binnenland. Stadsnieuws. PARASOLS. Beurs van Amsterdam. - Onder- kleeding der Toe komst. HUIDVEKST8RKE\DE-0\DËKti0EDF.REN D. S A VISOM, Gouda. BECLA1H3. Odot-Ksndwaler is heerlijk verfrisschend I ADVËHTENTIKN Telephoonnet-Gouda. den. De Regeering zal de vraag behandelen: in hoeverre nit de ichatkist een vergoeding zal worden gegeven aan de concessionarissen, die kapitaal hebben gestoken in concessies welke worden opgeheven. Het is echter niet waarschijnlijk, zegt de Temps, dat de spoorweg weldra aan China zal worden teruggegeven. Er zijn onderhan delingen hangende, die geleid hebben tot ver schil van meening tusscben de gezanten van Frankrijk, Rusland en Engeland eenerzjjds, en den Chineeschen minister van buitenland- sche zaken en den directeur der spoorwegen anderzijds. De laatste zou zeil zijn ontslag aanvrage hebben ingediend. China heeit nieuwe gezanten benoemd in Frankrjjk, Rusland, Italië en de Vereenigde Staten; de daarvoor aangewezen mandarijnen zijn door de Keizerin uitgezocht, die in deze keuze weer opnieuw getoond heelt, dat zij de vertegenwoordiging van China in Europa van weinig belang acht, want geen der benoemden bekleedt een hoogen rang ol heeit zich eeniger- mate onderscheiden. Verspreide Berichten. Fiiankkijk. De werlieden, die in een sardinefabriek te Douarnenez zoo schandelijk huisgehou den hebben, daar de aanschaffing van een nieuwe soldeermachine voor de blikjes niet naar hun zin was, omdat daardoor vele ar- beiners overbodig werden, hebben in een half uurtje tijd voor ongeveer honderddui zend francs schade aangericht en als de directeur der fabriek en zijn gezin zich niet tijdig in veiligheid gebracht hadden, zou 't met hen wellicht evenzoo gegaan zijn als met de machines 1 De Echo de Paris had verteld, dat de Doitsche keizer, die letterlp tot alles in staat is, eerlang naar Parijs zou komen om de vredelievende en vriendschappelijke re- latiën tusschen de mogendheden van den Twee- en van den Driebond nader te ont wikkelen en te bevestigen, doch de Duitsche gezant te Parijs heeft dit opzienbarende nieuwtje onverwijld tegengesproken. In de Gaulois spreekt kolonel Marchand nadrukkelijk tegen de geruchten, dat bij zijn vertrek uit Afrika, na de Faschoda-aange- legenhcid, een achterhoede zou hebben ach tergelaten alle manschappen van de Congo N(jl-expeditie zijn met Marchand naar Abessinië teruggekeerd. De kadewerkers tb Rochefort, die het werk gestaakt hadden jegens geschil met den aannemer Brizard, jhebben een formee- len. aanval gedaan op epn Engelsch stoom schip aan de kade, waarna ze een werk man te water gooiden en de overige aan boord zich bevindenden flink aframmelden, zoodat de kapitein voornemens is bü den Britschen consul een aaiiklacht in te dienen wegens schending van grondgebied tegen de belhamels. Infanteries en gendarmes helpen de politie bij de ordebewaring. Dinsdagavond laat, na afloop van het diner bjj den minister .van buitenlandsche zaken, verliet de ras aan den Quai d'Or- say plotseling zijn rijtuig en reed met den „Métropolitain" naar deh Are de Triomphe, waarna de Abessiniër een luchtje ging scheppen op de vestingwerken. DeiTSciiLAsr». De „Bund der Landtvirte" heeft heusch een candidaat voor deb Rijksdagzetel van wijlen Lieber, een zekeren Brand. Heden komt de jkroonprins, ter lee ring en onderwijzing, dd fabriek van Krupp te Essen bezoeken. De Mainzer Henneg, die aan de zijde der Boeren gevochten hëeft, zou in zijn ge boortestad een voordracht houden over zijn ondervindingen, doch uit zijn papieren bleek der politie, dat hij zich indertijd onttrokken had aan zijn dienstplicht 'in Duitschland endadelijk werd hij ingedeeld bjj een infantorieregiment als dienstplichtige. --Eergister is de keizer weer een beetje aan land geweest van öudvangen' uit. Opnieuw heeft de politiepresident te Prnag een bezoek gebracht bij den Duit- schen conBul, baron Seikendorff, naar aan leiding van de publicatie van den „Steek- brief" in den Polizeianzeiger en de stad houder van Bohemen, graaf Ooudenheven, heeft den consul 6ók al Ijezocht, ter betuiging van zjjn spjjt en zijn lesjdwezen. H. M. de Koningin-Wtoeder zal Zaterdag a. 8. per extra trein uit het buitenland te