I I M TWEE UITERSTEN. inksen. HTS. besteding. Aiewws- ew Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 15 Augustus 1902, 41ste Jaargang. No. 8877. Builenlamlscli Overzicht. FEUILLETON. Ka den DINERS, KS ïter Wondsrb»l»»m Wonderzalf KENNISGEVING. igeven door den Verspreide Berichten. en. toepassing aal zjjn op bet zich beleefd aan i een Isoleer- St. Catharina ren ter inzage op n f 1.25 te ver- WETHOUDERS iNSDAG den 26 niddags ten half ihuis aldaar bij 10ENWERK den n Liarzenmaqazijn E 30 de Kleiwegsteeg. sthaven 128. emeten werk. ■delykrte en iddd voor Heerea nderschoenweric, l.M Miller 4 0* Men lette goed ■merk.— mwerk, pIsiitsrlM, Zn. Gouda agt: Lord John al tien minuten vergeten. Dat zult ge zeker nietzei Lady Firebrace HOOFDSTUK. VIII. overt rotten hors welbekend ACHT-niXSB et Fabrieksmerk). ide, radicale en g van alle, zelfs Inekkige zenuw- ral ontstaan door 1 jeugdigen leeftijd ilke zwakte, Bleek Hoofdpijn g - Maagpijn Onvermogen enz. - Uit doften, enz. als en alles wat des verlangd met ilver, tafellinnen Tegelijkertijd met bet verschijnen van het bericht van het ontslag van den Beierschen minister voor godsdienst en onderwijs Von Landmann, werd ook gemeld, dat liet mi nisterie, na een zorgvuldig onderzoek naar het bekende protest van de professoren der Wurzbürger universiteit (men zal zich her inneren dat de senaat protesteerde en eollee tief ontslag aanvroeg naar aanleiding van Telefoon De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70Af Afzonderlijke Hommers VIJF (JEMTEM. >r post f 1.60. letterland: Rokin 8 Amsterdam an dieSchutzenapotheke iohitsch, Dutemicb et Centraal-llepöt Sander Uit Beieren e’en koninklijke daad van een lid der Eerste Kamer, baron Von Crainer- Klctt, afkomstig van Nürnberg, waar zijn vader met oen ijzerfabriek een groot vermo gen verzamelde. De ultramontaansche meer derheid van den Landdag verwierp uit nij digheid over de schorsing en later ontslag van den Minister van Eeredienst eenige pos ten op die begrooting, die alle betrekking hadden op kunst en waarvoor reeds verbin tenissen waren aangegaan. De Eerste Kamer herstelde die posten tot een gezamenlijk bedrag van 100.000 M. De Landdag verwierp ze opnieuw en nu heeft genoemd lid, Protestant, aan de Regeering dirsom ter beschikking gesteld en wel ano niem. De Duitsche Keizer zond Zondag j.l. uit Swinemünde een telegram aan den Prins Regent, waarin bij zijn grootste verontwaar diging uitsprak over het weigeren van de Tientsin zal eindelijk aan China worden teruggegeven. Alles is in gereedheid gebracht, opdit do stad den 15 Augustus aan den onderkoning Yooan-tsi-kai kan worden over gedragen. Maar met don spoorweg van Peking naar Tientsin on 8jan-hai-kwan is men nog niet zoover. Voorloopig zal de lijn onder het Engelsche militaire beheer blijven. GMhur zelfs de Times-corrospondont te Peking meent dat do openbare meening geen enkele geldige reden meer vinden kan waarom Engeland die spoorwegen nog langer zou behouden. Het schijnt dan ook, dat de schuld niet bij Engeland ligt, maar bij Frankrijk, dat weigert de bepaling to erkennen die in de overeen komst tusschen sir Ernest Satow en den onderkoning is opgenomen. De Times zegt, dat er voor de Fransche weigering wellicht eenige grond'bestaat, maar dat het toch niet noodig is daarom de geheele conventie op te houden, en do teruggave van den spoorweg aan China uit te stellen. Dat Frankrijk dit laatste ook niet wenscht blijkt duidelijk uit de pogingen, die de heer De Cassenave, de Fransche zaakgelastigde te Peking, aanwendt om de zaak tot een goed einde te brengen. Hij heeft voorgesteld om den spoorweg van Peking naar Tientsin en Sjan-hai-kwan aan de Chineesche admi nistratie terug te geven, en dan het voorbe houd te maken, dat de bepaling in de Engelsch-Chineescho overeenkomst, dat voor den bouw van den spoorweg