oostenrijk en Hongarije is nog niet geschied. Mag men den correspondent van het Berk Tagebl. te Weenen gelooven, dan is het sluiten der overeenkomst nog verre van daar. De tusschen de regeeringen van beide landen gerezen moeilijkheden zijn ernstig ge noeg om van een bepaalde crisis te doen spreken, en deze zou ditmaal niet zoozeer volgen uit zakelykc geschillen dan wel het gevolg zijn van uitlatingen van den Oosten- rtjkschen minister-president dr. Von Körber over de Hongaarsche regeering. In deze aangelegenheid speelt wonderlijk genoeg niet het lastige Hongarije, maar het kalmere Oos tenrijk do rol van t nruststoker. Reeds twee maal moet Von Körber, op een wenk van booger hand, den Hongaarschen minister president zijn verontschuldigingen hebben aangeboden. Niettemin bleven de Hongaar sche ministers zich door herhaalde aantijgin gen van Von Körber over hun aan den lag gelegd gebrek aan loyauteit, ontstemd too- nen. Het laatste schrijven van de Oostenryk- sche regeering over de overeenkomstbepa- lingen bleef derhalve onbeantwoord, on de Hongaarsche premier Von Szell moet bij gelegenheid eener lange audiëntie bij den Keizer-Koning opmerkelijk weinig aandacht hebben geschonken aan dei^persoon van Von Korter. De correspondent ^an het Berl. Tagebl. schrijft dan ook, dat het op het oogenblik den indruk maakt alsof hot kabinct- Szell met dr. Von Körber niet verder wil onderhandelen. Nu wordt uit Von Körbers omgeving wel beweerd, dat volstrekt niets persoonlijks tegen Von Szell is bedoeld en dat Von Körbers optreden meer gericht is tegen de Hongaarsche politiek ftit het verleden, vooral tegen de te groote bevoordeeling der Hongaarsche in dustrie, waardoor, als opzettelijk, de Oosten- rijksche concurrentie werd uitgesloten De Oostenrijksche .regeering zou dezen toestand niet in overeenstemming achtefi met de tot standkoming van een tol- en handelsverbond. De genoemde correspondent acht den toe stand wel niet zóó, dat er een breuk uit zou volgen, maar hy herhaalt toch de door Von Körber in het Hoerenhuis gesproken woorden „De toestand is ernstig”. De kwestie van de regeling van den toestand op de Pliilipj ynon is thans in over weging bij het Congres der Vereenigde Staten. Volgens een bericht uit Washington aan de „Morning Post” zouden do aan de Philippine’» aan te bieden voorwaarden „nog liberaler zijn dan die aan de Boeren toe- Frankrijk. In den ministerraad, eergisteren gehouden onder leiding van den president der Repu bliek, hebben de ministers besluiten geno men aangaande de ingekomen interpellaties en derzelver beantwoording en de minister van oorlog heeft meer in het bijzonder ver teld wat hy zoo ongeveer Woensdag a. s., zal zeggen in de commissie uit don Senaat, met betrekking tot het wetsvoorstel rakende de vermindering van den diensttijd op twee jaar. Brisson pruilt niet over zjjn passee- ring b|j de jongste verkiezingen van een 'Kamerpresident of bij de kabinetsformatie; hij neemt niet deel aan de Kamerzittingen, omdat hij met zijn vrouw, die ziek is, op reis is gegaan. De Mijnwerkersbond van het Loirege- bied heeft bij den directeur der mijnen te Montramfyert geprotesteerd tegen de weg zending van twee werkliedendie lui moe ten dadelijk we-'r aan ’t werk gesteld wor den; de delegatie uit den bond moet netjes ontvangen worden en andersis de direc teur verantwoordelijk voor do gevolgen 1 Door den krijgsraad van het vijftiende legerkorps is een Initenant van het 111e linie- regiment, die zijn kapitein wegens een be straffing, in tegenwoordigheid van eenige onderofficieren een oorveeg heeft gegeven, ter verdediging van zijn eer, naar hij zeide, veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en ontslag uit den dienst, hoewel des luitenants gestaan.” Dit zegt niet veel. De voorwaarden