MIS DEPOT VAN THEE. Openbare Aanbesteding. Stadsnieuws. VERGADERING VAN DEN GEHEENTEI14AD Nieuwe Zending Dames en Heeren Handschoenen. Beurs van Amsterdam® -* - I l_uu - Onder- kleeding der Toe- komst. Hl]IDVEItSTBRKE\'DE-ö\DERG0EDERE5l U. SAMSOjU, Gouda. AOVERTEtVTIEN aanbesteden Telephoonnet-Gouda. M. RAVEXSWAAY ZONEN, Zenuw- on Maaglijders ISaad-g-e-trex nïster van onderwijs, Landmann, hon ver- wijtingen heeft gedaan in de Kamer. Oostenbijk-Honqarue. Te Weenen heeft Woensdag een duel op sa bel om een politieke aangelegenheid plaats gevonden tusschen den* Al-Duitschen afge vaardigde Berger en een oud-lid van het studentencorps. Na eenige onbeduidende verwondingen werd Berger in den vierden aanval zijn rechteroor afgeslagen. Eergisterenavond hebben ettelijke hon derden Poolsche studenten te Lemberg een betooging gehouden tegen de redevoering van den Duitschen keizer te Marienburg en een protest werd aangenomen tegen het on waardige, laffe en onderworpen optreden der Poolsche vertegenwoordigers in Rijks raad en Delegatie, tegenover de vervolgin gen in -Duitscbland, waarna in optocht een ovatie werd gebracht aan den democrati- schen Landdagafgevaardigde Staginski en een serenade met kattenmuziek aan het Landdaggebouw en het casino van den adel, waarna de politie de jongelui deed uiteen gaan. Gemengde Belichten, Uit Haarlem meldt men: De burgemeester heeft zich bereid ver klaard op te treden voor de kalk- en steen bewerkers van den Katholieken Volksbond en die vakgenooten, die de bemiddelings voorstellen hebben aangonomen en bij pa troons de opheffing der uitsluiting te beplei ten. Hedenmiddag patroonsvergadering. Men meldt aan de tN, R. Ct." De voortvluchtige P. T., uit Venlo, blijkt zelfmoord gepleegd te hebben. Zijn lijk werd door Duitsche grensbeambten gevonden op de heide tusschen Kaldenkirchen en Leuth. Het kastekort mqet betrekkelijk niet aan zienlijk zijn en veroorzaakt zijn door op eigen' hand gedane speculation. Men moldt: Een vermakelijk geval heeft zich te Sneek met een schutterplichtige voorgedaan. De man in kwestie heeft 't er nu eenmaal op gezet niet aan de wekelijksche oefeningen deel te nemen. Dat bezorgde hem zoo voor en na een boete van ruim f 80, die de wei gerachtige niet verkoos te betalen. Vandaar dat de bevoegde macht jacht op hem maakte, om hem in to rekenen. Maar de man was vlug, telkens wist hij zijn belagers te ont snappen. Dinsdag echter wist men sinjeur te verschalken. Terwijl hij bezig was een wal te restaureeren (de man timmert van zy'n beroep), komen vijf jagers in een bootje op hem af. De schutter ziet 't gevaar niet, of hij springt te water en tracht, snel zwem mende, den overkant te bereiken. Maar ongelukkig, de wal is hoog en glibberig. Welke wanhopige pogingen hij ook doet op 't droge te komen, 't lukt hem niet. De vijand is nu genaderd, Pieter wordt in 't bootje geheschen en geen kwartier daarna of onze schutter zit met een nat pak achter slot en grendel, 's Avonds was hij weer op vrije voeten: betaling werd geprefereerd boven afzondering. Er werd bericht, dat de houder van het door B. en W. van Arasterdam gesloten verklaarde publieke huis op den N.-Z. Voor burgwal over het rechtmatige van die slui ting een rechterlijke uitspraak zou uitlokken en reeds een proces aanhangig zou zijn gemaakt. Dit blijkt ten eenemale onjuist. De eige naar wil welmaar tot dusver is 't hem nog niet gelukt. Eergisternacht is een poging ge daan tot het scheppen van een aanleiding voor een rechterlijke beslissing. Om 4 uur werd voorzichtig een raam opgeschovener kwam een lange stok te voorschijn, waaraan een verfkwast was vastgebonden, gedoopt in teer, en een onzichtbare hand smeerde een zwarten veeg over het papier, waarop het sluitingsbevel vermeld Btaat. Toen ging het raam weer dicht. De bedoeling was kennelijk, uit te lok ken dat de bewakende agent zou verbali- seeren op grond van art. 187 