SE TWEE uitersten. thee. BINNENLAND. «en. ITS. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 7 Augustus 1902. \'o. 8870. Buitenlandsch Overzicht. FEUILLETON. INERS, RS ter Laarzepmagazijn I ZONEN, 41ste Jaargang. 'ondirbibtm Vondersalf ich beleefd dan Inzending van Advertentiën tot 1 tiur del» rnnld. Verspreide Berichten. HOOFDSTUK V. het minder zijn zei m. Zn. Gouda (Wordt vtrvolfa) Duitschland. Zondag was voor de Dnsseldorfsche ten. ïheim houden, zei Morley. 1 schijnt u geheel vreemd te OENWERK dan 5 30 e Kleiwegsteeg. thaven 128. itvoering van ge- bevelende BIJL, EBAABT Lz. meten werk. IIEIKK te letten VAN K. Q worden afgele- ie pakjes van en een Ned. on» van Nommer er. van nevenstaand e Wet gedepo MilIBSCHE UH KI\T. post f 1.60. derland Lok in 8 Amsterdam die Schutzenapotheke kitsch, Oesterreich Ceutraal-Oepót Sander vereld bekend en often middel tegen o'iig-, Lever n, enz. Inwendig litwendig in mjua met goed gevolg Prtys per flacon 1 1.15. eneeskrach estal elke pijnlijke overbodig. Met oor ongeiieeslijk mgs een bijna 'AA Irengt genezing en i, ontstekingen enz ivert rotten ters welbekend ICHT-M.IXW it Fabrieksmerk). de, radicale en j van alle, zelfs nekkige zenuw- al ontstaan door jeugdigen leeftijd Ike zwakte, Bleet Hoofdpjjn - 5 Maagpyn Onvermogen i enz. Uit- often, enz. b en alles wat esvsrlangd met per, tafellinnen Telefoon No. #2, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per iji'ie maanden is 1.2.5, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 145) Ik ben bereid, zei Morleydaarvoor ben ik hierheen gekomen. Luister. Vanavond om half negen wordt er eene vergadering gehoudenzij komen bijeen om een algemeenen opstand in het geheele land voor te bereiden en te regelenhun plan is aan de regeering bekend, zij zullen in hechtenis worden genomen. Nu heb ik het in mijne macht, hetgeen niet het geval was toen ik vanmorgen uw vader ontmoette, hem van de waarheid hiervan te overtuigen, en als ik hem vóór achten kon spreken, wat ik gemakkelijk kan doen, dan zóu ik kunnen zorgen, dat hij er niet heen ging, en hij zou gered zijnwant voor de regeering hangt er veel van af de papieren, enkele proklamatien en dergelijke zaken die vanavond m Orde gebracht en geteekend zullen worden, als bewijsstukken in handen te krijgen. Nu, ik ben bereid om Gerard, mijn vriend, te redden, want zoo wil ik hem blijven noemen, daar gij het ver langt een man, dien ik al zoo lang gediend heb, een man, tot wiens dienst en hulpe ik vandaag van Mowbray hierheen ben gekomen; ik ben be reid te doen wat gij van mij verlangtzelve stemt ge toe, dat het geen onbeteekenende daad is en daar zij uitgaat van iemand, dien ge zoo lang S'/,, dubbefc flescb Vegte, Zal tb om me Rotterdam. ihage. J. Czn. Rotterdam Volgens een bericht van de Daily Express uit Kaapstad, heeft de gouverneur van Da- inaraland de regeering te Berlijn laten weten dat 400 Boeren met 200 vrouwen en kin deren zich op Duitsch gebied gevestigd hebben. De gouverneur voegt er by dat er veel on- verzoenlyke opstandelingen bij zyn, en vraagt of het waar is dat de Engelsche regeering de uitlevering der aanvoerders eischt wat hem onbekend is. wereldvrede. Als het beste bewys, dat dit de grondslag is .van deze ontmoeting, wyst het blad er op, dat de Duitsche keizer in korten tijd de tweede vorst van het Drievoudig Ver bond is, die de gast is van den Tsaar. Er kon slechts één vraag van gewicht zyn, als belangrijk onderwerp van gedachtenwisse- ling: nl. het afsluiten van een nieuw handels- verdrag. Oostenrijk. De koning van Rumeniö is eergisteren om halfdrie te Ischl aangekomen en er harte- lyk ontvangen door keizer Franz Joseph en zyn familie. Des avonds was er gala diner en eerevoorstelling in het Theater. Morley verdiend, zei Sybil, omdat aan ons hart gekoesterd ihadelykM» en g* middel voor Heerea Kinderrchoenwerkj iC.M Müller 4 Ce 4. Men lette goed skemerk.