BB TWEE UITEBSTEN. IN THEE. cao Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 8 Augustus 1903. 41ste Jaargang. No. 8871. I Bultenlandscb Overzicht. FEU1LLETOX. KENNISGEVING. hadnbtlitn Yondsrsalf ZONEN, M. I Inzending van Advertentiën tot 1 uur der midd. van -i' Verspreide Berichten. )Q. Zn. Gouda Wordt vervolgd.) Telefoon No. ft$, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. I, tab 103. - itvoerintf van ge- i bevelende BIJL, EBAART Lz. GOIIISIIIE COURANT proofhusjes c. 0.85 oor Neder- en all* heiiij begunstigde. 5 borst de de Echte 'n, teeamea- ja den num des remardigd wereldbe- >br* Stoll- BURGEMEESTER en WETHOUDERS Gouda, Brengt Raad di den po w van den 35 Juli 1902, is genomen hel volgende besluit o TeatoM- H^,i80. enspp-etuur, scrénw cnx. r het zonder alle zwarte «ren, Dames enen. Ver- rinkelier» in GalanteriCn, Men lette briekamerk. Arnhem. wereld bekend en roffen middel tegen 1 oiilf’, Lever 111, enz. Inwendig uitwendig in bijna 1 mot goed gevolg - Prijs per flacon f 115. jeneeskraoh jestal elke pijnlijke overbodig. Met oor ongeneeslijk angs een bijna 22 Brengt genezing en n, ontstekingen enz ivertroften ers welbekend lCHT-SLIXÏB t Fabrieksmerk). de, radicale en 5 van alle, zelfs nekkige zenuw- al ontstaan door jeugdigen leeftyd ke zwakte, Bleek Hoofdpijn - - Maagpgn Onvermogen enz. Uit- 3*/n dubbele flesch Vegto, Zaltbomme Botterdam. ihage. J. Czn. Rotterdam opnieuw te Contrexeville. De koning van Portugal wordt dezer dagen verwacht. De Polen te Berlin bereiden een groote manifestatie voor om te protesteeren tegen de maatregelen die de Pruisische regeering neemt om haar Poolsche onderdanen te germani- seeren. Het comité beraadslaagt over de meest ge schikte maatregelen om in het gemoed der Poolsche jeugd de nationaliteit-gevoelens le vendig te houden, die de regeering tracht te onderdrukken en zoo mogelyk wil uitroeien. MERK te letten I VAN N worden afgele- de pakjes van vijf en een Ned. one van Nomtner er. van nevenstaand le Wet gedepo Gister kwam Koning Eduard naar Londen terug en men schijnt in Engeland geen twij fel meer te koesteren, of de kroning zal, na de eerste bittere teleurstelling, Zaterdag in allen luister plaats kunnen hebben. De stad steekt zich reeds weer in het feest gewaad, wat voor Londen ditmaal minder om slag beteekent dan eenige weken geleden, omdat het grootste gedeelte der versieringen en tribunes onveranderd is gelaten, nadat de ongerustheid voor onmiddellijk levensgevaar bij den Koning geweken was. Ook de Optocht zal zonder al te veel verandering zich juist zoo door de straten van Buckingham Palace door het Westend naar de Abdjj bewegen als in het oorspronkelijk programma was vast gesteld, alleen de schitterende stoet buiten- landsche prinsen en buitengewone gezanten zal aanzienlijk beperkt zijn, daar deze uit- noodigingen niet herhaald zijn. Volgens de laatste berichten zal de Koning Zaterdag niet per draagstoel, zooals eerst was voorgesteld met het oog op zijn zwakte, maar in de vergulde, door acht rjjkgetuigde paarden getrokken galakoets en omgeven door een staf, waarbij de opperbevelhebber van het En- gelscho leger, generalen en vleugeladjudan ten, prins Albert van SleeswykHolstein en de hertog van Albanië, langs de 25,000 man rjjkstroepen en de honderdduizenden toeschou wers gereden worden. In de Westminster-Abbey wordt echter de plechtigheid bekortde voorlezing der tien geboden en de gebruikelijke preek blijven achterwege, maar de eedsaflegging, de zalving de overhandiging der sporen en van het zwaard en de eigenlijke kroningsbehandeling worden volgens het oorspronkelijk programma uitgevoerd. Tot slot der kroningsplechtigheid weer klinken dan nog deze kreten „God bescherme koning Eduard”, „Lang leve koning Eduard” en „Moge de Koning eeuwig leven.” Deze hartelijke gemeende wenschen doen de vraag weer opkomen, hoe de werkelijke ge zondheidstoestand van den Koning is En daar de Engelsche kranten in deze een wei nig gewenscht leidsman zijn, gaat men liever te rade met hetgeen de gewoonlijk