:gt hts. DE TWEE UITERSTEN. Magazijn Isler” BRT ‘ÉRIAL. iwscli brood. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 23 Augustus 1902. No. 8884. BuilenliiHdsch Overzicht. FEUILLETON. tal in deb regel i gewone Soda”. IAN LOON. (ft, raat 103. :Iiy cao Ie Vie de Cognac), demyohns van jiters. r Liter, VLIET, 4. iter n Laarzenmagazijn E 30 lalages 41ste Jaargang. Verspreide Berichten. {Wordt vervolgd^ Telefoon De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per 9 post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. irachtige collectie ballons, ring GASORNA- VTEN en GAS- rreerende prijzen. Gasfitter. bij jemeten werk. prceftuaje* c. 0.36 ▼oer Neder- i f 1.30. I, de Echte en, teaameii- ingen in den u naam des vervaardigd iet wereldbe- ■ebr* Stoll- tOENWERK dan de Kleiwegsteeg. gezellige boel is en er H.H. Winkeliers ineene stemmen genomen, in een vergadering waarin alle leden aanwezig waren. Ten einde den orden gelegenheid te geven hare zaken behoorlijk te regelen, heeft de Bonds raad drie maanden voor haar vertrek toege staan. Do begrafenis van generaal Lukas Meyer zal in de eerste twee maanden niet geschieden. Mevrouw Meyer moet naar Duitschland om een kuur te ondergaan. Als zy vandaar terug is, vertrekt zij naar Transvaal, waar heen zy het stoffelijk overschot van haar man aal geleiden. MIUBSCH E COURANT Een telegram uit Kaapstad aan de „Times” geeft een zeer pessimistische beschouwing over de bijeenkomst van het Parlement, die naar de correspondent meent alleen strekken zal om den rassenhaat sterker te maken. Streng veroordeelt de correspondent de wyze waarop de Kaapsche premier de leden zyner eigen partij behandelteveneens keurt hy af dat de Regeering verzuimde wetten voor te stellen betreffende de ophitsing tot verzet, en den invoer van wapenen, die hy nood- zakelyk noemt voor de rust van Zuid-Afrika. De correspondent meent, dat er weinig twijfel bestaat of sir Gordon Sprigg zal het met den Afrikaander bond wel eens worden. Reeds beloofde hij den Bond de benoeming van een Koloniale commissie van onderzoek naar de werking van de krijgswetten en het vergoeden van alle verliezen die daarvan het gevolg zyn geweest, daar de Bond de Impe riale commissie voor dat onderzoek benoemd onvoldoende acht. >59) En de machines moeten ook niet meer in schaltijd worden schoongemaakt, zei Juliadat is een schandaal. Ge weet niet waarover ge praat, zei Devil- dust. Als de kapitalisten Gerard onschadelijk ma- ken, dan kunnen we de eerste tien jaren niets beginnen, en voor dien tijd zijn we allen reeds lang op. Gunst Dusty, je doet me heelemaal schrik ken, zei Carolien. En toch is het zoo. In plaats van naar den Tempel te gaan, moeten we op de heide bijeen komen, en in zoo grooten getale mogelijk. Jelui moet al je vrienden waarschuwen. Ik moet je va der spreken, Harriet4hij moet presideeren. De Arbeioshymne zullen we met honderd duizend stemmen in koor zingen. Dat zal den kapitalisten de schrik om het hart doen slaan. Hieraan moeten we allen denken, als we willen dat de arbeid kans heeft om te winnen, en niet om naar Chaffing Jack te gaan en daar naar dwaze onbeduidende liedjes te luisteren. Begrijpt ge Of wij I zei Carolienen, wat mij betreft, geef ik aan de heide van Mowbray op een zomer avond de voorkeur boven alle Tempels van de x. to Tentoo»- hoeotppreraur, hiucreróe enx. oor het tonder an alle twarte Heeren, Dames hoenen. Ver- winkelier* in GalanteriSn, nx. Men lette fabrieksmerk. Ut, Arnhem. Voor het Engelsche Lagerhuis heeft weer een aanvullingsverkiezing plaats gehad en weer is een conservatief district, Zuid-Bel- fast, overgegaan aan een heftig tegenstan der van de nieuwe onderwijswet, die in de herfstzitting moet worden afgehandeld. De meerderheid was 826. De liberale bladen Zooals wy reeds met oen enkel woord mededeelden heeft de Zwitsersche Bondsraad eon groot aantal Fransche