SE TWEE uitebsten. :gt, 'EVER HTS. wsch brood. iksen. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 7ERVERIJ Donderdag 49 Juni 1902. No. 8828. 41ste Jaargang. J Btilieiilanilscli Overzicht FEUILLETON. EIMKll BURG, gD 7. ster HNEftS, RS KENNISGEVING. herij 1 atoom n van zich beleefd aan Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. Egremont. ontbeet, of in sten. Wordt vtrvolgd.) worden naar de geverfd. De Fransche Kamer heeft na een leven dige beraadslaging met 314 tegen 216 stem men een motie aangenomen, waarin zy haar afkeuring uitspreekt over den onvadorlands- lievenden en onfranschen lasterveldtocht van het Verbond van het Fransche Vaderland, èn besluit tot een onderzoek naar de ver kiezing van Syveton in het tweede arron dissement van Parys. De Fransche sociaal-democratische afge vaardigde Jean Jaurès hoeft in de Fransche Kamer de steeds teore quaestie aangeroerd ,Men Is er telefoon 'o. M*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. sthaven 128. ftcrdatn ffyn Kon mu A de Heer in en verven van oben alsook alle E OUDE EDAMMER tterki SLTCAF HOU DSCHE COURANT emetcn werk. 10ENWEBK dan n Laarzenmagazijn E 30 de Klei wegsteeg. Het sterftecijfer aan ziekte is voor oen oorlog merkwaardig laag, aangezien het ge middelde voor troepen, die buiten Engeland dienen, is 15 per duizend-per jaar. In den Fransch-Dnitschen oorlog was hot gehcele sterftecijfer 46 per duizendin het laatste jaar van den 'Amerikaanschen bur geroorlog was hot 46.49, tevoren veel hooger. nachaddykate j •tjmlddel voor He** MfcKind.racho.aw** ranC.M MUI* AC» r. brieksmerk.- I* ithauwsH, fcy WI lijken invloeddoor de menschen eens of twee malen per jaar bij u uit te noodigen, waar men elkaar dan in den weg loopt; door nu eens ge maakt tegen hen te lachen, en hen dan weer op onbeschaamde wijze aan t? staren terwijl gij u steeds vleit, dat men het groote voorrecht om uwe salons te mogen betreden en zoo nu en dan door u herkend te worden, eene belooning acht voor groote krachtsinspanning, of desnoods als een aansporing beschouwt tot oene schandelijke ver andering van beginselen. HOOEDSTUK IV. Lord Kitchener seint, dat de ondei werping in Transvaal en Vrijstaat nu afgeloopen is. In Transvaal hebben zich 11,225 man met 19,843 geweren en in den Vrijstaat 5395 met 5280 geweren overgegeven. De lyst van do Kaapkolonie is nog niet volledig. Chamberlain heeft in het Lagerhuis ge zegd, datdo regaering niet van plan is, do De Beers en andere Zuid-Afrikaansche dia mant- of goudmijnen buiten Transvaal en Oranje Vrijstaat in do oorlogskosten te laten bijdragen. b K.G. bÜ Het was een kalme avond en hoewel de maan niet scheen, was de lucht heldereene groote volksmenigte kwam op de heide van Mowbray bijeen. De meesten begaven zich naar eenige groote rot sen, waarvan er een, die boven de ovenge uitstak en die van boven vrij breed en vlak was zoodat er wel twintig menschen te gelijk op konden staan het Druidenaltaar genoemd werd. De grond was rondom met grootere en kleinere steen blokken bedekt, waartusschen dezen avond men- schelijke wezens eene plaats zochten die deze overblijfselen van den een ot anderen ouden tempel of de gedenkstukken uit eene vroegere wereld als rustplaats gebruiken. De toeloop werd steeds grooter, de onduidelijke kring der nachtelijke vergadering breidde zich steeds uit men kon aan het gegons en geraas hooren dat et duizenden bijeen waren. Plotseling vernam men in de verte de toonen van krijgshaftige muziek en op met f als wat wij vormen een Terwjjl de artikelsgewyze behandeling van do onderwijswet in hot Engelsche Lagerhuis geregeld wordt voortgezet, groeit in den lande do beweging ertegen. De Nonconfor- misten hebben zich vereonigd on hun be zwaren tegen het wetsvoorstel aan Balfour voorgelogdzy beweren dat deze wet hen in onderwijszaken onder de