DE TWEE ÜITEESTEN. @3 nksen. DINERS, ;rs JB liloften, enz. Aïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Woensdag 9 Juli 1902. No. 8845. Buitenlandse!) Overzicht FEUILLETON. eUf tcao Wondtrbilnm Woadttnlf 41ste Jaargang* zich beleefd enz. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur <le? midi). Verspreide Berichten. ten. bromde het lid. Wie heeft Iiijnh^er. was HOOFDSTUK X vmt Meter- Wordt vervolgd) ft, 8'/,, dubbele flesch Vegto, Zal tb om me 1 Botterdam. mb age. g J. Can. Rotterdam u, d. Echte gen, iMamen- ilngen In den num des «rvMrdigd het wereldbo- Jebr* Stoll- Telefoon to. M», De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per |M>st 1.70. Afzonderlijke Nominers VIJF CENTEN. ïsthaven 128. wereld bekend M rtroffen middel tegen Long-, Lerej en, enz. Inwendig uitwendig in bijna en mot goed gevolg Prfjs per flacon M f l ift. geneeakrach neestal elke pijnlijke 1 overbodig. Met 1 voor ougenceslijk nlangs een bijna £2 Brengt geneziüg en len, ontstekingen enz sn, ei tken, nooit van hen hoorden. Dit alles lag niet op er post f 1.60. Nederland Rok in 8 Amsterdam tan die Schatsenapotheke RohiUch, Oesterreich iet Centrul-DepAt Sender TelefMn M» A D V E It T E N T I E N worden geplaatst 15 regels ii 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. In het Éngelscbe tijdschrift „Monthly” komt een artikel voor van den hoer Farrelly, vroeger rechtsgeleerd adviseur van Transvaal, maar toch meer imperialist dan Boergczind. Farrelly geeft een beschouwing na den vrede zacht dat alleen do toegesprokene zijn woorden kon verstaan Ge begrijpt mij ik twijfel zelf in het minst niet aan uw goed recht, ik geloof stellig, dat Mowbray Castle even goed aan u toe komt als het huis, dat door den pachter op het land van den lord gebouwd is, maar kunnen wij het bewijzen Het wettige bewijsstuk hebben wij nooit gehad. Ge vergist u, als ge veronderstelt, dat die papieren van eenig wezenlijk belang waren niets dan aanteekeningen, ongetwijfeld wel dien stig, ik hoop, dat ik ze zal vinden, maar veel waarde hebben zo niet. Als geld eenige moeilijkheid was, vertrouw dan maar gerust, dat het u niet zou ont breken ik ben veel verschuldigd aan de nagedachtenis van uw vader, beste Gerard ik zou u gaarne van dienst willen zijn, en uwe dochter ook. Ik kan u niet zeggen, wat ik voor u zou willen doen, beste Gerard. Ge zoudt denken, dat ik niet goed wijs was; maar ik sta alleen in de wereld, en nu ik u weerzie en met u r at over den ouden tijd nu ben ik werkelijk niet meer in staat mijn zaken te doen. En toe moet ik heengaan ik moet iemand in het Hoogerhuis spreken Vaarwel. Ik heb de eer lady Sybil te groeten. lovertroften ibers wolbekend ACBT-1LIX1B iet Fabrielumerk). nde, radicale en ig van alle, zelfs dnekkige xenuw •ral ontstaan door p jeugdigen leeftyd alke zwakte, Bleek Hoofdpijn ig - Maagpijn - Onvermogen e enz. Uit- -n, at gulzig; en riep geen enkele party. Hy waarschuwt tegen bo- wétten, die de belangen der mijneigenaren ontzien en die van kooplui on ’-“JU- i zou- molk gekookt rank voor hr theetafels vn racdatef Ah «ml t«« to gebruiken, lamete Frankrijk. De afgevaardigde Calvinhac, als sociaal democraat in de Kamer zitting nemend voor Toulouse, is gistornamiddag, ruim 52 jaar oud, overleden. By den Fransch-Duitschen oorlog was hy assistent in een hospitaal te Algiers en hy nam dienst in het leger der Loire, om later zich aan to sluiten by do communalistische beweging, waarvoor hy, na de commune, veroordeeld werd tot één jaar gevangenisstraf en vijfhonderd fr. boete. Voor de eerste maal tot afgevaardigde gekozen, werd Calvinhac in 1887 voor Haute Garonne en voornamelijk heeft hy zich doen kennen volstrekt geen pretenties had en die, door zijne historische navorschingen, alleen achting koesterde voor hetgeen echt was. Deze onbeduidende perso nen fladderden om hem heen en hij deinsde terug voor een leven, dat hem te gelijk vervelend en nietsbeteekeml toescheen. Hij had eenige letter kundige kennissen, die hij in het Oudheidkundig Genootschap ontmoette, waarvan