M TWEE uitersten. bkI ksen. I No. 8839. Magazijn iter” /liewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. INERS, EIS' Woensdag 2 Juli 1903. 41ste Jaargang. VERVERIJ Builenlandscb Overzicht. FEUILLETON. a lions, KI M Eli 'tterdam. HBC, r D 7. LN LOON. 'ER8 Jz. lages 'Dïp. I 4 jherlj van stoom u van Inzending van Advertentiën tot. 1 uur de? inidd. ich beleefd aan 4 Verspreide Berichten. IKordt vervolgd) Zn. Gouda worden naar de 'everfd. Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzönderjijke Nommers VT.IF CENTEN. 1T .chtige collectie ig GASORNA- 'EN en GAS- ■erende pryzen. tien Koning A de Heer n en verven van )ben alsook alle haven 128. Gasfitter. Oü D E AMMER !VEE rk i TCAP aar hy' b van echtheid ia kurk steeds voor- nnaamder Firma PB T«mtoo«- iippreiuur, :rêtne enz. het zonder die zwarte rea,D.me< ten. Ver- nkeliere ia «lanteritn, Men lette rietanerk. H. WinkeliefS GOUDSCHE101RI\T often, enz. i en alles wat jsvjrlangd met er, tafellinnen stoken. Vrijdagmiddag om vier nnr werden de eerste bezoekers by het bed toegelaten. ^Zaterdagmorgen vroeg nam by wat vast fvoedsel, en de doctoren kregen hoop. „Reynold’s” zegt dat Woensdag een deel van het verband zal verwydcrd wordfin. De Koning krygt dan alleen bouillon en visch. Den Gen Juli zal het geheele verband wan neer alles goed gaat, weggenomen worden. Drie weken lang zal do Koning het bed moeten houden. Telefoon No. 8 A DV ER TENTIEN worden geplaatst l5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. I waarde door de beide bondgenooten van Duitschland te doen onderteekenen, zonder dat zynerzyds eenigo waarborg of belofte gegeven werd, waarby Italië en Oostenrijk voordeeliger handelstractaten zouden verkrij gen dan de thans vigeerehde, die in Italië menigmaal tot de opmerking aanleiding ge geven hebben, dat alleen Duitschland voor deel uit het drievoudig verbond behaalde. De mededeöling van Oostenrijk aan Hon garije, dat het tegen het einde van dit jaar de internationale handelsverdragen zal op zeggen, zonder de meening van Hongarije daarover te raadplegen, trekt de aandacht van het „Burl. Tagebl.” Wel gelooft het blad, dat men er voorloopig niet meer in heeft te zien dan een druk van de Oosten- rykscho rogeering op do Hongaarsche doch uitgesloten is de mogelijkheid niet, dat de opzegging der handelsverdragen met Duitschland volgt. En wat dan? Wat moet er dan gebeuren? vraagt het blad. Op grond van het tegenwoordige toltarief- ontwerp kan de regeering in geen geval on derhandelen, want ook onderhandelingen over handelsverdragen vragen veel tyd, te genwoordig meer dan vroeger. Ten slotte zou dus slechts een overeenkomst mogelyk zyn op grond van het bestaande autonome tarief. De consequentie zou dan gebieden aldïtür rsdencért het „Berl. Tageblatt” - - dat de regeering, om een Rijksdag te vinden, die haar in deze politiek steunt, ter rechter tyd bedacht zy op nieuwe verkiezingen. Want worstelt men op deze wijze voort, zoo wordt het gevaar van een „toestand zonder ver drag” tegenover het buitenland steeds groo- ter. Aan deze redeneering laat het blad voorafgaan, dat het in het tot stand komen van het nieuwe toltarief niet gelooft. ‘hat I’s I De geneesheeren van den Engelschen ko ning beschouwen hem thans als buiten ge vaar. Alle berichten door Reuter overge seind worden bevestigd door de berichten der dagbladen, die beweren ze uit particu liere bronnen te putten. In hoeverre die berichten juist zyn, valt moeilyk te beoordeelen. Eenige keeren reeds gaven wy de meening weer van „Reynold’s Newspaper” over de ziekte van koning Eduard. In zyn nummer van gisteren gaf dit blad een vry uitvoerig bericht dat wy hieronder overnemen, de waarheid van den inhoud natuurlijk latende voor rekening van „Reynold”. Koning Eduard lydt aan diabetes. Boven dien is hy in de maand Juni reeds drie malen geopereerd aan de larynx. Dagelyks moest hy