RAAS ENJBOTEK. EENIB DEPOT VAR THEE. BINNENLAND. PARASOLS GESLOTEN. Stadsnieuws. eiV Badnrllkeleu. Beurs van Amsterdam. fjv, Onder- kleeding der Toe komst. j lll!H)VEkOTKE\DE-()\l)ERGOME\ SAMSOM, Gouda. Veemarkt te Rotterdam. PoslerUcn en Telegraphic. AÜVKHTEl\TIEN D. S/IMSOM. tl. IUVENSWAAY Z0\K\, Crefeld en Mörs en daarna naar Hamburg, waar het echtpaar Zondag a. s. verwacht wordt en vanwaar de reis vervolgd wordt naar Helgoland en Plön. Wegens de aanwezigheid van vrouwen in een kies vergadering te Neu-Weiszensee, is die vergadering ontbonden, hoewel de wyfjes netjes en behoorlijk gansch apart zaten van de mannetjes, zoodat dan ook een protest tegen dezen maatregel is gericht tot de politieautoriteit. Men meldt uit Apeldoorn: De gezondheidstoestand van H. M. de Koningin gaat gelukkig geheel naar wensch, hetgeen ook blykt uit het leit dat de arts, de heer Pot, hier is teruggekeerd en zyn praktijk hervat heeft. M. M. maakt twee maal daags een rijtoer van een tot anderhalf nur, in welken tyd ook korte wandelingen gemaakt 'worden. Het weer laat niets te wenschen over. In de Juli-vergadering van de Provinciale staten van Zuid-Holland komen o. a. aan de orde de verkiezing van drie leden der Eer ste Kamer van de Staten-Gencraal, ter voor ziening in de vacatures ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren mr. C. Pijnacker Hordijk, mr. J. G. S. Bevers en J. P. Havelaarafschriften van koninklijke besluiten, goedkeurende verschillende beslui ten dezer staten, verslagen, rekeningen, ont werpbesluiten tot wijziging van begrootingen ontwerp-besluit tnt het aangaan van een geldleeningontwerp begrootingen concept besluit, betreffende de heffing van opcenten op de grond- en de personeele belasting) missives van ged. staten, houdende mede- deeling hunner zienswijze omtrent het al dan niet opnieuw verleenen van subsidie ten behoeve van het Koninklijk Conservatorium te Den Haag, de ambachtsscholen te Rotter dam, Den Haag, Leiden, Dordrocht en Gro ningen, en voorts omtrent het subsidie ten behoeve der te Schoonhoven opgerichte school voor onderwijs in teekenen en boetseeren, ten behoeve der teekenschool te Maassluis en Hellevoetsluisverschillende subsidies aan vereenigingen, ten behoeve van ambachts- teekenscholen en aan de Academie van beel dende kunsten te Den Haag; missive van ged. staten, houdende mededeeling hunner zienswijze omtrent het al dan niet opnieuw verleenen van subsidie aan de Vereeniging ter bevordering van het ambachtsonderwijs op de eilanden Voorne en Putten, aan het bestuur van het opleidingsschip voor do han delsvaart te Rotterdam, de industriescholen voor meisjes te Den Haag en Rotterdam het Sophia-Kinderziekenhuis en pleegzuster- vereeniging te Rotterdam het adres van den oitgever N. Samson te Alfen a/d Rjjn, om toekenning eener bijdrage uit de provinciale fondsen ten behoeve van de uitgave van een provincialen almanak voor Zuid-Holland voor 1903voorstel tot wijziging en aanvulling van bet contract, aangegaan met het bestuur van de Vereeniging tot christelijke verzor ging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederlandvoorstel ter bevordering der paardenfokkerij, tot wijziging van het regle ment ter bevordering der veefokkerijvoor stel tot wijziging der inrichting van den pro vincialen waterstaatsdienst; ontwerpbesluiten tot wijziging van bijzondere reglementen van waterschappen; adressen van den raad der gemeento Monster en van de gemeento-com- missie van het Ned. herv. kerkgenootschap te Leiden om provinciale subsidies resp. voor de restauratie van den toren te Monster en de St. Pieterskerk te Leiden. De „Ned. r.