JEST. brau. ler naak E IE TWEE UITERSTEN. I ON. RUM i No. 8863. KERS. l\iauw8- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. a. Bultenlandscb Overzicht- gunstig FEL1LLETOX iEM raagd. Guitaar- RIOTING. 4 Dinsdag 39 Juli 1903. 41sfe Jaargang. Inzending van Advertentiën tot 1 uur dep midd. A Zn. Bonds !N WAGED". V Do „Times” verneemt dat de kans op bet i*' •os pec tussen. een prijs. CEMT. fiOUBSCHE COURANT Ztg. dat de Engelsche regeering theoretisch, op een dergelyke wijze het recht van parti culieren negeert. ut, waar niet IERS Co. voor porto. gratis trek- stusa.s. contanten rde van 12000 flOOO ent. soblement. Telefoon No. S3 A D V ER TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere? regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naai plaatsruimte. roependeLeven de zustersZe werden omringd door socialisten, roepende A bas la calotte 1, doch deze werden door de bereden garde uiteengejaagd. Tegen vier uur bezetten de katholieken het terras van de Tailerieën, dat de Place de la Concorde beheerscht en wierpen van daar stoelen op de hoofden van hun tegenstan ders. Een deel van dezen liep op de aanval lers toe, die evenwel de vlucht namen. Daar op bezetten de socialisten onder gejuich het plein. De politie deed het terras ontruimen. De afgevaardigde Jules Roche en de libe rale republikeinen van het Rhóne-departe- ment hadden voor eergistermiddag een be- tooging georganiseerd te Lyon om te pro- testeeren tegen de maatregelen van de regeering tegen de congregaties. De socialis tische vereenigingen van Lyon hadden hun leden saamgeroepen voor de zaal van de w Fo lies Bergères” tot een tegenbetooging. Groe pen socialisten Hepen te hoop voor de deur van het vergaderlokaal. Toen aan enkele per sonen de toegang tot de zaal werd geweigerd, wilden'de socialisten binnendringen. De po litie deed daarop de deur sluiten. Er hadden Tetefooi 'o- 69» De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. 'fee prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Louis Botha en generaal De la Rey spra ken Zaterdag voor vergaderingen te Paarl. Botha wees er op dat geheel Zuid-Airika nu onder één vlag is en stelde de vraag: „Zjjn wjj overwonnen?” Tot antwoord op deze vraag zeide hjj onge veer het volgende Wjj hebben geen duistere toekomst voor ons, geloof en hoop zullen ons leiden door de moeilijkheden. Afrika is ons vaderland door geboorte en erfrecht, wj_moeten er naar streven bet te maker, tot een gelukkig land en samenwerken om bet komend geslacht zóó op te voeden dat het een plaats zal hebben onder de toekomstige regeerders van ons land. De la Rey zeide dat hij eerbied gevoelde voor eiken Britschen tegenstander, maar zjjn hart bloedde als hjj dacht aan de „National Scouts”. De Arikaander naam moge oen verwijt in houden, evenals eertijds de naam Hugenoot, hjj zal zeker eenmaal een geëerde naam worden. Te Temps en de Köln. Ztg. bevatten beide dezer dagen eenige beschouwingen over de houding der Engelsche rogeering in zake de schadeloosstelling aan de aandeelhouders voor het inbezitnemen van den Delagoabaai- spoorweg. Zo;wol het Fransche als het Duitsche blad betoogen, dat de dreigementen van de Engelscho regeering over het niet, of niet volkomen, schadeloosstellen der aan deelhouders een onhoudbaar st&ndjiunt is. Dat do. My ziftb liet van den opr- log SjSÊÉï van de ZuidflÈMMMfefrogteriEg, .en daardoor den de, is iels dat haar nooit tot een grief kan worden gemaakt, daar zy hiertoe door de concessiebepalingen wel genoodzaakt was. Dat do Engelsche regeering trouwens zelf wel voelt, dat haar positie zwak is, blykt voldoende uit het feit, dat zy, in stryd met den raad harer rechtskundige adviseurs, de quaestie tusschen haar en de aandeelhouders der Zuidafrikaansche Spoorwegmjj. aan arbi trage van derden te onderwerpen. Ook do Köln. Ztg. vindt het dwaas, dat de Engelsche regeering hot zoo voorstelt, dat zy, indien zy de