JE TOE EITEBSTEN. HTS. EVEB ksen. BINNENLAND. KNERS, RS Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 8837. Maandag 30 Juni 1903. 41sie Jaargang. Buiicnlandsch Overzicht. FEU1LLEI OM. rex «glijders - werkelyke hulp ITO AP 3ter Liarzenmagazijn E 30 Gemengde Berichten incl. de Amicht- •ist”, Haarlem. 1 rich beleefd aan ll HOOFDSTUK. VII. zn.'_ Goud. DlITSCHLAND. ,Schleipncr” is Donderdag behouden yde opengesteld. ien te allen tijde briefkaart worJi «©gezonden doof tbomtnel- i Zoo noodig zullen tegen bepalingen voorbereid thaven.128. jemeten werk. E OUDE DAMMEN lerk jgW biji CTERS Jz. wijs van echtheid it m kurk steeds voor den naam dor Firma )PPE het Hof van Cassatie, ten einde een beslis sing uit te lokken ten aanzien van verschil lende dubbelzinnige punten in de wet op do vereenigingen. den herfst nieuwe worden. •■khandelaar een 'andsche uitgave igt per jaap on- n, die hem aan tor hem op te eizigers worden 3te maal komen ttsen in Arabië, dië, Birma, Ma- l.ll! IM IIE COTRANT Op Woensdag 16 en Donderdag 17 Juni zal de afdeeling Leiden en Omstreken van de Nederlandsche Maatschappij van Tuin bouw en plantkunde haar 25-jarig bestaan herdenken. Woensdags te 2 uur zullen de feesten officieel in „Zomerzorg” worden ge opend door den voorzitter prof. dr. J. M. Janse. HOEN WERK dan de Kleiwegsteeg, loften, enz. s en alles wat lc8v*flangd met ver, tafellinnen bijzondere belastingen, uit welker opbrengst de schadeloosstellingen bestreden moeten worden, den haat tegen de vreemdelingen en de Christenen aangewakkord. D.e stemming moet in sommige provincies niet ver van een opstand zyn. In de Zuidelijke provincies van China zyn reeds opstanden uitgebroken, die een gevaarlyk karakter hebben aangenomen en wel in het Zuiden van Hunan en in Sjan- toeng. Naar het district Tsjetjeeoe aan de Blauwe Rivier by Njanking zyn ook troepen gezonden ter onderdrukking van ongeregeld heden. In Tsjili, waar in het vorige jaar een stedenbond is opgericht, om gemeenschappe lijk betaling van belasting te weigeren, om dat de opbrengst moet strekken tot schade loosstellingen van de gehate Christenen, be gint zich in den laatsten tyd een beweging te verspreiden, waarvan de aanhangers reeds in botsing zyn gekomen met de geregelde troepen. Verscheidene oproerige plaatsen zyn vernield en in een plaats zyn alle bewoners afgemaakt. Een brandpunt van de beweging is het Zuidelyker gelegen Taming-foe, waar men plakkaten tegen de Europeanen en de Christenen aangeslagen en vergaderingen heeft gehouden, om het verzet tegen de over heid te organiseeren. Verscheidene woningen van zendelingen zyn leeggeplunderd. In hot district Kwangsin is een valsch Keizerlijk edict aangeplakt, waarin de bevolking aan- gemoedigd wordt de Europeanen en Chris tenen te vermoorden. Uit Mongolië komen ook verontrustende berichten, ten gevolge van het dry ven van Toeng-foe-hsiang en. prins Toean, die zich nog altyd als vluchte lingen te Kansoe ophouden en die party trekken van de toenemende ontevredenheid van do Mohammedanen. Deze stelt een motie voor, om de beraad slaging te schorsen totdat de minister van Oorlog aan de legercommissie het advies van den oppersten raad van het leger heeft mede gedeeld. Generaal André, minister van oor log, zegt, dat do regeering het haar grond- wettigen plicht rekent zich tegen die motie te verklaren. Freycinet bestrijdt de motie eveneens en de Senaat verwerpt haar met 149 tegen 118 stemmen. De Kamer behandelde de interpellatie van Mirman en 'Binder over do zadk Humbert. Mirman vraagt waarom men alles gedaan heeft om de schuldigen niet in hechtenis te nemen. Binder wil weten welke bekrach tiging de regeering denkt te geven aan de handelingen van den procureur-generaal Bu- lot. Vallé, minister van justitie, ontkent gezegd te hebben, dat hy Bulot zou treffen. Hij zou do houding van Bulot onderzoeken, maar vond geen poor van plichtsverzaking. Derhalve liet bij hem op zyn post. Er wa ren niet alleen republikeinen by mevrouw Humbert, vervolgt de minister, maar mannen van alle partyen. Als zy voor den rechter <rverschijnt (want ik vertrouw dat zij gepakt zal worden), zullen er verrassingen komen. De Kamer zal zeggen of zy vertrouwen heeft in den minister van justitie. Een