JE TWEE uitersten. ITS. meten werk. J ksen, thaven 128. UNERS, RS Aieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Vrijdag 20 Juni 1902. Mo. 8829. 41ste Jaargang. J Buitenlandse!) Overzicht- FEUILLETON. HM ■effier. ter Laarzenmajazijn 5 30 foudubalum Zondemlï Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. Verspreide Berichten. ;ich beleefd aan zwarte Wordt vtrvolgd). het Graafschap District nn i betreffende do Dl). ('II.I.HM HlltCII Ml. Kanselarij van 1890. Dit No. bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD. clefoon A o. M2- De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per ]x>st 1.70. Afzonderlijke Kommen VIJF CENTEN'. CiOUDSCHE COURANT .bovengenoemde ;ht, indien zij in nGroot-Bretanje of zaken doen, m dag van Jnni tonden of zaken Koninkrijk van binnen de twee i op de publicatie essen en de by-' ie schalden en smede de namen mdigen (zoo die ILES MA.WS0N ICK, 74 Great liquidateurs der dien zy er schrif- van wege ge- zy, ’t zy door t zy persoonlyk jevene schalden de kantoren van iy Chambers, 4, Manchester, op s in kwestie zql gebreke in deze ning van een of n zyn alvorens n zyn. ig van Mei 1902. Zn. Gouda )EN WERK dan Kleiwegsteo». Telefoon To. 8* A DV ER TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel ineer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. wereld bekend en offen middel tegen o n g-, Lever- 11, enz. Inwendig dtwendig in bijna met goed gevolg Prijs per flacon f 115. eneeskrach estal elke pijnlijke overbodig. Met oor ongeneeslijk mg8 een bijna 22 Jrengt genezing en i, ontstekingen enz post f 1.60. derland lokin 8 Amsterdam die Schutzenapotheke kitsch, Oesterreich Centraal-Depöt Sander loften, enz. s en alles wat esvcrlangd met ver, tafellinnen oogenblik aarzelen om den maatregel aan te nemen. Maar hy achtte het gehecle plan onnoodig.” Hy wenschte Engeland te waarschuwen. De stem van do provincies kan zich, tengevolge der krijgswet, niot doen hooren on daarom kan men de onderteekenaars der petities niet beschouwen als de opinie van het land te vertegenwoordigen. De Engelsche staatslieden, aldus was zyn wensch, moesten wachten aleer zij tot zulk een stap overgingen. Hy geloofde niet, dat do ryksregeering don last op haar schouders zou willen nemen. Mocht de ryksregeering tot de schorsing besluiten, dan zou het ministerie zyn porte feuilles nederleggen in het volle bewustzijn, dat het zyn uiterste best had gedaan voor het volk en zyn vrijheden. De redo werd met luid applaus begroet. Het is niet onwaarschijnlijk, dat Chamber- lain wachten zal om een beslissing in deze gewichtige zaak te nemen tot hy de ver schillende koloniale premiers, die in Engeland komen, zal hebben geraadpleegd. Want een ingrijpen in de zaken van een zelfbesturende kolonie is geen klein ding, en wanneer dit eigenmachtig door de ryksregeering geschied de, zou dit, vanwege het beginsel, door de andere zelfbesturende kolonies, hoogst kwalyk kunnen worden genomen. Heeft Chamberlain zich van de instemming der verschillende premiers verzekerd, dan is zyn positie tegen over da ongelukkige Kaapsche kolonisten echter dubbel sterk en kan hy precies met hen doen, wat hem door het hoofd gaat. En dat het den Hollandschen Afrikaanders en hun taal daarby niet wel zal varen, daar kan men zeker van zyn. de herinnering aan het oude Poolsche Ryk. Deze verschijnselen zyn op dit oogenblik te gevaarlyker door de houding die de Pruisi sche Regeering tegen de Polen aanneemt. De Nowoje Wremija wjjst op do rede voering van keizer Wilhelm te Marienburg, en zegt, dat, zoo do staatkunde van de Pruisische Regeering niet wordt gewyzigd, de gevolgen daarvan in do Poolsche gewesten niet zullen uitblyven. De lersche parlementsleden hielden eer- gister in een der zalen van het Lagerhuis een vergadering om te beraadslagen over de door hen aan te nemen houding tijdens do kroningsfeesten. John Redmond presi deerde, en met |cenparigheid van stemmen werd het