k: s UIBDODU. BINNENLAND, STATEN-GENliHAAL. PROVINCIALE STATKN Stadsnieuws. Iteuwe Zending Dames en Heeren Handschoenen. A. VAN OS, Beurs van Amsterdam. der Toe» komst. lIlilDlEBSTEltKEXDE-l D. SAMSOM, Gouda. "eeclüme. AOVEftTKiVTIEiV Eergister is weer een soldaat van de tweede compagnie van bet 81e regiment in fanterie, door de warmte en de vermoeienis bevangen, neergestort te Frankfortdit nieuwe slachtoffer van het oorlogsspel is er heel ernstig aan toe. K i; H T E H A IH E II. Zitting van Dinsdag 1 Juli. Goedgekeurd werd de overeenkomst met Duitschland betreffende de kabel verbindingen met Indië, nadat de Minister van Koloniën tegenover den heer Geertsema had verde digd de bijdragen door Indië in de kosten, als geheel gewettigd door het belang dat Indië bij de zaak heeft. Het wetsontwerp betreffende de kosten- verdeeling aangenomen met 36 tegen 5 stemmen. Bij de behandeling van het onteigenings- ontwerp voor het makeif van een nieuwe brug over het Noordzeekanaal kwam de heer Rutgers van Rozenburg er tegen op dat de wetgever meer en meer het belangrijkste deel zijner taak door delegatie van zich afschuift. De spreker betoogde voorts dat Amsterdam geen karigheid kan worden verweten en hij bepleitte voor de nieuwe brug de grootst mogelijke hoogte. De heer Van den Biezen wees er op, dat de nieuwe brug meer zal kosten dan jaren lang gevraagd is voor het kanaal waarnaar Noordbrabant reeds- zoo lang reikhalzend «uitziet. Echter nu de tegenwoordige Minister van Waterstaat ernstig getoond heeft de tot stand- koming van bedoeld kanaal te willen bevor deren zal spreker zich niet verzetten tegen de kosten der nieuwe brug en dus verlaten het door hem tegenover de vorige regeering ingenomen standpunt om bij wijze van pro test tegen alle waterstaatswerken te stemmen. De heer Hovy vertrouwde dat zelfs, indien de ingestelde commissie onverhoopt adviseert tot brughoogte van 8 meter, de Minister toch rekening zal houden met den wensch der beide Kamers naar een brug van 12 meter. De heer Van Nierop achtte een 12 meter hooge brug beslist noodzakelijk. De heer Van der Does de Willebois steunde op grond van opgedane ervaring bij den aan leg van een spoorwegbrug te 's-Hertogen- bosch, het streven naar een hoogst mogelijke tyüg. De minister van waterstaat verdedigde zijn houding. Een eventueele brugverhoo- ging zal bij de staatsbegrooting: worden voor gesteld, waardoor het werk niet zal worden vertraagd, alleen dan wanneer de minister overtuigd wotdt van het nut eener hoogere brug zal hij verhooging voorstellen. Het ontwerp is aangenomen. Na eenige discussie werden voorts goed gekeurd een reeks wetsontwerpen, o. a. de overeenkomst voor het onderhouden van een geregelden stoomvaartdienst tusschen Java, China en Japan. Daarna hield de heer Sassen zijne inter pellatie over de Nederlandsche suikerin dustrie. Hij vroeg of de regeering bereid is de Nederlandsche industrie te vrijwaren, in vol doende mate, tegen buitenlandsche export premie en surtaxe. Ter verbetering van onze verarmde sui kerindustrie gftf de spreker in overweging verhoogde premie en een recht van invoer, zoogen. surtaxe. De minister van financiën deelde den in- terpellant mee dat de bedoeling is over het werto$aar 1902—1903 de bestaande premie voor de beetwortelfabrikanten te bestendigen doch haar „niet" te verhoogen „tenzij" we gens buitengewone omstandigheden. Deze wettigen echter niet de verhooging van premiën noch de heffing van surtaxe. Voor bijzondere gevallen behoudt de regee ring zich hare vrijheid ter beslissing voor. Heden voortzetting. ZUIDHOLLAND. Do vergadering van de Provinciale Staten werd gisteren door den Commissaris der Ko ningin te 11 uren geopend in het vergader lokaal van do Tweede Kamer der Staten- Generaal. De Voorzitter, mr. J. G. Patijn, hield de volgende toespraak bij den aanvang „Gij zult het, mijne heeren, natuurlijk vin den dat ik bij den aanvang van onze werkzaam heden in herinnering breng hoe wq toen we den laatsten keer bijeen waren