ERÉOOPt boedel i 8 VERLOTING (fJeld.) ijzen als volgende: DE TWEE UITEBSTEN.. Pinksen, Westhaven 128. 5ïeuw«- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Dinsdag 8 Juli 1902. 41ste Jaargang. lNo. 8844. dAN. lerende Goederen Builenlandsch Overzicht. I FEUILLETON. i, DINERS, 'ERS •en. H». i een Prijs. Gnhlcii fMotor-Rijwiel, nerva) hili 1904, GOIDSCHE COURANT e verkooping afge- dt Notaris KOEMAI fastens lj jaar oud, F zei (Wordt vtrvolgd.} d ■rijs reelt zich beleefd aan I Bruiloften, enz* ichotels en alles wat >ort, desvcrlangd met is, zilver, tafellinnen De Poolsche leden van den provincialen 1 nddag van Posen hebben in een schrifte- Ijjke verklaring aan den keizerlijken hof maarschalk medegedeeld, dat zy niet zouden meedoen aan eenige feestelijkheid tot ont vangst van den Keizer bij het voorgenomen bezoek in Posen, daar zij zich door de jongste maatregelen der regeering en door de rede des Keizers in Marienburg diep gekrenkt voelden. Zij geven de verzekering dat zy door hun rouw de feestvreugde-niet willen storen, dat zy zich niet schuldig weten en ook in de toekomst trouwe onderdanen van den Keizer zullen blijven. De modedeelingen van Delcassé, op den 3en dezer in do Kamer van afgevaardigden ge daan omtrent de overtuiging, die hy had, dat de vernieuwing van het Drievoudig Verbond geen invloed kan hebben op do vriendschap pelijke verhoudingen, waarin Italië en Frank rijk tot elkander staan, worden in de Franscho pers besproken op den spytigen toon, die veroorzaakt wordt door de ontstemming, waar mede men ziet, dat Italië oen bondgenoot van het gehate Duitschlund blyft. De Rappel beweert, dat het niet te voorzien valt, pl bij een aanval op Frankrijk de beide andere geallieerde mogendheden zich niet van Italië zouden kunnen bedienen. Zoo neen, dan Jjeeft de Triple-alliantio niets, dat Frank- ryk bezorgdheid zou kunnen inboezemen, daar by een aanval op Frankrijk, Rusland Frankrijk zou bijstaan en Italië zich rustig zou houden. De Petit Parisien vertrouwt blijkbaar op de vriendschappelijke gevoelens, die Italië voor Frankrijk koestert on acht daarom de Triplealliantio oen theoretische speculatie, die gaandeweg aan practische waarde ver liest. De Figaro gelooft, dat Delcassé den Itali- aanschen minister gevraagd heeft hem om trent het doel der vernieuwing van het ver bond in te lichten, en daaromtrent door Prinetti gerustgesteld, de mededeeling in de Kamer deed. Het bulletin van gisteren omtrent Koning Edward, onderteekend door de geneesheeren Treves, Laking en Barlow, luidtDe voor uitgang des Konings blijft in alle opzichten bevredigend. De Londensche correspondent van den Matin” schrijft aan zyn blad, dat men te Londen eenige ongerustheid begint te ge voelen omtrent de feitelyko stemming der Boeren jegens Engeland. Langzamerhand dringt het besef door, dat de Boeren ón mogelijk van den eenen dag op den anderen hun gevoelens van vijandschap jegens Enge land ter zyde hebben kunnen zetten, en gaat men het vreemd, ja zelfs eonigszins onrust barend vinden, dat zy by het nederleggen der wapenen zulk een «geestdrift” hebben getoond. Men begint daar wat achter te zoeken. In regeeringskringen, zegt de correspon dent heeft die buitengewone baast van de Boeren om zich met het nieuwe régime te verzoenen, wel degelijk eenige ongerustheid verwekt. Verder zegt dezelfde correspondent ver nomen te hebben, dat de Britsche regeering vurig wensebt, Botha, De Wet en De la Rey een bezoek aan Engeland te zien bren gen de regeering beweert echter, dat zy zelve hen niet daartoe kan uitnoodigen misschien, beweren anderen, zal koning Eduard het doen. Het Engelsche publiek zou hen ook gaarne zien komen, en, zoo verklaart de corres pondent, den Boeren-generaals zulk een geest driftige ontvangst bereiden als nooit eenig buitenlandsch vorst of staatshoofd ten deel viel. Natuurlijk op voorwaarde, mogen wy er wel byvoegen, dat zy zich goede Britsche onderdanen toonen en niet op hun Europeesche reis door daden of uitlatingen het kaartenhuis der Engelsche illusies een te grooten schok geven. )EX Ml in den regel >Kilo gewone Soda”, i RAN Zn.