hij een der voor naam sto leden was; een vice-president van dit Genootschap had hem in de Athenaeum-klub voor gesteld. Hot was de eerste en eenige sociëteit, waarvan Hatton lid was geweest en hij was er gaarne. Hij hield van pracht en van het licht en de bedrijvigheid in eene groote zaal. De vrijwaarde hem voor die droefgeestigheid, die na een dag van werken hel lot is van den celibatair. Een goed, rustig diner behaagde hem na zijne inspanning en onder het drinken van zijn glas wijn beraam de hij zijne plannen, Bovenal schepte hij behagen in de rijke bibliotheek en gevoelde zich misschien nooit gelukkiger dan wanneer hij na zijnkrachti- gen maaltijd naar boven ging en zich in een ge- makkelijken stoel begroef met een of ander belang rijk werk over ondheidkunde of met eene geleerde verhandeling over verbeurdverklaring of onbe heerde goederen. Maar vandaag was Hatton niet in deze stemming. Hij kwam vermoeid en opgewonden binnen, haastig, ja we zouden kunnen zeggen sloeg een flesch champagne naar binnen toen om een flesch Lafitte Gij kunt niet aan dat tafeltjo'gaan zitten, mijnheer, het is al bezet, rei een bediende van de Athenaeum-societeit tot een der leden die geen acht scheen te slaan op het teeken van toeCige- ning, dat hem in den vorm aan een omgekeerd plaatje had moeten waarschuwen. I> een afscheidsgroet aan de troepen zegt Kitchener, dat hun houding in oen veld tocht, die zich gekenmerkt heeft door groote ontberingen en inoeielykheden, boven allen lof verheven is geweest. Met namen wenscht hij de soldaten geluk met hun goedbartigen en menseblievenden geest. Na hulde ge bracht te hebben aan de militaire eigen schappen van de Boeren, en aan den bewon- derenswaardigon geest dien zy getoond heb ben by de overgave, vermeldt Kitchener, dat vele Boeren die tot het einde gevochten hebben, de hoop hebben uitgesproken, dat zy by de een of andere gelegenheid in de toe komst by de troepen van den Koning zon den mogen dienen. Zaterdag a.s. zal de feestelijke intocht van lord Kitchener in Londen plaats hebbenden dag to voren komt hy in Southampton aan, en Zaterdag te 12 uur stapt hy te Padding- tonstation uit den trein. Niet slechts de prins van Wales, lord Roberts en de generale staf zullen hem ontvangen, maar ook do Koningin zou zich op het station bevinden. Een eere- wacht wordt gevormd door koloniale en Indische troepen. In optocht, lord Kitche ner gaande te paard, begeeft zich do stoet naar het War Office, door Londen Street, Sussex Gardens, Westbourno Street, Victoria Gate, Hyde Park, Piccadilly, Sint James’s Street en Pall Mall. Op vele plaatsen wordon de nog niet afgebroken tribunes gebruikt om den stoet te zien voorbygaan. Men verzekert dat als de Koning goed blyft, hij Kitchener zal ontvangen. ryo dezo beweging ten goede zal komen. De Poster Lloyd somt reeds de voordcelen op, die vóór Dalmatiö zouden z(jn wegge legd als het Hongaarsch werd. Hoe oen land een politiek van verzoening en bevrediging kan uitvoeren toont de groote Amerikaansche Republiek in baar houding tot Cuba en de Philippynon. Wy hadden reeds gelegenheid daarop by hot besluit tot instelling van een civiel bestuur op de Phi- lippynen te wyzon. Thans heoft.do Regeering der Vereonigde Staten door do vrijlating van Aguinaldo, het hoofd van den opstand op de Philippynon, daarvan opnieuw blyk gegeven. Aguinaldo, die eerst den opstand der Ta- galen togen de Spaansche heerschappij had geleid, on de Amerikanen mot open armen als redders en bevrijders had ontvangen, nam al heel spoedig oen vijandige houding tegen de troepen dor Voreonigdo Staten aan, toen hot bom bleek, dat de Amerikanen niet voornemens waren de besluiten der Nationale vergadering van 15 September 1898 to er kennen, waarby de Philippynon onafhanke lijk worden verklaard on Aguinaldo tot pre sident der Republiek werd uitgeroepen: De stryd word heftiger toen by hot vredostrac- taat de Philippynon aan Amerika werden afgestaan de Filipino’s weigerden dio bepa ling to erkennen, en Aguinaldo verklaarde officieel aan de Vercenigde Staten