Arniiem aankomen, van waar H.M. met den gewonen trein van 3.38 (Greenwich tyd) naar Utrecht gaat; aankomst aldaar ten 4 41 Greenwichvan Utrecht zal de reis naar Soestdjjk per rijtuig worden voortgezet. De commissaris der Koningin in Zuid-Hol land heeft aan de burgemeesters der ge meenten in deze provincie de volgende cir culaire gericht: In verband met het door Hare Majesteit de Koningin te kennen gegeven verlangen om de openbare feestviering van de;n ver jaardag van Hare Majesteit, die ditmaal op een Zondag invalt, niet op dezen dag, maar op den daarop volgenden „Maandag" te doen plaats hebben, wordt er door den minister van binnenlandsche zaken, ter bevordering van eenparigheid en ter voorkoming van misverstand, op gewezen, dat de openbare eerebewy'zen onder de feestviering begrepen z\jn. Daar nu uit dien hoofde noch parade by het leger, noch vlagvertoon op de schepen van oorlog den 31en Augustus zal plaats hebben, wordt het wenschelyk geacht, dat ook het vlaggen van de publieke gebouwen „niet'' op „Zondag", maar op „Maandag" plaats hebbe. De minister verzoekt my daarop uw aan dacht te vestigen, in het vertrouwen dat door u wel gelegenheid zal worden gevonden om de ingezetenen uwer gemeenten niet on kundig te laten van het feit, dat de open bare gebouwen op 31 Augustus de vlag niet uitsteken. XXVIIe Nederlansch Taal- en Letter kundig Congres teKortryk, 2024 Aug. 1902. Niettegenstaande de reeds talryke toetre dingen mag alle vrees voor zeer vol doende huisvesting als geweken heeteu. Aan de moeilyksten kan voldoening ge schonken worden. Ook is, byzonder in Noord-Nederland, de vrees geopperd niet meer als lid van 't Congres te kunnen inschryven, omdat in den oproep geschreven staat dat de toetre dingen verwacht worden vóór 10 Juli e. k. Die vrees is ongegrond. Daar de oproep zeer laat eerst kon rondgestuugd worden heeft het Bestuur besloten de tydruimte voor de toetreding tot 25 Juli te verlengen. Het succes wordt alle dagen duidelijker. Sprekers van eerste gehalte zyn ingeschreven met onderwerpen van 't grootste belang. In 't byzonder zullen de Zuid-Afrikaansche toe standen breedvoerig behandeld worden door dezen die ze ten grondigste kennen. Dat is genoeg gezegd. Gemengde Berichten. Eedsweigering 1 .i Door de rechtbank te Alkmaar is mej. H. T., „officier" van het Leger des Veils, wegens eedsweigering tot een dag gevange nisstraf veroordeeld. Zy zal te Dordrecht die straf uitzitten. Een der rechters, die haar uit den Bybel bewyzen wilde, dat ze wel een eed afleggen mocht, vroeg ze: „Meneer, is u wederom geboren P" „Ja, daar weet ik niets van." „Dun kunt u er ook niets pan begrypen, meneer." In den namiddag van eergisteren hébben boven sommige fieelen van Frankryk hevige onweders gewoed. Te Ch&lons-sur-Saöne werden door den storm schoorsteenen afge rukt en boomen ontworteld, terwyl verschei dene booten op de Seine omsloegen en het Alcazar vernield werd. Een geweldige slag regen zette do straten onder water en over stroomde de winkels. Te Remiremout sloeg de bliksem in een spinnery. Er ontstond brand en het geheele gebouw werd een prooi der vlammen. De schade wordt begroot op ongeveer 400,000 francs. Te Saint-Etienne liepen straten en kelders onder water; een trottoir werd vernield en een muur stortte over een lengte van 25 meter in. Het verkeer van stoom- en elec- trischo trams mqpst worden gestaakt. Tij dens het onweder werden 2 vrouwen en een man door de Surens, die buiten haar oevers getreden was, meegesleurd. Een vrouw werd gered, de beide andere personen verdronken. Dinsdagmorgen stapte aan het station Be- conles-Bruyères, naby Parys, een dokter uit een trein, toen een man op hem toesprong en hem een messteek in den buik gaf. De dokter zakte bewusteloos ineen. Hy werd naar een naburig ziekenhuis gebracht, waar hy Woensdagmorgen overleed. Het slacht offer heette Ordenstein, was ongeveer 60 jaar en woonde te Parys. Hy was ongehuwd. Na het plegen van den aanslag ledigde de moordenaar een flesohje met niet zeer zwaar vergif. De treinbeambten vonden hem naast zyn slachtoffer liggen. Men gaf hem een krachtig werkend braakmiddel in en hy is thans buiten gevaar. Hjj heet Schabanex, is 30 35 jaar