DB TWEE UITERSTEN. ?inksen. ifllTS langemeten werk. BINNENLAND. DINERS, 'ERS s-Magazijn uidster” [\ieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 41ste Jaargang. Maandag 7 Juli 1003. No. 8843. Buitenlandse^ Overzicht FEUILLETON. I. VAN LOON, Wondtrbalna ’’a Wondtrzalf beter o- en Laarzenmagaziji ,G E 30 KENNISGEVING. 'OOMVERVEBIJ n JSBIBG, ieweg D 7. stoomen en verven van garderoben alsook alle reelt zich beleefd aan HOOFDSTUK IX. IVor.it vervolgd) AN Zn.— Goud» De Prins der Nederlanden wordt binnen weinige dagen te Schaumburg verwacht. ET BUURT sen prachtige collectie nsballons, orteering GASORNA- iPLATEN en GAS-f ancurreerende pryzen. root Etalages oor hr bont n enz. worden naar da ihode geverfd. Westhaven 128. per pout f 1.60. jor Nederland: ERS, Rok in 8 Amsterdam irect aandie Sclintzenapothek» i bel Uohitsdi, Opsterreich i bij het Centraal-Depót Sander nd, Gasfitter. icele wereld bekend on novertroffen middel tegen - it-. Lo ii g-, Lever B k t e 11, enz. Inwendig ook uitwendig in bijna evallon mot goed gevolg len. Prijs per flacon post t l id. nde geneeskrach akt meestal elke pijnlijke eheel overbodig. Met oud voor ongeneeslijk m onlangs een bijna S3 zeil. Brengt genezing en wonden, ontstekingen enz SCHOENWERK dan rer de Kleiirtgsteeg. Bruiloften, enz* chotels en alles wat ort, desverlangd met 3, zilver, tafellinnen bij H.H. Winkeliers j Morley bleet staan toen hij Egremont herdende en toen, gevolgd door zijn metgezel op Gerard toetredende, zei hij Dit is mijnheer Hatton, over wien wij giste renavond spraken, en die zegt, dat hij een oude kennis van u is. Misschien zou ik moeten zeggen van uw armen beste vader, zei Hatton, terwijl hij Gerard met zijn helder blauwe oogen goed opnam, en heel het land zal worden aangeplakt. Hiertoe wordt met 309 tegen 218 stemmen besloten. De president deelt mede, drie moties van orde te hebben ontvangen. De prioriteit is gevraagd voor die van Ribot, strekkende om aan de rechtbanken de oplossing van de kwestie over te laten. Het verzoek om prioriteit wordt afgewezen met 321 tegen 216 stemmen. Minister Combes verklaart, dat de regee- ring de motie van Dnbief aanvaardt en alle andere verwerpt. In die motie worden de verklaringen der regeering goedgekeurd en wordt vertrouwen uitgesproken op do flink heid der regeering om de wet op de ver- eenigingen uit te voeren en den neutralen staat zooveel als noodig is te verdedigen. Met 333 tegen 210 stemmen wordt deze motie aangenomen. Naar wy vernemen heeft de Britsche re- georing aan den Minister van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, dat de leden der tweede Nederlandsche ambulance krijgsgevangen op Ceylon, nu reeds zullen worden vrijgelaten, indien zy in staat zyn op eigen kosten te vertrekken, mits niet naar Zuid-Afrika. In verband daarmede hoeft het hoofdcomité van het Roode Kruis, daarin welwillend gesteund door den Minister van Buitenlandsche Zaken, dadelijk het volgende telegram verzonden aan den consul der Nederlanden te Colombo den heer Wenninck„Bevorder thuisvaart krijgsgevangenen ingevolge uw toezegging. Roode Kruis.” Het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis heeft gisternamiddag het vol gende telegram van dr. Koster van Ceylon ontvangen: „Ambulance vertrekt Woensdag per stoomschip Hamburg.” In de Fransche Kamer heeft Denys Cochin een interpellatie gehouden, over het ver leden week geteekende dekreet, dat de op heffing gelast van-135 congregauistische scholen. De president van den ministerraad Com bes heeft geantwoord met eene uitvoerige rede, waarin hij het rechtmatige uiteenzet van de maatregelen, door de regeering ge nomen. Hij zegt, dat de regeering besloten is eiken weerstand te breken. Steunende op de meerderheid is zij besloten den geest der Revolutie te doen zegevieren. Niet met commentaren op teksten zal men onze meer derheid overhalen. Wij zullen niet gedoogen dat men raakt aan dat eene geheel, dat is de onveranderlyke wil van de republikeinsche party. Wy hebben de wet met gematigdheid toegepast, doch met het vaste voornemen, aan iedereen te doen begrijpen, dat wy voor onzen plicht niet zullen terugdeinzen. De president der Kamer deelt mede het verzoek te hebben ontvangen, dat de rede van den president van den ministerraad in BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat der REKENING van de INKOMSTEN en UITGAVEN der Gemeente, over het dienstjaar 1901, gedurende veertien dagen, de Zon- en Feestdagen uitgezonderd, op de Secretarie ter lezing van een ieder is nedergelegd, van des morgens ten tien tot des namiddags ten één ure, terwijl bovendien, tegen betaling der kosten, afschrift dier rekening kan worden verkregen. Gouda, den 5 Juli 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Er is to Wageningon een vergadering ge houden ter bespreking van de suikerkwestie in verband met den accyns. De vergadering was zeer druk bezocht, 0. a. waren aanwezig de directeur en byna alle leeraren der ryks- landbouwschool en de heer P. v. Hoek, in specteur van het m. 0. De heer Berney, van Deventer sprak uit voerig over de groote voedingswaarde van suiker, en betoogde, dat, wil suiker alge meen door het volk gebruikt worden, daar voor de suikerprijzen hier minstens even laag moeten zyn als in Engeland. Noodig zal dus zyn, zooal niet geheele opheffing, dan toch jaarlpkache vermindering van den accyns. De bietencultuur zou hierdoor win- 118) Hij zag een oogenblik vol wanhoop dit meisje aan, dat onbereikbaar voor zijne sympathie door vooroordeelen en eene overtuiging die moeielijker te overkomen waren dan de gewone gevolgen van het verschil in stand. Hij keek een oogenblik, doch ook maar een oogenblik, vol wanhoop. Hij vond in zijn gekweld gemoed een geestkracht, die be antwoordde aan den eisch van het oogenblik. Zelfs de in andere gevallen hinderlijke tegenwooordig- heid van Gerard zou hem niet belet hebben maar juist op dat oogenblik ging de deur open en Morley trad binnan met nog een anderen per soon. jote genot van een «pleet van af 180.— Het eerst naar Petersburg. Een corres pondent van de „Italië” had daarover een onderhoud met een hooggeplaatst Russisch diplomaat. Deze zeide, dat Koning Victor Emmanuel in Rusland met veel geestdrift zal ontvangen worden, en dat Tsaar Niko lais zeker het bezoek van den Koning zal beantwoordenmaar het tydstip waarop dit zal gebeuren is nog niet vastge?teld. Uit Homo wordt aan de „Daily Telegrap” gemeldHet bericht, dat de Koning een bezoek aan Petersburg en Berlyn zal brengen wordt in politieke kringen als van groote beteekenis beschouwd. Vooral, omdat de Tsaar, by zijn bezoeken aan vreemde hoven niet naar Italië is gegaan. Verschillende kringen zien thans in ’s Konings reis een bewys, dat zyn huwelyk met een Montcno- grynsche prinses een betere verhouding tot Rusland ton gevolge hoeft gehad. Het is bekend, dat de Koning van Italië niet naar Weenen gaan zal. Ondanks het bondgenootschap is de persoonlijke betrek king tusschen den Keizer van Oostenrijk en de Ita’iaansche koninklijke familie niet zoo heel goed, omdat keizer Franz Joseph, met het oog op den Paus, nog steeds het bezoek n et beantwoord heeft dat koning Umberto hem indertijd bracht. Nu moet de koning van Italië, om naar Petersburg te gaan, óf door den Brennerpas óf door den St. Gotthard stoomen. In het tweede geval komt hij door Zwitserland on dat op een tydstip waarin zyn regeering met die van Zwitserland niet alleen op ge spannen voet staat, maar zelfs de diploma tieke betrekkingen verbroken zyn. Uit Rome wordt nu gemeld, dat de Koning do reis door Zwitserland maken zal, maar in het strengste incognito, zoodat hy nergens door de Zwitsersche autoriteiten behoeft ontvangen te worden. V erspreide Berich ten Frankrijk. In de kolenmyn te Malgra, deel uitma kend van het gebied Lalle, is een staking uitgebroken een vijftigtal arbeiders hebben het werk neergelegd wegens wegzending van één hunner. Het heet, dat de minister van financiën hot conversievoorstel, met betrekking tot de drie en een half procentsleening, Dinsdag a.s. zal indienon, ter behandeling vóór de vacantie. In de Kamer is een wetsvoorstel ingediend, bedoelende de verleening van jachtpermissies voor de kapitale som van... een franc! Arme hazen, konijnen, patryzen, koeien, paarden, varkens, honden en menschon! Waarschyniyk zal de sociaal-democraat Viviani, wiens herkiezing niet doorgezet is kunnen worden, zich canSidaat stellen in een district naby Parijs, tegenover een Kamerlid, wiens verkiezing nietig verklaard is. Duitbchland. De Saksische