lig. enz. kbank JE TWEE UITEBSTEN. R IG GRAAF, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 26 Augustus 1902. No. 8886. 41ste Jaargang. Builenlandsch Overzicht. s ten 2 uur FEUILLETON. i. Verjaardag vanH.M- deKoningin. :r! ie en^ van Inzending van Ad ver ten tien tot 1 uur deg, yiidd. erd worden»»/ iteis-sj landeryen tegen ÏR FORTUIN. en de nummers ereen. r personen uit uur door ieder l !M Ar te van het lot sichtiging staan, aan de winners kt. do Depothouders ergeteekende, en Telefoon 'o. BS, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VI.IF CENTEN. lift II INH E Uil RI\T De BURGEMEESTER van Gouda, brengt op verzoek van den Heer Minister van Binnenland- sche Zaken ter openbare kennis, dat overeen komstig het door Hare Majesteit de Koningin te kennin gegeven verlangen nu de openbare feest viering vin d’n verjaardag van Hare Majesteit, die ditmaal op een Zondag invalt, niet op dezen dag, maar op den daarop volgenden MAANDAG te doen plaats hebben, de openbare gebouwen op 31 Augustus de vlag niet'uitsteken. Gouda, 25 Augustus 1902. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. worfen uitgereikt aan de prefecten on poli tie ambtenaren die zulke moeielyke dagen hebben gehad met de scholensluiting. Maar aan den anderen kant is er ook een ijverig begin gemaakt met de voorbereiding tot «raffing der weerspannigen. Op verschei dend plaatsen is de instructie geopend. Voorts zyn er nog meer maires geschorst, terwyl men algemeen in spanning is over hetgeen de krijgsraad zal beslissen in de zaak tegen den ovelte Le Roy-Ladrerie, wegens dienstwei gering, nl. om troepen te zenden tot steun der Eh non-icl een ni ;e en 5 cent MO Wat bedoelt ge i zei Morley opstaande en Hatton naderdewant hoewel ik u dikwijls op sarkastischen toon heb hooren spreken, spraakt gij toch nooit beuzeltaal. Zeg mij, wat gij be- dpelt. Ik bedoel, zei Hatton, terwijl hij Morley ernstig aankeek en met grooten ernst sprak, dat de dokumenten bestaan, die het eigendomsrecht bewijzen, van Walter Gerard op dit groote distrikt dat ik weet, waar die dokumenten te vinden zijn en dat het volstrekt niet onmogelijk is om ze meester te worden, zoodra zich eene geschikte gelegenheid voordoet. Zou die mogelijkheid bestaan zei Morley. Dat geloof ik stellig, zei Hatton, daar heb ben we gisteren al bewijzen genoeg van gezien. En waar zijn die dokumenten In de archietkamer van het kasteel Mowbray. Ha I riep Morley op gerekten toon uit. Zorgvuldig bewaard door iemand, die er de waarde van kent, want het zijn bewijstukken niet van zijn recht, maar van zijn ondergang. En hoe kunnen wij ze verkrijgen Op eerlijker wijze dan waarop zij door den tegenwoordigen bezitter verkregen zijn. De Echo de Paris beweert dat er verschei dene lintjes van het Legioen van eer zullen Dat is mij toch niet recht duidelijk. Tweehonderd duizend menschen hebben gis teren het gezag van Gerard erkend, zei Hatton. Onderstel eens dat zij geweten hadden dat binnen de muren van het kasteel van Mowbray de be wijzen zich bevonden, dat Walter Gerard de wet tige eigenaar was van den grond waar zij leven ik zeg veronderstel eens, dat dit het geval was geweest. Denkt ge dat zij zich dan tevreden zouden hebben gesteld met het zingen van psalmen. Wat zou er dan van die zedelijke macht gewor den zijn Zij zouden het kasteel stormenderhand hebben ingenomenzij zouden het hebben geplun - derd. en leeggehaaldzij zouden een keurbende hebben aangewezen om den rondom toren binnen te trekkenzij zouden er voor gezorgd hebben, dat ieder dokument, en vooral een ijzeren kistje, blauw gekleurd en met het wapen van Valence voorzien, zou zijn overhandigd aan u. aan mij of aan ieder ander, die daartoe door Gerard zou zijn aangewezen. En waarop zou de graat van Mowbray dit kunnen verhalen Hij zou nauwe lijks eene aanklacht kunnen indienen tegen de aanvallers voor de vernieling van het kasteel