gorgelen, terwyl het rooken hem verboden was. En wat de tegenwoordige ziekte aangaat het volgendeDen 3en Juni deden zich de eerste verschijnselen voor. De ministers trachten de ernst van het geval geheim te houden, om het publiek niet ongerust te maken. Men liet den Koning opium nemen, en raadde hem aan de bezoeken aan Ascot en Aidershot op te geven. Dat deed hy. Zaterdag jl. verergerde de toestand zeer, De medici achtten toen reeds een operatie gewenscht. Doch de Koning wilde de kroning laten doorgaan, en dus ging hy naar Londen. Nauwelyks was hy in zyn paleis, of hy viel flauw. Zeven minuten lang dacht men dat hy dood was. Van Zondagmorgen vroeg had hij niets gegeten. De prins van Wales werd gewaarschuwd. Zes doctoren hielden een consult. De krachten van den Koning namen zeer af. Hy leed aan hevige brakingen, ter wijl zijn lichaamstemperatuur bijna 39 gra den bedroeg. Dadelijk werd daarop overge gaan tot de operatie. De Koning bleef bui ten bewustzijn van ’s morgens elf uur tot *s middags halfdrie. Tien uren lang bleven de geneesheeren aan het ziekbed. De lippen van den lyder werden steeds met water be vochtigd. Woensdagmorgen werd ’s Konings koorts heviger en trachtte hy uit het bed te komen. Alle pogingen werden in het werk gesteld om hem kalm te doen blyven. Daarna sliep hy vijf uren; 22 uren na de operatie kreeg hij wat melk met water. Woensdagavond zag de wond er zeer slecht uit. Do Koning kreeg ijlkoortsen, de temperatuur nam toe, tot Donderdagmiddag. Toen pas herkende hij de doktoren. De toe stand verbeterde tot den avond, toen hij vreeselyke pijnen kreeg. De wond was ont- enot van een van af f 80, bezien deze zaken met denzelfden verlichten, on- bevooroordeelden blik als wij, sir Vavasour. Ik heb nooit een oogenblik kunnen gelooven, dat de koningin hare toestemmitfg zou geven tot hel verleenen van zulke voorrechten aan zulk een tal rijk corps. Maar gij hebt die meening nooit uitgespro ken, zei Sir Vavasour. Gij hebt mijne meening nooit gevraagd zti mijnheer Hattonen al had ik die gezegd, dan zoudt gij en uwe vrienden er toch niet door hebben laten influenceeren. De zaak’was van dien aard, dat gij u met recht kondt bfeschouwen als even bevoegde beoordeelaren als ik. Al wat gij van mij verlangd hebt, was om uw goed recht aan te toonen, en dat heb ik gedaan. Ik kan ge rust zeggen dat nog geen enkele zaak deze kamers verlaten heeft zoo grondig uiteengezet als de uwe ik geloof ook niet dat er buiten mij iemand in het geheele koninkrijk in staat was om ze op te lossen. Men heeft de orde de haar toekomende eerbewijzen geweigerd, sir Vavasour, maar het is eenige troost, dat zij tegen de rechten nooit iets hebben kunnen inbrengen. Naar mijne meening, maakt <dit het aange dane onrecht des te grooter, zei sir Vavasour, hoofd schuddend maar kunt gij geen nieuwen stap aan- raden, mijnheer Hatton Na zoovele jaren van onzekerheid, na zooveel angstig verlangen, en zooveel gemaakte onkosten zou het toch werkelijk al te hard zijn, dat ik en lady Firebrace aan het hof op dezelfde wijze zouden wprden aangediend als onze vischkooper, indien die toevallig Sheriff was. hem no^ wel eens voor goed te zien ver dwijnen, doch dat kan zoo maar niet da delijk gebeuren, omdat er in ’t rond mili taire koninkrijken en groothandige repu blieken zyneen leger hebben we niet al leen om onzen bodem te verdedigen, doch ook om het hooge bezit der natie te waar borgen. Hot leger moet saamgesteld zyn uit officieren, die onder controle staan en uit soldaten, die alleen om hun beroep den ken, zich volkomen hun hooge roeping be wust en om een leger te verkrijgen, zooals wij bedoelen, zyn we bereid onverbiddelijk alles te vernietigen, wat het zou kunnen doen gelijken op een emigrantenleger. Er moet volstrekte discipline wezen, gestren- ger naarmate de rang hooger is en de ge neraals moeten hot voorbeeld der discipline geven. Dajtr