:gt, JE mi UITERSTEN. iH THEE. aksen. 0 HTS. DINERS, :rs Vïeuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. iwsch brood, i Vrijdag 25 Juli 1902. 41ste Jaargang. No. S859. Buitenlandse!) Overzicht. FEUILLETON. i-Gouda. Wondwbalitin Wonderizlf ster in Lianmagazijn E 30 Y ZONEN, 4* zich beleefd dan wor- rkregen aansloi- f Zg.r- Gouda Wordt vervolgd} esthaven 128. loud gratis. tan het Rijks luier den verkrijgbaar SR DE VR3CH- lilll INHL COURANT (ometen werk. e K.G. bü jr jaar voor per van K. M. 1, Telefoon A o. ftf, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VTJF CENTEN. wereld bekend en rtroffen middel tegen Long-, Lever e 11, enz. Inwendig uitwendig in bijna en met goed gevolg PrMs per flacon it 1 115. geneeskracli neestal elke pijnlijke 1 overbodig. Met l voor oiigeneeslijk nlauga oen bijna 28 Brengt genezing en len, ontstekingen ene By gelegenheid van het vertrek van de zusters van St. Vincent werd een betooging georganiseerd door de afgevaardigden Pugliesi, Conti en Lerolle met de gemeenteraadsleden gelegenheden hadden gege- vurige en JOENWERK dan de Kleiwegsteeg. or post f 1.60. Nederland Rokin 9 Amsterdam tandie Schutzenapotheke Rohitsch, Oesterreich iet Centraal-Oepót Sander liloften, enz. tels en alles wat desvcrlangd met silver, tafellinnen >34) Ik denk, dat hij zelf niet goed weet wat hij wil, merkte de edelman uit Varwickshire op. Die speech van Egremont was de meest de- mokratische die ik ooit gelezen heb, zei de grijze heer. Hoe werd ze aangehoord. O, uitstekend, zei Egerton. Hij heeft vroe- •r zeer zelden gesproken, en hoewel hij goed wak, was het nooit zeer belangrijk. Men luisterde iet de meeste aandacht naar hemzelden is het tu -»ggen, dat hij een gun- schoon niemand precies MERK te letten N VAN ÏM. IN worden afgele ide pakjes van vijf t en een Ned. one t van Nommer en van nevenstaand de Wet gedepo ntvoering van ge- nbevelende BIJL, SEBAART Lz. Het Engelsche Parlement heeft zich op nieuw beziggehouden met de quaestie van generaal Bullers ontzetting uit het ambt van bevelhebber van het legercorps te Alders- hof len zyn gedrag gedurende de Natalsche campagne, vóór het ontzet van Ladysmith. Hey onderwerp werd Donderdag door Sir E. Grey op het tapijt gebracht, die uitdruk kelijk verklaarde in dezen niet op te treden uit naam van de liberale partij in het al* gemfen. Het lijdt geen twijfel of generaal Buller is door de regeering met ongeëve naarde laagheid en onrechtvaardigheid be handeld. Zy dankte hem en kende hem on derscheidingen toe vanwege zijn diensten in den Z.-AfrikaanSchen veldtocht bewezen en toen hy door de kapitalistische pers werd aangevallen aangevallen, omdat hy wei gerde de knie voor Rhodes te buigen zette1 zij hem af, daartoe als voorwendsel gebruikend een eenigszinsonvoorzichtigerede, 'Waarjn hij getracht had zich tegen de aanval len <fer pers te verdedigen. Do regeering hoeft hem de vergunning geweigerd zyn depêches te publiceeron, zy onthield hom een officieele enquête zy zocht die documenten uit, welko zijn reputatie zouden kunnen schaden en hield dezulke achter, die te zynen voordooie zouden kunnen getuigen. Nooit zag men men leken, mot hooge ambten bekleed, zoo in het &eg kopend den teugel vieren aan hun wraak zuchtige gevoelens. Sir E. Grey, die, om do zaak behandeld te kunnen krygon, oen ver mindering van uitgaven op do begroeting van oorlog had voorgesteld, slaagde er in een honderdtal loden aan zyn zijde te scharen. De regeering echter behaalde do overwinning met een meerderheid van 138 stemmen. Over het algemeenv I’s men van oordeel, dat hot debat weinig goed heeft gedaan aan dengeen, die er het meest bij betrokken was. Inder daad schynen de officieele liberalen bevreesd te zyn om den eisch om recht van generaal Buller te steunen, omdat zy vreezen, dat zulks hun kansen bij een volgende algemeone verkiezing zou kunnen schaden, hetgeen wel teekenend is voor de mate van laaghartig heid en lafheid, welke door het party-systeem worden aangemoedigd. Desondanks staat het feit vast, dat generaal Buller, beide door hot leger en door het publiek in het alge meen, met