JE TWEE uitersten. HTS. IN THEE. Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. y zonex, M. Vrijdag 18 Juli 1903. 41ste Jaargang. Mo. 8853. ver FEUILLETON. A i ster i Laarzenmagazijn laglijders Builenknilscli Overzicht. Kleinhandel in sterken drank. Inzending van Advertentiën tot 1 uur dep midd. incl. de Ansicht- rist”, Haarlem Verspreide Berichten. r 5fl. 4 Zn.— Gouda 4 tijde opengesteld, den te allen tjjde ir briefkaart w or It toegezonden door iltbommel. S‘/„ dubbele fleach Vegte, Zaltbomme Rotterdam. ihage. J. Czn. Rotterdam ÖENWERK dun E 30 le Kleiwegsteeg. GÖUMilE COURANT smeten werk. n werkelyke hulp behandelaar een landache uitgave De hoofdtekst i dit halfmaande- kscbe tijdschrift taat uit de Be roving eener is om de Aarde, de Heer E. T. instra Kuiper in ra’cht der Ven- tschap maakt, k nummer is rijk teïllustreerd ir eigen photo- iphische opna- ngt per jaar on- m, die hem aan oor hem op te reizigers worden ste maal komen atsen in Arabië, idië, Birma, Ma- jgegaan Robert was van r toost -diners, werd plotse- Iwaast gerucht verspreid, dat de 1 van waarbij VERGUNNING drank in het klein te I» TwtOM- loennnpretnur, inicréme «M. x>r het zonder in ille znnutt iteren, Dames toenen. Ver- winkelien in Galanteritn, iz. Men lette fabrieksmerk. tl, Arnhem. mrtroften >ers welbekend A0BT-UIX1B it Fabrieksmerk). .de, radicale en g van alle, zei te nekkige zenuw al ontstaan door jeugdigen leeftyd Ike zwakte, Bleek Hoofdpijn 5 M»agpjjn Onvermogen enz. üit- Telefooii No. #3, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Alzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. MEUK te letten I VAN N worden afgele- de pakjes van vijf en een Ned. ons van Nommer en van nevenstaand le Wet gedepo - itvoering van ge- i bevelende BIJL, 1EBAART Lz. Het ochtendbulletin meldt: De koning heeft de reis van Londen naar Cowes goed doorstaanhy leed volstrekt niet door den overtocht en bracht een goeden nacht door. Zyn algemeene toestand is uitstekend. Hy gevoelde zich door de verandering van lucht en omgeving aangenaam aangedaan. Zyn rustbed werd eergistermiddag gedurende twee uren op de brug in de open, lucht jfflplaaisL Er komen onrustwekkende berichten uit Zuid-Afrika, berichten, die niet alleen in e Engeland met bezorgdheid zullen worden vernomen. Na een bardnekkigen en bewondering af- dwingenden strijd van twee en een half jaar, zagen de Boerenleiders de onmogelijkheid in om voor het oogenbük den oorlog voort te zetten. Het blokhuizen-stelsel belemmerde hunne vrijheid van beweging; het aantal dooden, gewonden en gevangenen werd te groot; bovendien stond het gevaar voor ont volking en voor het uitsterven van bet ras, door de opsluiting der vrouwen in de concen tratiekampen, te wachten. En de Boeren leiders beraadslaagden met elkander en met de Engelsche bevelhebbers over de mogelijk heid om den strijd te staken. Dit besluit en de uitvoering hebben aan vankelijk instemming gevonden by de Boeren in de republieken; en zelfs de Engelsche bevelhebbers verwonderden zich over de volg zaamheid en de loyauteit waarmede de Boeren de bepalingen der acte van overgave uit voerden. Nu komt echter, blijkens de berichten uit Pretoria, de reactie; na het gevoel van op luchting over het eindigen der vyandelyk- sche kabinet. D. w. z. zij geven beschou wingen en gissingen, en deelen verder mede, hoe het nieuwe ministerie wel behoorde te worden samengesteld. Want dat er groote verandering op til zyn, ontveinst zich nie mand. Sir Michael Hicks Beach gaat heen, doch mogelyk zal Balfour hem nog kunnen bewegen, te bly'ven als hoofd van een an der departement; waarschynlyk is zulks ech ter nfet. De Daily Telegraph meent, dat Salisbury en Hicks Beach gevolgd zullen worden door lord Halsbury, lord Hereford, lord Ashbourne en lord Cadogan, terwyl het blad het zeer waarschynlyk acht, dat George Wyndham en Austin Chamberlain ip het ministerie zullen worden opgenomen. rtf?1 Do candidate!), welke een kansje hebben op het ambt van kanselier der schatkist, zyn