van Paotingfoe naar Tientsin geen ander kapitaal mag wor den gebruikt, dan van Engelsche ofChinee- sche zjjde, niet van toepassing zal zijn op bet in het verste venster in druk gesprek. Ik ben bang dat we herri verloren hebben. Dat heb ik altijd wel verwacht, zei lady St. Julians. Hij ontbijt met dien mijnheer Trenchard en zulke dingen meer. Menschen, die bij ande ren gaan ontbijten zijn gewoonlijk liberalen. Hebt gij dat niet opgemerkt Hoe zou dat toch komen Het duidt een rusteloozen revolutionnairen geest aan, zei lady Firebrace, die zich aan geen regelmaat kan wennenmaar die van het oogen- blik van ontwaken of behoefte gevoelt om allerlei praatjes te gaan houden. Ja, zei Lady St. Julians. Ik geloof ook, dat de menschen die bij anderen gaan ontbijten of anderen bij zich aan het ontbijt ontvangen, over het algemeen gevaarlijke karakters hebben ik zou hen ten minste niet vertrouwen. De wighs houden er heel veel van. Als mijnheer Egremont zich bij hen voegt, dan begrijpt ik waarlijk niet welk schijntje van aanspraak Lady Deloraine op het een of ander kan maken. Zij wenscht maar één ding, zei Lady Fire- brace, en wij weten, dat zij dat niet kan krijgen Waarom niet Omdat Lady St. Julians het zal krijgen. Ge zyt al te vriendelijk, zei deze met een dankbare blik. Neen, ik verzeker u, dat lord Masqué mij gezegd heeft, dat Hare Majesteit en hier be gon Lady Firebrace te fluisteren. Nu, zei Lady St. Julians klaarblijkelijk zeer voldaan, ik geloof niet, dat ik iemand ben, die zoo gemakkelijk haar vrienden en vriendinnen zal afkeurende uitlatingen van minister Von Landmann in de Beiersche Tweede Kamer omtrent een benoeming), dit verzoekschrift naar vorm en inboud ungehörig heeft ver klaard. Het ministerie heeft voorts de openbaar making van dit stuk door den senaat ernstig afgekeurdcn wat hot verzoek om ontslag betreft, oordeelde het dat dit verzoek niet geschikt is om an höchster Stelle voorgedra gen te worden. De professoren'krijgen dus een berisping, maar aan den anderen kant ziet men den minister met wien zy het eigenlijk te kwaad hadden, aftreden Dit ontslag word reeds oenigei: tyd ver wacht, maar houdt blijkbaar toch ten deele verband met de Wurzbürger-kwestie. Deze kwestie verdient dan ook wel nadere aandacht, vooral omdat de vraag zich voordoet of het ministerie hierbij gezwicht heeft voor het centrum dat den heer Von Landmann steunde. Naar de Frankfurter Ztg., die zich scherp tegen dezen minister heeft uitgelaten, betoogt, is dit niet het geval. De eisch van minister Von Landmann en het centrum was den Wurz bürger senaat zonder verder onderzoek te straffen,doch het ministerie weigerde daaraan te voldoen, en het gevolg was dat minis'er Von Landmann geen lust meer had in liet ministerie zitting te houden. Kalm werd echter het onderzoek dóbrlic't' kabinet voortgezet, en hoewel dit leidde tot de berisping van den Wurzbürger senaat, moet toch het centrum maar half voldaan zyn, om dat het daardoor een minister van onderwijs verloren heeft. Fransch-Belgiscbe Peking-Hankau-spoorweg syndicaat Want de Belgische gezant heeft indertyd van Li-Hoeng-Tsjang de toezegging gekregen, dat dit syndicaat voor het verstrek ken van kapitaal in aanmerking zou mogen komen. Indien de Engelsche regeering met dit voorbehoud genoegen wil nemen is de zaak geregeld. In het andere geval stelt de Times voor, den spoorweg tóch terug te geven aan de Chineesche administratie en het ge schil later te doen uitiuakeu door een scheids gerecht. wereld bekend on 'troffen middel tegen I. o ii g-, Lever e n, enz. Inwendig uitwendig in bijna in met good gevolg Prijs per flacon t I 1 15. geneeskrach neestal elke pijnlijke overbodig. Met voor ongeneeslijk ilangs een bijna JJfJ Brengt genezing en en, ontstekingen onz I, 3*/»» dubbele flesch Vogte, Zaltbommo Rotterdam. ahage. r J. Czn. Rotterdam IXRICHTtNGRN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan de Directie der Goudsche Glucosefabriek en hare rechtverkrijgenden, tot het uitbreiden barer fa briek, door bijplaatsing van een tweeden been- zwartoven, aan de Lazarussteeg wijk O no. 547, kadastraal bekend sect o D no. 2279. Gouda, den 14 Augustus 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. NEDERHORST, l.