hts. AP, jj TWEE UITERSTEN. GT, ,N THEE. NDEN wsch iXieutcs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Drood. Woensdag 27 Augustus 1902, 41ste «Jaargang, No. 8887. Buiteiilandscli Overzicht. FEUILLETON. t-rrer De Nederlandsche Pers voor de Boeren. IH’ cao <n, raat 103. IB 19% eter en Laarzenmagazijn aaglijders rs t ZONEN, u. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? midd. Verspreide Berichten. De Redactie. HOOFDSTUK 1. Wordt vervolgd ui Zn. Gouda Telefoon No. M2- De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. ITIF. digdc IüimiI- den excellent den wensch naar beschermende rechten der Duitscbe agrariërs. Maar het meent, dat by de onderhandelingen over de handelsverdra- gen de eischen van beide zyden wel wat zul len worden verminderd. tvoering van ge- bevelende BIJL, EBAART Lz. WIIUSCHE COURANT tand, plaatsing HOENWERK dan E 30 de Kleiwegsteeg. prmfbusje» c. 0.35 ▼oor Neder- Wjj herbalen hier nog eens onze oproe ping, in ons nummer van Zaterdagavond ge daan, tot bydragen aan eene inschrijving door DE QKHEEL.K IV EDE HL NI» St'.HE PERS geopend, en waarvan de opbrengst zal worden ter hand gesteld aan Botha, De Wet en De la Rey, ten einde naar hun beste weten en goed beleid te worden besteed voor do werkelijke behoeften van het volk van Transvaal en Oranje Vrijstaat. gemeten werk. en werkelijke hulp Naar aanleiding van het aanstaande be zoek van koning Victor Emanuel aan den Duitschen keizer bespreekt het „Berliner Tageblatt” de noodzakelijkheid om de han- delsverdragen te vernieuwen, onafhankelijk van de toltariefbesprekingen in den Rijks dag. Want, zegt het blad, na de verbroede- K.G. MSTEIUHM, 10—4 uur te OS. n kosteloos. per briefkaart w or Jt t toegezonden door Zaltbonamel. lEItfi te letten VAN I worden afgele- le pakjes van vy? en een Ned. ons van Nommer er. ran nevenstaand 8 Wet gedepo- De Engelsche pers houdt zich druk bezig met de beteekenis te bespreken van de ver kiezing te Sevenoaks, waarbij, gelijk men weet, de regeeringsmeerderheid van 8412 in 1900 thans tot 891 is gedaald. De Times zegt: Wy zyn altyd van meening geweest, dat aan stemmingen by tusschen- tydsche verkiezingen zelden veel politieke beteekenis mag gehecht worden, maar in bet onderhavig geval kan, met het oog op de uit de bus gekomen cyfers, bezwaarlijk worden volgehouden, dat de vermindering van de conservatieve meerderheid een feit is van weinig belang. Ieder verstandig man, die den loop der openbare zaken onpartijdig gade slaat, zal bemerken, dat ondanks de desor ganisatie der liberale oppositie en de dwaas heden van de anti-imperialistische politiek, er geen waarschijnlijkheid bestaat van een weder opdagen van de overweldigende meer derheden van 1895 en 1900, bij een volgend beroep op het kiezerskorps. De Daily Telegraph zegt: Na de langste periode van machteloosheid, waartoe eenige party in dit land is gedoemd geweest,' begint de oppositie te ontwaken, en het is meer dan noodig, dat de unionisten hun voorbeeld zouden volgen. de Echte >n, tesamen- ngen in den naam des vervaardigd et wereldbe- ebr* Stoll- nelk gekookt ank voor da- heelepd» van jcolate) Als geval van te gebruiken, amate H. Frankrijk. De koningin-moeder van Spanje heeft eer gisteren van Parijs uit de reis naar Spanje weer voortgezet en namens den president waren aan ’t station kolonel De Sylvestre, de minister van buitenlandsche zaken en de onvermijdelijke directeur van het protocol oftewel groot-coromoniemeester der Repu bliek, Crozier. Door de rechtbank te Montreuil-sur- Mer is de oud-magistraat d’Hautefeuille (die precies kan weten wat strafbaar is en wat niet) wegens de verbreking van zegels aan de zusterschool te Caumont, waarvan hy eigenaar is, veroordeeld tot zes dagen ge vangenisstraf