DE TWEE UITERSTEN. ITS. ETEEE. tr ;ao I T Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Magazijn sier” Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Zaterdag 5 Juli 1902. 41ste Jaargang. No. 8842. t 7-ew aglijders werkelyke hulp ter Laarzenmagazijn IN LOON. .lages ZONEN, i. Bullenlandscii Overzicht. m:\Mso FEL1 ILL E l OX. i VIJF ENTEN. i Wordt vervolgd.) da Echt* i, teeamen- fen in den num des rerraardigd wereldbe- >r* Stoll- 5ENWERK dan 5 30 8 Kleiwegstqeg. Gasfitter. (illlllSIIIE (MANT meten werk. proofbusjes o. 0.35 er Neder- Tcntooa- ,8*6- inpp'etuur, :réme eni. het zonder ille zwarte ren, Dames □keiierz in «lanteritn, Mea lette riekamerk. Arnhem. in H. Winkeliers oplevcrde. Italië, meende Delcassé, zoude zich nooit leenen voor een aanvallende poli tiek tegen Frankrijk. De Senaat heeft het eerste artikel betref fende den militairen dienstplicht van twee jaar aangenomen. In de „Köln. Zeit.” vindt men een tele gram uit Petersburg, waarin gesproken wordt van ongeregeldheden te Rostow aan de Don. De arbeiders, opgeruid door vreemden, plun derden verschillende fabrieken, terwijl de boerenwerklieden de huizen van de land eigenaars en de pachters verwoesten. De soldaten schoten op de oproermakers. Over ’tgeheel zou ’tin Zuid-Rusland zeer rumoe rig zyn. De „Schles. Ztg.” zegt, dat het kanaal- ontwerp in de volgende zitting van den Pruisischen Landdag opnieuw zal worden ingediend. De nieuwe Minister Budde moet reeds aan de ambtenaren van zijn Departe ment last hebben gegeven de wijzigingen in het ontwerp zoo spoedig mogelijk af te maken. Die wijzigingen zouden hoofdzakolyk betrekking hebben op compensatie-voorstellen en zou dus, in tegenstelling met anders luidende berichten, opnieuw het geheele kanaalplan aqn den Landdag worden voor gelegd. ti 103. [Ellli te letten VAN worden afgele- e pakjes van vijl en een Ned. ons ran Nommer er. an nevenstaand i Wet gedepo voering van ge- >evelende BIJL, ÖBAART Lz. buiten de Middellandsche zee, byv. in Afrika of China nuttig acht. Do verstandige Fran- sche bladen hebben het nieuws over de verlenging der alliantie met groote kalmtje vernomen. Zy weten, dat hot verbond er oen is des vredes en zoo in den beginne, nauwe lijks 9 ‘jaren na het verlies van Straatsburg, daaraan ook al getwijfeld werd en men aan de overeenkomst aggressieve bedoelingen toeschroef, dan is tegenwoordig olkc twijfel aan de vredelievende strekking er van ver dwenen'. Dit kan men in de Figaro, Temps, Débats en Gaulois lezen. RT ichtige collectie allows, lg GASORNA- ’EN en GAS- lerende prijzen. ilk gekookt k voor da- elepels van >late) Als geval van gebruiken, «te B. TL briefkaart wordt oegezonden door Ittoommel. b Zn.— Gouda 117) Ofschoon donker en somber, was het algemeene voorkomen van de kamer toch niet vuilen door de groote ruimte, de rust die er heerschte en de gedachten die zelfs door het weinige dat men zag werden Opgewekt, was de indruk op den bezoe ker niet onaangenaam! daar er een zeker waas van droefgeestigheid over lag, die het gevolg is van hot terugzien op het verledene wat ten allen tijde zachter stemt. j Gerard liep naar het raam en keek naar het grasveldjeSybil, die ging zitten, noodigde hün gast uit haar voorbeeld te volgen j Egremont scheen niet zonder hevige gemoedsbeweging, plotseling een poging te doen om al zijn moed bijeen te roe pen, en toen zei hy, doch niet met zijn gewone heldere stem Ik heb gisteren iemand ontmoet, dien ik hoop nog mijn vriend te mogen noemen, waarom ik een naam heb aangenomen, waarop ik geen recht heb. Sybil onstelde éven, staarde voor zich uit, maar sprak niet. Ik zou mij gelukkig achten, indien ook gij mij gelooven wildet dat ik dien stap genomen heb de onderzoek, rustig met vacantie een ongewoon feit voor een zoo belangrijke on omvattende zaak De beroemde of wel beruchte brandkast wordt