oud en was vroeger brievenbe steller. In zyn bezit vond men een vrou wenhandschoen en het mes, waarmede hy den aanslag pleegde, een dolkmes met een lemmet van 15 cM. lengte. Schabanex verklaart, dat men nooit zal te weten komen, waarom hij den dokter heeft vermoord. Diefstal schijnt niet de aanleiding tot do daad geweest te zyn, want Schaban x maak te zelf alarm na liet plegen van den moord. Men denkt aan wraak. Eergisteren heeft in een le klasse-coupé van een sneltrein Parys—Versailles een moordaanslag plaats gehad op een Duitsch geneesheer, te Parys woonachtig. Een jong man, wiens identiteit nog niet is vastgesteld, bracht hem een messteek in het onderlijf toe. Do toestand van het slachtoffer is ernstig. Hy had nog de kracht gevonden om de alarmschei te grijpen en de moordenaar werd door de aldus gewaarschuwde trein-beambten gegrepen op het oogenblik dat bij poogde den waggon te verlaten. Dezen zomer zullen zeer belangwekkende waarnemingen worden gedaan omtrent het noorderlicht. De Noorsche natuurkundige Birkeland heeft het plan daartoe gemaakt, volgens welk het onderzoek aan vier stati ons in de Noordpoolstreken zal plaats hebben. Op IJsland is daartoe op de oostkust de Durafjord gekozen, waarheen twee geleerden zich hebben begeven. Op Axel-eiland, aan de Westkust van Spitsbergen, zullen eveneens twee zich ves tigen. De derde groep is op 5 Juli onder leiding van Birkeland naar Nova Zembla vertrokken, om het station in te richten in een ruim houten gebouw, dat de Russische schilder Borissow aan de Matotschkin-straat heeft laten bouwen toen hy de poolgletschers op het doek wilde brengen. Daar zullen vier waarnemers den arbeid verrichten. Bir keland zelf keert dan terug naar de noord kust van Noorwegen, om by Bosekop op een berg het hoofdstation te vestigen. Daar is een ruime grot, die gelegenheid geeft de toe stellen te plaatsen voor waarneming der electrische stroomingen in aarde en lucht. De waarnemingen zullen zich namelyk ook uitstrekken tot magnetische en meteo rologische verschynselen en daartoe heeft Birkeland zich de medewerking verzekerd van meer dan 100 stations, waar gelyktydig waarnemingen zullen worden gehouden. De magnetische stations zullen de elec trische strooraingen, de meteorologische de circuswolken nagaan. Aldus hoopt Birke land voldoende bouwstoffen te verzamelen om het verband van het Noorderlicht met andere verschynselen in den dampkring en op aarde na te sporen. Naar wy van welingelichte zyde vernemen, heeft het plan om in den Haag dagelyks een effectenbeurs te houden, wjeinig kans van lagen. Wel werd of> de vergadering van Dinsdagavond j.l. een commissie benoemd om de zaak nader te onderzoeken, maar, aan gezien de groote en meest geziene firma's waarscbynlyk zich van medewerking zullen onthouden, mag hiervan weinig resultaat worden verwacht. Ging het plan door, dan zouden de effec tenhandelaars aldaar de geheele provisie kunnen genieten, terwyl zy thans daarvan 2/5 aan den Amsterdamschen makelaar moeten afstaan. De poging tot afbreuk van de Am8terdamsche makelaardy vindt haar verklaring in de omstandigheid, dat een paar Haagsche bankiers, die getracht heb ben op de Amsterdamsche beurs direct (zon der tusschenpersonen) zaken te doen, daarin zyn verhinderd. Afgezien van andere bezwaren, zyn veel Haagsche commissionnairs er niet op gesteld, dat, op een beurs in den Haag, hun collega's zich van de zaken die zü doen op de hoogte zouden kunnen stelleniets wat, wanneer hun orders in Amsterdam uitgevoerd worden, niet wel mogelijk is. (N. C.) De te Middelburg ontvluchte gevangene, die zooveel van zich heeft doen spreken, is nu eindelijk in een der Zeeuwsche polders, waar hy zich verborgen hield, gearresteerd. Eergisterenmorgen werd hy zwaar geboeid door een escorte van 5 veldwachters van Middelburg naar den Den Haag overge bracht. De „N. R. Ct." ontving uit Berlijn 't vol gende particulier telegram. Men zegt, dat de Nederlandsche regee ring nadere inlichtingen verlangt over de in Pruisen bestaande wettelijke bepalingen betreffende de universiteiten en gymnasiën, omdat hervormingen dienaangaande ^ver- weegt, in 't bijzonder met het oog op het niet van staats- ef overheidswege