in groote zorg verkeerden omtrent de gezond heid van onze geliefde Koningin, en hoe juist op het oogenblik, toen de berichten over aan vankelijk herstel ons mochten bereiken, de vreugde daarover voor nieuwe bezorgdheid moest plaats maken. Ik ben overtuigd, mijne heeren, dat gij en dat al de ingezetenen van deze provincie hebt gedeeld in het leed dat H. M. de Koningin, Haren Vorstelijke Gemaal en Hare Konink lijke Moeder heeft getroffen en dat gij allen met diepen dank dat het gevaar dat Nederland bedreigde, werd afgewend, U met mij zult ver eenigen in den wensch dat H. M. volkomen hersteld in het Vaderland moge weder- keeren". De leden, die zich gedurende deze toespraak van hun plaatsen hadden verheven, gaven door applaus hun instemming met 's Voorzitters woorden te kennen. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van de nieuwbenoemde leden voor Zoetermeer jhr. J. W. J. C. M. Van Nispen tot Sevenaer en voor Ridderkerk jhr. mr. D. J. De Geer. De voorzitter, onder herinnering, dat de nieuwe leden gekozen zijn ter vervanging van de heeren mr. J. G. S. Bevers en J. P. Ha- velaar, die beiden een lange reeks van jaren werkzaam waren in de Staten, sprak een woord van waardeering over de wyze waarop zij hun taak hebben vervuld. Betreurde hy hun heengaan uit deze vergadering, gekozen tot leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, wenschte bij beiden toe, dat zij hun betrekking mogen vervullen tot heil van het vaderland en tot voldoening van hun zelf. De geloofsbrieven, onderzocht door een com missie, worden in orde bevonden, waarna tot hun toelating wordt besloten. De heeren Van Nispen en De Geer namen, na eedsaflegging en gelukwensching door den voorzitter, zitting. Na samenstelling der afdeelingen wordt de verkiezing van drie leden der Eerste Kamer door aftreding van de heeren mr. C. Pynacker Hordijk, mr. J. G. S. Bevers en J. P. Have- laar bepaald op Dinsdag, 8 Juli, gelijk mede de benoeming van een buitengewoon lid der Staten. Daarna werd overgegaan tot mededeeling van en beschikking op ingekomen stukken. De begrootingen en daarmede verband hou dende bescheiden en voorstellen tot subsi dievernieuwing werden verzonden naar de afdeelingen, die gistermiddag 1V> uur bijeen kwamen. De provinciale rekening werd tot onderzoek in handen gesteld van een commissie, bestaan de uit de heeren Havelaar, Van den Berg, Gevers Deynoot, Van Rhemen en Van Wichem. Het adres van het bestuur der kweekschool voor bewaarschoolhouderessen te Leiden, om provinciale subsidie, zal in een volgende ver gadering worden behandeld. Naar commissies wyden gezonden, bestaan de uit de heeren D. Van Waal, Van Heemstra, Kerstens, Muller, Ruysch, Van Stolk an v. d. Velde (lid van Ged. Staten), de wijziging van het contract met het bestuur van de Christ, verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland, zoomede het voorstel tot toeken- kenning van snbsidie aan de inrichting voor ooglijders te Rotterdam (Geldersche kade) uit de heeren Crena de Iongh, Hogenboom, Korteweg, Van Namen, Overwater, Rood- zant en Van Wassenaer (lid van Ged. Sta ten), het voorstel ter bevordering der paar denfokkerij de subsidie aan de Vereeniging tot bevordering der pluimveehouderij en de wijziging van het reglement op de veefokkerij iiit de heeren Kley, Van Andel, Van Bylandt, Von Fisenne, Verhoeven, Visser en Goekoop (lid van Ged. Staten) de wijziging der inrich ting van den prov. waterstaatsdienst, en de wijziging van het reglement van Delfland uit de heeren Van Slijpe, Swets, Versteeg, Van Wicjien en Doynstee (lid van Ged. Staten), dé verschillende voorstellen betref fende de polderreglementen. In handen van Ged. Staten werden gesteld ten fine van praeadvies de verzoeken om subsidie of bijdrage voor een ambachtsschool op Overflakkee en Goedereedevoor res tauratie van den toren te Monster; voor restauratie der St. Pieterskerk te Leiden idem der geschilderde ramen in het kerk gebouw te Gouda en om subsidieverbooging voor de teekenschool