den oorlog. Thans achten do Vereenigde Staton dien stryd geëindigdzy bobben bet civiele be stuur ingevoerd, amnestie verleent, en stel len nu Aguinaldo en zyn medegevangenen in vryheid. Dit kan niet anders dan ton goede komen aan de gevoelens on zienswijzen, dio op de Philippynon ten aanzien van de V. S. worden gekoesterd. In het Hoogerhuis verklaart Lort Onslow dat het ministerie van oorlog maatregelen zou nemen voor hot ropatrieeren van krijgs gevangen Boeren in zulk een aantal als mo- gelyk was met het oog op de middelen van bestaan in Zuid-Afrika. Gevangenen die wei gerden te erkennen dat zy onderdanen van den Koning waren, zouden niet naar Zuid- Afrika terug mogen, maar do regeering was bereid, een formeele verklaring van hun kant aan to nemen als die in dezelfde bewoor dingen gedaan werd als die van de Boeren die zich in Zuid-Afrika badden*overgegeven, in gevallen waarin men gemoedsbezwaar had tegen het afleggen van den eed in den vorm. els en alles wat I desverlangd met alver, tafellinnn 12O) Duizenderlei, zei Morleybij ons zijn reeds evenveel partyen als in het parlement der ver drukkers. Gij jaagt mij schrik aan, zei Sybil. Ik wist dat wij een moeielijken eu zwaren strijd te strij den hadden. Mijn bezoek aan deze stad alleen heeft mij al aangetoond, hoe sterk onze vijanden zijn. Maar ik geloofde, dit wij God en de waar heid aan onze zijde hadden. Die kent men geen van beiden in de Natio nale Konvenlie, zei Morley. Wij zullen een ka rikatuur vertoonen van de kwade hartstochten en lage intriges, de partijschappen en de gebre ken van onze verdrukkers. Op dit oogenblik stonden Gerard en Hatton, die in het andere einde der kamer zaten, op en traden op Sybil en Morley toe, waardoor aan hel gesprek van deze laatsten een eind werd ge maakt. Maar voordat haar vader en diens nieuwe vriend hen geheel genaderd waren, bleef Hatton staan, alsof hem nog een punt te binnen schoot, waarover hij zich niet duidelijk genoeg had uit gelaten, en terwijl hij zijn hand op Gerards arm legde, trok hy hem weer ter zijde en zeide, zoo 1.01INIIE COURANT. kraai 103. Koning Eduard schynt, volgens do offi- cieele bulletins althans, buiten gevaar te verkeeren. Maar niet iedereen stelt in die bulletins vertrouwen, en er zyn menschen, die beweren, dat de Koning er nog altyd slecht aan toe is. Over het algemeen be hoort aan dergelyke praatjes weinig gewicht te worden gehecht, maar wy willen toch mcdedeelen, wat Reynolds Newspaper ter zake zegt, omdat dit blad het eeiiige is ge weest, dat van hot uitbreken van ’s Konings ziekte op de hoogte bleek te zyn en ver scheidene dagen vóór de officieele mededee- ling met treffende juistheid den aard zyner kwaal wist aan te duiden. Reynolds Newspaper nu zegt, dat ’s Konings toestand kritiek is en hy tnsschen leven en dood zweeft. Een tweede operatie moet zyn volbracht, hoewel men er niets van gezegd heeft. Komt de Koning er weder bovenop, dan zal hy invalide blyven. Dat men den Koning zou toegestaan hebben to rooken, is eenvoudig een leugen. Verleden week heeft de Koning hevige pynen gevoeld. Hy is vreeselyk veranderd. Zyn wangen zyn hol en hy is erg vermagerd. Het blad beweert verder, dat nog geen disposities zyn genomen ten opzichte van den datum der kroning. Volgens anderen echter zou lord Salisbury met de hofartsen over het vaststellen van dien datum hebben geconfereerd. De doctoren zouden hebben verklaard, dat de kroning, wanneer alles goed bleef gatfti, op zyn vroegst den 2en October kan plaats vinden. Met onovertroffen pracht heeft de prins van Wales Vrijdagavond in het ministerie voor Indië receptie gehouden voor de to Londen vertoevende Indische vorsten. Het was één schittering van diamanten, smarag den, andere edelgesteenten en goudeen zelden geziene pracht van kleuren, waarby de Engelscho en Aziatische grooten wed ijveren om de voornaamste plaats. Er was echter een bizonderbeid by dit feest die „niet schitterend” was. Het was deze, dat de kosten tusschen de f 240,000 en f 300,000 by voorbaat op rekening der Indische schatkist waren