gegeven universitair en gymnasiaal onderwijs. Vooral schijnt de minister Kuyper er' op gesteld, te wetenof de graden of titels, in Pruisen door openbare of bijzondere in richtingen van hooger onderwijs toegekend, alleen een wetenschappelijke beteekenis be zitten, dan wel zekere rechten en bevoegd heden meebrengen? Of het bezit van deze graden en titels vereischt wordt voor het bekleeden van bepaalde burgerlijke betrek kingen en het uitoefenen van bepaalde bur gerlijke beroepen, byv. dat van arts? Of alle universiteiten staatsinstellingen zijn, of dat er ook universiteitdn bestaan als zelf standige stichtingen met eigen fondsen En of er hier ook universiteiten zijn die haar aangelegenheden, met inbegrip der toeken ning van graden en titels, geheel op eigen gezag mogen regelen In 't byzonder schynt minister Kuyper er belang in te stellen, welke houding inder tijd in professorale kringen in Pruisen aan genomen werd by de instelling der verschil lende staatsexamens, waardoor de doctors titel nog slechts wetenschappelijke beteeke nis behouden heeftof men toen mopperde of instemming betuigde Aangezien dr. Kuyper onlangs niet alleen te Berlyn, maar ook te Dresden is geweest om naar onderwyskwestiën te informeeren, en daar er buiten Pruisen nog een aantal belangrijke Duitsche universiteiten bestaan is het wel waarschijnlijk dat, behalve de Pruisische, ook de departementen van on derwijs in andere Duitsche bondsstaten tot het geven van inlichtingen uitgenoodigd zyn. Voor zoover ik weet, zyn alle Pruisische universiteiten staatsinstellingen, en hebben de hoogleeraren en leeraren de rechten en verplichtingen van staatsambtenaren. Voorts zyn alle leeraren en directeuren van gym nasiën (om 't even of deze onder koninklijk patronaat staan of niet) van staatswege geëxamineerd en benoemd, respectievelijk bekrachtigd. Van een zoogenaamde vrije uni versiteit in Pruisen, of ook in Duitschland, heb ik nog nooit gehoord. Volgens de Prui sische Grondwet staan alle inrichtingen van opvoeding en onderwijs onder staatstoezicht. Bij de universiteiten wordt dat toezicht uit geoefend door den koninklijken curator, als plaatsvervanger van den minister van Onder wijs. Wegens de voortdurende vermeerdering van het aantal academisch gevormde per sonen, is men reeds sedert eenigen tyd in regeeringskringen hier te lande geneigd, een staatsexamen te eischen ook voor zulke be trekkingen, waarvoor tot dusver de acade-> mische doctorsgraad volstond. In een vergadering van het bestuur der S. D. A. P. is, blykens „het Volk", meege deeld, dat het bestuur vertegenwoordigd is geweest op een vergadering, uitgeschreven door het centraal-bestuur van het „Alg. Ned. Werkliedenverbond" op Juli, waarin met vertegenwoordigers van eenige vakbon den, van „Patrimonium" en van den „R.-K. Volksbond" voorlöopige besprekingen zyn gehouden over samenwerking, om te bevor deren dat wettelyket bepalingen in het leven worden geroepen, waarbij provinciale, ge meente-, polder- en waterschapsbesturen ver plicht worden, in hun bestekken bepalingen omtrent minimum-loon en maximum-arbeids duur op te nemen. Het. bestuur der S. D. A. P. heeft zijn meewerking toegezegd. Voorts bleek uit het verslag van den secretaris, dat de geldelijke toesland der S. D. A. P. zeer ongunstig is. In het begin van dit jaar werd, om de verkiezingsschulden te dekken, bij een partijgenoot een leening gesloten van f 3000, terug te betalen in drie jaren, in de onderstelling dat de vrij willige bijdragen voor de kas dit jaar niet minder zouden zyn dan in andere jarep. Maar gedurende 't eerste half jaar 1902 zyn ze aanzienlijk minder geweest en ook in de tweede helft is er veel kans dat de in komsten ver beneden de raming zullen blijven. De oorzaak daarvan is, dat vele partijgenooteii, die zich reeds aanzienlijke opofferingen hebben getroost voor „het Volk", ten gevolge van de staking te En schedé enz. niet in staat zyn, de kas te gedenken. Deze stand van zaken heeft ten gevolge gehad, dat de eerste termijn der aflossing niet kon worden gestort en boven dien is moeten worden opgenomen een be drag van f 550, om in de loopende uitgaven te kunnen voorzien. Binnenkort .zullen de