waar van wij zouden bewijzen, dat het zijn eigendom niet was. En het ergste dat hij zou kunnen doen zou zijn, eenige arme drommels te doen transpor teeren die dronken waren geworden in zijne ge plunderde kelders en daarna zijne schitterende salons hadden in brand gestoken Gij verbaast mij, zei Morley, terwijl hij met verwonderden blik den persoon aankeek, die met dezelfde kalmte en zekerheid van toon dit alles in détails had beschreven, waarmede hij de détails Opnieuw heeft het Engelsche ministerie by een tusschentydsche verkiezing voor het Lagerhuis een nederlaag geleden, of om juister te zyneen overwinning behaald, die als een nederlaag is te beschouwen. Men herinnert zich hoe kort geleden in het district Noord-Leeds een conservatieve zetel door de liberalen werd veroverd. Bij die verkiezing was de strijdleus der liberalen: „tegen het in handen spelen van de scholen aan de geestelijkheid.” Ditmaal, by de verkiezing te Sevonoaks, wisten de conservatieven den zetel te be houden. Doch hoe Bij de algemeene verkiezingen in 1900 werd alles beheerscht door de leuze van Chamberlain: „iedere zetel voor de oppositie is er een voor de Boeren”, en de snorkende verklaring van lord Roberts„de oorlog is uit”. De conservatieve candidaat, de heer H. W. Forster, bracht het toen tot 6604 stem men, de liberaal tot 1792. De conservatieve meerderheid bedroeg dus 4812 stemmen. Bij de Vrijdag bekend geworden uitslag, luidden de cijfers heel anders. Dezelfde con servatief, het parlementslid H. W. Forster, vereenigde 5333 stemmen op zich; de tegen- candidaat Beaumont Maurice 4442. De meer derheid van 4812, de grootste by de ver kiezingen van 1900, slonk dus tot 891. Dit resultaat is te opmerkelijker, wyl Chamberlain persoonlijk, door een telegram aan den conservatieven candidaat, op de kiezers heeft getracht invloed uit te oefenen. Het schynt echter, dat de minister van ko loniën ditmaal niet zeer gelukkig is geweest met den inhoud van dat telegram. Er wordt in gezinspeeld op de aanhangige Onderwijs wet en de controle van den belastingbetaler op de scholen. Doch er zyn drie verschil- Telefoon Mo. ft» ADVERTENTIES worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Naar de Petit Bleu" meldt, is het Ijjk van wijlen generaal Lukas Mejjer Zaterdag met eenige plechtigheid van het lijkenhuis op het kerkhof te Elsene (Ixelles) overge bracht naar den grafkelder, waar het tijdel(jk zal bljjven. De weduwe, generaal Botha, diens secretaris, de heer Van Velden, en beider eebtgenooten, voorts eenige leden van het voormalig Transvaalse!) gezantschap tc Brussel woonden de plechtigheid bjj. De wethouder van den burgerlijken stand van Elsene was eveneens tegenwoordig. De saam- gestroomde menigte groette hot lijk eer biedig en waardig. In den grafkelder werd een groote krans nedergelegd, door president Krnger gezonden. De linten dragen de op dracht „Aan Lnkas Meyer, met hartelijke deelneming”. J. D. VEEGENS, 'HOVEN H.Lra-, F. A. MOLSTER, DRKE, G. L. DE vooral wanneer iemand niets bezit, maar als men geleefd heelt zoolang als ik en de genoegens der wereld heeft gesmaakt, dan zult ge het bekoorlijke begrijpen dat er in gelegen is als men steeds meer verkrijgt, en dan zult ge tevens hebben leeren inzien, dat dit gewoonlijk plaats heelt door zeer ruwe middelen Kom, ik wil dat het u voorspoedig zal gaan in uw leven. Er heerscht hier eene groote gisting onder de bevolking; gij zijt een leider van het volk Laten we mg eene meeting op de Heide houden en voorat beraamde uitbarstinggij kunt enkele mannen voor ons het werk laten doen. Het kasteel Mow bray is in hunne machtwij brengen onze buit in veiligheid Gij krijgt tien duizend pond kontant en bovendien zal ik je mee naar Londen nemen en je leeren wat fortuin is. Ik begrijp u, zei Morley, Ge hebt een helder doorzicht en een i,oede dosis moed en vermetel heid gij hebt volstrekt geen bezwaren of