W. v. Str. „Hij die een bekendmaking, vanwege hot bevoegd gezag in het openbaar gedaan, we derrechtelijk afscheurt, onleesbaar maakt of beschadigt, met het oogmerk om de ken nisneming daarvan te beletten of te bemoei lijken, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een maand, of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden", en dan den rechter te noodzaken, de vraag uit te maken, of die bekendmaking was uitge gaan van het bevoegd gezag. Maar de politie heeft van den burgemeester order, op zulke dingen niet in te gaan. Zij bepaalt zich eenvoudig tot 't bewaken van het huis en verbieden van den toegang aan aspirant-bezoekers. Door 247 candidaten, waarvan 178 man nelijke en 74 vrouwelijke, werd eergister te Amsterdam deelgenomen aan het schriftelijk gedeelte van het examen voor hoofd eener jj school. j St.-Elmsvuur is een zeldzaam voorkomend i natuurverschijnsel. Zondagavond van 10 tot 11 uur was het te Amsterdam te zien, aan de torenspits der Koepelkerk bij het Vondelpark. Vlammen en slangen van elektrisch licht klommen op en af langs den top van den toren met een snelheid als van bliksemstralen, nu eens zich breed uit verspreidend, dan weer plot seling versmallend om eensklaps uit te dooven. Soms bespeurde iqen het helle licht alleen aan den top boven den koepel en dan wger waaiervormig uitgespreid. Gisteravond brak er omstreeks 9*/4 uur brand uit in het geheelonthouderskoffiehuis, tevens logement, van P. Vermaat, aan het Groote Kerkplein No. 15 te Rotterdam. Om dien tijd hoorde de bediende G. de Groot, die zich in het taplokaal ophield, boven in het huis brand roepen. Hg snelde de trap op en, goed bekend met de inrichting, werd hy alras gewaar dat de brand woedde in kamertje 16, een vertrekje op de tweede ver dieping, achter gelegen. De deur was ge- sloten en toen hij deze ingetrapt had, sloegen rook en vlammen hem tegemoet. Tevergeefs beproefde hij met hulp van een der logeer gasten den brand met emmers water te blusschen. Het gerucht van brand deed weldra do mannen van de reddingsbrigade, enkele hui zen verder gestationneerd, toeloopen. Zij drongen het brandende huis binnen, maar slaagden er evenmin in hot in brand staande vertrekje binnen te dringen. Zy wisten toen niet dat zich daarbinnen iemand bevond. Inmi ldels rukte de brandweer aan en onder de leiding van den brandspuitmeester C. Spierdijk, werden geaffecteerden van de spuiten 10 en 4 in functie gesteld, om met op de waterleiding geplaatste slangen het vuur te blusschen. Het bereiken van de plaats waar de brand woedde ging aanvan kelijk niet gemakkelijk. Het bovenhuis toch als logement ingericht, is een doodouder- wetsch huis, een waar doolhof vol hokken en gaten, zóó, dat men er wel goed bekend moet zijn om zich in tijden van paniek of brand in veiligheid te kunnen stellen. Onder deze bedrijven had de brand zich «•itgebreid en sloeg de vlam zelfs een oogen- blik uit een raam, dat uitziet in een gang, uitkomende in de Bagjjnenstraat. De hoofd man, de heer A. E. P. M. Driebeek, had intusschen de leiding der blussching op zich genomen en men slaagde er in den brnnd te bepalen tot kamertje 16 waar hfi ontstond. Toen hij zoo goed als gebluscht was en het binnendringen van het vertrek $een bijzon dere moeite meer opleverde, vonden een pijpleider en een man van de reddingsbrigade in een soort van bedstede, gedeeltelijk ge kleed, het lijk liggen van den ongeveer 40- jarigen J. C. Allard, een gegageerd O. I. militair, die sedert October van het vorige jaar in dit logement zyn verblijf hield en alleen kamertje 16 bewoonde. Vermoedelijk is de man gestikt vóór het vuur hem be reikte, want terwijl de kleeding, die hy aan had, geen sporen van vuur vertoonde, waren zyn gelaat en hals ten deele reeds verkoold. Eenig beddegoed werd naast het bed op den vloer liggende gevonden. Nadat een ge neesheer den dood goconstateerd had, is het lyk naar de