aal ■I WENHUIJZEN n. 1 gen DB TWBB UITERSTEN. JIOIAAl HIK”. Nieuws- en Advertentieblad vöor Gouda en Omstreken. Donderdag 31 Juli 1902. 41s<e Jaargang. !Xo. 8864. .SCHAP Buitenlandse!) Overzicht. Kluchtspelen ijt. JOUDA i Kermis met ZONDAG- 'unstig bekende FEUILLETON. ZE'. oog. en zich, naar gericht. LINGEN artisten van den jzonder munten uit 5r BONETTY met Own en Jpew, als- if der wereld, kvondvoorsteliingen Mirspel der smeden jjven. van ingen. Eerste Inzending van Advertentiën tot 1 uur der inidd. Ella Vetter. ringen. Eerste sonen. Geheel itreden alhier. leren Va» lede» a -as ptreden alhier, ptreden alhier. loowel naar geest als letter na te komen. (Toejuiching.) li Matinee. skaarten kTSct. Telefoon M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per ]K>st 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. iUCCES. ydagavond IS ct. n de Hoogstraat- I SCHENTKE. de Kermis del LVOND opvoering INBVltG. 12 uur. n program. fiOt IN IIF. Ml I K A VI Telefoon No. A DVERTENTIEN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters wonlen berekend naar plaatsruimte. 30 JULI r, Extra KINDER LLING, met voor de framma. Voor deze wel begeleiders ah half geld. ,LI SCHENTKE. Lord Roberts heeft bij des rfrt?fe\ling van prijzen op den schietwedstrijd te Bisley een redevoering gehouden, waarin hij betoogde, dat de ervaring opgedaan in den oorlog in Zuid*Afrika voorschreef, verandering te bren gen in de schietoefeningen van bet leger. Wij hebben geleerd, zeide bij, dat de vuur- discipline te ver gevoerd kan worden, zoodat de manschappen verzuimen op eigen hand van een goede gelegenheid gebruik te maken. Wij hebben geleerd, dat salvoschieten niet wel mogelijk is, als de troepen in verspreide orde opgesteld zyn of nan hevig vuur bloot staan. En vooral hebben wij geleerd, dat het wel eens voorkomt, dat scherpschutters op verren afstand met goed gevolg op een doel kunnen mikken en schieten, maar dat ’t meest handig snel vuren (snap-shooting) op korten afstand vereischt wordt; daarop komt het vooral aan en dat zal, zoover wy zien, in de toekomst de veldslagen beslissen. De oefening op lange schietbanen op een individueel doel heeft dus slechts betrekkelijk nut. Lord Roberts zou daarom willen, dat de schietvereenigingen zich in hun program ma’s meer naar de eiscben van den oorlog richten. Dat zal wel meer munitieverbrnik en slyting van geweren ten gevolge hebben, mair ’t is noodig. En in de kazernes moeten de soldaten Jeeren gemakkelijk met hun ge weer om te gaan; schijfschieten alleen baat weinige In ’t algemeen vreest Lord Roberts, dat het geweer meer verbeterd is dan ’t schieten. vallen. (Toejuiching.) De regeering zal niets doen om*de ont wikkeling van de mijnen tegen te houden. In het algemeen sprekende, is er met betrek king tot de bestaande mijnen een normale staat van zaken gevestigd, maar wat betreft nieuwe mijnen mogen wij ten bate van den staat een behoorlijk bedrag verlangen voor de toekomstige ontwikkeling van het land. Wij mogen ook verwachten, een deel van het overschot van Transvaal’s inkomen te krijgen. Uit die twee bronnen kunnen wy allicht een voldoend jaarlyksch bedrag ont vangen ter rechtvaardiging van een leening, waartoe toevlucht kon genomen worden ter vermindering van de oorlogskosten, door Engeland gedragen. De regeering gelooft, dat het mogelyk is op het land een aantal Engelsche kolonisten te plaatsen. Die zouden de Boeren tot voor beeld en model kunnen dienen. De regeering verlangt niet, dat de Boeren hun oude traditiën prijsgeven. Zy hoopt dat ze met ons zullen samenwerken om den voorspoed van Zuid-Afrika onder Engelsche vlag te verzekeren. De regeering is in eere gehouden en het haar belang om de vredesvoorwaarden Ik ben ongelukkig. Ik maak mij angstig over mijn vader. Ik vrees Zat hij omringd is door men- schen, die zijn vertrouwen niet waardig zijn. Die tooneelen van# geweld verontrusten mij. Onder alle andere omstandigheden zou ik daarvoor terugdeinzen, maar ik ben overtuigd, dat zij ons nfet anders dan rampen en schande kunnen brengen. Ik