-k. bakkersbond" heeft aan den minister van binnenlandsche zaken een adres gericht, waarin de bond te kennen geeft „dat door uw ambtsvoorganger een wets ontwerp in gereedheid gebracht, regelende de arbeids- en rusttijden, waarby meer spe ciaal gelet was op de belangen der bakkerij in het algemeen; „dat aangaando dit wetsontwerp verschil lende besprekingen hebben plaats gevonden en de vereenigingen van de desbetreffende vakken dan ook niet in gebreke zijn gebleven haar opinie aan Regoering en Statcn-Generaal kenbaar te maken, waarvan de bond boven genoemd de eer heeft een exemplaar hierbij aan Uwe Exc. te doen toekomen, doch verre weg de meesten aandrongen op Zondagsrust gepaard met wettelijke afschaffling van nacht rust, zonder welke Zondagsrust onmogelijk is; „dat door Uwe Exc. dit ontwerp, tot leed van de tienduizenden hieiby belanghebbenden, niet op het regeerlngsprogram is geplaatst, hoewel naar otae bescheiden meening en volgens de hierbij gevoegde memorie van toelichting, deze zaak uit een oogpunt van godsdienet, familieleven en concurrentie toch zeer urgent mag worden genoemd. „Redenen waarom de bond met gepaste vrijmoedigheid, doch zekeren aandrang zich veroorlooft tot Uwe Exc. het verzeek te richten, in deze zaak ten spoedigste de maatregelen te treffen als door Uwo Exc. zullen worden oorbaar geacht." Gemengde Berichten Men meldt uit Enschedé aan de N. R. Ct.: Gisterenmorgen werd de arbeid hervat in de fabrieken der firma Van Heek Co., voor zoover deze hare inrichtingen daartoe openstelde. Ongeregeldheden vielen niet voor, evenmin toen een groepje nieuwe arbeiders van de verblijfplaats bij Kremersmaten naar de Kortesteeg ging om daar te werken. Wel volgde een groote troep volk en was een flink politieescorte noodzakelijk. Zooals be kend is worden heden de overige fabrieks- gedeelten opengesteld. Men meldt aan het Hbld.: Eenige nieuwe arbeiders der firma Van Heek werden gisterenmorgen onder sterk politieescorte van hun logies naar de fabrie ken Lombok gebracht om daar te werken. In die fabriek weigerde een arbeider aan dé nieuwe arbeiders verven te leeren. De man is onmiddellijk ontslagen. In Engeland is het weer al even slecht als hier, koud en regenachtig; misschien nog erger dan hier. Uit New-York komen in- tusschon berichten over groote hitte. Men verwacht nu binnenkort ook in Engeland warmte en dan zullen wy hier te lande er ook wel hot onze van krijgen. Een tragische gebeurtenis heeft het Fran- sche dorpje Saint-Cirgues-en-Montagne in rep en roer gebracht. De echtelieden Fialon waren op het land aan het werk, terwijl zij hun kind van 4 maanden alleen in de keuken, in een wieg, hadden achtergelaten. Tijdens hun afwezig heid kwam een varken de keuken binnen en wierp de wieg om. Daarna wierp het dier zich op het kind en verslond het bijna geheel. Toen de ouders thuis kwamen tonden zij eenige vormlooze stukjes vleesch op den grond liggen. De troon van koning Edward van Enge land, die besteld is by het begin zjjner re geering, is te Parys vervaardigd, evenals de kroningsjapon van koningin Alexandra en alle kleedingheerlijkheden, die by de a.s. kroning gedragen zullen worden. De troon is Zaterdagavond naar Londen verzonden. Hy moest niet alleen fraai, maar ook zeer stevig zjjn en, om de stevigheid te onderzoeken, noodigde de beeldhouwer Delmas, die hem gemaakt heeft, den senator Baduel, een zeer zwaarlijvig man, uit, op den troon te komen zitten. De proef ge lukte: de troon bleek tegen Baduel's getocht bestand. Zaterdag zijn te Corancez do meubelen en de landbouwwerktuigen verkocht, toebehoo- rende aan Brierre, die wegens moord op vijf zyner kinderen tot levenslange verbanning veroordeeld is. De verkoop geschiedde, om de kosten van bet proces te dekken. Er wordt geld bijeengebracht, om een gedenkteeken op te richten voor de ver moorde kinderen. Japan, die ons de chrysanthemum gegeven heeft, brengt op de planten- en bloementen toonstelling te Parys een nieuw wonder, dat de aandacht der liefhebbers trekt. Het is een onvergelijkelijke collectie pioenrozen uit Ja pan. Geen reuzenpioenen, die op koopen ge lijken, maar koninklijke pioenen, met een bloemkroon van 25 cM. Er waren witte, trans parant als gaas; teere rose, gekruld als vogel- veeren. Andere, die donkerder waren, vorm den één diepe kelk, ongeveer als waterlelies. Sommige schenen van zijde en eenige waren glanzig als lustrine. Een, ten slotte, van een reusachtige grootte en van een levendig rose, had den vorm van een rad. (Semperv.) Men meldt aan het Hbl., dat de heer Coini, regisseur der