loods voor drenkelingen op de algemeene begraafplaats gebracht. Over het ongeluk te Egmond aan Zee gebeurd, wordt aan het „Hblad" nader het volgende geschreven: De vijf jongens begaven zich by kalm weder van uit drie badkoetsjes in zee, en liepen door de eerste geul naar de eerste bank, waar zy eenigen tyd in laag water, dat hun even over de knieën reikte, speelden. De geul zelf echter hield vrij veel water, zoodat de kleinste er juist loopende door kon. Al badende op de bank waren ze een einde zuidwaarts van hun koetsjes geraakt, in welke richting nog anderen badende wa ren vandaar keerden zy naar het strand terug, vier vlak achter elkaar, en de andere jongen eenige stappen noordelijker. In het dieper deel der geul komende, verloren de vier plotseling grond; de eenige die wat zwemmen kon, kwam over de diepte heen. De vyfde jongen, J. R., die niet in gevaar verkeerde, heeft zich zoover naar den kuil begeven als mogelijk was en slaagde er in, met behulp van P., die zich zwemmende gered had, nog twee van de vrienden tijdig te grijpen. De ongelukkige H. B. schijnt dadelijk door het hulpgeroep te veel water ingekregen te hebben. De jongens zagen hem by den aanvang der catastrophe wel zinkende, doch na hun redding was hy verdwenen; 24 uur later werd hy op dezelfde plek gevonden. Van een te ver gaan of op drift komen is hier dus geen sprake geweest. Wel zou ik willen vragenkan het niet verplicht gesteld worden, op al onze open bare badplaatsen, het daartoe aangewezen water, om de twee uur bijvoorbeeld, te onderzoeken? Een zeer eenvoudige maatre gel, waaraan geen bezwaar verbonden is. Een paar badknechts behoeven het terrein slechts door te waden, om onverwachte diepten of woelingen te kunnen ontdekken. Dergelijke kuilen ontstaan niet in enkele oogenblikken. Uit Sittard wordt het volgende aan den L. K. gemeld Uiteenloopend zyn de geruchten over de spoorlooze verdwijning van het meisje E. D., sedert Woensdag 25 Juni jl. vermist. Het meisje diende sinds eenigen tijd bij een restauratiehouder te Venloo. Op gemel- den datum was ze met een der kinderen op de kermis een ontspanning gaan nemen. Het haar toevertrouwde 3-jarig kind is te recht, doch het meisje is tot heden noch by haar meester, noch by haar ouders te ruggekeerd. Deze laatsten verkeeren in groote oniust. Nader vernemen wij: By den restauratiehouder waren twee heeren en pension. Beiden geven hier en daar voorstellingen. Zoo gaven ze in onze stad op Zaterdag 21 Juni een allegorische voorstelling, welke weinig succes had. Een certificaat, waarop hunnerzijds aangedrongen werd, moest althans geweigerd worden. Voor hun vertrek naar Venloo zyn ze by de ouders van het meisje geweest, brach ten de groeten harentwege en maakten de opmerking dat ze wel meer kon verdienen. Tevens schijnen ze een paar kasten bij den vader, die timmerman is, besteld te hebben. Op gemeld tijdstip, dat het meisje ij ver dwenen, zyn ook de beide heeren, die, volgens tiun zeggen tot den kastelein, nog zouden terugkomen, op hun reis gebleven. Een en ander wordt in verband gebracht met de vermissing van het dienstmeisje. De politie, in 't bezit der signalementen, stelt eei ijverig onderzoek in. Is do tering erfelyk P Ja, zeide men tot vóór enkele jaren zeer beslist. Neen, antwoorden thans velen, die de ziekte alleen als besmettelijk boschou wen en slechts in zooverre „erfelijk", als een zwak lichaam er lichter vatbaar voor is. In het „Tijdschrift voor Geneeskunde" deelt dr. Th. Haakma Tresling nu zyn er varingen over besmettelijkheid of erfelijk heid mede. „Dat de longtering niet besmettelijk is in dio mate als dat bij vlektyfus, rood- vond, mazelen, kinkhoest, pest liet geval is, is voor ons medici allen duidelijk, zegt hy. Wanneer de dejecta en geëxpectoreerde raassas worden ontsmet, zal men weinig vrees koesteren voor besmetting. Of zou het zweet van teringlijders en hun uitademings- lucht voor