vertrouwen en affectie wordt be schouwd. Zaterdagavond bezocht ik een pu blieke vermikelykheid, en het toeval wilde, dat het programma de vertooning medebracht van de beeltenissen van bekende tydgenooten. Het portret van generaal Buller werd met meer warmte toegejuicht dan eenig ander. zijn, zei de grijze heer. Nog geen uur geleden duurde de zitting nog voort. R,uim een uur geleden is de zitting al opge heven, zei lord Loraine, lang genoeg om den uit slag in St. Jamesstraat bekend te maken. In den goeden ouden tijd was George Farnley altijd ge woon van Downingstraat dadelijk hierheen te ko men, zoodra dp zitting van den ministerraad was afgploopen, en ons alles te vertellen. Ja, dat was de goede oude nette tijd, zei Berners, toen parlementsleden niemand naar de oogen te zien en ministers van staat niets te doen hadden. De oproer'ge bewegingen te Birmingham hadden twee maanden plaats na de gebeurtenissen waarmede het vierde boek eindigt. Voor zoover de bezigheden der chartisten z:chtbaar waren, hadden deze gedurende dien tijd bestaan in verschillende toebereidselen tot het aanbieden en bespreken van de nationale petitie, door de parlementaire oneenigheden in de lente van dat jaar uitgesteld en verhinderd Eindelijk werd de petitie op een triumtwagen, begeleid door alle gedelegeerden der konventie, in plechtigen optocht naar Westminster gebracht. Het was noodzakelijk om een werk tuig te maken, ten einde de onzaglijke massa per kament met de handteekeningen van anderhalf millioen personen in de vergaderzaal van het Lagerhuis bjnnen te brengen, en daar bleef die massa gedurende de diskussie op den vloer. Na een debat, dat volgens het oordeel des volks niet in overeenstemming was met de belangrijkheid der zaak, besloot het huis het verzoek van de hand te wijzen, en van dat oogenblik af groeide de nietsdoen en lanterfanten, dat zijne lievelings bezigheid was, evenals dit het geval was, volgens lord Halifax, met den tweeden Kafel Stuart. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur dep midd. Gaston Mery en Jousselin. In een toespraak liet de afgevaardigde Pugliesi zich naar het oordeel van den commissaris van politie Orsati beleedigend uit over de regeering; hij werd in hechtenis genomen en naar het politiebureau gebracht. Heftige botsingen waren daarvan het gevolg, vele agenten werden gewond met boksijzers en ploerten- dooders. Verschillende rustverstoorders zyn in hechtenis genomen. De eerste onlusten vloeiden voort uit een poging van do betoogers om de afzetting in de Rue Gourion St. Cyr te verbreken. De agenten van politie chargeerdende repu- blikeinsche garde kwam tusschenbeiden en dreef den optocht uiteen, de aanvoerders omsingelend. Ten slotte liet men dezen vry. De agenten van de reserve-brigaden moes ten stormloopen op de tribune, waar Pugliesi sprak. De betoogers verdedigden de afge vaardigden. Er ontstond een verwoed ge vecht, eenige personen werden geslagen en vielen neer. Pugliesi werd in hechtenis ge nomen, terwyl de werklieden riepen: „Leve de socialeWeg met de Jezuïeten In de nabijheid van het pol it ebureau aan de Ruo Bayen hadden opnieuw betoogingen plaats. De oommis.mris van politie scheurde, by zyn poging om Pugliesie mede te krijgen diens jas in tweeën. In de Rues Saussier en Nemour, in de Avenue Mac Mahon kwam bet ook tot be toogingen en straatgevechten. Er werd ge slagen de politie deed inhechtenisnemingen. De zusters uit de Rue St. Maur besloten den uitersten termijn af te wachten en wei gerden voor Vrydag te vertrekken. De vrouwen van St. Roch hebben haar voor nemen te kennen gegeven om Zondag op de Place de la Concorde te betoogen. De afgevaardigde Pugliesi werd later los gelaten. De socialistische.groepen saamgekomen om te antwoorden op de betooging ten gunste van de zusters, begaven zich naar de Rue Danton, waar een vergadering was bezet door een sterke macht van politie en repu- blikeinsche garde; overal waren afzettingen geplaatst. Enkele groepen riepen„Con- spuez la Calotte 1 weg met de zusters Tot dusver is geen enkel ernstig incident voorgevallen. Het hotel der Sociétès