beden kingen, die dan ook gewoonlijk eerder de uit vloeiselen zijn van verlegenheid dan van werkelijke beginselen. Uwe ondernemingen moeten u wel gelukken. Onze ondernemingen moeten ons wel ge lukken, bedoelt ge, zei Hatton, want ik heb al lang opgemerkt, dat het eenige dat gij noodig hadt om hooger te stijgen was een geschikte gelegenheid - Gisteren gaf de ganache bevolking aan haar gevoel lucht door eene zeer bijzondere oorzaak, zei Morley peinzendmaar wij moeten er ons niet door laten misleiden. (Wordt vervolgd) nu juist niet. Met veel moeite heb ik ze verkregen en dikwijls heb ik ze uit mijn eigen beurs moeten betalen. Door iemand opgeeischt, deed ik ze over aan iemand voor wien ze groote waarde hadden. Ofschoon ik Gerard gaarne van dienst wil zijn, is het niet uitsluitend voor hem dat ik ze noodig heb. Ik moet enkele dezer stukken hebben ten behoeve van iemand in wien ik belang stel en die daardoor zijn recht op e'n ouden titel kan bewijzen. Luister nu eens, beste vriend Morleyzedelijke kracht is iets heel moois, en dat j ook het geval met gemeenschap van goederen moet 4 Maart 1903 aftreden het nieuwe Congres moet in dit najaar worden gekozen. Beide part yen zyn reeds druk bezig met het opmaken van het verkiezingsprogram, en op Amerikaanscho manier worden die programs, ondanks bun breedvoerigheid, in een korte zinsnede samengevat. Het ropublikcinsche program bepaalt zich ditmaal tot de threer’s, de uitvinding van president Schurman van Cornell-university de drie r’s beteekenen Roosevelt, Reciprociteit en Revisie. Roosevelt ie volgens het Republikeinsche program de aangewezen man om de leider der natie te zyn; zyn politiek moet dus worden gesteund. Reciprociteit met Cuba is een plicht der natie, en Revisie van het douanetarief is in het belang der natie. Men kan aannemen dat met dit program ook de meerderheid der Republikeinsche party ingenomen is; slechts tegen de revisie van het douane-tarief maken de protectionisten bezwaar. Zy hebben het meeste voordeel ge had van de hooge invoerrechten in hetDingley- en het Mac Kinley-tarief opgenomen; en zy toonen zich met de derde R van professor Schurman alles behalve ingenomen. Tot de tegenstanders van dezen program- opstellenden professor behooren ook de anti- imperialisten, die het niet kunnen goedkeuren dat h|j de staatkunde van president Roose velt op de Philippynen zoo vurig verdedigd heeft. Maar de meeste kansen schynen ditmaal toch wel voor de overwinning der Republikei nen en van het programma der drie R’s te zyn. lende lezingen van den tekst van het tele gram in de pers gepubliceerd, en welke nu de juiste bewoordigen van den kolonialen secretaris zyn geweest, heeft tot veel ge praat en gewryf en tot zeer veel misver stand aanleiding gegeven. De bekende Fransche journalist Raudeau. die voor het Parysche Journal de vlootrevue te Spithead en de aankomst der Boerengene raals te Southampton heeft bygewoond, is een zeldzaam bevoorrecht man. Door een ge lukkig toeval moest hy, tegelijk met de drie Boeren-generaals, voor het opdringen der me nigte de wyk nemen aan boord van de Ni geria. Bij de groote verwarring, die er op dat oogenblik aan boord van de Nigeria en op de kade heerschte, vroeg niemand den Franschman om zich te legitimeeren. En dit behoeft ook niet te bevreemden, daar even vóór de Boeren-generaals een zwerm hoog geplaatst Engelsche ambtenaren, ook in rok, aan boord waren gekomen. De heer Raudeau, waarschijnlijk wel de eenige persman, die deze historische ont moeting heeft kunnen gadeslaan, geeft daar van de volgende beschrijving „De heer Chamberlain scheen zich in de nabyheid der Boeren-generaals niet zeer be- hagelyk te voelen, en toen hy hun de hand reikte, wendde hy het hoofd af. Ook de Boeren 'wendden het hoofd af, zy knepen de lippen styf opeen en sloten de oogen, alsof hun een bitter drankje te slikken werd gegeven. De heer