I BIT LOT IN G. JE TWEE uitersten. ITS. iGT, EVER ,iï THEE. i ksen. DINERS, BS I iwsch ;brood. Nieuwe en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 41ste Jaargang. No. 8854. i Bulleiilaodscb Overzicht FEUILLETON. ter Laawinagazijn Zaterdag 19 Juli 1902. LTCAF ZONEN, i. KENNISGEVING A Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? midd. '/it dubbele floscli verzette tegen de verde i de hertog ven Fitt-Aquitaine. Hij had Telefoon A o. 89» De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. dhaven 128. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. i De Secretaris, BROUWER meten jjerk. e K,G. bi) >baar bij TERS Jz. ijs van echtheid is i kurk stéods voor- len naam dor Firms PPE JENWERK dan 2 30 0 Klei wegs teeg. lilllINHE lOIIUM Telefoon No. A DVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. iloften, enz. ds en alles wat desverlangd met Iver, tafellinnen BOUDE JAMMER erk'i igte, Zaltbomrao tterdam. ‘go. Czn. Rotterdam IERK te letten VAN worden afgele- e pakjes van vijf en een Ned. ons ran Nommer en an nevenstaand Wet gedepo- voering van ge- ievelende 8IJL, JBAART Lz. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda maken bekend, dat van de geldleening groot t 140.000 in 1900 aangegaan, bij loting ter aflossing op 30 September a. s. zijn aan gewezen de obligation N“s. 66, 118 en 127. Gouda, den 16 Juli 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ,R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. tevens wil de regeering de proportioneele vertegenwoordiging invoeren. Evenzeer zullen de aandacht van onze lezers getrokken hebben de berichten uit Rusland omtrent maatregelen, door den Czaar gelast teneinde licht te verkrijgen omtrent misstanden in zijn rijk. Nu, die zjjn er vele. Als er nu maar een onpartijdig en een eerlijk onderzoek plaats heeft en vooral de waarheid tot den keizer doordringe Hoe Z. M. daartoe gekomen is, weet de „Hann. Courier” te zeggen. Toen by de laatste studentenonlusten de Kozakken de lichamen der manifestanten ijve rig met den knoet bewerkten, raakten zy ook eenige jongelingen uit de hoogste aristocratie, die zich toevallig natuurlijk zonder een zweem van oproerige bedoeling! onder de menigte bevonden. Onder hen bevond zich ook de neef van den minister van financiën. Deze mishandeling van de zonen der aris tocratie bracht te weeg, wat alle gewelddaden tegen studenten en heeren niet konden ver oorzaken een hooggeplaatst persoon, graaf Worouzoff Daschkoff, luitenant-generaal van den keizer, protesteerde tegen de verregaande mishandelingen. Het gevolg was, dat by van het hof ver bannen werd. Doch als manifestatie tegen deze straf, ver gezelden alle hofdignitarissen hem by zjjn vertrek naar het station, en brachten hem een warme ovatie. Groothertog Michel ging toen hierover met den Czaar spreken, en bracht Z7m. onder het oog. dat het thans tyd word eén einde aan de misstanden te maken. Daarop zijn gevolgd de geruchtmakende maatregelen van den Czaar. Wy laten dit bericht geheel voor rekening van het Hannoversche blad. Met berichten uit Rusland moet men altijd voorzichtig zyn Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de vreemde gezanten besloten hebben,Tientsin binnen vier weken aan de Chineesche regeering tewg te geven. De voorwaarden zyn in beginsel vast gesteld., en door alle regeeringen zoowel als door China, aangenomen. De neutrale zóne, waarin geen Chineesche troepen zich zullen mogen ophouden, is van dertig op twintig kilometers teruggebracht. Het aantal politietroepen, dat China in die neutrale zóne zal mogen onderhouden is niet langer beperkt. De concessies, door devoorloopige regeering verleend, zullen niet erkend behoeven te wor- ertroften ra welbekend ÏM-ILIXIB Fabrieksmerk). 