mot opschorting, in verband met welk onbenullig vonnis natuurlyk de zegelvernieling rustig wordt voortgezet, nu hier dan «daar I Ondertusschen wordt gemeld, dat onder de linkerzydefracties een groote ontstemd- heid heerscht over de geweldig tamme en onbeduidende vonnissen, door de rechtban ken inzake zegelsvernieling gevolgd, zoodat Rouannet wel aan ’t interpelleeren zal staan aan ’t adres van don minister van justitie, zoodra do Kamers weer aan slag zyn 1 Te Nantes heeft Franyois Coppé, de deerlyk van don goeden weg afgeraakten dichter, met den bekenden afgevaardigde Piou geweldiglyk geageerd tegen het doen der regeering inzake de ordescholen, waar bij de Bretonsche verzet- en geweldplegers als helden gevierd werden. By de proefnemingen van graaf De Ja Vaulx met oen luchtballon, die gestuurd moet kunnen worden, zal een torpedojager van het Middellandsche zeo-ewkader op last van den minister van marine, hulp en me dewerking verleenen. Er is een typhus-epidemie uitgebrokeu te Nantes in het elfde legercorps en in het hospitaal hebben van honderd gevallen reeds drie-en-twintig een doodelyk verloop gehad. Opnieuw heeft de prefect hot noodig en nuttig geoordeeld de zitting van den Alge- meenen Raad te Rennes te verlaten, nu naar aanleiding van enkele woorden over het stelden zin spreken, zei de heer in Downing Street. Toen hun aan hoeveel ik gedaan heb om de her leving van handel en nijverheid te bevorderen. In de eerste plaats door de levensmiddelen goed- kooper te makendoor in eens de helft van de beschermende rechten op het graan af te nemen, zoodat bijv, op dit oogenblik volgens de oude wet het recht op buitenlandsche tarwe zeven en twintig shilling per vijf en twintig pond zou bedragen hebben, terwijl het onder de nieuwe wet slechts dertien schilling is. Wel is waar zou er noch voor den eenen noch voor den anderen prijs tarwe kunnen worden ingevoerd, nvar dat ver andert. niets aan het beginsel. En dan wat levend vee betreft moet ge er vooral op wijzen, hoe ik den handel daarin met het vasteland geheel ge opend heb. Wijd hierover uit, het onderwerp leent er zich zeer toe. Mochten er soms dissenters onder de deputatie zijn, die na de bevrijding der ne gers geen onderwerp meer hebben voor hunne buitenlandsche sympathieën, wijs dan op de wreed heden van de stierengevechten en op het groote belang dat de zaak der menschelijkheid er bij zou hebben, indien de Andalusische stier op Smith- field werd geslacht in plaats van te Sevilla te worden doorstoken. De goedkoopte der levens middelen zal heu in staat stellen op alle neutrale marken met den vreemdeling te konkurreeren, en in verloop van tijd zelfs hem op zijne eigene markten te overvleugelen. 142) De ontevredenheid hier is niet zoo diep ge worteld. De menschen hebben nog werk hoewel niet volop. De loonen zijn gedaald, maar zij moe ten nog lager worden. Het volk is niet rijp voor hetgeen gij het wilt laten verrichten Duizenden zouden toestroomen om het kasteel te ontzetten. Bovendien is hier een geestelijke, een zekere St. Lys, die een verderfelijken invloed op het volk uitoefent. Het zal eene verbazende krachtinspan ning kosten en de nood moet heel wat hooger stijgen, voordat hij zijn invloed zal verliezen. Neen het zou niet gelukken. Dan moeten we nog wat wachten, zei Hat ton, of een ander middel beramen. Het is iets onuitvoerbaars, zei Morley. Er kan op alles iets bedacht worden, zei Hatton. Denk maar na en het komt van zelf. Dit kwam mij heel eenvoudig voormaar gelooft gij, gelooft gij werkelijk dat het niet gaan zal Op dit oogenblik niet; dat is mijne vaste overtuiging. Onderstel dan eens, dat we in plaats van een oproer eene inbraak aanwendden Zoudt gij mij de geschikte personen daarvoor hier kunnen bezorgen ring