vereer uw vader, aei Egremont, ik ken niemand, wiens karakter ik voor zoo edel houd als het zyne, die sooveel verstand en moed bezit, Gister kwamen in het Lagerhuis koloniale aangelegenheden in behandeling. Chamberlain, voor bet eerst na zyn ongeval in het Huis verschenen, werd by zyn binnenkomen luide toegejuicht. In antwoord op een reeks vragen van Sir H. Campbell-Bannerman zeide de minister Ik geloof niet, dat de conferentie van kolo niale eerste ministers zonder gevolgen zal zyn. Ik geloof integendeel, dat zy zal blij ken ons ëen stap nader gebracht te hebben tot die algeheele unie* die ik zie komen. Sprekende van Zuid-Afrika, zeide hy nooit is een regeering voor een zwaarder taak gesteld dan nu zy het land zyn vroegere welvaart moet hergeven. Wat de verbanningsproclamatie betreft, het einde van den oorlog heeft den toestand geheel veranderd, maar de regeering behoudt zich het recht voor aan personen, die door hun handelingen ongewenschte burgers ge bleken zyn, den terugkeer te weigeren. Da delijk alle Boerengevangenen terug te bren gen h onmogelyk en zou de ergste gevolgen hebben. Wat bet tegenwoordige bestuur betreft, de Boeren zelf zyn er tegen dat mannen van bloed een ambt aanwenen. Zy hebben liever Engelschen, als die in hun smaak vallen. (Toejuiching.) De regeering zal niets doen om*de ont- duarby aan. Reeds hield men de niet zeer verschrikkelijke zaak voor afgedaan, toen de aartsbisschop 4e Freiburg door denzelfden deken den gemeenteraad een stuk deed over handigen, waarin de raad van machtsover- treding wordt beschuldigd. In de jongste raadsvergadering werd machtsoverscliryding ontkend, daar de raad slechts een onderzoek had doen instejlen, daarna den uitslag aan de kerkelyke autoriteiten had medegedeeld en tevens haar afkeuring over het verbod had uitgesproken. De gemeenteraad meent daartoe ten volle het recht te hebben, en verklaart ook in de toekomst zoo te zullen handelen welke instellingen geacht kunnen worden te goeder trouw in de tneening te verkeeren, dat zy geene -erkenning behoefden aan te vragen. Een daad van billijkheid, waarmede zy had behooren te beginnen. Intusschen loopen alle Parysche betoogingen op niets uit. De aangekondigde grootsche betooging op de Place de la Concorde van Zondag is geheel mislukt. In verschillende bladen lezen wy o. in. afkeuring over het meedoen met deze openbare beweging door priesters in ambtsgewaad hetwelk ten gevolge bad, dat de politie ze in bescherming moest nemen. Ook het optreden der aanzienlijke dames moet wel wat var. den voorspelden grootschen indruk verloren hebben, toen het bleek, dat de „moeders der christelijke gezinnen”, aan welker spits zy zich zouden stellen, slechts in kleinen getale aan de oproeping tot manifesteeren hadden gevolg gegeven; zeker vooral daarom dat zulke moeders van dergelijk vertoon afkeerig zyn. Daarby kwam, dat de Parysche politie - volgens den prefect Lépine: naar Belgisch model - een nieuwe tactiek volgde, naar zy zelf achteraf getuigde „met schitterend gevolg". Zy bepaalde er zich nl. toe, slechts tusschen beiden te komen wanneer het gevecht tusschen de twee strijdende groepen was ge ëindigd en de aftocht van de verliezende party hiMW-geval de Katholieke betoogers gedekt moest worden. Het gevolg van dit nieuwe systeem is ge weest, dat by de gelukkig niet al te ernstige vechtpartijen, die den Zondag te Parijs ge kenmerkt hebben, de republikeinsche tegen- manifestanten voortdurend overwinnaars ble ven, en overal hun tegenstanders voor zich uitdreven. In Frankrijk juicht do republikeinsche pérs alsof er een belangrijke overwinning is be haald! En er zijn vele bladen, die meenen dat na de nederlaag van Zondag de tegenstand wel in hoofdzaak gebroken zal zyn. Het is dan tevens een overwinning voor het jonge Fransche ministerie, welker eerste regeeringsdaad echter meer van oen onver- zettelyken wil dan van wys beleid getuigde. >39) - Waarheid ia zeer kostbaar, zei Egremont, voor ons allen; en toch vrees ik, dat ik niet voldoende de oorzaak zou kunnen waardeeren waardoor