motie van Manjan, waarin het vertrouwen wordt uit gesproken. dat de regeering alle schuldigen in de zaak Humbert met kracht zal vervol gen, wordt met 493 tegen 71 stemmen aan genomen. De Franscho Senaat zette de beraadsla ging over het wetsontwerp, dat den dienst plicht op twee jaar stelt, voort. Generaal Billot bestrydt in een lange redevoering het wetsontwerp met kracht. Eveneens Prevet. De „Suiueipjicr is r/uiiueruug uöi te Kiel teruggekeerd uit Dusseldorp. Zwitserland, De Berner studenten zyn uiterst veront waardigd over het optreden van de politie by hun betooging tegen professor Vetter. Zy hebben een druk bezochte vergadering ge houden, waar de verwachting werd uitge sproken, dat de politie ernstig ter verant woording zal worden geroepen. Vervolgens staken zy voor het hoofdbureau van politie de serenades met ketelmuziek af, die voor den hoogleeraar bestemd waren, doch de politie liet zich niet zien. Men meldt uit ’s-Gravenhage Gisternacht is er ingebroken in do druk kerij der firma Mouton on Co. alhier. De dieven hebben zich toegang verschaft door een dakvenster" Op het dak zijn zy gekomen door uit het dakvenster te klimmen van een aan het perceel grenzend leegstaand en in verbouwing zynd huis, waar zy zich vermoe- delyk met een valschen sleutel toegang heb ben verschaft. Na de papier- en bookenma- gazynen te hebben doorsnnffeld, hebben zy de sloten verbroken van de deuren die tot de kantoorlokalen toegang geven. Alle kas ten en laden der schrijftafels zyn opengebro ken, doch men heeft niets van zync gading kunnen vinden. Er is wel groote wanorde aangericht, doch er wordt niets vermist dan Eergisterenavond had er op den weg tus schen Scharn en Heer, nabij Maastricht, een automobielongeval plaats. Do graaf en gra vin de V., te Valkenberg, die van een brui loftsfeest by den graaf de G., té Ejjsden, in hun automobiel huiswaarts keerden, kwamen onderweg met dat voertuig in.aanraking met gekapte boomen, die op den weg lagen. Het gevolg was, dat do automobiel omsloeg en de inzittenden er uit vielen. De gravin be kwam oene vrij ernstige kneuzing aan het achterhoofd, zoodat zy den geheelen nacht niet tot bewustzyn kwam.’ De chauffeur werd met een gebroken arm opgenomen. De graaf en eene inzittende dame bleven ongedeerd. De hoofdtekst dit halfmaande- rsche tijdschrift ;aat uit de Be- rij ving eener i* om de darde, de Heer E. T. nstra Kuiper in - racdit der Ven- schap maakt. nummer is rijk eïlluntreerd. ir eigen photo- ph inche opna- Toen Gerard en Morley de Albany verlieten na hun bezoek aan Egremont, gingen zij vaneen, en Stephen, dien wij zullen vergezellen, liep in de richting van den «Temple voort, waar hij zelf dichtbij een kamer had, en waar hij van plan was een kollega-journalist te bezoeken, die kamers bewoonde in de bekende inn of court Toen hij onder Temple Bar door liep, werd hij ■u's ü1»- tra) En hoe lang rijt ge al in Londen Veertien dagen. Het is eene groote gevan genis. Hoe vreemd is het, dat men in een groote stad als deze, nauwelijks alleen kan loo pen Gij mist Harold, zei Egremont, Hoe maakt die' trouwe vriend het Die arme Harold! Van hem te scheiden was ook smartelijk. - Ik vrees, dat gij u erg verveelt, zeiEgre- monf. O, neenzei Sybil, er staat zooveel op het spel; er valt zooveel te hooren als mijn vader terugkomt. Ik stel ook zoovee' belang in hunne gesprekkenen soms ga ik hem zelfs hooren spre ken. Niemand onder hen kan met hem vergele ken worden. Het schijnt mij onmogelijk toe onze eischen af te wijzen, indien onze overheerschers ze maar van zijne lippen hoorden. Egremont glimlachte. Uwe konventie bestaat in bloem, of liever nog in knop, zei hijalles ie nu frisch en zuiver maar over een poosje zal zij het lot ondergaan van alle volksvergaderingen. Er zu’.fcn trakties en daardoor verdeeldheid en tweedracht ont- een deltigen mijnheer gewaar die uit een rijtuig stapte met een bundel papieren in de hand en onmiddellijk verdween door den bekenden gewelf den gang, dien Morley op het punt was te be reiken. Toen Morley binnentrad, was de heer nog in het gezicht en Morley zag dat hij een brief liet vallen. Morley riep hem, maar te vergeefsen vreezende, dat de vreemdeling zou vewlwijnen in een der vele kruisende gangen en zoo