afdeelingen, kiesverenigingen en verspreide leden worden uitgenoodigd „een unr loon" te storten; hét partijbestuur vertrouwt, dat alle leden daaraan zullen voldoen. Dit heeft in 1900 ongeveer f 400 opgeleverdmet de uitbreiding der party kan 't zeker nu wel tot f 600 stijgen. waarmee dan echter zelfs de achterstallige f 1050 er nog op verre na niet zyn. Volgens de Brusselsche „Indépendance" zou de Hollandsche koopman, wien te Es- schen een groot bedrag aan diamanten ont stolen werd, een Amsterdammer zjjn. De vorige week schreef een groot dia mantenhandelaar te Amsterdam, G. B., aan een makelaar te Antwerpen, dat hy die stad zou bezoeken met een aanzienlijke par ty ruwe diamanten, lichtelijk gekleurd, ter waarde van meer dan f 100,000, met ver zoek om afnemers voor zyn waar te zoeken. Zondagavond reisde de heer B. met den voorlaatsten trein naar Antwerpen, met de diamanten bü zich. By de grens kwam hy op het denkbeeld, de party uit zyn tasch te nemen, om te voorkomen dat de douane, door onhandigheid, de steenen zou laten vallen, en stak de diamanten in den bui tenzak van zyn jas, met de bedoeling, ze weer op hun plaats te leggen als hy een maal in België was. Te Esschen verliet hy een oogenblik den trein, om zffch aan het buffet te gaan ver- frisschen. Hy bevond zich nog op die plaats, toen hy met schrik bespeurde, dat de dia manten uit zyn zak verdwenen waren. On- middellyk waarschuwde hy den stationschef en vroeg, alle aanwezige personen te doen aanhouden of den trein nog enkele minu ten te laten" [wachten en alle reizigers te laten fouilleeren; maar de stationschef wei gerde, zulk een maatregel op zyn verant woording te hebben. De heer B. onderhan delde daarover nog, toen de trein al in be weging was. Hy heeft daarop den volgen den trein genomen en is zyn wedervaren te Antwerpen gaan vertellen. In zyn ver klaring aan de politie te Antwerpen deelt de heer B. mede, dat in zyn coupé zich een dame en twee heeïen bevonden, die elkaar schenen te kennen; die personen hebben den trein te Essjehen niet verlaten. Marthinus Theunis Steyn. Byna de weemoedigste herinnering aan den pas afgeloopen oorlog is de zekerheid, dat een der edelste figuren, zoo niet de edelste, uit de gewe dige tragedie, dat de president van den voormaligen Oranje Vrystaat als een naar het lichaam geknakt man naar Europa komt om verlichting van een lyden te zoeken, dat zyn geneesheeren ginds reeds voor ongeneeselyk schünèn ver klaard te hebben. Zelfs onder zyn ergste vyanden -• de schobbejakken van de „Pall Mali", de „Globe" e. d. daargelaten zal wel ieder den op rechten wensch koesteren, dat het dezen grooten patriot, zooals elke eeaw er slechts enkele oplevert, alsnog gegeven moge zyn, dat de zeereis en de wetenschap van Europa's eerste geneeskundigen hem eenige verlichting, zoo raogelyk nog verlossing zullen brengen van het zwaar lichamelyk lyden, dat hy met mannelyken moed schynt te dragen ondanks het peillooze leed, dat dezen be- wonderenswaardigen vaderlander en Afri kaner de ziel moet hebben vaneengescheurd in dit jaar der smarte voor zyn volk en doszelfs idealen. Een telegram uit Kaapstad zegt, dat de heer Steyn eergisteren, vergezeld van me vrouw Steyn, twee genoesheeren en twee mannelyke verplaegers, aan boord van de mailboot Carisbrook-Castle is gegaan op weg naar Engeland. Dit behoeft natuurlyk geens zins in te sluiten, dat hy ook in Engeland geneeskundige raad gaat inwinnen. De heer Steyn heeft wel een tyd in Engeland gestu deerd, maar ook op het vasteland, met name te Amsterdam, waar hy zich vele vrienden aan de academie heeft gemaakt, evenals rechter Hertzog. De Engelschen kunnen zich - in hun spreekwoordelyke nederigheid niet voorstellen, dat een zieke, die eenig besef heeft van zyn eigen welzyn en eigen welbegrepen belang, zich ergens anders tot de wetenschap om raad wendt dan in En geland. De heer Steyn zal afgezien van politiek-raoreele overwegingen desniettegen staande toch misschien de voorkeur aan continentale wetenschap geven het is bekend genoeg, dat hy niet gelooft in Britsche on feilbaarheid op welk gebied ook, wèl het tegendeel. Het heet in hetzelfde telegram, dat de heer Steyn nu ook aan tyfus lydt en