UE TWEE UITERSTEN. tr :ao iïieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, - FEV1LLETOX. I !No» 8835.Vrijdag 37 Juni A903. j 41ste Jaargang. ADVERTENIIEN worden geplaatst ondtrbilstm fondaritlf eneeskrach estal elke pijnlijke overbodig. Mei oor ongeneeslijk Migs een bijna 22 Irengt genezing en i, ontstekingen enz A1KOAIHGIW, Bulleiilanflscli Overzicht Inzending van Advertentiën tot 1 uur der midd. s incl. de Ansicki- st”, Haarlem. Neder- Verspreide Berichten. it 103. 4 Wordt vervolgd) VOORBEREIDEND Militair onderricht. Telefooi De Telefoon No. van de COUPONS Uende l Juli te Vennootschap, e Bank de Vos er Firma P. J. ide opengesteld, en te allen tijde Frankrijk. ’t Was in den avond van den 24 Juni 1894 dat president Sadi Carnot te Lyon ver moord werd door Caserio en ter herinne- d« Echte i, teeamen- jen in den num des rervaardigd wereldbe- to* BtoU- Het „Berl. Tagebl.” brengt in een hoofd artikel, gewijd aan het aftreden van minister otschap üDffiir >age. etorius Zoon. ityn&Dortland. handelaar een ndsche uitgave udalylut. ,ldd.l »wr Hwrrt dndmcbMM™*, C.M Mlltarfc#* Men lelt. V-4 kamtrk.— ilirhiiiii»,*»**" fa Zn. Gouda e hoofdtekst lit halfmaande- che tijdschrift at uit de Be- (jving eener om de Aarde, le Heer E. T. 3tra Kuiper in icht der Ven- chap maakt, nummer is rijk ïlluetreerd eigen photo- thieche opna- fiOWCHE COURAOT. 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel ineer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. jt per jaar on- i, die hem aan >r hem op te izigers worden ;e maal komen sen in Arabië, ië, Birma, Ma- In Oostenrijk gaat zich opnieuw do han delspolitiek naar voren dringen. De Wee ner correspondent van de Temps” seint aan zyn blad, dat Minister Koerber aan de Hon- gaarsche Regeering kennis heeft gegeven van zyn plan tot opzegging der bestaande han- delstractaten. Deze mededeeling was noodzakelijk vóór den 30n Juni, omdat anders Oostenrijk niet zonder toestemming van Hongarije tegenover het buitenland de verdragen zou kunnen opzeggen. Men had verwacht, dat deze mededeeling van Hongarjjp zou zyn uitgegaan. Franz Kossuth had er in de Kamer bij Von Szell op aangedrongen. Maar Oostenrijk is Hon garije vóór geweest. Nn zal in het komend halfjaar tnsschen de beide zusterstaten over eenstemming moeten worden verkregen over het gemeenschappelijk tarief, of Oostenrijk zal het recht hebben alleen handelend en onderhandelend op te treden en de econo mische scheiding tnsschen beide Staten zal een voldongen feit zyn. En daarop volgt dan misschien te harer tyd nog verdere schei ding. De lyst der onderscheidingen, bij gelegen heid der (uitgestelde) kroning is gisteravond gepubliceerd. Daarin wordt gemeld, dat de Koning een nieuwe ridderorde van Verdienste heeft ingesteld. Tot de twaalf eerste ridders dier orde van Verdienste behoorenLord Roberts, Lord Kitchener, Lord Wolseley en de geneesheer Lord Lister. Onder de overige onderscheidingen be hooren do benoe ing van lord Milner tot „viscount”, van generaal Grenfell tot „poer”, van lord Rotschild tot lid van den privy council”, en van de geneesheerer. Treves en Laking tot „baronets”. Een bijvoegsel van do „London Gazette” meldt dat de hertog van Connaught bevor derd is tot veldmaarschalk. De financieele wetten werden in derde lezing met 286 tegen 181 stemmen aange nomen. vereld bekend on offen middel tegen ong-, Lever D, enz. Inwendig litwendig in bijna met goed gevolg Prijs per flacon f 115. 