— oheaewerfc, lelaeterlee, W.SaHaaiuM, Araba» Ontdaan en overweldigd door dit onverwachte en hartstochtelijke aanzoek dat des te meer op haar zenuwen werkte daar zij zelve in buitenge wone spanning verkeerde en door allerlei gedach ten werd verontrust, scheen haar geest haar een oogenblik te verlatendoor geluid noch gebaar toonde zij de laatste woorden en het vertrek van Morley te hebben opgemerkten niet voordat het harde dichttrekken der straatdeur dat door den lan gen gang weerklonk haar weer tot zich zelve had geroepen, werd zij gewaar hoeveel daardoor op het spel stond. Zij schoot de kamer uit om hem terug te roepenom nog eene poging voor haar vader aan te wenden; maar ’t was vergeef--. Naast het huis liep een steeg, die naar een dool hof van straatjes leidde. Hierdoor was Morley ver dwenen en zijn naam, die meer dan eens met angstige stem werd geroepen op het stille en oude Smidsplein, werd niet beantwoord. Het werd Sybil angstig om het hart; haar be kroop een gevoel van onuitsprekelijk wee, dat zij niet van zich kon afzetten. De overtuiging van haar hulpeloozen toestand drukte haar neer. Zooals te begrijpen was, toonde Engeland zich gedurende de lange onderhandelingen, die de keus van den Panamakanaalweg voor afgingen, weinig ingenomen met de gedachte, dat het met het-doorgraven van de landengte dan toch ernst zou worden. Er is in die dagen zelfs meer dan eens beweerd, dat Engeland in de tallooze intrigues, die nu eens Panama dan weer Nicaragua de voorkeur schenen te geven, de hand had, louter met het doel om het geheele kanaalplan tegen te houden. Maar nu het kanaal eindelijk tot stand zal komen begint men in Engeland den jammer- toon aan te slaan. Het is de Observer, die zich ernstig ongerust maakt voor den Engel- schen handel; want het kanaal, éénmaal vol tooid, zal van grooten invloeid zyn op den Amerikaanschen handelenscheepvaart,zoodat het blad reeds voorziet, dat do Ver. Staten zich zullen meester maken van den geheelen handel op den Stillen Oceaan. „Er bestaat alle reden, schryft het Engelsche blad, om te verwachten, dat in de toekomst het alleen de Amerikanen zallen zyn, die in de handelsbehoeften zullen voorzien van de Oostkust van Zuid-Amerika met buitensluiting van Europa en dat elke baal katoen, die de Japansche nijverheid noodig heeft, door de zuidelijke staten van de Unie zal worden ge leverd.” En om duidelijker aan te geven hoeveel het Panamakanaal de afstanden zal verkorten en hoe slecht het er uitziet voor den Engelschen handel, geeft het blad eenige belangrijke cijfers, die wy hier overnemen. De havens van Noord-Amerika gelegen aan de kust van den Atlantischen Oceaan, zullen vijfhonderd mylen dichter by de noordelijke havens van China, Korea en Japan komen te liggen, meer dan elfhonderd mylen dichter by de havens der westkust van Zuid-Amerika meer dan vijfhonderd mylen dichter by Mel bourne en meer dan dertienhonderd mylen by Nieuw-Zeeland. En de Observer schryft dan ook: „De voor- deelen voor de Engelsche scheepvaart yan het Panamakanaal zyn twyfelachtig, terwijl uit bovengenoemde cyfers blykt van welk voordeel het zal zyn voor den Amerikaanschen gekend hebt, en, naar ge zelf reeds hebt gezegd, voor wien ge zooveel achting hebt gekoesterd, moest ge ze dubbel op prijssteltenik ben be reid dezen grooten dienst te bewijzenden vader van den dood en de dochter van hare wanhoop te‘verlossen indien zij mij maar wilde zeggen Ik heb slechts éene belooning te geven, en die geet ik u. Ik heb wel eens iets van dien aard gelezen, zei Sybil, op onduidelyken toon, en terwijl zij met eene wanhopige uitdrukking op het gelaat om zich heen zag, over het koopen van bloed, en kan ik dat dan liefde noemen Maar dan was het altijd tusschen verdrukkers en ver drukten. Dit is de eerste maal, dat een kind van het volk op die wijze werd aangevallen