m Tra rasra. RS tai. EVEB Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 34 Juli 1903. 41ste Jaargang. !No. 8858. BulleulaDdscli Overzicht. FEUILLETON. INERS, ITOAP :ters Jz. A van Inzending van Advertentiën tot 1 uur de.® uiidd. incl. de Anricht- te beantwoorden. 1st”, Haarlem. ich beleefd aan a. HOOFDSTUK I. Zn.— Gouda Wordt vervolgd 8'/2, dubbel** flosc'i fegte, Zaltbommu Letterdam. ii age. J. Czn. Rotterdam jde opengesteld, en te allen tyde thaven 128. shadelylutc en middel voor Heerea Kinderachoenwerki iC.M Müller 4 Ca 4.—Men lette goed eksmerk.— lehaenwark, lalaetariM, W.8anlimiM,ArahM C OU D E DAMMEH- terki GOI IM Ili: COIRANT verandert de gezindheid ir Telefoon A o. S3, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Tentoon- H^e,t80. innppretuur, icréme enz. r het zonder alle zwarte eren, Dames ■iaketlen in jalanteriEn, Men lette brieksmerk. Arnhem. handelaar een ndsche uitgave 'e hoofdtekst dit balfmaande- iche tijdschrift at nit de Be- Ij ving eeuer lom de Aarde, ie Heer E. T. stra Kuiper in icht der Ven- chap maakt, nummer is rijk ïllustreerd e eigen photo- ihische opna- jt per jaar on- i, die hem aan M* hem op te lizigers worden te maal komen ;sen in Arabië, lië, Birma, Ma- ïgbaar bijl vijs van echtheid ia m kurk steeds voor den naam der Firma IPPE De Transvaalsche Gouvernementskrant bq- vat een besluit betreffende de oprichting, in richting van een vrijwilligerskorps in Trans vaal, waarbjj de verschillende vrijwilligers korpsen, te Johannesburg na hot sluiten van den vrede gevormd uit de toen ontbonden ongeregelde korpsen, op vasten grondslag vereenigd worden. Dit besluit bevat de be palingen, dat het korps dienst zal moeten doen gedurende onbepaalden tijd, waar ook de belangen der koloniën het zullen vorde ren, hetzij binnen of buiten de grenzen der kolonie. Deze rijwilligers zullen dus zoowel by eventueelen opstand in de Kaapkolonie tegen de blanken, als bij moeilijkheden in Swazieland of Matabelenland tegen de kleur lingen gebruikt kunnen worden. Het besluit geeft weinig over de betaling en de bevor dering der officieren; de onderdeelen worden aan den gouverneur overgelaten. Het korps zal zijn eigen officieren hebben, maar het opperbevel kan in handen gelegd worden van een officier der Rykstroepen. De protestbeweging tegen de uitzetting van onderwijzers, behoorende tot congre gatiën, breidt zich uit. Na een prysuitdoeling in de zusterscholen der St -Maria-orde te Parijs vonden manifestaties plaats. Er werd geroepen: „Vrijheid! Leve-de zusters!” Op verschillende plaatsen ontstond opschud ding, waarbij de politie, onder leiding van den prefect van politie, moest tusschen beiden komen. Franqois Coppée, het lid van den gemeente raad Gaston Méry, de afgevaardigde Lerollo en de abt Paturot, vicaris van de St.-Ambiw- sius-orde, werden naar het bureau gebracht, daarbij gevolgd door een reusachtige menigte. De betooging duurt voort. loften, enz. s en alles wat esvorlangd met ver, tafellinnen Telefoon A'o. 8’.k ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. bewijs, dat van vervolging geen sprake wfWr-f-fpft een oppervlakkigen beschouwer in veel opzichten als een land van tegenstrijdigheden vertoont. Eerst bij nader onderzoek, zoowel van den volksaard als van den socialen toestand der laatste eeuwen, geraakt men tot de verkla ring van die schijnbaar contradictoire ver schijnselen. De tegenspraak maakt dan plaats voor tegenstelling, geboren uit de histori sche, maar lang niet geleidelijke ontwikke ling der staatsinstellingen. Een sprekend voorbeeld van een dergelijk antagonisme in het publieke leven wordt ons op het oogen- blik geboden. De Fransche natie is ieder, die haar in de steden en op het land van nabij heeft gadeslagen, doet hiervan de overtuiging op gehecht aan de vormen en traditiën van den roomsch-katholieken eeredienst. Zelfs zy die een levensfilosofie aanhangen, niét ver verwijderd van onverschilligheid, vrijzinnig heid of zelfs van atheïsme, leveren bij be langrijke gebeurtenissen in hun maatschap pelijk bestaan