Ned. Opera, er in geslaagd is te Milaan en te Berlijn de nieuwste gegevens en teekeningen van decors en kostumes voor de regie van verschillende werken, die in het a.s. seizoen by de Ned. Opera zullen worden opgevoerd (o. a. „Les contes de Hoffmann" van Offenbach, „Norma" van Bellini en „Orpheus" van Gluck), te verkrijgen. De werklieden, welke nog behooren tot het personeel van den voormalige Nederlandschen Rhynspoorweg, dat nog geen afstand van rechten heeft gedaan bedoeld by de wet van 22 Juli, Stbl. no. 134, hebben, naar aanlei ding van het besluit hunner vergadering van den 26sten Mei 11., een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin zy opmerken dat het wetsvoorstel betreffende het personeel van den voorraaligen Rijnspoorweg tot hun spijt aangenomen is zonder bijvoeging van de 33 pet. voor overwerk, en waarin zy mededee- len dat hunne vergadering van oordeel was dat pensioen niet opweegt tegen de in 1890 beloofde verzekerde toekomst, terwijl zy ten zeerste betreuren de zienswijze van den minister, dat het niet noodzakelijk was om eerst het personeel te hooren. Verder treden zy in beschouwingen over de bewering van den minister in antwoord aan de heeren Melchers c. s. betreffende de gelden uit het ondersteuningsfonds der voorm. N. R S., welke zy zouden ontvangen hebben. De groote kerk te 's Gravenbage was Zondagavond geheel gevuld by den dank dienst, die op aitnoodiging van de Synodale Commissie der Ned. Hervormde Kerken ook daar gehouden werd voor het herstel van de Koningin. De drie voorgangers, ds. Knottne- rus, Van der Flier en Gheel Gildemeester, gingen allen de gemeente voor in een dank gebed tot God, die de geliefde Koningin voor het Nederlandsche volk heeft gespaard. Al len spraken van de groote vreagde, die het volk bezield over het gelukkig herstel en spraken den wensch uit, dat H. M. straks geheel hersteld uit het buitenland tot haar volk zou terugkeeren. De plechtige dienst, die eindigde met het spelen door den organist van het „Wilhelmus" en het „Wien Neer- landsch bloed", werd o. a. door den minis ter van waterstaat, De Marez Oyens, bij gewoond. Bljjkens te Bordeaux ontvangen berichten uit Martinique komt men meer en meer van het denkbeeld terug om het eiland voor goed te verlaten, uit vrees voor een hernieuwde uitbarsting, waardoor het geheele eiland weggeslagen zou kunnen worden. Men heeft alle hoop, dat de economische toestand er binnenkort weer zeer zal verbeteren en voor al de Amerikanen beijveren zich om het ver tier weer te doen opfleuren Nu vreest men weer, dat de Fransche handel er door den Amerikaanschen ver drongen zal worden. Een paar stroopers hadden vernomen, dat zich op den^Heuven naby Terborg een hert ophield. Met een bootje kwamen zy in den vroegen morgen over den IJssel, om het dier onder schot te krijgen. Dit werd echter op gemerkt door den jachtopziener Kok, en toen nu do mannen geen kans meer zagen om hun boot te bereiken, zwommen zij met ge weer en al den IJssel weer over, om niet in de handen der politie te vallen, Een treurig verschijnsel merken wy op in de verslagen van de Bossche terechtzitting aangaande den moord. Ook het beschaafde publiek heeft 't als een soort openbare ver makelijkheid beschouwder waren niet al leen tal van officieren, maar zelfs verschei den damesEn die menschcn begluurden Mutsaers als een wild dier, op zeer onkiesche wijze. Toen Zaterdag de zitting, voor 't houden van pauze, voor een uur werd geschorst, gingen de raenschen van de publieke tribune door de achterdeur heenmaar de dames en heeren op de gereserveerde plaatsen toef den nog even, kijkende naar den beklaagde en blijkbaar wachtende dat hij zich naar buiten zou begeven. Mutsaers echter bewoog zich niet In de zelfde houding bleef hy roerloos zitten. Eerst toen de nieuwsgierigen 't opgaven en naar huis gingen om koffie te drinken, verzocht Mutsaers den concierge, in het paleis van jastitie te mogen blijven, en barstte hij in een hevig snikken uit. (Hy had 't requisi toir van het O. M. toen achter den rug.) (H. Ct.) Uit den Haag meldt men Er is weer ingebroken. Ditmaal