DE TWEE ÜITEBSTEN. FEVEB J EGT, aksen. nwsch DINERS, :hs ebrood, Awwws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 6 Augustus 1902. ENo. 8869. FEU1LLE1OX. Buitenlandse!) Overzicht. HTCA1 CÏlf ic a o - 41ste L I esthaven 128. BBBBBBBBBB-BBSBB— o. 0.35 toot Neder- Odt, straat 103. IE OUDE JDAMMEH Merk: Verspreide Berichten. rugbaar bij i ETERS Jz. >ewijs van echtheid ia en kurk steeds voor in den naam der Firma [OPPE was. Het was zou verbreken ril, de Echte igen, tesamen- mingen in den en num dee I, vervaardigd het wereldbe- Gèbr* Stoll- t melk gekookt Ir.nk voor da- theelepel. re* bocolate) Al» ij gerei ren te gebruiken, leamet» H. It zich beleefd aan uiloften, enz. itels en alles wat desvorlangd met zilver, tafellinnen Telefoon Ao. 82 De Uitgave dezer Courantg-eschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. de K.G. bS Telefoon No. 82 A DVEIITRNTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters woi’den berekend naar plaatsruimte. het internationale signaalboek, wat betreft de nood- en loodssignalen. Een internationale regeling in deze zaak acht de Britsche regeering niet wenschelyk. Verscheidene Duitsche handelsondernemin» gen verklaren het onderscheid voor zoo ge ring, dat een internationale regeling eerst dan aan te bevelen is, wanneer een alge- heele revisie op de voorschriften tegen aan varingen noodig zal blijken. Men vraagt zich af waarom men in Enge land niet liever deze geheele zaak in den doof pot stopte nu het eindresultaat van den oor log toch voor het land bevredigend is; nu komt men al, vóór het aanvangen van haar arbeid door de commissie, onder den indruk, dat al die beperkingen noodig zijn ora de al te groote flaters te bemantelen! De „Voss. Ztg.” herinnert, dat deze com missie feitelijk de voortzetting is van die in 1900 in het leven geroepen om dienst te doen bij de algemeene parlementsverkie zingen; zij speelde toen een gewichtige rol, die echter steeds verminderde hoe sterker de oorlogspartij werd. Zal deze commissie dezelfde diensten moe ten bewijzen, nu de regeering wat huiverig is geworden bij het succes, dat de liberalen door de tusschentijdsche verkiezingen heb ben gehad? Men zou hot haast denken als men de samenstelling der commissie nagaat één officier van marine en één infanterie- offleier als de eenige technici en lord Elgin als voorzitter. Deze laatste is zonder twij fel een zeer achtenswaardig man, die onder koning in Indië is geweest, doch van krijgs zaken al heel weinig op de hoogte heet te zijn. 601IDSCHE i»w fl, 8’/p dubbele flesch d. Vegte, Zaltbomme Rotterdam. renhage. mg JCan. Rotterdam b - ■chadelykste en •middel voor Heere» iKinderschoenwart an C. M Müller C* 14.-Men lette co*1 riekamerk.— I ---- N Zn. Gouda j jnovertroften .iebers welbekend BACBT-1LIXIB met Fabriekmerk). rende, radicale en ing van alle, zelfs irdnekkige xenuW' joral ontstaan door op jeugdigen leeftyd elke zwakte, Bleet 1 Hoofdpijn ing - Maagpijn Onvermogen me enz. üit- Frankrijk. Eergisteren liep he: gerucht te Parijs dat er op president Loubet tc Rammouillet een pistoolschot was gelost. Dit blijkt gelukkig onwaar. De president wandelde met twee officieren in het woud. Een hunner schoot op een eend en iemand d.e in de buurt was een bijziende of een reporter in komkommer- tyd-angsten, meende dat by op den president vuurde. En ziedaar den oorsprong van het gerucht. In de plaats van den kort na zijn ver kiezing gestorven nationalist Lortihois, is te Lille tot lid van de Kamer gekozen de republikein Bonte met 6413 stemmen togen 5819 op den socialist Gbesquière. - De koningin-moeder van Spanje is Za terdagavond van Parijs naar Weenen ver trokken. Zy houdt zich eerst nog eenigen tjjd te München op. Engeland. Het Lagerhuis is met vacantie gegaan, na de onderwijswet te hebben afgebandeld. Onder vele belangrijke verrichtingen inden wij genoteerd, dat de leden in dit jaar 117.786 maaltijden hebben gebruikt, tegen 101.703 verleden jaar. De Engelsche regeering