)rden. AP, EN. DE TWEE UITERSTEN. .NDM I Zs. JNDE Veiling KUIT Atewwg- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Dinsdag 19 Augustus 1902. No. 88S0. 7IJK 4 Uultenlaodsch Overzicht. FEUILLETON .urant >ik’. Gouda- IB 10% n. i Tarwe uiten imiddël 1 O IJK, 41ste Jaargang. Iistus 1902, in het Koffiehuis LEEUWEN aan ezelfde perceelen er eerste veiling ining rs 1ISJE, I Inzending van Advertentiën tot' 1 uur der mitld. •1 Verspreide Berichten. regen Gouda Zn. ITIK 'iligde KiihiI- ■den exeellrttl ud gratis. i het Rijks Inter- n verkrijgbaar DE VISCH. 103CI.EE VER, Notaris. jaar voor per- an K. M. 1, - OS. in kosteloos. r tand, plaatsing I ;on. r doos. ik. flacon, len einde; .en fiftCDSCHE OÖtRfflT De nacht liep langzamerhand - Sybil was" ten laatste ingesluimerd. (IFonZ/ vtn'olga) Berichten uit Athene melden, dat op Cyprus een hevige beweging merkbaar is, otn dit eiland by het Grieksche moederland te voe gen. Cyprus behoort aan Thrkye, maar staat onder Engelsche bescherming. In 1878, toen Rusland den vrede van San Stefano gesloten had met Turkye, bood Enge land w Abdul the damned" z(jn hulp en be scherming aan, mits liy Cyprus aan Engeland afstond als havenstation En sedert beheert Engeland het schoono eiland, ujaar tevreden is het niet. Onlangs beweerde minister Chamberlain in het Lagerhuis, dat Cyprus volstrekt niet ver langde met Griekenland vereenigd te worden, wyl het onder Engelscb bewind bloeide, en do flnancieele toestand van Griekenland aan sluiting onraadzaam maakte. Maar de Christelijke bewoners van Cyprus protesteerden tegen deze woorden; zy wilden generaals levendig toe- Brebner, de secreta ris van Botha, stolde de volgende medodee- ling beschikbaar. „De generaals zyn uiterst tevreden over de ontvangst door den Koning. Het gesprek was in het minst niet officieel, er was geen sprake van politiek of iets van dien aard- Het onderhond dunrde zeer kort.’’ iMSFEHIHM, 10—4 uur te Telefoon 4» ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Telefoon M, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering vdn Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN’. Het Britsh Medical Journal herhaalt, op het beste gezag, dat de Koning de vermoei nissen van de kroning uitstekend doorstaan heeft. De Koning slaapt goed, eet goed en zyn gestel is beter dan het in lang geweest is. Het overblijfsel van de wond is buiten gewoon klein en deze zelf zoo goed als geheeld. Een van de eerste bezoeken van den Ko ning is geweest aan het Royal College of Surgeons, waarvan hy eerelid is, om de fraaie collectie preparaten enz. te zien, welke betrekking hebben op den blinden darm, het worm vormig aanhangsel en in het bizonder op perityphlitis. Z. M. legde buitengewoon vee) belangstelling aan den dag in de ziekte die hy zelf had gehad. Het B. M. Journal logenstraft nog eens nadrukkelyk dat er een tweede operatie noodig zou zyn. Koning Eduard heeft aan boord van zyn jacht Sir Frederik Treves en Sir Francis Laking nog bjj zich ea zaLauu.boorA blyven tot na de vlootschonw. Daarna gaat hy naar Balmoral, in Schotland, met Sir Francis Laking by zich, om voor hem te zorgen. De generaals zyn naar Londen doorgereisd; zy werden luide toegejuicht aan het station. De secretaris van Botha deelde mede, dat de generaals zeer gaarne den Koning een bezoek zouden brengen, indien dit het ver langen van Zyne Majesteit was. Zy bleven niet om de vlootschouw by te wonen, daar zy sedert het sluiten van den vrede nog geen rust hadden gehad, en zy nu naar rust verb ngden. zelfs zyn persoonlijke overtuiging, (levendige byval). Deje soldaat der toekomst zal Frankryks wreker zyn; voor hem spared wjj onze lau weren." duidelijk doen uitkomen, dat op den bodem van het hart van eiken bewoner de hoop rust, dat Cyprus