geestelijke orden «^congregaties verboden zich in Zwitserland te vestigen, en degenen die dat reeds doden aangezegd binnen 90 dagen het Zwitsersche gebied te verlaten. Dit bevel is gegrond op artikel 52 van de Zwitsersche Grondwet, luidende„De op richting van nieuwe en het herstel van opge heven kloosters of religieuse orden is verbo den”. Volgens de uitlegging van dit artikel kunnen in Zwitserland slechts de religieuse orden en kloosters zyn, die voor de invoe ring der Grondwet van 29 Mei 1874 in de Republiek bestonden. Voorts bepaalt art. 51 der Grondwet dat in Zwitserland de orde der Jezuïeten en de orden die aan de Jezuieten geaffilieerd zyn, verboden worden; en tevens dat bij besluit van den Bondsraad dit verbod ook tot andere orden kan worden uitgestrekt, wanneer zy voor den Staat of den gods dienstvrede gevaar opleveren. Dit artikel is door den Bondsraad niet toegepastdoor het uitzettingsbeshiit te gron den op artikel 52 der Grondwet heeft de Bondsraad de zaak eenvoudig buiten elke polemiek gehouden en het onderzoek naar de bedoeling der orden en hunne gemeenschap met de Jezuieten-orde vermeden. Het besluit om de Fransche orden te ver bieden werd in den Bondsraad met alge- De correspondent van Reuter te Johannes burg heeft 26en Juli een brief geschreven over het slechte leven aan den Rand, en zegt o. a..- „De hooge invoerrechten op voedingsmiddelen en de hooge spoorvrach- ten, waarover men onder het Kruger-bewind klaagde, enz. zyn nog niet verminderd.” Men begrypt wel, dat in een paar weken na het einde van den oorlog, niet alles gedaan kan worden, maar vraagt zich toch bezorgd af of het publiek, na al wat het doorstaan heeft, nu eindelijk van den nieuwen stand In Frankrijk zyn nu alle kloosterscholen, die zich niet aan de wet wilden onderwerpen, gesloten, ook in Bretagne, 't Gaat dus nog al met den Culturkampf. De Regeerir.g is be sloten niet toe te geven. Te Beziers, waar de Minister Chaumié algemeene audiëntie gaf, merkte een priester op, dat de geestelijkheid ter vervulling van haar vreedzame taak vrij heid noodig had. Chaumié antwoordde, dat de Republiek de vryheid van ge veten eer biedigde maar zekere inmengingen niet dul den kon en er zich tegen verzetten zou. Toen de Protestantsche predikant de verwant schap der hervormde kerken met de Repu bliek deed uitkomen, zeide do minister dat de Regeering niet zou toelaten dat de gods dienst door de vijanden der Republiek als een wapen gebruikt werd. Volgens sommige bladen zouden keizer Wilhelm on tsaar Nicolaas, tijdens hun ont moeting ter reede van Reval, het hoogst belangrijke vraagstuk besproken hebben der maatregelen, die de regeeringen van Europa zouden kunnen nemen, tot wering van het anarchisme. Het heet, dat als gevolg dezer bespreking Duitschland en Rusland te zamen pogingen in het werk zullen stellen om de „propaganda door middel van de daad” te verhinderen. Wat daartoe zal gedaan wor den blyft vooralsnog geheim, maar de regee ringen van Europa zullen er mededeeling van ontvangen en zich dan stellig niet lang bedenken om zich by Rusland en Duitschland aan te sluiten. In ’t voorbijgaan kan er aan herinnerd worden, dat onlangs in Amerika byna dra- conisch-strenge strafbepalingen in het leven geroepen zyn, teneinde anarchisten en hun helpers zich te doen bezinnen, alvorens zy de hand tegen staatshoofden en ministers opheffen. melk gekookt ank voor da- heolepels vaa xwlate) Al» geval van te gebruiken, unato H. .’I. eene geheime samenzwering, maar kon tegen borg tocht op vrije voeten gesteld worden. De ge vraagde borgtocht was hoogmaar dit werd dadelijk in orde gebracht. Zijne borgen waren Morley en mijnheer Hatton Met deze post schreef Morley aan zijne vrienden om hun mede te doelen. dat Gerard en hij het plan hadden Londen onmidde- lijk te verlaten, en dat men hen met den avond- trein te Mowbray kon verwachten. Onmiddelijk werd