aandeelhouders voor de naasting der Mjj. schadeloos stelt,dit zou doen uit onver plichte grootmoedigheid. „Neen”, zegt de Köln. Ztg. de Engelsche regeering stelt het enkel maar zoo voor, omdat zy anders, consequent blijvende, den spoorweg weer aan zjjn recht matige eigenares: de Nederlandsche maat schappij, zou moeten teruggeven. Het Daitsche blad gelooft dan ook dat de houders van aandeelen ernstig vrees behoeven te koesteren minder correct door Engeland te worden behandeld, dan de obligatiehonders, die, naar het zeggen der Engelscho regee ring geen schade zullen lyden. Toch blyft het te betreuren, vindt de Köln. neemt, waarin wij, als het ware, een inventaris op maken van onze ervaring, en ons verzekeren hoo rijk verdriet en genoegen, gevoel en gedachte, het verkeer met onze medemenschen en de toevallig heden de» levens ons aan wijsheid hebben ge maakt. Het vlugge verstand en de vurige verbeelding van Sybil hadde haar met warmte de beide denkbeelden doen aannemen, die in haar jeudig gemoed waren geprentde verdrukking harer kerk en het verval van haar volk. In eenzaamheid op gevoed en alleen van gedachten wisselend met personen die dezelfde denkbeelden waren toege daan, hadden, deze indrukken zich opgelost in dezo diepe en sombere overtuiging dat de wereld slechts verdeeld was in verdrukkers en verdrukten. Tot het volk te behooren was, volgens hare meeuing, ellendig en ortfschuldig te zijn tot de bevoorrechten te behooren beteekende een ver kwistende en in weelde levende tiran .te wezen. In het klooster, in haar tuin, te midden van de lijdenstooneelen, die zij dikwijls had aanschouwd en waarbij zij lenigend en helpend was opgetre den. had zij zich twee droombeelden gevormd, die in hare oogen de menschelijke natuur vertegen woordigden. Maar de ondervinding der weinige laatste maan den had eene groote verandering in hare denk wijze teweeggebracht. Zij had genoeg gezien om te vermoeden dat de wereld veel meer samenge steld was dan zij vroeger had gemeend. De organi satie was niet zoo doodeenvoudig als zij zich had voorgesteld. De kenteekenen waren veel uiteen- loopender, de beweegredenen veel meer vermengd In Engeland maakt men zich ernstig on gerust over de daling in prysvan de schoeps- vrachten. In geen zes jaar waren die prijzen zoo laag, terwjjl daarby nog komt, dat de toestand vroeger heel wat voordeeliger was dan thans, daar de kolen destyds aanmerke lijk minder kostten en ook do loonen lager waren. Lagere vrachtprijzen volgen snel na de ver mindering in do vraag naar transportmiddelen. De hooge vrachtprijzen door do regeering geboden by den aanvang van den oorlog en de grooto vraag naar stoomschepen waron oorzaak, dat de scheepswerven zeer veel be stellingen ontvingen, en contracten aangingen tegen prijzen, wel 50 pCt. boven normaal. Thans, nu dezo schepen gebouwd zijn, zyn zy 10,000 A 15,000 minder waard dan tweo jaar gelodon en tal van readers zjjn niet in staat om do schepen in bezit ttyaemen. Schepen, te zamen wel 600,000rWi me tende, liggon thans in de haven» Ma het Veroenigd Koninkrijk ongebruiktvele iHtr» van zyn geheel nieuw en hebben nog niets voor hun eigenaars-verdiend. ïn het Kanaal vtn Bristol liggen 8c*epenpmetende 150,000 ton, stil. Gemiddeld bedraagt do vracht, in du Italiaanscho bladen verzekeren dat het bezook van hot eskader aan Tripolis geens zins de beteekenis heeft welke men in het buitenland daaraan gelieft toe te kennen. De offleieelo „Tribnna” zegt dat hot eskader op een kruistocht is en daarby eenvoudig een beleefdheidsbezoek aflegt. De „Patria” deelt mode dat het eskader tot 80 Juli te Tripolis zal blijven en verschillende feeste lijkheden zullen plaats hebben. Na het bezoek aan Tripolis gaat het es kader, wellicht nog versterkt mot vier schepen naar Benghaiz, Tobrak en Alexandria, ver volgens naar Turkije, waar admiraal Palumbo den Sultan geschenken van koning Vittorio Emanuele zal overhandigen. een