SE TWEE UITERSTEN. ÏVEH ksen. ITS. IXieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 4 Juli 1902. \o. 8841. 41ste Jaargang. Buitenlandse!) Overzicht. FEUILLETON. - 1S’ eao INERS, RS ter Laarzeamaguijn TCAP 11 1 icb beleefd aan van Inzending van Advertentiën tot. 1 uur der midd. incl. de Ansicht* ist”, Haarlem. van van ut 103. Wordt vervolgd) t Zn.Goud* gras jde opengesteld, en te allen tjjde handelaar een ndsche uitgave 1ENWEEK dan J 30 Kleiwegsteeg. S OU D E IAMMER >r*i haven 128. meten werk. (lOI DMJIE CO I RANT da Echt* i, teeamen- gen in den naam des vervaardigd i wereldbe- br* Stoll- prarfbusje» a Ó.35 mt Neder- e hoofdtekst flit halfmaande- che tijdschrift at uit de Be* ij ving eener tornde Aarde. Ie Heer E. T. stra Kuiper in icht der Ven- chap maakt, nummer is r(Jfc ïllustreerd r eigen photo* thische op na* De Daily Mail ontvangt een zeer ongunstig bericht over de oogstvooruitzichten in En- gelsch Indië. Eerst begon de regen flink te vallen, en de regeering meende zelfs mee te moeten deelen, dat de vooruitzichten voor het gewas gunstig waren. Matr na eenige dagen hield het op met regenen, en wat toen gevallen was, bleek ten eenenmale onvol doende voor den nieuwen uitzaai. Op het per jaar on- i, die hem aan vr hem op te jizigers worden te maal komen ;sen in Arabië, lië, Birma, Ma- Telefoon No. ADV ER TEN TIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. oogenblik is het nog steeds droog en do rogenperiode is reeds een maand ten achter. De Daily Mail verneemt dan ook uit Bom bay, dat geheel westelijk Indië zonder voedsel is en dat tachtig millioen bewoners gevaar loopen honger te moeten Ijjden. De hongers nood, zegt het Engelsche blad, zal dit jaar de érgste ramp zyn, die de geschiedenis tot dusver heeft te vermelden gehad Ziehier wat van Donderdag 1.1. uit Bombay wordt geseind: Gedurende de twee laatste weken zyn do wolken metaalkleurig geweëst en was de zee glashelder. Er is geen wind en de hitte is om te stikken. Het constante weder doet groote droogte verwachten in Gujerat. De buitengewoon roode zonsopgangen, die in de laatste dagen zyn waargenomen, worden toe geschreven aan stof afkomstig van Martinique in de hoogere luchtlagen. Meteorologen zeg gen dat do uitbarsting den passaatwind dui zend mylen westwaarts heeft verplaatst; van eik gekookt ik voor da- aelepels vaa olate) Als geval van gebruiken. Mtea.’I Engelsche bloed stel ik op hoogen prijs dat stroomt mij zelf ook door de aderen. Ik vind uw plan goed, mijnheer Hatton, zei sir Vavasour, laat maar geen tijd verloren gaan. Het eenige wat mij spijt is, dat gij mij dit alles niet vroeger hebt gemelddan hadden wij heel wat moeite en onkosten kunnen besparen. Gij hebt mij nooit om raad gevraagd, >zei Hatton. Gij gaaft mij uwe instrukties en daaraan gehoorzaamde ik. Het speet mij zelf dat ik u dien weg zag opgaan, want, oprecht gesproken, en ik houd mij verzekerd, dat gij u thans niet belee- digd zult gevoelen, mylord, want dit is u recht matige titel, er is niets ter wereld, waarvoor ik zulk eene minachting gevoel als voor den titel van jonkheer. Sir Vavasour deinsde onwillekeurig achteruit, maar de toekomst was vol glorie en het tegen woordige vol opgewondenheiden hij wenschte mijnheer Hatton goeden morgen, met de belofte, dat hij hem zelt den volgenden dag de papieren zou brengen. Hatton was eenige oogenblikken in gepeins ver zonken, gedurende welken tijd hij met de staart van de Perzische kat speelde. HOOFDSTUK VIII. Wij verlieten Sybil en Egremont juist op het oogenblik, waarop Gerard te gelijk met hen den drempel bereikte. Ha! vader, riep Sybil uit, en toen voegde zij er met een lichten blos bij, waarvan zij zich zelve misschien niet bewust was, alsof zij vreesde Telefoon .^o. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzonderin^van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominees VIJF CENTEN. daar het ontbreken van regenval. Wy meldden reeds, dat de katholieke pers in Duitschland de vorige week in den breede een passage uit de rede van keizer Wilhelm te Aken besprak, waarin deze vorst gewag maakte van een onderhoud tusschen den Paus en den Pruisischen generaal Von Loë. De Paus zoy n.l. tegen den generaal gesproken fiebbeii van Duitschland als van het land in Europawaar elk katholiek vrij en ongehinderd in toewyding aan zyn geloof kan leven”. In een vergadering van katholieken te Bonn, ter viering van don 25sten verjaardag van de troonsbestijging van Leo XIII, zei generaal Von Loë, in geen geval uit de woorden van den Paus begcepen te hebben, dat deze Duitschland als het „eenige” zoodanige land beschouwde. De generaal bad zich te Aken in de onmiddellyke nabyheid van don Keizer bevonden, toen deze zyn rede uitsprak, en had ook niet gehoord, dat de vorst het woord „eenige” in den bewusten zin bezigde. Hy voegde er echter by, dat by het van weinig beteekenis beschouwde of het woord al dan niet gebruikt is. De generaal toch noemde het feit, dat Pruisen anderen mogendheden verre vooruit is ten aanzien van godsdienst vrijheid. Het Vaticaan erkende, dat de po sitie van de Katholieke Kerk byv. in Pruisen gunstiger is dan in Frankryk. Generaal Von Loë zeide verder, dat hy niet den indruk wilde vestigen, alsof de lof, waarmede de Paus van Duitschland sprak, den wensch uitsloot naar een nieuwe ver betering van den toestand der Duitsche katho lieken. Het Vaticaan koesterde eonige wen- Het bulletin te Londen over ’s Konings toestand meldt dat Z. M. steeds vooruitgaat; de plaatselyke pyn neemt al en de koning bracht een beteren dag door. De koloniale ministers vergaderen onder leiding van den heer Chamberlain een paar malen per wreek, te Londen. Het resultaat der conferenties wordt strikt geheimgehou den. Maar de „Pall Mall Gazette” deelt mede welke punten op de agenda voorkomen. Volgons het blad zijn dat lo. de politieke betrekkingen tusschen moederland en koloniën 2o. de verdeeling van bet Ryk; 3o. de betrekkingen van Australië en Nieuw-Zeeland tot de eilanden in den Stillen Oceaan. Deze punten zyn alle voorgesteld door het departement van koloniën te Londen. Nieuw-Zeeland heeft de volgende punten in overweging gegeven: lo. differentieele rechten, door vermin dering der tarieven voor alle Engelsche of door Engelsche. schepen aangevoerde goe deren in de koloniënvermindering der ta- die door het moederland worden het midden waarvan een zeer verweerde Cupido geplaatst was, waarvan de eene arm gebroken was en de andere in de lucht was opgeheven meteen groote schelp voor den mond Het scheen in vroe ger dagen een fontein te zijn geweost. Achter het stukje grond zag men een blinden hoogen muur van een huis, dat eens in fresco beschillerd was geweest. Ofschoon een groot gedeelte van het be schilderde pleisterwerk was gebarsten en afgeschil derd en hetgeen nog over was, verweerd en vergaan kon men toch nog enkele overblijfselen bespeu ren van den oorspronkelijken toestand prachtige guirlandes, zuilengaanderijen en de perspekiief van een paleis. De wanden van het vertrek zelf waren beschoten met paneelen van donkergekleurd hout; de venstergordijnen wryen van een grove groene stof en zoodanig nut een verouleide laag stof bedekt, dat ze veel overeenkomst hadden met een laag lava het vloerkleed, dat eens hel der en kleurig was geweest, was nu geheel kaal en door ouderdom grauw geworden Er stonden een aantal zware mahoniehouten leuningstoelen in de kamer, een tafel en een groot zwaar buffet, voorzien van eenige donkerblauwe wijnglazen. Bo Ven den hoogen lompen schoorsteenmantel hing een portret van dan Markies van Granby dat wel als uithangbord had kunnen dienen, en daartegen over, boven het buffet hing een plaat vol all'Hei kleuren, waarop Ranelagh stond afge~ beeld. imperiale reserve- x,„_. van