den gezonden echtgenoot, of broe der of zuster, infectiekiemen kunnen over brengen P Wie zal dat uitmiken? Wanneer wij voor onze verbeelding oproepen eenige vroegere kennissen, patiënten aan longte ring bezweken, dan hebben wy gewis ook gevallen waargenomen, waarbij de familie ge zond bleef, waar men toch verzuimd had, die voorzorgen tegen de verspreiding van besmetting te nemen, die men tegenwoor dig meer en meer gewoon is te nemen. Aan den anderen kant moet het feit onj hebben getroffen, dat er families zyn en waren, waar de ziekte als het ware een letterlijke „razzia" houdt en er slechts enkelen over blijven, om dien ziekelyken stam voort te planten. „Ik laat nu, evenals dr. Folmer Reddin- gius (die het tegendeel heeft trachten aan te toonen), een lyst volgen van erfelijk on belaste families, waarin gevallen van longtu- berculose werden waargenomen, en een lyst van erfelyk belasten. „Ik ga in dit opzicht niet verder, dan tot en met den 3n graad. Want wilde men verder gaan en ware het mogelyk, weten schap te verkrijgen te dezen opzichte tot den 6n graad, men zoo zeer weinig onbe laste families aantreffen. In alle gevallen zou dat moeilijk zyn in Europa. En voor ons werelddeel durf ik de stelling wel ver dedigen, dat, de hooge bergplateaux uitge zonderd, tuberculose in alle families erfelyk is, wanneer men de ziektegevallen tot dei: zesden graad kon volgen." Van de eerste lyst sterven van 15 fami lies en 113 personen 19 16.81 pCt. erfe lijk onbelast. Van den anderen staat sterven van 31 families en 241 personen 128 58.09 pCt. erfelyk belast. „Aan die staten ontleen ik nu het vol gende, zegt de schrijver „Waar ik de longtuberculose zie optre den bij erfelijk onbelaste families, bepalen de gevallen zich tot enkele personen. „De vatbaarheid openbaart zich het sterkst bij erfelijkheid. „De erfelijkheid vertoont zich bij belaste families niet slechts als longtuberculose, maar ook als tuberculeuse aandoening van andere organen, hersenvliezen, beenderen, nieren, ingewanden. „Collega Folmer Reddingius zegt, spre kende over de leer der besmettelijkheid „die in haar consequentie tot misdaad w- leiden." „Ik zal my ook van het woord misdaad, bedienen. Ik stem toe dat het hoogst moei- lijk is, de besmettelijkheid van de longt* ring wiskundig te bewijzen. Er is evenm» iemand, die kan aantoonen, dat zy niet be smettelijk is. Zelfs prof. Fokker in zjja brochure „Besmetting of erfelijkheid" zegt: „Onze kennis is niet groot genoeg, om een definitief antwoord te geven." „En nu vind ik het in het aangezicht van een ziekte, die zoo vele slachtoffers maakt, als wy dat van de longtering weten, mis daad, te handelen alsof de ziekte niet be smettelijk ware, door de voorzorgen te ver-' zuimen, waardoor verwanten en verplegings- personeel voor mogelijk gevaar van besmet ting zouden worden gevrijwaard." GOUDA, 4 Juli 1902. Voor de vacature van onderwijzeres aan school No. 2 hebben zich 46 sollicitanten aangemeld. Voor onderwijzer aan dezelfde school 97 en voor 3 onderwijzers aan school No. 3, 98. In de Nuts-Spaarbank alhier werd gedu rende de maand Juni ingelegd f 11208.30, terugbetaald f 16394.19. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 1 September, aan dr. N. Quint Gzn., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rjjks hoogere burgerschool alhier. In geneeskundige kringen trekt het de opmerkzaamheid, dat onder de buitengewone leden van den „Centralen gezondheidsraad", die zal optreden by het van kracht worden der „Gezondheidswet", ook benoemd is Dr. Wouters te Arnhem, officieel getiteld als homooopatisch arts. Bedankt voor het beroep der Ned. Herv. Kerk naar Berkenwoude door B. J. Kanis, cand. te Kampen. Volgens art. 23 van de Gezondheidswet wordt eene gezondheidscommissie ingesteld voor elke gemeente,die meer dan 18,000 inwoners heeftvoorts wat de overige gemeenten betreft voor elke gemeente waarvoor dit door