in een perceel in de Brandstraat. Door het indruk ken van een glasruit hebben de dieven zich toegang vercchaft tot de woning. Vermist worden gouden en zilveren voorwerpen. Als verdacht van deze inbraak en van andere in de laatste nachten gepleegde diefstallen, zijn 3 personen aangehouden. Men meldt Uan de „N. R. Ct," Gisteren had er even vóór het station Avenhorn, by den overweg aan de Hulk, een ongeluk plaats met dey sneltrein die om drie uur uit Hoorn vertrekt. De wachteres had verzuimd de afsluitboomen te sluiten, toen juist vóór het passeeren van den trein het rijtuig naderde van den heer B. uit Ouden dijk. Het paard werd gegrepen en onmid dellijk gedood. Vreeselyk werd bet lyk van het dier door den trein, die na 50 M. tot stand kwam, vaneengescheurd Wonder ge noeg kwamen de in het rijtuig zittenden met den schrik en lichte kneuzingen vrij. Het rytuig werd omvergeworpen. Een zekere mynheer Schutz heeft Zater dag te Saint-Cloud een proef genomen met eea door hem uitgevonden vliegmachine. Het gevolg was, dat hy in de Seine terecht kwam. De machine bestaat uit twee vleugels en een parachute. Schutz vertrok van de brug te Saint-Cloud, doch viel onmiddellijk in de rivier. Door zwemmen wist hy zich te red den: zyn machine trok hij met één hand achter zich aan. In de Vereenigde Staten heeft zich een reusachtig syndicaat gevormd, dat zich ten i doel stelt den stoom als beweegkracht op - de groote spoorwegen te vervangen door electnciteit. Te WarBchan zon een bekend dronkaard in het huwelyk treden. Op de gebruikelijke vraag van den geestelijke aan de bruid of zy den man aan haar zijde tot echtgenoot verkoos, gaf de jongedame niet het gewone toestemmende antwoord, doch verbond zy daaraan de voorwaarde, dat de bruidegom vooraf zou zweren nooit meer te zullen drin ken. De bruidegom aarzelde, maar de bruid bleef o'p haar stuk staan. Daarop deed de man den gevergden eed op het kruis en eerst toen werd het huwelyk voltrokken. Kolonel Lynch, het oud-lid van het En- gelsche Parlement, die Vrydag werd gear resteerd, onder beschuldiging in het leger der Boeren-republieken aan den oorlog tegen Engeland te hebben deelgenomen, is Zater dag voor den rechter van Bowstreet ver schenen. Het O. M. zette de zaak uiteen, betoogende wat trouwens door kolonel Lynch niet wordt bestreden dat hy werk zaam deel heeft genomen aan den oorlog in Zuid-Afrika aan de zjjde der Boeren. Hy verklaarde als zyn meening dat de heer Lynch BritSch onderdaan is, hoewel by zelf mededeeling deed van een eed door hem afgelegd als burger van de Zuid-Afrikaan- sche republiek. Deze eed vangt aldus aan„Ik, Arthur Afred Lynch, tot dusver Ier (Britsch onder daan) geboren in Australië, verlangende vol- gerechtigd burger der Zuid-Afrikaansche Re publiek te worden, krachtens de bepalingen van het Eerste Volksraadbesluit art. 1442 van 29 September 1899, zweer", enz. Na het hooren van een getuige, werd de zaak verdaagd voor eene week. Drinkwater voor Amsterdam. De deskundige cojnmissie, die het vraag stuk onderzocht hoe Amsterdam aan 'tnoo- dige drinkwater te helpen, vraagt (zooals werd gemeld) de bijzondere aandacht voor de Veluwe. Immers deze zegt zy bevat in haar schoot misschien een overvloed van het heer lijkste water dat men zich denken kan, terwijl men dóór de handen veel vryer zou hebben dan in streken,, waar Amsterdam op het terrein der belangen van andere gemeenten zou treden met bezwaren tegen onteigening van gronden met het doel om deze, ten bate van Amsterdam alleen, van den watervoor raad te berooven. Een leek zou allicht meenen, dat men de bron waterleiding in de Gooische heide een voudig kon uitbreiden. Maar allerlei bijkom stigheden beletten dit. Die waterleiding zou dan moeten worden uitgestrekt over terreinen voorbij Hilversum er. Amersfoort, dwars door kostelijke landgoederen; maar ook loopt een bronwaterleiding in die streek zeer groote kans, ijzerhoudend water te vinden, en dit is een ramp voor elke waterlei ding; want het veroorzaakt in de leibuizen een proces, dat op onbruikbaarheid van het gansche buizennet uitloopt. Daar nu