volgende besluit genomen „De lersche nationalistische party besluit, als protest tegen het wanbestuur van haar land, niot deel te nemen aan de kronings feesten. De lersche partij wordt opgeroepen om op den dag der kroning, 26 Juni, om 11 uur te Dublin byeen te komen, om te beraadslagen over den toestand van Ierland.” aan wat men u ook bevele, gehoorzaam en wat ge ook zien moogt, houdt u klam. Daar zei Deviïsdust, terwijl hij een flesch uit zijn zak nam en zijn vriend aanbood neem maar een flinke teug, manik mag ze u niet heelemaal laten; want ofschoon uw hart warm moet wezen, uw hoofd moet koel blijven. En met deze woorden verdween hij. Niettegenstaande de hartsterking gevoelde Mich Radley zich alles behalve op zijn gemak. Er zijn sommige oogenblikken waarop de zenuwen zelfs voor geen oogenblik zich onder den invloed van geestrijke dranken laten brengen. Mick stond op het punt tot iets groots en plechtigs o var te gaan, dat reeds sedert jaren het middelpunt van zijne wenschen en gedachten was geweest. Dikwijls had hij in zijne verbeelding die plechtige oogenblikken doorleefd en de gevaren en beproe vingen doorworsteld. Dikwijls fliad hij over het zelfde onderwerp zegevierde droomen gehad, maar de koude werkelijkheid had dan weer spoedig zijn moed doen verdwijnen. Hij herinnerde rich de waarschuwing van Julia, die hem dikwijls het doen van deze stap ontra den hadwelke waarschuwing hij zoo boos had opgenomen en zoo lichtzinnig had in den wind geslagen. Hij begon er aan te denken, dat vrou wen altijd gelijk hadden, dat Deviïsdust, wel be schouwd, een gevaarlijke raadgever was hij peins de zelfs over de mogelijkheid om zich terug te trekken. Hij keek om zich heen; de flikkerende lamp deed ternauwernood de omtrekken der duis tere kamer zien Deze was hoog, in de duisternis was het voor het oog ook niet mogelijk het Het bekende Duitscho parlementslid Von Zedlitz is dezer dagen met een verrassende onthulling voor den dag gekomen, welke den overleden Prnisischèn Minister van financiën Von Miquel in een heel leelyk daglicht stelt. Het trok destyds reeds de aandacht, dat Von Zedlitz, die onder minister Von Thielen aan het Pruisische ministerie van openbare wer ken verbonden wasin de pers de grooto kanaal-ontwerpen allervinnigst bestreed. En nu komt Von Zedlitz verklaren, dat zulks geschiedde in opdracht van Miquel zelf, die toch in het Pruisische huis van afgevaar digden diezelfde kanaal-ontwerpen er door moest zien te krygen. Von Miquel werd reeds lang voor zyn aftreden sterk verdacht, door zyn onoprechte houding zelf oorzaak te (zyn geweest van het niet tot stand komen dor kanaalwetten, en voor deze verdenking is de onthulling van Von Zedlitz een treffend hun avondtaak was nog niet aangevangen en toch was die zeer belangrijk. Zij sloegen den weg in naar het deel der stad waarheen Gerard en Morley zich begeven had den op den avond van hunne terugkomst van •Marney Abdijmaar zij kwamen hier thans niet met het doel om een bezoek te brengen aan Chaf fing Jack en diens schitterende zaal. Nadat zij door een aantal donkere straatjes gegaan waren, sloegen Mick en diens vriend eindelijk een gang in, die uitkwam op een vierkant pl^in van niot geringen omvang en omringd door hooge gebouwen, die er uit zagen als pakhuizen. Terwijl hij een dezer gebouwen binnentrad en een lampje opnam dat op den steen van een ledigen haard stond, leidde Deviïsdust zijn vriend door verschei dene onbewoond 3 en ongemeubileerde vertrekken totdat hij er in een kwam, waar men aan enkele teekenen kon zien, dat het niet g heel onge bruikt was. Nu, Nich, zei hij op zeer ernstigen, bijna plechtigen toon, zijt gij sterk Alles in orde, vriend, antwoordde de toege- sprokene, ofschoon hij zich wel eenige moeite moest geven om op zijn gemak te schynen. Men moet heel wat doorstaan, zei Devils- dttst. Dat ia goed om een man op de proef te stellen. Is dat werkelijk zoo Maar als ge u flink houdt, alles is