te Schoonhoven en voor vermeerdering van bezoldiging van den zuivelconsulent in Zuid-Holland. De vergadering ging uiteen tot Dinsdag 8 Juli 's nam. 1 uur. In de toelichting van het wetsontwerp, waarbij verhooging der Staatsbegrooting van dit jaar werd aangevraagd tot uitvoering van de Gezondheids- en Woningwetten, gaf de minister van binnenlandsche zaken te kennen, dat het voornemen bestond deze wetten met 1 Juli in werking te doen treden, en dat de nieuwe gezondheidscommissies vermoedelijk met Augustus zouden benoemd worden. Op 4 Juni had het begrootingsontwerp den gang door de Staten-Generaal doorloopen. Op dien dag werd het door de Eerste Kamer aangenomen en de suppletoire wet is sedert afgekondigd. In de Staatscourant van 22 Juni verschenen de benoemingen voor den Centralen Gezondheidsraad, de commissie van bijstand, voor de Woningsubsidies, de inspecteurs enz. Het vermoeden lag dus voor de hand dat beide wetten nu ook inderdaad met 1 Juli in werking zouden treden en in deze verwachting schreven wjj den aanhef van ons artikel van Vrijdag jl., waarin de hooflinhoud der Ge zondheidswet werd uiteengezet. Wij vermoed den dat het kon. besluit tot vaststelling van den dag van invoering op 1 Juli reeds gereed lag. Dit heeft echter niet zoo mogen zijn. D maand Juni ging voorbij zonder dat een der gelijk besluit verscheen. Maar heden, 1 Juli, bevat de Staatscourant een kon.tmsluit, vol gens hetwelk de Gezondheidswet in werking zal treden op 1 Augustus 1902. Dat besluit is door H. M. de Koningin te Schaumburg onderteekend op 23 Juni jl., dus 8 dagen geleden, zoodat het reeds in den loop der vorige week had kunnen zijn uit gegeven en afgekondigd. Tot de redenen, waarom de invoering een maand moest worden uitgesteld, behoort wel licht ook de ziekte van H. M. De benoeming der gozondheidscommissiën zal nu wel eerst in September of later kunnen volgen. Volgens de wet geschiedt die door de Commissarissen der Koningin, nadat voor drachten z\jn ingediend door den Centralen Gezondheidsraad, die daartoe eerst nog een aanbeveling heeft te vragen vanwege Bur gemeester en Wethouders van elke gemeente waar zulk een commissie moet in het leven treden. Wat de Woningwet betreft, ontbreekt nog het invoeringsbesluit. Gemengde Berichten. Uit Leiden meldt men Eergisteravond verlustigden een viertal huzaren zich met roeien op het breede Gal gewater. Door hun groote onvoorzichtigheid kantelde het ranke vaartuigje, waardoor alle vier in het water geraakten, met het nood lottig gevolg, dat slechts drie personen levend op het droge werden gebracht. Een student maakte zich nog bijzonder verdienstelijk door in het diepe water te springen het was hem echter niet mogelijk den inmiddels reeds ge zonken huzaar te redden. Er wordt gezegd dat de drank niet vreemd aan het ongeluk is. Uit VJissingen meldt men Bij een hevig doch kort onweer had alhier Maandagavond een treurig ongeluk plaats. De heer W. Z. Isr. godsdienstonderwijzer alhier, kwam met vrouw en dochtertje van het strand. Op den Noordzeeboulevard werd hij door den bliksem getroffen en was on middellijk dood. Zijn vrouw geraakte bewus teloos, doch bleek later ongedeerd te zijn, evenzoo het kind. Een juffrouw, die hen vergezelde, heeft een weinig letsel gekregen in het gezicht. Men meldt uit Haarlem Na afloop van de rumoerige vergadering van Maandagavond, bleef het bemiddelings comité bijeen, om te overleggen wat nu te doen stond. Men kwam tot het resultaat, dat voor- loopig aan de patroons zou worden verzocht, om de goedgezinde werklui weder in dienst te nemen en aan den arbeid te doen gaan. Hierover zou nu gistermiddag in de be stuursvergadering der patroons worden ge sproken. Een gedeelte der stakende opperlieden vergaderden nu in St. Bavo en behandelden daar de bemiddelingsvoorstellen. Aannemen daarvan, zoo werd gezegd, stond gelijk met het teekenen van het eigen doodvonnis. De werklieden, die de bemiddelingsvoor stellen willen teekenen, zullen hedenavond vergaderen met het