in de omgeving van het terrein der waterleiding in het Gooi telkens bij ouderzoek ijzerhou dend water is gevonden, wil de autoriteit zich in deze aan anderen spiegelen. Met het oog op het te schuwen ijzerhou dend water, zou het scheppen van een nieuwe prise d'eau op de Veluwe moeten worden voorbereid door een stelselmatig onderzoek van het water, dat zy ons leveren karuDe commissie heeft er een enkele borin^be- proefd, en met gunstig resultaat; maar uit die ééne boring valt voor het gansche ter rein niet veel te besluiten; want urn moet bedenken, dat wij, willen wy de toekomst met gerustheid te gemoet kunnen gaan, een middel moeten vinden om per dag 100.000 kub. meters drinkwater méér beschikbaar te verkrijgen dan de hoeveelheid, welke de duinwaterleiding thans gemiddeld per dag (slechts 25.000 kub. M.) kan opbrengen. Door een toevallige en gelukkige samen loop van omstandigheden zal, naar het oor deel der commissie zonder veel tijdverlies aan de wenschelykheid van een onderzoek op Öe Veluwe en tevens aan den eisch van onmiddellyken aanvang der nieuwe werken kannen worden voldaan. Een buisleiding uit de Veluwe en een buisleiding van Ame- rongen naar Amsterdam zouden ter hoogte van Barneveld of Amersfoort samenvallen men kan dus van Amsterdam uit de leiding alvast bouwen tot Amersfoort of Barneveld en intnsschen op de yeluwe een uitgebreid onderzoek laten plaats vinden. Belooft dan de Veluwe het beste, dat wy' wenschen kun nen, zoö zetten wij do leiding in oostelyke richting voort stelt zy ons te leur, Q0y. buigen wy de leiding zuidwaarts en zoek* Amerongen op om de Lek te benaderen. .Vrijdagavond ontdekte men onderweg, door hevige stooten, dat de bagagewagen van sneltrein 147 van Amsterdam naar Rot terdam in 't ongereede was. Te Vogelensang, waar de trein tot stilstand werd gebracht, bleek, dat het geheele remtoestel van den wagen los was en over de baan sleepte. Met veel moeite werd het zoodanig her steld, dat met een half uur vertraging de reis kon voortgezet worden. GOUDA, 17 Juni 1902. Gisteren en heden had aan het gymnasium alhier het eindexamen pliats. Drie leer lingen der 6e klasse en twee extraneï namen daaraan deel. Geslaagd zyn voor getuigschrift A., L. van Dantzig, K. Kooiman en M. van Blanken- stein (extr.) Voor getuigschrift B., L. de Jong. Afgewezen 1 extraneus. De heer H. Zeeman 2e luitenant infanterie alhier is benoemd tot plaatsvervangend lid der Commissie van toelating tot den hoofd cursus. Naar wy vernemen, heeft Dr. W. Julius tegen lo October a. i. eefvoi ontslag go- vraagd als Directeur en leeraar aan de ryks hoogerc burgerschool alhier. Gisterenavond ten ongeveer 7 uur kwam een geladen wagen, bespannen met een paard, van den heer Vingerling, die naar de stoom boot „Stad Gouda" moest om te lossen, met gang tegen de brug naby het postkantoor, doordien de voerman het paard niet tydig kon draaien en de vracht het beest opduwde, liep het paard in den winkel van de heeren Vermey, met het gevolg dat een ruit der deur en een zyruit van de uitstalkast werd vernield, benevens een der etalagesgeluk kig werd het paard spoedig gegrepen anders was het in de binnenkamer terecht gekomen en had nog meer schade aangericht. Het paard werd door de glasscherven aan den kop verwond. Te verwonderen is het, dat daar niet meer ongelukken gebeuren, daar deze brug veel hooger ligt, dan voor de reparatie. Gisteravond werd in het café „'t Schaak bord" een vorgadoring belegd door de Ned. Barbiers en Kappersuciiiu, met het doel een onderafdeeling van dien bond hier ter stede op te richten. Als spreker trad op de heer Lande voor zitter van de afd. Rotterdam, die in goed gekozen bowoordirig het nut eener afdee- ling besprak. Na eenige onderlinge besprekingen werd een en qnder toegelicht door den heer Ver- sluys, ond. voorz. afd. Rotterdam en den heer Van Ee te Woerden. Bosloten werd een afdeeling op te richten en als voorloopige bestuursleden gekozen de heeren W. K. Schu- ling (voorz.), Bongers (secret.) en Van Ros som (penningmeester). Door „Winterprovisie" onderafd. der Afd. Gouda van den N. R. K. Volksbond, is