H. M. wegens bijzondere omstandigheden wenschelyk wordt geoordeeld en overigens voor elke door H. M. nader aan te wyzen vereeniging van twee of meer in ééne provincie gelogen gemeenten, gezamen lijk niet meer dan 40,000 inwoners hebbende terwijl eene gezondheidscommissie voor twee of meer gemeenten gezamenlijk ingesteld, haren zetel heeft in de door H. M. aan te wyzen gemeente. By Koninklijk besluit van 25 Juni is nu bepaald Eene gezondheidscommissie wordt ingesteld voor elke vereeniging van gemeenten, als aangeduid op een bij genoemd besluit behoo renden staat, die tevens aanwijst de plaatsen waar deze gezondscommissiën haren zetel zull°n hebben. Wat onze naaste omgeving betreft, ver meldt deze staat als zetel der gezondheids commissie. Schoonhoven voor de gemeenten: Krimpen a/d. Lek, Krimpen a/d. IJsel, Ouderkerk a/d. IJsel, Lekkerkerk, Bergambacht, Berken woude, Stolwijk, Gouderak, Aramerstol, Schoonhoven, Haastrecht, Vlist, Hekendorp, Nieuw Lekkerland, Streefkerk, Groot-Am- mers, Langerak, Nieuwpoort, Ameide en Tienhoven. Zoetermeer voor de gemeentenOverschie, Vrijenban, Pynacker, Berkel, Nootdorp, Voor burg, Kethel, Hillegersberg, Schiebroek, Bergschenhoek, Bleiswyk, Moercapelle, Ze venhuizen, Nienwerkerk, Capelle, Zoetermeer en Zegwaard. Bodegraven voor de gemeentenWoerden, Barwout8waarder, Waarder, Rietveld, Bode graven, Zwammerdam, Langë Ruige-Weide, Papekop, Oudewater, Reeuwyk, Boskoop, Waddinxveen, Nieuwkoop, Nieuw veen, Ze- hoven, Ter Aar, Moordrecht en Rynsater- woude. Alphen voor de gemeentenSassenheim, Warmond, Alkemade, Woubrugge, Leiwui- den, Koudekerk, Oudshoorn, Aarlandervèftn, Alphen, Zoeterwoude, Hazerswoud®, Benthui zen, Leiderdorp, Stompwyk, Veur en Voor hout. De zeven en twintigste Jaarlyksche alg. vergadering van de Nederlandsche Toóji- kunstenaars-Vereeniging zal dit jaar gehouden worden op Zondag 20 Juli des namiddags ten l1/» uur, in het Hotel Keizer Karei, t® Nijmegen. Bij deze gelegenheid zullen ook muziek uitvoeringen plaats hebben en zal o. a. „Het Meilief van Gulpen", dramatisch zangspel in vier tafereelen, muziek van Mart. J* Bonman, opgevoerd worden, onder leiding ▼an den heer Leon C. Bonman. Solisten: Mevrouw Tijssen—Bremerkamp, Mevrouw J. Broek—Landré, Mejuffrouw Irma Lozin en de heeren: Jos. Tijssen, Walter van Son, Jos. M. Orelio, H. J. Veld kamp, Ant. Nolet, Gerard Zalsman, en Joh. Broek. Koor: ruim 300 Dames en Heeren. Orkest: de Arnhemsche Orkest vereeniging versterkt tot 65 medewerkenden. Harp: Mejuffrouw Eva Elsasser. VRIJDAG 4 JULI 1902. Tegenwoordig zyn de hh. Noothoven van Goor, IJssel de Schepper, Herman, van de Velde, Jongenburger, Luger, Engels, van Iterson, de Lang, Krook, Donker, Dessing, Vingerling en Muylwyk. Afwezig de hh. Nederhorst, van Galen, Scheltema, Prince en Straater, allen met kennisgeving. Do notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelde mede dat door Ged. Staten bericht was ingezonden van de ont vangst der verordening tot wijziging der bouwpolitie en de vaststelling der verorde ning betreffende art. 4 der hinderwet, dat voorts Ged. Staten hadden goedgekeurd, de raadsbesluiten tot wijziging der gemeente- begrooting dienst 1902, de transactie met do Stearine Kaarsenfabriek, het afstaan van een stuk grond aan den heer J. Breebaart en den aankoop van een paar stukjes grond aan den Goejanverwellen dijk. Aangenomen voor kennisgeving. Ingekomen 1. Een adres van den heer A. L. de Blauw ontslag nemende als lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. De VoorzitterDe heer de Blauw heeft als voorzitter van genoemde commissie vele diensten aan de gemeente bewezen, het zal den raad zeker leed doen dat de heer de Blauw zich genoopt ziet ontslag te nemen. Aang. voor kennisgeving. 