wel ingelichte Londensche correspondent van den Figaro daaromtrent meedeelt. Hij zegt zijn wetenschap te putten uit de mededeelin- gen van een der voornaamste medische spe cialiteiten te Londen, die op de hoogte is van hot geheele ziekteverloop des konings. En volgens dezen is het zonder twijfel, dat de koning voldoende hersteld is om do ver moeienissen van de kroning te doorstaan ook hoopt de koning één of twee feesten te kunnen bij wonen, die in de week, volgende op de kroning, zullen gegeven worden. Even wel moet men zich geen illusies maken wat de mogelijkheid betreft van een terugkeer der kwaalhet gevaar van een wederin- storting bestaat. Voor het tegenwoordige ziet de koning er echter zeer goed uit en lijkt wel tien jaar jongerhij is zeer vermagerd door het strenge dieet, doch dit moet hem juist veel goed hebben gedaan. Louis Botha, die zich daar gevestigd heeft. Hoewel men het uur van zjjn komst had geheim gehouden, was do commandant by zyn aankomst het voorwerp eener opgewonden betooging. Frankrijk. Tot burgemeester van Marseille is door den nieuwen raad met algemeens stemmen, in de plaats Van den socialist Flaissières, gekozen de republikein Chaoot. De socialis ten hebben een protestmeeting gehouden, die met een twaalftal arrestaties afliep. Alfred Dreyfus heeft in een langen brief aan het Journal des Débats geprotes teerd tegen de onjuiste gevolgtrekkingen van generaal De Gallifet. Hy heeft nimmer een verzoek om gratie geteekend en als b|j heeft toegestemd om haar te aanvaarden, deed hy het, tengevolge van de vertoogen van zyn broeder, om te komen tot een revisie van zyn proces. De gratie heeft hy niet ge vraagd hy heeft ze geaccepteerd. Duitschland. De kunstafdeeling te Dusseldorf vindt, voor wie haar konden waardeeren, een wel zonderlinge en toch niet zoo ganschelyk on begrijpelijke belangstelling van de zyde van geldbezittende lui. Er is al voor een bedrag van 396.125 mark aan moois verkocht. Oostenrijk. Uit het gebied van den veldarbeidorsop- stand komen bedenkelyke berichten. In tal van plaatsen hebben gevechten met de mi litairen plaats gehad. Te Kamionka, waar de opstand niet uitgebroken was, had de grondbezitter graaf Dieduszicki om troepen gevraagd. De soldaten kwamen en de boe ren, inkwartiering weigerend, liepen samen en er werden gevechten met bloedige ge volgen geleverd. In Buzakowka werd een boerenvergadering door Ulanen uit elkaar gejaagd en ook daarby werden een aantal personen gewond. Honderd-drie-en-zeventig deelnemers aan de samenkomst werden met touwen aan elkaar gebonden en naar het post f 1.60. iderland iokin 8 Amsterdam 1die Schutzenapotheke ihitach, Oesterreich Centraal-Depót Sander ielk gekookt uk voor da- eelepol» vaa «late) Als geval van gebruiken. 146) Zij zette zich neer op de treden voor de deur van dat sombere huis, binnen het hek van dat doodsche plaatsje, en verborg het gelaat in hare handen een wild visioen had zij nu van het ver- ledene en de toekomst, zonder gedachte of ge voel, sajnenhang of verbandlichtstralen van verdwenen geluk, en stormvlagen van dreigende rampen. De klok der St. Janskerk sloeg zeven uur. Zij was de eenige die sprak op dat stille en sombere plein; het was de eenige stem, die daar ooit scheen te wfeerklinkenmaar het was eene stem uit den hemel; het was de stem van8t. Jan Sybil keek op; zij keek op naar het heilige ge bouw. Sybil luisterde zij luisterde naar de heilige toonen. St. Jan zei haar, dat het gevaar haars vaders weer zooveel nader bij was. O I waarom toch zijn er heiligen in den hemel, indien zij de biaven op aarde niet kunnen helpenDe eed, dien Morley haar had willen afpersen klonk zacht in het oor van Sybil zweer bij de heilige maagd en bij alle heiligen. En zal zij nu niet bidden tot de heilige maagd en alle heiligen Sybil bad zij bad tot de heilige niet hier geweest, en gisteren ook niet en hy ging voort met zand strooien. Ik zou uw meester gaarne even spreken, zei Sybil beleefd. Zoo, juffrouw, zei de bediende, maar hij maakte geen aanstalten om haar