DE ms UITERSTEN. ITS. ksen. rty cao INERS, IS Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Sj Donderdag 26 Juni 1902. 41ste Jaargang. No. 8834. Buitenlandse!) Overzicht- ter Laammagazijn j 30 rften, enz. 7ond»rbtli»m wereld bekend on roffen middel tegen jouf-, Lever 511, enz. Inwendig uitwendig in bijna n met goed gevolg - Prijs per flacon I 1 115. ffondirnlf geneeskrach eestal elke pijnlijke overbodig. Mot voor ongeneeslijk ilangs een bijna 22 Brengt genezing en on, ontstekingen enz FEUILLETON? AIHOÜI1IGI1G. KENNISGEVING. ch beleefd aan van haven 128. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Zn. Gouda Wordt vervolgd.) Telefoon o. #9, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks tnet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. den gevel der op onze maar tot )ENWEEK dan j Kleiwegsteeg. tót 103. ftOUDSCHE COURANT meten werk. a 0l35 oor Netar- ‘hat i's 1 en alles wat isvcrlaagd met er, tafellinnen Telefoon No. ftï ADV Eli TENTIEN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. h*n<Wl r post f 1.60. ederland Rok in 8 Amsterdam »ndie Schutzenapothek» tohitach, Oesterreich si Centraal-Depót Sender Voor dien tyd had hy beslist ontkend, dat er iets niet in den haak was, en leed hy met een glimlach op het gelaat. Maandagavond zat hy met zyn gasten in Buckingham Palace nog aan het feestmaal. In het Lagerhuis deelde Balfour mede, dat sinds de openbaarmaking van het bulletin omtrent de operatie, die zeer goed geslaagd was, de Koning zich nu zoo goed bevindt als mogelyk is. In het Lagerhuis deelde minister Balfour mede, dat de kroningsfeestelykheden in Lon den, behalve die welke een liefdadig karakter hebben, uitgesteld zullen worden, en dat de vloot-revue niet zal plaats hebben. Balfour zeido verder, dat hjj niet zou voor stellen het Huis te verdagen, omdat dit wel licht een verkeerden indruk zou maken op het volk. De toestand van den Koning is ongetwij feld ernstig en zorgwekkend, maar wy be hoeven geen krachtiger uitdrukkingen daar voor te gebröiken. De voorgestelde verdaging van het Huis voor do kroningsplechtigheid is natuurlijk voor onbepaalden tyd uitgesteldmaar de bevolen rustdagen op Donderdag en Vrydag kunnen niet weder worden opgeheven. Terwyl Balfour zyn mededeeling deed, ontbootten alle leden van het Huis het hoofd. By het sluiten der zitting deelde Balfour nog mede, dat de toestand van den Koning onveranderd is, en dat hy goed vooruitgaat. In het Hoogerhuis beantwoordde lord Salisbury een vraag van een der leden, om trent den gezondheidstoestand van denkoning. De eerste-minister zeide:* „Alles wat wy voor het oogenblik kunnen doen is hopen en bidden om beterschap, en onszelven troosten met de wetenschap, dat de geneesheeren bevredigd zyn over den toestand van den koning Do operatie, die zeer ernstig was, is met goed gevolg ver richt, en wy kunnen hoop hebben op een gunstigen uitslag. Gedurende een dag of drie, vier zullen wy in onzekerheid ver- keeren, maar het is een troost voor ons te weten, dat de operatie moeilyk beter zou kunnen gegaan zyn. „Wy hebben alle reden om te hoopen, dat de genezing spoedig en volkomen zal zyn”. Rusland hoeft een merkwaardig bosluit ge nomen, volgens de Times. Het heeft mede gedeeld, dat het zich geheel en al terugtrekt uit het beheer over Tientsin, dat het geen deel meer zal nemen aan de besprekingen over de Echte a, teBAmen- gen in den num des vervaardigd t wereldbe- brn Stoll- Tengevolge van ongesteldheid van den Koning van Engeland is de kroningsplech tigheid voor onbepaalden tijd uitgesteld. Volgens het officieele bulletin van de ge neeskundigen, lijdt de Koning aan perityphlitis (ontsteking om den blinden darm). Zater dagavond was de toestand van den Koning zoo bevredigend, dat men, dank zy de