het bewijs hunner verknocht heid zoo niet aan de Kerk, dan toch aan haar voorschriften of gewoonten. Er bestaat feitelijk, krachtens het concordaat, een staatsgodsdienst, en onder de meest getrouwe aanhangers van het regeeringsstelsel, dat de VUFDÈBOEK. vrucht is van het streven en werken der denkers, die de groote revolutie voorbereid hebben, worden er gevonden, die niet over te halen zijn tot de erkenning van het nut der algeheele scheiding van Kerk en Staat. In het land nu, waar het godsdienstig leven bygevolg zijn stempel drukt op zoo menige maatschappelijke functie der bewoners, in datzelfde land voert op het oogenblik de regeering, gehandhaafd door de meerderheid der Volkvertegenwoordiging, een verdelgings oorlog tegen het katholiek beginsel en ge raakt aldus in lijnrechten strijd met de denk wijze van het gros der natie, van welke zij, volgens de republikeinsche constitutie, de quintessence behoort te vormen. Aldus redeneert menigeen, die de gebeur tenissen van den dag volgt en die, zonder tot het wezen der zaken door te dringen als slotsom twee tegenstrijdige verschijnselen ontdekt. De oplossing van dit raadsel is niet moeilijk. Hetgeen zich uiterlijk, als een strjjd tegen de’religieuze principes voordoet, is, in waar heid, niets anders dan het tegengaan der priesterheerschappij op wereldlijk terrein, niets anders dan een poging tot breideling vai de macht der Kerk in Frankrijk op staatkundig gebied. Het anti-clericalisme is een politieke richting daar, waar de clerus steeds, zoo niet openlijk, dan toch in het vqyborgep, auti-republikeinsch gezind was. Dal de fractie der uiterste linkerzijde in de Kamer, d. w. z. zy die zich zelven met voorliefde en niet zonder eenige snoeverij, socialist-revolutionnairen noemen, zich in de vreugde der oogenblikkelyke zegepraal daar enboven de weelde van eenige, persoonlijk tegen de geestelijkheid, als draagster van de religieuze idee, gerichte manifestatiën ver oorlooft, dat verandert niets aan het wezen van den strijd. Deze blijft zuiver politiek, al draagt een der partyen het priesterkleed. Op die wyze beschouwd, verandert de schijnbare anomalie tusschen de gezindheid der natie en die barer regeering in een ver band van oorzaken en gevolgen. Of deze laatste evenwel in de toekomst misschien niet het doel zullen voorbijstreven waarmede aan de zijde van de handhavers der Republiek de wapens werden opgevat of de middelen, door de regeering aange wend, niet wellicht zullen werken als correc tief tegen allen spiritueelen invloed ook waar deze op haar plaats isof met andere woor den, de regeering, indien zy althans vermag op den ingeslagen weg door te gaan, met het antirepnblikeinsch element, niet het gods dienstig gevoel van een deel der natie dreigt te verstikken dat is een vraagpunt, dat jk geneigd zou zyn met een volmondig „ja” De Franeche minister-president Combes heeft Zondag de gelegenheid te baat geno men, dat hy als eeregast aan een feestmaal te Pons aanzat, om zyn stem te doen hooren over de toepassing van de bepalingen der congregatiewet. Wat de heer Combes zeide was z'eer be slist er. moet den regeeringstegenstanders wel opnieuw overtuigd hebben, dat zy ten minste op dit punt van het regeeringsprogram met een onverzettelyke regeering te doen hebben. De minister-president zette uiteen, dat hy zyn hooge betrekking slechts had aangenomen met het voornemen om de wet op de vereenigingen, door kab net-Waldeck- Rousseau tot stand gebracht, ten uitvoer te brengen. De beschuldigingen, waaraan deze regeering dus bloot stond, dat zy zich te buiten ging aan vervolgingen, kon zy van zich wyzen, daar zy niets anders deed dan waken over de richtige uitvoering der wet; en men kon toch niet verlangen, dat zy de meening was toegedaan van zekere lieden, als zouden de geestelijke orden „boven” de wet staan1 Trouwens, zeide heer Combes, de kalmte waarmee over het algemeen do wet ten uit voer kan worden gelegd en het feit, dat geen tegenstand wordt geboden, gelden als i_ - De wet is een noodzakelijkheid geweest, betoogde