van Toulon en het bezoek van den ko ning van Italië aan den Tsaar is de „tem peratuur der betrekkingen tusschen Duitsch- land en Italië niet meer zoo hoog”. „Maar men mag daarby niet over het hoofd zien, dat de toenadering van Italië tot Frankrijk en Rusland het gevolg is van economische behoeften. De afkeer over het toltarief, moest de bedreigde staten tot elkaar brengen. Italië moet zyn zuidvruchten, Rus land zyn graan in Duitschland ter markt brengen. „En de grondstelling door Bismarck ter kwader ure vooropgesteld, dat de economische betrekkingen tusschen staten niet yan invloed zyn op hunne politieke betrekkingen, is thans overal door de ervaring weerlegd. Het bezoek van den koning van Italië is dan ook een waarschuwing, den boog niet te veel te spannen. Natuurlyk komt Victor Emanuel niet naar Berlijn om een handelsverdrag te sluiten. Maar wel zullen de vorsten en hunne ministers besprekingen houden, die naast de politiek ook de economische quaestie zullen raken. Graaf Von Bülow zal daaruit ervaren hoe men in Italië denkt, en wat men van Duitschland verwacht. Gemakkelyk zal zyn taak daardoor niet worden, want elke con cessie aan Italië zal hem door zyn agrarische vrienden als landverraad worden toegerokend. Maar hy kent den wil des Keizers, die do handelsverdragen noodzakelijk acht; die te gen den broodwoekor is, en die de minimum tarieven als onzin beschouwt. Hij weet ook, dat de Keizer de handelsverdragen van Ca privi als een „reddende daad” heeft geken merkt, en hy is eerzuchtig genoeg om naar een lof als deze te streven.” En daarom gelooft het „Tageblatt” niet, dat Prinetti met leege handen naar Rome zal terugkeeren. Volgens een officieele opgave hebben de Staten van 47 Fransche departementen aan de regeering een adres van geluk wensch gezon den naar aanleiding van de sluiting der zuster scholen, 13 vergaderingen hebben de wen- schelykheid uitgesproken van het weder openstellen der scholen en 13 andere hebben een motie van die strekking verworpen. Een motie voor de vrijheid van onderwys is aangenomen in 2 departementen, terwyl een diergelijke motie, in 3 andere departe menten voorgesteld, niet aangenomen is. De Conseil général heeft ten slotte in 4 depar tementen wel en in 5 departementen niet, een voorstel willen aannemen om de han delwijze der regeering te laken. Uit deze opgaven blijkt zeer duidelijk, hoe gewichtig men het optreden der regeering Ik niet! - Wat baat dan die invloed op het volk, waar over gij en Gerard altijd spreekt Sedert gisteren dacht ik, dat gij hier alles zoudt vermogen. Ons heeft tot nog toe het voordeel ontbro ken dat uwe wereldkennis kan aanbrengen voortaan zullen wij wijzer zijn. Goed, zei Hatton, maar nu moeten wij ook eens denken aan de verdediging van Gerard. Hij moet den besten advokaat hebben. Ik zal Kelly voor hem bespreken. Morgenochtend keer ik naar de stad terug. Gij zult mij wel op de hoogte houden van den stand van zaken hier, en als de omstandigheden gunstiger worden, schrijf mij dan een lettertje en ik kom dadelijk hier heen. Ik geloof, dat het het beste is om Gerard maar niet in kennis te stellen van dit gesprek. Dat is duidelijkhet zou hem maar veront rusten. Ik heb dan ook in den beginne maar nagelaten om uwe stilzwijgendheid te vragenwant dergelijke overeenkomsten beteekenen toch niets. Gij zult natuurlijk het geheim bewarendat is in uw eigen belanghet is eene groote bezitting Ik begrijp zeer goed, dat gij er gaarne uw aandeel van zoudt willen hebben. Ik weet daarom, dat het geheim even veilig is bij als bij mij. En met deze woorden nam Hattom hartelijk afscheid van hem en vertrok. Hij heelt gelijk, dacht Morley, hij kent de menschelijke natuur goed. Het geheim is veilig. Ik zal er niet het geringste van laten