2. Het rapport der raadscommissie belast met het nazien van de rekeningen der ge subsidieerde instellingen van weldadigheid, tot goedkeuring adviseerende. De Voorzitter zegt deze commissie dank voor het rapport en legt het rapport mot de rekeningen ter visie. •3. Het rapport der raadscommissie belast met het nazien van do rekeniiigmi der Hof mansstichting en de Volksgaarkeuken, tot goedkeuring adviseerende. De Voorzitter zegt deze commissie dank voor het rapport en legt het rapport met de rekeningen ter visie. 4. Een voordracht voor onderwijzer aan do Tweede Burgercchool voor Jongens, waarop geplaatst zyn de hh. G. van Dyk, A. Risseeuw en J. A. Bastiaenen. 5. Een voorstel van B. en W. tot rege ling van het herhalings-onderwys. 6. Een voorstel van B. en W. tot ver hooging van het schoolgeld op de Stads- Muziekschool. 7. Een voorstel van B. en W. tot het inrichten van een isoleer-inrichting in het Gasthuis. 8. Het afwijzend preadvies aangaande het maken van een overweg over de spoorbaan. 4—8 zyn gedrukt en voor heden aan de orde. 9. De rekening der gemeente over 1901. Wordt gesteld in handen eener commissie, welke zal bestaan uit de hh. Dessing, Her man en Muylwyk. 10. Een adres van den heer N. Quint Gz. eervol ontslag verzoekende als leeraar aan het Gymnasium, tegen 1 September. Wordt eervol verleend. 11. Een adres van Mej. W. J. Siliakus, eervol ontslag verzoekende als onderwijzeres aan school No. 4 tegen 1 September. Wordt eervol verleond. 12. Een voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de verordening voor het onder wijzend personeel. Het voorstel is gedrukt rondgedeeld en wordt ter visie gelegd. 13. Een voorstel van B. en W. tot con tinuatie van het sluisgeld aan het Reeuwijk- sche Verlaat. Ter visie. 14. EeB voorstel van B. en W. tot op heffing van de tegenwoordige Gezondheids- Commissie. Ter visfe. 18. Een voorstel van B. en W. tot ver koop van eeu paar stukjed grond ten behoeve van de spoor van Gouda naar Schoonhoven aan den Goejanverwellen dyk. Ter visie. 16. Een instructie voor den inspepteur van het bouw- en woningtoezicht. Ter visie. 17. Een voorstel tot wijziging der ge- meente-begrooting dienst 1902. Zal worden behandeld na afloop der agenda. ,8. Een toorstel van B. en W. tot aan- iffing van een ijzer schuitje. Ter visie. 19. Een voorstel van B. en W. om aan J. M. van Leeuwen een strook grond in erf pacht te geven aan de Punt. Ter visie. 20. Een adres van T. Vermey en anderen om de brug over de Haven by de Nood- godsteeg in den vorigen lagen toestand te brengen. In handen van B. en W. ter afd jening. 21. Een adres van J. Jacobs te Borne, verzoekende een anderen dag te bepalen voor de Najaars-Paardenmarkt, daar die op een Israëlietischen feestdag valt. In handen van B. en W. ter afdoening. 22. Een adres van de afd. Gouda van den Nat. Bond van Handels- en Kantoor bedienden in Nederland verzoekende de sub sidie van f 200.— te verhoogen met f 300.— of 200.—. In handen van B. en W. ten fine van bericht en raad. 23. Een brief van Ged. Staten om in de verordening op de heffing van sluisgeld te veranderen de kubieke maat in tonnen maat. Wordt goedgekeurd. (Wordt vervolgd). VERSCHEIDENHEID. Eergistermiddag tegen 6 uur kwam een elektrische tram in de Raadhuisstraat te Amsterdam in botsing met een postrytuig. Dit zou juist do rails oversteken, toen de tram in volle vaart van de brug over de Heerengracht kwam. De bestuurder van de tram, hoewel krachtig remmende, kon niet beletten dat zyn wagen het rytuig juist in het midden trof, zoodat dat met een grooten zwaai over d' straat werd geslingerd. De koetsier van den postwagen wist echter zyn paard staande te honden, waardoor hy voor kwam dat het rytuig kanteldehet ongeluk had daardoor geen andero govolgen dan dat de tram eenigszins werd beschadigd en een ruit van het postrytuig verbrijzeld werd. De Burgemeester van Kingston aan de Theems heeft van een uit Zuid-Afrika terugkeerend soldaat een krygsherinnoring ontvangen van historische waarde. Het is de vlag van de tweede Iersclio brigade, die onder bevel