— Goud» 3 1O uren, ond door X. Dj 26, te Vijst, ten haastrecht gevestij- aanbevolen. De Tsaar heeft aan den uitge ver den naam van den schrijver gevraagd, omdat hy hem persoonlijk wil raadplegen. Verder laat de Tsaar tegenwoordig twee vertrouwde jongelieden —geen ambtenaren - al de brieven en verzoekschriften die hy eiken dag ontvangt, behandelen, om zoo doende op de hoogte te komen van de nooden van zyn volk. De ambtenaarskliek kan nu die stukken niet meer beantwoorden „uit naam van den Tsaar”. De Vereenigde Staten zyn vlugger met hun maatregelen tot invoering van een ge regeld bestuur op do Philippynen, dan Engeland met die tot regeling der toestanden in Zuid-Afrika. De Munch. Guardian ver neemt ten minste uit New-York: „De proclamatie, waarbij de amnestie voor de Philippynen zal worden afgekondigd, is voor publicatie gereed en zal Vrijdag (dus gisteren) worden uitgevaardigd. Ik verneem dat daarin amnestie zal worden verleend aan alle vluchtelingen, politieke gevangenen en anderen, wier daden niet vallen onder het bereik der strafwet. Een uitzondering wordt slechts gemaakt voor hot gebied Moro, waar do vijandelijkheden nog voortduren. „Doch over den geheelen overigen archipel zal op 4 Juli het civiel bestuur worden in gevoerd en zullen de troepen-dHdur generaal Chaffee slechts als politie dienst doen. „Het opmaken van een kiezerslijst der be- wonersi van de Philippynen en het voorbe reiden dor verkiezing van een Wetgevende Vergadering, worden eveneens ter hand ge nomen. „Aan die Vergadering zal een groote mate Van zelfbestuur Worden toegekend, in over eenstemming met de wet die door het Congres is aangenomen. „Alle partyon in de Vereenigde Staten juichen deze stap toe, omdat zy leiden zal tot bespoediging der pacificatie maar tevens zyn zij overtuigd kat bet slechts eens’apis op den weg die tot een bevredigende oplos sing van de Philippynscbe quaestie zal voeren. „President Schurman, van Cornell Univer sity, vroeger lid der Philippynscho commissie en een krachtig voorstander van de geheele onafhankelijkheid der Philippynen, meent dat de nieuwe proclamatie onvermijdelijk die onaf hankelijkheid tot eindresultaat hebben zal.” Zoo houden de Vereenigde Staten hunne afgelegde beloften. Rijwielen, JS, 1902 door Notaris I E te Hengelo (G.), f Vr|je toegang yo<»1 f tegenwoordig te zyn. j t f 0,50. ISSCHOP, SWART- biet Gouda en by oo (G.) Hij keek haar aan en zag weer oogenblikkelijk voor zich. Hunne blikken hadden elkaar ontmoethaar oogen stondpn zacht en kalm. En die Egremont, zei Morley plotseling, ter wijl hij naar den grond keek, hoe is die hier ge komen Toen wij hem gisteren ontmoetten, kwa men uw vader en ik overeen om u geen mede deeling te doen van de de misleiding waarvan wij de dupes waren geweest. En daar deedt gij verkeert aan, zei Sybil. Openhartigheid is de grootste wijsheid Als gij mij alles had verteld, dan zou hij vandaag niet hier zijn geweest. Hij ontmoette mij en sprak mij aan, en ik herkende in hem niemand anders dan een oude kennis, die vroeger veel had bijdragen tot vervroolijking van ons leven. Had hij mij niet tot aan deze deur vergezeld rn mijn vader ontmoet, hetgeen van zijn kant een verklaring noodig maakte die hij zag dat niet door anderen gegeven was, dan zou ik in onwetendheid gebleven zijn, het geen later tot moeilijkheden had kunnen aanleiding geven. Ge hebt gelijk, zei Morley, terwijl hij haar Ladetafel, Klok, I idikant, drie Bedde» XNDKAST, Fornah, g lelein en Aardewerk, i lentuigen, 17 Kippen Inzending van Advertentiën tot 1 uur der midd. wacht. Het is onbegrypelyk, dat Reuter ons dit hoogst