blyken aan Gerard. Ik zal het bewaren. Het is kennis, het is macht: groote kennis, groote macht. En wat in dezen achtte. Het blijft nu echter vry wel bij het uitspreken van wenschen, en rumoe rige betoogingen komen byna niet meer voor. Nu al de onwettig bestaande klooster scholen in het departement Finistère geslo ten zyn, wordt het stiller in den Kultnr- kampf, maar de Regeering rust niet en zet haar taak kalm en vastberaden voort. Zoo werd de school verzegeld van den H. Lode- wyk van Gonzaga en van de zusters van de Notre Dame de la Retraite, beide in do voorstad Passy liggend. Nog 40 kloosterscho len van dien aard zullen volgen in het de partement Seine. In het Jezuïetencollege in do Rue de Madrid te Parys verscheen een rechtorlyk ambtenaar, om het vermogen op te maken. De directeur was afwezig en de eenige aanwezige leereer weigerde het proces verbaal te teekenen. Er zullen nog meer stap pen van dien aard volgen. In 1880 werd dit gebouw overgeschreven op naam van een particulier en de inwonenden hadden zich na de aanneming van de vereenigingswet la ten opnemen onder do wereldlijke geeste- ken. Er zyn, zooals men weet, tal van slim migheden, waarmee de heeren geestelijken zich op vernuftige wyze aan de werking der wet trachten te onttrekken. Er werd zelfs gebluft, toen de vereenigingswet werd aan genomen, dat men hen toch niets kon ma ken. Dat scheen onder mannen als de Mi nister-Móline ook het geval; nu is dit eenigs- zins veranderd. De maire van Etrechy, markies Varroi- Montferrat, die als protest tegen de uitvoe ring van de wet op de congregaties in een zeer ongepast schrijven zyn ontslag had ge vraagd, heeft van den prefect van het de partement du Cher zyn ontslagaanvraag te rugontvangen en is voor een maand geschorst. De onderhandelingen tusschen de Oosten- ryksche en Hongaarsche ministers over de „Overeenkomst” tusschen de beide deelen der monarchie zyn Zaterdag te Weonen her vat en naar uit Budapest wordt gemeld, zyn alle kenteekenen thans gunstig voor het tot stand komen van die overeenkomst. De groote moeilijkheid ligt nog in het autonome toltarief; maar men verwacht dat in die quaestie een vergelyk zal tot stand komen, waarin aan Oostenrijk de verhooging van rechten op voorwerpen van nijverheid, aan Hongarije de verhooging van rechten op landbouw-voortbrengselen en ruwe stollen zal worden toegestaan, zoodat dan het ge- heele toltarief van protectionistischen aard worden zal. Het „Tageblatt” meent, dat deze protec tionistische neiging slechts het gevolg is van ik er mede zal doen, dat zal de tijd mij leeren. ZESDE BOEK. Nog eene week, riep een heer in Downing Street uit op den vijfden Augustus 1842, en de zittingen zullen verdaagd worden Gij kunt toch zeker het land nog wel eene week rustig en kalm houden. Ik kan geen vrr en twintig uren meer instaan voor de openbare rust, hernam zijn met gezel. Aan die zaak te Manchester moet terstond een einde gemaakt worden hebt ge daar nogal over eene goede macht te beschikken Manchester beteekent niets; de bewegingen daar dienen alleen maar om de aandacht af te leiden. In de katoensteden moeten we thans het gevaar niet zoeken. De toestand is heel wat drei gender in Staffordshire en Warwickshire. Cheshire en Yorkshire maken mij ook ongerust. De berich ten uit schotland zijn zoo ongunstig mogelijk. En wat willen zij Zij hebben allerlei grievenhooge belastin gen en lage prijzen enz. Nu, ge weet wel, wat ge te zeggen hebt, zei de heer m Downing Street. Zeg hun, dat zij zich geheel en al vergissen. En wat moet ik zeggen aan de deputatie uit Mowbray, die komt klagen over den achter- litgang der fabrieken Tegen hen moet ge precies in tegenoverge- I Telefoon No. S2 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1