M TWEE üitehsten. r Borst- c°., fleveranciers). rden enza Aipmws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 8856. Dinsdag 22 uli 1902. Bulleiilandscli Overzicht. FEUILLETON. I E”, uenza, '"'"15 ct. bij iar groeit 41ste Jaargang. van Inzending van Advcrtentiën tot, 1 uur der midd. taal ik 500 tere bassen te Verspreide Berichten. Wordt vervolgd. i INGBLOEM” mijne kennissen omen, welke ik een min van olen is, verzoek nu 27 jaren oud loogachtend, L gen-ssen volgen toen genezen, van ends Iberoernde I i diegene van op elk pakje ore is het ver- ntie ijf van het 19. bezigd heb, en ten ieder, welke echte balsem te II 4 Gulden 50 7 Gulden 50 .onden met ge- e in alle talen tvoorschot, van it voor Duitsch- Gansemarkt 9. idht te zenden, tjjdig beschouw balsem, welke n, zy heelt my terlyk toestaan, vertrouwen in i had, maar ik men het eens zal ik de wel- J kunt geloven msgade 24 B, 4 Telefoon N<». A 1) V K UT EN T I EN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. volk, een beroover van de kerk alle kenmer ken en eigenschappen, die Sybil door hare op voeding met vrees en alkeer had leeren beschou wen, en die zij had leeren kennen als de oorza ken van het verval van haar ras. Sybil zuchttede deur werd geopend en Egre- mont stond voor haar. Het bloed kleurde hare wangen, haar hart klopte hevig; voor den eersten keer gevoelde zij zich in zijn bijzijn verlegen en gedrukt Zijn gelaat integendeel was kalmhij keek ernstig en was bleek. Ik ben een indringer, zei hij vooruitredend, maar ik wilde u gaarne spreken, én hij ging naast haar zitten. Er was een oogenblik stilte. Gij scheent gisteren met minachting en spot mijne overtuiging te bejegenen, ging Egremont op min der vasten toon voort, dat sympathie onafhankelijk was van toevalligheden zooals maatschappelijke positie Vergeef mij, Sybil, maar hebt gij er wel eens aangedacht, dat zelfs gij met vooroordeelen behept kunt zijn Hij zweeg. Het zou mij spijten indien ik iets, dat gij zegt, minachtend ot spottend bejegende, antwoord de Sybil op zachten toon. Er zijn gisteren zoovele dingen gebeurd, voegde zij er bij, die als veront schuldiging zouden kunnen genoemd worden voor het een of andere onbedachtzame woord, Ware het maar onbedachtzaam geweest I zei Egremont droefgeestig. Dan zou ik het met meer .gelatenheid gedragen hebben. Neen, Sybil, ik heb u goed gekend, ik heb het geluk en de smart gehad u te goed te kennen om aan uwe overtuiging te twijfelen, ot te gelooven dal die gemakkelijk gewijzigd kan dryvigheid van den minister van koloniën. Het aftreden van lord Salisbury heeft Hicks- Beach ongetwijfeld te zeer van steun ontbloot, dan dat deze alleen de worsteling nog langer zou hebben kunnen volhouden, zoodat hy dan ook de voorkeur schonk aan een niet- offlcieele positie als lid van het Lagerhuis. Wat echter en vooral in liberale kringen zeer goed gevoeld -.lordt, is, dat er op het oogenblik in het Kabinet geen enkele slagboom meer overgebleven is, die in staat zou zyn Chamberlains heerschzuchtigen en eerzuchtigen aard te weerstaan, want Bal four is veel te zwak en te indolent om zich tegenover zyn bazigen en bedryvigen collega uit Birmingham te kunnen staande houden. Het is nog niet bekend, en het zal vóór de kroning wel niet bekend worden, welke verdere wijzigingen er nog in de samenstelling van het Kabinet zullen worden gebracht. Het is zelfs niet zeker ja, eigenlijk nog heel onzeker wie de opvolger zal zyn van Sir Michael Hicks-Beach. Maar het wordt als vaststaande beschouwd, dat op een goeden dag de samenstelling van het Kabinet zeer ingrijpend zal worden gewijzigd, en dat die wijziging bet aftreden zal met zich brengen van tal van leden van het Kabinet, wier namen reeds nu vrijwel bekend zyn. In het Hoogerhuis is gesproken over Afrika, cu ttvi uici ucii ixeuellinjuavuuu zjuiu-n.trr* kaanschen spoorweg. Het was lord Cam perdown die vroeg, of er eenige maatregel genomen was of zou genotnen worden om de Nederlandsch-Zuidafrikaansche spoorweg