nood ook buiten de kolonie, waarin zij verblyf houden, kunnen gebruikt worden 3o. versterking van het Australische eskader 4o. subsideering van poststoomvaartlynen tusschen Australië, Nieuw-Zeeland, Canada en Engeland, onder voorwaarde, dat hunne booten Engelsch eigendom zyn en zoo uit gemonsterd dat zy in geval van oorlog als hulpkruisers kunnen dienst doen 5o. verlof aan geleerden uit Canada, Australië en Nieuw-Zeeland, om in Zuid- Afrika hun beroep uit te oefenen 60. vaststelling van een driejaarlyksche conferentie tusschen den minister van kolo niën en de eerste ministers der koloniën. Natal en de Kaapkolonie stellen voor, dat naturalisatie in een deel van het Engel sche Ryk overal in het Ryk zal erkend worden. Australië stelt voor lo. Bevoordeeling der koloniën bij het sluiten van contracten voor de leverin^en voor leger en vloot. 2o. Het aanleggen, of aankoopen, inter-oceanische kabelverbindingen. schen ten aanzion van dezen en hy had het zijn plicht geacht, die aan den Keizer be kend te maken. De vriendschappelijke ver houding tusschen den Keizer en don Paus zou het vry gemakkelyk maken, om de nu gerezen quaestie op te lossen. Aan het eind der vergadering werd den Keizer een telegram gezonden, waarin hem dank werd gebracht voor zyn redo te Aken. Van den Keizer kwam een telegrafische dankbetuiging. often, enz. en alles wat ïsvorlangd met er, tafellinnen Verspreide Berichten Frankrijk. De gemeenteraad van Clermont-Ferrand heeft, met zeven tegen zes stemmen, een krediet van duizend francs toegekend, tor ondersteuning van stakende metselaars. De gezant der Republiek te Peking, in opvolging van Picbon, de ex-directeur m bet departement van buitenlandscbe zafiffn Beau, is benoemd tot gouverneur-generaal van Indo-China, in opvolging van Doumer, zoodat dus weer eens een „outsider” de fa- vori’s Baudin, Mesureur e. a. beeft geklopt. Sinds 1866 zyn gouverneur van Indo-Chi na geweest Paul Bert, Bihourd, Constans, Richaud, Piquet, De Lanessan, Rousseau en Doumer. Elfhonderd werklieden van de nationale fabriek te Saint-Étienne zyn ontslagen. Duitschland. De staatssecretaris van buitenlandscbe zaken Von Richthofen heeft in de laatste dagen herhaaldelyke samensprekingen ge had met den Britschen zaakgelastigde te Berlijn, ten einde Duitsche onderdanen, die aan Boerenzyde gestreden hebben on als zoodanig in krijgsgevangenschap geraakt zyn, binnen den kortst mogelyken tyd te repatrieeren. Engeland wil hen spoedig in vryheid stellen, mits ze niet naar Zuid-Afri- ka terugkeeren. De grootvorst-troonopvolger, die op zyn torugkeer van Londen aan boord van do „Tsaritsa” te Eckernförde aankwam, be gaf zich, door prins Heinrich begroet, naar de beerensoirée in de keizerlijke jachtclub in Mario Louisebad, waar hy, door den kei- zei begroet, aan diens zyde plaats nam. Italië. By de gemeenteraadsverkiezingen te Ro me zijn gekozen 25 liberalen en 17 clerica- len, zoodat dus de liberalen1' gezegevierd hebben over clericalen,- radicalen, sociaal democraten en republikeinen. door Engelsche. schepen aangevoerde goe- rieven voor goederen uit de koloniën zoover belast. 2o. oprichting van troepen, die in geval baar bij: IERS Jz. ys van echtheid ia kurk steeds voor in naam der Firma PP® dat Gerard zich zijn ouden vriend niet zou herinneren gij herinnert u mijnheer Franklin nog wel Deze heer en ik hadden het genoegen elkan der gisteren te ontmoeten, zei Gerard een weinig verlegen, terwijl Egremont een hoogroode kleur kreeg en geheel van streek was Sybil was ver wonderd, dat haar vader mijnheer Franklin ont moet had en deze omstandigheid voor haar verzwe gen had, terwijl zij er natuurlijk belang in gesteld zou hebben. Egremont was op het punt te spreken, toen de straatdeur geopend werd. Zouden zij nu weer moeten scheiden, en dat zonder verklaring En moest hij Sybil achterlaten bij haar vader, die blijkbaar geen haast