Zaterdag a.s verkocht en men ver wacht een fabelachtigon prys, daar nu reeds tal van Amerikaanscho liefhebbers aan de Seineboorden toeven. Eigenaardig is. dat de nieuwe gouver- neur-genernal van wdo-China zyn opleiding heeft genoten in het geestelijke pensionaat, waar de premier Cembes onderwijs gaf. - Wel zyn de meeste Karthuizcrs naar t België, Spanje en Zwitserland uitgeweken in verband met de wet op de eroenigingen doch de likeurfabriek in Isère is nog immer in volle werking en men meent, dat het verzoek om toelating van de likeurstokende broeders wol ingewilligd zal worden. Het heet, dat de gezant te Konstanti- nopel en die te Berlijn naar rust verlangen en dus aangedrongen hebben op ontslag uit den diplomatieken dienst. Wellicht gaat Cambon uit Washington naar Berlijn, ter wijl voor dozen post ook de vroegere Ka merpresident Deschanel wordt genoemd, nogal onwaarschijnlijk 1 Generaal De Galliffct heeft aan het Journal des Dcbats een open brief geschre ven, waarin hy laat doorschemeren dat do Froycinet indertijd om zyn verkiezing tot lid der Academie te verzekeren, politieke overeenkomsten zou hebben aangegaan met een der Academicièns. Tegenover een redacteur van de Figaro ontkende de heer Do Freycinet de waarheid van dozo bewering. Duitschland. Door den krijgsraad van Frankfort is, in intiemen kring, veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf de reservist Wüst, in genieur in het burgerlijk leven, die, als een jarig vrijwilliger, op het stilste plekje van afzondering in de kazorne, caricaturen heeft geteekend van de officieren van het regiment. Toen het geval ontdekt werd, was Wüst juist vrijgekomen uit het militaire leven en dus was hy niet strafbaar. Geen nood ech ter de militaire autoriteit heeft oen goed geheugen en toen Wüst dezer dagen voor den gebruikelyken oefentijd opkwam, ont dekte hy, dat zyn werk ongerept bewaard was on wegens beleediging van zyn supe rieuren, moet hy zes maanden brommen! De rector en de senaat van de hooge- school te Würzburg, hebben, collectief hun ontslag genomen, omdat de Boiersche mi- toen met een ernstige maar kalme uitdrukking op ziende alsof zij zooeven uit een diep gepeins ver rees, zei SybilIk heb spijt, dat ik die woorden gesproken hebspijt over de smart, die ik tt onbewust veroorzaakt heb spijt over alles, wat gebeurd is en dat mijn vader een gezelligen vriend verloren heeft. En waarom zou hij dien verloren hebben zei Egremont op droevigen en toch teederen toon. Waarom zouden wij geen vrienden kunnen blij ven Ma.r, mijnheer! zei Sybil fier; ik behoor tot hen die gelooven dat de klove onoverkome lijk is. Ja, voegde zij er bij, terwijl zij een lichte en bevallige beweging met hare handen maakte en haar hoofd een weinig afwendde, geheel onover komelijk. Er hebben soms bewegingen in het gemoed plaats, waarbij evenals in de groote beroeringen der natuur alles anarchie en een terugkeer tot den chaos schijnt, en toch ontwikkelt zich dikwijls in die (^ogenblikken van entrusting evengoed als in den strijd der natuurkrachten, het eene of andere nieuwe beginsel van orde, of een nieuwe gedragslijn, en beheerscht en regelt en brengt in overeenstemming de hartstochten en elemen ten die even te voren niets anders dan wanhoop of geheele omkeering deden vrezen Zoo was het met Egremont ook Telefoon A o. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommera Telefoon No. 8's A D V E K T E N T I E N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. enot van een van af f80.— GOUDA brengt benden, dat i nevi i Belastingen Rotterdam op den 2 Juli 1902 executoir de belasting op bedrijfs- over het belastingjaar t:r invordering is den Heer Ontvanger, uu vuuiauiiu, r !