gij beroofd werd van uw vurig ge loof. Helaas zei Sybil somber, ik was slechts een droomster; ik ontwaak uit mijne zinsbe goocheling evenals dit met anderen voor mij wei het geval zal zijn geweest Evenals zij gevoel ook' de glorie des levens voorbij ismaar mijn i hier boog zij ootmoedigd het hootd, heeft ik hoop, nooit te veel op deze wereld Zijt ge terneergedrukt, beste Sybil. Ik ben ongelukkig. Ik maak mij angstig over mijn vader. Ik vrees Te Berl(jn worden groote toebereidselen gemaakt voor de ontvangst van don koning van Italië. Volgens geruchten zou keizer Wilhelm er een bijzondere oer in stellen, dat de ontvangst in luister verre dië te St.-Pe tersburg zal overtreffen, ook om zoodoende den indruk weg te nemen, dat Italië zich losser gaat gevoelen van de Triple Alliantie, zooals onlangs was beweerd. Ernstig wordt weder gevreesd voor sensationeelo toosten van keizerlijke lippen, waarvan niet immer kan gezegd worden, dat zo de beoogde uit werking nebben Tusschen den gemeenteraad van Karlsruhe en de geestelijke overheid te Freiburg is een conflict ontstaan, naar aanleiding van het verbod van een jongen kapelaan aan vrouwelyke leerlingen eener school, om korte mouwen te dragen. De schoolcom missie had, met machtig ng van den gemeen teraad, de zaak onderzocht en de houding van den kapelaan eenstemmig afgekeurd. Ook de aartsbisschoppelijke deken sloot zich Een onedel einde van zoovele grootsche verwachtingen, zei Sybil. Laten wij onze hoop niet opgever., zei Egre mont, maar die blijven koesteren Ik heb geen hoop meer, antwoordde zij En ik ben vol hoop, zei Egremont. 01 omdat gij zoo'n schoone rede hebt gehouden. Maar men zal naar u luisteren, men zal u toejuichen u volgen zal men echter niet. De duif en de adelaar zullen zich niet parende leeuw en het lam zullen zich niet naast elkander legge”; en de veroveraars zullen de vero/erd n nooit bevrijden. Egremont schudde het hoofd Nog altijd wordt gij door deze droombeelden vervolgd, beste Sybil I en waarom Het zijn toch geen aangename denkbeelden. Geloof mij, zij zijn even valsch ala ontmoedigend. De geest van Engeland is altijd de geest van het opkomend geslacht. Geloof mij, dat hij met het volk is. En niet minder hierom, dat het zich vcor een groot deel van dit gevoel nog niet bewust is, De meeningen, die men u heeft leeren vreezen en wantrouwen, zijn meenin gen die langzamerhand wegsterven. Menigen, die op het oogenblik de overhand hebben, zijn gewooqlijk die van het geslacht, dat aan het ver dwijnen is Laat door de eene of andere onvoor ziene gebeurtenis een einde komen aan den weifelen den toestand, waarin de parlementaire partijen zich op dit oogenblik bevinden, en binnen ee|^ kleiner of grooter aantal jaren moet daarin verW andering komen, en dan zult gy getuige zijn vaiF' eene ontwikkeling van den nieuwen geest in En geland, die door zijn snellen voortgang de schade vau vroeger wel zal inhalen Ik leef te midden van deze menschenik ken h-n door en doorik sla hen in al hun doen en laten gadeik ken de beginselen, die zij hebben aangenomen, en ik weet, dat die Ijeginselen vrucht moeten dragen, hoe ook gehinderd door de omstandigheden van het oogenblik De vrucht zal vijandig zijn aan het Oligarchische stelsel Het beginsel der toekomst v.~n de Engelsche politiek zal niet zijn een beginsel van nivellee- ring, niet een beginsel dat vijandig staat tegenover privilegiën, maar dat juist de uitbreiding hiervan z«l begunstigen. Het zal de gelijkheid trachten te verzekeren niet door de weinigen naar beneden te trekken, maar door de velen op te heffen Nadat beiden zich eenige oogenblikken aan hunne gedachten, die het uitvloeisel waren van dit ge sprek, hadden overgegeven, stond Sybil ten laatste op, en den wensch mtdrukkende, dat haar vader thans thuis zou zijn, nam zij afscheid vim Egre mont, maar deze, die ook opstond, vergezelde haar eenigen tijd. Aan den ingang der tuinen ech ter bleef zij staan en zei met een zachten droeven glimlachHier moeten wij scheiden, en stak hem gftir hand toe. UW— De hemel behoede uzei