belangrijke bericht niet geseind heeft. Maar zyn agentschap heeft bet vermoedelyk te druk met het seinen van bijzonderheden omtrent koning Eduards nachtrust enz. dan dat het nog aandacht voor andere gebeurte nissen zou kunnen, overhouden. Belangrijk is het bericht vooral omdat er uit blykt, dat de Boerenleiders verkozen heb ben met een Duitscbe en niet met een En gelsche stoomvaartlijn te gaan. Dit is een duidelijke aanwijzing voor de stemming, waarin de generaals zich ten opzichte van hun nieuwe mede-onderdanen bevinden. Vafi de praatjes omtrent hun geestdrift voor Engeland en alles wat Engelsch is, kan nu niet veel meer overblyven. op" zijne dochter te zijn op tot een geslacht te behi uitmaakt van de verdrukten en niet van de drukkers. Morley zag het schitteren harer oogen en den blos op hare wangen, toen zij de laatste woorden met bezieling en warmte uitsprak Heur schitterend haar, dat ter weerszijden van haar gelaat in lange weelderige lokken afhing, omlijstte een voorhoofd dat in letterlijken zin de zetel was van de gedachte en van majesteit, terwijl haar schoone lippen nog trilden van de aandoening door het hartstochte lijke uitspreken der waarheid. Maar uw vader, Sybil, staat alleen, antwoordde Morley eindelijk, omringd door aanhangers, die niets anders bezitten dan hun geestdrift, en door naijverige en intrigeerende mededingers, die op iedere daad en ieder woord letten, opdat zij een middel kunnen vinden om zijn gedrpg en zijne houding in minachting te kunnen brengen, en t m slotte zijn val te kunnen bewerken. tien val van mijn vaderzei sybil, Is hij dan niet een der hunnen En liet is mogelijk, dat er onder de gedelegeerden van net volk iets anders dan een zelfde doel kan bestaan Telefoon X®. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN’. De correspondent- van do Daily Express te Petersburg gaat voort met bijzonderheden te seinen over de nieuwe taktiek van den Tsaar. Volgens hem heeft de Tsaar in den laatsten tyd vele couranten, zelfs nihilistische, doorgewerkt en van alles wat hy de moeite waard vond, aanteekening gehouden in een dagboek. Veel indruk heeft op hem gemaakt „Het Nieuwe Rusland”, een te Leipzig, zon der den naam van den schrijver, verschenen boek, waarin allerlei hervormingen worden Sybil. Uw vader behoort tot hen, die de leiding in handen hebbenhij is een flink redenaar en ge voelt zich in zijn element te midden van die luid ruchtigheid en opgewondenheid. Mij bevalt het niet zoo bijzonder ik ben meer een man van de stu deerkamer. Zooals ge heel goed weet, was ik nooit bijzonder ingenomen met deze konventie. Het Charter is een onvolledig middel voor onze maat schappelijke kwalen. Het middel, dat deze ,moet genezen, moet veel dieper gezocht en veel fijner gevormd zijn. u Waarom zijn wij dan hier zei Sybil Morley haalde de schouders op en toen Een gemakkelijke vraag Vragen zijn altijd makkelijk. Het is een feit, dat men in het aktiêve leven niet alles kan krijgen, zooals men het gaarne zou hebben. Ik had wel den wensch kun nen koesteren, dat de beweging een andeien vorm zou hebben aangenomen en met een ander doel zou hebben gewerkt; maar dit isnueenmial zoo niet. En toch is het eene beweging en wel eene groote beweging en ik moet er in mijne richting op werken en trachten ze naar mijne in zichten te virmen. Als ik geweigerd had om een der leiders te zijn, dan zou ik de beweging toch niet hebben kunnen beletten, dan zou ik alleen mijne eigene onbeduidendheid verzekerd heb ben. Maar mijn vader koestert die vrees niet, hij is vol hoop en opgewektheid, zei Sybil. En het is ongetwijfeld van groot belang, dat het volks- parlement wettig in het openbaar bijeenkomt. en dat de gedelegeerden uit het geheele rijk hunne grieven blootleggen in een taal, die het ras der veroveraars niet tot oneer zou strekken, dat tever geefs getracht heeft het volk