maatschappij te straffen voor de oorlogsdaden door haar verricht. Lord Onslow wees in zyn antwoord op het onderscheid tusschen de houders van schuldbrieven en de aandeel houders hy zeide dat eerstgenoemden niet behoorden gestraft te worden voor hande lingen waa*op zy geen invloed konden uit oefenen, maar wat de aandeelhouders betreft, de regeering houdt zich bezig met deze kwestie, nog overwegende wat gedaan be hoort te worden ten opzichte van de men- schen die bona fide hun geld belegd hebben in deze maatschappij. De schade, door de maatschappij gedurende den oorlog teweeg gebracht, zal zeker in rekening gebracht worden bij een schikking die uit gunstbetoon met de aandeelhouders getroffen mocht wor den. Een zeer rekbare mededeeling dus. Wat verstaat men onder de schade, door de Maatschappij gedurende den oorlog teweeg gebracht Daaronder kan zooveel worden ge rekend. Wy hebben hier weer met een van die verklaringen te doen, waaruit alles kan gemaakt worden. Zeer vermoedelyk zullen Het woord voerende te Fulham, heeft Balfour verklaard, dat Engeland ten deele verrast, ten deele verontwaardigd is geweest over de meeningen van het vasteland over het Engelsche volk en het Engelsche leger. Hy hoopte dat deze polemieken nooit meer zouden herleven, en dat zy, die de Engel- schen hebben beschuldigd, moedwillig een vry volk te hebben aangevallen, in de toe komst zullen gewaar worden, wat de En gelsche denkbeelden van vrijheid, zelfregee- ring en zuiverheid van bestuur kunnen doen ,om Zuid-AfriRa te maken tot een herhaling der vrye instellingen van Engeland. De spreker hoopte, dat wy ons bevinden op den drempel van een langdurig tydvak van in ternationale welgezindheid. Hy verwachtte, dat de Engelschen in de toekomst hunne goede betrekkingen met de volken van het vasteland zullen vermeerderen en versterken. Dank zy de persoonlijkheid en de staatkunde van Chamberlain, is er nooit een tyd ge weest, waarin de koloniale betrekkingen zooveel reden tot tevredenheid gaven. Ten opzichte van de koloniale conferentie zeide hy, dat zelfs indien de beraadslagingen geen nadrukkelyke overeenstemming mochten ge ven, de uitslag enkel zou kunnen zyn een nauwer toehalen van de banden tusschen de deelen des rijks. tza Balsem be- alsmede haar komen garantie het niet helpt, Wat aangaat de reconstructie van het mi nisterie, is de gebeurtenis van de meeste beteekenishet aanstaand aftreden van Sir Michael Hicks-Beach, als kanselier der schat kist. Diens voornemen om af te treden werd bekendgemaakt in de bijeenkomst van de con servatieve partij, welke Maandag 1.1., aan het departement van buitenlandsche zaken werd gehouden. Met Sir Michael Hicks-Beach verdwijnt de laatst overgeblevene der oude tory party van de jaren in het midden der regeering van koningin Victoria. Hoe volkomen het nieu were toryisme nu de overhand heeft geno men kan blyken uit het feit, dat. terwyl Sir Michael Hicks-Beach in 1878 tot het voor naamste vyftal ministers behoorde, de heer Balfour het eerst in 1885 tot een plaats in het ministerie heeft gebracht. In dat opzicht is hy inderdaad verre de jongere van Cham berlain en van den hertog van Devonshire, die beiden reeds jaren daarvoor hooge mi- nisterieele ambten hebben bekleed. Zooals ik reeds meer dan eens aantoonde, is Sir Michael Hicks-Beach in dit ministerie altijd de rem geweest, tegen de al te groote be- ileiweg E, loO recht PINK8E Boek op B r K.van DKB inqeveen, Wed*. Oudewater te Benschop. :rd aan de alsem leeld. de Britten wel zorgen, dat zy van de maat schappij halen wat er van te halen is. Te Londen zyn berichten uit Indiö ontvan gen die spreken over verschijnselen van on lusten in Afghanistan. Britsch-Indische troe pen zouden dezer dagen invallen van Af- ghaansche stammen aan de grenzen hebben moeten afweren. Er zouden daarbij veel doo- den en gewonden zyn gevallen. Do Daily Mail schryft naar aanleiding hier van, dat de betrekkingen tusschen Britsch- Indië en den nieuwen emir verre van gunstig