Egremont. HOOFDSTUK UI. Toen Sybil haar huis naderde herkende zij haren vader op de plaais voor het huis, verge zeld door een aantal mannen, en op het punt met desen weg te gaan. {Wordt Vtrvolgd). dag 2 en TE e Rang 75; 2e Rang Het officieuze Fremdenblalt, te Weenon verschijnend, publiceert een belangry^ artikel over de verhoudingen tusschen Italië, zyn bondgenouten en de landen aan de Middel- landsche Zee, dat vermoedel|jk van hooger- hand is geïnspireerd. Nadat de verschillend» geruchten en openbaringen, die de vernieu wing van de,Triple-Alliantie voorafgingen en volgden, en de discussies in bet Engelsche parlement zyn gememoreerd, wjjst liet Fretn- donblatt ero^, dat Italië van z(jn westelijken nabuur geen tegenwerking in zyn plannen heeft te vreezen. Ondanks de vele geruchten is er echter niets waaruit blykt, dat Italië lust zou hebben, zich te mengen in vreemde zaken. Het zenden van, een eskader naar Tripoli bewijst slechts, dal Italië wat meer aandacht gaat wyden aan dat gedeelte van het Turksche ryk «n zjjn programma hand haaft, dat aan andere mogendheden verbiedt, daar vasten voet te verkrijgen. Tripoli staat onder de soevereiniteit van den Sultan, en Italië eerbiedigt natuurlijk het status quo. Er bestaat dus voor de Ottomaanscho regee ring geen enkele reden, om te Konstantino- pel wantrouwen tegen Italië op te wekken.» Ook weet de Porte zeer goed, dat ze geen vrees behoeft te koesteren ten aanzien van Albanië, daar zoowel Oostenrijk als Italië, zoo wordt er gezegd, er geen ander doel De Fransche regeering heeft ingezien dat zy by de uitvoering van de wet op de Ver- eenigingen te ver is gegaan en de prefecten aangeschreven een onderzoek in te stellen. Naar het oordeel der regeering is de wet die bet geven van onderwijs door niet-erkende ver- eenigingen verbiedt, ook toepasselijk op scholen die vóór de invoering der wet bestonden. In plaats van dit geschilpunt door den rechter te laten uitmaken, beeft de regeering ge meend dat er geen geschil bestaat en heeft daarom gebruik gemaakt van haar recht om geestelijke vereenigingen die niet binnen den wettelijken tyd vergunning hadden gevraagd, voor ontbonden te verklaren. Uit hekyerzet der betrokken personen en nog veel meer uit de afkeuring die nie'. enkel van clericale zyde werd vernomen, is het de Regeering echter duidelijk geworden, dat zy met meer bezadigd heid behoort op te treden. Zy heeft dan ook de prefecten nader aangeschreven te onderzoeken en die word aangedreven door zooveel zachtheid en edelmoedigheid. Het zou mij diep smarten, indien hij zich in de waagschaal stelde. Maar gij hebt invlood op hem, groeten invloed, zooals gij trouwens op iedereen hebt, die met u in aanra king komt. Raad hem naar Mowbray terug te keeren. Kan ik raad geven zei Sybil, ik, die in al mijn oordeelen heb misgetast Ik ben met hem naar deze stad gekomen om zyn gids, zijn beschermster te zijn. Welk eene aanmatiging I Welk een kortzichtige trotsIk dacht dat't geheele volk gevoelde zooals ik; dat ik niets anders te doet» had dan hem te steunen en te bezielen hem aan te moedigen als hij verflauwde, hem te schra gen als hij weifelde. Ik meende dat de wereld beheerscht moest worden door moreele kracht, en dat de moreele kracht, belichaamd was in eene vergadering welker annalen eene reeks van klein geestige intrigen zullen bevatten, of, wat nog erger is, van daden van geweid. Span al uwe krachten in, zei Egremont, om uw vader te beduiden, dat hij Londen moet ver laten en zoo spoedig mogelijkmorgen, vanavond nog, als het kan. Na die geschiedenis te Birming ham moet de r-geering handelend optreden. Ik hoor, dat het leger en de politie onmiddellijk ver meerderd zullen worden, en dat er een schrijven is gezonden door den Sekretaris van Staat aan de gouverneurs van de graafschappen. Maar de regee ring zal ook de Konventie aantasten De leden die hier blijven zullen de slachtoffers zijn. Als uw vader naar Mowbray terugkeert en zich kalm houdt, heeft hij kans dat men hem met rust laat.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1