:gt, DB TWEE UITERSTEN. .NTEEE. WERK te letten van I «HUIZE», erkooping No. «827. iksen. Awwws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. wscli brood. DINERS, :rs tiloften, enz. els en alles wat desvirlangd niet ilver, tafellinnen Woensdag IS Juni 1903, 41ste Jaargang. Bulleiilanilsdi Overzicht. FEUILLETON. 9 f ZONEN, i. 1 1 11 1 van Inzending van Ad verten tien tot 1 uur den inidd. vinden. dan in zij ook voor oogen iPordt vervolgd). Zn, Gouda sthaven 128. S'/,, dubbele flosfli egte, Zaltbommel .otterdam. lage. J. Czn. Rotterdam urd en wel No. 462 en voor f 1.80 of per jaar. K der kooppennin- voering van ge- evelende MJL, JBAART Lz. lieuw gebouwde, :iene, net ingerichte aan de Vorm- wjjk P. Nrs. 447 sectie E Nos. 2007 MIHM 11E COURANT 5 K.G. worden afgele- e pakjes van vijf en een Ned. one van Nommer en an nevenstaand Wet gedepo- te drie werkdagen van 10 tot 3 uren 11 uren. n te bekomen ten 'OEM.AN voor- TelHooi» Ns». H? ADV E 11 T R N Tl EN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen, tlroote letters worden berekend naar plaatsruimte. telefoon No. Hl- De Vitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominees VIJF CENTEN. Gisteravond had ten Raadhuizo te Neu renberg een feestmaal plaats, waarby de Prins-Regent van Beieren tusschen den Kei zer en de Keizerin zat. Aan tafel hield de Keizer een redevoering, waarin hy het -Germaansche Museum een symbool noemde van de Duitsche cultuur, die de Dui sche eenheid belichaamt, welke het Huis Wittelsbach, zyn oude overleverin gen volgende, en trouw aan Keizer en Ryk, onder zyn bescherming genomen beeft// Op het bloedige slagveld, waar de over winning na heldenstryd verkregen was, ging de Keizer voort, is bet Duitsche Ryk door de Duitsche vorsten weder opgericht. Met innigen dank aan God staat de Keizer thans diep bewogen op Neurenberg’» grond, trotsch op zyn waardigheid als burggraaf, voor den doorluchtigen Regent, den vader van dit land. Trouw zal hy het hem toevertrouwde kleinood, het Duitsche Rykt beschermen, en daarby rekent hy op de beproefde trouw van het Huis Wittelsbach aan het Ryk! De Keizer sloot met een Hurrahvoor den Prjns-Regent. verfrofleii era welbekend .CBT-ILJÏM t Fabrieksmerk). de, radicale en van alle, zelfs lekkige zenuw il ontstaan door jeugdigen leeftijd ke zwakte, Bleek Hoofdpgn - - Maagpijn Onvermogen enz. Uit- ANDAG 13 JUNI des voormjddags ren, in het Koffiehuis «ONIE” aan de staan van den te otaris J. KOEMAN De avondbladen zeggen dat de ziekte van den Koning van Engeland ernstiger is dan eerst gedacht werd. De Koning gevoelde zich gisteren bepaald onlekker en laudanum werd hem toegediend om de pijnen te stillen. Een bepaalde diagnose is nog niet gemaakt. Bij afwezigheid van den Koning hield de Koningin, vergezeld door de .prinsessen de revue over de 31,000 man troepen te Aiders hot. De koninklijke rijtuigen waren door huzaren geëscorteerd by de begroeting van de Koningin, toen zy het veld van Aiders hot opreed, was een schitterende stoet van hooggeplaatste personen, die zich thans voor de Kroningsfeesten in Engeland bevinden, aanwezig. De prins van Wales, de hertog van Con- saugbt en Lord Roberts voerden de briga des aan bij het defileeren voor de Koningin. De infanterie-divisies werden bartelyk toe gejuicht; de vrijwilligers-brigacbes ontvingen een luidruchtige ovatie. De prins van Wa les, als vertegenwoordiger van den Ko ning, reed langs de troepen, vergezeld door den hertog van Connaught, en een schitte renden staf, waarin verschillende Indische prinSen en vreemde militaire attachés wer den opgemerkt. Nadat voor den prins de eerbewyzen waren geschied, keerde hy terug naar het rytuig der Koningin. Het schitterende schouwspel werd wel wat verstoord door het slechte weder, dat voort durend slechter werd en eindelijk overging in een