geheel en al te ver nederen. Toen ik laatst ’s avonds mijn vader hoorde spreken, gevoelde ik eene heilige ontroering, mijne oogen vulden zich met tranenik was er trotsch _:sj..u„ -- -!1- cn jfc droeg er roem looren, dat een deel -ver- Telefoon Xo. MU A IV E R T E N T I E N wórden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; tedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De Britsche regeering heeft zich uitge sproken tegen de opheffing van de consti tutie in de Kaapkolonie. Een parlementair witboek is verschenen, inhoudende Chamberlains depêche aan Hut chinson, den gouverneur der Kaapkolonie, betreffende de 'agitatie om de schorsing der Kaapsche constitutie te verkrygen. Cham berlain zegt, dat de schorsing eener consti tutie op verantwoordelijkheid van den gou verneur eener kolonie zonder eenig precedent zou zyn en die schorsing enkel zou kunnen plaats vinden krachtens een wet van het ryksparlement. Daarenboven onderteek ende slechts een minderheid van de leden van het Kaapsche parlement de petitie, terwijl alle Kaapsche ministers er zich tegen verklaarden. Er dient een wet te worden aangenomen om al hetgeen onder de krijgswet geschiedde en om de niet langs wettelyken weg gedane uitgaven te dekken, en de ryksregeering hoopt, dat bet Kaapsche parlement alle bitterheid en rassenhaat by de debatten over deze quaestie ter zyde zal zetten, erkennende dat het geen nut heeft over het verledene te twisten. De ryksregeering beseft, dat een schorsing der constitutie zonder de tegen woordige afgevaardigden des volks te raad plegen, veeleer ontevredenheid en onrust zou verwekken dan den rassenhaat doen luwen. Het is ongerechtvaardigd om aan te nemen dat het koloniale parlement zou weigeren om de maatregelen, noodig voor de pacifi catie van het land, goed te keuren. Daarom is de ryksregeering het met de Kaapsche ministers eens, dat het goed zou zyn het koloniale parlement zoo spoedig mogelyk byeen te roepen. De ryksregeering veree- nigt zich te eerder met deze meening, omdat zy overtuigd is, dat er een ernstig verlangen bestaat om de Veeten verder te laten rusten en de hartstochten, door den oorlog opge wekt te doen bedaren. De agent der Duitsche Oost-Afrika-lyn te Durban meldt, dat Botha, De Wet en De la Rey den laten Juli aan boord van de Kanzier naar Europa zyn vertrokken. Zy worden den 4en ’Augustus te Napels ver scherp aanzag. Wij allen hebben ons veel te vrij uitgelaten tegenover dien aristokraat. Ik hoop dat niemand onzer een woord tot hem gesproken heelt, dat wij liever zouden ver geten, zei Sybil, Hij verkoos onbekend te blijven en kan het ons niet kwalijk nemen, dat wij met hem vrij en open over zijn stand en zijn familie gesproken hebben. En overigens kan het hem volstrekt geen kwaad gedaan hebben iets van de gevoelens en gedachten van het volk te hebben geleerd door in zijn midden te leven En toch als er morgen iets mocht gebeuren zei Morley, wees er dan verzekerd van, dat die man het oog op ons gevestigd heeft. Hij kan evengoed als de mannen der regeeringspartij de verschillende departementen en bureaux binnen- loopen en allerlei praatjes vertellen want hoewel hij tot de pseudo-oppositie behoort, zoodra het volk opstaat, zullen de verschillende fraktien zich wel vereenigen. Sybil keerde zich om, zag hem aan en zei toen En wat zou er mogen kunnen gebeuren, dat het ons kan schelen of de regeering ons kent of niet Weet die dan alles niet Vergadert gij niet vlak onder hare oogen Gij jaagt een erkend en wetttig en doel na met wettige middelen, niet waar Waarover behoeven wij dan vrees te koes - teren En 'waarom zou er iets gebeuren, dat wij op onze hoede moeten zijn i Op het oogenblik is alles in orde, zei Mor ley, en alles kan goed blijven gaanmaar volks vergaderingen maken dikwijls de gemoedérde warm

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1