van overste Lynch aan Boeren- zijde heeft gestreden. De vierkleur draagt als opschrift„Voor de Vrijheid" en onder de woorden „Tweede Iersche Brigade" dit opschrift„Gedenk het jaar 1798" dit is het jaar, dat de opstand van het Iersche volk door de Engelsche regeering mot veel gestrengheid werd onderdrukt. Een geweldige brand brak eergisteren in den namiddag te Laurvink, in Noorwegen, uit. Togen middernacht was het vyfde ge deelte der stad afgebrand. Eerst in den nanacht werd men den brand meester. In het geheel zyn 150 huizen vernield. De schade wordt op minstens een millioen kro nen geschat. Te Tokio zyn 3 gevallen van cholera ge constateerd, waarvan er reeds 2 een doo- delyk verloop hebben gehad. De Rotterdamsche Kamer van Koophandel besloot zich thans tot Jen directeur-generaal der posteryen te wenden met klachten over den last, dien de op de telegraafkantoren ingevoerde Zondagsdienstregeling oplevert. Zy kan zich over het algemeen wel ver eenigen met bevordering van Zondagsrust, doch acht zoodanige totale afsluiting niet gewenscht. Er kunnen zich omstandigheden voordoen waarin zulke afsluiting eener handelsstad nadeelig kon blyken. De Kamer zou het veel eenvoudiger achten ten hoofdkantore den geheelen dag door ge legenheid te geven tot verzenden en in ont vangst nemen van alle telegrammen. Het verkeer zal vanzelf beperkt zyn, waarnaar de dienst zal kunnen ingericht worden, want buiten bepaalde noodzakelijkheid zal wel niemand des Zondags seinen. Vrydag 1.1. vóór een week hebben vier Alpinisten het gewaagd een grot te gaan onderzoeken, waarin tot nu toe niemand durfde doordringen. Wel had men het be proefd, maar afgeschrikt door het vele water en de afgronden, die er zich bevonden was het onderzoek opgegeven. De grot is gelegen in het dal Muotta in het canton Schwyz aan den voet van den pas Parel. De vier heeren zyn Vrijdagmorgen ver trokken, voorzien van voedsel voor acht dagen, van ladders, acetyleenlampen en 5000 M. touw. Zondagmorgen kwamen zy van hun onderzoekingstocht terug. De dorpelin gen in den omtrek, denkende dat ze verloren waren, waren al bezig zich uit te rusten, om ze te gaan opzoeken. De onderzoekers zyn tot op 2750 M. af- stands van de opening der grot doorgedron gen. In deze 46 uren ontdekten ze de eene schoonheid na de andere, zalen door prach tige stalaktite versierd en onderaardsche stroomen, sterk genoeg om een houtzaag molen to dryven. Deze grot moet een van de schoonste in Europa zyn. ECHT DEENSCH GLACÉ A. VAN OS, Kleiweg E 73a, GOUDA Telephoou Mo- 31. a juli. Nidbbland. Cert. Nod. W. S 8*/» dito di*o dltc S dito dito dito 3 Honqa r. übl. Goudl. 1881-98 4 [talie. Inschrijving 1862-81 5 Oostenr. Obl. in papier 1868 l dito in silver 1868 Portugal. Obl. met coupon 8 dito tickot 3 Hubland. Obl. Binnenl. 1894 4 dito Gecons. 1880 4 dito bij Roths. 18S9 4 dito by Hop.. 1889-90 4 dito in goud. leen. 1888 6 dito dito dito 1894 5 Spanje. Perpet, schuld 1881 4 runKEiJ.Gopr.Conv.loen. 1890 4 Ge.loening serie D. Gec.leenin. serie C. /iUiu-AFR Itp. v. oblg 189' t. Mixico.Ob it. Sch. 1890 6 Venezuela. Obl. on <-p. 1881 4 Vmstebuam. Obligation 1895 8 ^OTTERDAM. Stoel. leou. 1894 8 "Vbd. N. Afr. llindelsv. aand. AroniHi.Tab.-Mij. Certificaten Doli-Maatschappij dito Arn. Hypotheek!), pnudbr. 41/, Cult.-Mij. dor Vorston', aaud. 'sGr. Hypotheek!», pandbr. 4'/» Nederlandsche ba.ik aand. Nod. Handel maatsoh. uito N.-W k Pac llyp. i). pandbr. 3 ftott. Hyjotheokb. pandbr. 4</, Utr. Hypotheekb. dito 41/, i 'osTENE O >st-Hong. bank aand. Kusi. Hypotheekbank pandb. I Vmebi^a Kqut. hy potli. pandb. Maxw. L. G. Pr Lien cert. Ni». Holl. IJ.-Spoor, w -Mij aand Mij. tot Expl. v. St Spw. aaud Ned. Iud. Spoorweg m aand. Ned. Zuid Afr. 8pm aand. ft dito dito dito 1891 dito 4l/j l talie Spoorwl. 18S7/89A-Eobl.ï Zuid-Dal. Spwmy. A-H. obl. 3 !'OL"N. Warschau Weonen. aaud. 