predikanten-voreeniging heeft een krachtig besluit aangenomen tegen het dun, was zoo opgemaakt, dat zijn kaalheid bedekt washij was hoogst eenvoudig gekleed, maar met groote zorgvuldigheidhet rustige en zachte van zijne manieren en bedaarde toon van zijne stem verhoogden nog den gunstigen indruk, dien zijn persoon steeds dadelijk teweegbracht. Qui laborat, orat.» zei Sybil glimlachend, is het privilege voor het volk. Waartoe ik behoor, zei Hatton met een bui ging, daar hij er wel aau dacht, dat hij tot een dochter van een gedelegeerde der Chartisten sprak. Maar is u arbeid de hunne zei Sybil. Is uw leven wel een leven van werken, waarin zoo veel schoons en; goeds ligt, dat het volgens de schoone leerstelling onzer kerk een gebed gelijk Ik ben er zeker van dat ik gaarne ieder werk zou doen om u te behagen, zei Hatton en zich toen weer tot Gerard wendend, leidde hij dezen naar een meer afgelegen deel der kamer, waar zij spoedig in een druk gesprek gewikkeld waren Op hetzelfde oogenblik naderde Morley Sybil en sprak haar op gedempten toon toe. Egre mont zich met zijn toestand verlegen gevoelde, trad naar voren en nam afscheid van haar. Zij stond op en beantwoordde zijn groet eenigs- zins deftigmaar toen aarzelend, en terwijl er eene uitdrukking van zachtheid op haar gelaat kwam, stak zij hem haar hand toe, die hij een oogenblik vasthield, toen ging hij heen Ik ben langer dan een uur bij hem geweest ging Morley voort. Eerst herinnerde hij zich nietszelfs de naam 1.01 INIIE COURANT Het reisplan van den Koning van Italië geeft tot allerlei opmerkingen van politieken en niet-politieken aard aanleiding. Zooals bekend is gaat de Koning, op uit- noodiging van den Tsaar en van Keizer Wilhelm, naar Petersburg en Berlyn. toen voegde hij er bij Hij heeft mij in mijne jeugd groote dien sten bewezen en zulke dingen vergeet men niet licht. Dat zou men ten minste niet moeten doen, zei Gerard, maar het is een soort van geheugen, voor zoover ik er over kan oordeelen, dat weinigen bezitten. Wat mij betreft, ik herinner mij u zeer goed, Baptist Hatton, zei Gerard, terwijl hij zijn gast even nauwkeurig en doordringend met zijn blikken onderzocht als deze hem gedaan had. Het verheugd mij te hooren en te zien, dat het u goed gegaan is. »Qui laborat, orat* 1) zei Hatton met een zilveren stem, is de genadigde spreuk onzer heilige kerk, en ik geloof te mogen zeggen dat mijne ge- beden en nachtwaken verhoord zijn, want ik heb ik mijn tijd gewerkt, en toen hij deze woorden sprak, keerde hij zich om en richtte zich tot Sybil. Zij zag hem met ongewone belangstelling aan; dat was de drager van dien geheimzinnige naam, die zoo dikwijls in hare jonge ooren weer klonken had, en die was verbonden met zoovele vreemde en hooge verwachtingen en met oen mengsel van twijfel en vrees en tegenstrijdige ge dachten In zijn voorkomen geleek Hatton weinig op den man, dien Sybil zich in hare verbeelding had voorgesteld* Hij nam dadelijk voor zich in een openhartige welwillende uitdrukking lag op zijn intelligent, welgevormd gelaatzijn vroegere rijke bruine haartooi, nog wel vrij lang maar zeer 1) Die werkt bidt. V Het ontwerp op den tweejarigen dienst plicht is een flinke stap verder gekomen en het laat zich aanzien dat dit een beslis sende stap geweest is. De Fransche Senaat heeft nu de bepalingen goedgekeurd, die aan eiken Franschman de verplichting opleggen om persoonlijk te dienen. „De dienstplicht is gelyk voor allen, uitgezonderd het geval van verlies van burgerschapsrecht. Geen dispen- satiön worden verleend op het stuk van den dienstplicht.” Nu deze beginselen zyn aan genomen is het meer dan waarschijnlijk, dat de diensttijd op twee jaren zal worden ge steld, want zonder dispensatiën zou een drie jarige dienstplicht voor sommige categoriön van personen inderdaad al te zwaar worden. Van twee kanten zyn deze eerste artikelen weer aangevallen door Lamarzelle, die ook by de algemeene beraadslagingen zoo krach tig te t velde is getrokken tegen de afschaffing der bevoorrechten. Het zyn demokratischc beginselen in schyn, die de wetgever in zyn nieuwe militiowgt dienen zal, zoo sprak deze senator wederom eergisteren. Voor een op leiding tet wetenschappelijke vorming zal de dienstplicht een ernstige belemmering zyn