worden niet gegeven in den vorm van voorwaarden van overgave, zooals in Zuid-Afrika, maar in den vorm van een wet die aan de Philippijnen een civiel bestuur zal geven. Bij deze wet*wor- den de verschillende regeeringslichamen van provincie en stad aangewezen, en hun sa menstelling geregeld, en wordt voorts de rechtspraak van do Vereenigde Staten over deze eilanden uitgebreid. Deze voorwaarden zijn reeds vastgesteld door den Senaat en worden nu onderzocht door het Amerikaansche Huis van afgevaar digden. In deze wet wordt de algemeens leiding der zaken nog altijd in handen gelaten van de commissie der Philippijnen. Men zal er dus niet den toestand invoeren die nu heerscht op Cuba, dat in den vorm een geheel vrije republiek is. week in beslag nemen. Do eerste drie dagen, 21, 24 en 25 Juni zullen gewijd zyn aan de ontvangst van de vertegenwoordigers van vreemde vorsten, buitengewone gezanten en eerste-ministers van de koloniën met de ge- bruiklyko feestmalen. De 26ste is de di\g van de kroning, om half elf vertrekt de stoet van Buckingham Palace. Den volgenden dag vertrekt de kroningsoptocht op hetzelfde uur van het paleis voor den tocht door de stad. Des avonds is er receptie in het hotel van lord Lansdowne. Den 28sten Juni heeft de vlootrevue te Portsmouth plaats waar van de Koning en de Koningin don vol genden dag te Londen terugkeeren. Den 30en Juni is er een galavoorstelling in de opera, den volgenden dag een garden-party in het kasteel van Windsor. Den 2en Juli vertrekken de vorstelijke gasten, den 3en Juli woont bet koninklijk paar een dienst in St. Paul bij en dejeuneert daarna in Guildhall. Den 4en Juli worden de Indische prinsen aan het departement van koloniën ontvangen en den 5en wordt de feestweek besloten met ’s Konings feestmaal voor do armen. Aan de vlootrevue op de reode aan Spit- head zullen 122 Britsche oorlogsschepen deel nemen, gerangschikt in acht colonnes, waar van enkele meer dan vijf kilometer lang zullen zyn. Bovendien zullen nog een twee honderdtal koopvaardijvaartuigen tegenwoor dig zyn en zestien buitenlandsche oorlogs schepen. De Victoria and Albert zal do vorste lijke personen Jangs do vloot voeren, des. avonds zal de algemeene verlichting in oogen- schouw worden genomen en precies te mid dernacht worden op het lossen van oen schot alle lichten gedoofd. Terwyl in het begin van het jaar de algemeene toestand in handel en bedryf eenigszins verbeterd was, begint men nu in Duitschland weer te klagen over toenemende werkloosheid. Te Berlijn, München en Dres den is het aantal werkloozon in Mei geste gen; waar dit verminderd is, is de vermin dering echter geringer dan in dezelfde maand van het vorige jaar, bv. te Stuttgart, Leipzig, Frankfort' a. d. M. en Straatsburg. De ongunstige toestand op de arbeidsmarkt blijkt ook uit de toeneming van aanvragen om werk by de arbeidsbeurzen. Terwijl in Mei 1901 op 100 plaatsen 145.1 werkzoe kenden kwamen, was dit cyfer in de afge- loopen maand 172vooral het aantal man nelijke werkloozen is dit jaar zeer groot 224.3 op 100 plaatsen (tegen 177.9 in het vorige jaar. I.H. Winkeliers genot van «én van ai 180 Volgens het jongste telegram van lord Kitchener hebben zich, na zyn vorig bericht nog 864 boeren overgegeven. Dit maakt alzoo met de 11,022, die reeds hun wapens inleverdcn, een kleine twaalf duizend. Vroegere berichten uit Klerksdorp luidden dat zich te Wolmaransstad 685 Boeren kwa men aanmelden, van wie er 438 behoorden tot het commando van dat district, terwyl de overigen afkomstig waren uit het Pot- chefstroom of het Kroonstad-district. Was het gewapend escorte der Trans- vaalscho regeering reeds vroeger binnenge komen, zoo heeft ook president Steyns lijf garde zich, ter steikte van 29 man, te Pre toria aangemeld, terwyl