de minister-president nogmaals, wegens de toeneming der congregaties, die in de p?litiek en ten laatste ook by de verkiezingen op de wetgevende macht een steeds merkbaren invloed hebben uitgooefend. De republïëk zou zonder deze wet langza merhand door een monarchie of theocratische instellingen vervangen geworden zyn. De regeering zou, niettegenstaande beleedigingen en bedreigingen, haar plicht doen. En, dat zy daartoe in staat is, weet men uit de groote meerderheid der regeerings- party in de Kamers. Een aardige illustratie hiervan is het volgende. Alvorens zyn brief over de wreede vervolgingen, waaraan de kloosterscholen bloot stonden, aan president Loubet te schryven, had de aartsbisschop van Parys, mgr. Richard, een onderhoud met den minister presidentmaar de heer Com bes was voor geen der smeekbeden of ar gumenten van den bisschop gezwicht. Ein delijk zeide mgr. Richard „Nu ja, ik weet wel, dat u alles kunt doen wat u wilt met uw meerderheid van honderd stemmen!” „Pardon”, zeide de heer Combes leuk, „160 stemmen!” »33) Gedurende al dien tijd had Egremont hare hand vastgehouden, zonder dat zij eene poging had ge daan om ze terug te trekken. Terwijl zij sprak, had hij zijn hoofd er over heen gebogen ze was vochtig van zijne tranen. Gedurende eenige ©ogen blikken heerschte er stilte toen keek Egre- mont op en deed hij met gesmoorde stem nog eene poging om bij Sybil erop aan te dringen, dat zij zijn aanzoek in ov rweging zou nemen. Hij bestreed haar meening ten opzichte van zijn belangstelling in de sympathie zijner fa milie en der maatschappijhij beschreef haar zijne verwachtingen en plannen met het oog op hun toekomstig geluk; met hartstochtelijke welspre kendheid verklaarde hij haar zijne innige liefde, maar met een zachten ernst, en als het ware eene teedere onbuigzaamheid, sloeg zij al zijne pogin gen af, terwijl de tranen langs haar schoone wan- - gen biggelden en zij zijne hand in beide de,hare drukte. Geloof my, zeide zij, de klove is ondemp- baar. Einde van het Vierde Boek. De eerste groote redevoering door den Engelschen premier Balfour in zyn qualiteit van premier gehouden, heeft hem niet den onverdeelden lof der pers bezorgd, zelfs niet van de regeeringsgezinde. De bladen van iedere richting vinden, iets op zyn woorden aan te merken ten opzichte van wat hy over de onderwys-quaestie, of over Salisbury, of over den oorlog gezegd heeft. De Times zelf maakt een vry vinnige aanmerking over de weinig serieuze, epigrammatische wyze, waarop de minister zich uitdrukt. De ergste aanvallen heeft Balfour natuur lijk van de zyde der oppositiebladen te ver duren. Deze wyzen er op. hoe onverstandig het van den premier was om de herinne ringen aan den oorlog, aan zyn oorzaken, aan de twisten met het buitenland over het gedrag der Britsche troepen enz. weder op te halen. Zoo iets had niet het minste nut en kon slechts tot nieuw twistgeschrijf, tot nieuwe onaangenaamheden leiden. De Daily Telegraph, de Daily Mail en andere jingo-bladen constateeren met vol doening, dat Balfour den lof van Chamber- lain heeft gezongen, en zy wyzen er op, dat zyn woorden de praatjes te niet doen, die in omloop waren betreffende moeilijkheden, die tusschen den premier en den minister van koloniën gerezen zouden zyn. feit, dat Frankrijk zich aan dem Maandagmiddag wilden een honderdtal huis moeders, vergezeld van hunne kinderen, allen voorstandsters der handhaving van de reli- gieuse congregaties, een petitie overhandigen aan mevrouw Loubet. Zy liepen in troepjes, op weg naar de Elysée, toen de voorsten mevrouw Loubet zagen in haar rijtuig. Hierop drongen zy om het rytuig heen, zoo- dat het stil hield. Toen de woordvoerdsters van het verzoekschrift gesproken hadden, zei mevrouw Loubet dat het beter zou zijn om wlka dingen te overhandigen aan den mi nister van binnenlandsche zaken. Tóch werd haar raad niet opgevolgd, en kreeg de por tier van het paleis het document in handen. een beroerde geschiedenis dat de politie, zei de gryze heer. hoe is de stand van zaken op dit oogenblik, vroeg