bemiddelings-comité. Zijn er genoeg, dan zullen de patroons zeer waarschijnlijk de uitsluiting opheffen. De „Oprechte Haarlemmer Ct." meldt het volgende „Te Den Haag hebben de voornaamste bankiers en effectenhandelaars, per ver trouwelijke circulaire, het voornemen mede gedeeld bij genoegzime ondersteuning stap pen te doen om te geraken tot oprichting van een effectenbeurs daar ter stede. Dit plan wordt verdedigd op verschil lende gronden waarvan de voornaamste hier volgen. De gestadige verplaatsing van het groot kapitaal van Rotterdam naar hier waardoor de toch al niet zeer bloeiende effectenbeurs aldaar gestadig minder reden van bestaan heeft. Bovendien is Den Haag relatief en absoluut de rijkste stad van Nederland en worden van daaruit de meeste speculatieve orders behandeld, ook die, welke te Amster dam worden „geëffecteerd". Een mijner vrienden, aldus de schrijver der „Brieven uit de Residentie" in het „N. v. d. D." woonde Dinsdagavond in de Kurhausbar te Schevepingen een betooging by. Een paar Britten hadden van den leider der muziek in die inrichting gedaan gekregen, dat hij het „God save the King" liet spelen ter eere van den ongekroonden Koning Edward VII. Het publiek antwoordde met ijzige stilte: wie toevallig stond, ging zitten; wie zijn hoed af had, zette die op. Alleen de Britten stonden overeind, kalm in het bewuste gevoel van hun wereldheerschappij. Maar aan de polytechnische school was dien dag de uitslag van de eind-examens bekend gemaakt, en er was ook een groep feestelijke studenten in de Bar. Toen nu de anglophilisöle muziek zweeg, stonden de studenten op en begonnen te zingen: „Kent gij dat volk vol heldenmoed" en onder algemeen gejuich hadden de „waverulers" het lied van het geknechte vrije volk aan te hooren. Voor zoover ik weet, zijn de studenten er niet uitgekaaid. „De Bakkersbode" meldt Te Amsterdam moest zekere H., werk zaam bij een bakker in der Ridderstraat, des Zaterdags na 26 uren arbeids een deeg maken. De man, 63 jaar oud, voldeed hier aan, maar zakte tijdens dien arbeid ineen en werd bewusteloos naar bet gasthuis gebracht, waar hij na een paar dagen over leed. Een roepstem voor ons christelijk minis terie, om aan dergelijke toestanden een ein de te maken. Over den moord op de vrouw en het kind van den Duitschen planter Wolff in het district Paparatava van Duitsch Nieuw Guinea melden Australische bladen de vol gend bijzonderheden: Het lijk van mevrouw Wolff werd gevon den beneden aan een trap. met tallooze won den op gelaat en lichaam,! veroorzaakt door bijlen en lansen. Naast haar vond men het lyk van haar kind van vier maanden, het hoofd gekloofd door een bijlslag, en iets verder het lijk van een inlandsche meid, die als het ware geslacht was. In huis vond men alles vernield; een piano, tafels, stoelen, schilderijen lagen in stukken op den vloer; de kleeren waren geroofd met een aanzien lijke som gelds. Gedroegen de inboorlingen zich barbaarsch, de bestraffing, welke op den moord volgde, verdient geen anderen naam. De politie met de planters en handelaren, versterkt door honderdveertig bevriende inboorlingen, trok ken er onmiddellijk op uit en reeds in de eerste twee dagen had men dertig inboor lingen gedood, zonder te vragen of zij aan den moord schuldig waren, en tien gevangen genomen. Nagenoeg alle Europeanen en meer dan vijftienhonderd werklieden in hun dienst liepen het district af, jacht makende op de inboorlingen, hun huizen verbrandend, hun velden verwoestend, alleen vrouwen en kinderen sparend. Am8terdim, 1 Juli 1902. Volgens het Weekblad van de Commissie- bank te Amsterdam zijn in de week, geëin digd 1 Juli, door tusschenkomst dier bank verhandeld de volgende minder courante fondsen: Aand. Maats, tot exploitatie van onroerende goederen de Residentie 85pCt. Nederl. Bouw Maats f 250. Landbouw Maats. Rongga 92$ pCt. Pref. "aand. Nederl. West Indische Exploratie en Mijnbouw Maats. 