nitermate talryk, Brodrick, Gerald Balfour, Ritchie, lord Hamilton, Lowther, Hanbury en Austin Chamberlain. Ook de naam van Sir Edgar Vincent staat op de lyst. Het mag echter reeds nu als zeker wor den aangenomen, dat Chamberlain minister van koloniën blyft. De Times toch bevatte in een barer laatste nummers, een blykbaar geïnspireerde mededeeling, volgens welke Chamberlain zyn taak aan het Colonial Office als nog by lange na niet geëindigd beschouwt. Het %saineiiweiler." van het Ryk eischte nog steeds *s ministers werkzaamheid en waak zaamheid. Het recalcitrante lid der regeeringsparty, Gibson Bowles, die als enfant terrible de regeering zoo menigmaal een mauvais quart d’heure berokkende, schynt het is de Daily Chronicle die het zegt in aanmerking te zullen komen voor onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken. Vry algemeen meenen de Engelsche pers organen, dat de invloed van Chamberlain door de kabinetswijziging nog zal toenemen, ter wijl het nieuwe ministerie een veel krach tiger werkzaamheid zal ontwikkelen op bet gebied der binnenlandsche wetgeving. Dat Engeland aan den vooravond zou staan van een algemeene verkiezing wordt onwaar schijnlijk geacht. goeden naam als omzichtig man op te houden want, daar hij niets wist, en zelf in verlegenheid geraakte over de langdurige onzekerheid, nam hij zijn toevlucht tot een orakelachtige geheim zinnigheid, en sprak dan enkele dubbelzinnige woorden uit, die de vragers op behendige wijze tevreden stelden, zonder hem zelf bloot te geven Eindelijk liep er op zekeren morgen een zon - derling gerucht in de eerst onderrichte kringen. Het bleed steeg Lady St. Julians naar het hoofd; Lady Deloraine werd bleek. Lady Firebrace schreef vertrouwelijke brieven met dezelfde pen aan mijn heer Tadpole en lord Masque. Lord Marney bracht in den vroegen morgen etn bezoek aan den hertog van Fitz-Aquitaine, en vond 1(^1 de Mow bray daar ook reeds. De sociëteiten waren om twaalf uur reeds vol. Overal een geheimzinnige drukte en een ontzaglijke opschudding Wat kon er aan de hand zijn Wat was er gebeuid Het is waar, zei Egerton tot Bemers bij Brookes. Is het waar vroeg Jermijn aan lord Valen tine in de Carlton. Ik heb het gisterenavond bij Crockford ge hoord, zei Ormsbymen hoort daar de gebeurte nissen altijd vierentwintig uren vroeger dan op andere plaatsen. Den geheelen morgen was men overal bezig deze belangrijke vraag te doen en te beantwoorden Is het waar? Tegen den tijd van het diner werd die vraag overal bevestigd, en toen ging men dineeren en zich op de hoogte stellen waarom het waar was, en hoe het waar was. Londensche congres zou op de tegenwoor dige conferentie met vrucht kunnen party getrokken worden. Delcassé voegde nog daaraan toe, dat de verschillende persoonlijkheden, die ter bij woning van de conferentie waren opgekomen, hem een waarborg waren, dat met ijver en scherpzinnigheid zou worden gearbeid. Later werd den gedelegeerden in het gebouw van het ministerie een lunch aan boden. Frankrijk. Ras Makonnen, de speciale afgezaht van koning Menelik van Abessinië, is eergister- namiddag ontvangen op hot Elysée door president Loubet met het gewone vertoon en was voor deze occasie getooid met een slappen grijzen vilten hoed, tot groote ont steltenis van den directeur van het proto col, den angstvallig voor hot decorum wa kenden heer Crozier Een half uur duurde het babbeltje tus- schen ras en president en later beantwoord de generaal Dubois het bezoek namens don president, terwijl de ras eergisteravond aan zat aan een diner by minister Delcassé. Een deel van generaal De Gallifet’s mémoires (voor zoover passend voor open baarmaking tijdens des generaals leven) zul len opgenomen worden in de „Gaulois” h raison van een uitkeering aan de armen. En wat was er nu werkelijk gebeurd Er was wat men gewoonlijk noemt een kink in den kabel gekomen. Zonder eenigen twijfel was er ergens en op de eene of andere manier een kink in den kabel gekomen een kink in t’e samenstel ling van het nieuwe