de levering van steenkilen gegund aan den heer J. Zwart Pz., alhier tegen 82 ct. de 100 K.G. Door de politie is heden middag een mili cien-verlofganger, die inspectie had gemaakt, wegens dronkenschap gearresteerd en aan de patrouille overgegeven. Tot onderwijzer aan de 2de openbare school te Nieuwerkerk a. d. IJsel is benoemd de heer Van Eindhoven, te Zevenhuizen. Ter benoeming van een onderwijzeres aan de openbare school aan het Ryswyksche Plein, te 's Gravenhage, is voorgedragen mej. W. J. Siliakus, onderwijzeres alhier. By Kon. besl. is, met ingang van 16 Juni 1902: lo. de kapitein G. P. Cheriex van het 4de regiment infanterie, op zijn aanvrage oj> pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1526 'sjaars; en 2o. aan dien kapitein de rang verleend van majoor. Het Comité, indertijd saamgesteld tot in zameling van gelden voor de stakers en uit- geslotene te Enschedé, had tegen gisteravond een vergadering uitgeschreven in het gebouw der Afd. „Gouda" van den Ned. R. K. Volksbond. Deze vergadering werd geopend en geleid door den voorzitter van Patrimonium, den heer Kolyn, die de vele aanwezigen een welkom toeriep en het doel der bijeenkomst toelichtte. Hoewel door het beëindigen der staking deze vergadering onnoodig was ge worden, meende het comité haar toch te moeten laten doorgaan, daar dan de pen ningmeester, de heer J. A. Donker, gelegen heid zou hebben, verslag uit te brengen over het beheer der gelden, voor Enschedé van 15 Febr. tot 13 Juni ingekomen. Tevens zou hy 5 personen aanwijzen, die plaats, dag en uur konden bepalen om de rekening en verantwoording van den penningmeester na te zien. Maar ook vindt hy het passelijk de notulen te lezen van de vorige vergade ring van het comité, gehouden op Maandag 9 Juni jl. Uit die notulen bleek, dat by het comité het plan was gevormd, om, daar de gelden langzamer minder toevloeiden, een Concert of iets van dien aard te organisee- ren, zooais reeds in meer plaatsen gebeurd was, teneinde in deze daling te voorzien Tijdens het voeren van de hierop betrekking hebbende correspondenties was de staking te E. beëindigd. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek dat ingekomen wasf 538,08; dat aan het comitié te E. verzonden was f 400, in 't geheel uitgegeven f 466.41, zoo dat op 'toogenblik nog in kas wasf71,78V# waarvan evenwel nog een paar kleine postjes moesten betaald worden. Tot het nazien van de rekening en ver antwoording werden door den voorzitter aan gewezen de heeren A. J. van Vliet, bestuurs lid van den Ned. R. K. Volksbond, E. van Dantzig, id. van de S. D. A. P., J. N. de Groot, id. van den Algem. Ned. Werklieden verbond, C. J. de Groot, id. van den Chr. Volksbond en N. van Vliet, id. van Patri monium. Volgens den voorzitter was het logisch dat deze heeren zich de benoeming lieten welgevallenwaar de werkman wat voor den werkman kan doen, is van weige ring geen sprake. Vervolgens wekte hy de aanwezigen op immer schouder aan schouder te staan en steeds elkanders belangen te behartigen. Die den arbeid levert is ten nauwste er by betrokkenhier vooral moet het zyn, allen voor allen. Veel is er nog te doen op het terrein van den arbeid. Dat alle arbeiders toch gaan inzien, dat het ver- eenigingsleven noodzakelijk is, om tot ge zonde toestanden te geraken. Waar een staking als die te E. de sympathie had van het geheele land, was het evenwel een treu rig verschijnsel, dat van Gouda slechts f 400 had kunnen verzonden worden. Hier toch smolten de heterogene bestanddeelen ineen, en hy hoopte dan ook, mocht het weer noodig zyn, minstens het dubbele zou worden opgebracht. Samenwerking op dit gebied kwam den arbeider en dus het geheele land en volk ten goede. De heer Donker dankte hen, die met blijmoedigheid hun penningsken hadden geschonken. Hij Yrocg de goedkeu ring om het over zijnde geld nog na E. te mogen zenden, want veel was er nog noodig voor alles weer op den ouden voet was. (Applaus). De heer Kolyn stelde voor nog by het uiteengaan van de vergadering te collecteeren. Deze collecte bracht f 5.36' op en wordt met het overige