en voor onbemiddelde jongelui wordt het voortaan onmogelijk om te gaan studecren en in dit opzicht heeft het ontwerp een anti- demokratische strekking. Maar de meest de mocratische lagen van onze bevolking wor den het zwaarst getroffende armen en ongelukkigen die een zoon of broeder niet als kostwinner kunnen ontberen, zullen hun eenigen beschermer aan het leger moeten af staan. Het ontwerp voorziet echter in die bezwaren, al zyn ze natuurlijk niet geheel te ondervangen. Aan de studeerendo jonge lui wordt vergunning gegeven al naar dat het beter uitkomt hun diensttijd te vervroe gen of uit te stellen en aan gezinnen die kostwinners verliezen zal de Staat gedurende dien tyd onderstand verleenen. Duitschl ind en de Vereenigde Staten doen hun uiterste best om hun aandeel in den handel op Zuid-Afrika te vergrooten en zich meester te maken van het grootst mogelyk deel van den handel, die thans tot ontwik keling zal komen, nu de vijandelijkheden gestaakt zyn. Mag men een „Express-telo- gram” uit Kaapstad geiooven, dan is thans een vijfde van den Zuidafrikaanschen handel in handen van Dnitschland en een zesde in die van Amerika. Het overige is in handen van Engeland, Kaapstad is vol Dnitscho en Amerikaansche handelsreizigers. De Britsche apathie zal ongetwijfeld ten gevolge hebben, dat een groot deel van den Britschen handel in handen van vreemdelingen overgaat. Toch ziet men in de zending van de Britsche handelsgedelegeorden, de beeren Jenkins en Morgan, een bewijs, dat de Britsche belangen niet geheel worden ver waarloosd. „Commercial Intelligence” heeft een buiten gewoon correspondent naar Z,-Afrika gezon den om over de handelstoestanden uit een Britsch oogpunt te rapporteeren. Zyn rapport zal betrekking hebben op alle takken van den uitvoerhandel. duel en (wat veel beter nog is) de Evan gelische Synode uitgenoodigd om stappen te ondernemen bij de regeering, ter verzwaring der straffen tegen de duellanten. De geruchten van terugtreding van den Beierschen minister van onderwijs en eeredien't Landmann, wegens de moeieljjk- heden met den Senaat der universiteit en den rector te Würzburg, zyn onjuist. Te Berlyn is huiszoeking gedaan aan de bureaux van de „Dziennik Berlinski” en Tsjechische volksliederen zyn in beslag genomen. De „Panther” en de „Sleipner” zy vóór Dusseldorf door honderd duizend men- schen bezocht en het tentoonstellingsbostuur heeft aan den keizer een allernaarst kruiperig- onderdanig telegram van dank gezonden voor zyn „huidvolle Gnade”, bestaande in... de zending van do beide vaartuigen! De vroegere directeurgeneraal der „Trebertrocknung” te Kassel, Schmidt, is nu te Leipzig, om gehoord te worden ais getuige in het groote bankproces. W&sscherij ah NHEUHEIl Rotterdam. Z. M. den Koning eigen. GOUDA de fleer stoom n van Gerard, hoewel die hem bekend in de ooren klonk scheen weinig indruk op hem te maken j hij herinnerde zich niets van papieren, was er zeker van, dat die dan onbeduidend moesten zijn ge weest wat het ook geweest was, ongetwijfeld moest hij zo dan thans nog hebben, want hij ver nietigde nooit papierenzou last geven, dat er naar gezocht werd, en zoo voort. Ik stond op het punt te vertrekken, toen hij mij losweg een vraag deed over uwen vaderwat hij deed, en of hij gehuwd was en kinderen had. Dit was de aan leiding tot een zeer langdurig gesprek waarin hij plotseling veel belang begon te stellen Eerst sprak hij er van om te schrijven ten einde uw vader te spreken, en toen zei ik, dat Gerard hem wel zou opzoeken. Hij schreef uw adres op, opdat hij aan uw vader zou kunnen schrijven wanneer hij hem zou kunnen ontvangen; toen hij, bemer kende dat gij in Westminster woont, zei dat zijn rijtuig besteld was om over een kwartier naar het Hoogerbuis te gaan, en dat hy, als ik het goed vond, wilde voorstellen, dat ik hem dadelijk zou vergezellen. Ik dacht, wat ook het resulstaat moge zijn, zeker moet het voor Gerard eene voldoening wezen om deu man te ontmoeten over wien hij zoqveel gesproken en gedacht heeft - en zoo zijn wij hier gekomen. Daar hebt ge wel aangedaan, Stephen, zoo als gij altijd doet, zei Sybil peinzend en afgetrok ken er is niemand die zooveel overleg en zoo veel energie toont als gij.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1