BE TWEE ÜITEB5TEÏ IXieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken So: 8830. Zaterdag 31 Juni 1003. 41ste Jaargang. Bulteaiandscti Overzicht. BINNENLAND. FEUILLETON. -i GOIMSHE COURANT. T.'fefwMi >n. Hi !)e Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franeo per post 1.70. Afzonderlijke Nominers VIJF CENTEN. Telefoon >0. NT ADVERTENTIES worden geplaatst van l5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot, 1 uur des midi). Chamberlain zeide in bet Lagerhuis, dat schadeloosstelling voor de verliezen, in Na- tal en de Kaapkolonie geleden gednrende den inval der Boeren, zal worden betaald nit Transvaalsche fondsen en wel uit de eerste leening, die gesloten wordt. De schade loosstelling wordt begroot op meer dan twee miliioen pond sterling. Een van de belangrijkste berichten uit Engeland is de verklaring, welke do minister van financiën eergisteren in het Lagerhuis heeft afgelegd over de beteekenis, welke men heeft te hechten aan de vasthoudend heid der regeering wat de wederinvoering van graanrechten betreft. Velen hebben hierin een voorbode gezien van differentieele rechten ten behoeve der Britsche koloniën met name wat Canada aangaat Door een tolunie met de koloniën tot stand te bren gen zouden dan de invoeren van graan uit Canada vrü zSn van ^et invoerrecht. Men had zelfs gemeend uit woorden Van Cham berlain to mogen opmaken, dat zulk een unie zou worden voorbereid inet de premiers uit de koloniën, die bij de kroningsfeesten allen naar Londen komen. De minister Hicks Beach heeft eergisteren echter uitdrukkelijk verklaard dat de regee ring er niet aan denkt do sedert zoo langen tjjd gevolgde handelsstaatknnde te verlaten. En om deze afdoende reden, dat differentieele rechten ten gunste der koloniën, zouden lei den tot een tarievenoorlog met een groot deel van het buitenland, waar de beste klan ten van Engeland wonen. Het regeeringsblad „The Standard" ver zekert dan ook, dat de woorden van de mi nisters in de parlementskringen algemeen worden opgevat als een opgeven van het denkbeeld- omtrent een Britsch-koloniaal tol verbond. Het graanreoht zelf heeft de Regeering echter gehandhaafd en door de verwerping van het voorstel om ze nit de middelenwet to doen verdwijnen, heeft hot Lagerhuis nu nogmaals der Regeering in dit opzicht haar zin gegeven. Het recht op maïs, dat in En geland vooral als veevoeder gebruikt wordt, is echter tot de helft verlaagd. Do Ifransche Minister van Financiën Kou- vier beeft gezegd, dat bjj de begrooting van bet volgend jaar niet zoo spoedig kan op maken, daar een ernstige overweging noodig is met het oog op de bezuinigingen. Het tekort van 1901 wordt geraamd op 150 mil iioen frs. Na een ziekte van betrekkelijk korten duur is de koning van Saksen bezweken aan een aanval zijner oude kwaal een blaas- en nierlijden, 's Vorsten boogen leeftijd, hij werd den 23en April 1828 als zoon van den lateren koning Jobann van Saksen ge boren deed reeds dadelijk, toen de ziekte verschijnselen zich openba irdon, het ergste vreezen, en Sibyllenort, het koninklijke jacht slot in het Pruisische derpje van dien naam, waar de hartstochtelijke jager ontspanning en gezondheid was komen zoeken, is zpn sterfhuis geworden. Vooral gedurende de laatste dagon zijner ziekte heeft de Koning zeer geleden door de moeilijkheid om te kunnen ademhulen en de telkens optredende verschijnselen van hartverlamming. Twee jaren na den vrede van Frankfort stierf Alberts vader, en aanvaardde do nu overleden vorst (29 October 1873) de re geering. Z(jn eigenaardige