17, Aand. Koninkl. Maats, de Schelde Scheepsbouw en Werktuigen fabriek te VJissingen 46 Calve Delft Fransch Holl. Oliefabrieken 100 Handelsvereniging Holland Bombay 30 HolJandscbe Hypotheekbank 10 pCt. gestort. 160 Nederl. Amerikaansche Land Maats. Ie en 3e serie 98 North Western and Pacific Hypotheekbank 111 Guarantiekapitaal Spaarbank der Stad Amsterdam 70 Opr. aand. Wester Suikerraffinaderij (levering 1 Juli 1905) f2270.— Singkep Tin Maatschappij - 195. Winstaand. Koninkl. Paketvaart Mij. - 675.— Als nieuw ingekomen wijzigingen van vraag en aanbod in genoemd Weekblad vermelden wy U de volgende fondsen GEVRAAGD. Aand. Landbouw Maats. Rongga 90pCt. Koetei Exploratie Maat3. 35 Exploitatie Maats. Nederland 112 Oblig. 2e Hyp. Bible Hotel (Maats. tot exploitatie van het) 95 Aand. Hollandsche Manege le Serie 20 Nederlandsche Maatsch. van Brandverzekering 750 AANGEBODEN. Aand. Sociëteit tot bevordering van Nationalen Handel en Industr. 101 Nederlandsche Bouw Maats, f 255. Landbouw Maats. Rongga 921 pCt. Koetei Exploratie Maats. 40 Pref. aand. Nederl. West Indische Exploratie en Mijnbouw Maats. 25 Oblig. Ijzergieterij en Emailleer Fabriek Vulcaansoord v/h von Raesfeld, de Both Co. 97*/4 Aand. Handelsvereniging Holland Bombay 40 Nederlandsche Veem Exploitatie Maats. Nederland l Maatschappij Amsterdamsch Goederenvervoer Nederlandsche Maatsch. tot Exploitatie van Veestallen en Veetransporten Oblig. Babat-Djombang Stoomtram Maats. tt Aand. Stoomtrawler Visschery IJ- maiden. 50 115 100 100 80 35 GOUDA, 2 Juli 1802. VERGADERING Tan den GEMEENTERAAD op Vrijdag Juli, 'snamiddags Ij uur. Aan de orde 1. De benoeming van een onderwijzer aan de Tweede Burgerschool Yoor jongens. (Ing. St. No. 56). 2 De rekening der d.d. Schnttorp over 1901. 3 Het voorstel tot onbewoonbaarverklaring van 9 woningen in een slop aan de Boe lekade. (Ing. St. No. 51). 4 De voorstellen in verband met den door den beer C. P. W. Dessing voorgenomen aanleg van eene straat tusschen den Turl- singel en de Prins Hendrikstraat. (Ing. St. No. 53). 5. Het voorstel tot bet boawen van eene isoleerinricbting in den tuin van bet Zie kenhuis (Ing. St. No. 60). 6 Het preadvies betreffende eene brug voor voetgangers bij den overweg der staats spoorwegen aan de Spoorstraat. (Ing. St. No. 61). j u 7 De voorstellen inzake de bezwaren van Gedeputeerde Staten tegen de verorde ningen op de heffing en invordering van schoolgeld op de lagere scholen der ge meente. (Ing. St. No. 59). 8 Het voorstel tot wijziging der Verorde ning op de heffing van schoolgeld op de Muziekschool. (Ing. St. No. 55). 9. De voorstellen tot regeling van het her- halingsonderwijs. (Ing. St. No. 57). Heden middag had een knecht van den heer A. Vingerling, zekere van Leeuwen van Stolwjjkersluis, aan de Goudsche boot een ongeluk. Met een wagen krijt aldaar zijnde, kwam een der vaten en wel een met zware ijzeren banden op zjjné beenen terecht, waardoor deze ernstig werden bezeerd. De heer dr. de Yoogt verleende terstond goneesknndige hulp en na verbonden te zijn werd b\j per rijtuig naar zijn woning gebracht. Door de politie alhier zyn aangehouden twee personen, die in de nacht van Zondag op Maandag j.l. in de onde Gouwe een manspersoon van zijn portemonnaie met geld hadden beroofd. Daar de Heer Boaman verhinderd is het concert, vastgesteld op 6 Jali, te geven, is het bestuur der Soc. „Ons Genoegen" er in geslaagd, daarvoor in de plaats, het muziekcorps der Sted. Schutterij van Ara sterdam, directeur de Heer Mart. Wolters, te engageeren. Wanneer moeder natuur ons dan gunstig is, kunnen de leden dor Soc. niet alleen van een heerlijken Zomeravond, maar toch ook van een mooi en degelijk concert genieten. De cadet H. F. C. Bos heeft voldaan aan het examen voor 2e luitenant infanterie hier te lande. De heer H. Ouderkerk, directeur der Gymn. Yer. „Excelsior" is benoemd tot jury lid voor de wedstrijden van het Ned. Gymn. Verbond, die gehouden znllen worden 5, 6 en 7 Juli te Rotterdam. Met groote verwachting, het oog op het rjjke programma, begaven we ons gisteravond naar den St. Jan om de 4de