zijn brief zou kwijt zijn, liep hij er naar toe, raapte het pa pier op, en haaste zich toen tien persoon te be reiken, die hem had laten vallen, terwijl hij zoo dikwijls riep, dat de vreemdeling ten laatste begon te vermoeden dat hij de man was, dien men riep en stil bleef staan en omkeek Over China is het altyd moeilyk te weten te komen, hoe het eigenlijk staat. Daarom trekt zeer de aandacht een artikel uit Barys in de „Pol. Corr.”, het internationaal offi cieuss blad. In dat stuk wordt de toestand in verschillende provinciën van China als ta melijk ongunstig afgeschilderd, wat de na werking zou zyn van de gebeurtenissen in 1900. De politiek van uitstel, die do Chi- neesche Regeering in zake de bestraffing van de schuldigen en het verschaffen van genoegdoening aan de Mogendheden volgt, draagt er toe by, dat de opstandelingen, die op straffeloosheid hopen, zieh opnieuw roe ren. Bovendien heeft het machtsmisbruik van de mandarijnen by bet innen van do Ondanks de optimistische officieele be richten wordt de toestand van koning Eduard van Engeland algemeen vry ongunstig in gezien. ïn de City maakt men zich ernstig be- .zorgd Het gerucht wil, dat ’s konings krachten snel afnemen. Men vreest dat de koning het niet lang meer maken zal. Laffans’s bureau meldtOndanks de vage redactie van de officieele bulletins is het niet mogeiyk hoop te koesteren voor een gunstig verloop van ’s konings ziekte. Het groote publiek neemt natuurlijk de mede- deelingen der artsen als een verblijdende waarheid opde pers vermijdt, op verzoek der autoriteiten, ongunstige berichten te publiceeren. Malxr bet is een feit, dat by de operatie een deel der ingewanden mede moest verwijderd worden, en dat, zoo de- koning deze crisis te boven komt een nieuwe operatie noodig zal wezen. De beroemde geneesheer lord Lister, die by de behandeling aanwezig was zoide nDe operatie was het ernstigste wat een man va’n zyn leeftijd en zyu gestel kou overkomen.” Laffan verneemt dan ook, dat de genees- heeren nauwelijks hoop hebben op het her stel van den koning. Wat zy deden, was een wanhoopsdaadzondor bun optreden, zou de koning tydens de kroningsdagen ge storven zyn. Hun bedoeling was, zooal niet het leven van den koning te redden, beU nog een poos te verlengen. Doch by de operatie bleek, dat de toestand veel erger was dan men vermoedde. De geneesbeeren konden dan ook de operatie niet uitvoeren zooals zy wensehtenzy moesten zich tot het hoognoodige beperken. Die operatic moge voor het oopenblik gelokt zyoelk oogenblik kan een complicatie voorkomen... En het ergste is, dat zoo de koning her stelt, een tweede operatie noodig is. -- Donderdag hielden de Fransche ministers Kabinetsraad onder voorzitterschap van Combes. De bezwaren, welke by de ten uit voerlegging der wet op de vereenigingen opryzen, werden besproken en inzonderheid die, voortspruitende uif de tegenstrijdige uitleggingen, welke verschillende rechtbanken omtrent de artikelen der wet geven. Het openbaar ministerie beeft tegen verschillen de rechterlijke uitspraken beroep aangetee- kend bij het bol van cassatie. Aangezien de ministerraad deze reebtsquaestio wenscht uit gemaakt te zien, aleer de namer geroepen wordt om de door de geestelijke vereeni gingen ingediende verzoeken om autorisatie te onderzoeken, is de minister van justitie uit- genoodigd, om bij het hof vau cassatie op een spoedige aldoening der zaak aan to dringen. Naar uit Boedapest gemeld wordt, hoeft de Hongaarsche minister-president Szell, die zich sedert een week op zyn landgoederen bevond, dezer dagen deelgenomen aan oen ministerraad. Personen, die later met hem een onderhoud hadden, verzekeren, dut de verhouding tusschen Szell en von Körber zeer gespannen is. Het lyfblad van Szell laat zelfs doorschemeren, dat Szell in het geheel - niet meer, met Körber in onderhandeling wmIi r wenscht to treden, en vooral Sntstemd is, phTfrej^lrttttr door de voortdurend in de Weener cou- nan'n-' ranteu verschijnende indiscreties van de Oostcnfijksche regeering. Uit den toorn, dien de Szell-gezinde bladen in den laatsten tyd togen Körber aannemen, is wellicht de con clusie te trekken, dat het Szells streven is, een verwisseling van ministerie in Oostcnryk te