-B*. De Secretaris, BROUWER. GOUDSCHE (OIRAXT Inzending van Ad verten tien tot 1 uur de.* midd. kredieten voor de kunstaankooping en zyn teleurstelling over de snoode ondankbaarheid tegenover het huis Wittelsbach. Verder verzocht de Keizer den Prins Regent de beiwodigde som te zyner beschikking teyio- gen stellen. De Prins-Regcnt antwoordde hierop met een telegram, waarin hy zyn innigsten dank uitsprak voor het door den Keizer gegeven blyk van warme belangstelling zoo ook voor de edelmoedige aanbieding, daarby gedaan. De Prins-Regcnt deelde echter mede, dat door de edelmoedigheid van een lid van dun Beierschen ryksraad de regeering in staat gesteld was der tradities getrouw, evenals vroeger, de kunst te blyven bevorderen. Een van do grootste riddergoederen in West-Pruisen, bet 1000 HA. groote Gross- Jauth, is tegen een koopsom van 1.000.000 Mark uit Duitsche in Poolsche handen over gegaan. >5«) De brief geadresseerd aan Egremont, was ook nog voorzien van deze woordenDeze brief moet door den brenger onmiddellijk aan mijnheer Egremont worden bezorgd, waar deze ook zijn mag. Egremont, op wiens gelaat eenige verandering was waar te nemen, ging wat ter zijde staan en na den brief geopend te hebben, las hij hem bij het licht eener lamp. Hij scheen zeer kort te zijn maar het gelaat van hem aan wien hy gericht was, werd onder het lezen, zeer ontsteld. Toen hij hem gezien had, scheen hy een oogenblik in diep gepeins verzonkendaarna opziende, zond hij zijn bediende weg zonder eenige opdracht en zich terugspoedende naar het gezelschap, vroeg hij aan den kamerdienaar of lord John Russell, dien hij in den loop van den avond had gezien, er nog was, waarop hij een bevestigd anttfoord ontving. Ongeveer een kwartier na dit voorval zei lady Firebrace op geheitnzinnigen ongerusten toon tot lady St. Juliansziet ge dat Neen I Wat Kijk niet, alsof ge hen zaaj en mijnheer Egremont ataan daar s. De vlootschouw by Spithead zal Zaterdag plaats hebben. Om half elf ’s ochtends vaart het koninklijk jacht Victoria and Albert naar een plek op 19 kabels ten Z. van hetOost- Nab-lichtschip. De oorlogsschepen varen daarna het jacht voorby on lossen saluut schoten. Vervolgens manoeuvreren zy nog eens in de buurt. De Honing hoeft aan het Buckingham-paleis wapenschouwing gehouden over 1900 man koloniale troepen. Deze werden aan hot station opgewacht door generaal Sir E. Braiaut, in khaki-uniform, don beruchte» aanvoerder van de Brabanditti. Er werden ook riddet orden uitgedecld, een door den koning, de andere door den prins van Wales. Ten slotte defileerden de troepen voor den koning, die op het balkon stond, a. o. in gezelschap van de koningin, Engelsche prin sen en prinsessen, prins en prinses Heinrich, Chamberlain en zyn vrouw, Lord Kitchener, Loid Roberts enz. Een commissie heeft aan den koning de kroningsgift van het volk^vcrhandigd, zynde 115,000. Do koning hoeft de som in het fonds tot ondersteuning van Londcnsche hos pitalen gestort. Frankrijk. De shah hooft zyn reisplan gewijzigdhy gaat direct van Contrexéville uit naar En geland over Calais via Chaumont en komt dan op do terugreis een dag of tien naar Parijs. Generaal Grisot, commandant van bet elfde legerkorps heeft besloten, dat luitenant- kolonel De Salnt-Rémy voor den krijgsraad zal moeten verschijnen, zoodat er alle kans is, dat deze zyn rang zal verliezen. De krijgsraad te Nantes, die zich met het geval zal moeten bezighouden, zal bestaan uit