3, radicale eu van alle, zelfs >kkige zenuw ontstaan door Jugdigcn leeftjjd zwakte, Bleet Hoofdpijn - Maagpjjn In vermogen enz. Uit- Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan J. van Holst en zijne rechtverkrijgenden, tot hel oprichten eener tweede tabriek van suikerwerken; gedreven door eene stoommachine van 8 P. K., en waarin tevens zal worden gemaakt eene door stoom te verwarmen droogkamer, op het perceel aan de ■Nieuwe Haven wijk N No. 91, kadastraal bekend sectie B No. 1978. w zich beleefd aan delykate en ge- del voor Heeren derschoenwerk- M Müller L Ca - Men lette goed merk.— >nw«rk, gafantarlsa, lardamann, Arnhnm Zn. Gouda hebten door een commissie, die ook deze kwesties kon nagaan, maar hjj hoopte, dat de ?aken, die het gedrag der generaals raakten, in geheime zitting zouden worden bespoken. De regeering zoude geen verdere docjftnenten openbaar maken. Na verdere debatten, waarin verscheiden conrervatieven de houding van het depar tement van oorlog hekelden, werd de motie- Grey met 236 tegen 98 stemmen verwor pen.. 129) Het scheen, hoewel niemand daaraan natuurlijk Ook maar een oogenblik geloof kon slaan, dat deze stijfhoofdige, oproerige ministers, die niet Wilden aftreden, rokken droegen. En de belangrijke Jamaica-debatten, die zoo lang waren voorbereid, en de ten laatste met weinig hoop, zoo angstig verwachte afval van de onafhankelijke radikale sektie, en het bezoek in gala naar het paleis, dat het hart van Tadpole zoo, had verheugd moest dat alles nu hiermede' eindigen? Moest het konservativisme dat machtige mysterie der negentiende eeuw moest dat nu ten slotte zijn pogingen verijdeld zien door e®n waaier Sedert het kluchtspel «de Onoverwinlijken" had niets van dien aard zooveel succes ge had. Lady Deloraine trooste zich voor het ^Slaap^- kamer-komplot” door te verklaren dat lady St. Julians er de indirekte oorzaak van was en dat, indien zij niet was vooruitgeloopen op hare offici- eele intrede in de koninklijke4 vertrekken, de sïimenzwerjng van even weinfg beteekonis zou zijn geweest als het «Meelton-komplot# of zoovele an dere van dien aard, die dikwijls alleen in de ver- De berichten over den Engelschen koning blyven geruststellenddie over ChamberUin luiden minder goed. Men spreekt van het hart, dat rust hebben moet en van een ta melijke lange vacantie. Doch ook deze be richten worden tegengesproken evenals het sombre nieuws over den koning. Het vertrek van den vorst naar zyn. jacht is een ware treurtocht geweest. De koning werd naar het station vervoerd, het publiek groette zwjjgend den lyder. Z. M. werd door zes matrozen in een salonrytuig gedragen. Aan het station was alles afgezet. Bovendien was het perron, waar de ko ninklijke trein stond te wachten, afgesloten, en een groote draperie hield het middenge deelte ervan omhuld, zoodat enkel eenige onmiddellyk betrokken hooge spoorwegbe ambten iets te zien kregen. De koninklijke koningin. Die reaktie in de publieke opinie, die walgde van de jarenlange parlementaire kibbela rijen en de weinige samenhang die er in de partij wetgeving bestond, het persoonlijke karakter der vorstin dit alles wees duidelijk aan, dat er eene beweging ten gunste der koninklijke preroga tieven voor de deUr stond. De leider der tory-partij had zijne natuurlijke plaats moeten innemen, en gebruik moeten maken van de gunstige gele genheid.: hij deed het niet; en het gevolg ervan was, dat de whigs met alle voordeelen gingen strijken En zoo was Engeland voor de eerste maal getuige van het onheilspellende verschijnsel, dat de oligarchische of Venetiaansche partij, die in vroeger «lagen de vrije monarch e van Engeland had vernietigd, nu de macht behield alleen door de gunst van het hof. Maar wij vergeten, dat sir Robert Peel niet de leider is van de tory-partij de partij die zich verzette legen de verderfelijke mystifikatie. waar door eene direkte belasting door de kroon werd veranderd in eene indirektie door het parlement die opkwam tegen het stelsel, wardoor de nijverheid belast werd om het