in orde. Nu moet ik u verlaten. Neen, neen, Dusty, zei Mick. Ik moet gaan, zei Deviïsdust; en gij moet hier blijven, totdat men u laat halenDenk er nu De Hongaarsche premier Szell heeft eer gisteren nog weer eons eene verklaring over de bandelszerdragon en de daarmede samen hangende kwestie van het vergelijk met Oostenrijk afgelegd. In doHongaarscbe Kamer vroeg Pranz Kossuth, van de onafhankelyk- heidsparty, of Szell plan had de handels- verdragon op te zeggen, die December 1903 afliepen. De Eerste-ministor antwoordde, dat het belang des lands hem niet toeliet op ’t oogenblik mede te doelen of men dan de verdragen al dan niet zou opzeggen. Buiten dien, zeide Szell, staat die kwestie in ver band met dèn afloop der Oostenryksch-Hon- gaarsche onderhandelingen en die zullen nog wel eenige weken aanhouden. Hy gaf echter reeds nu do verzekering, dat het land alle gelegenheid tot bespreking der kwestie be- boorlyk was gewaarborgd. Do rechterzijde toonde zich door bijvals betuigingen voldaan over Szell’s rede. De Nowoje Wr-emya bevat een merkwaar dig schrijven van zyn correspondent to War schau over de steeds toenemende solidariteit onder de Polen. Voor ongeveer dertig jaren waren de Polen verdeeld in twee kampen, die elkaar fel be streden de conservatieven en de voornitstre- venden. De conservatieven hielden vast aan de aristocratische beginselen, en vereerden de instellingen van het oude koninkrijk Polen. De vooruitstrevenden daarentegen spraken over democratie en verkondigden de stelling, dat bet aristocratische regeeringsbeginsel en de clericale neigingen der oude regeerders de oorzaken geworden waren van den val van Pelen. Sedert hebben de conservatieven nauwer aansluiting gezocht bij de moer vooruitstre venden. De Encycliek van' Paus Loo XIII Rerun! Novarnm, de steun dien de paus verleende aan de christen-socialisten en ver schillende andere oorzaken hebben medege werkt om de vooruitstrevenden weder te verzoenen met de Katholieke kerk. De historische romans van Henryk Sien- kiewitz, en andere auteurs, hebben bovendien de patriotische gevoelens by de Polen weder opgewekt, en een aureool doen ontstaan om In het Engelsche Lagerhuis werd, by de beraadslaging over do flnanciëele wetten, dooi den minister van financiën, Sir Michael Hi.ks-Beach, krachtig het denkbeeld be streden, dat de Regeering by het opleggen van de graanbelasting het voornemen had de beginselen van het thans bestaande be lastingstelsel tc wijzigen. Het is niet in overeenstemming met de staatkunde der re geering te pogen den handel met de koloniën te bevorderen, door het invoeren van een tarievenoorlog met de vreemde volken, die Engelands beste afnemers zyn. Een voorstel van Morley, om de paragraaf die betrekking heeft op de invoering der graanrechten, te doen vervallen, werd ver worpen met 251 tegen 178 stemmen. Terwijl de jingo’s te Kaapstad en de Times in Engeland een felle campagne voeren om de constitutie in do Kaapkolonie opgeheven te krygen, houden de Kaapsche ministers zich niet stil en verdedigen die constitutie of wat er onder de bestaande omstandighe den van is overgebleven zoo goed zy kunnen. Nu Gordon Sprigg naar Engeland is ver trokken, voeren zyn collega’s in zyn plaats het woord. De heer Graham, de waarne mend premier, hield den 16en een rede voor een geestdriftige menigte te Wijnberg (by Kaapstad) en zeide omtrent de quaestievan den dag „Indien men do schorsing van de constitutie noodig mocht oordeelen voor de Britsche su prematie of meende, dat het parlement geen maatregelen zou willen nemen om die supre matie te waarborgen, dah zou hy geen bewijs. Natuurlyk werd de opdracht aan Von Zedlitz door Von Miquel gedaan in be woordingen, welke den geslopen staatsman niet in gevaar konden brengen, maar het blyft een feit, dat de bestrijding der ont werpei) in de pers door Von Miquel is ge wild niot alleen, maar bevolen. Frankrijk. De groep der parlementaire soci&al-de- mocraten, heeft, met