positie als vertrouwd vriend van keizer Frans Jozef en van Duitsch bondsvorst, mnakto hem tot den aangewezen bemiddelaar tusschen het Hof van Berlijn en dat van Wcenen. De steeds betere verstand houding tusschen de beide keizers en het tot standkomen van het Duitsch-Oostenrnksch verbond later overgegaan in het Drievoudig Verbond - zijn dan ook voor een niet gering deel aan zjjn invloed toe te schrijven. Zoowel keizer Wilhelm I als keizer Frie- drich stelden groot vertrouwen in de wijs heid cn de aanhankelijkheid van den koning van Baksen. Op treffende wijze word daar op later dikwijls in openbare redevoeringen door keizer Wilhelm II gezinspeeld. De Spaansche oud-minister ('analejas, die onlangs de portefeuille van landbouw, door hem in het kabinet Sagasta beheerd neder- legde, doet op dit oogenblik een rondreis langs de plaatsen waarin bij de jongste on lusten in Spanje het 't hevigst is toegegaan. Zijn redevoeringen dragen een onmiskenbaar revolntionnair karakter. Te Valencia, waar hij dezer dagen eeu stormachtige» bijval oogstte, heeft hij nn weder in het openbaar gesproken en daarbij als zijn meening duidelijk te kennen gegeven, dat zoo alle vreedzame en wettige middelen uitgeput waren, en daar mede geen verbetering in de sociale toestanden bereikt werden, het volk tot geweld zijn toe vlucht moest nemen en een revolutie in het leven roepen. Binnen weinige dagen zal by Barcelona aan doen en ook daar politieke redevoeringen houden. Hjj geeft do schuld aan de Madri- leenscbe geestelijkheid van de noodzakelijk heid waarin hij gebracht werd om den mi- nistorieeien zetel te ontruimon. Bjj de beraadslaging over de begrooting van buitenlandsche zaken in de Italiaansche Kamer verklaarde minister Brinetti gisteren dat, wat Erytroa betrof, do pas gesloten overeenkomst de grenskwestie op, voor Ita lië, bevredigende wijze regelde. Mot betrek king tot het Zwitsersch-Italiaansch geschil betoogde Prinetti dat uit het Groenboek te zien ,was dat hij de verwijten niet verdiende, die hem gedaan waren. Overigens sloot hjj zich aan bij het verlangen van Tava, naar horstel van de diplomatieke betrek kingen tusschen beide landen. De verdere buitenlandsche betrekkingen waren goed. Met de tweo groote rijken van Midden- Kuropa was Italië door een bondgenoot schap verbondon, dat een vredelievend doel najaagdemot do twee Middellandsche-Zeo- raogend lieden stond het in de beste verstand houding, en vooral met Frankrijk herleefden de oude hartelyko botrekkingen die voor Italië zulk een kostbare overlevering wa ren. Italië kon dus de toekomst gerust tege moet zien. D# begrooting van buitenlandsche zaken werd zonder verdere beraadslaging goed gekeurd Verspreide Berichten. Frankrijk. Ook do getuigen van Syveton en Mesif- reur inzake do incidenten in de Kaïner, hebben uitgemaakt, dat er voor een dnel geen termen bestaan, zoodat de vroegere en de huidige vertegenwoordiger van het tweede arrondissement van Parijs, elkaar niet als schietschijf zullen bezigen! Bjj de marine manoeuvres zullen vóór Cherbourg, onder admiraal öervais, gecom bineerde oefeningen plaats vinden met de nieuwe onderzeescbO booten. De directeur van het blaadje „Fiu- de-Siècle" is te Parjjs, wegens aantasting der goede zeden, veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf en 3000 fr. boete en de gérant tot één maand on dezelfde boete. De arbeidsters aan de suikerfabriek van Lebaudy, volharden bjj de staking en ze protesteeren tegen do aanneming van plaatsvervangsters. De mjjnwerkersbond voor bet Loire- bekken legt 't weer aan