onophoudelyken regen, tot groot onge mak van de troepen. Na de revue reed de Koningin met den Koning van Aldershot naar Windsor, waar zy te zes uur aankwamen. Uit een brief van een correspondent van de Kölnische Zeitung te Johannesburg, dd. 6 Mei: Te Pretoria heeft men eindelijk die legendarische Boerenfiguren gezien. „Den kleiner., geen vertoon makenden de Wet, met zyn goedmoedige gelaatsuitdrukking en den vergrijsden baard kan men zich moeilijk voorstellen als het mythische nachtspook Is dat do man, dïe nu verderfaanbrengend door de Engelsche lagers stormde, dan weer met ulysseacbtige sluwheid zyn mannen in kudden vee verborg en ze, alle zoeklichten, blokhuizen en doodspuwende pantsertreinen ten spijt, in den nacht door de prikkeldraad versperring van den vijand liet breken Allen kijken verbaasd naar den kleinen bruinverweerden man, aan wiens trekken het verstandige en vriéndelijk schijnende oog In het Hongaarscho Huis van Afgevaar digden heeft de minister president Koloman von Szell Vrydag op eene interpellatie van Visantai over het Drievoudig Verbond een antwoord gegeven, dat vooral in Duitschiand de aandacht getrokken heeft. De minister sprak de hoop uit, dat Hongarye noch met Duitschiand toch met Italië in een „toestand zonder verdrag” zou geraken. Het ver bond was niet sterk genoeg, zeide Von Szeli, om voorbijgaande economische geschil len in den kiem te verstikken, een duurzame, economische stryd duldde het verbond niet. De Nordd. Allg. Ztg., die deze woorden niet duidelijk noemt, meent er in te moeten lezen, dat de eventueele vernieuwing van het Drievoudig Verbond niet afhangt van economische concessies. Maar Von Szel) zeide ook, dat hy tot zyn leedwezen moest erkennen, dat, wat de eco nomische toestanden in Duitschiand aangaat, deze niet waren zooals men ze zou wenschen, en dat Hongarye niet die welwillende houding ontmoette, waarop pett recht had te rekenen zoo was liet douane-tarie'f, dat Duitschiand be zig was samen te stellen, tegen de Hongaar- sche belangen gericht. Niettemin sprak de minister-president de hoop uit, dat ondanks de voortdurende moeilijkheden een handols-> tractaat, vooral wat den veeinvóer betreft, zou kunnen gesloten worden. Het Berl. Tagebl. noemt deze uitlatingen van Von Szell Hink en loyaal het ware 5truinv og el politiek aan de Bisuiarcksche poli tiek vast te honden dat politieke bondge nootschappen en economische quaestios niets met elkaar uit te staan hebben. Derhalve acht het blad nuttig, dat zoowel van de zyde van Italië als door Oostenryk-Hongarye klaar en onomwonden te verstaan wordt gegeven, dat een tariefoorlog tusschen de drie verbon den mogendheden op den duur niet vereo- nigbaar is met de voorzetting van het Drie voudig Verbond. t zich beleefd aan zijn doel hebben bereikt; en alles is Maar zijt ge er wel zeker van, dat dat zijn Wat zou zijn doel kunnen zijn, zei lady St. Julians. De lieden nemen zitting in het parlement om vooruit te komen, welk doei zij ook voor oogen hebben. Indien zij zich allerlei voorstellingen gevormd hebben, voordat zij ,in het Lagerhuis komen wor den hun wel spoedig de oogen geopend, zij bemerken dan dat zij niet meer talent hebben dan andere menschen, en zelfs al hadden zij het, dan zien ze wel, dat macht, bescherming en goede betrekkingen bewaard worden voor ons en onze vrienden. Als praktische menschen probeeren zij dan eenig resultaat te krijgen en dit gelukt. Zij worden te dineeren gevraagd meer dan zij willen zij stellen klets-resoluties voor op nonsens-mee- tings en zij worden met hunne vrouwen op bijeen komsten genoodigd bij hun leider, waar zij ster ren en blauwe linten zien, en bovenal ons voor wie het verschijnen bij dergelijke gelegenheden de De dezer dagen afgetreden Spaansche Mi nister Canalejas is zyn anticlericale en de mocratische veldtocht begonnen met