paar botsingen plaats en werden wat klappen gewisseld. De municipale garde char geerde en nam enkelen in hechtenis. In een vergadering, georganiseerd door den „Ligue pour la Patrie Framjaiso” to Rys- sel werden voor een gehoor van duizendo personen protestredovoeringen tegen do slui ting van de geestelijke scholen gehouden. Na afloop van de vergadering werd een optocht gevormd, die weldra stuitte op een tegen- betooging. De politie chargeerde, en werd heel wat met wandelstokken geslagen. Voel rustverstoorders zyn in hechtenis genomen. De gendarmerie dreef do menigte uiteen, waarop de stad tot haar gewone kalmte terugkeerde. Dank zy den maatregelen door den prefect van politie genomen, hebben de betoogingen eergisteren zich niet uitgebreid. Omstreeks zes uur was alles voorbij i slechts liepen hier en daar nog een paar groepjes. By al hot misbaar dat de Fransche cle- ricalen en nationalisten maken over gelyk zy zich uitdrukken het geweld dat aan de weerlooze zusters wordt gepleegd, is het misschien niet ondienstig nog eens duidelijk aan te wijzen tegen wie de maatregelen der Regeering zyn gericht. Zij golden geenszins de „petites Soeurs,” de terecht beminde zusters van liefdadigheid die in stillen een voud haarsweegs gaande lafenis brengen drie uur kwamen de waar<stoden wordt; zy gelden alleenlijk de lce JaJ^onconie, zusters die al of niet gediplomeerd zich onledig honden met het geven van on derwijs. Daarom heeft de minister-president Combes in zyn jongste rondschrijven aan de prefecten er nog eens met nadruk op gewezen dat door het sluitingsdecreot niet worden getroffen instellingen die liefdadigheid beoe fenen of hospitalen ook niet kinderbo- waarschoten. Zelfs wenscht de heer Combes dat niet gesloten zulten worden de geeste lijke instellingen welke in volte oprechtheid gelooven dat ze vergunning hebben om te blyven voortbestaan, noch dezulke welke patronaatsbrieven hebben of gemachtigd zyn geschenken aan te nemen en evenmin de openbare congregationistiscbe instellingen welke gebruik wenschen te maken van de gelegenheid, in de wet geboden om binnen het jaar zich te hervormen tot een leeken- school. Men ziet uit deze voorschriften dat van ruw geweld geen sprake kan zijn alleen de betrokken personen moeten zich onderwerpen aan de wet op straffe van ver wijdering. Met het oog op de aangekondigde betoo ging der christelijke Fransche vrouwen op de Place de la Concorde waren tal van agenten en een detachement van de republikeinsche garde opgesteld in den tuin der Tuilerieën en in het Ehrtée. Om jT' totratand komen van den wekelykschon dienst vawnelyarende booten tusschen Canada on Grimt-Britanniö zeer gunstig staat. Het bedrag der te verleenen subsidie wordt be- paató naar de snelheid van de booten. Voor een’lwintig-knoops v iart kan de Canadeesche regering 175,000 subsidie toekennen en zal Ie Britsche rogeering voorstellen de helft daatby te voegen. In den passagiersdienst zal worden voorzien door vier booten, waarbij zullen komen tien tot twaalf snelvarende vracutbooten. De schepen zullen in den zomer van Quebec vertrekken, in den winter van "Halifaxzy zulten in tyd van oorlog ter beschikking zyn als gewapende kruisers. Het aanbod tot het inrichten van den dienst is gedaan door de Canadian Pacific Spoorweg maatschappij. >37) Maai de zaak te Birmingham had Morley ongerust gemaakt en hij had aan Gerard geschreven, dat hij onmiddellijk bij hem zou komen. Hij werd dan ook dienzelfden morgen ver wacht, toen Sybil, nadat haar vader naar de ver gadering der Konventie was gegaan, waar opdat oogenbhk zeer heftige debatten gehouden werden uitging om de heerlijke zomermorgenlucht te gaan inademen in de tuinen van het 8t. Ja- mespark. Het was een echt zomersche flag groote, ronde, glanzige, vlokkige wolken, zoo wit en schit terend als gletschers, versierden met hun omvang rijke, onbeweegelijke vormen den helder blauwen hemel. Er