gesteld. De Daily News wydt aan het feit, dat het hon gerlijdende Indië zulke feesten in het moe derland betalen moet, een vinnige „sub- leader” met het opschriftDe geraamten geven een feest. on schrijft o. a.Wy hebben nu eenmaal ons ryk en zy die ons bezitrecht betwisten, moe ten eerst eens hot hunne bewijzen op Slees- wyk, Elzas-Lotharingen en Pruisisch Polen. Do vraag ishoe behouden wy het Het ant woord daarop luidtdoor pen wetgeving on bestuur alles to vermyuen, dat de vryo poli tieke ontwikkeling van Zuid-Afrika bedreigt, j Dit laatste geschiedt allereerst door hen, die de leer prediken de zwarte is uw broeder en moet dus uw gelijke wezen. Het tweede ge vaar is, dat de Boer de ryksregeering om die theorie wantrouwt; het laatste is het beslist karakter, militair genie, godsdienstig fana tisme en groote vruchtbaarheid der Boeren. Daarby komen de sopairatiéten, de Jong-Afri- kaanders, ontstaan door do weifelende poli tiek van Engeland, vérder het kosmopoliti- tisch kapitalisme dat zeker niet pro-Britsch, misschien zelfs niet pro-Dnropeaansch is, ten slotte do zucht der Ijidische regeering om émigratie uit Indië naar Zuid-Afrika te bevorderen, wat Brit jm Boor mishaagt. Farrelly bespreekt die gevaren en bestrydt do theorie a’s zouden ^e Nèderlandsche amb tenaren en beambteij oenigen invloed in Zuid-Afrika geoefend helpenzy leidden lastingen en landbouwers benadeelfen fcnlko wetten den don laster krachtj gevpn, die den oorlog "TWTcapllalistenoorlog schold. Het gevaar is te grooter, daar de geheele pers is in handen der mijneigenaren, zoodat de andere Brit- sche bevolking geen orgaan heeft om zich te uiten. Gedurende do periode van Kroonkolonie- bestuur kan dus voel gebeuren, dat later on gedaan zou moeten gemaakt worden en daar tegen dient gewaakt; men moet zorgen, dat niet de mynbozittors blies door hun’ invloed beheerschen, doch dat1 de Britsche bevolking mede een voldoende stem ihceft. I In den landdag van Dalijiatiö hoeft Prodan van de nationale Kroatische party, voorge steld, dat do leden van, den landdag niet meer den eed aan den .Keiqor zouden afleggen maar aan den koning; van: Kroatië. De land dag heeft dit voorstel volstrekt niet aan stonds onaannemelijk geacht maar het in handen gesteld van oén commissie. De gou verneur, baron Handel, Ijeoft zich bepaald tot het uiteenzetten vjan het standpunt, dat do centrale regeering mqt de grondwet in do hand in dezen inneemt. De Hongaar. che dagbladen betoonen hun instemming met deze separatische stemming in Dalmatiö in de meening dat aan Honga. - Het is altijd bezet, het besproken Mijnheer Hatton, i En werkelijk hield cp dit oogenblik, het ongeveer acht uur op dcnzelfden dag waarop de ontmoeting plaats had, die we in het vorige hoofdstuk beschreven, ^en fraaie donkere broag- ham met een prachtig paard bespannen op het Waterlooplein stil voor den ingang van de socië teit Het Athenaeum flit welk rijtuig onmiddel lijk daarop de welgedane gestalte van Baptist Hatton voor den dag kwam Deze sociëteit was de eenige ontspanning voor Hatton. Hij had zich nooit ijn gezelschappen begeven, zich nooit in tde wereld, bewogen, en nu zijne gewoonten eenmaal vastgesteld waren, zou de po ging om daarin verandering te brengen zeer moeilijk zijn geweest, hoewel met zyn goeden naam en doordat men meende, dit hij schatrijk was, er ge legenheid genoeg was vopr eeh vriendschappelijken omgang met die heeren van middelbaren leeftijd, die sociëteiten bezoeken en veel op elkanders ka mers dineeren menschqn dio geregeld een beetje reizen en gewoonlijk heel vleel pratepdie een gemakkelijk leventje leiden, niets uitvoeren en toch zeer veel belang stellen in hètgeen anderen doen; groote kritici /an kleine zakendie een geneigd heid hebben tot een .betamelijke losbandigheid die door het raam van eene sociëteitsgebouw kunnen staan kijken alsof zij een planeet ontdek ken, en die gewoonlyk zeer ppgewonden zijn over zaken, die hun niets aangaan, en personen die den weg van Hatton, die

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1