betrekking tot Mjl- lerand’s jongste uitlatingen tegen de alge- meene werkstaking, kennis genomen van de verklaring van den partijgenoot Briand, die meende, dat niemand het recht had al gemeens stakingen te rekenen tot de mid delen van geweld, dat zy integendeel voor hot proletariaat een volstrekt recht vormen, dat met kracht verdedigd moet worden tegen elke poging tot beperking. Duitschland. De keizer hoeft maar weer eens betoogd, dat de Duitsche bevolking van Polen veel te zwak optreedt tegen het Poolsche ele ment en hy meende, dat het krachtige doen der regeering in deze wel gunstige gevolgen zou hebben. By de verkiezingen te Coblentz voor het „Gewerbegericht” hebben de vrye so- ciaal-domocratische vakvereonigingen, met negentig stemmen meerderheid, gezegevierd over de Christel, vakverenigingen. De Tweede Kamer van Hessen heeft aangenomen met 40 tegen 5 stemmen arti kel vier van het regeeringsvoorstel, waarbij de invoering van algemeen, direct en geheim kiesrecht, verzekerd wordt. De divisie-commandant luitenant-ge- i'oraal Von Bock und Polacb is by de in spectie te Tilsit van het dragondersregi* ment „Prins Albrecht van Pruisen” by het commando „rechtsomkeert” terwyl hy te dicht by het front stond, getroffen door de lans van een der manschappen aan hals en wang, zoodat hy dadelijk heelkundig behandeld moest worden. Te Coblentz hebben de metselaars en timmerlieden den arbeid na vier weken staking hervat op de oude voo. waarden. In verband met de ondervindingen in den Transvaalscben oorlog, heeft dq, keizer plafond te bereiken, waar verscheidene groote bal ken of binten, die in de duisternis niet goed zicht baar waren, elkaar schenen te kruisen. Er waren blijkbaar geen ramen, en de deur waardoor zij waren binnengetreden, was niet gemakkelijk te herkennen. Mick had juist de lamp opgenomea en begon de plaats, waar hij zich bevond, te onder zoeken, toen eenig geraas hem deed onstellen, en omziende, werd hij op eCnigen afstand twee ge stalten gewaar, die hij hoopte dat aan menschen toebehoorden. In zwarte mantels waren ze gehuld en zwarte maskers hadden ze voor, terwijl een kegelvormige muts van dezelfde kleur hunne groote lengte nog aanmerkelijk vermeerderdeieder had een fakkel in de hand. Zij stonden stil en zwijgend twee ontzagwekkende schi'dwachten. Hun voorkomen joeg Mick vrees aan, hun stil zwijgen maakte hem angstig i hij bleef staan met open mond en met de lamp in de hand. Eindelijk, niet langer in staal om die geheimzin nigheid uit te houden en zijne natuurlijke brutali teit te hulp roepend, riep hij uitZeg, wat moet ge hebben Alles bleef stil. Kom, kom, zei Mick alles behalve op zijn gemakhaalt die gekheid niet uit. Toe, praat toch eens. De gedaante kwamen nader, zij plaatsten hunne flambouwen in eene nis, die zich daar in. den muur bevond, en toen legde elk eene hand op den schouder van Mick. 104) Luister, luister, riep hij uit, toen Gerard een scherpen zin uitsprak Dat is de volksmanGij zult het zien. Mick, wat er ook gebeuren moge, Gerard is de man, die steeds de leider zal zijn. Gerard had geëindigd te midden van geestdrift volle toejuichingen, en Warner de hand-wever dien de lezer zich nog wel zal herinneren, en die sedert dien tijd een bemind leider en een der voornaamste volgelingen van Gerard was gewor den, had ook de menigte toegesproken Men had hoera geroepen en gejuicht en resolution aange nomen, en de taak van dien avond was vol bracht. Men drong er bij de menigte op aan dat zij ordelijk en rustig zouden vertrekken en uit ééngaan. De muziek liet een zegevierenden aftochts- marsch hoorende leiders waren van het Drui- denaltaar afgedaald; de menigte slonk langzamer* hand weg, terwijl ze hun besluiten en gedachten mee stadwaarts namen en op vele plaatsen de opwekking overbrachten, die zij van hun sprekers ontvangen hadden. Dandy Mick en Deviïsdust vertrokken samen

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1