'Balische dito Fastowa dito Iwaiig. I'ombr aand. aand. 5 dito Aand. Vikrt Slotkrs su'/, 90% 95% 95,/„ 95% SS'/, S1V, 81% 24'', S«(H 67 85 104'/. 80 110 88',, 875 415 1st S6'/, 10."/, HOL, 1 108 112 1 218'/, 66*/il 50" 104'/, 08'/, too',. dito dito oblig. 4 Amerika. Cent. Pac. Sp.My obl. 5 Chic. North. W.pr. C.v. aand. dito dito Win. St. Peter. obl. 7 Denver Rio Gr. Spro. eert. v.a Illinois Contral obl. iu goud 4 Louisv. Na^hvilli Cer v. aand. Mexico. N. Spw.M Ie hyp.t 6 Miss. Kansas v. 4pCt. pref. aand N.-York Outasio West. aan 1. Ponn. dto Ohio oblig. 6. Ore gon. Calif. Ie hyp. in goud St. Paul. Minn. Maait. obl. Un. Pao. Hoof lyn ob'.ig. 6 dito dito Line. Col. Ie hyp, O 6 Canada. Can. South. Chert.v.aau 1. Ven. C. Rallw, Na. lc h. d. o. O Arasterd. Omnibus Mij. aand. Uotterd.Trumwo^-Maala.aand j Ned. Sta 1 Amsterdam aaud. 9 Stad Rotterdam aand 3 Belgis. Stad Antwerpen 1887 8'/, Stad Brussel 1886 2 IIonq. Theiss Rogullr Geselach. 4 j O iSTSNii. Staatsieenig 1860 5 j K.K.Oost.B.Cr. 1880 3 Skanje. Stad Madrid 3 1869 Nki». Ver. Bez. Avb. Spool, cort 215 j 140 U - - 1021, 107 105 j 38 104», lor; 7/s 10 G g 103V, 1 H7'/4 102 4lV« SC H I ESSE It's uit Indische Netel-Vezels. Is poreus, sneeuwwit, duurzaam en élégant. Vooral by groote warmte een aangename Onderkleeding. Verhit de huid niet, broeit niet; laat de lucht tot de huid door, zonder gevaar van sterke afkoeling of kouvatten, en is uitstekend ter voorkoming en verdrijving van liumnthisme. Bijzonder geschikt voor alle Sport Aanbevolen door de grootste medische autoriteiten. Krimpt niet, bederft niet in de wasch en behoudt de oorspronkelijke zydeglans. Verkrijgbaar uitsluitend voor Gouda I en omstreken by Burgerlijke Stand. GEBOREN: 1 Juli. Willom, ouders J. den Os en A. E. van Leenwen. OVERLEDEN: 30 Juni. H. Bakker, 1 d. P. M. Rnst, I m. 1 Juli. J. van der Graaf, 12 j. GEHUWD: 2 Jnli. M. van Tiggelen en O. Walda. A. de Jong en H. H. de Haan. A. Blok en J. O. van der Slugs. C. A. Emeia en J. Sprnjjt. Hef besfe Mondwater ter Wereld! V De Heer en Mevrouw QUINT— Dammers betuigen hun hartelyken dank voor de vele blyken van deelneming de laatste weken ondervonden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, zullen DINSDAG den 15 JULI 1902, des namiddags ten half twee ure in het Raadhuis aldaar by enkele inschrijving K Bestek No. 475. Het maken van een houten Voetbrug' bij de Vierde Rade. 2<l. Bestek No. 47<k Het gedeel telijk verbouwen van de voormalige Gymnastiek- school aan de Spiering straat, tol Kantoren voor bet Bouw- en Woningtoe zicht. Hel bestek met teekening sub 2 is Al 1.25 te, verkrijgen op het Kantoor Stadserf. Inliditiiigen worden gegeven door den Gemeente-Bouwmeester. Abonnement f 40.per jaar voor per- elen, binnen een kring van K. M. 1, gelegen. Aanleg* en onderhoud gratia. iHet net is aangesloten aan het Rijks Inter- cömmunaalburean. Op 15 Juni 133 verkregen aanslui tingen. Contracten en voorwaarden verkrijgbaar asn het Bureau, ACHTER DE VISCH- MARKT. (pleu wordt verzocht op 't tlfilfcli te letten UIT IIKT MaGVZIJN VAN GOBINCHEM. Doze THE EEN worden afgele verd iu verzegelde pakjes van ut)- twee en een half en een Ned. one „met vermelding van Nommer er. Prys, voorzien van nevenstaand I\lerk, volgens tie Wet gedopo "neerd. Zich tot de uitvoering van ge- eerde orders aanbevelende J C I1IJL, voorheen J. BREEBAART Lz. jirdt «it overtuiging, een werkelijke hnlp den nood, het boek aanbevolen. Na ontvangst van adres per briefkaart wor It dflt boekje franco per post toegezonden door LOKPOEL'S Boekh. Zaltbomrael. Het beste, onachadelykste en ga makkelykste poetsmiddel voor Heerea en vooral dames en Kinderschoenwerk is de Appretuur van C M MUIIer L Co »,x Berlin, Beutb-Str 14.—Men lette goed 'dfi/tA*-* op naam en fabrieksmerk.— Vsrtrygkur by Heartn Winkeliers In uhoenwerk, gelenterlen, éregeryea eet. ees.- Qenereel-Oeyet By W-Seriemnnn, Arnkea

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 2