opgezonden. De heer Duymaer van Twist, lid der Tweede Kamer verheugde zich dat deze gemengde vergadering zoo homogeen was. Hem speet het, dat de staking zoo weinig succes had gehad maar hjj was toch blijde dat een concert niet noodig washet wilde er by hem niet in: iets geven om wat terug te ontvangen. Het comité dankte by voor de vele moeite en opofferingen die het zich had getroost, en hoopte, mocht het later weer noodig zyn, de leden bereid zouden gevonden worden, nogmaals die taak op zich te nemen. De heer J. N. de Groot maakte het comité er een grief van, dat het convocatie-biljetten had laten drukken, met den naam der secre tarissen, terwijl hy niets van deze verga dering geweten had, en de leden van zyn vereeniging moest teleurstellen, die hem om inlichtingen vroegenwaarop de voorzitter antwoordde, dat het comité gemeend had, waar het de belangen van den arbeider goldt, gerustelyk zoo te mogen handelen. Toen de heer de Groot hierna nog over geheimzinnigheid sprak, repliceerde de voor zitter, dat dit eigenlijk een truc geweest was, daar anders vast niet het tiende deel der leden zou opgekomen zyn van wat nu tegenwoordig was. De heer van Dantzig sprak naar aanlei ding van de woorden van den heer Duymaer van Twist: „Wy, arbeiders, honden niet van opkammerij en willen niet dat ons lof toe gezwaaid wordt." Het speet hem dat de heer D. v. T. ook niet tot de arbeiderskring behoorde en dus minder met de toestand op de hoogte was. De heer van der Werve vroeg, hoe het gegaan was met de gelden voor de diamant bewerkers, waarop de heer Donker ant woordde, dat juist, toen het eerste geld weg gezonden zou worden, de staking in Am sterdam geëindigd waszoodoende was dit ook naar Enschedé gestnurddaar was het toen harder noodig. De commissie, die de rekening en verantwoording moesten nazien, zouden die gelden verantwoord viHden. De Voorzitter sloot de vergadering met een woord van dank, maar tevens van op wekking, om toch samen te werken op een terrein, waar samenwerking niet alleen nood zakelijk maar ook zoo gemakkelijk was. A. VAN OS, Kleiweg E 73a, GOUDA Telephoon Mo. 31. waren voor ie kwal. 36 ae kwal, 3a 3e kwal. 29 ctper halt kilo Magere ossen melkvee en Vaarkoeien goedaau- gevoerd. Vette Kalveren overgroote aanvoer ie 28, ae kwal. 25, 3de 21 cent per half kilo. Stieren goed aangevoerd. Handel in vet Vee traag iets minder in prijs. Melkvee en Vaarkoeien duur, vette Kalveren traag, vette Stieren iets minder in prijs 18 JUNI. NeDBRLAND. C«rt. Nod. W. 8 1»/, dito di*o dltc 8 dito dito dito 8 1 Ionqa a. Obl. Goudl. 1881-98 4 i talie. Inschr ij Ting 18(58-81 5 Dostbnr. Obl. in papier 1888 8 dito in silver 1888 8 I'oktuqal. Obl. met coupon 8 dito tioket 8 Rusland. Obl. Binnenl. 1894 4 dito Gecons. 1880 4 dito bij Eotha. 1889 4 dito bij Hop. 1889-90 4 dito in goud. leeu. 1888 8 dito dito dito 1884 8 Spanjr. Perpet, schuld 1881 4 I'ubkbij. Gepr.Conv. leen. 1890 4 Ge-, leening serie D. j Gec.leeuin. serie O. t /.uio-Ara Rp. v. oblg 189/ b Mexico.Ob it. Sob. 1890 6 Venezuela, Obl. on>iep. 1881 4 \wbtbrdam. Obligation 1895 8 Rotterdam. Stud. leeu. 1894 8 "Ibd. N. Afr. H'indelsv. aand. Arendsb. Tab.-MyCerlifh-aton Deli-Maataoliappg dito Am. Hypotheekb. paudbr. 41/, Oult.-My. der Vorstoul. aand. Or. Hypoth <ekb. paudbr. 4*/» Nodorlandache bank aand. Ned. Handelmnatacli. dito N.-W fc Pao Hyp. h. paudbr. 8 Rott. Ilyjiotheekb. paarilir. 4'/i' Utr. llypothookb. dito 41/,' Oostenr 0 >et-llong. bank aand. Rust,. Hypotheekbauk pandb. 6 Amerika Kqut, hy poth.paudb. 4', Maiw. L. G. Pr Lien cert. 8, Ned. Holl. IJ.-Sponr.w - Mij. aand. My. tet Exp!, v. St Spw. aand Nod. Ind. Spoorweg m aand. Nod Zuid Afr. 8pm aand. 8 dito dito dito 1891 dito 4ty| [talie Spoorwl. 1887/89 A-Eohls Zuid-li»!, op*my. A~H. obl. 8 Pol - n. Warschau Wennen. aand. Rusl Gr.. Rubs. Spw.-My l.obl. 4 Bal ische dito aai d. Pasiowft dito aand. 5 Iwatig.Hombr dito aand. 5 Kursk. Oh. Aeow-Sp. kap. obl. 4 dito dito obtig. 4 Ymrrika. Oont. Pao. SptMij obl. 5 Chic. k North. W pr. O.v. aan I. idito dito Win. St. Peter, obl. 7 Denver k Rio Gr. Spin. eert. v.a Illinois Central obl. in goud 4 Louisv. k Na-ihvilli Cer v. aand. Mexico. N. Spw.M Ie byp.'i 8 Miss. Karna* v. 4pCt. pref. aand N.