kabinet. Wie had dat kun nen denken i De liberale ministers hadden, naar het schynt de portefeuilles neergelegd, maar waren op de eene of andere wijze toch niit geheel afgetreden. Wat een konstitutioneel dilemma Het was noodzakelijk, dat beide Huizen van het Parlement bijeenkwamen, een beroep deden op de kroon, en de koppige raadgevers van deze in staat van beschuldiging stelden. Dat was de eene goede weg, on de partijzucht werd zoo opgewekt, dat het niet onmogelijk was, dat er iets zou gebeuren. In ieder geval was het eou uitmlinteode gele genheid voor het Hoogerhuis om wat moed te scheppen, en wat men in de taal der hooge poli tiek noemt, het initiatief te nemen Op een wenk van Tadpole was lord Marney bereid dit te doen, eveneens de hertog van Fitz- Aquita nc, en de great de Mowbray dacht er ook ernstig over. Maar toen nu alles voorbereid en gereed en er kans bestond dat de onafhankelijkheid het Hoogerhuis» wederom de geliefkoosde zou worden op konservatieve diners, werd f* ling een allerdv u r groote konstituoneele beweging die men op touw zette zoo belachelijk maakte, dat zelfs met de be trekking aan het hof voor zich en Tadpole ach ter zich, Lord Marney aarzelde, tFor vtrvolgd. Aanduiding der localiteit Wijdstraat A. 163- T28) Welnu kom dan morgenik ben dan alleen en dan zal ik enkele heeren uitnoodigen, die gij kent en met wie gij ingenomen zijt, sir Vavasour Firebrace en lord Shaftesbury en een zeer geleerden Franschman, die zich op het oogen- blik hier id stad ophoudt een zekere Vicomte de Narbonne, die _zeer gaarne kennis met u wil maken. Uw naam is bekend tot in Parijs, dat kan ik u verzekeren, U zijt al te goed mylordop een anderen keer eensik heb thans dringende zaken in orde te brengen.H «Nu, nulater dan. Goeden morgen, mijn heer Hatton. Hatton maakte een diepe buiging. Toen de deur weer dicht was, zei hij in zijne handen wrijvend In hetzelfde kistje en in hetzelfde kabinet de archiefkamer in den grooten toren van het kasteel Mowbray! Zij bestaan düs en ik weet nu waar ze zijn. Nu zal ik ze wel krijgen. HOOFDSTUK XIV. Twee en zelfs drie dagen waren voorbij] sedert Tadpole meegedeeld had dat Sir 1 Te Parys is eergisteren de internationale conferentie ter bestrijding van „handel in blanke slavinnen” geopend, in het gebouw van hot ministerie van buitenlandsche zaken. Delcassé presideerde. In zyn openingsrede herdacht hy met woorden van waardeering allen, die hadden medegewerkt tot de tot standkoming der eerste internationale con ferentie met hetzelfde doel, te Londen in 1889 gehouden. Van de resoluties van het BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda brengen ingevolge art. 5 der Wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 97; ter openbare kennis dat bij hen zijn ingekomen verzoekschriften de navolgende personen waarbij VLRGUNNI wordt gevraagd om in de bij ieders naam melde localiteit sterken mogen verkoopeu, als Naam •an den Verzoeker: P. J. van Vreumingen. Gouda, den 17 Juli 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER V De verkiezing tot lid van de Kamer van den bekenden christen-democraat Daens te Brussel zou wel aens het gevaar kunnen l$pen van vernietigd te worden, *Het clericale Hbl. v. Antw. schryft over deze quaestie het volgende: „In ieder geval, in het proces-De Cannart, tegen het Journal de Bruxelles, den Petit Beige en de Etoile Beige heeft de rechtbank gister besloten, dat de verweerders (de drie dagbladen) gemachtigd zyn het bewys der door hen aangehaalde feiten te leveren. Men weet dat die aangehaalde feiten zyn: om de noodige onderteekenaars te vinden, voor de christen-deraocratenlyst te Brussel, aan wier hoofd de heer Daens stond, zou de heer De Cannart hebben wijsgemaakt aan de onderteekenaars, dat het een petitie was om afschaffing te krygen van den overweg der Belliardstraat. Moesten de rechters de thesis der verweer ders aannemen, dan zal het er aardig uitzien roet de verkiezing van den heer Daens.” 