eèn reeks redevoeringen, waarin hy de zwakke staatkunde van de Rcgeering tegenover het clericalisme bestreed en zyn afkeuring uit sprak over de Cortes. Hy zoekt naar een anticlericalen oppositie uit democraten, mo- narciialcn en republikeinen, waarvoor in Spanje moeilyk een meerderheid zal zyn te 102) Wat geelt dat? Hij zal het begrijpen,^ hij zal orde. Maar zijl ge er wei zeker var doel is. Wij kennen den man niet. Verspreide Berichten. Frankrijk. Aangaande bet voorgenomen bezoek van den president der Republiek aan Algiers, wordt nader bericht, dat bet zal plaats vin den in September en dat de heer Loubet den overtocht zal maken aan boord van het admiraalschip de „Saint Louis” met drie ministers. -- Rochefort, de kampioen-lasteraar en sebimpmatador, is tegen Woensdag der vol gende week door den sociaal-democraat Al- lemane, den oud-afgevaurdigde, voor de rechtbank gedaagd wegens belediging en laster tydens de jongste kiescampagne e 1 de nationalist Firmin Faure zal Rochefort ver dedigen. De fabriek van muntgasmeters’ te Mar quise, waaraan 350 personen werkzaam zyn wordt gesloten voor duizend menschen een ernstige slag! Paul Déroülèdy, de patriottenbaas, die Frankryk reeds lang tot ongekende groot heid zou hebben gebracht, indien dit met frases on benahteiten kon geschieden, ‘heeft van zyn verbanningsoord San Sebastian uit (waar hy ’t opperbest heeft) aan «en natio nalistisch afgevaardigde in een telegram zyn jammer uitgesproken over het feit, dat de ballingen niet» kunnen doen voor Frankrijk, op het oogenblik dat Franschen van liet slag van Jaurés „Weg met het leger!” „Weg mot het vaderland!” schreeuwen, waarbij de minister van buitenlnndsche zaken zwy'gt, de Kamerpresident het hoofd buigt en de Duit sche gezant juicht Déroulède, die de oude blijft of eigenlijk zyn jeugdige onbezonnenheid niet schijnt te verliezen, noemt Janrés tenslotte: vrijwillig geannexeerde, deserteur van wat recht is en half-verrader. Op een voorstel van den Franschen ge zant te Lissabon, om de vrijlating te be werken van/ Franschen, die indertijd wegens oorjogscontrabande in Lorenzo Marquez ge arresteerd zyn, is afwijzend, beschikt door den Portugeoschon minister van koloniën de rechtbank moet uitspraak doen onder goedkeuring van John Buil natuurlijk Dl’lTSCHLANI». Gisteren vierde de keizer met de keizerin te Neurenburg het jubileum van het Ger maansche museum meeheden z(jn de keizer en de keizérin te Bonn, waar gefeest wordt in tegenwoordigheid óók van den rykskan- selier en den kroonprinsdan gaat 't naar handen ophief. En waarom hebt ge hem niet aan mij voor gesteld, Charles zei lady Deloraine. -* Dat heb ik gedaan, bij lady Peel -r- En waarom hebt ge h m niet hier ge vraagd Dat heb ik verscheidene keeren gedaan maar hij wilde niet komen Naar Landsdowne House gaat hij wel, zei zei lady Firebrace. U hebt zek.r het hoofdartikel geschreven in den «Standard», dat ik zooeven gelezen heb, zei Egremönt glimlachend. Het geeft met groote letters gedrukt de geheime r denen op van de stem van mijnheer Trenchant Dat is zoo, zei lady Firebrace. Dat Trenchard van avond naar Landsdowne House gaat, dat is zeer best mogelijk. Ik heb hem zelf eenige malen daar ontmoet. Hij staat op zeer vriendschappelijken voet met de familie en woont in hetzelfde graafschap Maar zijne vrouw, zei lady Firebrace, dat is eigenlijk de hoofdzaakvroeger heeft hij er zijne vrouw nooit heen kunnen krijgen. Hij heeft geen vrouw, zei Egremönt zeer bedaard. Dan is hij nog niet geheel voor ons verlo ren, zei lady St. Julians opgewonden. We moeten een klein dinétje bij Greenwich hebben, mijnheer Egremönt, en dan wil ik naast hem zitten. grootste opoffering is. Natuurlijk zijn zulke men schen geheel in uwe macht, als ge maar tijd en lust hebt om notitie van hen te nemen. Men kan alles met hen doen Noodig “tien op een bal en zij zullen u hun stem geven vraag hen op een diner, en als het noodig is, zullen zij zich van stemming onthoudenmaar blijf notitie van hen nemen herinner u hun vrouwen op dergelijke bijeenkom sten en noem, zoo mogelijk, hunne dochters bij haar naam, en zij zullen niet alleen hunne begin selen veranderen ot hunne partij voor u verlaten maar als het moet, hun vermogen en hun leven te uwer beschikking stellen, Gij schildert hen naar het leven, beste lady St. Julians, zeide lady Deloraine lachendmaar waarom hebt gij met zooveel kennis en zooveel macht onze boroughs niet behouden Ik moet bekennen, dat wij toen niet op onzen post waren, zei lady St. Julians. Door den goeden koning en den goeden hertog waren wij werkelijk langzamerhand gaan gelooven, dat wij in de dagen van Versailles leefden, en ik moet be kennen, dat ik geloot dat we wel wat al te uit sluitend waren. Buiten onzen kring was er geen wereld, en ten slotte gingen wij onder, niet door dat wij het volk beleedigd hadden, maar doordat wij de aristokratie afsnauwden. De huisknecht diende lady Firebrace aan, - OI beste lady DeloraineObeste lady St. Juliansen zij schudde het hoofd. Gij hebt zeker geen nieuws zei lady St Julians. Alleen oyer dien vreeselyken mijnheer oen ongemeen welwillende uitdrukking ver leent. Na de Wet trekt de ridderlijke de la Rey het meest de openbare opmerkzaam heid. Diep ernstig ziet hy om zich heen uit zyn oudspaansch gezicht met de adelaars neus en den diqhten gryswordenden baard en uit oogen, die nog nooit schijnen gelachen te hebben. Daar zien wy Steyn met Lucas Meyer en Botha in ernstig geaprek, drie statige hoogs gestalten, waarby de reuzen figuur van Beijerb goed zon passen, maar hy is nog niet te Pretoria aangekomen. Allen ziet men den diepen ernst en de smart aan zich te moeten buigen en na zoo langen heldhaftigen tegenstand met den erfvyand van hun volk te moeten onderhandelen.” Welk nut zou ’t hebben nog langer te vechten vraagt de correspondent zich af. En hy beschrijft hoe kaal en woest het veld alom is geworden geen huis meer overeind, geen' levend dier te zien. De winter nadert en de Boeren zyn er met kloeren en schoe nen zeer slecht aan toe. Alles is tegen hen. De geheele wereld levert Engeland oorlogs- benoodigdboden. Voor geen Kaffer, die hen voor Engelsch geld verraden kan, is de Boer meer veilig. En de Engelsche troepen hebben den oorlog nu geloerd. In snelheid van beweging geven zy de Boeren tegen woordig weinig meer toe. Het is een ander logor dan de, önervaren soldaten en officieren, die de Boeren aanvankelyk tegenover zich zagen. Trenchard, weet ge de reden waarom hij is over- geloopen. Neen, volstrekt niet, zei lady St. Julians met een zucht. Eene uitnoodiging op Landsdowna House, voor hem en zijne vrouw. Ois hij dan getrouwd Ja, en zij is de oorzaak van alles. Alles van te voren overeengekomen. Ik heb een briefje hier met alle feiten. En lady Firebrace draaide in hare hand een schrijven van Tadpole om. Lansdowne House schijnt bestemd te zijn om mij te dwarsboomen, zei lady at. Julians bit ter. Het is ook erg naar, zei lady Deloraine, als ge het plan had gevormd om hen Woensdag te vragen Ja, dat alleen is al eene opoffering, zei lady St. Julians. Ge spreekt zeker óver de stemming, zei Egremönt, binnentredend. Ha I mijnheer Egremönt, zei lady St. Julians. Wat hebt gij lieden het er vreemd afgebracht. Lady Firebrace schudde verwijtend het hoofd. Charles, zei lady Deloraine, wij spreken over dezen mijnheer Trenchard. Heb ik u niet eens hooren zeggen, dat gij hem een beetje kent Hij is een mijner intiemste kennissen Gerechte hemelwat een raan voor een vriendzei ’ady St. Julians. Gerechte hemelklonk het eveneens uit den mond van lady Firebrace, die bovendien hare

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1