kunnen heel wat officieren van Imo gen rang hun voordeel mee doen! Zich herinnerend dat kleine vriende lijkheden de vriendschap onderhouden, heeft de czaar Zaterdag ter reede van Kroonstad een bezoek gebracht aan het Fransche op leidingsschip „Duguag Trouin”. Duitschland. Keizer Wilhelm houdt zich druk bezig met de studie van do Poolsche quaestie en maakt een groote program-redevoering ge reed voor den 24cn September, bij gelegen heid van zyn bezoek aan Posen. De stad Neurenberg heeft voor de gemeentewerklieden douches en stortbaden ingesteld, door de werklieden op vertoon van een kaart eenmaal per week te gebrui ken in een der stedelyke badinrichtingen en verschillende gemeentelijke instellingen (zooals de gasfabriek, do electriciteitscen- trale en de hoofdwacht der brandweer) heb ben reeds eigen badinrichtingen. Het dorp Hallschlag in den Eiffel houdt het record1* op gemeentebelastingge- biod in Pruisen. Daar worden opcenten ge heven ten bedrage van duizend procent, waarvan 358 procent op inkomstenbelasting, terwijl de kerkelyke belasting 88 procent opcenten bedraagt. Gravin Amalia von Potoulicka heeft haar groot grondbezit in Posen in verschil lende deelen verdeeld en die in pacht ge geven aan Poolsche kolonisten uit Bilezië en West-Pruisen. U4) Hij zat in een leuningstoel voor een tafel, waar aan hij zat te schrijven. Daar dichtbij stond een lange groote eiken houten lessenaar, waarop verschillende folianten open geslagen lagen, en enkele handschriften, die duidelijk aantoonden, dat hij er zich kortge leden mede had beziggehouden. Op dit oogenblik leunde mijnheer Hatton, met zijne pen nog in de hand en gehuld in een kamerjapon van dezelf de stof als zijn mutsje, achterover in zijn stoel, terwijl hij luisterde naar zijn cliënt, sir Vava sour. Een aantal zeer mooie zwarte en taankleurige patrijshonden van het ras van koning Karei den Tweeden lagen naast hem uitgestrekt op fluweelen kussens, met een zekere weelderigheid, die eigen aardig gepast zou hebben aan de schoonheden van den „vroolijken koning», en een witte Perzische kat met blauwe oogen en een zeer langen staart, met een gezicht dat wel iets had van dat van haar meester, lag zeer ernstig op de schrijftafel en was getuige van de bijeenkomst. Sir Vavasour had klaarblijkelijk een zeer lange speech gehouden, waarnaar mynheer Hatton ge luisterd had met dat onverstoorbare geduld, dat Frankrijk. Doqx een revue over de troepen van liet garnizoen en een feestmaal is de 134e ver jaardag van generaal Hoche eergisteren ge vierd te Versailles en de minister van ma rine, Pelletan, heeft de hem welkome ge legenheid aangegrepen om den luitjes eens en vooral zyn meening to doen kennen ten aanzien van het republikeinsche leger, waar van de generaals en andere hoofofficieren, die zoo wel eens buiten hun boekje gaan, maar goed nota moeten nemen Den oorlog verachten we als een over blijfsel der barbaarschheden en wy hopen In Zuid-Afrika ia de censuur nog altijd niet opgeheven en daardoor weten wy nog verstrekt niets van de stemming onder de Boeren na den vrede. Want dat men op de Engelsche berichten niet geheel kan afgaan, weet men by ervaring. Zou het volhouden der censuur soms een teeken zyn, dat er dingen gebeuren, die niet gepubliceerd mo gen worden Wij weten het niet. Soms zou men geneigd zijn zoo iets tusschen de regels te lezen. Zoo bv. waar vermeld wordt, dat generaal Botha een bezoek bracht aan de krijgsgevangenen in het kamp by Pretoria hij maande hen den eed van trouw aan de nieuwe Regeering af te leggen veertig man nen gaven aan de vermaning gehoor, deden den eed en werden terstond in vryheid ge steld. Of en hoeveel er waren, die den eed niet aflegden, wordt niet gezegd. Generaal Lyttelton, na het vertrek van Kitchener opperbevelhebber in de voorma lige Republieken, heeft de kommandanten benoemd van de twaalf militaire districten, waarin het