eenmaal mot Griekenland zou worden vereenigd. Hot antwoord der Engelsche rogeering liet zich niet wachten. Officieel werd vóór enkele dagen bekend gemaakt: ,De Lord-Regeerings-Commissaris brengt ter algemeene kennis, dat hy van Zijner Ma- jesteits minister van koloniën last ontvangen heeft, in antwoord op verschillende van Cyprus door dien minister ontvangen telegrammen, openlyk te verklaren, dat Z. M. Rogeering geen plan heeft Cyprus, aan welke mogend heid dan ook, af te staan." Een dikke koud waterstraal op de verwach- tingen.dat Engeland edelmoedigheid betoonen zou; in Griekenland kan men niets beters doen dan deze terechtwijzing met een zuurzoet gezicht aannemen. Maar de panhelleensche beweging is daar mede niet gedooden een der Atheenscbo bladen bevat zelfs een gedicht, waarin een der Cyprioten, die voor de aansluiting bjj Griekenland propaganda, maken, in dichter lijke opgewondenheid uitroept: „Cyprus wil liever met zyn moedor honger en gebrek Ijjden, dan'met zjjn stiefmoeder leven in overloed en heerlijkheid." aanslai- 2 De Boeren-generaals, vergezeld van advo caat Ferrira (secretaris van De la Rey) vertrokken Zondagmorgen om 9,30 uit Lon den naar Cowes, om den Koning op diens uitnoodiging een bezoek te brengen aan boord van zyn jacht. By hun vertrek was weihig publiek aanwezig. Lords Roberts en Kitchener ontvingen de generaals by aankomst te Southampton en geleidden hen aan boord van een marine- jacht, dat ben aan boord van het koninklijk jacht te Cowes bracht. Toen de generaals aan boord van het ko ninklijk jacht kwamen, ging de Koning hen te gemoet en drukte bun allen de band. De Koningin en prinses Victoria ontvingen ook de generaals,^ die vervolgens de vloot langs stoomden en met generaal Kitchener lunch ten. Om 6,50 keerden zy te Londen terug, met denzelfden trein waarmede lords Robers en Kitchener reisden. Bjj het uitstappen ging lord Kitchener naar het salonrytuig van de Boeren om bun vaarwel te zeggen. Door journalisten ondervraagd, zeiden Botba en De la Rey dat de Koning hen minzaam had ontvangen en dat de ontvangst hun veel genoegen bad gedaan- Aan het station juichte het publiek de n net des huizes de ien, tegen ver- 'EN&ERG. De Oostenrykscbe ministor-presidont is Donderdag te Ischl aangekomen, en nog in den loop van den avond door den Keizer ontvangen. Het onderhoud hoeft geruimen tyd geduurd. Hoewel het offlcieele bericht zegt, dat er tusschen den souverein en zyn minister slechts over de loopende zaken gesproken is, ligt het voor de hand dat v. Koeber den Keizer ook de uitkomst beeft medegedeeld der jongste onderbandelingen met zyn Hongaarschen ambtgenoot Szoll. Wat er tusschen de twee premiers is voorgevallen, wordt nog zorgvullig geheim gehouden. Toch blykt wel, dat zy het niet geheel eens zyn kunnen worden, en dat do tegenstelling tusschen dejijjverheldsbelangen van Oostenrijk on do landbouwbelangen yan Hongarjje is bljjven bestaan. Hongarjje verlangt invoerrechten op de grondstoffen, welke Oostenrijk in hot alge meen onbelast wil laten, terwjjl Hongarjje niet wil toestemmen in de verhooging van zekere rechten op bewerkte stoffen en fa- brieksartikelen en in 't bijzonder op land- bouwerktuigen, door Oostenrijk verlangd. Zaterdag zou het Szell’s beurt zyn om te Ischl ontvangen te worden, en daarna zullen de twee ministers officieel verslag uitbrengen aan den Keizer en Koning. Te Iscbl worden nog verwacht de Oostenrykscbe minister van financiën Böhm—Ba werk en do Hongaarsche minister Lukacs, De groote vlootschonw te Spithead is Za terdag geheel volgens het programma afge- loopen en werd door prachtig weer begun stigd alleen de illuminatie van de vloot mislukte ten gevolge van een hevig onweer, dat ’s avonds losbarstte. Botba, de Wet en de la Rey zyn Zater