goede zorgen, hoopte dat hy de kroningsplechtigheid zou kunnen ondernemen. Maandagavond ver- De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda doen te weten dat door den Raad dier Gemeente, in zijne vergadering van 13 Juni 1902, is vastgesteld de volgende Verordening VERORDENING tot wijziging der Verorde ning regelende de Bouwpolitie in de ge meente Gouda. Eenig Artikel. In de verordening regelende de Bouwpolitie in de gemeente Gouda, vastgesteld den 2in Februari 1899 en afgekondigd den i8n Maart 1899, wordt de slotzin van artikel 15 in stede van met de letter j genoemd met de letter k en wordt in dat artikel gevoegd een op i volgende zin j. voor het Buurtjeaan de noordzijde de weerszijden verlengde buitenkant van stoomzeepziederij »de Hamer”, en aan de zuidwest zijde eene lijn op een afstand van 6.56 M. even wijdig aan deze gevellijn Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den lón Juni 1902, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 250 Juni 1902. y Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS De Secretaris, BROUWER. elk gekookt uk voor th eelepels VMS nhte) Als gevel van gebruiken. Dat weet ik zoo zeker niet, zei de vorige spreker weer. In ieder geval had men toen de vrije wouden. Die jonge man bevalt mij, ging hij voort toen beiden de trap afliepen Hij heeft geduchte veroordeelen, zei zijn vriend. Nu ja, hij heeft zijn meeningen en wij de onze. Maar hij is ten minste een man hij heeft duidelijke, oprecht gemeende denkbeelden en een open, edel gelaat, zijn geheele voorkomen is zoo gunstig als ik maar zelden gezien heb. Waar zijn wij nu Wij hebben voor vandaag nog maar één naam op onze lijst staan en het is hier dicht bij Albany, letter K. no. 1 Wederom een lid der aris- tokratie, de achtbare heer Charles Egremont. Nu, voor zooverre ik er over kan oordeelen heb ik liever met hen' te doen dan met mannen als Wriggle en Rip en Fielt, zei de langste der gedelegeerden lachend. Ik geloof zeker dat we lord Milford ook een heel aardigen kerel zouden gevonden hebben, als hij maar op was ge weest. Hier zijn we er, zei zijn metgezel, terwijl hij den klopper liet vallen. Is mijnheer Egremont thuis Zijt gij de heeren der deputatie Ja mijn meester heeft mij particulier opgedragen, dat hij voor u thuis was. Wilt ge zoo goed zijn binnen te komen heeren Zie nu eens aan, zei de langste. Dat zou een lesje zijn voor Fielt. Zij werden in een zijkamer gelaten en stoelen ontwikkelen. De krachtigste baronnen zijn niet bestand tégen onze vuurwapenen, zei de gedelegeerde. De moderne wetenschap heeft het opgenomen voor de natuurlijke gelijkheid des menschen. En ik moet bekennen, dat het mij erg spijt, zei de ander, wat menschelijke kracht schijnt mij toch maar altijd het natuurlijke middel toe tot afdoening van zaken. Ik verbaas mij niet over uwe meening, zei lord Valentine, zich glimlachend tot den laatsten spreker wendend. Ik zou niet heel graag u in den strijd tegen hebben. Me dunkt, gij zult welenke len duimen over zes voet lang zijn. Ik was zes voet en twee duim lang, toen ik ophield te groeien, zei de gedelegeerde en mijne jaren hebben mijne lengte nog niets doen af nemen. Die wapenrusting zou u passen, zei lord Valentine, terwijl allen opstonden. En zou ik u mogen vragen, mylord. waarom die zich hier bevindt? vroeg de aange sprokene. Ik moet op het bal van de koningin Richard Leeuwenhart voorstellen, zei lord Valentine, en voor mijn vorstin wil ik mij niet vertoonen in een harnas uit Drury-Lane, daarom heb ik dit van mijn vaders kasteel laten komen. Ha! ik zou haast kunnen verlangen, dat wij de goede oude tijden van Leeuwenhart weer be leefden, zei de grootste, de meest gespierde der gedelegeerde. Dan zouden wij lijfeigenen zijn zei zijn met gezel. 