zyn. In plaats van een trouw bondgenoot van Engeland te zyn, zooals zyn vader Abdoerah- man, intrigeert Hnbdoellah met Rusland. Er zouden ficli in dit opzicht verscheidene ern stige verschijnselen hebben voorgedaan die de Engelsche regeering echter verborgen heeft weten te houden tydens den Boerenoorlog. Maar het zhl onmogelyk zyn om nog langer du slechte verhouding met den emir te ver borgen. Deze zou langzamerhand byna alle verbin dingen met de Britsch-Indische regeering hebben afgebroken. Wanneer Lord Kitchener in het najaar naar zyn nieuwen post vertrekt, zou hj) dus wel eens weer ernstig werk om handen kunnen krijgen. (flSSfoon' het in het Engelsche parlement door den minister van buitenlandsche zaken in de afgeloopen week met nadruk werd ontkend, schynt het onwederlegbaar waar te zyn, dat de betrekkingen tusschen Italië en Engeland op het oogenblik lang niet zóó goed zyn, als Engeland wel zou wenschen. Zelfs een gezaghebbend en der regeering welgezind blad als de „Times” heeft dezer dagen op krasse en onomwonden wyze ver klaard, dat het van de zyde der Engelsche regeering al heel onverstandig en roekeloos was, te ontkennen, dat de stemming in Italië jegens Engeland een vijandige was (voorna melijk tengevolge der dwaze en arrogante Malta-politiek van Chamberlain). Dit feit is van te grooter beteekenis nu de schitterend geslaagde reis van den koning van Italië aan de wereld getoond heeft, dat Italië, behalve dat het deel uitmaakt van het Drievoudig verbond, door bandeh van vriendschap verbonden is met de beide „ver bonden en bevriende naties”Frankrijk en Rusland. Met groote voldoening heeft de Italiaan- sche pers kennisgenomen van de hartelyke ontvangst, te Petersburg aan Victor Emma nuel bereid. Italië toch heeft zich na het ÜOIDSCHE IIHHIVI. Telefoon 5o. H2. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De‘ prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. »3>) Niettegenstaande de opgewondenheid van de laatste dagen, haar hooge verwachtingen en Kaar visoenen misschien van grootheid en macht, werd het oog van Sybil verduisterd door aandoening, toen tij zich dien ontschuldigen. kalmen droom herinnerde. Haar vader had na zijn vertrek meer dan eens van Franklin gehoordmaar zijne brieven, hoewel overvioeiende van uitdrukkmgen vol belang stelling in het welzijn van Gerard en diens doch ter, waren toch in zekere mate gedwongen er lag iets achterhoudends innooit stond er iets in over zijn leven en zijn bezigheden: soms scheen het, dat hij er over peinsde zijn land te ver laten. Ongetwijfeld lag er een geheimzinnig waas over zijn geheele persoon. Morley was dé meening toegedaan, dat hij een spion wasGerard, die niet zoo achterdochtig was kwam tot zijn beluit. dat hij door zijne schuldeischers werd lastig gevallen en dat hij zich waarschijnlijk te Mowedale voor hen een poosje schuil had gehouden. En nu was de geheimzinnige sluier eindelijk weggenomen I En met welk een resultaat I Een Normandiér, een edelfaan, een verdrukker van het jamerlyk fiasco van Crispi’s koloniale poli tiek een geruimen tyd moeten tevreden stel len met een zeer bescheiden party in het internationaal orkest. „Nu zal dit alles ver anderen Italië zal voortaan do schakel vormen, welke Tweevoudig- en Drievoudig verbond met elkander vercenigt.” En men moet erkennen, dat dit visoen van invloed en grootheid heel veel bekoorlijks moet heb ben voor de Italianen. Ook in Duitschland heeft men met ver klaarbare belangstelling, en nipt zonder eenige spyt, de pogingen der Italiaansche diplomatie aanschouwd, welke eerst geleid hebben tot de verzoening met Frankrijk en nu weer tot het nauwer aanbalen der vriedschapsbanden met Rusland. wordenen toch zou ik zoo gaarne willen be proeven ze te wijzigen Gij beschouwt mij als een vijand, als een natuurlijke vijand, omdat mijne geboorte mij onder de bevoorrechten heeft ge plaatst. Ik ben een mensch Sybil. Wederom zweeg hij eenige oogenblikken, zij sloeg de oogen neer, maar sprak geen