orgelbespeling by te wonen. We ontbreken trouwens nooit op deze voor Gouda zoo zeldzame en tevens zoo min kostbare wijze om waar kunstgenot te smaken. Het orgelspel is en blijft de hoofdzaak en telkens weer ontdekken we nieuwe begaafd heden in den altjjd even ijverigen organist. Had hjj eerst eenige heerlijke nummers voor Fuga, het schoonst vonden we zijn „Toccate et Fuga" (D-moll) van Joh. Seb. Bach en het Choral-Vorspiele" van Job. Brahms en de „Praeludium und Fnga uber B. A. C. H. van Liszt. Vooral in het laatste nummer kwamen dat heerlijk instrument en de bekwame hand des bespelers tot bun volste recht. Maar ook voor afwisseling, was, als altijd zorg gedragen. Vooreerst had hij zich de medewerking verzekerd van een dame, die bij een uitvoe ring van het oratorium Paulas" reeds hier ter stede had bewezen over welke eminente krachten zij had te beschikken. Het drietal nummers dat zjj nu voor hare rekening nam, een aria uit de Elias, een dito uit de „Mes sias" en het wonderschoone „Wo du hingehst, da will auch ich hingeh'n", brachten de be zoekers in verrukking en hoewel aangege ven onder den bescheiden naam van mezzo sopraan, zong en jubelde zij, zooals we dat niet veel hooren. Wat een kracht en wat een omvang van haar stemgeluid, mejuffr. Félici van IJzeren kwam, zong on overwon. Een violoncel blijft voor ons altijd een zeer gewaardeerd speeltuig, vandaar dat ook die nummers door ons met aandacht werden nagegaan en al zagen we de virtuose niet, haar Vertolking vooral van de „Andante" en het „Adigio" onder no. 6 getuigde van een aauleg, die van haar veel doen ver wachten. We hebben met mej. Alide Schaly uit het naburige Schoonhoven met zeer veel genoegen kennis gemaakt en hopen var. harte, dat, wanneer de verbinding tusschen hare en onze woonplaats nog beter worde, van haar gevoelvol spel nog menigmaal te genieten. 4 Er was veel publiek, mocht het den vol genden keer nog talrijker zijn, dat was voor den heer S. een aanmoediging om op den ingeslagen weg voort te gaan. Nieuwe exprestrein-verbinding met Zwit serland Van af 1 Juli tot 30 September a. s. zal een luxetrein de Suisse-Express dagelijks rijden tusschen Amsterdam (Den Haag) via Brussel en Chur (Engadin). Deze trein, bestaande uit slaap-, restauratie- en salonryfcuigen vertrekt van Amsterdam W. P. te 1.35, uit 's Gravenhage te 2 uur, uit Gouda 2 30. Het gedeelte van Arasterdam loopt over Utrecht, 's Hertogenbosch, Til burg, Breda en wordt to Roosendaal ver- eenigd met 't gedeelte komende van Den Haag via Gouda, Rotterdam. Te 5.59 ver trekt de trein uit Brussel (Q. L.) vereenigd met de Ostende-Zwitsorland Express. Aan komst te Basel 4.35 's morgens, te Loeern 8.10, te Zurich 6.54 en te Chur 9.44. Op don terugweg vertrekt deze luxetrein uit Chur te 7.25 's avonds, uit Zurich te 10 uur, uit Basel te 12.15 en arriveert te Brussel (Q. L.) 8.52 's morgens, te Gouda 12.39, te 's Gravenhage 1.09 run. en te Amsterdam W. P. 1.20. Deze trein vormt" de snelste verbinding tusschen Holland, België en Engeland met Zwitserland (Lucern en Engadin). Benoemd tot onderwijzeres te Krimpen aan den IJsel Mej. T. J. Maasdam. De 25-jarige jongeling C. A. R. te Schoon hoven is Maandagavond bij het baden in de rivier de Lek vordronken. Nieuwerkerk a. d. IJssel. Dat de warmte van de vorige week veel hooi heeft doen winnen, kan men wel nagaan uit het feit, dat een landbouwer in den Prins-Alexander- polder in dien tijd ver over de honderd voer heeft thuisgehaald. Door het snelle drogen heeft men dan ook handen te kort, zoodat men aan den lossen arbeider een vrij groot daggeld moet uitkeeren. Bero Ambacht, 30 Juni. Hedenmorgen reed een heer, behoorende tot het personeel, belast met het toezicht op den aanleg dei- stoomtram, per fiets de-flijklaan af om naar het werk te gaan. Hij was waarschijnlijk zoo verdiept in de tramzaken, dat hij, in plaats van over de brug in het midden der laan te rijden, er naast reed. Zoo zag men hem, zoo zag men hem niet. Onze fietsrijder was in de