109) -* Het volk moet aanvoerders hebben, zei lord Valentine, Het heeft die gevonden, zei de gedele geerde. Als het tot een uitbarsting komt, zal het zijn adel volgen, zei lord Valentine. Zal de adel hen aanvoeren zei de andere gedelegeerde. Wat mij aangaat, ik maak er geen aanspraak op een filosoof te ïijn, en als ik weer een Simon de Montfort zag’'ópstaan, zou ik met gencegen onder zijn vaandel strij- den. Wij hebben een aristokratie van het bezit, zei de gedelegeerde, die het meest gesproken had. Door de toenemende beschaving is het bezit het eenige middel geworden om het onderscheid tus- schen de verschillende klassen aan te geven, maar een nieuwe regeling van het bezit kan ook dit doen verdwijnen. Ha I gij wenscht de hand ta leggen c; bezittingen, zei lord Valentine glimlachend, die poging zou de maatschappij wel eens den oorspronkelijken toestand kunnen terugbren gen en dan zouden de verschillende oorzaken van het klassenonderscheid zich weer langzamerhand ergerde de toestand, zoodat gisteren een operatie noodig is geworden. Het is, in de verste verte, niet met woorden te beschrijven, met hoe groote terneergesla- genheid en smart liet publiek het bericht heeft ontvangen dat de Kroning is uitgesteld wegens ongesteldheid van den Koning. Men merkte voor het eerst dat er iets ernstigs ophanden was, toen de vertegenwoordigers, van de voornaamste nieuwsagentschappen plotseling dringend op het Buckinghampaleis werden ontboden, waar Francis Knollys hun het officieele bulletin, geteekend door de groote chirurgen des lands, mededeelde. Onderwijl had de jobstijding het Lagerhuis en andere centra bereikt, en de telefoon en de telegraaf verspreidden het bericht dadelyk door geheel Londen. De straten waren prop vol met een menigte menschen die vry-af hadden, en volkomen geslagen waren. Er ging een schok Van ontzetting door de me nigte, toen de avondbladen verschenen met groote plakkaten waarop het nieuws te lezen stond. De Earl Marshall heeft last gekregen van den Koning, om diens innig leedwezen te betuigen dat do kroningsplechtigheid, wegens een ernstige ongesteldheid, moet uitgesteld worden. Alle feestelijkheden te Londen zullen dientengevolge eveneens uitgesteld worden. De Koning hoopt^ echter zeer dat de feeste lijkheden in de provincie volgens het reeds vastgestelde program zullen doorgaan. Het bulletin gisteren uitgegeven te twee uur op het Buckingham palace luidt „De operatie bij den koning is met goeden uitslag volbracht. Een groot abces is ver wijderd. De Koning onderging de operatie goed en bevindt zich in bevredigenden toe stand.” „Reuter” verneemt dat bij de gewone operatie van de kwaal, waaraan de Koning lydende is, de patient gewoonlijk vier of vyf weken stil moet liggen. Niets is op het oogenblik nog beslist over den terugkeer der buitenlandsche gasten, doch men verwacht, dat zij huiswaarts zullen keeren zoodra stellige berichten omtrent de operatie vernomen worden. In officieele Jringen neemt men aan, dat de toestand van den koning vry ernstig moet zyn, daar de operatie anders niet zoo snel zou hebben plaats gehad. Het is thans duidelyk geworden dat de Koning wenschte zyn onderdanen niet te leur te stellen en slechts overging tot het plan om het kroningsfeest uit te stellen, toen het hem bleek, dat het physiek onmogelyk voor hem was om de feesten mede te maken. Het is zeer te betreuren, dat onze gewijde ge bouwen gewoonlijk gesloten zijn buiten den tijd bestemd voor de bijeenkomsten. Het is nog meer te betreuren dat men na met moeite te zijn binnengekomen, zooveel opmerkt dat den goeden smaak en het gevoel beleedigt. Te wklen van het gevoel des levens oefenen enkele pocettblik- ken, door gebracht in een hoog oud kër)të2bonw, zeer dikwijls een heilzamen invloed uit;afzuive