dagochtend te Southampton aangekomen en werden, toen zy in Southampton aan wal stapten, geestdriftig toegejuicht. Later gin gen zy aan boord van bet stoomschip Nigeria en werden verwelkomd door Kitchener, die hen daarna aan Roberts en Chamberlain voorstelde. »55) Verheugd dat zij zich in gezelschap van haar vader bevond, had zy. willen vragen naar hetgeen gebeurd was, maar Gerard beantwoordde de eerste vraag de beste niet rechtstreekseindelijk begreep hij, dat het verstandigst zou zijn haar langzamer- 'hand aan het verstand te brengen, dat zij gevan genen waren, maar hij liep nog allicht over de laak heen, twijfelde er niet aan ot zij zou terstond in vrijheid gesteld worden, en voegde er bij dat, al hield men hem een paar dagen gevangen, zijn misdrijf in elk geval van dien aard was, dat men hem tegen borgtocht wel in vrijheid zou stellen, en dat hij vrienden had op wie hij kon rekenen. Toen Sybil begrepen had dat zij eene gevan gene Was en dat haar een openbaar verhoor te wachten stond, werd zij stil, en achterover in het rijtuig leunende, bedekte zij haar gelaat met de handen. De gevangenen kwam-n in Bow Street aanzij werden haastig in een achtervertrek gebracht, waar zij eenigen tijd onopgemerkt bleven, terwijl er verscheidene politieagenten in hetzelfde vertrek waren. Eindelijk, nadat er ongeveer twintig minuten waren voorbijgegaan, trad eene man in het zwart gekleed en met een streng gezicht de kamer FbA^XHIJM. Officieus wordt verklaard, dat do bestraf fing van don ritmeester d’Qainco niet in ver band staat met do sluiting der ordescliolon, doch het gevolg is van dienstotertreding. Ekoilaid. Aan do Westminster Abbey in kroning»- staat hobbon Vrijdag 14000 menschen oen bezoek gebracht. Zaterdag was do goedkoop ste dag (een shilling ontréo)óók heden en Dinsdag is er toogang, tot dien prys. Men verwacht oon totaal ontvangst van f 120.000. Het transportschip „Malta" is Vrijdag van Londen naar St. Helena vertrokken om 1000 Boeren-gevangonen, die den eed heb ben afgolegd. van daar naar Zuid-Afrika over te brengen. In de Britscho kazerne to Kairo zyn twee soldaten on eon korporaal door de cholera aangetast. Een der soldaten is ge storven. Volgens by het departement van kolo niën ingewonnon inlichtingen, is het gerucht, dat de Britscho regeering voornemens zon zyn een nieuwe haven te bouwen aan do komen; dat zou tevergeefs zijn maar als ik vrij was, dan zou ik ten minste kunnen zorgen dat hem recht zou geschieden. Maar ik ben niet vrij morgen, word ik in verhoor genomen, ais ik dezen nacht overbleef. ■Gij hebt invloedgij j^et alles gij weet, dat wat ik «eg, de waarheid is Niemand anders zal dit willen gelooven Red mij!» En nu, zei Sybil op droevigen, zachtentoon tot den inspekteur. hangt alles af van uw ver trouwen op mij, en zij reikte hem den brief toe, dien hij las Wie hij ook zijn moge, en waar hij zich ook bevinden moge, zei de inspekteur met ont roering, want hij was reeds geheel en al onder den onweerstaanbaren invloed van Sybil, mila de per soon aan wien deze brief gericht is bereikt kan worden, ge behoeft volstrekt geene vrees te hebben hij zal dit ichrijven zoo spoedig mogelijk in han den hebben. Dan zal ik den brief dicht doen en er het adres op schrijven, zei Sybil, en zij adresseerde hem aan t - ■Den Hoogedelgestrengen heer Charles Kgre- mont, lid van het parlement, terwijl zij'er het opschrift bijvoegde, dat Egremont zoo had doen ontstellen in Deioraine Huis. x HOOFDSTUK IX* Generaal André gaf by de ontvangst der stedelyke autoriteiten te Villefranche, voor de onthulling van het gedenkteeken voor de .gevallen krygers in 1870, als zyn meening te kennen, dat de kiezers zich rekenschap moeten geven van het gewicht der taak, die de regeering op zich geromen heeft en van de