Anglikaanscho kerk zon brengen. Balfour zond hen met een kluitje in hot riet. De liberalen hebben verleden week een volksvergadering gehou den, waarbij Lord Rosebery voorzat en de leiders van alle schakeoringen hun protest by dat van den voorzitter voegden. Lord Rosebery zeido o.a., dat de nieuwe wet de ratepayers, de menschen die do plaatselyke belastingen op onroerend goed opbrengen, op byna 2,400,000 oxtrakosten voor het onderwijs te staan zonden komen. Er is dan ook al een deputatie uit deze belasting schuldigen by de rogeoring geweest om haar •ie vevwoeken, de kosten van het onderwijs nit do staatsschatkist te bestrijden. Eergis teren vroeg mon Balfour in hot Lagerhuis naar deze kwestie, de minister kon of wilde echter nog geen uitsluitsel geven. Misschien is dit wel in overweging. Maar ’t spreekt, dat do tegenstand tegen de wet er by de menschen, die haar om andere dan finan- cieele redenen verwerpelijk achten, niet op verminderen zon, als do staat, m. a. w. allo belastingschuldigen, ook de niet-bezitters zonden moeten betalen voor een wet, die de kerkelyke schoolvoreenigingen van het bekostigen van haar onderwijs ontheft. In de Times wordt een statistiek opge maakt van de verliezen, die de Engelschen in den oorlog geleden hebben. In 2 jaar, 7 maanden en 20 dagen oorlog zyn er 728 officieren gesneuveld, aan wonden bezweken of bij ongeluk omgekomen, en 344 aan ziekte gestorvenvoor de minderen zyn die getal len 7862 en 13,008 (altyd volgens de offi- cieele opgaven). Het sterftecijfer voor de officieren was per duizend per jaarin 1899—1900, ge sneuveld enz. 71.48, aan ziekte 29.09, teza men 100.57in 1900—1901, gesneuveld enz. 21.94, aan ziekte 15.03, tezamen 36.97in 1901—1902, gesneuveld enz. 32.63, aan ziekte 16.40, tezamen 49,03. Het sterftecijfer voor de minderen was per duizend per jaarin 1899—1900, ge sneuveld enz. 19.62, aan ziekte 31.07, teza men 50.69; in 1900- 1901, gesneuveld enz. 10.87, aan ziekte 20.56, tezamen 31.43in 1901—1902, gesneuveld enz. 11.13, aan ziekte 18.24, tezamen 29.37. President Roosevelt zond aan het Congres een boodschap over de handelsbetrekkingen met Cuba, als een zedelijke plicht aandrjp- gende op bijzondere concession aan de nieuwe Republiek, tegenover do verplichtin gen, door deze jegens do Voreenigde Staten aanvaard. Do president vraagt in bet bij zonder vermindering van rechten voor den ipvoer uit Cuba. Hy doot uitkomen, dat Porto Rico on Hawaï van het Amerikaanscb tarief groote voordeelen trekken en hunner zijds de Voreenigde Staten evenzeer van de op die eilanden ondervonden behandeling. Ook dringt do President aan, dat het inter- oceanisch kanaal eindelijk werkelijkheid wordt. lofton, enz. Is en alles wat desv rlangd met Ivor, tafellinnen Do nieuwe minister van binnonlandsche zaken in Rusland, Von Plochwe,' is begonnen met do lyst van .verdachten” te vragen, die uit de voornaamste steden waren ver bannen tijdens het twee en een half jarig oogenblikkelijk zwaaide ieder der tegenwoordig zijnden bliksemsnel een brandende fakkel te midden van een algemeen hoera, dat herhaald en weerkaatst, zich tot op grooten afstand over de donkere wildernis uitslrekte. Be muziek en de vaandels en banieren kondig den de aankomst aan van de leiders van het volk. Zij beklommen de rotsachtige helling, die naar den top van het Druidenaltaar leidde, en daar, omringd door zijne vrienden, trad, te mid den van het geestdrittvolle gejuich der menigte, Walter Gerard naar voren om op deze Fakkel- meeting het woord te voeren. Zijne groote gestalte scheen nog veel kolossaler bij het onzekere flikkerende licht, zijne klankrijke en machtige stem bereikte bijna de uitersts rijen van zijn talrijk gehoor, dat nu vol verwach ting en opgewondenhisd stil en zwijgend was. Hun vaste en vurige blikken, hun mond vastberaden samengetrokken