heeft door haar gezant te Parijs bezwaren laten indie nen by de Fransche regeering tegen de be handeling van Engelsche kooplieden in den Franschen Congo en het verzoek gedaan de ze aangelegenheid voor een scheidsgerecht te brengen. Men vermoedt dat do Fransche regeering weigeren zal, omdat zy niet kan toegeven dat het verdrag van Berlyn vrij heid van handel in deze zóne waarborgt. Een ander Engelsch-Fransch conflict is alweer door een paar onhandige Engel sche schutters veroorzaakt. Op het visschers- schip „Troaville 45” is in volle zee door, mannen van de Yarmouth 21” geschoten. De Fransche schipper heeft zich daarover cr achterover in en bedekte zijn gelaat met de handenSybil had niet veel lust rtieer om het gesprek weer op haar vader te brengen, om dat zij reeds had opgemerkt, dat Morley maar al te goed begreep, welk een macht hij juist hierdoor over haar kon uitoefenen Maar intus- schen ging de tijd rusteloos voort, de tijd, die voor haar zoo vol verschrikking duidelijk, dat Morley de stilte niet Eindelijk, niet langer in staat hare gemoedsbewe ging, te bedwingen, zei SybilStephen, wees edel moedig spreek mij over uw vriend. Ik heb geen vriend, zei Morley, zonder zijne handen van het gelaat te nemen. Mogen de heiligen in den hemel mij gena dig zijn, zei Sybil, want ik ben zeer ongelukkig. - Neen, neen, neen, zei Morley, terwijl hij vlug van zijn stoel sprong en wederom naast haar knielde, niet ongelukkig; niet op dien pijnlijken toon I Wat kan ik doen wat zeggen Sybil, beste Sybil, ik bemin u zoo hartelijk, zoo innig, zoo vurigniemand kan u zoo beminnen als ikzeg niet, dat ge ongelukkig zyt! Helaashelaaszei Sybil Wat moet ik zeggen wat moet ik doen zei Morley. Gij weet wel, waarover ik u wil hooren,zei Sybil. Spreek mij over iemand die mijn vader is, al is hij dan ook uw vriend niet langer gij weet wel wat ik gaarne wil, dat gij doen zoudt, hem redden, hem van den dood en mij van de wanhoop redden. Wordt vervolgd De voorspelling in den aanvang van den Zuidafrikaanschen oorlog gedaan, dat zich ter stond na het ophouden der vijandelijkheden gebrek aan paarden en runderen zou doen gevoelen, waardoor het hervatten van het landbouwbedrijf ten zeerste bemoeilijkt zou worden, is helaas maar al te goed uitgeko men. Zooals reeds is medegedeeld, dat de weder op hun hoeven geïnstalleerde Boeren, gebrek aan ploegvee hadden, thans kunnen wy op gezag van de Times mededeelen, dat de commissie voor het naar huis zenden der bewoners van de concentratiekampen en der gaandeweg terugkeerende ex-krygsgevange- nen, voorloopig onmachtig is om in dat ge brek te voorzien. Zy heeft daarom reeds voorgesteld om alleen zulke Boeren „buistoe” te zenden, die of ploegvee bezitten dan wel de middelen om dat te koopenmaar deze maatregel is volkomen onuitvoerbaar, daar verreweg het meerendeel der Boeren geen vee en ook geen geld bezitten. Het transport van alles wat tot verpleging der Engelsche troepen noodig was, beeft duizenden ossen en runderen bet leven gekost, terwyl ook het slachtmes der intendance de noodige ver woesting heeft veroorzaakt. De trekossen die eenigen tyd in Engelschen dienst door gebracht hebben en nu evenals de Tommy’s overcompleet worden, zyn stumperachtige dieren, niets dan vel over been, maar ook deze beesten worden zelfs gaarne gekocht en met goed geld betaald, bij gebrek aan betere. Er wordt gehoopt, dat het leger bestuur spoedig een groot aantal paarden zal afdanken, die dan aan de Boeren afgeleverd zouden kunnen werdén, in plaats van zooals nu met de overcomplete rijdieren der cava lerie en der bereden infanterie geschiedt, aan speculanten overgedaan te worden, die ze niet dan met grove winsten van de hand zetten. De Times-correspondent bepleit dan ook de noodzakelijkheid alle zulke dieren kortweg aan het civiel bestuur af te leveren, opdat dit ze óf zal verkoopen óf gratis den Boeren zal- kunnen schenken, teneinde het werk der installatie op de hoeven geen ver traging te