1 post f 1.60. derland lokin 8 Amsterdam l die Schutzenepotheke hitech, Oeeterreich Centrasl-DepótSead* Uit een bericht in de „Times” zou men moeten opmaken dat binnenkort een tweede operatie noodig zal zyn. Het blad schryft „Wel is hot gevolg van de operatie ge weest dat een aanzienlijke hoeveelheid etter uit het abces verwijderd is, doch het is niet zeker dat de geneesheeren meer hebben kun nen doen en men weet in het bijzonder niet of het hun mogelyk is geweest om den blin den darm zelf weg te nemen met de weef sels, die andere kiemen van gevaar be vatten”. k'. >Ik gekookt k voor da- «topeh va» date) Al* geval van gebruiken. uo) Van dit standpunt bezien zou de kerk voor ons nog eene vrije plaats zijn, niet tegen de macht der wet, maar tegen het geweld van onzen eigen wil; niet tegen de hartstochten der menschen, maar tegen die van ons zelven. De Westminster-abdij verheft zich daar rustig te midden van den strijd der partijen. In haar na bijheid zijn enkele van de vermetelste en enkelen van de slechtste daden volbradnt of bedreven heiligschennis, plundering, moord en verraad. Hier werd de roof uitgeoefend op zoo groote schaal, als waarvan wij in den lateren tijd geen voor beeld kunnen aanwijzen hier werden tienduizend landgoederen behoorende aan- de orde der Tem pelieren, zonder eenig bewijs, zoo goed als zonder eenig voorwendsel, op één dag verbeurdverklaard en verdeeld onder de, vorst en zijne voor naamst? edellieden hier^werden de uitgostrekle bezittingen der kerk, die, wat ook de geloofsarti kelen zijn, aan het volk behoorden ennogbehoo ren, op verschillende tijden,fjonder verschillende omstandigheden bemachtigd door eene vergadering die voortdurend den godsdienst van het land ver anderde, maar nooit den buit teruggaf. Hier zag ook het licht die monsterachtige bepaling, die zélfs in het practische Rome in do wreedste periode ongeëvenaard is de verpanding van de industrie des lands om de bezittende klasse te verrijkken en te beschermen eene daad, die thans gestraft wordt door hare gevolgen eene ontaarde en ver vreemde bevolking Hier zijn ook menigmeal onschuldigen aange klaagd en ten doode toe vervolgd en werd een deugdzaam en bekwaam vorst om het leven ge bracht, omdat hij, onder meer weldadige plan nen die hij voor het volk beraamd had, de meening was toegedaan, dat het in het voordeel was dat de ekonomische di nsten van den staat vergoed werden door eene direkte belasting, geheven door een persoon aan gillen bekend, dan door indirekte belastingen, opgelegd door eene onverantwoordelijke en telkens afwisselende ver- Maar^dank zij de parlementaire vaderlandsliefde werd het Engelsche volk ontheven van de Scheeps- belasting, die al’een door de rijken werd opge bracht, en kreeg daarvoor in de plaats invoer rechten en accjjnzen, die hoofdzakelyk door de armen worden betaald? Te recht heeft men koning Karei den Marte laar genoemd, want hij was het slachtoffer voor de direkte belasting. Nog nooit had iemand zijn heldhaftig leven voor zulk eene groote zaak geëindigdde zaak van de Kerk en de zaak der Armen. Zelfs tegenwoordig in de rustige tijden waarin wij leven, nu publieke roof uit de mode is en den zachter klinkenden naam heeft aangenomen van kommissiën van onderzoek, en waarin men De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda doen te weten dat door den Raad dier Gemeente, in zijne vergadering van 13 Juni 1902, is vastgesteid de volgende Verordening VERORDENING als bedoeld in artikel 4 der Hinderwet. Art. 1. Krachtens het bepaalde bij art. 4, 20 der Hinderwet (Wet van 2 Juni 1875), (Staatsblad No. 95) wordt in het belang der openbare gezondheid de kadastrale Sectie F, der gemeente aangewezen voor het oprichten, hebben of gebruiken van inrichtingen tot het ontvetten van wol”, «inrichtingen tot bewaring en verwerking van beenderen of hoornen”, «bewaarplaatsen, droogerijen, ropkerijen, bloo- terijen en zouterijen van huiden en veilen”. Het is verboden om elders in de gemeente het bedrijf of de bedrijven uit te oefenen, waartoe de oprichting of het gebruik van eene dezer inrichtin gen vereischt wordt,. Van dit verbod zijn tot den 1 Januari 1918 «uitgesloten de bestaande in het eer ste lid van dit artikel genoemde inrichtingen. Arf. 2. De in artikel 19 der aangehaalde Wet bedoelde door het gemeentebestuur aan te wijzen gemeente en politie-ambtenaren zijn«de Ge meente-Bouwmeester, de Commissaris van Politie, de Inspecteur van Politie en de Hoofd- en verdere Agenten van Politie. Art. 3. Deze Verordening treedt in werking onmiddebijk nadat zij zal zijn afgekondigd, Tenzij zij voor dien tijd is vernieuwd vervalt deze Verordening op den 3m December 1921. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den i6n Juni 1902, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2Ón Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS De Secretaris, BROUWER Von Thielen en de benoeming van Budde» warme hulde voor hetgeen eerstgenoemde in de laatste elf jaar tot stand bracht op gebied van het spoorwegwezen. Omtrent den generaal-majoor Budde wordt gewezen op het feit, dat ditmaal geen vakman aan het hoofd van het ministerie is geplaatst, doch een man van groote ervaring ook op technisch gebied. Het blad aarzelt niet, deze benoeming, geheel een gevolg van het eigen initiatief van den Keizer, een gelukkige te noemen. Het acht de hoop niet misplaatst dat in Budde het spoorweg- en verkeers wezen een hervormer zal krygen. Omtrent de carrière van den nieuwen minister wordt medegedeeld, dat hy dienst nam by de infan terie, de militaire academie bezocht en in 1870 door een geschrift over de Fransche spoorwegen in den oorlog de aandacht trok van Moltke, die hem by den generalen staf plaatste. Aan de debatten over de Kanaal* wetten nam hij onlangs een werkzaam aan deel. Budde wordt beschreven als een man van bui ongewone werkkracht en groote bescheidenheid. De BURGEMEESTER van Gouda brengt ter kennis van de jongelieden, die aan het voorbe reidend militair enderricht wenschen deel te ne men, dat zij zich vóór den 1 Juli as. moeten aanmelden bij den Heer Majoor Garnizoens commandant alhier, en dat zij, die zich na dien datum aanmelden vermoedeljjk niet meer tot dat onderwijs kunnen worden toegelaten. Gouda, den 25 Juni 1902. De Burgemeester voornoemd, R L MARTENS. De ergste verliezen lyden te Londen de houders van restaurants en eethuizen, die nu geen weg weten met hun bederflyke waar. De commissie voor de keuken uit het den toegang beletten tot het schip en de donkere vleugels, hij ternauwernood een enkel venster kon gewaar worden, terwijl op een vuile bank enkele luidruchtige kerkeknechts zaten als schouwburgportiers, of op hun gemak babbelden als kasteleins toen rezen weer de visioenen voor hem op waarin hij zich reeds vroeg en menigmalen verlustigd had ais hij zich te midden der luine van Marney bevond, en hij was op het punt zich haastig te verwijderen van de plaats, die hij zich zoolang had voorgesteld te bezoeken, toen plotse ling het orgel zich 'leed hooren, eene hemelsche symphonic door het hooge gebouw weerklonk en stemmen in droevige melodie zich vermengden met de zwellende tonen. Hij bleef als het ware aan de plaats ge nageld. Misschien oefende een dergelijk gevoel zijn in vloed uit op een andere persoon den dag na het bezoek der deputatie aan Egre mont. De zon, ofschoon ze nog een langen Weg had af te leggen aan den zomerschen hemel, had reeds verscheidene uren geleden haar hoogste punt bereikt; de dienst werd in het koor verricht, en eenige 'personen, die binnentraden door de deur in dat deel der abdijkerk, dat algemeen bekend is onder den naam van Poet’s Corner gingen door de leelijke afsluiting die het kapittel heeft laten zetten, en namen hunne plaatsen in. Lagerhuis heeft gisteren vergaderd, om te beslissen wat er moest gedaan worden met den mondvoorraad voor de 1200 ontbyten en 3000 luncheons die op Donderdag en Vrydag op hot paleis van Westminster had den genuttigd moeten worden. Men besloot het eten zooveel mogelyk weg te geven aan een hospitaal, een werkhuis en een liefdadige instelling. Een grootleverancier van diné’s enz. ver telde gisteren aan een man van de Daily Express: „Binnen enkele minuten