zjjn toestand ernstig is. De Kölnische gaat niet zoover en noemt het alleen een onderlyfs- ziekte Mogelyk heeft het blad het Engelsche „enteric lever" gemakshalve aldus vertaald. Hoe het zü, voor de heer Steyn in Europa komt, zal wel niet blyken wat het leven van Z.H.Ed. eigenlyk bedreigt. Onze beste wen- schen vergezellen den hoogen lyder op zyn overtocht naar het noorden, waar een be wonderend vastelandsch Europa slechts wacht op de vurig begeerde gelegenheid, om, als het zyn mag, de grootsche heldenfiguur van Marthinus Theunis Steyn een ongekend geest driftige en uit het diepst des harten voort spruitende hulde te brengen voor de verhe ven les van schitterende vaderlandsliefde, nederige doodsverachting en weergalooze zelfverloochening, welke hy aan het gansche menschdom op de eindelooze, verwoeste vel den van zyn arm land gegeven heeft. (N. R. Ct.) C. A. Emmerich, vroeger wonende te Rot terdam, handelsreiziger, wordt verdacht zich in Nederland schuldig gemaakt te hebben aan verduistering van verschillende geld sommen, ten nadeele van den koopman Richard Zschunke te Dresden. Opsporing van dezen persoon wordt ver zocht en by ontdekking draadbericht aan het Departement van Justitie. De vorige week betrapten twee politie agenten te Parys een jongen gauwdief, die by het wachtlokaal van omnibus zyn hand werk uitoefende. De jonge man was hun echter te vlug af, ging aan den haal en verdween plotseling midden in een straat, waar dè agenten te vergeefs naar hem zoch ten. Hy had in een zweminrichting de wyk genomen en bedacht daar, terwyl hy in het bassin rondzwom, een middel om voorgoed te ontkomen. In zyn onderkleeren wipte hy terwyl niemand op hem lette, uit zyn eigen kleedkamertje, waar by zyn erg versleten plunje achterliet, in een ander, waarin hy even te voren een keurig gekleed jongmensch had zien binnentreden en zich daarna te water begeven. In weinige oogenblikken had hy de elegante bovenkleeren van dien ander aangetrokken, verliet het badhuis en stapte met opgeheven hoofde voorby de agenten, die in de straat de wacht hielden, maar in hem den schunnigen dief niet her kenden. Intusscben had de eigenéar der verdwenen kleeren den diefstal bemerkt en een groot spektakel gemaakt. De directeur kwam er by te pas en verklaarde zich be reid een nieuw pak te bekostigen. Daartoe wilde de beBtolene terstond naar een klee- renmagazyn gaan en moest toen wel vooraf de versleten prullen van den dief aantrekken. Nauwelyks was hy aldus buiten gekomen, of de agenten meenden in hem den man te zien die hun dreigde te ontsnappen, en trots al zyn betnigingen namen zy hem mee naar den commissaris. Daar duurde het nog eenigen tyd eer de dwaling werd erkend. De wer- kelyke dief is nog niet gevat, omdat hy zoo gevatwas. GOUDA, 18 Juli 1902. Het 5de bataillon van het 4de Reg. alhier in garnizoen keerde heden ten kwart over twaalf uur van uit de Harskamp weder en werd door bh. officieren der dd. schuttery met de muziek aan het station opgewacht en naar de kazerne begeleid. Daarop had de loting plaats voor ver korte dienst! yd. Gisteren is alhier aangehouden zekeren C. S. koopman uit Rott. die gevankelijk naar 's Hertogenbosch is overgebracht als verdacht van diefstal met braak gepleegd te Uden. Behalve aan houders van galanterie-, koek-, suikerwerk- en nougatkramen, zjjn, naar we vernemen ter gelegenheid der aan staande hier te houden kermis vergunningen tot plaatsing verleend aan H. Wolfs met stoom carousel, G. Wolfs met hippodrome, J. Hallu met draaimolen, L. J. Kinsbergen met schouwburgtent, L. Vallentgoed met lucbtschommel, C. Melich met panopticum, Paul Böhme met duikers gezelschap, Princelli met Thé&tre Nhtionaai, W. Verpoort met tlió&tre d'illusion (sprekende bioscoop), C.Gorter met salon Daphné, K. Schenoff met gezusters Salammbo, D. Uiterwyk en P. Tegelaar met beignetskramen, E. Horneman en J. de Leeuw met photografie- tenten, E. Dobbelaere met panorama, benevens een tal van kleinere inrichtingen en kramen, waarby vooral niet te vergeten de ons allen zoo zeer bekende poffertjes en wafelkramen van mej. Sibbes, B. van der Linden, C. en J. de Haan, Erven van der Steen, A. van Praag, A. Bongers, P. Zilver en