onder het luisteren naar de uit eenzetting van het onrecht hun aangedaan en naar de verdediging van de heilige rechten van den arbeid het gejuich en het gezwaai met de fak kels, wanneer een mooie ot krachtige uitdrukking hen trof, de zaak, het uur, de plaats, alles werkte samen om de vergadering in hooge mate belang wekkend te doen zyn. Ik ben nieuwsgierig of Warner vanavond zal spreken, zei Dandy Mick tot Devils- dust. Hij kan het zoo niet zeggen als Gerard, ant woordde zijn makker. Maar hij is toch ook een uitstekende kerel zei de Dandy. De handwevers beschouwen hem Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat door Heeren Gedeputeerde Stalen der pro vincie Zuid Holland bij hunne beschikking van den 10/17 Juni 1902 B No. 2425 (ie akiG S. No. 43/1, aan de gemeente en hare rechtverkrij genden vergunning is verleend tot uitbreiding der gasfabriek, gelegen aan de Vest wijk O No. 557, kadastraal bekend sectie l) No. 2118 en 2290. Gouda, den 18 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, r. l. Martens. De Secretaris, BROUWER. lovertroffen obers welbekend ACHT-ÏLIXIB net Fabriekemerk). inde, radicale en ng van alle, zelfs •dnekkige xenuw- oral ontstaan /foor jp jeugdigen leeftijd elke zwakte, Bleek Hoofdpijp J ng Maagpijn - Onvermogen 3 ue enz. Uit- fl, 3'/,, dubbele flesch j d. Vogte, Zaltbommel Rotterdam, enhage. ng J. Czn. Rotterdam - ijgbaar by x ETERS Jz. owys van echtheid is en kurk steeds voor- n den naam der Firms OPPE van Elzas-Lotharingon. De afschaffing van de dictatuur-paragraaf, waarover in Duitsch- land zooveel ophef is gemaakt, kon niet na laten in Frankryk na te werken. Jaurès heeft echter den stier by de horens gevat en de .question brülante’’ op de tribune der Kamer besproken. Hy waarschuwde, met zyn gewone rondborstigheid, tegen het blij ven koesteren van hot .revanche” denkbeeld in Frankryk. „Het uur heeft geslagen om te voorschyn te treden uit het gehuichel, de bijgedachten en dubbelzinnigheden” zeide hy o. m.„Het is oen reden van zwakheid voor een groot land om zekere qnaesties in voorraad te houden”.„Of gy wilt of niet Ge zult moeten beslissen óf tot een politiek van vrede, óf tot een politiek van oorlog in de uitgebreidste beteekonis”. En Jaurès noemde het verkeerd om zich te hou len aan Gambotta’s beroemd gezegde .Men moet steeds er aan te denken, doch nooit erover spreken.” De nationalist Lepel- letier liet daarop dadclyk volgen „Gambetta vergiste zich, men moot er steeds over spre ken 1" en Déroulèdo zond uit zyn bal lingsoord een geestdriftig telegram van in stemming met dezen uittoep. In Dnitschland hecht men minder waarde aan zulke nationalistische uitroepen dan qan hetgeen Jaurès gezegd hooft. Do Voss. Ztg. vindt zyn taal nóg niet duidelijk ge noeg bet blad bad van iemand met den zedelyken moed vun Jaurès verwacht, dat hy ronduit gezegd zou hebben „Verklaart eindelyk eens uitdrukkelijk dat gy geen aan spraken moor op Elzas-Lotharingen laat gel den, of bereidt er u bewust op voor, de ver loren provincies door een oorlog te herwin nen”. Maar de Voss. Ztg. vat niettemin Jaurès bedoeling ten volle zyn moed bestond in het uitsproken, niet in het overdenken. En het eigenaardigst is, zegt de Voss. Ztg., dat negen tienden van alle Franschen juist zóó denken en dat waarschijnlijk de afgevaardig den, die hot luidst tegen Jaurès’ redevoering protesteerden, eveneens doen. Men is enkel stilzwijgend overeengekomen dit niet toe te ge ven; de fictie moet bewaard bly ven, dat Frank rijk nooit vergeet en nooit loslaat hetgeen het eenmaal bemind heeft Noodeloos plagend keert het Duitsche blad het gezegde van Gambetta aldus om moet er nooit aan denken, maar steedf over spreken.” Frankrijk. Eergisteren heeft de sociaal-democratische ex-minister van handel, Millerand, als advo caat zyn plaats in het paleis van