„k.t is zijnei de Wet bepaalden voet te vol- de reclames behooren te Het Drievoudig verbond is dan tot Mei 1915 verlengd; dat dit niettegenstaande alle moeielijkheden, welke aan deze verlenging zyn voorafgegaan, toch gebeurd is, bewyst, dat het verdrag nog niet zulk een nutteloos instrument is als door de tegenstanders wordt beweerd. Want er zyn tyden geweest, dat men dacht, dat het met het verbond voor goed uit zou zyn. Dit gold vooral voor Italië, hoewel ook tusschen Oostenrijk en Duitsch land zelfs nu nog lang niet alles couleur de rose is. Maar omdat het koele verstand in deze zaak zulk een rol speelt en niet het gevoel, is de alliantie niet zoo van allerlei stemmingen afhankelijk en daardoor des te steviger. Zij bekleedt door haren 25jarigcn leeftijd zulk een belangrijke plaats in het staatkundig evenwicht, dat als ze verdween, de kanseliers voor een donker gat zouden staan. Zooals bekend is, heeft het eenige moeite gekost om Italië, dat door de toena dering tot Frankrijk niets meer voor zyne belangen in de Middellandsche zee te vreezen heeft, er tde te krygen om de alliantie met den erfvijand Oostenrijk te vernieuwen, en dat het dit gedaan heeft, bewyst, dat het die aansluiting tot verdediging zyner belangen om redenen, waarover ik mij niet behoef te schamen zelfs voegde hij er aarzelend bij, zelfs indien gij mijn gedrag onbescheiden noemdet Hunne oogen ontmoetten elkander verbazing stond te lezen op het gelaat van Sybil maar zij sprak geen woorden haar vader, die met zijn rug naar hen stond toegekeerd, bewoog zich niet. Men had mij gezegd, ging Egremont voort, dat een wijde klove bestond tusschen de rijken en armenmen had mij gezegd, dat de bevoor rechten en het volk twee natiën vormden, door verschillende wetten bestuurd, met uiteenloopende manieren, zonder gemeenschappelijke gedachten of sympathieënniet in staat om elkander weder- keerig te begrijpen. Ik geloofde dat, indienl dit werkelijk bet geval was, de ondergang van het ge meenschappelijk vaderland nabij zou zijnik wil de trachten, heel Zwak misschien, maar met den meesten ijver, om zulk een noodlottig einde te voorkomenik nam een plaats in, die een deel van de verantwoordelijkheid op mijne schouders legdeom die kennis te verkrijgen, die alleen in staat was mijne pogingen te doen gelukken, be sloot ik onbekend dus zonder dat men mij kon» vertrouwen, te gaan leven te midden mijner medeburgers *die van mij vervreemd waren hoe weinig naam ik ook heb, zou mij dit onmogelijk zijn geweest, indien ik bekend ware geweest zij zouden teruggedeinsd zijn voor mijne klasse en mijn, naam, evenals gij zelve eens deedt, Sybil, toen die toevallig in uwe tegenwoordigheid eens genoemd werden. Dit zijn de redenen, de gevoelens Het bulletin van gisteravond deelt mede, dat de Koning van Engeland een goeden dag heeft doorgebracht. Do Algemeene toestand is opnieuw verbeterd. De wond veroorzaakt nog slechts weinig pyn. Volgens de algemeene opinie in Engeland, mag thans het leven van Koning Eduard buiten gevaar worden geacht, boe zwak de vorst ook nog zy. Meh wil weten, dat hy Dinsdag die meening zelf heeft uitgesproken, waarschijnlijk omdat hy wenscht, dat zyne kroning zoo spoedig mogelijk zal plaats heb ben en dat hy heeft voorgesteld die plech tigheid te bepalen op.l October. Natuurlijk is daaromtrent nog niets bepaald, maar wel moet een zyner geneesheeren Zondagmiddag bij het uitgaan der kerk gezegd hebben, dat alle gevaar thans geweken is. Officieel is dit echter nog niet aan het volk bekend ge- maakt, waarvan het gevolg is, dat er nog min-gunstige geruchten blijven loopen. „Reynolds’ Newspaper” b.v. bericht dat de Koning waarschijnlijk dezer dagen een tweede operatie ondergaat of nu misschien reeds ondergaan heeft. Overleeft hy deze, dan blijft hy toch zyn verder leven lydend. De BURGEMEESTER van bij deze ter kennis van de belanghebbenden, door den Heer Directeur der Directe Bclaoti: enz. te 1-4 - T-w 1 is verklaard Het Kohier No. 1 van en andere