op een staking 011 de ondernemers, die gaarne de productie verminderd zouden zien, doen niets om een zoodanige beweging tegen te houden door concessiën. Te Valenciennes moet bet Maan dag a.s. tot een staking komen en de ver- eenigingen van Pas-de-Calais, Anzin cn bet Noorden, willen door eenstaking tegen den eersten Juli, protesteeren togen de vermin dering der premiën met tien procent. Over het dienstjaar 1901 moet het de ficit bedragen 108.234.894 fr. door mindere inkomsten plus 88.793.788 fr. door hoogere uitgaven, te znmen 175 miliioen. Duitschaard. Aan den wenscb van Baksens koning om overgebracht te worden uit Sybillenort naar bet kasteel Pillnitz. om daar op Saksiscben bodem to sterven, is, ondanks den vurigen wenscb, ook der familie, niet voldaan kunnen worden: do dokters waren er beslist tegen, in verband met den hacheljjken toestand des knnings. Eergisteren was de toestand weer slechter en omdat bet nu juist 49 jaar geleden was, dat bet koninklijk echtpaar vereenigd werd, werden er van allo zjjden telegrammen van gelukwen- sching verzonden o. a. van den keizer van Oostenrijk, van den president der Fransche Republiek en van de Duitscbe vorsten, terwijl keizer Wilhelm een groot bloemstuk zond met een eigenhandig schrijven. De dood is inmiddels ingetreden. Eergisteren is te Düsseldorf geopend hot internationale congres voor werklieden- verzekering, waaraan deelgenomen wordt door de verschillende landen, o. a. door Frankrijk met tweehonderd gedelegeorden, onder wie d'Eatournelles de Constant, Fontaine, George Panlet, Cbeysson, Dela- tour, Mussat en Italië met 140 lni, terwjji tevens aanwezig waren de ministers Miiller oh Von Posadowsky. De eerste zitting was gewijd aan de ge bruikelijke plichtplegingen en begrootingen. PROVINCIALE STATEN ZÜJDHOLLAND. Ged. Staten hebben aan de Provinciale Staten voorgesteld Voor de jaren 1903, 1904 en 1905 ter bevordering der paardenfokkerij in deze pro vincie een bedrag van f 5000 beschikbaar te stellen, en bet beheer en de uitbetaling "»5) Neen, neen, die gekheid niet, zei Mick, die trachtte zijne verlegenheid kwijt te ra ken. -r- Maar ondanks deze nieuwe poging, bond een der zwijgende maskers zijne armen en in een oogenblik waren de oogen van den hulpeloozen vriend van Devilsdust van een blinddoek voor zien. Door deze gidsen geleid, scheen het Mick toe alsof hij door een groot aantal vertrekken werd geleid of liever gangen, want toen hij zijn arm uitstrekte terwijl een der beide onbekenden hem voor een oogenblik had losgelaten om een deur te openen, voelde Mick een muur Eindelijk sprak een der maskers, en «ei: Binnen vijf minuten zult gij in de tegenwoordigheid der Zeven zijn, bereid u voor. Op dit oogenblik vernam hjj in de verte ge zang dat luider klonk naarmate Mjck en de mas kers naderbij kwamen. Daar een hunner hem nu zei dat hij moest nederkhielen, bemerkte Mick, dat hij op een kussen rustte, terwijl hjj nog altijd met gebonden armen, alleen scheen gelaten te zijn. De stemmen klonken al luider eu luiderMick kon de woorden en het refrein van het gezang hoorenhij merkte duidelijk dat een groot aantal personen het vertrek binnentradenhij kon den algemet n tred hooren van een plechtige proces sie. Meer dan eens liepen zij met langzamen en indrukwekkenden tred het vertrek rond. Plotse ling hield alle beweging op; er was een pauze van eenige minuten eindelijk deed zich een stem hooren. Ik klaag John Briars aan. Waarom f zei oen ander. Hij biedt aan om alleen op stuk te werken, de man die dit doet is erger schuldig dan een