9 heden komt nu het gevoel vAn spyt, dat de onafhankelijkheid der republieken prijs gegeven is, Degenen, die tot het laatst toe den stryd^voor de onafhankelijkheid hebben volgel^uden, wyten het verlies der vrijheid aan hin, die de wapens vroeger neer legden en zichaelf by de Engelschen aansloten. Dit geeft aanleiding tot tweedracht. De National Scouts en de handsuppers worden met bitteren haat bejegend, en staan aan ver volgingen blpot. En de burgers, die den strijd tot het laatst hebben volgehouden, beginnen onderscheidingsteekenen te dragen, om zich an de Engelschgezinden te onderscheiden. Het langdurige geschil tusschen Oostenrijk en Hongarije over de overeenkomst nadert zyn einde. De jongste conferentie der ministers Von Szell en Von Koerber heeft tot een resultaat geleid. En al moeten nog tal van détails geregeld worden, en al zal de for- méele overeenkomst eerst later te Ischl wor den opgesteld en geteekend, de groote ge schillen zyn thans uit de wereld. Eén dag, een goed woord van den monarch, een krachtige poging om elkaar te verstaan, hebben een resultaat doen bereiken, dat na zeven jaren van onderhandelen, van kibbelen en van gelyk willen hebben niet bereikbaar meer scheen. DeKeizeFhëeTt de beide ministers-president met elkaar verzoend en heiktevens verzocht nu eindelijk eens bet krygsspel en de tactiek op zyde te zetten en ernstig de hen opge dragen taak te volvoeren. Zy hebben dat gedlan; en het gevolg is geweest, dat zij eenstemmigheid verkregen hebben op de gewichtigste puntenbe voorrechting van den Hongaarschenj lüind- bouw en de Hongaarsche industrieduf pöjgiagen van Oostenrijk om door tolrechten dM '^woor- rechting te keeren; de regeling dergemeen- schappelyke bijdragen; dit alles is tiu op be vredigende wyze geregeld. Welke houding de Oostenryksche Bonds raad tegenover de nieuwe overeenkomst zal aannemen, is by de volkomen onberekenbaar heid van dit lichaam niet te vóórspellen. In dek Hongaarsche Rijksraad zal Von Szell wel op geen bezwaren stuiten. De Hongaarsche agrariërs zullen wel brommen omdat niet al hunne eischen ingewilligd zyn, maar de overige partyen zullen blyde zyn, dat aan de verve lende en langdurige geschillen over de over eenkomst eindelijk een einde komt. En de overige wereld niet minder 1 De Engelsche bladen houden zich volijverig bezig met de reconstructie van het Engel- op weg was naar het paleis, en nog bedroefd weinig was er uitgelekt. Het was natuurlijk bdkend, dat men bezig was een ministerie samen te stellen, en de couranten berichten het publiek dagelijks de bezoeken van «edele» lords en »zeer geachte» parlementsleden aan den nieuwen eersten minister. Maar de hooge politieke wereld was plotseling zoo voorzichtig geworctan, dat niets uitlekte. Zelfs zij die altijd allerlei graatjes verzonnen zaten verlegen Lord Marney had de teekenen zijner verwachtte waar digheid nog niet ontvangen, hoewel hij nooit zijn huis verliet om te gaan rijden of wandelen zon der kapitein Grouse de boodschap achter te laten hoe laat hij precies zou terug komen. Ierland werd nog niet bestuurd door den hertog van Fitz- Aquitaine, en de graaf de Mowbray liep nog» altijd zonder den Kouseband. Deze drie aanzienlijke edellieden waren allen zoo nieuwsgierig, ja, ze verkeerden in een voortdurende gejaagdheidmaar te gelijker tijd werd zelfs niet gefluisterd dat lord Rambrooke of iemand anders de betrekking had gekregen, die lord Marney voor zich zelven had bestemd ook had lord Killeroppy geen achterdocht opwekkende samerikomst gehad met den eersten minister, wat den hertog vau Fitz-Aquitane bedaard hield, maar toch nog niet op zijn gemak bracht terwijl nog volstrekt niets bekend was omtrent het bezetten van den vakanten zetel van lord Ribbon- ville in de kapel van St George; i'e'n dit deed lord de Mowbray rustig, hoewel niet/tevwden, atwach- ten wat er komen zou. Vf/ Intusschen polsten zij allen Tadpole iederen dag Ja, ieder uuren dezen viel het niet moeilijk zyn Telefoon No. MIs ADV ER TENTIEN worden geplaatst van 1 5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1