te helpen aan haar wensch te voldoen. Sybil herhaalde haar verlangen en dit maal zei de bediende niets. Deze onbeschofte houding, waaraan zij zoo wei nig gewoon was, drukte haar neer. Zij had tiran nie en onderdrukking onder de oogen kunnen zien, en dan zou zij getracht hebben er tegen te wors elen, maar deze onbeschaamdheid van een onbeduiderra mensch deed haar haar eigen onbe duidendheid gevoelen, en ziende, dat al dien tijd de gasten in hunne couranten verdiept waren, werd de zenuwachtige gewaarwording van totale hulpeloosheid nog verergerd. Haar vrouwelijke bedeesdheid en zedigheid kwamen geheel boven alleen in dit vertrek te midden van mannen, ge voelde zij zich overweldigd, en zij was op het punt haastig heen te gaan toen de klok in de gelagkamer het halve uur sloeg In een vlaag van zenuwachtige opgewondenheid riep zij uitIs er niemand onder u, die mij wil helpen Alle courantenlezers legden hunne lektuur neer en keken op. Sakkerloot, zei de bediende en hij hield op met zand strooien. Wat is er aan de hand? zei een der gasten. De Times-correspondent te Parys neemt het in de kolommen van het groote City-blad op voor de stad van waaruit hy sinds lange jaren zyn berichten naar Londen zendt. Het doet hem leed, dat de Paryzenaars gedurende de tentoonstelling teleurgesteld werden in hun hoop, om velen vreemde vorsten gastvrij heid te kunnen aanbieden. Er zyn zóó weinig „hooge bezoekers” der expositie geweest, dat de Echo deParis het koor van nationalistische bladen een schimplied op de regeering kon doen aanheffen en met een schyn van recht beweren, dat de gekroonde persoonlijkheden van Europa er voor bedankten, ontvangen te worden „door zulk een regeering”. Nu is het echter stellig waar, dat do Seine-stad feitelyk geen tentoonstelling noodig heeft om altyd bezoekers te lokken, ’t Zy dat genoegen, wetenschappelijke studie, ge schiedkundige nasporing of de verkrijging van medhehe hulp het doel van den tocht is de pelgrim vindt te Parys alles wat hij wenscht, en phder „deze regeering” is Parijs evenmin van jdruk vofstenbezoek verstoken geweest als Ader een andere. Het is nog maar zeer kort geleden dat er geen dag voorbijging zonder dat een of ander vorstelijk personage er zich ophield. De kro ning, die in de Westminster-abdy moest plaats hebben, was daar oorzaak van, maar ook zonder een dergelyke gebeurtenis, die van alle hoven afgevaardigden naar eenige hoofdplaats doet vertrekken, biedt Parys altijd, het ge heele jaar door, een verblijfplaats aan velen wier namen in den Almanach de Gotha voor komen. De voormalige koningin van Spanje Isabella leefde 30 jaren te Parys, en haar gemaal Don Francisco d’ Assisi is er kort ge leden overleden. De Tsaar was de gast der republiek niet langer geleden dan het vorige jaar (maar is niet in Parys zelf geweest; en de Russische grootvorsten schijnen afgespro ken te hebben er elkander af te lossen. De koning van België is bijna meer te Parys dan te Brussel. De koning van Zweden en Noor wegen passeert Parys altijd wanneer hy naar de Pyreneeën gaat, alwaar de wieg zijner voorvaderen, de Bernadotte’s, heeft gestaan. De Khedive déjeuneert trots zyn belijdenis der leer van den Profeet, bywyien op den boulevard. De koning van Griekenland hield er zich op voor hy onlangs naar Aix-les- bains ging en de Sjah van Perziö is thans de St. Maarten, toen zy voorbij de kerk kwam de wijzer naderde de helft van den afstand tus- schen zeven en acht. Zij spoorde den koetsier aan; zij waren in het Strand; het rijtuig werd eenige oogenblikken verhindert voort te gaan zij was op het punt uit te stappen, toen de be lemmering was uit den weg genomen en enkele minuten later sloegen zij de straat in die zij zocht. Welk nummer, juffrouw vroeg de koet sier Het is een koffiehuis; ik weet het nummer niet, ook niet den naam van den bewoner. Het is een koffiehuis. Ziet gij er een Kijk goed, kijk goed uit, bid ik u I Ik heb groote haast. Hier is een koffiehuis, juffrouw, zei de man met schorre stem. Dat is vriendelijk van u I Ja j ik zal