;t n JE TWEE ÜITESSTEïï. K THEE. IVER ITS. vsch en tr iao Woensdag 23 Juli 1902. 41ste Jaargang. No, 8857. 1 Buitenlandse!) Overzicht. FEUILLETON. ter 9*00(1. kW ZONEN, TOAP KENNISGEVING. van l-l Inzending van Ad verten tiën tot 1 uur de? midd. i 103. Verspreide Berich ten Telefoon 'o. M». De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met. uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ENWERK dan Laarzenmagazijn 30 Kleiwegsteeg. K.G. voering van ge- evelendo iIJL, BAART Lz. ERK te letten FAN OU D s AMMER rfc: neten werk. la Echte tesameii- en in den naam des erraardigd wereldbe- Stoll- aar bij t 'ER8 Jz. b van echtheid ia kurk steeds voois m naam der Firma PB fropfbusjea “c 0.35 u Neder- worden afgele- pakjes van vijf m een Ned. ons an Nommer en in nevenstaand Wet gedepo- Telefoon No. Mk A DVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. /j, dubbel*) flewh gte, Zaltbomme tterdam. go- O,n. Rotterdam irtroften b welbekend BT-SLlXia ’'abrieknmerk). radicale en van alle, zelfs kkige xenuw ontstaan door ugdigen leeftijd zwakte, Bleet: Hoofdpjju - Maagpjjn nvermogen mz. (Jit- k gekookt tvoor da- ilepeli vaa late) Als wil van gebruiken. iteR.T. !■.-«> 1*. tusschen het Engelsche moederland en zijn koloniën, en die den tjjd gekomen achtte om afstand te doen van het vryhandelstelsel, gedurende de beraadslagingen in zijn schulp teruggetrokken en laat hy zich mag men de bladen gelooven pessimistisch uit over het resultaat der conferentie. De Australische premier Barton noemde het kort en goed onmogelyk, dat de Austra lische Statenbond tot een Zollverein kon toetreden, omdat dit op het oogenblik de ondergang van Australië zou beteekenen. Sir Wilfrid Laurier zou eindelyk namens Canada verklaard hebben, dat dit land niets zou doen om den „status quo” te wijzigen Canada was zeer tevreden met den tegen- woordigen stand van zaken en vergeet ook niet, dat zijn handel met de Ver. Staten dikwijls belangryker is dan met Engeland. Ook hetgeen wij Zaterdag reeds mede deelden over de uitlatingen der koloniale premiers aan het ter hunner eere gegeven feestmaal toonde duidelQk aan, dat er niet al te voel terecht zal komen van het aan- gekondigde nauwer aaneensluiten van de Engelsche koloniën en het moederland. En tusschen de regels doorlezend van de eerste rede, die de Engelsche premier Arthur Balfour by de opening der conservatieve club te Fulham hield, zou men tot dezelfde gevolg trekking komen. Hy zeide: „Indien dekolo- nia’e conferentie meerdere welvaart en groo- tere kracht ten gevolge heeft, zal dit een verblijdend iets zyn zelfs wanneer geen formeelo resultaten tot stand kwamen”. De tot de Hamburg-Amerika lyn behoo- rende zeesleepboot „Hansa” stootte de plei- ïierboot „Primus,” die naar men wil by Blankenosse te vroeg uit het zuidelijke naar het noordelijke vaarwater overstak, in dé machinekamer. De Hansa trachtte Primus op het land te zetten, doch geraakte zelf aan den grondPrimus dreef van de Hansa af en zonk. Met behulp van ladders en tou wen waren inmiddels vyftig der opvarenden op de Hansa gered, zeventig anderen werden in booten van dé Hansa opgenomen, eenigen zwommen naar den oever, terwyl ongeveer vyftig verdronken. Dertien lijken zyn reeds gevonden. *3») Maar hij staat alleen in de oprechtheid en de zuiverheid zijns harten. Door wie wordt hij om ringd 1 Door hen, die ook door het volk zijn ge kozen ten gevolge van een telfde vertrouwen in htmne deugden en bekwaamheden. Zij vormen een raad, die de sympathie bezit van millioenen die slechts één doel voor oogen heeftde ontvoog ding, de vrijmaking van hun ras. Het is een ver heven schouwspel, die gedelegeerden van den 'arbeid de heilige zaak te zien bepleiten op eene wijze, die u met uwe partijtwisten het schaamrood op de kaken moest jagen. Wat kan weerstand bieden aan zulk eene echt nationale demonstratie Wat kan de groote zedelijke kracht, die daarvan uitgaat, tegengaan Haar blik ontmoette dien van Egremont. Dat oog, waarin diep nadenken en majesteit te lezen stonden, was op het zijne gevestigd. Hij blikte in dat gelaat, dat straalde als dat van een engelterwijl haar donkere oogen flikkkerden door de bezieling der overtuiging. Egremont stond op, trad langzaam naar het raam, staarde verstrooid eenige oogenblikken naar het kleine tuintje met zijn nattig grasperkje, De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz te Rotterdam op den 19 Juli 1902 executoir is verklaard Kohier No. 2 der Bedrijfs-belasting, dienst 1902/1903. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te vol doen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 22 Juli 1902. De Burgemeester voornoemd, R. L MARTENS. waarop nooit een voet gezet werd, naar het ver minkte beeldje en de verdwijnende schilderingen op den aibrokkelenden muur. Welk eene diepe stilte heerschte er thans I Welk een somber uit zicht voor hel oogPlotseling wendde hij zich om en met haastigen tred naderde hij Sybil. Deze stond daar met afgewend hoofd, op haar linker arm leu nend, en scheen in gepeins verzonken te zijn. Egremont knielde voor haar neder en zacht hare hand in de zijne nemend, drukte hij ze aan zijn lippen, Zij schrikte op, zij keek ontroerd, onsteld rond, terwijl hij op bevenden toon fluisterde Laat mij mijne diepe vereering voor u uitspre ken. Onu niet voor het eerst, maar steeds van het oogenblik af, dat ik u het allereerst zag op de ruïne te Marley, heett uw geest mij beheerscht en mij in alles zijn verzachtenden invloed doen gevoelen. Ik volgde u naar uw huis, en leefde eenigen tijd tevreden en gelukkig in stille aan bidding. Teen ik den laatsten morgen naar uwe woning kwam, had ik het plan alles te vertellen en alles te vragen. Van dien tijd af heeft uw beeld mij geen oogenblik verlatenuwe goedkeuring is mij een spoorslag geweest ten goede. Verwerp mijne liefde niet, ze is innig en vurig. Verban die voor oordelen die uw leven verbitterd hebben, on die zoo gij er in volhardt, het mijne kunnen vernieti gen. Verwaardig u deze hand te blijven behou den I Al behoor ik tot den adel, ik bezit verder geen adelijke kenmerkenik kan u geen rijk dom, geen praal, geen macht aanbieden, maar ik kan u wel de toewijding aanbieden van iemand Reuter seint dd. 17 dezer uit Pretoria aan de Londensche bladen betreffende de onderwysquaestie in de nieuwe koloniën, dat de regeering zich op het oogenblik bezig houdt met het onderzoeken van een aantal plannen voor de algeheele reconstructie van het onderwys, dat, naar men hoopt, ieder kind in Transvaal zal kunnen bereiken. Bijzonder heden daaromtrent zyn nog niet bekend, maar men Loudt zich overtuigd, dat (jp «e- geering niet op kosten zal zien. Een van de grootste bezwaren ligt in het afgelegene van de Boerenhoevenmen zou rondtrekkende leeraren noodig hebben, gelyk in de Kaap kolonie, of een systeem van kostscholen. De quaestie is nog niet uitgemaakt, maar (zegt de correspondent) na de ondervinding in de concentratiekampen opgedaan, zulkn de ouders vermoedeljjk aan het kostschool- systeem den voorkeur geven. Onder de onderwijzers, die aan het departe ment van onderwijs werden gebruikt, bevin den zich tal van Hollanders, die onder de gewezen regeering als schoolmeesters op traden hoewel zy geen diploma’s bezaten. Zy, die thans by het onderwijs willen blyyen, krijgen beurzen van 60 ’s jaars, teneinde zich te bekwamen op een van de beide on langs gestichte normaalscholen. De leergelden bedragen 40zoodat hun nog 20 over- blyft voor kleeren en zakgeld, want kost en inwoning enz. hebben zy vry. Het departe ment denkt op deze wyze binnen weinige jaren de beschikking te krijgen over een aan tal volleerde (de correspondent meent vermoe- delyk „verengelschte”) Hollandsche onderwij zers. Sedert de overgave hebben een aantal onderwijzers, die de wapens hadden gevoerd, stemmig in het oordeel, dat