justitie hervat, als pleiter in een financieel proces. Een tweehonderdvijftigtal werklieden van de suikorraffineerdery van Lebandy, hebben bet werk gestaakt, ter verkrijging van opheffing van het boetestelsel voor na latigheid van den arbeid, doch de directeur hooft tot dusver geen zin toe te geven. De indiening van hot voorstel totver- leening van amnestie aan de politiek ver oordeelden van hot Hooggerechtshof, is uit gesteld. Het bestuur van de lawaaiige Patriot- als hun man, en zij vormen een machtige partij. Als er van de diepte van een zaak sprake is, dan gaat er maar niemand boven Stephen Morley zei Devilsdust. Zes dominé’s zouden hun han den aan hem vol hebben. Hij kent de grondbeginselen der maatschappij van buiten. Maar Gerard heeft beter vat op zijn hoor ders, daar hij hun gevoel, hun hartstocht weet op te wekken. En dat is de beste manier, zei Dandy Mick. Ik kan je verzekeren, dat ik hem gravg voor waarts, marsch zou hooren zeggen. Er valt nog heel wat te doen, voordat dit gezegd kan worden, zei Devilsdust. Wij moeten disknssieeren, omdat, wanneer het op redeneeren aankomt, de voorstanders der klassenregeering het moeten verliezen en we moeten geen veraccijnsde artikelen meer gebruiken, en als zij geen geld hebben om de bajonetten en de politie te beta len, dan is het met hen gedaan. Je bent een slimme kerel Dusty, zei M ck. Ik heb er al over gedacht zoolang ik weet dat twee en twee vier Is, zei zijn vriend. Ik was nog geen tien jaren oud, toen ik tot mijzelven zei: Het is een mooie boel, dat ik hier in zoo’n hok moet ploeteren en tobben om de belastingen te helpen betalen voor een heer, die zijn port wijn drinkt en zijne beenen op een Turksch tapijt uitstrekt. 103) Die gelukkige Trenchard I zei To Maar weet ge wel, dat ik vtees, dat hij het haast niet waard is t Hij heeft niet veel op met fijne dinersen hij ontwijkt niets zoozeer als wat wij gezelligheid noemen. Te huis, zooals van morgen toen ik bij hem ontbeet, of in een kring van vrienden, is hij het beste gezelschap dat men zich denken kanniemand die zoo goed van alles op de hoogte is, die een opgeruimder humeur heeft en in alle opzichten beminnelijker is. Hij staat gunstig aangeschreven bij alle die hem kennen, behalve bij Taper, lady St. Julians, en bij Tadpole, lady Firebrace. Ik geloof tochj dat ik hem tegen Woensdag maar zal vragen, zei lady St. Julians, ik zal hem een briefje schrijven. Maar als hij niet houdt van gezelschap en gezelligheid, waar houdt hij dan wel van? Ja 1 zei Egremont, dat is eene zeer belang rijke zaak voor u en lady Firebrace om eens goed over te denken. Het is tevens eens een goede les voor u, groote dames, die denkt dat ge de wereld kunt regeeren door, wat gij noemt, uwen maatschappe- bestuur van zyn voorganger Sipjagin. Deze verbanningen beliepen niet minder dan zestig duizend, onder wie zeer vele werklieden, die naar hun dorpen waren teruggezonden. De nieuwe minister heeft zich rekenschap gegeven van hot gevaarlijke van zulk een maatregel, die er slechts toe leidt om onte vreden elementen door het geheele land te verspreiden hy heeft tydens zyn bezoek aan het zuiden van Rusland, onmiddellyk na zyn optreden, dior persoonlijke aanschouwing de onvermijdelijke gevolgen van zulk een staat kunde loeren kennen, en zijn eerste werk is geweest den verbannenen wenken te laten geven, dat ze slechts een herziening van hun zaak hadden te vragen om vry zeker te kun nen zyn van do opheffing der verbanning. Tengevolge van dezen stap zyn, naar de Times meldt, reeds vele bekende persoonlijkheden in de letterkundige en de wetenschappelijke wereld naar Petersburg teruggekeerd. Telefoon Mo. A DV ER TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel ineer 10 Centen. Groote letters worden berekend naai' plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1