ren het hart en verhetlen den geest; verdrijven menige neerdrukkende gedachte, en voorkomen menige daad, waarover men anders te laat be rouw zou hebben. do voorwaarden, waarop de stad en het dis trict Tientsin aan Cwna zullen worden terug gegeven, en dat het zJeh niet meer zal bemoeien met de plannen, do<jt den Engelschen gene raal en de militaire bevelhebbers der verbon den troepen opgemaakt als voorwaarden voor de teruggave. Zaterdag js generaal Wbcgack,de Russische vertegenwoördiger by het voorloopig bewind in Tientsin, naar Rusland teruggekeerd. Generaal Wocgack is een der militaire bevel hebbers, die indertyd de voorwaarden opstel den, die thans door Rusland worden verwor pen, hoewel ook de gezant te Peking, in een bijeenkomst van vreemde gezanten, daaraan zyn goedkeuring hechtte. Het voorloopig bewind in Tientsin bestaat dientengevolge nog uit de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië en Japan. Voor het geval Engeland even eens zyn vertegenwoordiger terugtrekt, zullen Italië en Japan hetzelfde wel doen, daar deze beide mogendheden een staatkunde heb ben aangenomen, die beslist gunstig is voor China. Frankrijk, dat steeds geheel en alinRus- sischen zin is opgetreden in China, zalRus- lands voorbeeld wel volgen, zegt de Matin. En dan zou Duitschland alleen overbly ven, om onder toezicht der andere mogendheden, de zaken n^èt China klaar te spelen. Rusland, zegt de Times, toont door het thans genomen besluit weder de groote han digheid die het in de geheele Chineesche quaestie bewees; het plaatst zich in een zeer gunstigen toestand tegenover China, en tevens werpt het alle schuld voor den langen drijft van het voorloopige bewind op Engeland, «eit 1 positie die zoomin de Engelsche regeeAii als de Tinjes klaarblijkelijk aangenaam viMA 7 Nadere berichten door den correspondent van de New-York Herald uit Cuba aan, zyn blad gezonden doen zien, dat de berichten omtrent de ongunstige toestanden ob dat eiland in stede van overdreven nogbéneden de waarheid waren gebleven. De Cubanen moeten algemeen overtuigd zyn, dat van het Congres te Washington geen hulp te verwachten iser wordt veel gepraat over de mogelijkheid om voordeeli- ge handelstractaton met Engeland en andere landen te fluiten. Dat het Congres der Vereenigde Staten niet naar de stem van president Roosevelt luisteren wil en Cuba in den steek laat, staat thans vast. Vrydag werd een vergadering gehouden der republikeinsche congresleden, maar zy ging tot verdaging over zonder een besluit werden hun aangeboden de bediende opende een mahoniehouten vleugeldeur, die hij achter zich weer dicht deed en ging zijn meester de komst der gedelegeerden melden. Egremont zat in zijne bibliotheek aan een ronde tafel, die bedekt was met schrijtgereedschap.boeken en brieven. Op eene andere tafel lagen zijn par lementaire stijkken en stapels blauwe boeken. Het vertrek was kiAssiek gemeubileerd. Op den schoor steenmantel stonden enkele oude vazen, die hij uit Italië had meegebracht, ter weerzijden van de schilderij van Allori waarvan we vroeger spra ken. De bediende keerde naar de zijkamer terug, en aan de bezoekers meedeelende, dat zijn meester gereed was hen te ontvangen, leidde hij naar Egremont Walter Gerard en Stephen Morley. HOOFDSTUK VI. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, breng n ter algemeene kennis dat de Algemeene Collecte met open schalen aan de huizen ten behoeve van het Fonds tot aanmoedi ging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden, op verzoek van de Commissie van bedoeld Fonds, niet zal plaats hebben op Maandag 30 Juni e.k., doch thans is bepaald op Maandag den 7 Juli e kaan vangende des voor middags ten 10 ure. Gouda, den 25 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1