bewerkstelligen. staan. Maar waarom zei Sybil. Zij zijn de werke lijke vertegenwoordigers van het volk, en het eeni- go dat het volk verlangt is rechtvaardigheid dat de Arbeid door de wet en de maatschappij even goed geëerb edigd wordt als het bezit. Terwijl zij zoo liepen te praten, passeerden zij verscheidene heldere, stille straten, die eer het voor komen hadden van straten in een zeer stil landstadje - dan van die der grootste stad in de wereld, in dë nabijheid van paleizen en'parlementen gelegen Het was een zeldzaamheid, als men een winkel zag tusschen de nette kleine huisjes waarvan vele ge bouwd waren van zonderlinge oude baksteenen en alle opgetrokken zonder dat er gelet was op de eischen van symmetrie en proportie. Geen enkele maal werd het geratel van een wiel gehoord soms zag men zelfe niemand op straat. Na een omweg gemaakt te hebben door dit stille en rustige gedeelte, kwamen zij ten slotte op een plein, in welks midden zich eene kérk verhiel van grooten omvang, opgetrokken van ge houwen steen in dien deltigen, om niet te zeggen zwaren stijl door Vanbrugh ingevoerd. De open ruimte er omheen, die tamelijk groot was werd begrensd door gebouwen meestal niet zoo schoon voor het oogdie lange loodsen van een timmer man, de alleenstaande werf van een verhuurder van paarden en rijtuigen, hier en daar een klein afge zonderd woninkje, soms een groep huizen van meer aanzien. In den versten hoek van deze ruimte, den naam van Smidsplcin dragend, in plaats dat men er meer eigenaardig den naam aan gegeven Verspreide Berichten. Frankrijk. Op het jongste, dezer dagen gehouden |iet Karthuizcr-klooster in Dajj- 1 dc Wereldbefliemde chartreuse gemaakt wordt (voor alle lekkerbekken na een goed dinertje onmisbaar), zou opnieuw’ de vraag overwogen zyn, of het toch maar niet beter zou wezen het Fransche stof van schoenen en mantels te schudden on koers te zotten naar Zwitserland, om van daaruit de wereld gelukkig te maken met hot kos telijke drankje. Zelfs zon do beroemde bi bliotheek van het klooster reeds ovorge- bracht zyn. Het hoet, dat de heer Picbon, do oud- gezant van Frankrijk te Peking, als gou- vernenr-generftal van Algiers bij do aantre ding van den nieuwen bey van Tunis ge zegd heeft: „Wy laten aan uwe edelheid de teugels van het bewind over!” terwyl het had moeten heeten„Ik huldig u na mens Frankrijk!” De heer Pichon moet leelyk in don knoei gezeten hebben toen hem de vertaling van zyn verklaring yoorgelegd weid, doch men hoopt door een onverwijlde rectificatie de zaak nog goed te jyinnen maken. Door den kabinetsraad is den premier Combes opgedragen zich te verstaan met had van de St. Janskerk, die er zich op verhief, stond oen groot oud huis, dat in het begin der eeuw een nieuwen voorgevel had gekregen van lichtgekleurde baksteenen, maar dat op zijne bin nonplaats nog omringd was door ijzeren traliewerk zich als het ware ontrekkende aan de blikken van het publiek, evenals iemand die betere tijden gekend had, en die zijne nederigheid verbindt met iets van de achterhoudendheid welke het gevolg is van de herinnering aan vervlogen groot Dit is mijn huis, zei Sybil, Wij wonen hier bij een paar vriendelijke menschen, die ons door den goeden priester van Mowbray werden aan bevolen. Het is eene stille plaats en bevalt ons goed. Nabij het huis liep een nauwe steeg, die toe gang verleende tot het meest bevolkte gedeelte in den om trek. Toen Egremont het helt van de binnenplaats opende, liep Gerard de trappen op van dezen doorgang en naderde hen. Bijna werktuigelijk keek Morley naar den brief waarvan het zegel verbroken was, en die voor zien was van een adres, dat onmiddelijk zijne belangstelling gaande maakte. De brief was ge richt aan «den Weledelen Heer Baptist Hatton, Inner Temple., Deze brief is naar ik meen aan u geadres seerd, mijnheer,zei Morley, terwijl hij den per soon tot wien hij sprak met onderzoekden blik aan keekhet was een deftige man met een voor komend uiterlijk, hij zag er blozend en zeer fat soenlijk Uit en kwam volkstrckt niet overeen met de voorstelling, die Morley zich van dien Hatton had gevormd in verband niet dien anderen Hat ton, dien hij vroeger ontmoet had. Wordt vervolgd)

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1