bezit te bescher men de partij, die Ierland regeerde volgens een plan, waardoor beide kerken verzoend werden en door een reeks parlementen, die uit. lords cn an dere leden van beide godsdiensten bes’onden die ten allen tijde de konstitutie van Engeland als de eenige basis heeft beschouwd voor het plaat selijk bestuur, en toch eens in het lagerhuis een handelstarief heeft ter tafel gebracht. Wordt vervolgd.) Hét Reuter-telegram waarin gewezen werd op de reactie, die zich in de nieuwe Brit= scltè koloniën openbaart (zie ons nummer vanj, Donderdag) wordt door de Engelsche bladen uitvoeriger gegeven. WÜ vernemen uit die bladen 0. a. dat de Boefen niet enkel nationale kokardes, maar ook ^gespen dragen met de hóófdletters Z. A. R. De hoogere’ standen in de steden moedigen dit manifesteerdn van nationale gevüïens aan. De Boerenleiders, die gelyk ons reeds werd medegedeeld, de burgers in bedekte termen te verstaan geven, dat hun Hollandsche na tionaliteit niet behoefde verloren te gaan, wanneer zij slechts door deugdzame metho den ,in stand werd gehouden, behoorende tot "^erteekenaars van het „vredea” ver- Een aanvoerder verklaarde openlyk, dat men dadelijk Hollandsche scholen diende te openen, alvorens de Engelschen een systeem van onderwys in werking konden Jirengen. Ook .komen er waarschuwingen, dat het be- kleeden van National Scouts met bestuurs ambten, zoodat zy gezag zouden komen te oefenen, over degenen, die hun vlag trouw zyn gebleven, onder de tegenwoordige om standigheden byna tot een heropening der vijandelijkheden zou kunnen leiden. Onze lezers herinneren zich stellig nog wel de groote beweging die in Zweden onlangs ontstond in het belang van het algemeen stemrecht. Zij weten dan ook dat deze een ministerieele crisis ten gevolge had. De meerderheid in den lande had zich zoo kranig uitgesproken dat de koning voor haar uitspraak is gezwicht. Thans heeft de minister Boestroem zich gehaast met het gereedmaken van een nieuwe kiesrechtregeling. Binnenkort zal hy zyn ontwerp by de kamer indienen. Daarby wordt de census opgeheven en aan elk man nelijk ingezetenen van 25 jaar, die aan de militie heeft voldaan en zyne belastingen betaalde, het kiesrecht toegekend. Maar bedenkèn, hoeveel hij aan Ierland verplicht is. Peel had het bewind moeten aanvaarden, zei lord de Mowbray. De Kouseband zal nu tot een partijteeken verlaagd worden. Het zal zeker wel vergund zijn aan de onpar tijdige pen, die deze gebeurtenissen van onze dagen nagaat, om het eens te wezen, hoewel om geheel andere redenen, met deze aanzienlijke vol gelingen van sir Robert Peel. Het staat iemand vrij te meenen dat hij, onder alle omstandigheden, in 1839 het bewind had moeten aanvaarden. Van achteren bezien schijnt het ten minste een fout te zijn geweest, dat hij zulks met gedaan hééft. In het vuur van den parlementairen strijd, die sedert 1831 gestreden werd, waren de prerogatie ven der kroon, die, ongelukkig voor de rechten en vrijheden en de maatschappelijke welvaart des volks sedert 1688 meer of minder waren bestreden, al zwajkker en zwakker geworden. Nu er eene jeugdige vorstin op den troon zat, wier voorkomen sympathiek was, en aan wie het volk over het algemeen geneigd was iets toe te schrijven van die vastberadenheid die noodig is bij hen die ge boren zijn om te bevelen, was er eene gunstige gelegenheid om de uitoefening van het koninklijk gezag te herstellen, waarvan de vernietiging voor het volk var. Engeland zooveel lijden en zooveel achteruitgang had ten gevolge gehad Het was ongelukkig, dat iemand, die de echt nationale posi tie had moeten innemen van leider der tory partij hoofd van het volk en kampioen voor den troon, tijn loopbaan als minister onder Victoria moest beginnen met een onbetamelijkheid door piet ge hoor te geven «an de persoonlijke wenschen der trein had natuurlijk zeer langzaam te ryden, ten einde don hoogen lyder