Berners. Zijn de oproerlingen al ten onder gebracht Volstrekt niet, zei Egerton, naar ik hoor. Zij hebben zich gekampeerd in den Bull Ring te midden van rookende puinhoopen, en denken Vreeselijk nieuws uit Birmingham, zei Egerton bij Brookes. Men heeft politieagenten vermoord, de troepen teruggeslagen en de stad geplunderd Dat is het laatste nieuws. Ik weet het al twee uren, zei een grijze hoer zonder zijn oogen van de courant op te slaun. Er wordt op dit oogenblik ministerraad ge houden Ik heb het altijd wel gezegd, zei Egerton, de onzen hadden de Konventie het zwijgen moe ten opleggen of uiteenjagen Het is verduiveld gelukkig, zei Berners, dat die slaapkamergeschiedenis voorbij, en dat alles nu weer in orde is Indien deze zaak te midden van de Jamaica-kwestie had plaats gehad, zou ze voor ons noodlottige gevolgetï gehad hebben. Die chartisten handelen klaarblijkelijk naar een vastgest-dd plan, zei Egerton. Zij hebben zich volkomen badaard gehouden, tot de Nationale Petitie was aangeboden en besprokenen nu, bijna te gelijk met onze weigering om ze in over weging te nemen, verspreidt zich het nieuws van deze uitbarsting. Ik hoop, dat het niet op andeae plaatsen zal overslaan, zei de grijze heer. Er zijn geen troepen genoeg in het land, als er eene algemeene be weging ontstaat. Ik hoor, dat de garde en een honderdtal politieagenten met een expres trein naar Birmingham zijn gezonden. In Londen is het garnizoen toch al zoo sterk niet. aan niets anders dan aan plundering en verwoes ting. - Nu, ik heb er voor gestemd om de Natio nale Petitie in overweging te nemen, zei Berners. Het kon ons volstrekt geen kwaad doen, alles zou rustig en kalm zijn gebleven. Iedereen aan onzen kant heeft hetzelfde* ge daan, zei Egerton, die niet het een of andere ambt bekleedde of binnenkort zou bekleeden. Het Charter is misschien in deze klub den een of an deren dag even populair als de Reform-wet. Het dwaaste in het heele debat, zei Berners was de redeneering van Egremont. Ik ontmoette Marnoy gisterenavond bij Lady St. Julians, zei Egerton, en feliciteerde hem met de speech van zijn broer.. Hij keek of hij mij wilde doorboren en grijnsde als een vampyr. Het was een zeer merkwaardige speech die van Egremont, zei de grijze heer. Ik zou eens willen weten wat hij wil. Ik denk, dat hij op punt staat radikaal te worden, zei de pair uit Warwickshire. En de geheele speech was gericht tegen het „radikalisme, zei Egerton. O, dan zal hij naar de liberalen overgaan, denk ik. Hij is ultra anti-liberaal, zei Egerton Maar wat is hij dan voor den drommel zei Berners. -~ In geen geval konservatief, want Lady St. Julians doet niets anders dan hem uitmaken voor al wat leelijk is. Te Birmingham is men altijd nogal gauw met een opstandje, zei een pair uit Warwickshire. Het staat er heel slecht met den handel en er wordt veel geleden* Maar ik geloof niet dat het zich ver der zal uitbreiden Men heeft mij gezegd, zei de grijze heer, dat het in alle distrikten slecht gaat met de zaken Het zou beter kunnen zijn, zei Egerton, maar er is toch werk. Nu traden er een aantal heeren binnen, die vroegen of de avond-edities der couranten al wa ren aangekomen, en welk nieuws er was uit Bir mingham. Ik heb gehoord, zei een hunner dat men de politieagenten eenvoudig doodgeslagen heeft. Is het waar, dat de troepen werkelijk terug- geslagen zijn Er is niets van aan: het is een feit dat men geen goede voorzorgsmaatregelen had genomen de stad is bij verrassing genomende overheid wist niet wat te doen het volk was meester van de plaats; en toen de politie handelend optrad werd zij door een zegevierende menigte ontvangen, die twee uren vroeger op de vlucht zou zijn gegaan. Men zegt, dat er ongeveer veertig huizen in brand zijn gestoken. Het is verslaan van Maar hoe rertrofteu rs welbekend DHT-M.IX1B Fabrieksmerk). e, radicale en van alle, zelfs ekkige zenuw 1 ontstaan door jeugdigen leeftyd :e zwakte, Bleek - Hoofdpyn -- Maagpyn Onvermogen - - enz. Uit-

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1