ook de straf van generaal Dutoit, uit 17 officieren bestaande, dit voorbeeld volgde. Ten slotte capituleerden te Vrijburg 108 Boeren, te Carolina 321 en te Pretoria 38. Al deze opgaven, behalve de eerstgenoemde 864 burgers van Kitcheners jongste telegram, vallen onder het totaalcijfer 11,022. De „Times” is van oordeel, dat zich binnenkort nog 4 5000 Boeren zullen komen overgeven, wat trouwens geheel strookt met een mede- decling van Louis Botha, die tijdens do on- derhandelingen te Vereeniging het totaal der B lerens rjjdmacht als 17,000 had opgegeven. Het „City-blad” voegt ër grootspreking aan toe, dat er waarschijnlijk heel veel grijsaards en knapen d.w.z. non-combattanten by zullen zyn. Alsof de „Times” het vroeger ooit noodig heeft geoordeeld, by lord Kit cheners fabelachtige opgaven omtrent doode gewonde en krijgsgevangen Boeren dezelfde mogelijkheid ook maar te veronderstellen. Teekenend is verder een opmerking der „Times”, waar zy zegt, dat het wel schijnt, of Boeren en Engelschen oude vrienden zyn, tusschen wie, door noodlottige omstandig heden eeu verwijdering was ontstaan. „De beide volken hebben op het oogenblik een geheel ander denkbeeld van elkaar kunnen krygen, dan by het begin van den oorlog bestond.” Inderdaad ligt in deze enkele zinsnede een waarheid opgesloten. Maar de „Times” had er behooren by te voegen, dat de onbekend heid van het Engelsche volk met den waren aard en het karakter van den Boer, het resultaat is geweest van een jarenlang hard nekkig volgehouden leugen- en lastercampagne waarin het zelf willens en wetens de meest perfide rol heeft gespeeld. De kroningsfeesten in Engeland zullen een Ik heb Charles wel over hem hooren spre ken, en ik geloof mij te herinneren, zeer te zijnen gunste, zei lady Deloraineals hij hier was, zou hij er ons wel meer van vertellen. Het verwondert me, dat hij niet komt, hij komt anders altijd aan- loopen na dergelijke belangrijke zittingen en deelt mij dan al het nieuws mede. Weet ge wel, beste vriendin, zei lady St. Julians op eenigszins plechtigen tooit, dat ik half en halt er over denk eens een goeden slag te slaan Het is nu geen tijd voor beuzelarijen Ik kan mij zeer goed begrijpen, dat deze lieden trotsch zijn op den uitslag van gisteravond, maar het Hoe zal het gaan Ja, ik weet hot niet ’t Is een akelige boel, he Beroerd! was het antwoord op halfgesmoor den toon uitgesproken De bel ging nog altijd; de leden van het Hoo- gerhuis, de diplomaten en vreemdelingen hadden de zaal verlatenverschillende leden kwamen uit de bibliotheek en de rookkamer naar binnen stor men enkele vigelantes kwamen aanvliegen om haar vracht nog juist bijtijds aan de wachtkamer at te zetten. De deuren werden gesloten. De geheimenissen der Lobly zijn alleen voor de ingewijden. Drie kwartier nadat de zitting met gesloten deuren werd aangekondigd, was do uitslag aan de belangstellenden in de publieke zaak bekend. Een meerderheid van 37 voor de ministers I Nog nooit was de oppositie er zoo slecht afgekomen en nog wel na hunne krachtsinspanning voor de zitting. Alles ging verkeerd en liep tegen. Lord Milford was weg zonder een pair te hebben Ormsby, die pa r was met Berners, kwam in ’t geheel niet en liet dezen stemmenwaarvoor hij door de zijnen, vooral dooi hen, die twaalthonderd pond per jaar verwachtten, in de hoogste mate ver wenscht werdmaar, daar hij zelf niet verwachtte of noodig had en een inkomen had van veertig duizend pond, waarvan hij geregeld elke drie maan den tien duizend pond ontving, verdroeg Ormsby die hem meegedeelde verontwaardiging als een lam. Er waren nog verscheidene andere gelijke of dergelijke tegenvallers de whigs lieten Lord Grub- (jen, Tuigen, Tulnbouw- Telefoon No. AD VER TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1