doen ondervinden. Verder wordt groote last veroorzaakt door de zoogenaamde „bjjwoners” der Boeren ge zinnen, lieden zonder een enkelen cent in hun bezit, onder wie er bovendien nog velen zyn, die hun meesters, vaak hun weldoeners, ver raden hebben, door gedurende den oorlog dienst te nemen bij de National Scouts, het „verraderskorps”. Zooals gemakkelyk te be grypen ia, weigeren de Boeren deze lieden in dienst te nemen, waardoor de Engelsche Gister, Maandag, zouden de decreten betref fende de sluiting van sommige instellingen van geestelijke vbreenigingen in öietagne van regeeringswege ten uitvoer worden ge legd. Er beerscht in en buiten Frankrijk een, licht te begrypen spanning hoe de be volking van het zeer geloovig-katholieke ge- wesf zich gedragen zal. Tot gevechten of bloedvergieten zal hot waarschijnlijk wel niet komen, al mag dc regeering ook bedacht zyn op eenigen tegenstand, die waarschijn lijk alleen voor den vorm, by wyze van pro test zal geboden worden. De hoofden der congregatiën zullen stellig begrypen, dat zy met gematigdheid en onder werping aan het wereldlyk gezag meer zullen bereiken dan met bet toelaten van geweld, door do aanhangers der congregatiën te ple gen tegen de regeering, die toch de sterkste party is en zal blijven, en zooals de premier Colbes reeds Zaterdag den nationalistischen afgevaardigden van het Seine-departement mededeelde, vastbesloten is haar gezag te doen eerbiedigen. Te Bordeaux had voor Zondag het bestuur der jbreeniging „voor de rechten der hoofden vmi ^errnnen” een manifestatie op tonW gezet, maar zag zich het komediegebouw, dat het huren wilde, geweigerd. Bovendien besloten de radicalen een tegenmanifestatie te houden. Beide partyen kozen toch den omtrek van het theatergebouw als het meest geschikte terrein daartoe uit, maar gedroegen zich overigens kalmer dan men verwacht had. De politie had uitgebreide voorzorgmaatre- gelen genomen, maar ondervond geen moei lijkheden by de handhaving der orde. Cleri- calen en radicalen bleven beiden binnen de grenzen der betamelijkheid; en hoewel de leden der elkander vijandige groepen heftig redeneerden en gesticuleerden, baddén er geen botsingen plaats. Een drietal rustverstoorders werden zon der moeite in hechtenis genomen. Een bevelschrift, dat de minister van han del en nijverheid, aan de regeeringspresi- denten van de aan de kust gelegen districten heeft doen toekomen, wjjst volgens de BerI, Nachr. daarop, dat de bepalingen van de keizerlyke verordening van 9 Mei 1897 ter voorkoming van aanvaringen op zee niet geheel in overeenstemming zyn noch met de Engelsche bepalingen daaromtrent, noch met Mijn hart is thans open, zei Morley, en het wil niet sluiten. Stephen, zei Sybil, beste Stephen, ik ben erkentelijk voor uwe gevoelens; maar dit is wer kelijk de tijd niet voor zulke woorden houd op, mijn vriend I Ik ben hierheen gekomen om over mijn lot .te hooren beslissen, zei Morley eenigszins norsch. Het is misbruik maken van het oogenblik, zei Sybil, niet langer in staat om hare ontroering te verbergen, om thans bij mij langer aan te dringen, terwyl vader mijne hulp noodig heeft. Zoo zoudt ge er niet over denken, indien gij mij bemindet of kondt beminnen, Sybil, zei Morley op droevigen toon. Het is thans een oogen blik van diep gevoel, en dus juist geschikt voor het uitspreken van een diep gevoel. Gij zondt dat antwoord niet gegeven hebben, indien hij die hier knielde Egremont had geheeten. Hij zou geen middel hebben aangewend, zei Sybil, niet langer in staat haar misnoegen te ver bergen, dat zoo zelfzuchtig en zoo onbetame- lijk is. Ahzij bemint hemriep Morley uit, ter wijl hij opsprong en onheilspellend lachte. Er was gedurende eenige oogenblikken pauze. Onder gewone omstandigheden zou Sybil de kamer verlaten en een eind gemaakt hebben aan een onaangenaam onderhoud, maar dit was thans onmogelijkwant al haar hoop om haar vader te redden hing af van dit gesprek. Morley had zich tegenover haar in een