zoo min doenlijk te schokken e» kwam, even ov^r half-twaalf vertrokken, pas ongeveer twee har te Ports mouth aan. In verband met de betere berichten over den konings gezondheid, meldt de „Standard”: Wy vernemen dat, mits de koning goed blijft vooruitgaan, de kroning plaats zal heb ben op Zaterdag 9 -Augustus. De koning en de koningin zullen zich naar de abdy van Westminster begeven langs denzelfden weg die vroeger daartoe is vastgesteld, dat wil zeggen dat zy na het verlaten van het Buckingham-paleis de Mali zullen volgen, daar Whitehall, en Parliamentstroet; om uit de Abdy terug te keeren langs Parliament street, Whitehall, Charing Cross, Pall Mall, St. James’-street, Piccadilly en Constitution hill naar het phleis. Hoewel de groote processie op den daaraan volgenden dag niet gebonden zal^worden, hoopt de Koning in staat te zyn, in -het na jaar eenige straten ten zuiden van de Theems door te rijden. Noch het juiste tjjdstip noch de juiste weg kan thans aangegeven worden, maar vermoedelyk zal in het begin van Octo ber zooveel mogelyk dezelfde weg gevolgd worden, die oorspronkelijk gekozen was Uit deze plannen blijkt dat men inderdaad de hoop koestert, den koning weldra genoeg- d0 zaam hersteld to zien, om de plechtigheid to 11 doen plaatfWfön. In het Lagerhuis stelde Grey by de be spreking van het departement van oorlog, een vermindering van de begrooting voor, als protest tegen de behandeling van Boller. Hy vroeg openbaarmaking van alle docu menten, betrekking hebbende op de zaak, Brodrick antwoordde, dat geen openbaar making van documenten het feit kon ver anderen, dat, naar de meening vae alle mi litaire beoordeelaars, de aanval van Colenso slecht was beraamd en slecht uitgevoerd, noch kon wegnemen het pynlyk gevoel, ver oorzaakt door het voorstel om Ladysmith over te geven, noch de misgrepen van Spion kop kon verontschuldigen. Brodick deelde mede, dat Buller’s heliogram aan White, waarin de raad tot overgave werd gegeven, zoo buitengewoon was, dat men in Ladysmith geloofde, dat de boodschap van de Boeren kwam. De rede van Buller te Westminster, om welke hy werd ontzet uit het bevel te Aidershot, was een ernstige inbreuk op de regelen van bet leger en toonde een ge mis aan oordeel, dat twy’fel deed rijzen om trent zyn geschiktheid voor een commando. Er zou een onderzoek over den oorlog plaats beelding bestonden, hoewel zij in de bladzijden dej geschiedboeken een plaats innemen en nu en dan bij de verschillende volken in herinnering worden gebracht. Lady St. Julians integendeel wrong hare handen over het ongelukkige lot van haar in slavernij levende vorstin, die beroofd was van haar trouw by'zijn en genoodzaakt was zich tevreden te stellen met het gezelschap van perso nen, van wie zij niets wist en die zich de vrien dinnen harfir jeugd noemden. De ministers, die hunne benoeming gemist hadden en vooral zij die hiervan reeds zeker waren, keken als alle menschen doen, wanneer zij bedrogen uitkomen verlegen en eene eigenaardige onverschilligheid veinzende, een houding aannemende alsof zij iets wisten dat hen, zoo zij het meedeelden, zou redden uit hnn hoogst belachelijken toestand, maar dat zij, fals kiesche, eerlijke mannen, niet wilden openbaren. Al degenen die in de hoop hadden geleefd, al was deze ook maar flauw geweest om bevorderd te worden of de eene of andere waardigheid te ver krijgen, schepten moed nu alles voorbij was en klaagden luide over de wreede en onloochenbare onthouding hunner rechten. De konstitutie waren in hen groote wonden toegebracht. Ongeveer vijftig heeren, die niet tot Ondersekretaris van Staat waren benoemd, voeg den hunne weeklachten bij de vorige. Peel had het bewind moeten aanvaarden, zei lord Marney. Wat gaan ons de vrouwen aan Peel had het bewind moeten aanvaarden, zei de hertog van Fits-Aquitaine. Hij had moeten

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1