door ie mand van haar eigene klasse, en die zijne macht u toefent ten gevolge van het vertrouwen dat alleen in hem gesteld werd door eene overeenkomst van denkbeelden. Het is hardhard voor mij en de mijnen maar voor u is het een onuitwisch- bare vlek. Is dat uw antwoord zei Morley. Ja, zei Sybil, in den naam der heilige Maagd. Goeden avond, dan, zei Morley, en hij na derde de deur. Zijne hand had den knop reeds vast. De stem van Sybil deed hem het hoofd omwenden. Waar vergaderen zij vanavond vroeg zij op gedemptsn toon. Dat moet ik geh Zachtmoedigheid zijn, zei Sybil Keizer Wilhelm heeft Maandag van Kiel zyn reis naar Reval aangevangen om keizer Nikolaas het bezoek terug te brengen van het vorige jaar te Dantzig. Men is aan beleefdheidsbezoeken van de Duitsche en Russische souvereinen reeds zoozeer gewend geraakt, dat de nuchtere krantenlezers deze gebeurtenissen niet meer beschouwen als van hoogere politieke betee- kenis; zooals de Frankf. Ztg. opmerkt zou het tegendeel eerder de aandacht trekken. Maar al behooren de reizen van de Berlyn- sche en Petersburgsche hoven over-en-weer al tot de jaarlyksche politieke verschijnselen toch dient men samenkomsten, zooals er nu ook weer een te Reval plaats heeft, als aanduidingen te beschouwen, dat de betrek kingen tusschen de beide buren uit Oos- telyk Europa vriendschappelijk of min stens „correct” zyn. Want hoewel tusschen Duitschland en Rusland het aantal punten van wryving in de laatste tien jaar veeleer is toegenomen, komen toch nergens beider belangen zoozeer met elkaar in botsing, dat ernstige conflicten te voorzien zyn. Niettemin vraagt men zich af, of er toch Wellicht onderwerpen, die de hoogere politiek raken, door de beide monarchen in deze week, dat de vloten voor Reval zullen lig gen, zullen besproken worden, want niet voor niets zoo redeneert men misschien niet geheel ten onrechte behoort de rykskan- selier graaf Von Bülow tot het Duitsche gezelschap, en -bevindt graaf Lambsdorf zich in de omgeving van den Tsaar. Het Berl. Tagebl. wil daarom in deze ont moeting wel iets meer zien dan een bloote plichtpleging. In het feit, dat Duitschland tot het Drievoudig Verbond behoort en Rus land tot het Tweevoudig, kan geen beletsel liggen voor overleg. Immers, beide bondge nootschappen zyn, volgens de verklaring vim den Tsaar zelf, tegen niemand gericht, doch loopen parallel, byna hand in hand, naar het gemeenschappelijke doel, bevestiging van het Europeesch evenwicht en daardoor van den toonstelling de beste dag tot heden. Er kwamen 59.694 personen, onder wie 19.683 abonnés. De kassen ontvingen 36.710 mark. In de laatste drie dagen werd 71.400 mark ontvangen. Op 19 dezer zal te Homburg een, bus te onthuld wordenvoor wylen keizerin Friedrich. Keizer Wilhelm komt er voor over en hy wenscht dat de onthulling van het eerste beeld voor zyn moeder met bui tengewonen luister plaats vindt. Prins Heinrich, des keizers broeder, heeft zich te Kiel grootelyks onderscheiden door den luchtreiziger Strohschneider, die met zyn ballon in de haven was gevallen te redden. De prins zag den man tuimelen en hij haastte zich met de „Kaiser Wilhelm II” naar de plaats des onheils te komen. Frankrijk. De belangrijke bank van Oltramare in de rue Laffltte te Parys heeft, wegens beursverliezen, haar betalingen moeten sta ken. Het passief bedraagt 3 of 4 millioen franc. Vele kleinere flnanciemenschen wor den door dezen kracht getroffen. Deutsch, de stichter van den prjjs voor een bestuurbaren luchtballon, is eergis- termorgen op den wef, van Meulan naar Verneuil mat zyn automobiel in volle vaart van een hoogte van 4 meter gevallen. Hy werd ernstig gewond opgenomen. In Marseille zyn de gemeenteraads verkiezingen geë ndigd met een absolute nederlaag van den gewezen burgemeester Flaissières en de socialisten. De tegenpar tij heeft met 36.000 van de 60.000 