stoel geworpen, leunde Inzending van Advertentiën tot 1 uur <ksi> luidd. administratie wel gedwongen is zich met hun onderhoud te belasten. Het is, zegt de Times-correspondent, ónmo gelijk een eenigzins betrouwbare statistiek te geven van bet aantal gezinnen dat naar hun woonplaatsen is teruggebrachtdoch hun aantal wórdt op 9000 geschat. Naar hetgeen vernomen wordt omtrent het werkprogramma der door den heer Balfour dezer Sagen aangestelde enquête-c immissie voor den oorlog in Zuid-Afrika, valt van haar arbeid niet veel te verwachten. Ten minste men hoort van een aantal beperken de bepalingen, waarnaar de commissie zich te gedragen heeft. Zoo zal zy haar onderzoekingen naar de krygsbedrjjven niet mogen uitstrekken ver der dan tot de bezetting van Pretoria, waar door natuurlijk een enquête over de refugié- kampen en al hun gruwelen is buitengesloten, hoewel deze kampen tot in October 1901 on der militair toezicht stonden. Ook zyn van het onderzoek buitengesloten de krijgsope raties ten oosten van Pretoria, dan de mis lukte troepenconcentratie by Belfast, en de mislukte vervolging over Pelgrims Rust ook de totale ongeschiktheid der hulptroe pen uit Rhodesia, om de belegerde garnizoe nen aan de Transvaalsche westgrens te ont zetten. Verder mag geen onderzoek worden ingesteld naar de Engelsche nedei lagen in West-Transvaal, niet naar den opstand der Kaapsche Hollanders.en nog naar zooveel meer, waar de commissie zich buiten heeft te houden. »4>) Vergiffenis, vergiffenis, zei hij, en hij vatte hare hand. Schenk den ellendigsten en meest verknoch- ten van alle mannen vergiffenis. Het is niet noodig veigiffenis te schenken, beste Stephen, zei Sybil op zachten toon. In een oogenblik van opgewondenheid ontsnapt iemand wel eens een toornig woord. Als dit met mij het geval geweest is, dan spijt het mijals het met u het geval was* dan heb ik het al vergeten. De klok der St. Janskerk maakte bekend, dat het reeds ruim een half uur geleden was nadat ze zes uur had geslagen. O I zei Sybil, terwijl ze haar hand terugtrok ge hebt mij gezegd, hoe kostbaar de tijd was. Wat kunnen wij doen? Morley stond op uit zijne knielende houding en liep wederom door de kamer, terwijl hij eenige oogenblikken in diep gepeins verzonken was. Plotseling greep hij haar arm en zeideIk kan die zielesmart niet langer verdragen ik bemin je en als ge de mijne niet wilt zijn, dan bekommer ik mij om het lot van niemand meer. Ik ben niet voor liefde geboren, zei Sybil ontsteld, maar zich inspannende om haar onge rustheid te verbergen. Wij zijn alle geboren om te beminnen, zei Morley. Het is de grondslag van het leven en zijn eenig doel. En uwe liefde, Sybil, ging hij voort op een hartstochtelijk gevoelvollen toon, is reeds sedert jaren de vurige wensch mijns le vens geweest. Hiervoor heb ik uw huis zoo dik wijls bezocht en zoo dikwijls in uwe nabijheid uren doorgebrachtmet dit doel heb ik uw vader als een slaaf gediend, en heb ik mij gemengd in eene zaak, waarvoor ik weinig sympathie ge voel, en die geen succes kan hebben. Alleen uw beeld heeft mijne eerzucht opgewekt, mijne krach ten ontwikkeld, mij in het uur der vernedering tot troost gestrekt, en mij die stoffelijke welvaart verschaft, die ik thans geniet. O I waardig u het te willen deelen te deelen met hem, die thans zijn hart, zijn-gansche le/en aan uwe voeten legt; en deins er niet voor terug, omdat het de gevoelens en het geluk van het volk betreft. Ge verbaast mijge overweldigt mij, zei Sybil bewogen. Ge kwaamt met een ander d< el, wij spraken over andere gevoelensgij kiest kost bare oogenblikken, die ons tot spoed dringen om deze vreemde, deze verontrustende woorden te spreken. Ik heb ook mijne kostbare oogenblikken die mij tot spoed dringen, zei Morley, en die be leven wij thans. Alles hangt er van af. Op een anderen tijd, zei Sybil met een zachte, smeekende stem spreek op een anderen tijd over deze dingen

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1