vier kolonels en twee luitenants-kolonel, onder presidium van oen brigade-generaal. Do crisis aan de scheepswerven te Saint-Nazaire heeft zich uitgebreid tot 2400 gedwongen stakers on nog steeds worden er meer lui bedankt by gebrek aan werk. De aangesloten werklieden hebben zich om hulp gewénd tot den onder-prefect. De mijnwerkers te Firminy hebben ver klaard vóór do handhaving der premie van negen procent, onder bedreiging mot staking, indien ze hun zin niet krijgen. Duitschland. De auti-semietische afgevaardigde Al>l- wardt heeft, na een levendige bespreking met zyn vroegere vrienden te Woldenberg, er in toogestemd zich niet moer enndidaat te stellen voor dat district. - Kolonel Schiel, die aan Boerenzijde zoo wakker moegestreden heeft, is by zyn bezoek aan den l’alingnrten, to Frankfort, dadelijk herkend door do menigte. De kapelmeester werd genoopt zyn mannetjes het Transvaal- scho volkslied te laten spelen en de kolonel werd langdurig gevierd met toejuichingen en ovaties. Het uitstekend bebouwde riddergoed Grosz Jauth in het district Rosenberg, is plaatsen, dan zou het kunnen. En als het niet gebeurt, zei Gerard, wat stelt ge dan voor? Het volk vraagt om hel te leiden. Deins voor zulk een daad terug, en we hebben onzen invloed verbeurd en terecht. Ik ben voor gedeeltelijke, maar Üitgebreide opstanden, zei de jonge man. Uitgebreid en tal rijk genoeg om alle troepen noodig tj hebben en toch de militaire bewegingen te verstrooien. We kunnen weer op Birmingham rekenen, indien we dadelijk handelen voordat hun nieuwe politiewet in werking is getreden Manchester is rijpen ver scheidene steden uit het katoendistriktmaar ik heb bovendien nog brieven, die mij verzekeren, dat we op dit oogenblik in Wales kunnen doen, wat we willen. In Glamorganshire is iedereen gereed, zei Wil kins, een baptistisch onderwijzer En de zaken gaan daar zoo slecht dat daar in elk geval het werk gestaakt wordt, want de patroons doen zelf hunne vuren uit Het geheele noorden is aan’t gisten, zei Gerard Wij moeten trachten in de hoofdstad wat bc weging te brengen zei Maclast, een sluwe roodharige papierdrukker. Wij moeten iedere week meetings houden te Kennington en betoogingen te White Conduit Houseik vrees, dat we hier niet veel meor zullen kunnen doen dan praten, maar iederen Zaterdag enige duizenden menschen op Kennington Common en wat sterk gekruide re solution zal de garde in I.on<len houden. W’or Jt vervolgd Achter de drukkerij in de steeg aan welker deur wij Sybil verlieten, was een plaatsje, dat naar enkele schuren leidde, die vroeger als werk plaatsen gebruikt waren, maar nu zoo goed als ledig stonden. In een vrij ruim vertrek, waar-/ boven zich een zolder uitstrekte, waren vijf mannen waaronder Gerard, druk bezig. Er, was geen ander huisraad in het vertrek aanwezig, dat wat stoelen en een houten tafel, waarop een licht brandde en eene menigte papieren lagen. Werkelijk waar, zei Gerard, wij moeten ons houden aan de algemeene nationalen werkstaking we kunnen niets uitrichten als de beweging niet gelijktijdig plaats heeft. Er zijn geen troepen go-, noeg om een gelijktijdig bestaande beweging te onderdrukken, en dit het eenige middel om eenheid van handelen to verzekeren Zes weken lang niet werken en de rechten van den arbeid zullen wel erkend worden. Wij zullen nooit in s'aat zijn om de menschen eenstemmig tot een werkstaking te krijgen, zei een bleeke jonge man, die zeer mager was, maar wiens gelaat groote energie uitdrukte. De baatzucht zal in het spel komen en ods politiek doel verijdelen, terwijl een groote vermeerdering van phystiek lijden onvermijdelijk is. Het zou kunnen, zei een gezet man van mid delbaren leeftijd nadenkend. Als de Unions hun schouders maar allen er onder zouden willen Telefoon N A 1) V ERTENTI EN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1