wetering geduikeld en hoewel hij het water niet koud vond, kwam hij toch tot de ervaring, dat het nat was. Oudewater,, Een paar dagen geleden werd onze gemeente bezocht door den antiquair K. uit Utrecht, die hier o. m. een onde voor deur en een paar bovenlichten kocht, en wiens aandacht ook werd getrokken op het beeld in den gevel van 't pand op de markt van den heer S. Over de koopsom was men het spoedig eens en met een metselaar werd daarop accoord getroffen om het beeld er uit te breken en den gevel weer in orde te maken. Doch de verkoop van dat beeld scheen vele ingezetenen niet naar genoegen te zijn, zoodat zelfs de eigenaar van den verkoop afzag en den werkman gelastte het beeld op zijn plaats te laten. Of de anti quair met dat een en ander tevreden zal zijn, zal wel later blijken. ECHT DEENSCH GLACÉ Kleiweg E 73a, GOUDA Tetepkoou Ho- 31. 1 JULI. Nidieiand. Cert. Ned. W. 8 »i/i dito di+o dltc 3 dito dito dito 3 Honöak. Obl. Goudl. 1881-83 4 1ta.uk. IasohrijTing 1888-81 5 Oostink. Obl. in papier 1868 1 dito in eilver 1868 5 Poktuoal. Obl. roet coupon 3 dito tinkel 8 Rusland. Ob). Binnenl. 1894 4 dito Gecons. 1880 4 dito bij Roths. 1889 4 dito bij llopc 1889-90 4 dito in goud. leen. 1883 6 dito dito dito 1864 5 Spanje. Perpet, schuld 1881 4 Vrkr« Slotkrs 80V, 80%, 96%, 96% 961/,, 9b% 99% 91% 81% 84/, ""Vu 96/1! 9'% 97% 671/, 81% Tubkuj. Gepr.Conv. leon. 1890 4 85 Gee. leeniug sotie D. j 2Vj Gec.leenin. sorie C. i 26*/ls i&uin-APK'Rp. v. oblg 189 5 104l/4 MiexJco.Ob.i it.Seh. 1890 6 Vknbeukla. Obl. on'iop. 1881 4 80 Avstkkdam. Obligation 1895 3 90 Rottkedam. Sted.leeu. 1894 3 t 881/* Ned. N. Afr. limdelsv. aand. Arenithb.Tab.-Mi). Certificaten 676 Deli-Maatschappij dito 416 Arn. Hypotheekb. paudbr. 4,/> ('Ült.-Mij. der Vorsten!. aand. i Gr. Hypotheekb. pandbr. 41/» Nederlandecho bank aand. I 194 Ned. Haudelmeettwb. dito N.-W Pao Hyp. b. pandbr. 3 96V« Rott. Hypotheekb. pandbr. 4</B' Utr. Hypotheekb. dito 4Vj 101 OoaTBNE. O jet-Hong, bank aand. j 120l/j Rusl. Hypotheekbank paudb. 5' Amerika Equt. hy poth. pandb. 4 Mauw. "L. G. Pr Lim eert. 6 68'/u NïD, HoU. lJ.-Spoiir.w -Mij. aand. 106 Mij. tot Exp!, v. St. Spw. aand.' 112 Ned. Ind. Spoorweg ro aand. 2181/, Nod. Zuid Afr, Spin aand. 6 dito dito dito 1891 dito 4V| Italik Spoor wl. 1887/89 A-Eobl.3 Bfi#/j« Zuid'ltal.8p»mij. A-H. obl. 3 691 4 Pol^n. Warschau Weetien. anud. 104,/a Rusl Gr.. Ru«. Spw.-Mij l.obl. 4 Balusche dito aard. j - Fastowa dito aand. 5 j. lwaiig.Oombr dito aand. 5 98*/4 - Kursk.Ch. Azow-Sp. kap. ob l 100'/8 riito dito oblig. 4 9 n/j4 Vmerika. Ont. Pao. Sp.My obl. 6 4Jhic. North. W pc. C.v. aan.i. 215 dit-j dito Win. St. Poter. obl. 7 140 /4 Denver 8t Rio (Jr. Spin. eert. v.a 40n/1B Illinois Central obL iu goud 4 1021 Louisv. Nahhvilli Cer v. aand. 107 Maxi "O. N. Spw.M Ie hyp.t 6 105 f Misn. Kanras v.4pCt. pref. aaud N.-York Outasio k Wost. aan l. 36*/g Ponn. dto Ohio ohlig. 6. OW gon. Calif, lo hyp. in goud 1041,4 St. Paul. Minn, k Maait. obl. Un.Pao. Hoof lyn obiig. 6 dito dito Lino. Ooi. le hyp. 0 5 69 Canada. Can. South. Chert.v.aand. 64 Vin. O. llallw. k Na. lo h.d. o. O 99 Amelerd. Omnibus Mij. aand. Rol'- r«I.Tramworf-Maata.uand Stad Amsterdam aand. 3 101'/4 Stad Rotterdam aand 3 10 7/g Bklqie. Stad Antwerpon 1887 2'/, 101l'# Stad Brussel 1886 8*/» 1031/, Mono, Theiss Rogullr Gcselaph. 4 Oostink. Staatsieenig 1860 5 K.K.Oost. B. Cr. 1880 3 Spanji. Stad Madrid 3 1863 N k i». Ver. Bez. Avb. 8pooloort "9%, 1171/* ioa 41 SCO I BSSEH'x uit lndlnche Netel-Vezels. Is poreus, sneeuwwit, duurzaam en élégant. Vooral bij groote warmte een aangename Onderkleeding. Verhit do huid niet, broeit niet; laat de lucht tot de huid door, zonder gevaar van sterke afkoeling of kouvatten, en is uitstekend ter voorkoming en verdrijving van Humat/Usme. Bijzonder geschikt voor alle Sport. Aanbevolen door de grootste medische autoriteiten. Krimpt niet, bederft niet in de wascb en behoudt deoorspronkelykezijdeglans. Verkrijgbaar uitsluitend voor Gouda en omstreken