inkomsten 1902/1903. Dat voormeld Kohier ter steld in handen van ieder, die daarop voorkomt, verplicht aanslag op den bij cte wei ucpunkku doen en dat heden ingaat de termijn van weken binnen welke (k worden ingediend. Gouda, den 4 Juli 1902. De Burgemeester voornoemd, R. L MARTENS. Do zitting van het congres der Vereonigde Staten is geslotenen by het eindigen de balans opmakend moet de correspondent van de Manch. Guardian te New-York erkennen, dat het een magere zitting is geweest. Van het weidsche programma in December aan hot congres voorgelegd is niet veel tot stand gekomen. Indien iemand maanden geleden voorspeld had, dat het Congres zou uitéén gaan zonder dat de wetten tegen de anar- chisten of ter bescherming van den President waren aangenomen, zou men hem uitgelachen hebbenen toch is dat het geval. Niet minder teleurstellend is het mislukken van de pogingen om de sclieepssubsidies te regelen. Slechts de kanaal wet is aangenomen; en hoewel dit in de Vereenigdo Staten als eèn -gewichtige beslissing wordt aangewerkt, is het toch niet genoog om een half jaar wotgevens te vullen. De „Manch. Guardian” ziet do oorzaak van dozo wetgevende onmacht, in het gebrek aan levens- en werkkracht van de republi- keinsche party, die zelfs niet in staat ge- jveest is om de Cubaansche tariefquaestie te regelen. Do republikoinsche bladen houden zich doof, en wagen» geen poging om de wetgevende macht te verdedigen. In gewone omstandigheden zou het sluiten van een parlementszitting onder zulke treurige omstandigheden de oorzaak kunnen worden van een groote overwinning der democratische party by de aanstaande November-verkiezin gen. Het is wellicht voorbarig, zegt do „Manch. Guardian”, dit nu reeds te voor spellen, maar zeker is bet, dat do meerder heid met bezorgdheid de toekomst te gemoet ziet, en dat vele barer leiders van plan zyn om het bijltje er by neer te leggen. In antwoord op een vraag van Chastinet, die wenschte te weten welken invloed de hernieuwing van het Drievoudig verbond op de betrekking tusschen Frankrijk en Italië zoude hebben, verklaarde Delcassé in de Fransche Kamer, dat hij de zekerheid had verkregen, dat die hernieuwing voor Frank rijk in geen enkel opzicht een bedreiging Verspreide Berichten Frankrijk. Leydet, do rechter van instructie in de zaak-Humbert, gaat, ondanks het loopen. die mij drongen ik wil niet zeggen het recht ga ven, pm uw drempel onder een valscben naam te overschrijden. Ik smeek u mijne handelwijze niet te scherp te beoordeelenmij vergiffenis te schenkenen mij niet de bittere gewaarwording te doen gevoelen, dat ik den goeden dunk verbeurd heb van iemand voor wie ik onder alle omstandigheden en in alle mogelijke gevallen, steeds de hoogste achting moet gevoelen, ja den diepsten eerbied moet koesteren Zijne woorden vol hartstochtelijke aandoening hielden op. Met een gelaat waarop haar schoon- hei<L nog meer’ qjtkwam te midden van de aangroeiende onrust, staafde Sybil hem een oogen- blik aan, en scheen op het punt van te spreken, maar hare bevende‘lippen weigerden den dienst en zich toen met eenige inspanning tot Gerard wen dende, zeide ze Vader, ik ben geheel en al ver baasdzeg mij dan toch, wie is de heer die tot mij spreek De broeder van lord Marney, Sybil, zei Ge rard, terwijl hij zich naar haar toekeerde. De broeder van lord Marneyherhaalde Sybil, die nu geheel en al van streek was. Ja zei Egremonteen lid van de familie van heiligschenners van die verdrukkers van het volk zooals gij ze mij eens met vernietigende minach ting genoemd hebt. De t lleboog van Sybil rustte op de leuning van haren stoel, en haar hoofd op hare handtoen Egremont deze woorden sprak; bedekte zij haar galaat, dat dus. geheel onzichtbaar wasgeduren de eenige oogenblikken heerschte er stilte. En

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1