anderen. Ds. L. R. Oldeman, alhier, staat op het viertal voor de vacature Groenewegen in de Remonstrantsche gemeente te Rotterdam. De luit. kol. F. W. Werve, de maj. J. H. Makkink en de kapitein F. C. L. Ovink, resp. van de vesting-bataljons van het 2e, 4e en 3e reg. inf. zullen met de 3e serie vesting-art., van 22 dezer tot 1 Aug. de oefeningen in de legerplaats by Oldenbroek volgen. Prof. dr. J. v. d. Vliet, hoogleeraar aan 's Ryks Universiteit te Utrecht, is in den ouderdom van 55 jaren overleden. Prof. dr. Johannes van der Vliet werd 24 April 1847 te Reeuwük geboren. In zyn geboorteplaats, later te Gouda en aan het gymnasium te Leiden studeerde hy voor de universiteit (Leiden), waar hy op zyn acht tiende jaar als student werd toegelaten. De proff. Cobet, Pluygers, Kern en De Vries waren zyn leermeester. In 1874 promoveerde hy tot docter in de klassieke letteren op een proefschrift„Stu- dia Critica in Dionysii Halicarnassensis opera rhetorica" en was achtereenvolgens privaatdocent te Leiden, leeraar aan het instituut-De Vos te Ryswyk, rector te Zalt- bommel, conrector te Assen, daarna te Haar lem, en privaat-docent aan de universiteit te Amsterdam. Den lOen September 1891 aanvaardde dr. Van der Vliet zün professoraat. Op het hoofdbureau van politie aan het Haagscheveer te Rotterdam heeft zich aan gemeld de metselaar A. A. uit Montfoort, die zich vóór vier weken te Waddinxveen aan verduistering van een rywiel schuldig maakte. De man is naar die gemeente over gebracht. Schoonhoven. By de gister gehouden herstemming is met 805 van de 342 uitge brachte geldige stemmen tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer L. Akker- huys J.Ez. Groote prijsvermindering' van A. VAN ÖS, Md. Tailleur. Kleiweg E 73a, GOUDA Teleplioon Va. 31. 17 JULI. Midirland, Cert. Ned. W. 8. 21/, dito dBo dltc S dito dito dito 3 iloNGSR. Obl. Gomll. 1881-93 4 [talib. Inschryving 1868-81 5 )08T1NR Obl. in papier 1888 I dito ia silver 1868 5 Portugal. Obl. met coupon 8 dito ticket 8 tuaLAND. Obl. Binnenl. 1894 4 dito Qeoons. 1880 4 dito bij Hothi. 1889 4 dito bij Hop. 1889-90 4 dito in goud. leen. 1883 8 dito dito dito 1884 5 iPAM jr. Per pet, schuld 1881 4 I'urjciu. Gepr.Couv. leen. 1890 4 Ge leening serie D. f Gec.leeuin. sorie O. /iUiw-Arn Kp. v. oblg 189 i 5 Vfsxico.Ob it. Sch. 1890 8 Vinrzuila. Obl. on ;ep. 1881 4 Vmstrrdam. Obligation 1895 3 Rotterdam. Sted. leen. 1894 3 Nrd. N. Afr. H mdelsv. aand. Arendsb. Tab.-My. Certificaten Deli-Maatachappij dito Am. Hypotheekb. pandbr. 41/, Cult.-Mij. der Vorsten I. aand. 's Gr. Hypoth «ekb. pandbr. 4l/i Nederlandscho baak aand. Ned. Hnudelmaatsnh. dito N.-W i Pac. Hyp. b. pandbr. 8 llott. Hy^otheekb. pandbr. 4*/g Utr. Hypotheekb. dito 41/, O08TKNR O tst-Hong. bank aand. 'Iurl Hypotheekbank pandb. 6 Vmiri a Kquf. hy polh. pandb. 4 Mauw. L. G. Pr Li> n oort. 8 Nfd. Holl. IJ.-Spoor.w -Mij.aand. My. t< t Kxpl. v. 8t Spw. aand Ned. Ind. Spoorweg m aand. Ned. Zuid Afr. Spra aand. 8 dito dito dito 1891 dito 4*/a Italië Spoorwl. 1887/89 A-Eobl.8 Zuid-ltal. Spw mij. A-H. obl. 3 Portu. Warschau Weeneu. aand. ÜusL Gr.. Russ. Spw.-Mij l.obl. 4 Baltische dito aand. Fastowa dito aand. 5 Iwang.Dombr dito aand. 5 Kursk. Ch. Azow-8p. kap. obl. t dito dito oblig. 4 Amerika. Oont. Pac. Sp.My obl. 5 Chie. k North. W.pr. C.v. aand. dito dito Win. St. Peter. obl. 7 Vrkrs Slotkrs 60'/. 80%, »»7/a 01'/» 82'/, 81'/. 81»/i 24 »«/i. "V. «V, 1041/, 80 90 88V, 675 415 194 9«V, 101% 1201/. 88»/,, 106 112 2181/, 59»,, 1041/, 981/, 100»,K 215 140/, Denvor k Rio Gr. Spm. eert. v.a 40ll/1# Illinois Central obl. in goud 4 1021/ Louisv. k Nashvilli Cer v. aand. 107 1 Mexico. N. Spw.M'i. Ie hyp.i 8 105 Miss. Kansas v. 4pCt. pref. aand N.-York Outaaio k West. aand. 36*/, Penn. dto Ohio oblig. 6. Ore gon. Calif, le hyp. in goud 1041, St. Paul. Mink Maait. obl. Un. Pao. Hoof lyn oblig. 6 dito dito Line. Col. le hyp. 0 5 69 Canada. Can. South. Chert.v.aand. 64 Vin. C. Railw. Na. lo h. d. c. O 99 Amsterd. Omnibus Mij. aand. j Ilotterd.TramweK-Maats.aand j N*d. Stad Amsterdam aand. 3 101*/, Stad Rotterdam aand 8 10.7/, Belg». Stad Antwerpen 1887 S'/s l°'1s Stad Brussel 1886 2»/, 1031/, Hong. Theiss Regullr Goselsoh. 