het besluit genomen om de monstermeeting op de Heide te veranderen in een zegevierenden optocht, of liever daardoor te laten voorafgaan. Er werden boden te paard naar alle naburige plaatsen gezonden om dit belang rijke nieuws mede te deelen. Iedere handwerksman gevoelde zich als een Muzelman die onder de heilige banier word opgeroepen. Allen gingen met hunne vrouwen en kinderen op weg om de terugkomst van den patriot en den martelaar te vieren. De verschillende vereenigingen van Mow bray kwamen reeds vroeg in den morgen bijeen, en namen in optocht plaats in de verschillende kerken. Het was hen voornamelijk te doen om de kerk van St. Lys geheel te vullen, die. met uit het veld geslagen door hunne demonstratie en gebruik makende van do gelegenheid, de preek, die hij van plan was geweest te houden, achter hield en voor de vuist een rede hield over Vreest God en eert den koning in de afgescheiden kerken werden openlijk dankstonden gehouden voor den aan Waker Gerard toegestanen borg tocht. Na den avonddienst, die wederom door de vereenigingen werd bijgewoond, schaarden zij zich in de Hoogstraat aan beide kanten van de straat wereld, vooral als het een mooi gezongen wordt. Dezen avond kwamen de voornaamste kam pioenen voor de zaak van den arbeid overeen tot wie ook Devilsdust behoorde, dat den volgenden dag eene monstermeeting zou worden gehouden op de heide om de arrestatie van den gedele geerde van Mowbray te bespreken. Zoo goed was de organisatie van dit distrikt, dat door middel van de verschillende loges of afdeelingen der Trades Unions vijftig duizend personen, of zelfs wel het dubbele aantal bij de eene of andere belangrijke aangelegenheid en op een geschikten dag binnen vier en twintig uren in het veld konden worden gebracht. Daar het den volgenden dag een rustdag was, was het tijdstip zeer geschikt, en de gevan genneming van den beminden gedelegeerde was een zaak van gewicht. De opgewondenheid was groot, de geestdrift ernstig en goed gemeend. De nood was hoog genoeg om de menschen ontevreden te maken zonder hen geheel neder te drukken. En na een vergadering te hebben bijgewoond van den raad der Union, ging Divelsdust naar bed en droomde van krachtige redevoeringen en niet minder krachtige resolutiën, van muziek en ba nieren, van het gejuich der verzamelde duizen den, en den eindelijken Iriomt der heilige rechten. De post bracht den volgenden morgen belang rijk nieuws aan te Mowbray, dat veel opschud ding veroorzaakte. Gerard had zijn verhoor in Bow Street ondergaan. Het had lang geduurd en was vrij ingewikkeld; hij werd naar de rechtbank verwezen, aangeklaagd voor het smeden van Do koloniale eerste-ministers verlaten En geland Alleen Seddon blyft nog wat. Eer gisteren is Barton, van het Australische ge- meenebest, vertrokken. Sir W. Laurier is reeds te Parys. Men zal hem daar wel vieren, want men ziet daar Wfêfttti Brltschen imperialist in hem dan den Franschen Ca nadees, den vertegenwoordiger van het volk dat zoo lang eigen taal en zeden onder het vreemde bewind heeft bewaard. Misschien verbeeldt men zich daar ook, dat Laurier nog dezelfde gevoelens is toegedaan die hy vroeger niet onder stoelen en banken stak. Een tiental jaren geleden, dacht Sir Wilfrid over het Britsche Ryk anders dan nu hy eerste minister van het Dominion is. Men is nog niet overal vergeten, dat hy te Buf falo in de Vereenigde Staten, omtrent 1892 of 1893 in een openbare redevoering zeide, dat de Canadeezen wel dwaas zouden zijn als zy niet meer gaven om de Amerikaan- sche dollars dan om de Engelsche ponden als zy m. a. w. niet den band nauwer met de Vereenigde Staten dan met Engeland aanhaalden. i Generaal Botha kwam gisteravond om halfzeven te Brussel aan. De perrons van het station werden door een zoo talryke menigte overstroomd, dat de afgevaardigden, gekomen om hem te verwelkomen, den trein niet konden naderen. De generaal werd door de menigte letterlijk naar den uitgang van het station gedragen. Leve de Boeren Leve Bothariep men. Generaal Botha reed met zyn vrouw en zoon naar het buis, dat mevrouw Botba bewoont. spreken van een nederlaag der Regeering de „Times” schrytt don uitslag aan locale invloeden toe; de „Globe” merkt op, dat de verkiezing een les is voor de Regeering, om acht t'e slaan op de ontevredenheid onder een deel der Unionisten over haar slap beleid in Ierland. genot van een et van affSO.