nadat de jobstijding bekend was geworden, kwamen onze koks naar de kantoren om instruction. Wild en gevogelte stoofden in de ovens, stukken vleesch werden aan het spit gebra den, aan taarten en pasteien werd de laatste hand gelegd! Wat moesten wy doen? „Men liet ons niet lang in twijfel. Wa gens die vroeg in den ochtend waren uitge zonden met tafelgerei, glaswerk enz. kwamen vol terug. De menschen voor wie ze be stemd waren, weigerden ze te accepteeren. „Spoedig regende het telegrammen waarby bestellingen werden afgelast. Expresse- brieven volgden, en de meeste ervan waren zeer despotisch opgesteld. „Wy zitten met een ontzaglijke hoeveel heid etenswaren, die nu niet noodig zyn.” Een ander leverancier bleef zitten met duizend kilogram zalm. Tnsschen verhuurders en huurders van zit plaatsen op do tribunes zyn zeer onverkwik kelijke geschillen gerezen. Te Le Mans heeft president Loubet. by het gymnastiekfeest, de woorden herhaald, die hy te Brest sprak by zyn terugkeer uit Rusland; hy hoopte, dat de Franschen zich zouden scharen om de Republiek, met het programma: „Verdraagzaamheid, Eenheid en Verzoening.” Dio woorden worden door de Republikein- sche pers met groote ingenomenheid begroet. De République spreekt van de „wyze woor den van den president”, en hoopt dat zy ingang mogen vinden. „Tweemalen heeft president Loubet zyn gedachte samengevat in woorden, die do nood zakelijkheid inhouden om terug te keeren tot een staatkunde van verzoening en eenheid. Hy heeft zyn programma aangevuld door er de verdraagzaamheid bij te voegen. „Kunnen wij anders doen dan hem geluk- wenschon en hopen dat men hem eindelyk zal begiypen?” geen ander verraad kent dan te stemmen tegen een minister, die, hoewel hij het staatkundig be leid dat hij met het oog op uwe kiezers moet steunen, geheel veranderd heeft, toch op uwe stem en uw vertrouwen blijft rekenenin dezen tijd is het al een klein bewijs, dat men niet met de sleur wil meegaan, wanneer men in plaats van te luis teren naar saaie, onbeduidende debatten, de oude abdij binnentreedt en luistert naar den een of anderen lofzang Dit deed Egremont nog al eens, en ofschoon de discipline en de inhalige regelingen van het kerke lijk lichaam, waaraan de bewaring van het schoone gebouw is toevertrouwd, ongetwijfeld alles hebben gedaan om den heiligen genius van die plaats te hinderen en te beleedigen, was h t toch eene gewoonte, die dikwijls genot en troost ver schatte. Er bestaat misschien in geene andere groote stad der wereld eene bevolking, die zulk eene handelwijze zou verdragen als gevolgd wordt tegenover «dien grooten lummel, het publiek,» door den Deken en het Kapittel van Westminster, en zwijgend zou toelaten, dat het werd buiten gesloten uit het eenige gebouw in de twee steden dat den naam van kathedraal waardig is. Maar het Britsche publiek verdraagt alles, het heeft het ook zoo druk met te spekuleeren in spoorweg- aandtelen Toen Egremont op zijn eerste bezoek aan de abdij door den zuidelijken kruisvleugel was bin nengetreden en de planken met houten pennen zag waardoor hij scheen omringd te zijn, alsof de abdij in staat van beleg verkeerde, ijzeren hekken hem No. «3, Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. e prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Het bulletin omtrent de ziekte van ko ning Edward van gistermiddag twee uur luidt De Koning bracht een goeden ochtend doorzyn toestand is tot dusver bevre digend.” Het bulletin van 6.30 meldtDe koning bracht den dag tamelijk goed door. De alge- meene lichaamskracht vermindert niet, en er zyn geen verschijnselen die bijzondere onge rustheid veroorzaken. Het bulletin van elf uur meldt dat de toestand bevredigend blyft. De Koning sliep enkele uren in den loop van den dag. Hy gevoelt zich slechts weinig onlekker, en is opgewekter. aroa&aqjet

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1