woei zelfs geen zacht zomerwindje, hoe wel de lucht zacht en geurig was en den wandelaar aangenaam aandeed. Er lag een bekoorlijk waas over de boomen, het water schitterde in het zonlicht, het wilde waterhoen dook onder, hield den kop weer boven om adem te halen en ver dween opnieuw. Aardige kinderen, zoo frisch en fleurig als de pas ontloken roos keken rond met lieftallige gebaren en de engelachtige stemmetjes En in de verte verhieven zich de torens van de groote Wester-hoofdkerk. De Servische bladen maken molding van een bloedige botsing tusschen Turken en Serviërs aan do Servisch-Turksche grens, by het dorp Tatschewaz. Albaneozen on Turk- sche soldaten overvielen Servische boeren arbeiders, die echter weer ontzet worden door de Servische grenswachters. Er ont- de klassen meer samengesmolten, de bestanddeelen van eik veel moeielijker aan te geven door de Fijne schakeeringen, dan zij gedacht had Het volk zooals zij het vond, was niet de zuivere be lichaming van eenheid van gevoel, van belangen en van doel, zooals zij het zich in hare overpein zingen had voorgesteld Het volk h <1 vijanden onder het volkzijne eigene hartstochenwaardoor het dikwijls sympathiseerde met de bevoorrechten, ja, er zich zelfs mee vereenigde. Haar vader had, mét al zijne deugdenj al zijne bekwaamheden, met zijne eerlijke bedoelingen, met mededingers te kampen in hunne eigene Konventie, en was omringd door openlijke, of wat nog erger was, door geheime vijanden. Sybil, wier geest vervuld was geweest van groote gedachten en in wier oogen welslagen zoowel als mislukken iets heroisch hadden, die gehoopt had op zegepraal, maar die zich ook voorbereid had zich desnoods op te offeren, bevond tot hare verwondering dat groote gedachten zeer weinig te doen hebben met de wereldsche zakendat deze, zelfs in een tijd van revolutie, van schikking en onderlinge overeenkomst afhangenen dat hel wezen van alle schikking onbeduidendheid is. Zij dacht dat het volk, kalm en bedaard, zich einde - lijk bewust van zijn kracht en vol vertrouwen op zijne heilige zaak, slechts zijne zuivere en edele overtuiging behoefte uit te dnikken door middel van de gedelegeerden zijner keuze, om een oud en afgeleefd gezag te doen buigen voor den on- weerstaanbaren invloed zijner zedelijke macht. Wordt vtrvolgd). Hoe heerlijk is een turn te midden van de moeiten en de hartstochten des levens. Vloek over hen die de heilige plekjes bezoedelen en ontwijden door de harten van kindermeisjes te breken, of tabak te rooken in het paleis der roos I De wolken verdwenen van haar voorhoofd, toen Sybil den invloed gevoelde van de heerlijke, frissche natuur. Er kwam weer een kleur op hare wangen haar oogen herkregen hun schitterende helderheidhaar tred, die eerst loom was geweest en waaraan men kon bemerken, dat zij, zoo niet droefgeestig dan toch ten minsten in gepeins verzonken was, werd weder licht en vlug. Zij ver gat de zorger. des le/ens en genoot het thans met volle teugen. Te wandelen, diep en vrij te kunnen ademhalen, den invloed der zonnestralen te gevoelen, dat wa» een waar, een heerlijk genot. Daar zij van nature opgeruimd was ondanks hare ernstige gedachten en haar ernstig leven, speelde er een glimlach van genoegen op haar engel- achtig gelaat, als zij de wilde vlucht zag van de vogelen, of de natuurlijke bevalligheid der kin deren. Zij ging rusten op een bank onder een breed getakten olm, en haar oog, dat gedurende eenigen tijd de verschillende voorwerpen had gevolgd, die hare aandacht trokken, staarde nu onafgetrok ken op het door het zonlicht beschenen water. Beelden uit het verleden doemden voor haar op. Het was eene van die overpeinzingen, waarin de gebeurtenissen uit ons leven voor ons verlevendigd worden, waarin elk dezer wordt beschouwd in verband met de overige, en in onze kennis haar bepaalde en duidelijk aangegeven plaats in-

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1