4 119*/u Oostrnr. Staatsieenig 1860 5 HVU K.K. Oost. B. Cr. 1880 8 102 Span». Stad Madrid 3 1868 411/, N»d. Ver. B«z. Avb. Spoel, cnrt 8CHIE8&BB'» uit Indische Netel-Vezels. Is poreus, sneeuwwit, duurzaam en élégant. Vooral by groote warmte een aangename Onderkleeding. Verhit de huid niet, broeit niet; laat de lucht tot de huid door, zonder gevaar van sterke afkoeling of kouvatten, en is uitstekend ter voorkoming en verdryving van Rumathisme. Bijzonder geschikt voor alle Sport Aanbevolen door de grootste medische autoriteiten. Krimpt niet, bederft niet in de wasch en behoudt deoorspronkelykezydeglans. Verkrygbaar uitsluitend voor Gouda en omstreken by VERSCHEIDENHEID. Ter gelegenheid van de tentoonstelling te Saint Louis, zal een wedstrijd voor lucht ballons georganiseerd worden. Winner is hü, die een afstand van 10 mylen in den kortsten tyd aflegt. De weg zal afgebakend worden door ballons-captif. De prys bedraagt 100.000 dollars. Minimum-snelheid is 32 kilometer per uur. Santos-Dumont en Hiram Maxim een Engelsch ingenieur hebben zich reeds laten inschryven. Te Aken stond in de vorige week een vrouw terecht wegens kaartleggen. Het O. M. zag daarin bedrog door geld te slaan uit de lichtgeloovigheid van anderenmaar de rechter sprak de kaartlegster vry, omdat by het onderzoek gebleken was, dat een aantal vrouwen en ook de beklaagde zelve(!ten volle overtuigd waren geweest en nóg waren, dat uit kaarten de waarheid kam worden gelezen. De Akensche rechter houdt er een zon derlinge manier op na om het onontwik kelde volk tot betere begrippen te brengen. Een Amerikaan8ch eskader, bestaande uit het pantserschip „Illinois", de kruisers „Sau Francisco", „Albany" en „Chicago", kwam Maandagavond te Christiania aan. Op het oogenblik dat de „Illinois" de haven binnen8toomde, brak iets aan het roer, waar door deze boot niet deel kon nemen aan de manoeuvres en aan wal gezet moest worden. De machine sloeg achteruit, maar toen ge tracht werd het anker neer te laten, brak de ketting. De boot blykt zeer geleden te hebben. Met hard pompen hoopt men het schip boven water te houden. De herstel ling kan slechts plaats hebben te Gothen burg of Kopenhagen. Dezer dagen ontsnapte uit de gevangenis van Salem (Amerika) zekere Harry Tracy, een levenslang tot dwangarbeid veroordeelde. In de weinige dagen zyner vryheid heeft Tracy meer misdaden gepleegd dan Muselino in verscheidene jaren. Om te kunnen ont vluchten begon hy met een gevangenbewaar der te dooden. Tot Seattle door vyf agenten van den |heriff achtervolgd, schoot hü er drie dood en vermoorde de beide andere. Voorts wist de schurk een stoomslöep machtig te worden, waarmede hy het eiland Baidbridge bereikte, alwaar hy een pachter en diens vrouw van kant maakte en vyf politieagenten buiten gevocht stelde. Eindelyk begaf de brutale boef zich naar Renton, en verschool zich daar in een huis, dat weldra door 50 politiedienaren omsin geld was. Toen deze het huis binnendrong, was van Tracy geen spoor meer te ontdekken. Op dit oogenblik wordt het gevaarlyk heer schap, op wiens hoofd een prys van 25.000 frank is gezet, door 500 man achtervolgd. B urgerlijke Stand. Moordrecht. GEBORENBarbera, ouders W. Hoo- gendoorn en M. van der Graaf. Pieter, ouders H. J. Tom en F. Aarsbergen. Wilhelmina, ouders A. Palsgraaf en N. Garwens. Jan Pieter, ouders J. J. Os kam en M. van der Bas. Gerard, ouders J. Zweere en W. J. Donkervoort. Frank, oudera H. Dullemeüer en G. Verwaal. Jacoba, ouders H. Alphenaar en J. Slobbe. Pieternella Wilhelmina Geertrnida, ouders G. J. Ham en J. C. M. de Vos. Pietertje, ouders G. van Dük en C. Boere. Petrus Antonius, ouders E. Bart en M. Nooy. Marinus Jacobus en Elisabeth, ouders J. van der Vooren en T. Kreuk. OVERLEDENA. Kisman, 27 d. - M. Tom, 78 j. E. Pronk, 15 j. ONDERTROUWD: M. van der Kraats te Boskoop en E. Klein. Abonnement f 40.per jaar voor per- ceelen, binnen een kring van K. M. 1, Aanleg- en onderhoud gratis. Het net is aangesloten aan het Rüks Inter- communaalbureau Op 1 Juli 134 verkregen aanslui tingen. Contracten en voorwaarden verkrügbaar aan het Bureau, ACHTER DE VISCH- MARKT.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 2