Italië met meer prestige dan voorheen te voorschijn treedt zooals de „Temps” het uitdruk. De practische resultaten, die men uit het be leefdheidsbezoek voorziet, maken, dat in de hooge internationale politiek Italië, in niet onaardige beeldspraak, vergeleken wordt met het verbindingsteeken tusschen het Drievou dig Verbond en het Tweevoudig. De wereld vrede is dus, naar men verwachten mag, door de reis van den Italiaanschon Koning al weer wat hechter geworden. Over hetgeen wel besproken kan zyntus- scheu beide vorsten, en meer nog door hun beider ministers van buitenlandsche zaken, valt natuurlijk met zekerheid nog niets te zeggen. Naar men wil, zouden gedachten wisselingen hebben plaats gehad over de Albaneesche quaestie, waarover Italië en Oostenryk-Hongar^je nog al eens overhoop liggen, doch waarbij Rusland alle belang heeft, een te haastige of te ruwe oplossing Frankrijk. Het oud-lid van den Algemeenen Raad van het kanton Auros, burgemeester van Aillas, De Gasc, is Zaterdag te La Reole personen, en eene dochter van het volk I Eene verwijdering tusschen u en uwe familie, en niet, zonder reden, daar hun hoop verwoest, hun trots beleedigd isvervreemding van allen die tot uwen stand behooren, en met recht, daar hunne voor- oordeelen met voeten getreden zijn. Gij zult elke bron van wereldsche tevredenheid verbeuren n van maatschappelijk succes verwerpen. De maat schappij zal voor u één groote bond worden die u van de tevredenheid over u zeiven zal berooven. En met recht. Want zult gij geen verrader wor den van uw eigen zaak Neen, neen, goede vriend, want zoo zal ik u noemen. Uwe meening omtrent mij, te goed en te gunstig, treft mij diep. Ik ben zulke oogenblikken in het leven niet gewoon, maar ik heb er wel over gelezen. Vergeef mij, als ik ze wat vreemd, wat ontsteld heb aangehoord. Ik heb zoo iets voor het eerst gehoord en voor het laatst. Misschien ware het beter geweest, indien mijn oor die klanken nooit had opgevan gen. Maar daar is nu niets aan te doen ik heb een leven van boete voor mij, en ik vertrouw, dat mij vergiffenis geschonken zal worden. En zij weende. Gij straft mij zwaar voor het noodlottig toe val der geboorte, indien dit mij u ontrooft. Dat is niet zoo, voegde zij er weenend bij ik zal nooit eene aardsche bruid zijnen als ik het niet gelaten had om «ernand, wiens aan spraken, als zijn ze van wereldschen aard, voor mij onweerstaanbaar zijn, dan zou ik reeds lang mijne droefheid in het klooster begraven Mbben. Wordt vtn'ol^d.} 1,01 IN II1: fMRANT en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. te voorkomen. Van meer belang schijnt, voor het oogen blik, het blykbaar verlangen zoowel van Italië als' van Rusland om de wederzydsche handelsbetrekkingen te verbeterende mi nisters Witte en Prinetti zouden op dit punt overeen zjjn gekomen, te wachten lot het Duitsche tariefontwerp in zyn geheel tot stand zou zyn gekomen, en daarna te on derhandelen om een overeenkomst te sluiten, handelsbelangen zou vrijwaren. Dit heeft dus wel iets van oen bedreiging aan het adres van Duitschland en zyn tol- tarief-plannen maar zoo heel ernstig neemt men dit nog niet te Berlijn op. In zyn week overzicht in het „Berl. Tagebl.” schrijft Levysohn dan ook, dat in weerwil van de voorspelde frontverandering van Italië naar het Tweevoudig verbond, een en ander niet in staat is, de Dnitsche politici op het oogen blik uit hun zomersche rust te halen. De met wat veel ophef aangekondigde conferentie der koloniale premiers te Londen staat niet zoo goed als by het begin der besprekingen zich liet aanzien. Hoewel het verhandelde geheim wordt gehouden, komen telkens geruchten in verschillende bladen bij het publiek de meening wekken en ver sterken, dat de koloniale conferentie by lange na niet het succes zal hebben, dat men er zich van voorstelde. Zoo is Seddop, de eerste-minister van Nieuw-Ze'eland, die zich eerst by zyn komst in