stemmen behaald. - De mynwerkers in do Pas-de-Calais, zoowel als die aan de Loire, staken voor alsnog het werk niet. Er is geen geld. Zy manifesteeren nu en dan, vergaderen druk, maar kunnen, by gebrek aan steun, niets ondernemen. Men behandelt er mij ook niet mede. We zijn steeds uwe vrienden geweest. Een bloesem, die geen vrucht heeft voort gebracht. Dit uur zal op den dag des oordeels niet vergeten worden, zei Sybil. Misschien zal de hedige Maagd dan wel voor mij tusschenbeide komen, zei Morley hoonend. Dit hebben we we oen ongeloovige hebben Als het nog maar een ketter was geweest, zooals Egremont, dan zou het minder zijnzei Morley. Sybil barstte in tranen uit. Morley sprong op haar toe. Zweer bij de heilige Maagd, zweer bij alle heiligen, zweer bij uwe hoop op den Hemel en bij uw eigen naam, zonder dubbelzinnigheid, zonder voorbehoud, flinkweg en naar waarheid, dat gijnooit aan Egremont uw hart of hand zult schenkendan zal ik uw vader redden. Toen Morley met zachte stem, maar met vree- selijken erhst, dezen eed dikteerde, werd Sybil, die reeds bleek was, zoo wit als een marmeren heiligenbeeld. Haar groote donkere oogen schenen onbeweeglijkeen vluchtige uitdrukking van doodsangst bewolkte haar schoon voorhoofd en zij zeideik zweer, dat ik nooit mijne hand zal geven aaan En uw hart, uw hart, zei Morley driftig. Laat dat niet weg. Zweer met die heilige eeden dat ge hem niet bemint. Zij aarzelt. Ha I zij bloost, Wanx op dit oogenblik waren de wangen van handel en nijverheid, wanneer de Ver. Staten hun handelsvloot nog zullen hebben uitge breid, en welke bedreiging het kan beteekenen voor onzen eigen handel.” De Russische hoofdstad heeft dezer dagen het bezoek gehad van den Japanschen staats man graaf Matsugata, die vandaag of morgen via de Mandsjoerysche en Siberische spoor wegen, in gezelschap van zyn landsman prins Komatsu de terugreis naar Japan zal aan vaarden. Indien men den Times-correspondent mag gelooven, dan stelde hy levendig belang in de betrekkingen tusschen Italië en Engeland en hield hy een vriendschappelijke verhou ding tusschen beide landen voor beider wel vaart en bloei gewenscht. Doch financier als Matsugata hoofdzakelyk is. boeiden hem het meest de plannen van den Rnssischen minister Witte om een congres byeen te roepen |ot beraming van maatregelen om een einde te maken aan de sterke ontwikkeling van trusts. Het was hem echter niet duidelijk welk nut een dergelijk congres zou kunnen hebben. Hij geloofde echter dat het trust-systeem in hefr einde toch zou blijken niet deugdzaam te wezen. Te Londen en te Liverpool waren hem voornamelijk de gebrekkige haven- eu dok- inric^lingen opgevallen en hy vond het zon- derlihg. dat groote steden zooals de beide genoemde, te dien opzichte achterstonden by Antwerpen of een Duifsche havenplaats. Grootvorst Wladimir van Rusland is by zyn bezoek aan Peking ook door den keizer en de keizerin-weduwe ontvangen. Daarby bleek wederom wie feitelyk in China regeert. Nadat de grootvorst eerst door de keizerin- weduwe in de troonzaal was ontvangen, mocht hy daarop den Keizer zien in een zykamer. Vervolgens geleidde men hem naar de boekery en daar bracht de Keizer hem zyn tegenbezoek. Zelfs daarvoor mocht Kwang-soe zyn vergulde kooi niet verlaten. Volgens de 'North China Daily News” heeft de grootvorst aan het departement van buitenlandsche zaken een overeenkomst ge teekend, waarby aan de Russisch-Chineesche bank het uitsluitend recht wordt verleend om in Mantsjoerye mijnen te ontginnen en spoorwegen aan te leggen. Telefoon No. HU A D V E R TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Men meldt uit den Haag Naar wy vernemen zal president Kruger Sybil m-t een roode kleur avertogen. Zij bemint hem, riep Morley wild en onstuimig uit, en hij stormde m dolle drift de kamer uit.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1