Chamberlain, die vóór het onderhoud reeds bleek was, zag na afloop nog witter.” Toen bleek, dat de Boeren generaals bleven by hun weigering om de vlootrevue by te wonen, hoorde de Fransche journalist lord Roberts tot Botha zeggen: „Geloof my, gene raal, gy staat op het punt een groote fout te begaan,” waarop de Engelsche veldmaar schalk zich verwijderde, zonder afscheid te nemen. Kitchener bleef echter om nog een laatste, doch vergeefsche poging te doen, om de generaals van idee te doen veranderen. Raudeau is een serieus journalisthij heeft zich vooral bekend gemaakt door zyn cam pagne in het belang van den Franschen apo theker, die, op de beschuldiging van het ver moorden zyner vrouw, tot levenslangen dwang arbeid in Nieuw-Caledonië werd veroordeeld, en nu onlangs, dank zy vooral Reaudeau’s pen, in vrijheid werd gesteld en te Parys kon terugkeeren. van een stamboom zou hebben uiteengezet. Zou beschouwt men de zaak uit een prak tisch oogpunt, merkte Hatton op. Morley liep opgewonden in de kamer op en neerHatton zweeg stil en sloeg hem met onder zoekenden blik gade. Zijt gij zeker van de feiten zei Morley ten slotte, terwijl hij plotseling bleef staan. Volkomen zeker lord de Mowbray heeft mij zelf omtrent alle omstandigheden ingelicht, voor dat ik Londen verliet, en ten gevolge van die inlichtingen ben ik hierheen gekomen. Kent gij hem Niemand kent hem beter dan ik, En die dokumenten sommige daarvan, zei Morley met een cynischen blik waren zeker eens in uw eigen bezit Wel mogelijk. Ik wou, dat dit nu het geval was I Maar het is al veel waard, dat we weten waflr ze te vinden zijn. Dus zij zijn eens in het bezit van Gerar 1 geweest i Dat verkregen aamsroven en won- strakheid en tie ren by verzwerin- winterhanden en >ten, bij schurft, wworm. Zuivert onrein insect on* in en op het vel haar. M 0 ct. per doos, o cs 50 ct., gr. doos, i gram 30 ct. alg< oveate Le Roy-Ladrerie, wegens dienstwei- polifie by de scholen-sluiting. •a zeeofficier, luitenant De la Motte, is op activiteit gesteld, wegens deelneming aan ■anifestatie tegen de regeering. tar er is ook nog iets anders aan de orde. Dit er uit Rome niets, letterlijk niets gezegd of gedaan wordt, om de katbolioken in CTankrijk aan te geven, welke gedragslijn zy in de scholenkwestie tegenover de regee- ring^moeten volgen, wekte in het begin ver wondering, maar toen ergenis, en nu by velen verontwaardiging. Dl strijdlustige Paul de Cassagnac heeft eindta zyn geduld verloren, en trekt nu te veld|. Natuurlijk niet tegen den paus kardi naal Rampolla, de staatssecretaris, is zijn slachtoffer. „Had Rome”, schrijft hy, „luid en vast ge sproken, zooals wy gehoopt hadden, dan zou den Me bisschoppen niet in hun paleizen zyn weggekropen, en dan zou de geestelijkheid de bewonderingswaardige kleine geestelijk heid, voorwaarts zyn gemarcheerd. De hei lige vader wordt echter iedereen weet het en niemand waagt het dit te schrijven door kardinaal Rampolia absoluut afgezon derd gehouden .hy weet van niets en geen gerucht dringt van buiten tot hem door. Het is niet zyn schuld als wy zoo jammer lijk verlaten zyn, en als de vervolgers brutaal het hoofd opsteken, terwijl ze zeker lafhartig zouden zyn terug geweken als Rome eenige vastbeslotenheid had getoond. Het is die Rampolla, de met haat vervulde Italiaan, die ons wilde en nog wil doemen tot het repu- blikeinsch regime, een regime dat Frankrijk langzaam en zeker onteert en vermoordt.” De Frankfurter Zeit. merkt, naar aanlei ding van dit laatste, nuchter op dat De Cas sagnac niet moet vergeten, dat de Roomsche Kurie zich beeft aangesloten by de republiek juist omdat zy zich van de onmacht der monarchale partyen overtuigd had. Nu kan ze niet meer terug; ze moet de republiek, waaraan ze zich met een bijgedachte aan sloot, laten begaan. Het 57ste Congres der Vereenigde Staten

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1