-York Outaa o k Wost. aan I. Penn. dto Ohio ohhg. 8. Xjrt gon. Calif. Ie hyp. in goud St. Paul. Minn, k Man it. obl. Dn.Pao. Hooflyn obtig. 8 dito dito Lino. Col. Ie hyp. O 6 Canada. Ged. South. Chort.v.aand. Ven. O. Rallw. fc Na. lo h. d. c. O Amalerd. Omnibus My. aand. j ttottord.Tramwog-Maali.Hand j Ned. Stad Amsterdam aand. 9 Stad Rotterdam aand 8 Bklqie. Stad Antwerpon 1887 8'/» Stad Bruaael 1886 91/, Bono. Theiss Roguilr Geselsoh. 4 Ooiten e. Staatsieenig 1860 5 K.K.Oost.B. Cr. 1880 8 Spanje. 8tad Madrid 8 1868 Ned. Ver. B«z. Avb. Spoel, eert Vrkrs 80>/, «II»/,, »7>/, «IV, 86 I io«y, 90 «0 «15 «16 104 10"/. HOU, 109 118 «187. 10 «8 V, 100'/, 81S 1«0/, <0"/„ 108'. 107 106 3 «I/, 104', 101»/, 10'7/, 10II', 108»/, 118»/u ii'V. 108 Slotkra >0»/h 86 V, 86»/, 81»/, SCHIESSKR'» uit Indische Netel- Vexcls. Is poreus, sneeuwwit, duurzaam en élégant. Vooral by groote warmte een aangename Onderkleeding. Verhit de I huid niet, broeit niet; laat de lucht tot i de huid door, zonder gevaar van sterke afkoeling of kouvatten, en is uitstekend ter voorkoming en verdrijving van Rumathlame. i Bijzonder geschikt voor alle Sport. Aanbevolen door de grootste medische 1 autoriteiten. Krimpt niet, bederft niet in de wasch J en behoudt de oorspronkelijke zijdeglans. Verkrijgbaar uitsluitend voor Gouda .3 5 en omstreken bij Maandag 16 Juni 1902. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer prijzen Benoemd 16 Juni. tot brievengaarster to Bergeyk, mej. J. M. A. Aarts. Bevorderd 1 Juni, tot klerk der posterijen en telegraphie lsto klasse, do klerk der posterijen en telegrapbie 2de klasse J. Kluiver te Zwolle (bureel Inspecteur). 16 Jani. tot klerk der posterijen en tele- grapbie 1ste klasse, de klerk der poste rijen en telegrapbie 2de klasse P. J. Ha- milton te Asten. Verplaatst 16 Jnni. de klerken der posterijen en tele-, graphie 2de klasse, J. C. Bal, \an Bot terdam (telegraafkantoor) naar ZierikZee, J. Haan, van Uithuizen naar Zandvobrt, A. van Genns, van Amsterdam (telegraaf kantoor) naar Uithnyieu en H. P. van Gijn, van Zandvoort naar Amsterdam (te legraafkantoor). Opnienw belast met bet beheer voor één jaar 1 Juli. van hot bjjpost- en telegraafkantoor .Plein" te Haarlem, de commies der tele graphie 3de klasse, N. W. F. Janssen. 15 Juli. van het bjjtetegraafkantoor „Spie gelstraat" te Amsterdam, de commies der telegraphie 1ste klasse, G H Peerboom. Eervol ontslagen i 15 Juni. de vrouwelijke klerk der poste rijen en telegraphie 2de klasse E, J. 0. Vos, thans met langdnrig verlol (op verzoek). Ontslagen 29 Mei de brievengaarder te Wierden, H. Heutink. Burgerlijke Stand. GEBOREN12 Jnni. Neeltje Elizabeth Wilbelmina, ouders W. van Wijk en A. Me taal. Cornelis Willem, ouders H. Rjjnliout en C. W. Wiltenbnrg. 13. Jaantje Johanna, onders G. H. Groenendal en C. van der Wolf. -- 14. Hendrikus, ouders G. Brouwer en J. Vermeulen. Bertha, onders S. Lea- venberg en C. Hnrtog. 15. Deentje Mar- garetha en Pieter I.eendert, onders P. L. Hofstede en W. A. van don Borg. Hui- bert Lambertus, ouders R, Hortensins en J. Bouwman. 16. Catharina Johanna Maria, ouders P. C. Vermeulen en J. Hazebroek. Geertraida Maria, ouders P. F. de Jong en M. den Haag. OVERDEDEN14 Juni. A. A. Moons, 3 w. J, Slobbe, 28 j. 15. M. Jaspers 25 j. GEHUWD17 Juni. M. van Dantzig en H. Trjjbits. Woensdag ]8 Juni wordt door familieomstandigheden het Maga zijn van af' 11 uur '«morgens Men zon betrekkingen aan willen knoopen met Fabrikanten of Handelaars in KAAS e» BOXER. Adres: üIaIITINOT-IIEUCIIEL, Comestible», BELFORT. (Heil wordt verzuilt op 't HK11K te letten UIT HKT Mao AZIJN TAN GORINCHEM. Deze THEEËN worden afgele verd in verzegelde pakjes van vij> twee en een half en een Ned. om met vermelding van N om nier er. |Prys, voorzien van nevenstaand Merk, volgens de Wet gédepo "neerd. Zich tot de uitvoering van ge- eerde orders aanbevelende - 4. G BIJL, voorheen J. BREEBAART Lz.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 2