dronkaard. De slechtste hartstochten worden door het stukwerk opgewekt. Gierigheid, laagheid, sluwheid, huichelarij werken in op hem, die vol gens taak en niet per uur werkt. Een man, die rat* stukwerk vier en twintig gulden per week verdiént» terwijl het gewone loon voor dagwerk twaalf gulden bedraagt, berooft zijn medearbeiders van een week werkdaarom klaag ik John Briars aan.. Het is goed, lp de andere stemJohn Briars is aangeklaagd. Als hij Hoq eenmaal een weekloon ontvangt voor stukwerk da" zal hem de keuze niet gelaten worden om cie volg-nde w< per nur to werken. No, 87, houd het oog o£ V>n^ Briars. Ik klaag Claughton en Hicks aa|, Ui een, andere stem. f Waarom Zij hebben Gregorius Ray zijn betrekking als opzichter ontnomen, omdat hij tot deze loge behoorde. Broeders, vindt ge het goed voor tien dagen het werk te staken bij Claughthon en Hicks Wij vinden het goea riepen verscheidene stemmen. No. 34, geef morgen bevel dat men het werk bij Claughton en Hicks tot nader order slaakt Broeders, zei weer een andere stem, ik stel voor ieder lid van deze vereeniging at te zetten, die in het openbaar ot in meer beperkten kring op zijn grootere bekwaamheden zal roemen, ten opzichte van de hoeveelheid of hoedanigheid van het werk. Keurt ge dat goed Wij keuren het goed. Broeders, zei eene stem, die van den leider dpr bijeenkomst scheen te komen, Tordat wij de bijdragen van de verschillende distrikten dezer loge in ontvangst nemen, wilde ik u mededeelen dat er iemand tegenwoordig is, die in onze broe derschap wenscht te worden opgenomen. Zijn allen gekleed met het mystieke kleed Zijn allen ge maskerd met het geheime masker f Allen Laten wij dan biddenEn daarop, na eene beweging die aanduidde, dat allen, die tegenwoor- X dig waren, knielden, sprak de president voor de vuist met gloed en zelf* met welsprekendheid een gebed uit. Dit werd gevolgd door de Arbeids- VVhyrane en aan het einde hiervan werden de armen van den nieuw toegelatene van de boeLn ontdaan en werd de blinddoek van zyn oogen afgeno men. Mick zag toen, dat hij zich in een hoog, ruim vertrek bevond, dat door een aantal kaarsen ver- lifcht werd. De muren waren met zwart laken behangenaan een tafel, op dezelfde wijze bedekt zaten zeven personen met een soort van koor kleed aan en een masker voor; de president zat het hoogstboven hem nit stak een volledig ge raamte, dat op een voetstuk was geplaatst Aan iedere zijde van het geraamte stond een man. ook roet een lang kleed aan en een masker voor, die een ontbloot zwaard in de hand haddenen ter Weerszijden van Mick stond een mar. op dezelfde wijze vermomd, met een bijl in de hand. Op de tatel lag het heilige boek opengeslagen, en een eindje verder stond langs iedere zijde van het ven» trek een rij personen geschaard in het wit gekleed en met witte maskers voor, die flambouwen In de hand hielden Michael Radley, zei de president. Zweert gij vrijwillig in tegenwoordigheid van God Almach tig en ten aanhoore van deze getuigen, dat gij voor zooveel in uw vermogen met ijver en opge wektheid. iedere taak en lastgeving zult volbren gen, die de meerderheid uwer broeders volgens man daat van deze groote kommissie, u zal opleggen tot bevordering van het algemeen welzijn, waar van zij dt eenige beoordeelaren zijnzooals de afstraffing van domooren, het ter dood brengen van verdrukkende en tirannieke meesters, of de vernieling van die fabrieken, werkplaatsen en win kels, die door ons als dnverbetelijk worden be schouwd. Wordt vtrt>ol(d.)

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1