had, misschien niet veel lust gevoelde, om die verklaring te geven Zijne rechtschapenheid drong Egremont er toe om zelf een eind te maken aan het reeds te lang ge- geduurd hebbende misverstand. Gij zult mij, hoop ik, toenstaan, zei hij, zijn verzoek zoowel tot Gerard als tot diens dochter richtend, om eenige oogenblikken met u naar bin nen te gaan. Het was onmogelijk zulk een verzoek af te wijzen en toch werd hot van de zijde van Gerard niet met groote hartelijkheid toegestaan. Zij traden nu het groote sombere voorportaal van het huis binnen, en aan het einde van een langen gang opende Gerard een deur, en zij traden allen een ruime maar alles behalve vroolijke kamer binnen, in het achterste gedeelte van het huis en uitzijn- de op een klein, vierkant stukje grond met graQ begroeid, dat er niet bijzonder frisch uitzag en in 3o. Vorming van een Hof van Appèl voor het Ryk. 4o. Patentbescherming door hot geheele Ryk. 5o. Opheffing der bevoordeeling van af zonderlijke landen, wanneer Engelsche pre- ferentieele tarieven zullen zijn ingevoerd. Canada heeft ook enkele voorstellen in gediend van zuiver localen aard. Onder de kwesties, die altyd aan de orde zijn en nooit iets nieuws brengen, begint langzamerhand ook de Humbertzaak te ge raken. De Fransche bladen brengen iederen dag hun kolom nieuws over „L’affairo Hum bert,” en iederen dag kan men lezen dat M. Leydet, de rechter van instructie, dezen of genen verhoord heeft, zonder dat er iets bijzonders aan het licht komt. Men geeft ’t op te raden waar de ver misten naar toe zyn. Het laatste verhaal was dat ze in het Oeralgebergte in Rusland zaten. Romdin D’Aurignac zou daar inder tijd gronden hebben gekocht. Maar dit is nu ook alweer tegengesproken. Die koop is nl. niet doorgegaan. De Russische ver- koopers wilden hem in den nek zien, en dat kunstje kende Romain zelf te goed. Maar Maandag is er iets gebeurd, dat weer een oogenblik sensatie maakte. Te Lyon io op bevel van Leydet gearresteerd de 24-jarige Germain Parmentier, de zoon van den reeds dadelijk gearresteerden advo- kaat uit Havre. Leydet was tot de overtuiging gekomen dat dit jonge mensch een 150-tal stukken uit het Humbert-lossier verdonkeremaand had vóór de justitie ze in handen kreeg. Dit zeer omvangrijke dossier bevond zich in een buitenverblijf van Parmentier, en de zoon is daar dadelyk heengereisd na de arrestatie van zyn vader, en heeft de meest bezwarende stukken meegenomen. Hij heeft ze echter niet vernietigd, want toen de politie hem in zyn woning arres teerde, vond ze bij huiszoeking de vermiste stukken. Men Vraagt zich nu natuurlyk af, wat zy voor onthullingen zullen brengen. u6) Hier en hij stond op en nam eenige papie ren van eene tafelhier hebt ge een andere zaak een man, dien ge kent; een graaf van vrij jongen datum, uit den tijd van George den Eerste. De eerste baron was een Hollandsche kamerdienaar van Willem den Derde. Nu zal hij door mij daar ik kan bewijzen, dat hij dqor zijne moeder aan spraken heeft, in het bezit k< men van een der baronieën, van de Herberts. Hij koopt den anderen rechthebbende met eene grootere som af, dan gij zult besteden En dat is nog niet alles. De andere rechthebbende is van Franschen oorsprong en draagt ook een Franschen naamzijn familie’kwam hierheen bij de Herroeping van het Edikt van Nantes. Nu, behalve dat af koopgeld, zal mijn cliënt al'e onkosten betalen, die noodig zijn om den afstammeling van den Lyonschen zijdewever te herscheppen in den erfgenaam van een Norman- dischen veroveraar. Gij ziet dus, sir Vavasour, dat ik niet onredelijk ben. Bah ik zou liever vijf duizend pond verdienen om u in uwe rechten te herstellen, dan vijftig dui zend om een dezer pretendenten in hun verhef fing te steunen. Ik moet echter wel, daar het nu eenmaal mijn vak is; maar het echte oude I ijj J? I

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1