land is verdeeld. Het zyn de vol gende te Pretoria kolonel Clements te Ma- rico kolonel Kekewich te Elandsfontein ko lonel Oliphantte Klerksdorp kolonel Thor- neycroftte Middelburg kolonel Bullock te Harrismith kolonel Bloomfield te Stan- derton kolonel Burn-Murdochte Bloem fontein kolonel Stevenson te Kroonstad ko lonel Barker te Vryburg kononel Rochfort; Kaapkolonie ten Zuiden van de Oranjerivier kolonel SettleNatal generaal Cethe'rston- haugh. Zoolang de militaire bezetting duurt zullen er ten minste 75.000 man in Zuid- Afrika blijven. Zoodra zelfbestuur is inge voerd, wordt de bezetting waarschijnlijk in gekrompen tot 50.000 man. Het is thans blijkens de ontvangen Reuter- berichten zeker, dat het drievoudig verbond tasseben Italië, Oostenrijk en Duitschland ver nieuwd is, doch niet met de voordeelen die Italië voor zyn handel hoopte te verkrijgen. Het is inderdaad aan Von Biilow gelukt het tractaat naar het heet op do oude voor. hem karakteriseerde, on dat ongetwijfeld een der oorzaken was van zijn succes. Hij gaf nooit iets op, en hij viel nooit iemand in de rede. En nu antwoordde hy zijn bezoeker met een zachte klankvolle stem Wat gij mij zegt, sir Vavasour, is hetgeen ik voorzien heb, maar dat ik, daar mijn invloed er niets aan kon veranderen, maar uit het hoofd heb gesteld. Gij zijt naar mijn toegekomen met een bepaald doel Dat heb ik bereikt. Ik nam op mij de rechten te verzekeren en de aanspraken weer in herinnering te brengen van de Engelsche baronnen en jonkheeren. Die rechten zijn verzekerd, die aanspraken zijn weer in herinnering gebracht. Een groote meer derheid van de orde heeft hare adhesie geschonken aan de op touw' gezette beweging. De natie is be kend met uwe eischen, is er aan gewoon en de koning heeft ze eens gunstig beoordeeld. Meer kan ik niet doenik geef er mij niet vooruit dat ik jonkheeren kan maken, nog minder kan ik hun, die dit reeds zijn, het recht verschaffen om sterren en kroontjes te dragen, of het donker groene gewaad of de witte hoeden met witte vederpluimen. Deze onderscheidingstèekenen, zelfs indien hun vroeger gebruik vaslstond, moeten voortvloeien uit de goedgunstige beschikking van de Kroon, en nie mand kan verwachten, dat in een tijd die vijandig is aan persoonlijke onderscheidingen, eenig minis terie de koningin zou raden een stap te doen die Gt hatelijk gevonden of belachelijk gemaakt zou worden. Belachelijkzei sir Vavasour. Niet alle menschen, zei mijnheer Hatton Ik kan wel een Pair maken, zei mijnheer Hatton, terwijl hij achterover in zij» stoel .leunde en met zijne cachetten speelde, maar ik geef er mij niet voor uit dat ik jonkheeren kan maken, Ik kan iemand een kroontje met vier appels op het hoofd plaatsen maar het bezorgen van een kroontje met twee appels is het uitoefenen van een recht, dat ik mij niet zal aanmatigen. Ik deel het in het grootst vertrouwen mee, zei Sir Vavasour fluisterend maar men heeft lady Firebrace een belofte gedaan dat, in geval er eene verandering van ministerie plaats heeft wij tot de eersten zullen behooren, die tot pair ver heven worden, Mijnheer Hatton schudde het hoofd, terwijl hij door een flauwer» glimlach zijn ongeloof te kennen gaf. Sir Robert, zei hij, zal geen pairs maken vertrouw daaromtrent gerust op mij. -De whigs en ik hebben het Hoogerhuis zoo gevuld, dat gij er vast op aan kunt, dat bij het optreden der tories niemand tot pair zal verheven worden. Ik weet dat do koningin er sterk voor is, de mildheid in het verleenen van eeretitels en eerbewijzen van de laatste jaren w.it te verminderen Indien de whigs morgen aftreden, let daar eens op, dan zullen zij al hunne vrienden teleurstellen. Hunne onder geschikten hebben zoovele beloften gedaan, dat verraad niet kan uitblijven, en als enkelen teleurge steld worden dan kunnen zij evengoed allen te leurstellen.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1