bij Mahé klom eenige sporten van de ladder af en trapte Jarno zoolang met de hakken op zyn handjès, tot het arme kind losliet en in de diepte verdween. De overige kinderen stonden stom van schrik. De jonge moordenaar dreigde, hen eveneens in het water te zullen werpen, als zy iets van het voorgevallene verrieden. Toch vertelde één der kinderen het aan zijn ohders, die de politie waarschuwden. Men ging aan het dreggen en vond spoedig het lijk van den kleinen Jarno. Mahé werd gearresteerd. Met vreeselijke koelbloedigheid ontkende hij de misdaad in tegenwoordigheid van zijn slachtoffer. Het jonge monster heeft reeds eens wegens diefstal terechtgestaan. Te Metz, waar jaren geleden overblijfse len werden gevonden van een amfitheater uit den laatsten tijd van het Romeinsche ryk, heeft men nu een tweede, veel grooter amfitheater ontdekt. Het ronperk is ongeveer 146 meters in middellijn, zoodat het amfitheater even groot is als dat van Pola en Verona en grooter dan dat te Trier. Van de prachtige inrichting getuigen vele stukken marmer, die men in het puin vond. VERSCHEIDENHEID. Zaterdag speelden eenige kinderen op een eenzame plaats bij een haven te Salnt- Nazaire. Het jongste, de 6-jarige Francois Jarno, weigerde op een gegeven oogenblik te doen, wat het oudste, de 11 jarige Louis Mahé, wilde. Deze werd woedend, bond met een touw een grooten steen aan Jarno's linkerbeen vast en wierp den knaap in het water. Het kind slaagde er in, zich vast te grijpen aan een ijzeren ladder, die in den kademuur is bevestigd. Hij smeekte Mahé en de anderen kinderen, hem te helpen. Maar De tot nu toe meestal gevolgde methode om mond en tanden door middel van tand poeder of tandpasta te reinigen, is geheel verkeerd, d. w. z. verkeerd, als men zich ten doel stelt, zijne tanden gezond te houden on dat is toch zeker het doel van de ver zorging van het gebit! Wie zijne tanden gezond wil houden, moet zich onvoorwaar delijk aanwennen, mond en tanden door middel van een antiseptische vloeistof te reinigen. De tandreiniging door middel van tandpoeder of tandpasta kan nooit of nimmer de tanden voor bederf bewaren, en wel om deze eenvoudige reden, dat tandreiniging door raiddel van poeder of pasta, die plaat sen, welke het eerst aangetast worden, zooals de achterzijde der kiezen, tandspleten enz., onaangeroerd Iaat. Daar kan het kwaad dus rustig voortwoekerenEene vloeistof daarentegen kan overal doordringen, en wan neer zij werkelijk antiseptisch werkt, worden alle tandwegvretende stoffen vernietigd. Een werkelfik antiseptisch tandmiddel, dat alle schadelijke stoffen en zwammen vernietig^ is het O d o 1. De volkomen asepsis (het bevrijd zijn van rotting en gisting) in mond en tanden wordt beroikt door het gebruik van O d o I en we! voornamelijk door de merkwaardige eigenschap, dat het O d o 1 in de slijmvliezen van het tandvleesch en de holle kiezen dringt, hier een genoogzamen voorraad achterlaat en uren lang nawerkt. De kiezen worden door regelmatige reini ging met O d o 1 tegen holworden beslist gevrijwaard. O d o 1 kan dus -zonder twijfel als het beste van alle mondreinigingsmiddeler. beschouwd worden. Men wachte zich infusschen voor namaak. Onder den naam Odol worden talrijke waar- delooze, ja dikwijls zelfs schadelijke namaak sels in doozen en flosschen verkocht. Daar voor zij men op zijn hoede. Het echto Odol wordt alleen in de bekende witte patent flacons verkocht. Groote flacons FJ. 1. kleine 60 cents. Zuiver plantaardi<j tonicum M.H. Thans, eenige maanden na het gebruik van 12 flesschen uwer Snn- guinose, verklaar ik U gaarne van dit middel de beste resultaten te hebben ondervonden wat betreft sterking van het zenuwgestel, en zal het mij steeds aangenaam zyn, desgewenscht belang hebbenden nadere inlichtingen te ver schaffen. F. HOEPERMANS. Leeuwarden, Baljeestraat 8. Prijs p. 1 f 1.50, 6 fl. f 8.-, 12 fl. f 15.-. Te Gouda by WOLFF Co., West haven en J. ZIELSTRA, Turfmarkt.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 2