energie, waarmede zy besloten heeft, deze taak uit te voeren, om zoodoende het land te houden op de goede baan, waarop Frank rijk steeds aan het hoofd der volkeren voort gegaan is. Bjj de onthulling van het gedenkteeken sprak de minister o. a. de volgende woorden: „Wjj willen onze nederlaag niet verheer lijken; wy kennen en voelen nog heden ten dage de gevolgen er van. Wjj eeren de nage dachtenis van de gevallenen voor het vader land. De soldaat, op dit gedenkteeken voor gesteld, is de soldaat der toekomst, die Frank rijk zyn materieele grootheid zal teruggeven. Hy is verplicht aan het land, dat hy gezworen heeft te verdedigen, alles ten offer te brengen, binnen, vergezeld van een inspekteur van politie. Hij vroeg eerst, of dit de gevangenen waren, hoe hunne namen waren en verdere inlichtingen, die ieder moest geven en die werden opgeteekend waar zij waren in hechtenis genomen, waarom zij waren in hechtenis genomenterwijl hij hen daarna met een scherpen onderzoekenden bbk aan keek, zei hij dat de rechter op het ministerie van binnenlandsche zaken was, en dat hij er aan twij felde, of zij wel voor den volgenden morgen in verhoor genomen zouden kunnen worden. Hierop begon Gerard de omstandigheden mede tedeelen waaronder Sybil ongelukkigerwijze mede was in hechtenis genomen, maar de heer in het zwart met het strenge voorkomen zei onmiddellijk, dat hij zijn mond moest houden en toen Gerard bleef aandringen, verklaarde hij, dat indien Gerard niet onmiddellijk zweeg, hij van de andere ge vangenen zou gescheiden wprdeji en eenzaam zou worden opgesloten, Wederom verliep er pijnlijk half uur. De gevangenen mochten met tnet elkander spreken Sybil zat zwijgend en Onbeweeglijk half achterover op eene bank met haar rug naar den muur ge keerd, en haar gelaat met de handen bedekt. Na verloop van een half uur kwam de inspekteur van politie die hen met den heer in ’t zwart bezocht had, binnen en deelde mede, dat de gevangenen d en avond niet in verhoor genomen konden worden, en dat zij het zich gedurende den nacht maar zoo gerieflijk mogelijk moesten trachten te maken. Gerard deed eene laatste poging bij den inspekteur om Sybil een afzonderlijke kamer te geven, en dit werd, boven verwachting toè- gestaan. De inspekteur was een goedhartige manhij woonde aan het bureau en was getrouwd. Hij had zijne vrouw reeds mededeeling gedaan van de vrouwelijke gevangene. De verbeelding en het hart der goede vrouw waren beide getroffenzij was al met zich zejve overeengekomen om het lot der schoone gevangene zooveel mogelijk te verzacHten én daarom voorkwam de inspekteur bijna het verzoek van Gerard. Hij verzocht Sybil hem te vergezellen naar zijne wederhelft, en beloofde haar alle gerieflijkheden en gemakken, waarover zij' konden beschikken Toen zij, door den inspekteur vergezeld, naar diens vertrekken ging, kwamen zif door eene kamer, waar zij schrijfgerei zag, en Sybil, die nu voor het eerst weer sprak vroeg den inspekteur met zwakke stem, of haar vergund was een vriend omtrent haren toestand in te lich ten. Zij kreeg een bevestigend antwoord, onder voorwaarde, dat hij den brief eerst zou lezen. Ik zal hem maar dadelijk schrijven, zei ze, en eene pen opnemende, zette zij deze woorden op het papier. Ik heb u raad gevolgdik heb hem gesmeekt Londen vanavond nog te verlaten. Hij beloofde dit morgen te zullen doen. ■Ik boorde, dat hij eene geheime bijeenkomst bezochtdat er onmiddellijk gevaar bestond. Ik heb hem na allerlei vreeselijke avonturen opge spoord. Holaas ik kwam juist tijdig genoeg om zelve als samenzweerster gevangen genomen te worden, en ik bevind mij thans in hechtenis ia Bow Street, waar ik dezen schrijt. «Ik vdlzoek u, niet voor hem tusschenbeide te

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1