er uit stappen. Gij wacht toch op mij, met waar In orde, zei de koetsier, terwijl Sybil bin nentrad. Arm kindzij is erg ongerust over een of ander. Sybil trad dadelyk een vrij ruim vertrek binnen volgens de oude manier voorzien van mahonie houten afscheidingen, waartusschen hier en daar enkele mannen een kop koffie zaten te drinken en de courant te lezen bij een niet zeer helder gaslicht. Midden in het vertrek liep een bediende versch zand op den vloer te strooien, en deze keek zeer verbaasd op, toen hij Sybil zag. Wel, juffrouw, wat is er van uw verlangen vroeg hij. Is mijnheer Gerard hier? zei Sybil. Neen, juffrouwmijnheer Gerard is vandaag Commandant M. Botha is Dinsdagmiddag tegen zes uur te La Panne, het Belgische badplaatsje, aangekomen. Hy was, zooals men zich herinnert, tot dusver op St.-Helena gevangen. Ten onrechte heeft indertijd in de bladen het bericht de ronde gedaan, dat de te La Panne door mevrouw Botha gehuurde villa Félicité bestemd was voor Louis Botha. Het was mevrouw M. Botha, niet mevrouw maagd en all’ heiligenen vooral tot St. Jan de meest begunstigde der Hebreeuwsche mannen aan wiens borst de goddelijke vriend rustte. De geest van Sybil werd weer helder, zij vatte weer moedzij kreeg een bezielend gevoel van vertrouwen en geloof dat bergen zou kunnen verzetten en zonder vrees duizenderlei gevaren trotseerde. De overtuiging dat de hemel haar zou bijstaan, vuurde haar aan. Zij stond van haar akelige rustplaats op en trad het huis weer bin nenmaar alleen om zich even te kleeden, en al leen, zonder gids, terwijl de schaduwen des nachts reeds begonnen te vallen, ging dit kind der on schuld, dat geboren was in een arbeiderswoning en opgevoed in een klooster, uit op eene groote onderneming, die plicht en liefde haar voorschre ven, in de drukste en woeligste deelen van de grootste der nieuwere steden. Sybil kende den weg naar Palace Yard zeer goed. Zij bereikte dit punt spoedig en vroeg nu aan een huurkoetsier haar naar eene straat te bren gen op het Strand waarin een koffiehuis stond, dat gedurende de laatste weken de vergaderplaats was geweest van de weinige overgebleven leden der nationale konventie. Heel toevallig had Sybil dit vernomen, want toen zij de vergaderingen nog bezocht om de redevoeringen van haar vader te hooren, was het aantal leden zeer groot en kwa men zij als vermetele mededingers bijeen tegen over het parlement, dat zij wilden overvleugelen. Deze toevallige herinnering echter was haar eenige leiddraad bij de onderneming waarop zij was uit gegaan. Zij wierp een angatigen blik op de klok van Telefoen No. ft» ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer' 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ;en ter algemeene kennis dat door lier gemoente in zijne vergadering De Raad der Gemeente Gouda Gezien de voordracht van Burgemeester en Wet houders dd. j Juni 1902, No. 51; Overwegende, dat de gebouwen Wijk R, Nos 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281 en 282, kadastraal bekend gemeente Gouda in Sectie A, Nos. 2155, 1599. ïóoo, 1601, 1602, 1603, 1604, 1605 en 1606, staande in een slop tusschen den Bleekerssingel en de Boelekade, niet ieder voor zien zijn van een afzonderlijk privaat en gebrek hebben aan vrije toetreding van lucht Overwegende, dat de aangeduide gebreken niet voor verbetering vatbaar zijn Gelet op Art. 71 der Verordening regelende de bouwpOlitie in de gfemeente Gouda (Gemeenteblad 1899, No. 98 en 1901, No. 128); HEEFT BESLOTEN Te verklaren dat de bovenbedoelde negen ge bouwen in een slop tusschen den Bleekerssingel en de Boelekade als schadelijk voor de openbare gezondheid voor het bewonen ongeschikt zijn en te bepalen, dat zij binnen dertig dagen door de bewoners zullen moeten ontruimd zijn. Geschiedende deze kennisgeving ter voldoening aan artikel 74 der verordening regelende de Bouw- politie in de gemeente Gouda. Gouda, 6 Augustus 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, W. KROMHOUT, 1. s.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1