woord. En kan ik nu geen gevoel hebben voor mijne medemenschen, wat ook hun lot moge zijn Ik weet, dat gij het zult ontkennen maar dan dwaalt gij, Sybil; gij hebt uwe denkbeelden ge vormd door de traditie, en niet door de ervaring. De wereld, zooals die bestaat, is niet de wereld, waarvan gij gelezen hebtde klasse, die iich uwe meerdere noemt is niet dezelfde klasse die in den tyd uwer vaderen heerschte. Zij ondergaat, evengoed als alle andere zaken, eene verandering, en ik deel die verandering. Dit was bij mij reeds het geval, voordat ik u kende, Sybilen gij kunt mij gerust gelooven als ik u zeg, dat de invloed na dien tijd niet minder sterk is geworden. Indien er werkelijk eene verandering is, zei Sybil, dan kom dit doordat het volk zicheenigs- zins zijne kracht bewust is geworden. Ach I zet u toch die verkeerde voorstellingen uit het hoofd, zei Egremont. Het volk is niet sterkhet volk kan nooit sterk zijn. Zijne pogingen om zich zei ven te verdedigen en zich zelven rechtvaardigheid te doen geschieden zul len niets anders uit'oopen dan op zijn ondergang, grooter lijden zal er het gevolg van zijn. Alleen de beschaving, kan eene verandering ten goede teweegbrengen, en heeft dit ten deele ook reeds Frankrijk. Ras Makonnen heeft eergisteren het Pan theon en het Louvre bezocht, waarby hy alleen gefrappeerd werd door een schilderij van Buffet, keizer Menelik voorstelleud, die heel goed moet lykenheeft ook een kykje genomen in een automobielen-fabriek, doch heeft geweigerd een tochtje te maken met --- ballon captif, naar aanleiding van de prettige ondervindingen van een lid zyn gevolg den vorigen dag, dat op proef mee is gemoeten. En eergisteravond heeft de ras in de Groote Opera de „Faust”-voor- stelling bygewoond in de loge van den pre sident der Republiek. De vroegere minister-president Wal deck Rousseau heeft te Christiania met zyn echtgenoote by den koning van Zweden en Noorwegen gedineerd. Koning Oscar schonk gedaan Door de vermeerderde zelfkennis worden de meer ontwikkelden op hunne maatschappelijke plichten gewezen Er breekt een dageraad aan in de geschiedenis van dezd natie, die mis schien alleen diegenen kunnen waarnemen, welke zich op de toppen der bergen bevinden. Gij veronderstelt niets dan duisternis om u heen te zien, ik zie eene schemering. Het nieuwere ge slacht der Engelsche aristokratie bestaat niet uit tirannen, uit verdrukkers, Sybil, zooals gij hard nekkig blijft gelooven. Hun verstand, of wat misschien nog beter is, hun hart heeft zich geopend voor de verantwoor delijkheid van de positie, die zij innemen. Maar het werk, dat hen wacht is niet gemakkelijk. De diep gewortelde hinderpalen van eeuwenlange onwetend heid en misdaad kunnen maar niet in koorts achtige drift worden uit den weg geruimd. Genoeg dat hun gevoel ontwaakt isde tijd en het na denken zullen het overige ook wel doen volgen. Zij zijn de natuur'ijke leiders van het volk, Sybil, geloof mij, zij zijn de enigen. De leiders van het volk zijn diegenen, waar in het volk vertrouwen stelt zei Sybil trotsch. En die het kunnen verraden, zei Egrc mont. Het verraden 1 riep Sybil uit Kunt gij dan gelooven dat mijn vader Neen, neengij kunt wel gevoelen Sybil, ofschoon ik het niet kan uitdrukken, hoezeer ik uw vader vereer. De Pruisische Regeering zet den oorlog tegen de Polen met de haar eigen kleingees tigheid voort. De te Krakau verschijnende „Pizeglad Wszechpolski” is in Pruisen ver boden. De socialistische „Vorwttrts” herin nert aan Bismarcks gezegde: Wy Duitschers vreezen God en anders niets ter wereld, en voegt er by: behalve Poolsche tijdschriften. Een groot aantal reservisten, die op het appèl in het Poolsch in plaats van in het Duitsch geantwoord hadden, zyn veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien tot veerten '‘“Vtflgens ue uxieniKn.irjwwsm ueuucu de Poolsche aristocraten te Berlijn besloten voortaan geen deel moer te nemen aan de hoffeesten.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1