Sa- vantes, waar een katholieke meeting zal plaats hebben is door de politie omsingeld. De meetings en de betoogingen veroor zaakten groote opgewondenheid, welke her haaldelijk de tusschenkomst van de politie en de republikeinsche garde noodzakelyk maakten. Er werden klappen uitgedeeld en er hadden een paar botsingen plaats, die echter tot geen enkel ernstig incident leidden. Graaf Posadowsky heeft eergisteren in de zitting der Duitsche tariefcommissie een ern stig woord gesproken, waarvan de bedoeling niet te onderschatten valt. De agrariërs waren er in geslaagd om weer een aantal verhoogde rechten, die zy op meubelen van gebogen en gepolitoerd hout, op cellulose en op straatsteenen hadden voorgesteld, door te dryven. De National Zeitung had er reeds den draak mee gestoken en gesproken van bescherming der nationale schoenzolen, omdat de meerderheid der com missie haar wachtwoord „Duitsche straatstee nen voor Duitsche straten" weer had laten hooren en er geen rekening mee had ge houden, dat Duitsche schoenen door Duitsche modder zouden moeten baggeren, als de invoer van Zweedschen steen geweerd zou zyn. Graaf Pasodowsky brandmerkte naar aan leiding hiervan de heeren reeds als „vijanden der beschaving", omdat zy het noorden en oosten van Duitschland wegens de hoofd rechten de onontbeerlijke straten en wegen belemmerden. De waarschuwing van hooger hand scheen echter - zooals reeds zoo vaak te voren geen indruk gemaakt te hebben. Want toen daarop eergisteren de invoerrechten op bouw steenen door dg agrariërs ver boven het regeeringsvoorstel verhoogd dreigden te wor den, achtte graaf Posadowsky het oogenblik gekomen zyn waarschuwend woord zóó te laten klinken, dat het ook buiten do tariefcommissie kan worden gehoord. En hy zeide„Ik ge loof en vrees, dat wanneer gy tegen het tarief-ontwerp zulke verhoogingen van invoer rechten aanneemt als gebeurd is en heden weder zyn voorgesteld, onze handelspolitieke wapenrusting ons te zwaar zal worden om daarin met succes te strijden". Het is duidelyk, dat deze woorden van verdere strekking zyn dan slechts als waar schuwing tot do overvragende leden dertarief commissie, en wel deze beteekenis zouden kunnen hebben, dat de regeering liever haar tariefontwerp wenscht in te trekken dan het aldus topzwaar voor den Rijksdag te willen brengen. En eigenaardig is, dat juist eergister het Berl. Tagebl. by een critiek op het misbruik, dat de commissie maakte om telkens plaats vervangers natuurlijk specialiteiten in de commissie op te nomen, schreef: „Aldus komen besluiten tot stand, die met elkaar in tegenspraak zyn, en die het standbeeld van graaf Posadowsky nooit zullen maken tot het door hem gehoopte kunstwerk, zelfs indien het blok, dat hy ter bewerking uitgezocht had, niet reeds zulke groote fouten in de grondstof had aangetoond". Hoe moer de commissie met het Duitsche partij in (ia konventie aan, die het aanwenden van phybieke kracht bepleitte ter bereiking van hun doel, De nationale petitie en hel geloof dat, hoewel het doel thans wel niet bereikt zou wor den, ten minste een ernstig en langdurig debat over het gedane verzoek de hoop zou verleven digen bij de arbeidende klassen dat van dien dag at hunne rechten gerekend konden worden te behooren tot de onderwerpen die eene parle mentaire bespreking waard waren en ten slotte door kracht van overreding zouden erkend den, waren de middelen geweest, waardoor de partij iu de Konventie, die bij alle gelej aan de moreele kracht de voorkeur 1....' ven, in staat was geweest om de meer voortvarende minderheid in toom te houden*, die van den beginne at met alle andere middelen den spot had gedreven en vrees en geweld de eenige noemde waardoor zij hun doel konden be reiken, De hoop van allen, de ijdelheid van velen was nu teleurgesteld en gekwetst, toen men bemerkte dat de inspanning en de opotteringen van lange maanden niet alleen vruchteloos waren, maar niets eens eene even talrijk bezochte vergadering hadden ten gevolge gehad, of evenveel be langstelling opgewekt als een gewone partijstrijd over een of ander onbeduidend punt van geen werkelijk belang