— Inzending van Ad verten tien tot 1 uur de? midd. Frankrijk. Volgens de Gaulois verklaart de onder prefect van Brest in zyn rapport aan den premier Combes met betrekking tot de agi tatie by de sluiting der ordescholen, dat de abt Gayraud zich te Saint Meön voorbeeldig beeft gedragen en dat in het voorgaAllene te Saint Meën, Folgoët en PloudanieYduide- lyk is te zien een royalistische samenzwe ring het verzet der boeren is geregejd, ge leid en betaald door royalisten, als hoeda nig hij voor een vervolging noemt een vijf tal personen, onder wie‘een geestelijke en een oud-cavalier-officier. Door de Rechtbank van het Rhöne- departement is de abt Dammes veroordeeld tot elf francs boete, omdat hy by de slui ting van een ordeschool heeft geroepen „Dat is een schandelyke daad I” De ontslagen burgemeester van Birbi- gnières,- markies De Chevigné, is met alge meene stemmen herkozen. De koning van Griekenland is eergister- namiddag uit Parys naar Petersburg ver- met hunne vaandels en banieren. Om het half uur kwam er een stoel van de eene of andere na burige stad met muziek aan het hoofd en met ontrolde vaandels. Iedere nieuwe stoet werd door Warner of een ander lid van het uitvoerig komi’.é ontvangen, die de plaats aanwees, welke onmiddel lijk zonder de minste verwarring werd ingeno men de orde werd dan ook geen oogenblik ver stoord, Soms kwam er een groote troep aan zonder muziek of banieren, maar psalmen zingend en aangevoerd door den domineesoms liepen de kinderen bij elkander, daar achter de vrouwen en dan de mannen, elk met een lint om den hoed alle duidelijke aanwijzingen hoe de mensch onder den invloed van diep en ernstig gevoel weer terugkeert tot ceremoniën en vor men hoe, wanneer de verbeeldingskracht is opge wekt, di verbeelding om zich uit te drukken iets vraagt, dat boven de sleur van het gewone dage- lijksche leven staat. Men had vastgesteld dat op het oogenblik waar op de trein aankwam en men zeker was van de tegenwoordigheid van Gerard, de vereeniging die het dichtst bij het station stond, de Arbeidshymne zou aanheflen, onmiddellijk daarna gevolgd door de volgende vereeniging en zoo voort, zoodat door een bijna elektrische handelwijze de geheele bevolking zoo goed als gelijktijdig van zijn aan komst zou verwittig worden. van zaken financieel voordeel zal hebben. Men klaagt nu ook over het verbod van „pegging” (bet voor zich afpalen van grond, waar men naar goud wil graven). Een groot deel van de prospecteurs is daardoor zonder verdienste en hun gezinnen lijden gebrek. Men zegt, dat zonder dat „pegging” de meeste menschen nooit een kans zullen krygen. Want by open markt tegen de kapitalisten en syndicaten opbieden, kunnen zy toch niet. Ziehier een ander getuigenis over den toe stand op den Rand. De correspondent van de Daily Mail te Pietermaritzburg seinde Dinsdag, dat brieven uit Johannesburg een somber beeld van den toestand ophangen. Een schryver, die een paar maanden, gele den naar den Rand is gegaan, komt terug. Hij schryft dat het leven 50 pet. duurder is geworden en de arbeidsmarkt overladen is. Er is sterke neiging om de loonen te verlagende ontevredenheid wast en er is veel fatsoenlijke armoede. „Voor Kertmis zal er kostelooze spysuitdeeling wezen en binnen het jaar zullen de poppen aan ’t dansen gaan.” Telefoon No. Si A DVEUTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1