Engeland had doen kennen als een warm voorstander van een „Zollverein” - wy’1 blijven den Duitschen naam maar gebruiken die geheel voor u leven zal die aspiraties heeft welke gij zult leiden, en een eerzucht, die gij zult beheerschen. Deze woorden zijn geheimzinnig en ontstui- mig, zei Sybil nog steeds eenigszins ontsteldzij komen mij zoo plotseling, zoo onverwacht over vallen. En zij hield een poosje stil, terwijl zij als het ware haar moed bijeenraapte met een uit drukking bijna van smart op het gelaat Deze ver anderingen in het leven zijn zoo vreemd en volgen elkaar zoo snel op, dat het mij toeschijnt alsof ik nauwelijks kracht heb ze te dragen. Ge zijt de broeder van lord Marneygisteren, eerst giste ren, vernam ik dat. Toen dacht ik, dat ik uwe vriendschap had verloren, en nu spreekt gij van liefde I Liefde voor mij I Uwe hand behouden en deelen in uw hven en uw gelukGij vergeet wat ik ben Maar hoewel ik eerst gLteren vernam wat gij zijt, wil ik n et zoo nalatig zijn. Eens hebt gij op een bladzijde geschreven, dat gij mijn trouwe vriend waartei> ik heb die woorden dik wijls peinzend aangestaard. Ik wil uwe trouwe vriendin zijnik wil u tot u zeiven terugroepen. Ik wil u ten minste geen schande en dneer op den hals helpen halen. O I Sybil, beminde, schoone Sybil niet zulke bittere woorden neen, neen I Geen bitterheid tegen u I dat zou werkelijk wreed zijn, en zij bedekte haar vochtige oogen met de handen. Wat is dit eigenlijk riep zij na eenige oogen blikken met inspanning uit Eene verbintenis tus schen het kind en den broeder van adelijke gesolliciteerd om betrekkingen by de scholen. Aan sommigen zullen ongetwijfeld plaatsen worden gegeven voor het onderwijzen van het Nederlandsch, naar de termen van de overgave. De godsdienstquaestie is op zulk een wijze behandeld, dat de correspondent zelfs niet de geringste wrijving vreest. Overal wanrscholen gevestigd zyn, is aan de ouders toegestaan om den persoon, predikant of leek, te kiezen, die hun kinderen, een uur daags, geestelijk onderwys in het Hollandsch zal geven. In gemengde scholen, waar de kinderen van de Ned. Herv. en van de Dopper-gemeente bij eenkomen, wordt in verschillende lokalen, door gedelegeerden van beide belijdenissen geestelijk onderwijs gegeven. Er moeten ook plannen bestaan om, zoo gauw de omstandigheden het toelaten, tot het oprichton eener universiteit over te gaan. Tegen de uitvoering van de wet op de congregaties in Frankrijk komt nog dage lijks verzet voor. In het departement van de Rhone zijn eenige scholen, die sedert een paar dagen ge sloten waren, weer geopend. Verder zyn in dat departement alle zusterscholen, die in naam in leekenhanden waren overgegaan, teruggekomen op haar eerste verklaring, zich by de maatregelen van de overheid te zullen naarlegffin. Zy hebben hun instituten weer Rassfeche als de Italiaansche geopend, wachtende op de dingen, die komen zullen. Te Lyon kwamen die dingen gisteren een commissaris van politie vervoegde zich aan een paar scholen, waar hy ontvangen werd door de betreffende superieuren. Dezen verklaarden, dat zy van het katho liek comité van onderwijs het bevel hadden ontvangen, op haar post te blijven, en dien niet eerder te verlaten dan wanneer een decreet haar verjoeg. De leden van bedoeld comité zelf (allen rechtsgeleerden) hebben dit antwoord bekrach tigd, en den commissaris bleef niet anders over dan er proces-verbaal van op te maken. Op straat voor de scholen waren eenige mani festanten, die ten gunste van de zusters betoogden. Hun aantal was klein on de massa bleef onverschillig. Victor Emmanuel III heeft in het laatst der vorige week zyn Russischen gastheer met een bientöt” verlaten. De algemeene indruk, dien het bezoek van den Italiaanschon koning aan den Russischen Tsaar heeft nagelaten, kan niet anders dan gunstig zyn, en bijna overal is men een-

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1