en dat vergeten was, zo >dra de strijd erover was geloopen. Ik gelootdat hij niet geheel zeker was van zijn gehoor, zei de grijze hoermaar ik heb van hem begrepen, en dit is de hoofdzaak van zijn speech, dat, indien men eenigen tijd de poli tieke macht wilde behouden, men dit doel niet anders kon bereiken dau door het volk grootere maatschappelijke welvaart en daardoor meer geluk te verschaffen. Dat is zuiver radikalisme, zei de pair uit Warwickshire; de bewering dat het volk beter af kan zijn dan het is, is radikalisme en niets anders. Ik vrees, als dat radikalisme is, zei lord Lo raine, dat wy dan allen wel een blad uit hetzelf de boek mogtn nemen Straks zei Sloane nog bij Boodle, dat hij in zijne streken den winter met schrik tegemoet zag. En daar zijn niet eens fabrieken, zei Egerton. Sloane is altijd een ongeluksprofeet geweest zei de pair, uit Warwickshire. Hij heeft altijd ge zegd, dat de nieuwe armenwet niets zou hel pen, en er is geen deel van het land, waar zij zoo goed werkt als bij hem. Bij Boodlo wordt verteld, dat het leger ver meerderd zal worden, zei lord Loraine, onmiddel lijk met tienduizend man om mee te beginnen, het moet van middag in den ministerraad beslo ten zijn. Dit zou moeilijk thans reeds uitgelekt kunnen ger spi met er zoo stil. Ik zou zoo zeg"- stigen indruk maakte, ofscht wist, wat hij eigenlijk wilde. Wat bedoelt hij et mee om de resultaten van het Charter te verkrijgen zonder tusschen komst van de partijtormatie vroeg lord Loraine een zachtmoedig man van middelbaren leeftijd, die zijn tijd doorbracht met van Brookes naar Boodle en van Bloodle naar Brookers over te steken, nu hetgeen hij in d:ze beide beroemde inrichtin gen hoorde met elkaar te vergelijkenterwijl hij zelf begaafd was met buitengewone bekwaamheden die met buitengewoone zorg waren aangekweekt en ontwikkeld, maar geheel en al het slachtoffer van Ook uit de provincie verneemt men hier en daar van eenig verzet tegec het ontruimen en sluiten der ordescholen in Frankrijk. Te Roubaix, te Bonnes, Orleans, Brest, in ge heel Bretagne hadden betoogingen plaats, die meestal bestonden uit het vormen van optochten, die onder de kreten„Lever, de zusters, leve de vrijheid 1" den geestelijken zusters uitgeleide deden. Maar daar tegenover staan tallooze sym pathiebetuigingen uit andere Fransche steden, waarvan de gemeenteraden moties van hulde aan den minister-president aannamen, om den heer Combes en zyn medewerkers geluk te wenschen met „de behaalde overwinning van den verlichten geest over de bekrompenheid." En zoo zyn er velen, die juist den tact pryzen, waarmede de regeering de toepassing der congregatiewet ten uitvoer legt. Zoo is geen enkel geestelijk huis gesloten, dat een weldadig doel had, en zelfs inrichtingen, waar de grens tusschen weldadigheid en onderwijs niet zoo heel scherp te trekken viel, bleven geopend. De congregaties, die hun scholen moeten sluiten, zyn zulke, die geweigerd heb ben de by de wet voorgeschreven vergunning aan te vragen, en daardoor in opstand tegen de wet kwamen. Nu waarschuwt de Figaro de belasting betalers wel, dat de 150,000 op het oogenblik van onderwijs verstoken kinderen in nieuwe scholen zullen moeten worden ondergebracht, daar de meeste gemeentescholen geen plaats genoeg bieden, maar de regeering kon daarop, met verwijzing naar het buitenland, ant woorden, dat de schatkist tot heden dan blijk baar te weinig betaalde voor het staatsonder wijs dat goed onderwijs nn eenmaal geld kost,.en dat de voordeelen van het open baar onderwys opwegen tegen de hoogcre uitgaven. ^Een moeielykheid wacht de regeering zeker voor het onderdak brengen van de kinderen der nu gesloten geestelijke scholen, byv. te Parys, waar in sommige dichtbevolkte wyken reeds 5 pCt. der schoolplichtlgen afgewezen moesten worden, te meer omdat de cïericaal- nationalitische gemeenteraad wel niet veel zal willen meehelpen. Het zal nu moeten blyken of de regeering dez^ moeielykheden voorzien heeft, by haar ingrijpende maatregelen. Telefoon No AD VERTENTIEN worden geplaatst, van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1